Setari Cookie-uri

De ce ne casatorim? Din dragoste sau pentru ca asa trebuie?

Sunt curioasa de ce se marita femeile in ziua de azi. :)
Eu nu sunt maritata dar nici cu intentii prea mari pentru o posibila viitoare casatorie. Sau poate nam gasit inca un "Fat-frumos" sa ma convinga sa ma marit
Schimba casatoria cu ceva relatia in cuplu? Cum e mai bine? Inainte sau dupa casatorie?
_Cryssa_
Postat pe 19 Iunie 2010 12:33
Nici eu nu am gasit raspuns la intrebarea asta. Nu sunt maritata, nu mi-am dorit niciodata asa ceva si nici nu sunt de parere ca mi-ar folosi la ceva... si totusi, suntem de zece ani impreuna. Din ceea ce vad in jurul meu, numai din dragoste nu se casatoresc oamenii....
darksukkubus69
Postat pe 21 Iunie 2010 00:28
De la: crysa_tm, la data 2010-06-19 12:33:29
Schimba casatoria cu ceva relatia in cuplu? Cum e mai bine? Inainte sau dupa casatorie?

daca te iei din motivele care trebuie (nu presiune sociala), nu se schimba nimic. Poate ai un sentiment de siguranta mai mare.... dar in principiu tot aia e
kitty_krieger
Postat pe 21 Iunie 2010 09:28
De la: crysa_tm, la data 2010-06-19 12:33:29Sunt curioasa de ce se marita femeile in ziua de azi. :)
Eu nu sunt maritata dar nici cu intentii prea mari pentru o posibila viitoare casatorie. Sau poate nam gasit inca un "Fat-frumos" sa ma convinga sa ma marit
Schimba casatoria cu ceva relatia in cuplu? Cum e mai bine? Inainte sau dupa casatorie?

Depinde de parteneri. La mine a schimat enorm. Si totul in bine. A fost una din putinele alegeri bune din viata mea. De fapt, a fost cea mai buna.
Lucia38
Postat pe 21 Iunie 2010 09:31
Good for u
_Cryssa_
Postat pe 23 Iunie 2010 11:52
buna intrebare, de multe ori m-am gandit si eu la asta, raspunsul? ...pt ca asa trebuie, daca toata lumea o face , de ce sa n-o fac si eu? dupa casatorie nimic nu mai este la fel, mentalitatea este urmatoarea(poate generalizez, desi inca mai cred ca exista si exceptii totusi), daca ne leaga un act, pot sa fiu curvar,betiv, iresponsabil, nesimtit, pot sa nu-i mai aduc flori sau un cadou de ziua ei macar, pot sa nu-i mai spun ca e frumoasa, ba dimpotriva, pot sa ma stramb cu tigara in coltul gurii cand ma intreaba daca ii vine bine rochia ce urmeaza sa o poarte la un eveniment, pot sa dorm linistit cand ea e framantata de anumite probleme si sta cu ochii pe pereti noaptea,pot sa fac ce vreau, chiar daca ea spune de multe ori ca ma lasa, nu are cum s-o faca, avem acte, am cumparat-o de la targ, e a mea pe viata, la bine...., dar mai ales la rau!!!!!!!!! sunt pt familie, sa nu fiu inteleasa gresit, am niste principii sanatoase, asa credeam pana cand viata mi-a aratat ca de fapt sunt nesanatoase pt vremurile actuale, casnicia nu mai reprezinta binele si raul dus impreuna, ci separat...; consider ca dragostea o traiesti pana la semnarea actului, de acolo mai departe se incearca a se duce o viata in doi in vederea realizarii anumitor obiective materiale, atat, uitam sa mai traim..., deci...ne casatorim pt ca asa trebuie, sa fim in rand cu lumea cica, unii sunt norocosi(putini ce-i drept), altii mai putin..
nucuta
Postat pe 27 Iunie 2010 09:45
De la: crysa_tm, la data 2010-06-19 12:33:29Sunt curioasa de ce se marita femeile in ziua de azi. :)
Eu nu sunt maritata dar nici cu intentii prea mari pentru o posibila viitoare casatorie. Sau poate nam gasit inca un "Fat-frumos" sa ma convinga sa ma marit
Schimba casatoria cu ceva relatia in cuplu? Cum e mai bine? Inainte sau dupa casatorie?

