Setari Cookie-uri

De ce ne casatorim? Din dragoste sau pentru ca asa trebuie?

acum ca v-ati facut fiecare numarul,se poate sa reveniti la subiect?
Barbie30
Postat pe 4 Iulie 2010 07:58
De la: Barbie30, la data 2010-07-04 07:58:17acum ca v-ati facut fiecare numarul,se poate sa reveniti la subiect?


si cearta e un subiect dees intalnit intr-o relatie , nu!?
geo_reincarcat_iara
Postat pe 4 Iulie 2010 07:59
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-07-04 07:55:22probabil incertitudinea ta sexuala face astfel incat sa-ti rastorni nevoile p-aci.
probabil inca n-ai realizat ce inseamna o casatorie si te dai mare ca tii ce-i aia!
probabil te-ai trezit cu fata hasurata de cutele cearsafului si te-ai hotarat ca esti suparata.
probabil te vei duce la biserica da' te gandesti ca data trecuta popa ti-a facut avansuri si esti nehotarata.
uuuuh!





... e uite asta ma distreaza la jeolino ... el are o problema MARE cu incertitudinea sexuala ... si crede ca toti o au ... jeoooooo, am mai multi copii decit sinteti voi in tot familionul vostru ... imi iubesc si respect nevasta cu care sint insurat de tinar ... habr nu ai ce vorbesti ... nu toti sint labili ca tine ... PUNETI FUSTA si SUTIEN ca sa ai si tu o certitudine ... cap de musca ...
marco918
Postat pe 4 Iulie 2010 08:00
poate ca da...poate ca nu.Depinde de relatie!
geo, tu esti casatorit?
Barbie30
Postat pe 4 Iulie 2010 08:01
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-07-04 07:59:00
De la: Barbie30, la data 2010-07-04 07:58:17acum ca v-ati facut fiecare numarul,se poate sa reveniti la subiect?


si cearta e un subiect dees intalnit intr-o relatie , nu!?





... jeo nu-ti face iluzii taica ...
marco918
Postat pe 4 Iulie 2010 08:01
De la: Barbie30, la data 2010-07-04 08:01:19poate ca da...poate ca nu.Depinde de relatie!
geo, tu esti casatorit?





... ar vrea dar nu a gasit cu cine ... ... femeile e rele ...
marco918
Postat pe 4 Iulie 2010 08:02
De la: Barbie30, la data 2010-07-04 08:01:19poate ca da...poate ca nu.Depinde de relatie!
geo, tu esti casatorit?


da. de 15 ani.
nu depinde de relatie. certurile sunt un element comun, ca si iubirea respectul si comunicarea, intr-o relatie.


nu-l incita pe morco, care intr-un final apoteotic a recunoscut ca-i barbat, desii imi vine greu sa cred.
geo_reincarcat_iara
Postat pe 4 Iulie 2010 08:04
ma gandeam cine e mai rau dintre voi doi,dar acum m-am convins!
Barbie30
Postat pe 4 Iulie 2010 08:05
De la: Barbie30, la data 2010-07-04 08:05:29ma gandeam cine e mai rau dintre voi doi,dar acum m-am convins!



spune-mi spune-mi, cine-i cel mai rau dintre noi!!??
ma simt ca vrajitoarea rea in fata oglinzii.
geo_reincarcat_iara
Postat pe 4 Iulie 2010 08:07
De la: marco918, la data 2010-07-04 08:01:55
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-07-04 07:59:00
De la: Barbie30, la data 2010-07-04 07:58:17acum ca v-ati facut fiecare numarul,se poate sa reveniti la subiect?


si cearta e un subiect dees intalnit intr-o relatie , nu!?





... jeo nu-ti face iluzii taica ...



iulizii la ce!!? ca aici m-ai scapat de inteles, ca nici n-am la ce sa-ti raspund, atat de ......ireal esti!
geo_reincarcat_iara
Postat pe 4 Iulie 2010 08:08
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-07-04 08:04:21
De la: Barbie30, la data 2010-07-04 08:01:19poate ca da...poate ca nu.Depinde de relatie!
geo, tu esti casatorit?


da. de 15 ani.
nu depinde de relatie. certurile sunt un element comun, ca si iubirea respectul si comunicarea, intr-o relatie.


nu-l incita pe morco, care intr-un final apoteotic a recunoscut ca-i barbat, desii imi vine greu sa cred.





