Setari Cookie-uri

Cu cine sa raman?

De la: Kudika_andrada, la data 2010-06-14 21:20:42Am citit multe povesti pe acest site..de multe ori ff asemanatoare povestii mele insa tot nu am gasit raspuns problemei mele. Si acum sa incep cu inceputul..am avut o realtie de 7 ani cu un baiat minunat. Am fost impreuna inca din liceu..am avut o relatie ff frumoasa cu planuri marete de viitor..si pt a ne realiza planurile dupa terminarea facultatii am decis sa plecam din tara. Decizia a fost luat de acord comun..insa decizia de a pleca in alta tara era din punctul lui de vedere doar pt o anumita perioada de timp pana reuseam sa ne starngem ceva bani si apoi sa revenim in tara sa facem ceva ptr noi 2...de altfel in tara era si familia lui la care tine ff mult si nu vedea sa traiasca departe de ei. Ajunsi intr-o tara straina el nu vedea alteceva decat munca ...si iar munca sa stanga cat mai repede bani ca sa se poate intoarce in tara...lucram amndoi si facem bani ff furmos impreuna am reusit sa strangem o suma frumusica....insa toate obsesia lui de a strange banii cat mai repede si a pleca a daunat mult relatiei noastre. Am uitat sa menitonez faptul ca eu lucram ziua si el lucra seara..practic ne vedeam 2-3 ore pe zi..din care nu faceam altceva decat cumparaturi..platiti facutiri...si uneori isi mai lua liber duminica..d.ar pt mine nu era de ajuns...am inceput sa ne facem aici ff mulit prieteni..eu mai multi ca si el..avand mai mult timp liber....si eu incepusem deja sa ma sim ca si acasa sa nu mai vreau sa ma intorc dupa ce aveam suma de bani starnsa..in plus am si un job ff bun...deci nici un motiv sa ma intorc in tara...am incercat sa discut cu el sa-l fac sa inteleaga ca ne-ar fi mult mai bine aici...dar el nu a vrut sa inteleaga si mi-a spus ca el pleaca ca are familia in tara si nu vrea sa fie departe...Eu am inteles din asta ca a cam ales familie in loc sa ramana langa mine sa fim fericiti impreuna....i-am sups atunci ca o sa ma schimb si o sa ajung sa nu mai tin la el....daca el asta vrea..si nu mai are planuri de viitor cu mine dupa 7 ani de relatie...El m-a rugat sa nu ma schimb pt ca stia ca o voi face.....dar nu mi-a spus ce vreau eu sa aud..si anume ca macar da o sansa ramanerii noastra intr-o tara straina.....Si eu intr-adevar am inceput sa ma schimb fata de el..in sensul..ca incercam cat mai mult sa-mi umplu timpul liber..sa nu ma gandesc la el si la tot visul care mi l-a spulberat si anume..aceea de a fi mireasa lui.. Am cunoscut un alt baiat de care m-am apropiat fara sa vreu intr-un timp ff scurt..eram doar prieteni..prieteni ff buni..el stia ca am o relatie si respecta ff mult asta....mi-a recunoscut ca daca ar fi fost sa fiu singura i-ar fi placut sa fie ceva mai mult intre noi..dar asa..nu...si mi-a placut enorm de mult la el asta...faptul ca ma respecta...L-a cunoscut si pe prietenul meu...s-au inteles bine..am ajuns sa ne facem un grup de prieteni comuni si ieseam impreuna cand prietenul meu nu lucra...cand lucra se intampla sa ies si fara el..increderea intre noi fiind ff mare...Baiatul ce l-am cunoscut..care devenise prietenul meu apropiat..avea si el gagici cu care iesea..imi spune mereu de ele..experiente..faptul ca a a avut si el realtii lungi..in fine ne intelegeam ff bine..cum am zis fara sa se intample nimik intre noi... Am ajuns sa petrec mai mult timp cu el decat cu prietenul meu....La inceput cand ma vedeam cu el ii spuneam mereu iubitului..pt ca nu mi se pare nimik rau..nimik iesit din comun..el a avea incredere in mine so totul era ok..insa am ajuns sa ma vad cu prietenul meu cel bun mult mai des..si atunci am considerat ca poate nu e bine totusi sa stie iubitul meu atat de multe...cu toate ca nu era nimik intr noi..pana intr-o zi cand am zis ca totusi cum de tu nu vrei mai mult de la mine?am ajuns sa ne imbartisam atata de mutl si eram atat de aproape de un sarut de atat ori si totusi se abtinea....pana intr-o seara cand i-am zis ca ce ai face daca te-as saruta..si el s-a tras crezand ca-i sar in gat....apoi am zis ok..am tot discutat si i-am marturist ca mi-e frica ca totusi pana la urma o sa fie ceva mai mult intre noi si nu vreau..si cred ca ar fi mai bine sa nu ne mai vedem deloc..atunci el m-a luat si m-a sarutat...imi doream de mult asta...cred..pt ca i-am raspuns la sarut apoi am plecat ff