pai..concluzia..dupa exemple
1. ea are 16 ani..el 20..
s-au placut..s-au iubit..ea a ramas gravida(o conditie/ motiv)..el a fost nevoit(sau nu) sa o ia de nevasta
concluzia: nu se face pe neprotejatele sexul..ca vine cu o casnie bagata pe gat
2.ea are 40 de ani...a avut partdide de sex...si totusi..nicunul nu a fost pe gustul ei
concluzia: va ramane nemariatta..
3.ea si el se iubesc...au si o familie...si totusi..el/ea insala
concluzia: intre doua nu te ploua
4.ea si el se iubesc..au copii..sunt fericiti
concluzia: s-au luat din iubire?sau...sunt fericiti?
concluzia e de la sine inteleasa ca da..sau cu unele compromisuri de ambele parti
si..dak lasi din pretentii..si i-ai vedea egali..poate merge si de fat-frumos..si de rochie alba..si de fructe de mare sau sarmale
dragon_fly88
Postat pe 27 Iunie 2010 09:53
Sa te casatoresti ca sa fii in rand cu lumea? Pai de ce sa ne coboram chiar asa de jos?! "Lumea" poate sa stea bine in mocirla ei... important este sa ramai deasupra lumii....
darksukkubus69
Postat pe 27 Iunie 2010 19:32
NU TE CASATORESTI SA FII IN RAND CU LUMEA PENTRU CA NU LUMEA TE TINE. DACA TE CASATORESTI , TE CASATORESTI PRNTRU CA IUBESTI PERSOANA DE LANGA TINE SI VA COMPLETATI RECIPROC. E ADEVARAT IN ZIUA DE AZI MULTE FETE SE CASATORESC DOAR SA FIE CASATORITE SI PESTE 1 AN MAXIM 2 DIVORTEAZA PENTRU CA NU SE UITA BINE CE ALEGE . BARBATUL TREBUIE TESTAT INAINTE SA SE INSOARE SI DACA TRECE TESTUL INSEAMNA CA E PENTRU TINE. ASA CA FETELOR AVETI GRIJA DE VOI PROTEJATIVA CAT PUTESI SA NU AVETI SURPRIZE SI NU E BINE SA SCHIMBATI PARTENERI CUM SCHIMBATI SOSETELE. O CASATORIE TREBUIE FACUTA CU CAP, GANDITA ANALIZATA ITI PUI INTREBARI. DACA E CEA CE CAUTI , DACA VA IUBITI, DACA VA INTELEGETI BINE IN DORMITOR SI MULTE ALTELE. EU CRED CA IN ZIUA DE AZI FMEIA CARE ARE TOTUSI O GANDIRE MATURA STIE CE E BINE PENTRU IA. TOT CE ESTE IMPORTANT, E SA TE CASATORESTI DIN DRAGOSTE DIN IUBIRE NU CUM FAC MULTE FEMEI IN ZIUA DE AZI . SE UITA DACA ARE VILA SI MASINA SI UN CONT MARE IN BANCA. AIA NU MAI E IUBIRE ALA E INTERES. SI DIN PACATE SUNT MULTE FEMEI CARE MERG PE INTERES. ASA NU O SA DUREZE O CASNICIE NICIODATA.
kudika125027
Postat pe 27 Iunie 2010 20:03
De proaste ! de aceea.
mj300877
Postat pe 1 Iulie 2010 23:25
De la: kudika125027, la data 2010-06-27 20:03:11NU TE CASATORESTI SA FII IN RAND CU LUMEA PENTRU CA NU LUMEA TE TINE. DACA TE CASATORESTI , TE CASATORESTI PRNTRU CA IUBESTI PERSOANA DE LANGA TINE SI VA COMPLETATI RECIPROC. E ADEVARAT IN ZIUA DE AZI MULTE FETE SE CASATORESC DOAR SA FIE CASATORITE SI PESTE 1 AN MAXIM 2 DIVORTEAZA PENTRU CA NU SE UITA BINE CE ALEGE . BARBATUL TREBUIE TESTAT INAINTE SA SE INSOARE SI DACA TRECE TESTUL INSEAMNA CA E PENTRU TINE. ASA CA FETELOR AVETI GRIJA DE VOI PROTEJATIVA CAT PUTESI SA NU AVETI SURPRIZE SI NU E BINE SA SCHIMBATI PARTENERI CUM SCHIMBATI SOSETELE. O CASATORIE TREBUIE FACUTA CU CAP, GANDITA ANALIZATA ITI PUI INTREBARI. DACA E CEA CE CAUTI , DACA VA IUBITI, DACA VA INTELEGETI BINE IN DORMITOR SI MULTE ALTELE. EU CRED CA IN ZIUA DE AZI FMEIA CARE ARE TOTUSI O GANDIRE MATURA STIE CE E BINE PENTRU IA. TOT CE ESTE IMPORTANT, E SA TE CASATORESTI DIN DRAGOSTE DIN IUBIRE NU CUM FAC MULTE FEMEI IN ZIUA DE AZI . SE UITA DACA ARE VILA SI MASINA SI UN CONT MARE IN BANCA. AIA NU MAI E IUBIRE ALA E INTERES. SI DIN PACATE SUNT MULTE FEMEI CARE MERG PE INTERES. ASA NU O SA DUREZE O CASNICIE NICIODATA.

