Setari Cookie-uri

avort

mama NU a facut avorturi....!!! sa va fie clar....
omul e om din momentul conceptiei si pana moare....chiar dak denumirile lui difera in functie de varsta...embrion,fat,copil,adolescent,tanar,batran....
ati omorat un om....de ce nu va e clar?.. decat sa stati pe topicuri aiurea si sa postati mesaje pe care le poate vedea vreo fata insarcinata mai bine v-ati duce la biserica sa aprindeti o lumanare....
nu numai ca i-ati ucis cu cruzime,dar mai aviti si curajul sa postati asta pe internet k sa vada toata lumea ce grozave sunteti....si culmea!...nici nu spuneti k regretati enorm si k de fapt nu ati incetat niciodata sa-l iubiti pe copil,ci faceti aici apologia avortului incercand sa aratati ca este bine sa se recurga la el in unele situatii...
ati vazut filmul *strigatul mut*?....dupa ce il vedea o sa intelegeti mai bine ce este cu acest *fanatism religios * al meu...
vizionare placuta!
glumeataa
Postat pe 23 Ianuarie 2009 21:35
,intreab-o pe mama ta sau pe o alta femeie cit de frustrate erau inainte de'89 cind avorturile erau interzise,tu vb despre zecile de mii de chiuretaje facute din '90 si pina acum ,adevarata crima era atunci draga mea pt ca murea femeia respectiva si asa zisul bebelus cum il numesti tu (de parca ar fi nascut si mama ia un cutit si-l macelareste)....asa ca draga mea,analizeazati viata ta,vezi daca esti asa de perfecta cum te pretinzi si lasa-ne pe noi sa traim cu pacatele(crimele)noastre



avortul ar trebui interzis ...doar asa ne vom putea numi OAMENI....
in polonia e interzis avortul...si stii de ce?...pentru ca au existat manifestatii ample kr cereau acest lucru....la cererea oamenilor guvernul l-a interzis...si eu nu am auzit k sr fii izbucnit apoi vreo revolta in randul populatiei....
pe vremea lui ceausescu era interzis?...si ce dak?....nu va dadea statul bani sa cresteti copilul?
mame ucigase!!!
k sa va lamuriti pe deplin dak un embrion e om sau nu va invit sa deschideti un manual de biologie de clasa a 7-a....
ati omorit un om...propriul copil....poate nu ati bagat voi cutitul in el,dar ati semnat k altcineva sa faca acest lucru...i-ati semnat *fatului* codamnarea la moarte....mama lui l-a ucis!!!
glumeataa
Postat pe 23 Ianuarie 2009 21:43
motivele unui avort?...le-am mai enumerat...sa vi le mai scriu odata?
in numai 20 de ani in romania....16 milioane de *motive bine intemeiate*
glumeataa
Postat pe 23 Ianuarie 2009 21:46
Mie imi place sa port un dialog cu orice persoana rationala, chiar si atunci cand nu-i impartasesc intru totul opiniile. Dar cu un om fixat pana la vehementa pe o idee si disperat sa-si impuna cu orice pret convingerile....nu se poate discuta.
Acest om esti tu draga mea! Cred ca e momentul sa intelegi, ca nu asta e atitudinea care ar putea sa schimbe ceva.
Eu cred ca esti macinata de frustrari adanci si ai imbratisat aceasta obsesie, ca pe o modalitate de defulare.
E cazul sa te mai temperezi si sa incerci sa vezi gunoiul din ochii tai. Sau vei incerca sa ne convingi ca esti vre-un inger?
Florina34
Postat pe 23 Ianuarie 2009 22:33
pai noi oamenii suntem criminali, cine a spus ca nu suntem? ucidem animale ca sa ne hranim si din placere. ne ucidem semenii sau macar ne place sa stim ca sufera, exista o voluptate a cruzimii.
pe de alta parte, ioana, e la fel de gresit sa judeci pt ca automat luand o pozitie atata de vehementa devii, desi de partea cealalta, la fel de stresata ca celelalte.
prietena mea a facut de curand avort, are in jur de 30. mi-as fi dorit mult sa devin "matusa", imi faceam deja vise si vedeam viitorul "o sa ai tu si voi avea si eu si vor creste impreuna best friends" cand a decis sa avorteze n-am fost fericita deloc, dar nici o clipa nu i-am spus ca e o criminala sau alte orori. daca afacut o greseala e problema ei, eu am sfatuit-o sa se gandeasca si i-am stat alaturi cand a luat decizia, suferita si aceea, de a renunta si dupa interventie. nu mi-am schimbat parerea despre ea pentru ca o cunosc, ii cunosc sufletul.
oamenii au dreptul sa-si faca alegerile, au dreptul sa greseasca. ea greseste, ea plateste. e responsabilitatea ei, libertatea ei.
eleain
Postat pe 23 Ianuarie 2009 22:55
De la: Florina34, la data 2009-01-23 22:33:45 Mie imi place sa port un dialog cu orice persoana rationala, chiar si atunci cand nu-i impartasesc intru totul opiniile. Dar cu un om fixat pana la vehementa pe o idee si disperat sa-si impuna cu orice pret convingerile....nu se poate discuta.
Acest om esti tu draga mea! Cred ca e momentul sa intelegi, ca nu asta e atitudinea care ar putea sa schimbe ceva.
Eu cred ca esti macinata de frustrari adanci si ai imbratisat aceasta obsesie, ca pe o modalitate de defulare.
E cazul sa te mai temperezi si sa incerci sa vezi gunoiul din ochii tai. Sau vei incerca sa ne convingi ca esti vre-un inger?