nervoasa..spunandui ca nu trebuia sa fac asta. M-a sunat imediat dupa ce am plecat..sa-si ceara scuza si sa-mi zica ca l-am enervat ca nu mai vroiam sa ne vedem..si atunci macar sa ma sarute...Ma tulburat mult acel sarut..Pe iubitul meu nu-l mai vroiam deloc..cred ca incepusem sa ma indragostesc de prietenul meu cel bun... Dup[a acel sarut..au ramas cateva zile de pauza in care nu ne-am mai vazut..insa vorbam zilnic la tel..,pt ca totusi sa ne vedem apoi...Nu s-a mai intalmplat nimik intr noi apoi in cele cateva ori cat ne-am vazut...am zis ca sa uitam ce a fost si gata..insa atractia dintr noi era prea mare...si pana la urma tot impreuna am ajuns sa sfarsim..sa ne iubim ca si noi adolescenti.pe de ascuns...pt ca eu oficial eram iubita altuia...Am ajuns sa ne indragostim atat de mult unul de altul ca nu rezistam o zi fara se ne vedem....Pana la urma cum era si normal...am hotarat sa ma despart de iubitul meu..care nu vroia nici cum sa accept asta...binenteles nu stii de relatia in care eu intrasem...a suferti mult..mi-a facut promisiuni ca nu mai vrea sa plece acasa..sa ne mai dam o sansa...sa nu ne desapartim...dar..im sufletul meu era altcineva...deci nu mai putea...cu toate ca ne-am despartit am ramas sa locuim impreuna....dar fiecare sa-si vada de viata lui...."prietnul meu cel bun a acceptat pt inceput asta ba mai mult parea ff intelegator sa nu facem relatia noastra pubilca imediat dupa despartire..so am mai asteptat o vreme...totul era atat de frumos intr noi..ne iubeam atat de mult...cu toate ca eu locuiam cu fostul...Pana la urma a aflat si fostul ca sunt cu cel mai bun prieten al meu..binenteles ca mi-a reprosat asta....dar in aceals timp mi-a zis ca ma lasa sa vad ce vreau eu si ca el o sa ma astepte....fiind intr-o relatie cu el de 7 ani nu am mai avut pe nimeni in viata mea decat pe el...credea ca am nevoie de o schimbare...insa schimbarea nu venea si eu ma apropiam si mai mult de noul iubit....care deja imi cerea sa ma mut cu el...Il iubeam mult..dar nu am avut curajul sa-mi las fostul prieten de tot...ma intelegem atat de bine cu el but just like friends . Fostul iubit a parut sa accepte noua mea relatie..insa tot vroia sa ma recucereasca..asa ca mereu ma astepta cu flori aks..dupa un week-end ce stiia ca l-am petrecut cu un altul. Noua mea relatie era frumoasa insa mereu ne certam si cica motivul era ca nu stateam impreuna..uneori tind sa cred ca e adevarat..alteori nu...Ce am uitat sa mentionez e faptul ca noul meu iubit vroiam mereu sa-mi demonstreze ceva..sa-mi dea lectii de viata..ajungeam mereu sa ne ceratm din nimikuri....in schimb fostul se purta tot mai bine cu mine...Am incercat sa ma despart de al doilea de nenumarate ori..insa nu am reusit...simit ca-l iubec u totu sufletul..chiar daca el ma raneste de multi ori si ma face sa sufar..atunci ma gandesc ca mi-ar fi mai bine langa primul..insa pt primul nu mai simt atractie deloc..decat dragoastea aia mare care o ai pt cineva frate..sora..ceva de genul.. ....Dupa atate certuri cu al doilea...am hotart ca totusi oricat de mult il iubesc...trebuie sa ma despart de el....pt ca ma faceam prea mult sa sufar...nu trecea zi sa nu plang...si el ca motiv sa ma uite...si sa treaca peste despartirea noastra mi-a spus ca o sa plece in alta tara.. M a durut sa-mi spuna asta.....si am incercat sa-l fac sa ramana insa nu pt mine...ci pt situatia buna ce o avea aici...pt ca eu sunt confuza defapt...nu stiu ce vreau...de fapt..stiu ca-l iubesc pe el...ma simt atrasa de el insa nu pot sa renunt cu totul la fostul...pt ca uneori ma mai gandesc ca totusi cu el o sa raman pt ca chiar daca nu mai simt atractie macar ne intelegem ca si prieteni si nu plang zilnic...insa ..sufletul imi tanjeste dupa cel care ma face sa sufar...ce sa fac? ce sa aleg? ce-mi dicteaza sufletul? sau ce-mi dicteaza ratiunea?Am uitat sa mentionez faptul ca fiind intr-o tara straina familia mea stie ca sunt tot cu primul...cum stiu si partinit lui si nu ar accepta o despartire..asta ingreunanda-mi situatia..stiu ca as face multa lume sa sufere alegand sa raman cu al doilea....as fi judecata si condamdata de ce as alege..ma va intr-o situati fara iesire..simt ca nu pot sa renunt la nici unu dar nici sa fiu cu amndoi stiu ca nu se poate ...HELP !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


