Setari Cookie-uri

De ce ne casatorim? Din dragoste sau pentru ca asa trebuie?

"[/quote]

nu ma temeam ca il voi pierde...stiam ca ma iubeste. cred ca ma rodea cumva faptul ca nu vrea sa se casatoreasca, aveam cumva senzatia ca poate nu ma iubeste suficient daca nu isi doreste asta pentru ca niciodata nu mi-a dat un motiv serios. cand m-a cerut...da, am fost mai fericita decat as fi crezut...pana la urma nu a fost sa fie dar asta a fost altceva...a fost si vina mea ca nu am avut experienta sa ghicesc anumite lucruri....si a doua oara ptr mine a fost benefica trecerea de la relatie la casatorie...dar poate am avut eu prejudecata asta ca ar fi casatoria o dovada de iubire in plus. tre sa recunosti ca e destul de extinsa conceptia asta. sunt si o fire mai prapastioasa de felul meu, si am luat si multe "suturi" inainte deci nu eram eu foarte relaxata. multe suntem asa, insa nu toate, deci nu zic ca nu poate cineva fi la fel de bine happy si fara casatorie :-) [/quote]"


Bineinteles ca ai facut o mare greseala sa-i testezi iubirea primului sot aducandu-l in fata altarului, ce crezi tu, ca oamenii nenorociti nu spun "te iubesc" sau nu se casatoresc? Sau vroiai sa te iubeasca neaparat fara sa te mai gandesti daca tu vrei intr-adevar iubirea unuia ca el?? Pacat ca tu i-ai descoperit adevarat fata abia dupa casatorie, vezi, era foarte important sa mai astepti, si dupa ce vedeai ca el te inseala atunci il paraseai, sa nu crezi ca a facut-o dupa casatorie pt ca era sigur de iubirea ta, putea sa o faca si pana la casatorie dar nu ai avut tu rabdare sa treaca timpul sa-l cunosti. Daca aceasta relatie noua a ta e cu succes e foarte bine asta, doar ca eu nu cred in acea siguranta de dupa casatorie de care spui tu.
Daca prietenul meu ar gandi asa, daca mi-ar spune de aceasta siguranta de dupa casatorie, l-as intreba foarte serios ce are el de gand dupa casatorie, ce va face cand a obtinut aceasta "siguranta"? Oare eu pt el as fi ca un trofeu castigat ( odata cu casatoria) si nu se va mai zbate (dupa 1, 2 5 ani) sa ma mai scoata in oras, la mare, la munte, oare va pleca la bere cu baietii si ma va lasa singura in casa stiind ca nu sunt de acord? Dar cred ca e bine sa stam cativa ani impreuna fara acte sa se obisnuiasca acum sa imi faca toate aceste bucurii in masura posibilitatilor si eu sa ii arat dragostea si atentia mea, ca si dupa casatorie sa le facem in continuare fara sa sesizam vreo schimbare in viata noastra.
E bine ca esti fericita acum si nu pot sa iti doresc decat casa de piatra in continuare!
anutzzaa
Postat pe 13 Iulie 2010 21:44
Barbie30
Postat pe 13 Iulie 2010 22:00
Nu stiu daca multe fete gandesc asa cum spui tu, eu aud tot mai multe fete in ziua de azi de 18-25 ani zicand "nu ma grabesc sa ma casatoresc ca doar toata viata o sa fiu casatorita atunci cand o fac".
anutzzaa
Postat pe 13 Iulie 2010 22:03
Bre Marco... eu nu am disparut niciodata, bre, cum ai putut crede asta? Si nici la pensie nu am cum sa ies dintr-un anumit domeniu, daca ma intelegi... Ei bine ai dreptate: imi place si in genunchi, iar orizontala am cam uitat-o fiindca stau mai mult cu spatele, in picioare, pe perete, pe fotoliu, in cada, pe masa etc. Si se pare ca te intereseaza aceste lucruri, mai nebunaticule, mai.... Iar "pretenul" meu de zece ani bine mersi, daca te preocupa soarta lui, sta destul de mult cu gura plina, pricepi... Ma tem ca din cauza ca sunt prea ocupata cu aceste "activitati " nu prea o sa mai am timp sa raspund imbecilitatilor tale!
darksukkubus69
Postat pe 14 Iulie 2010 17:22
De la: Lisssa, la data 2010-07-12 09:09:56
De la: crysa_tm, la data 2010-06-19 12:33:29Sunt curioasa de ce se marita femeile in ziua de azi. :)
Eu nu sunt maritata dar nici cu intentii prea mari pentru o posibila viitoare casatorie. Sau poate nam gasit inca un "Fat-frumos" sa ma convinga sa ma marit
Schimba casatoria cu ceva relatia in cuplu? Cum e mai bine? Inainte sau dupa casatorie?