ai grija k ma jignesti si eu nu ti-am spus absolut nimik urat....
cum adica...insist pe o idee?...va spun pana pricepeti...AVORTUL E O CRIMA!!! OMORATI UN OM!!!
dak puteti aduce contraargumente de bine...dak nu ...nu mai intrati aiurea sa postati mesaje doar de dragul de a posta si voi ceva...
acel fat e om....are creier si inima la fel k orice om....doar k sunt mai mici...
sa vad cum argumentezi *rational* contrariul....
de ce nu pricepeti?...sunteti chiar asa incuiati la cap?...E OM..UCIDETI UN OM...SUNTETI CRIMINALE! VA OMORATI PROPRIUL COPIL!
dar va rog eu...fara spume la gura...demonstrati voi k nu e om si sunt de acord cu voi....o sa ma decalar si eu pro-avort
are ADN umam?..atunci nu poate fi planta sau animal...asta e argumentul meu....
sa le vad pe ale voastre...
glumeataa
Postat pe 23 Ianuarie 2009 22:57
De la: eleain, la data 2009-01-23 22:55:51pai noi oamenii suntem criminali, cine a spus ca nu suntem? ucidem animale ca sa ne hranim si din placere. ne ucidem semenii sau macar ne place sa stim ca sufera, exista o voluptate a cruzimii.
pe de alta parte, ioana, e la fel de gresit sa judeci pt ca automat luand o pozitie atata de vehementa devii, desi de partea cealalta, la fel de stresata ca celelalte.
prietena mea a facut de curand avort, are in jur de 30. mi-as fi dorit mult sa devin "matusa", imi faceam deja vise si vedeam viitorul "o sa ai tu si voi avea si eu si vor creste impreuna best friends" cand a decis sa avorteze n-am fost fericita deloc, dar nici o clipa nu i-am spus ca e o criminala sau alte orori. daca afacut o greseala e problema ei, eu am sfatuit-o sa se gandeasca si i-am stat alaturi cand a luat decizia, suferita si aceea, de a renunta si dupa interventie. nu mi-am schimbat parerea despre ea pentru ca o cunosc, ii cunosc sufletul.
oamenii au dreptul sa-si faca alegerile, au dreptul sa greseasca. ea greseste, ea plateste. e responsabilitatea ei, libertatea ei.