... intr-un ''final apoteotic'' ??? ... te-ai uitat datele mele papusha ? ... si ... NU MAI MINTI CA ESTI CASATORIT ... se vede nu ai cunostintele necesare sau te-ai insurat pentru BANI ... ... pun pariu ca habar nu ai pe unde se nasc copii ... ... auzi de 15 ani !!! ...
marco918
Postat pe 4 Iulie 2010 08:10
se vede ca marco e fixat clar doar pe mascareala dintre voi doi,jignirile sunt pe primul loc
tu geo, macar ai incercat sa revii la subiect,dar la el e clar ca mai are de aruncat niste venin.
fara suparare marco dar asta cred eu!
Barbie30
Postat pe 4 Iulie 2010 08:12
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-07-04 08:08:39
De la: marco918, la data 2010-07-04 08:01:55
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-07-04 07:59:00
De la: Barbie30, la data 2010-07-04 07:58:17acum ca v-ati facut fiecare numarul,se poate sa reveniti la subiect?


si cearta e un subiect dees intalnit intr-o relatie , nu!?





... jeo nu-ti face iluzii taica ...



iulizii la ce!!? ca aici m-ai scapat de inteles, ca nici n-am la ce sa-ti raspund, atat de ......ireal esti!






... jeo ... nu mai deschide gura daca nu esti in stare sa sustii o discutie ... chiar daca e in contradictoriu ... nu degeaba esti un ... cap ... de ...
marco918
Postat pe 4 Iulie 2010 08:12
De la: Barbie30, la data 2010-07-04 08:12:05se vede ca marco e fixat clar doar pe mascareala dintre voi doi,jignirile sunt pe primul loc
tu geo, macar ai incercat sa revii la subiect,dar la el e clar ca mai are de aruncat niste venin.
fara suparare marco dar asta cred eu!





... alta filozoafa !!! ... duduitza lasa spalatu-l cratitelor si uita-te cine a inceput mascareala ... ai ajuns si tu sa ai pareri ? ... asta e culmea ... ... si nu iti face iluzii ca vei cistiga ''respectul'' lui jeo ... da stiu ca v-ati gasit ... doua ... capete ... de ...
marco918
Postat pe 4 Iulie 2010 08:16
asa morco, desfasoara-te!!
baga tata material, ca ai de unde!
geo_reincarcat_iara
Postat pe 4 Iulie 2010 08:18
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-07-04 08:18:38asa morco, desfasoara-te!!
baga tata material, ca ai de unde!





... mi vrei material ... ... numai la asa ceva te gindesti, papusha ... ia mai spune-ne ceva de ''incertitudini sexuale'' ... nu stim de mult, nu-i asa, dar nu te-ai schimbat deloc ... suferi in continuare ...
marco918
Postat pe 4 Iulie 2010 08:22
nici nu ma asteptam la o alta reactie din partea ta
nu ma de gand sa-ti raspund pe masura cu toate ca meriti.Cand o sa reusesti sa lasi deoparte orgoliul de mascul feroce poate o sa reusesti sa comunici mai bine.
Barbie30
Postat pe 4 Iulie 2010 08:22
De la: marco918, la data 2010-07-04 08:22:52
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-07-04 08:18:38asa morco, desfasoara-te!!
baga tata material, ca ai de unde!





... mai vrei material !!! ... ... numai la asa ceva te gindesti, papusha ... ia mai spune-ne ceva de ''incertitudini sexuale'' ... ne stim de mult, nu-i asa, dar nu te-ai schimbat deloc ... suferi in continuare ...
marco918
Postat pe 4 Iulie 2010 08:23
esti balbait morco sau ti-a tremurat degetelu'?
nu mai ai nici macar o limita. cum incearca cineva sa-ti zica ceva, arunci cu noroi. pacat, la un momendat aveam un oarecare respect. timid!!
geo_reincarcat_iara
Postat pe 4 Iulie 2010 08:26
De la: Barbie30, la data 2010-07-04 08:22:53nici nu ma asteptam la o alta reactie din partea ta
nu ma de gand sa-ti raspund pe masura cu toate ca meriti.Cand o sa reusesti sa lasi deoparte orgoliul de mascul feroce poate o sa reusesti sa comunici mai bine.