Hmmm... Olla Crysa
Interesant topicul tau, as fi vrut sa deschid eu unul, dar am vazut ca deja tema e pusa ''in bataie''.

Sunt o fata pe cale sa se casatoreasca. La inceput, vroiam sa ma casatoresc doar pt ca asa ''e la moda''. Dar, spre surprinderea mea, in timp, mi-am dat seama ca exista niste sentimente pt barbatul cu care imi voi imparti viata (sau cel putin, o parte din ea).
Cred ca o casatorie poate schimba relatia in bine. Imi pare rau pt cele care n-au avut o experienta tocmai placuta... si povestea de dragoste s-a terminat cu...un divort.

Cred ca mie mi-ar fi mai bine dupa casatorie. Parerea mea e ca acel certificat si acea slujba infaptuita de preot ne-ar ajuta mai mult ca si cuplu.

Oricare ar fi decizia ta, alege-o pe aia in care te simti cel mai bine. Nu e important asa tare sa ai un act care sa te lege de o persoana, pe cat e de important sa te simti bine, iubita si implinita in relatia pe care o ai!

Iti urez bafta si iubire cat mai multa!


Foarte frumos ce-ai spus :)
Eu nu sunt casatorita si nici pe cale de a ma casatorii. Am locuit multa vreme cu un tip care mi-a fost iubit, prieten, confident, complice la mici nebunii si poate a fost singurul barbat cu care mi-as fi dorit sa-mi petrec restul vietii. Insa cu timpul s-a schimbat, a devenit posesiv, obsesiv, gelos...de parca eu eram proprietatea lui. Fiind o fire mai libera din fire nu i-am permis sa ma trateze ca pe un bun bun personal si tot mirajul relatiei perfecte s-a dus in 2 zile cand eu mi-am facut bagajele si-am iesit pe usa fara sa ma uit inapoi.
Am deschis topicul pentru ca...daca dupa o relatie de cativa ani in care ne-am cumportat ca si doi oameni casatoriti totul s-a schimbat (pentru ca oamenii se schimba, lucrurile si situatiile se schimba) atunci...schimba casatoria si traiul in comun oamenii?
_Cryssa_
Postat pe 27 Iulie 2010 13:43
De la: crysa_tm, la data 2010-07-27 13:43:49schimba casatoria si traiul in comun oamenii?

nu, le arata adevarata fata.
kitty_krieger
Postat pe 27 Iulie 2010 14:39
De la: kitty_krieger, la data 2010-07-27 14:39:41
De la: crysa_tm, la data 2010-07-27 13:43:49schimba casatoria si traiul in comun oamenii?

nu, le arata adevarata fata.


_Cryssa_
Postat pe 27 Iulie 2010 15:53
De la: crysa_tm, la data 2010-06-19 12:33:29Sunt curioasa de ce se marita femeile in ziua de azi. :)
Eu nu sunt maritata dar nici cu intentii prea mari pentru o posibila viitoare casatorie. Sau poate nam gasit inca un "Fat-frumos" sa ma convinga sa ma marit
Schimba casatoria cu ceva relatia in cuplu? Cum e mai bine? Inainte sau dupa casatorie?


pai e simplu...oamenii se casatoresc din diverse motive:

- dragoste, cand relatia se afla la inceput si de obicei partenerii nu se cunosc prea bine
- interese materiale
- pt copii
- de gura lumii
- frica de a ramane singuri si casatoria ofera iluzia ca astfel relatia "se bate in cuie"
- pt acte, cand sunt din tari diferite

or mai fi si altele...un lucru insa e cert: casatoria nu garanteaza trainicia in timp a sentimentelor, nu garanteaza nimic de fapt; nu garanteaza ca cel de langa tine/sau chiar tu nu se va schimba in timp, poate ca in alta directie decat ce vrei tu; pt ca daca ar garanta, nu ar mai exista atatea divorturi
kudika1059
Postat pe 6 August 2010 13:53
de ce? k l place sa aiba pl la andemana,daia sau k asa trebuie
kudika313344
Postat pe 11 August 2010 03:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum sa ajung la un barbat dificil??? 17 De la: pamela_1 15 Iulie 2009 12:40
lichidare stoc cosmetice 100 % originall 1 De la: ocaziebuna 19 August 2010 14:17
help me,please! 15 De la: kudika_nikole 14 Decembrie 2011 19:55
El,cu 11ani mai mare 10 De la: hystria1 4 Septembrie 2010 14:30
dece nu mai pot avea incredere in barbati cred ca toti sunt la fel ? 19 De la: stardancer 30 Octombrie 2009 13:02