nu mai tipa!
tematoare
Postat pe 2 Iulie 2010 02:44
De la: mj300877, la data 2010-07-01 23:25:31De proaste ! de aceea.


Mi-a placut
_Cryssa_
Postat pe 2 Iulie 2010 19:32
De la: crysa_tm, la data 2010-06-19 12:33:29Sunt curioasa de ce se marita femeile in ziua de azi. :)
Eu nu sunt maritata dar nici cu intentii prea mari pentru o posibila viitoare casatorie. Sau poate nam gasit inca un "Fat-frumos" sa ma convinga sa ma marit
Schimba casatoria cu ceva relatia in cuplu? Cum e mai bine? Inainte sau dupa casatorie?


Tu mama, fiecare om in lumea asta are niste teluri, usor, rand pe rand...cu anii trecand la fiecare tel ii vine randul......
( daca n-ai niciun tel in viata esti o umbra pe pamant....parerea mea)
Dupa fiecare tel atins, tinzi spre altul.....ex: liceu, facultate, un job bun.....casa, mobila, frigider...si restul....
Da, e frumos sa traiesti toate astea cu sau fara partener ( fiecare cum isi doreste sau hai sa-i zicem cum ii e sortit....desii eu zic ca doar bolile fac parte din soarta omului, restul toate se pot rezolva)
Insa cand vine vremea ( cele ce vor, evident) sa-ti intemeiezi o familie o faci ca iubesti pe cineva, si acel cineva te iubeste.....si vrei neaparat sa stai cu el pana la moarte ( vreau sa cred ca toate femeile si barbatii cand fac acest pas, nu-l fac cu gandul la despartire).....
Dupa toate astea, apare un copil, doi..........fiecare cum doreste.
..........Anii trec pentru fiecare din noi, familia noastra..mama, tata, imbatranesc, mor...generatiile trec....NOI la randul nostru imbatranim........( cat esti tanar si in putere este totul super frumos, super bine, insa cum ziceam, anii trec)......daca TU ( pt. ca aici e vorba de tine in context cu fat 'Frumosu' tau:)))..) ajungi sa zicem la 50 de ani, singura cuc .....amicele tale 90% dintre ele au familiile lor, nepotii lor( pe care-i plimba, se mandresc cu ei)......problemele lor. TU, ce faci?!...povestesti cu ele si cugeti?!......te imbolnavesti, esti singura, n-ai partener, n-ai un copil, n-ai un suflet pe langa tine, ce faci?!...cugeti:)........
Vezi tu mama, asta-i rostul vietii.......
stiu, imi vei zice ca poti sa te mariti si la 38 de ani...da, asa este, insa la 38 de ani sa faci un copil risti sa-l faci cu fel de fel de probleme.
acu'mi zici ca nu-ti trebuie copil te mariti la 38 de ani doar sa va aveti unul pe altul, da e ok asa, insa sunt curioasa cu cine?:)) ....pt. ca la acei ani pretentiile-ti cresc, vezi la partener tot felul de defecte...
Plus ca exista zicala aia.." cine alege, culege"
.........si multe ar mai fi de zis:).....
Pupici.
stem_29
Postat pe 4 Iulie 2010 00:14
De la: darksukkubus69, la data 2010-06-21 00:28:24Nici eu nu am gasit raspuns la intrebarea asta. Nu sunt maritata, nu mi-am dorit niciodata asa ceva si nici nu sunt de parere ca mi-ar folosi la ceva... si totusi, suntem de zece ani impreuna. Din ceea ce vad in jurul meu, numai din dragoste nu se casatoresc oamenii....