... nu te consider nici macar o potentiala partenera de discutie ... asa ca nu a de ce sa ignor faptul ca te bagi ca musca in lapte si intervii partinitor ... asa ca scuteste-ma ... lasa ca iti studiaza ''incertitudinea sexuala'' jeolino ... e un termen pe care il foloseste de ani cind vrea sa para ''interesant'' ... numai tu nu te-ai prins ...
marco918
Postat pe 4 Iulie 2010 08:28
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-07-04 08:26:45esti balbait morco sau ti-a tremurat degetelu'?
nu mai ai nici macar o limita. cum incearca cineva sa-ti zica ceva, arunci cu noroi. pacat, la un momendat aveam un oarecare respect. timid!!





... scuze jeo ... degetul meu nu tremura ... VIBREAZA ... ... mai ales cind studiez ''incertitudinile sexuale'' ...
marco918
Postat pe 4 Iulie 2010 08:30
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-07-04 07:40:31....respect ii arat si naturii. asta nu inseamna ca ma insor cu ea!
oooff morco, ce-mi faci tu duminica demeneata!





... pentru duduia bagareatza ... cam asta a fost ''comentariul'' lui jeo de la care a inceput studiul lui asupra '' incertitudinii sexuale'' ... ce ti se pare inteligent sau interesant aici ? ...
marco918
Postat pe 4 Iulie 2010 08:34
Ma asteptam ca la anii tai sa ai si ceva in capsor,dar se vede ca la unii trec anii degeaba ....Nici nu vreau sa discut cu tine,esti mult prea jos fata de nivelul la care sunt obisnuita sa discut.
Barbie30
Postat pe 4 Iulie 2010 08:35
De la: Barbie30, la data 2010-07-04 08:35:28Ma asteptam ca la anii tai sa ai si ceva in capsor,dar se vede ca la unii trec anii degeaba ....Nici nu vreau sa discut cu tine,esti mult prea jos fata de nivelul la care sunt obisnuita sa discut.






... sigur dragutza ... cum spui tu ... haide, mergi la nani ... e mai bine pentru copchii ca tine sa nu stea in preajma unora care vad prea multe ''incertitudini sexuale'' in jur ... lasa-l pe badea ca stie cum se trateaza tipul asta de gorobetzi ...
marco918
Postat pe 4 Iulie 2010 08:39
de ce ne casatorim?
consider un raspuns cu 2 taisuri
1.ar fi ca uneori, vrem sa ne matrizam si nu stim exact in c consta:si iote asa, fetele se grabec uneori si sar niste pasi...care duc la lacrimi si injuraturi, esecuri si dureri de cap
2.mai, sincer, ca sa fim in societate, in randul oamenilor normali-din pctul cui?-...
de exemplu: exista femei care nu-s maritate...de ce?pt ca au fost pretentioase, pt ca au vrut sa fie altfel si nha..nu le-a placut mai nimeni..astea-s fetele batrane
sau..sunt si tipi neinsurati, pt ca nu au gasit calapodul potrivit...

in tot acest joc al cautarii si al gasirii, suntem o specie dificila...foarte dificila...
'din draagoste?'...asta e la inceput si poate pt naivi...
dragostea e greu de construit si asta se realizeaza in 2...ori daca e numai unul care ofera, nu e dragoste!

hm..da..idealism
dragon_fly88
Postat pe 4 Iulie 2010 08:40
De la: marco918, la data 2010-07-04 07:35:59
De la: crysa_tm, la data 2010-06-19 12:33:29Sunt curioasa de ce se marita femeile in ziua de azi. :)
Eu nu sunt maritata dar nici cu intentii prea mari pentru o posibila viitoare casatorie. Sau poate nam gasit inca un "Fat-frumos" sa ma convinga sa ma marit
Schimba casatoria cu ceva relatia in cuplu? Cum e mai bine? Inainte sau dupa casatorie?






... casatoria este dovada RESPECTULUI ... reciproc... numai din iubire se casatoresc natafletzii !!! ... iar rezultatele sa vad ...