nu se compara faptul k ucidem animale cu faptul k ucidem oameni....acei oameni chiar dak sunt mici simt durerea la fel toti ceilalti...mor in chinuri groaznice...
trebuia sa fii mai ferma...trebuia sa-i arati filmul *strigatul mut*....ar fii renuntat...
consider k persoanele kr mai pot sa avorteze dupa ce au vazut exact prin ce trece un *fat* in acel moment nu au suflet...sunt complet uscate pe interior...
glumeataa
Postat pe 23 Ianuarie 2009 23:00
Scumpo, ca sa ne intelgem...eu nu am facut nici un avort. Deci, nu sunt aici sa ma apar. Dimpotriva, sunt de acord ca avortul e o crima. Dar cel care o face si-o asuma.
Ceea ce m-a facut pe mine sa intru pe acest topic, este atitudinea ta. Vehementa ta nu poate sa convinga. Argumentele sunt clare si concrete, dar nesustinute de o atitudine corespunzatoare, nu-si vor atinge niciodata scopul.
Tu ar fi trebuit sa initiezi aici un dialog care sa poarte la introspectie, la analiza si in final la concluzia pe care o stim prea bine: avortul e un pacat capital.
Tu in schimb, ai venit cu bratele pline de pietre si ai inceput sa le lansezi urland din toti plamanii: criminalelor!!!
Aici ai gresit. Acum ar fi mai bine sa-ti revizuiesti atitudinea si sa-l lasi pe Cel de Sus sa judece. Tu nu ai acest drept.
Florina34
Postat pe 23 Ianuarie 2009 23:18
ioana, ea are 31 de ani, e o fiinta evoluata, matura care gandeste cu creierul ei. a vazut filme. a luat decizia. eu nu pot sa o judec. imi poate parea rau si i-am spus-o, dar nu-mi pot permite sa-i dau eu lectii. ea trebuie sa gandeasca.

de ce spui ca nu se compara cu alte ucideri, e absolut comparabil. eu iubesc animalele si nu mananc mamifere. ar trebui sa le interzic celor dragi sa manance?

stii ce ma lasa perplexa pe mine: tot amorul asta pentru bebelusi si pentru sarcina unei femei care nu se propaga de-a lungul vietii. ar trebui sa fie iubire de oameni. toata lumea spune despre copii ca sunt frumosi (chiar si cand nu sunt) si cu toate acestea nimeni nu mai intuieste copilul din celalalt cand e adult. nu mai vede toata frumusetea. oamenii devin rai si se judeca unii pe altii, devin monstri unii cu altii- dar iubesc in continuare copiii. ti se pare logic?

tu ioana vorbesti din perspectiva religioasa, ortodoxa, poate. chiar si catolica. viata incepe cu conceptia. viata e peste tot in jurul nostru. nu doar in ceea ce cream noi. daca ar fi respect pentru viata, lumea ar fi mai responsabila.
eleain
Postat pe 23 Ianuarie 2009 23:18
trebuie sa stiti exact ca acei bebelusi nu sunt orice fel de fiinte...sunt FIINTE UMANE!
e ingrozitor prin ce chinuri trec in timp ce sunt taiati de vii in bucati...
cum poate o mama sa accepte o asemenea moarte pentru copilul ei?
chiar nu ii e mila nici makr putin?...n-o doare si pe ea sufletul gandidu-se la bebelusul kr urmeaza sa fie taiat in bucati de viu?
cred k unele sunt inconstiente...as propune k fiecarei astfel de mame sa i se arate copilul...inainte de avort(printr-o ecografie) si dupa(bucatile care zac intr-o balta de sange)....
avortul e o crima....nu exista niciun fel de nuanta....este omorat in chinuri un om.....
glumeataa
Postat pe 24 Ianuarie 2009 09:19
De la: ioana19, la data 2009-01-23 22:57:18
De la: Florina34, la data 2009-01-23 22:33:45 Mie imi place sa port un dialog cu orice persoana rationala, chiar si atunci cand nu-i impartasesc intru totul opiniile. Dar cu un om fixat pana la vehementa pe o idee si disperat sa-si impuna cu orice pret convingerile....nu se poate discuta.
Acest om esti tu draga mea! Cred ca e momentul sa intelegi, ca nu asta e atitudinea care ar putea sa schimbe ceva.
Eu cred ca esti macinata de frustrari adanci si ai imbratisat aceasta obsesie, ca pe o modalitate de defulare.
E cazul sa te mai temperezi si sa incerci sa vezi gunoiul din ochii tai. Sau vei incerca sa ne convingi ca esti vre-un inger?