si vrei sa-ti zic eu??
crezi ca vei asculta ce zic eu sau x???
nu crezi ca trebuie tu sa stii care e treaba?
ai o groaza de cuvinte..pe care nu le- am priceput..
stai sau pleci...
poti sta in relatia cu 1-ul mai bine..sau cu niciunul
in niciun caz cu 2..ca e...numai sex..mie mai mult nu mi se pare
tu stii cel mai bine
dragon_fly88
Postat pe 27 Iunie 2010 13:48
Uite andrada (dragon fly) eu sunt de prarere ca esti inca tanara sa suferi tot restul vietii, desi il iubesti asa totusi nu are asa multa valoare decat sanatatea... te autodistrugi plangand zilnic, langa primul macar erai fericita si exista totusi o mica atractie, ca totusi 7 ani is tot 7 ani si nu o zi sau o saptamana. De vei incerca sa iesi cu primul la un picnik sau intr-o zona linistita unde se vorbiti sa va puteti distra sau oriunde ar fi posibil sa regasesti flacara pierduta...

deci nu numai inima trebe ascultata ci si ratiunea... astea 2 la un loc o sa iti deie un raspuns

eu ti-am dat un sfat dar nu stiu de o sa imi si accepti sfatul...
dar in orice caz BAFTA!!
Camitzi
Postat pe 27 Iunie 2010 13:58
De la: Camitzi, la data 2010-06-27 13:58:55Uite andrada (dragon fly) eu sunt de prarere ca esti inca tanara sa suferi tot restul vietii, desi il iubesti asa totusi nu are asa multa valoare decat sanatatea... te autodistrugi plangand zilnic, langa primul macar erai fericita si exista totusi o mica atractie, ca totusi 7 ani is tot 7 ani si nu o zi sau o saptamana. De vei incerca sa iesi cu primul la un picnik sau intr-o zona linistita unde se vorbiti sa va puteti distra sau oriunde ar fi posibil sa regasesti flacara pierduta...