... si pentru ca vad ca sint multe semne de intrebare gen - de ce trebuie ? ... as mai adauga ... pentru ca oamenii sint sociabili si casatoria este o forma de socializare maxima ... o casatorie reusita inseamna niste persoane SOCIALE aproape de perfectiune ... neadaptarea sociala duce la intrebari inutile - de ce ? ... pentru ca nu esti in stare ...


marco918
Postat pe 4 Iulie 2010 08:46
Cum decene casatorim noi femeile ? Din aceleasi motive pe care le-au avut si parintii tai, cand s-au casatorit...adica, din siguranta ca-l vei responsabiliza mai mult pe tatal copiilor tai in cresterea si educarea copiilor pe care-i faceti impreuna....pt ca fiecare copil ( indiferent de cati parteneri ar schimba parintii ) au totusi ,doar o singura mama si doar un singur tata care-i aminteste cine l-a creat OM pe el ....Trebuie sa ne casatorim pt ca familia este celula de baza a societatii si pt ca acesti copii precum si mama lor trebuie sa poarte numelede familieal sotului ca sa se deduca din prima care este matca individului....Barbatilor ca si bondarilor sau fluturilor, le este mult mai convenabil sa te vrajeasca cu dulcegarii gratuite si sa te convinga ca nu certificatul in sine conteaza, ci iubirea care trebuie sa dainue pt totdeauna.... aiurea.... parole, parole....Un barbat insurat, chiar daca-si inseala sotia pe parcursul vietii, isi aminteste (fiind casatorit ) de cuibul din care a zburat si chiar daca nu declara, isi face macar in gand mia culpa, se trezeste cu un dus rece ( ce va zice lumea care-i cunoaste despreel....) si realizand ca inselareaa fost o distractie sau o curiozitate, se intoarce in barlogul din care a evadat, recunoscandu-i suprematia de femeie, tot mamei copiilor lui....Musai trebuie sa ne casatorim legitim pt ca asa ne cere si educatia pe care o mostenim.... pt ca asa au procedat si bunicii si parintii nostri iarei nesunt un permanent exemplu de urmat.....si pt ca dragostea nu ramane toata viata un foc continuu si intens care-ti rascoleste fluturi in stomac ( atractia carnala animalica ) ci, cu timpul semai estompeaza, dar ramanerespectul reciproc si marea prietenie care creste si te obliga safaci si sa dai totul pt omul de langa tine, adica sa-i fii alaturi sprijin atat la bine cat si la rau, iar impreuna sa aveti fluturi in stomac doar pt grija si raspunderea pana la jertfa pt copii vostri Da, musai orice femeietrebuie sa se casatoreasca inainte (sau macardupa )de a da nastere la copii...Dar dece nu o intrebi tu mai bine pe mama ta, pe una dintre matusile tale, pe bunica ta sau pe o colega de serviciu peorice femeie casatorita, de ce a facut pasul de a se casatori legitim si nu a lasat relatia sa decurga in voia soartei fara vre-o raspundere din partea vre-unuia dintre parteneri....(ca animalele din jungla...) ?????????Dece-ar fi responsabilizatadoar EA, in cresterea copiilor ?( la inceput si ea a fost singura ca si el )...dar este totusi o chimie care se formeaza in corpul femeii odata cu sarcina ceva animalic de protectie vesnica pt puiul pe care-l aduci pe lume !Nasterea unui copil este cel mai bun si cel mai suprem si sublic lucru din viata unei femei !Nimic in lume nu are o valoare mai mare si nici macar egala cu valoarea pe care o reprezinta pt o femeie, propriul ei copil !Este ceva inexplicabil si divin !In concluzie va doresc tuturor fetelor, sa va casatoriti legitim cu barbatul de care sunteti indragostite ! ( chiar si in cazul in care se intampla sa nu faceti copii din motive medicale ) Lumea trebuie sa stie ca voi formati o familie....doi intr-unul ! Poate v-am plictisit.... va pup pe toate !!!!
florivizireanu
Postat pe 4 Iulie 2010 09:22
Buna intrebare....de ce se marita femeile in ziua de azi!!!!.....se marita in general din dragoste, cu persoana care crede ca ii este pereche, se marita cu gandul sa fie protejata, iubita, inteleasa , sa aiba cine sa-i spuna o vorba buna, sa o consoleze la greu, sa aiba cu cine face dragoste nu sex, .....etc. Dar cate din noi....femeile....avem acest noroc???....In general barbatii se schimba dupa casatorie. Daca inainte iti aducea cadouri, flori, era tandru....etc... multi se schimba dupa. Oare de ce????...pentru-ca au un act???....doar nu te-au cumparat de la targ!!!!!Pentru multi barbati......sper ca nu-mi ridic barbatii in cap....femeia trebuie sa faca copii, mancare, curatenie, sa stea la dispozitia barbatului cand are el chef,...etc. Dar sunt si barbati ok!!!...nu pot sa spun. Dar totul este sa-i gasesti ca sa fie compatibili cu tine. Oricum femeia trebuie sa se casatoreasca din dragoste si sa incerce tot timpul impreuna cu perechea sa aduca ceva nou in relatie pentru-ca daca se instaleaza monotonia.....gata totul.
cici12345
Postat pe 4 Iulie 2010 12:18
De la: cici12345, la data 2010-07-04 12:18:57Buna intrebare....de ce se marita femeile in ziua de azi!!!!.....se marita in general din dragoste, cu persoana care crede ca ii este pereche, se marita cu gandul sa fie protejata, iubita, inteleasa , sa aiba cine sa-i spuna o vorba buna, sa o consoleze la greu, sa aiba cu cine face dragoste nu sex, .....etc. Dar cate din noi....femeile....avem acest noroc???....In general barbatii se schimba dupa casatorie. Daca inainte iti aducea cadouri, flori, era tandru....etc... multi se schimba dupa. Oare de ce????...pentru-ca au un act???....doar nu te-au cumparat de la targ!!!!!Pentru multi barbati......sper ca nu-mi ridic barbatii in cap....femeia trebuie sa faca copii, mancare, curatenie, sa stea la dispozitia barbatului cand are el chef,...etc. Dar sunt si barbati ok!!!...nu pot sa spun. Dar totul este sa-i gasesti ca sa fie compatibili cu tine. Oricum femeia trebuie sa se casatoreasca din dragoste si sa incerce tot timpul impreuna cu perechea sa aduca ceva nou in relatie pentru-ca daca se instaleaza monotonia.....gata totul.