ai grija k ma jignesti si eu nu ti-am spus absolut nimik urat....
cum adica...insist pe o idee?...va spun pana pricepeti...AVORTUL E O CRIMA!!! OMORATI UN OM!!!
dak puteti aduce contraargumente de bine...dak nu ...nu mai intrati aiurea sa postati mesaje doar de dragul de a posta si voi ceva...
acel fat e om....are creier si inima la fel k orice om....doar k sunt mai mici...
sa vad cum argumentezi *rational* contrariul....
de ce nu pricepeti?...sunteti chiar asa incuiati la cap?...E OM..UCIDETI UN OM...SUNTETI CRIMINALE! VA OMORATI PROPRIUL COPIL!
dar va rog eu...fara spume la gura...demonstrati voi k nu e om si sunt de acord cu voi....o sa ma decalar si eu pro-avort
are ADN umam?..atunci nu poate fi planta sau animal...asta e argumentul meu....
sa le vad pe ale voastre...



Ar trebui sa termini cu acuzele de crima pe care le aduci fetelor care au facut avort. Toata lumea stie ca avortul inseamna crima, dar cu atitudinea asta nu faci altceva decat sa revolti lumea pe aici si topicul asta nu de asta a fost creat.

Cred ca biata fata care a creat topic e lipsita de orice dorinta de a-ti asculta tie predicile. Du-te tine-le in alta parte ca sunt site-uri religioase de toate felurile.

Pari ma degraba o femeie cretina de vreme ce nu esti in stare sa accepti ca nu toata lumea iti impartaseste ideile.

La varsta ta ar trebui sa intelegi ca oamenii sunt diferiti, nimeni nu e identic cu o alta persoana.

ESTI JALNICA SI CRED CA TU ESTI PRIMA CIMINALA DE AICI PT CA TU AI FOST PRIMA CARE A DAT CU PIATRA.

ESTI O FEMEIE DEMNA DE DISPRET SI VEI FI O MAMA SI O SOTIE GROAZNICA !!!

SI NU IMI CER NICI UN FEL DE SCUZE PENTRU TOT CE AM SCRIS AICI PT CA AM SCRIS DIN INIMA.

PS: nu ne-ai zis cine te intretine si iti plateste facultatea, poate ne lamuresti si pe noi.

PT RESTUL FETELOR: CAPUL SUS CA VIATA MERGE MAI DEPARTE CU BUNE SI CU RELE
PUPICI
diana_princessa
Postat pe 24 Ianuarie 2009 17:18
Mai, fetelor,(nu va suparati ca va numesc asa, e doar o forma de respect pentru inocenta pe care, stiu, ca indiferent de ce prostii facem in viata, ne-o putem pastra),

Eu nu sunt nici studenta si am facut ceva avorturi ca si voi (unele dintre voi). Cred ca suntem de acord ca nu am vrea niciuna ca fata noastra sa treaca prin asa ceva, printr-un avort. Aici nu e vorba ca suntem judecate de Ioana. Mie mi se pare ca Ioana infiereaza gestul in sine, avortul. Trebuie insa sa recunoastem cu toatele, ca atunci cand e numit avortul crima, ne gandim ca noi am fost numite criminale. Adevarul e ca, si cred ca sunteti de acord, in adancul fiintei noastre umane noi insine ne consideram oricum criminale: nu trebuie sa o mai spuna altcineva.