deci nu numai inima trebe ascultata ci si ratiunea... astea 2 la un loc o sa iti deie un raspuns

eu ti-am dat un sfat dar nu stiu de o sa imi si accepti sfatul...
dar in orice caz BAFTA!!

eu??eu sunt dargon_fly...
si nush la ce te referi.....
in fine..ma anunti??????
dragon_fly88
Postat pe 27 Iunie 2010 14:13
De la: Kudika_andrada, la data 2010-06-26 19:15:53Va multumuesc tuturor pt pareri critiici sfaturi..incerc sa iau din toate cate ceva si sper ca pana la urma totul va fi ok pt toata lumea..pt ca da si eu si cei 2 cred ca suntem prea obositi si prea satuli de ce se intampla..o sa incerc sa plec in tara pt o perioada unde voi fi departe de amndoi...asta in cazul in care al doilea nu se hotaraste sa plece si ei intr-o alta tara si fiind mai aproape de casa sa mai vins a-mi faca o vizita...sau cum mi-a si zis sa merg eu la el... Deocamdata sunt tot intre certuri cu al doilea pt se toata joaca cu mine..imi spune ba ca pleaca ba ca nu pleaca...ideea e ca daca pleaca de unde suntem acum...e fara cala de intoarcere pt ca aici nu se ajunge usor si odata plecat esti bun plecat....El cred ca incearca cumva sa ma forteze sa fac ceva sa ma mut...el asteapta sa-i spun "te rog nu pleca ca ma voi muta cu tne" dar nu pot sa fac asta,....nu in primul rand pt ca nu vreau sa-mi reproseze daca lucrurule intre noi nu vor merege..sa zica ca a ramas pt mine...si in al doilea rand...desii stiu ca as suferi poate plecarea lui imi va face bine si voi reusi sa ma intorc la primul..langa care simt ca as avea un viitor..in sensul ...ca tot pe el il vad langa mine ca si sot si tatal copiilor mei...poate asta m-a si retinut sa nu plec de langa el..in spernta ca sentimetele mele fata de le se vor renaste..Insa...cu toate ca pe el il vad ca fiind 'the one" nu am atractie fata de el deloc..ne intelegem perfect ca si priteni..in mare masura si pt ca imi face totul pe plac..mereu mi-a facut...dar nu ma simt atrasa de el ..nu suport sa ma atinga..in sensul de a se da la mine....si asta e ma rea mea dileama...de ce? si daca voi mai putaa sa-l vad vreodata cu alti ochi in afara de relatie sora frate....


Asta a fost chiar amuzanta. Cum il vezi tatal copiilor tai daca nu suporti sa te atinga?
Intr-o relatie nu ajunge doar prietenie, trebuie sa existe iubire, atractie, altfel nu rezista in timp. Cum mai spunea zineva, probabil ca cel mai bine pentru tine e o perioada singura, sa te regasesti, sa iti dai seama ce vrei de la viata si de la un partener.
Cammie80
Postat pe 27 Iunie 2010 17:39
Atractia fata de primul o poti castiga,ia reaprinde-ti flacara,iesiti impreuna,cine romantice si chesti de genu,voi suferiti de monotonie,iar asta se va intampla si cu al 2 ..suferi,te face sa plangi zilnic,iar dupa 2 ani vrei iar sa fie ca la inceput si nu se poate,deci motiv datorita caruia iti doresti sa fi cu fostul(primul),sau sa cunosti altul.
cami_goanga10
Postat pe 27 Iunie 2010 22:38
Atractia fata de primul o poti castiga,ia reaprinde-ti flacara,iesiti impreuna,cine romantice si chesti de genu,voi suferiti de monotonie,iar asta se va intampla si cu al 2 ..suferi,te face sa plangi zilnic,iar dupa 2 ani vrei iar sa fie ca la inceput si nu se poate,deci motiv datorita caruia iti doresti sa fi cu fostul(primul),sau sa cunosti altul.
cami_goanga10
Postat pe 27 Iunie 2010 22:38
Servus,
Situatia ta este una cat se poate de banala, dar la care inca nu s-a gasit o rezolvare standard (slava Domnului! :))
Chiar daca sunt fix de cealalta parte a baricadei, am sa-ncerc sa-ti spun cateva ganduri (nu le lua ca sfaturi, pt ca tu de fapt stii de mult ce-ti doresti - poate te vor ajuta sa-ti faci ceva ordine in minte, in suflet - sau poate din contra, te vor bulversa mai bine :)).