In vremurile astea cam asa este cum zici.......ceea ce vedem in jur....tac!
stem_29
Postat pe 4 Iulie 2010 00:21
multi k asa trebuie,k pe interes
dar foarte putini o fac din iubire
putie fam au o viata linistita si perfacta,lipseste iubirea,
alyn27
Postat pe 4 Iulie 2010 01:13
De la: crysa_tm, la data 2010-06-19 12:33:29Sunt curioasa de ce se marita femeile in ziua de azi. :)
Eu nu sunt maritata dar nici cu intentii prea mari pentru o posibila viitoare casatorie. Sau poate nam gasit inca un "Fat-frumos" sa ma convinga sa ma marit
Schimba casatoria cu ceva relatia in cuplu? Cum e mai bine? Inainte sau dupa casatorie?






... casatoria este dovada RESPECTULUI ... reciproc... numai din iubire se casatoresc natafletzii !!! ... iar rezultatele sa vad ...

marco918
Postat pe 4 Iulie 2010 07:35
....respect ii arat si naturii. asta nu inseamna ca ma insor cu ea!
oooff morco, ce-mi faci tu duminica demeneata!
geo_reincarcat_iara
Postat pe 4 Iulie 2010 07:40
mie cel mai mult imi "place" faza cu "facem nunta ca oricum cred ca e cazul si sa scoatem si noi bani de masina sau de apartament!
Barbie30
Postat pe 4 Iulie 2010 07:42
De la: darksukkubus69, la data 2010-06-27 19:32:28Sa te casatoresti ca sa fii in rand cu lumea? Pai de ce sa ne coboram chiar asa de jos?! "Lumea" poate sa stea bine in mocirla ei... important este sa ramai deasupra lumii....





... si tu stai intr-o alta ''mocirla'' ? ... faptul ca nu esti casatorita cu toate ca ai o ''relatie''' de 10 ani arata cit de ANEMICA este in realitate relatia (eu le numesc prostitutie familiala) pe care o ai ... arata incapacitatea de a RELATIONA cu alta persoana in conditii reale de viata conjugala unde nu mai poti sa spui - eu plec la mama sau ia-ti bagajele de la mine ... o familie e o unitate bazata, in primul rind, pe respect reciproc ... nu exista respect, nu exista familie ... simplu ...

... darksub ... sincer nu ar mai trebui sa iti prezinti ''cazul'' pentru ca nu are nimeni NIMIC de inteles sau invatat bun ... daca spuneai ca esti casatorita de 10 ani, ai 4-5 copii si sotul e innebunit dupa tine si copii atunci chiar cascam gura ... asa esti doar o alta parasuta folosita la orizontala si cu creierul spalat ...
marco918
Postat pe 4 Iulie 2010 07:43
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-07-04 07:40:31....respect ii arat si naturii. asta nu inseamna ca ma insor cu ea!
oooff morco, ce-mi faci tu duminica demeneata!