da cici..barbatii aia cu cratita si mereu la cratita(ma refer al femeile care sunt casnice) crezi ca au alegere?
daca femeia pe care au luat-o era culta, crezi ca aia statea la gatit si stat dupa copii?
eu cred ca pentru a fi in rand cu lumea...
cum ai si tu..se duce dupa un timp flacara de la inceput..
si nu e ca nu avem tact..dar ca se complica lucrurile..pe zi ce trece apar alte probleme..
in rest..de acord
bogdan76
Postat pe 4 Iulie 2010 12:31
UAU....nenea asta marco pare un misogin...la varsta sa are toate sansele.in primul rand, in conceptia sa casatoria presupune copii si sociabilitate...tot ce tine de imagine,in sine casatoria nu tine de eforturi depuse de soti,ci de imagine.as vrea totusi sa-mi raspunda sincer cate dintre urmatoarele sunt adevarate: s-au casatorit de tineri,amandoi au lucrat,ea a avut grija de copii pt ca erau treburi de femeie,ea a facut mancarea(de asemenea treaba muiereasca),activitatea sexuala nu afost tocmai satisfacatoare si s-a terminat de mult....si daca se intampla des sa abuzeze de alcool....si daca si-a inselat sotia si daca a avut vreo mustrare de constiinta....
mda...in legatura cu subiectul,casatoria din dragoste e o inventie a secolului 20,pana atunci si chiar si de atunci lumea s-a casatorit pt siguranta in principiu.din punctul meu de vedere traim intr-o perioada destul de buna in care nu mai suntem obligati sa semnam niste acte pt a dovedi o relatie de durata.desi as mai adauga ca majoritatea casatoriilor azi se fac deoarece s-a ajuns la o anumita varsta si pt ca familia doreste acest lucru...si asta e un complex mai mare pt femei deoarece daca nu ea este 'fata batrana',pe cand barbatul este doar un 'burlac'(apreciati va rog diferenta de inteles intre acesti doi termeni).sper ca am fost destul de clara in felul cum m-am exprimat.
FlexNarcisa
Postat pe 4 Iulie 2010 13:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Când femeile pot face primul pas? 46 De la: bee_bee 19 Septembrie 2009 21:38
Curiozitate de femeie ..... Ce isi doresc barbatii de Ziua Barbatului....? 54 De la: ocs 14 Mai 2011 12:06
cu cat vorbim mai mult despre... 5 De la: milka_b 15 Noiembrie 2008 16:27
Gay and The City 277 De la: one_size 29 Octombrie 2009 13:22
De ce sunt mai atractivi bãrbaþii cu bani? 149 De la: bruneagra25 10 August 2009 08:27