1. ia o pauza de primul tau iubit (sa-i zicem A). ofera-i si lui vreme sa se gandeasca daca poate sa mai tina la tine dupa aceasta poiveste, care sigur il va influenta (noi barbatii nu prea stim sa pierdem...).
2. incearca sa-ti imaginezi viata si cu bune si cu rele in compania celui de-al doi-lea (sa-l numim B). Vezi daca ceea ce ai trait alaturi de A nu cumva se va intampla mai rau cu B... Iubirea pe furate e minunata: ii apreciezi doar calitatile, nu mai vezi si defectele celuilalt, asa ca destul de sigur vor apare probleme, poate nu chiar aceleasi, dar spui ca deja aveti motive de ciondaneala.
3. daca vrei sa fii dependenta de trecut, ramai cu primul si nu vei avea niciodata curajul sa iei o decizie care sa-ti apartina. Faptul ca nu te mai simti atrasa fizic de A este o consecinta fireasca a relatiei cu B – parerea mea e ca nu are rost sa continui sa speri ca vreodata vei reaprinde relatia cu A, indiferent cat de mult isi doreste el acum acest lucru – va fi ciorba reincalzita, si nimanui nu-i place...
4. vei simti ca esti fericita DOAR alaturi de unul din ei: alegerea iti apartine, doar sa ai curajul sa iei decizia. Oricum, boala lunga este moarte sigura, asa ca nu-ti irosi anii – si nici pe-ai lui A...
5. invata sa fii egoista, sa-ti vezi propriul tau interes, iar cand spun “interes” ma gandesc in special la multumirea ta sufleteasca, la linistea pe care ti-o poate oferi impartasirea dragostei cu persoana draga, linistea pe care ti-o aduce in suflet o discutie sau planuri de viitor ori mai stiu eu ce alte subiecte. Daca te gandesti numai la sex, sa stii ca poti gasi mereu cate un “ofertant” asa ca nu-ti bate capul, iar un nou amant se va purta de 10ori mai fain ca cel vechi (asa o sa iti para de fiecare data). Intrebarea este ce-ti doresti? Pana la urma de ce-ti este teama sa renunti la amandoi? si sa ai curajul si increderea ca viata iti va oferi ceva mult mai bun? Atata timp cat nu simti ca TOTUL este asa cum ai visat, iti recomand sa-ti pregatesti o discuti cu fiecare dintre ei, sa discuti foarte deschis ce anume asteptari ai tu de la ei si abea dupa aceasta discutie sa lasi sa curga ceva vreme pana vei lua decizia – ti-o spun din proprie experienta: minciuna are picioare scurte si mai ales iti distruge si increderea in tine (stiu ca aici voi primi ceva critici, cum ca femeile, dupa o anumita vreme petrecuta intr-o relatie se simt neglijate si de aceea cauta fericire pe langa casa – poate asa si este, dar asta nu inseaman decat ca voi va asteptati ca noi sa intelegem fara cuvinte toate mesajele voastre, indiferent cat de confuze ar fi ele. Oricum, o viata dubla nu-ti creste increderea si respectul fata de tine, ba din contra: dupa o usoara crestere urmeaza o a dracului de mare cadere...).
6. sfatul meu prietenesc e sa iei o pauza de amandoi, si sa incerci sa te impaci cu tine, sa te respecti, sa te adori, sa ai incredere ca vei lua cea mai buna decizie. Deocamdata pendulezi intre A care iti ofera siguranta zilei de maine dar fara a simti acea zbatere in stomac de fericire cand esti cu el , si varianta cu B, care doar te emotioneaza – ambele sunt pierzatoare pe termen lung!
7. gandeste-te: vrei sa traiesti in trecut? ramai cu A. vrei sa traiesti in viitor? ramai cu A. vrei sa traiesti clipa? ramai cu B , si vezi maine ce-o mai fi, daca o mai fi... In viata trebuie sa ai curajul sa iei decizii, iar tu se pare ca nu te simti pregatita.