... jeo ... inteleg ca nu poti face deosebiri prea multe dar incearca sa faci dragoste cu ''natura'', incearca sa ''discuti'' cu ea ... si ai mai putea ''incerca'' multe dupa cum te duce capul ... cap de musca ...
marco918
Postat pe 4 Iulie 2010 07:45
De la: marco918, la data 2010-07-04 07:43:21
De la: darksukkubus69, la data 2010-06-27 19:32:28Sa te casatoresti ca sa fii in rand cu lumea? Pai de ce sa ne coboram chiar asa de jos?! "Lumea" poate sa stea bine in mocirla ei... important este sa ramai deasupra lumii....





... si tu stai intr-o alta ''mocirla'' ? ... faptul ca nu esti casatorita cu toate ca ai o ''relatie''' de 10 ani arata cit de ANEMICA este in realitate relatia (eu le numesc prostitutie familiala) pe care o ai ... arata incapacitatea de a RELATIONA cu alta persoana in conditii reale de viata conjugala unde nu mai poti sa spui - eu plec la mama sau ia-ti bagajele de la mine ... o familie e o unitate bazata, in primul rind, pe respect reciproc ... nu exista respect, nu exista familie ... simplu ...

... darksub ... sincer nu ar mai trebui sa iti prezinti ''cazul'' pentru ca nu are nimeni NIMIC de inteles sau invatat bun ... daca spuneai ca esti casatorita de 10 ani, ai 4-5 copii si sotul e innebunit dupa tine si copii atunci chiar cascam gura ... asa esti doar o alta parasuta folosita la orizontala si cu creierul spalat ...



te-am mai intrebat odata, de ce pui alea trei semne de hlizire exact la finalul unei fraze??
parca esti basescu spunand: ha ha ha, ce-mi plac glumele mele doamna!!
geo_reincarcat_iara
Postat pe 4 Iulie 2010 07:47
De la: marco918, la data 2010-07-04 07:45:18
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-07-04 07:40:31....respect ii arat si naturii. asta nu inseamna ca ma insor cu ea!
oooff morco, ce-mi faci tu duminica demeneata!




... jeo ... inteleg ca nu poti face deosebiri prea multe dar incearca sa faci dragoste cu ''natura'', incearca sa ''discuti'' cu ea ... si ai mai putea ''incerca'' multe dupa cum te duce capul ... cap de musca ...


evident,trebuie sa ma obisnuiesc, nu stii sa porti o discutie fara sa jignesti. asta arata adevarata forta a cuvintelor tale. nu stii decat trei si le sustii cu tarie.
evident, cele trei semne de incapacitate de reactie :
de ce trei? de ce nu doua, sau patru?
geo_reincarcat_iara
Postat pe 4 Iulie 2010 07:50
De la: marco918, la data 2010-07-04 07:45:18
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-07-04 07:40:31....respect ii arat si naturii. asta nu inseamna ca ma insor cu ea!
oooff morco, ce-mi faci tu duminica demeneata!




... jeo ... inteleg ca nu poti face deosebiri prea multe dar incearca sa faci dragoste cu ''natura'', incearca sa ''discuti'' cu ea ... si ai mai putea ''incerca'' multe dupa cum te duce capul ... cap de musca ...


hai ma baga text, ca caracalu' a dat oameni mari!!
geo_reincarcat_iara
Postat pe 4 Iulie 2010 07:51
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-07-04 07:47:37
De la: marco918, la data 2010-07-04 07:43:21
De la: darksukkubus69, la data 2010-06-27 19:32:28Sa te casatoresti ca sa fii in rand cu lumea? Pai de ce sa ne coboram chiar asa de jos?! "Lumea" poate sa stea bine in mocirla ei... important este sa ramai deasupra lumii....





... si tu stai intr-o alta ''mocirla'' ? ... faptul ca nu esti casatorita cu toate ca ai o ''relatie''' de 10 ani arata cit de ANEMICA este in realitate relatia (eu le numesc prostitutie familiala) pe care o ai ... arata incapacitatea de a RELATIONA cu alta persoana in conditii reale de viata conjugala unde nu mai poti sa spui - eu plec la mama sau ia-ti bagajele de la mine ... o familie e o unitate bazata, in primul rind, pe respect reciproc ... nu exista respect, nu exista familie ... simplu ...