Iti doresc mult succes si sper sa iei decizia care te avantajeaza pe TINE cel mai mult, nu pe A si nici pe B – oricare dintre ei se poate schimba in cateva zile de nu-i mai recunosti :)

dan
doca
Postat pe 4 Iulie 2010 00:12
buna am citit povestea ta este interesanta si as vrea sa ti dau un sfat nu mai antreba pe nimeni ce sa faci pt ca asta trebuie sa o hotaresti tu e viata ta si tu trebuie sa deciyi ce ai de gand sa faci antreaba te tu singura, an mintea ta daca ai fii fericita cu primul daca merita sa i mai dai o sansa,a doua varianta antraba te daca al doilea chiar creyi ca o sa te faca fericita si amplinita ca femie, si daca ai de gand sa fii cu el toata viata, deci antreaba te singura si vei afla singura raspunsul, sincer sfatul meu e sa faci ce crezi tu ca e mai bine pt tine, si anca un sfat cel mai bine e ca barbatul care al alegi sa fie el cel care te iubeste el mai mult
kudika113759
Postat pe 4 Iulie 2010 10:57
"al doilea chiar creyi ca o sa te faca fericita si amplinita ca femie"

Barbie30
Postat pe 7 Iulie 2010 12:52
De la: kudika20102202, la data 2010-06-24 19:20:52 Culmea e ca sotia lui stie ca suntem impreuna - dar fara sa stim cat stie - subiectul nu este dezvoltat si nici nu se vrea discutat - ciudat stiu - imi este si mie greu sa inteleg dar prefer sa las asa.
eu cum as putea sa aleg? nu cer sfaturi...... asa cum nici Andrada nu cred ca o face . Ne destainuim undeva unde chiar daca suntem judecati nu ne pasa , si poate gasim pe cineva care trece sau a trecut prin aceeasi situatie - care nu poate fi spusa prietenilor daca ii ai sau nu (mai ales daca te afli intr-o tara straina)

sper si cred ca timpul le rezolva...... dar nici nu trebuie sa asteptam prea mult ne putem trezi batrane langa un om care nu ne face fericite chiar daca ne spune ca ne iubeste

Ei draguta, cred ca ai ales sa scrii aici nu pentru ca nu te intereseaza cine te judeca,ci pentru ca cine te judeca nu iti sunt prieteni de fapt,iar tu cauti acum sustinerea unor "caractere" la fel de defecte ca si tine.
De ce nu este dezvoltat subiectul de sotia lui? Simplu draga, ea nu isi va strica casnicia pentru o simpla zdreanta,care maine nici nu va mai fi importanta pentru sotul ei.
Vezi sa nu trezesti batrana si singura, cu pacate cat cuprinde si nimeni sa nu iti spuna ca te iubeste.
Iar iubirea pe care o porti amantului sa isi arate adevarata fata, fiind de fapt cosmarul vietii tale.......
kudika313367
Postat pe 11 August 2010 10:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cadoul perfect pentru iubit 24 De la: Pufuletica 29 Mai 2013 13:32
ce ziceti? 3 De la: yayame89 18 August 2009 22:29
Casatorita si indragostita de inca un barbat?? 52 De la: healthy006056 10 Decembrie 2013 12:56
fostul... 6 De la: larisa_s_x 15 Noiembrie 2009 14:09
Un EL si o ea 17 De la: ioa_pcd_girl 11 Ianuarie 2010 14:56