... darksub ... sincer nu ar mai trebui sa iti prezinti ''cazul'' pentru ca nu are nimeni NIMIC de inteles sau invatat bun ... daca spuneai ca esti casatorita de 10 ani, ai 4-5 copii si sotul e innebunit dupa tine si copii atunci chiar cascam gura ... asa esti doar o alta parasuta folosita la orizontala si cu creierul spalat ...



te-am mai intrebat odata, de ce pui alea trei semne de hlizire exact la finalul unei fraze??
parca esti basescu spunand: ha ha ha, ce-mi plac glumele mele doamna!!





... ... pentru ca asa imi place ... ... apropo, in exemplul cu basescu, hahaha-urile le-ai pus la inceput ... cap de ... zi tu sa nu ma mai repet ...
marco918
Postat pe 4 Iulie 2010 07:51
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-07-04 07:51:21
De la: marco918, la data 2010-07-04 07:45:18
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-07-04 07:40:31....respect ii arat si naturii. asta nu inseamna ca ma insor cu ea!
oooff morco, ce-mi faci tu duminica demeneata!




... jeo ... inteleg ca nu poti face deosebiri prea multe dar incearca sa faci dragoste cu ''natura'', incearca sa ''discuti'' cu ea ... si ai mai putea ''incerca'' multe dupa cum te duce capul ... cap de musca ...


hai ma baga text, ca caracalu' a dat oameni mari!!





... si te oftici ? ... ... ia zi, esti deja liber ? ... nu te-a lasat nevasta inca ? ...
marco918
Postat pe 4 Iulie 2010 07:53
cred ca voi aveti niste polite mai vechi pe care le platiti acum
Barbie30
Postat pe 4 Iulie 2010 07:54
probabil incertitudinea ta sexuala face astfel incat sa-ti rastorni nevoile p-aci.
probabil inca n-ai realizat ce inseamna o casatorie si te dai mare ca tii ce-i aia!
probabil te-ai trezit cu fata hasurata de cutele cearsafului si te-ai hotarat ca esti suparata.
probabil te vei duce la biserica da' te gandesti ca data trecuta popa ti-a facut avansuri si esti nehotarata.
uuuuh!
geo_reincarcat_iara
Postat pe 4 Iulie 2010 07:55
De la: Barbie30, la data 2010-07-04 07:54:06cred ca voi aveti niste polite mai vechi pe care le platiti acum





... ieo ma iubeste ... eu insa nu ... si de aia sufera ... nu intelege ca nu toti sint pidosnici ...
marco918
Postat pe 4 Iulie 2010 07:56
De la: Barbie30, la data 2010-07-04 07:54:06cred ca voi aveti niste polite mai vechi pe care le platiti acum


cu morco a discuta e ca si cum te-ai automaltrata.
sau mai bine zis, daca dai cu nuca-n perete tot mai gasesti o reactie. cu morco, nu!
geo_reincarcat_iara
Postat pe 4 Iulie 2010 07:57
De la: marco918, la data 2010-07-04 07:56:09
De la: Barbie30, la data 2010-07-04 07:54:06cred ca voi aveti niste polite mai vechi pe care le platiti acum





... ieo ma iubeste ... eu insa nu ... si de aia sufera ... nu intelege ca nu toti sint pidosnici ...


te-as iubii da' stiu ca-ti place si d-aia mi-e frica!
geo_reincarcat_iara
Postat pe 4 Iulie 2010 07:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De ce uita din ce in ce mai mult ca femeile adora sa primeasca flori?:P 53 De la: hystria1 4 August 2010 12:02
fond de ten 6 De la: ___LL___ 21 Mai 2009 02:19
Va place sa fiti abordate ? si..cum reactionati ? 178 De la: monaram 2 Iunie 2009 19:47
cum trebuie sa procedez , mi am pierdut toate ideile 38 De la: kudika_16195 23 Octombrie 2012 19:30
DESPRE BARBATI SI FEMEI IN GENERAL 12 De la: Constantin_Alexandru_2 2 Iunie 2013 02:04