Natasha, imi pare enorm de rau ca a trebuit sa treci printr-o astfel de experienta si stiu ca esti extrem de sincera cand spui ca nu o vei putea uita toata viata. Si eu pot sa spun la fel, dupa atatia ani: un avort nu se poate uita. De altfel, cred ca au zis mai multe femei asta. E adevarat ca trebuie si mergem mai departe, dar cu ce pret?
Fetelor, hai sa ne amintim din cad in cand de copiii nostri. Mai tineti minte cand eram mici si ne jucam de-a mama si de-a tata si papusa aia a noastra devenea copilul nostru? De ce uneori ne maturizam atat de brutal si uitam ca atunci cand eram fetite, nu femei, un copil chiar insemna ceva? O sa-mi ziceti poate ca atunci era un joc, ca viata inseamna realitate si ca o papusa nu cere de mancare. Aveti dreptate. Viata reala inseamna alergatura, compromisuri... Dar asta inseamna oricum, cu sau fara copil. Eu am avortat de cateva ori si credeti-ma, viata mea si fara copii a insemnat in continuare stress si compromis si fuga dupa siguranta zilei de maine si asta pentru ca, oricat am avea, ni se pare de multe ori insuficient. Un avort nu aduce mai multa paine pe masa, nu aduce avansare in cariera, nu aduce nici nota zece la licenta si nici un apartament. Aduce insa multe lacrimi pe care ti le innabusi singura, ca sa nu vada restul lumii ca esti proasta si ca plangi dupa un avort. Un avort nu aduce iubire din partea celui cu care aveai copilul, dar acel copil ti-ar aduce iubire.
Spunea cineva despre ioana: " sigur faci parte dintre cele care au facut un avort si acum vor sa salveze lumea...". Am inteles ca ioana nu a facut avort, dar eu am facut si totusi nu fac parte dintre cele care vor sa salveze lumea, nu. As vrea insa sa pot salva macar un copil, doar ca nu pot da timpul inapoi, pentru mine e ... prea tarziu.

funnymoon73
Postat pe 24 Ianuarie 2009 18:40
De la: diana_princessa, la data 2009-01-24 17:18:17
De la: ioana19, la data 2009-01-23 22:57:18
De la: Florina34, la data 2009-01-23 22:33:45 Mie imi place sa port un dialog cu orice persoana rationala, chiar si atunci cand nu-i impartasesc intru totul opiniile. Dar cu un om fixat pana la vehementa pe o idee si disperat sa-si impuna cu orice pret convingerile....nu se poate discuta.
Acest om esti tu draga mea! Cred ca e momentul sa intelegi, ca nu asta e atitudinea care ar putea sa schimbe ceva.
Eu cred ca esti macinata de frustrari adanci si ai imbratisat aceasta obsesie, ca pe o modalitate de defulare.
E cazul sa te mai temperezi si sa incerci sa vezi gunoiul din ochii tai. Sau vei incerca sa ne convingi ca esti vre-un inger?



ai grija k ma jignesti si eu nu ti-am spus absolut nimik urat....
cum adica...insist pe o idee?...va spun pana pricepeti...AVORTUL E O CRIMA!!! OMORATI UN OM!!!
dak puteti aduce contraargumente de bine...dak nu ...nu mai intrati aiurea sa postati mesaje doar de dragul de a posta si voi ceva...
acel fat e om....are creier si inima la fel k orice om....doar k sunt mai mici...
sa vad cum argumentezi *rational* contrariul....
de ce nu pricepeti?...sunteti chiar asa incuiati la cap?...E OM..UCIDETI UN OM...SUNTETI CRIMINALE! VA OMORATI PROPRIUL COPIL!
dar va rog eu...fara spume la gura...demonstrati voi k nu e om si sunt de acord cu voi....o sa ma decalar si eu pro-avort
are ADN umam?..atunci nu poate fi planta sau animal...asta e argumentul meu....
sa le vad pe ale voastre...



Ar trebui sa termini cu acuzele de crima pe care le aduci fetelor care au facut avort. Toata lumea stie ca avortul inseamna crima, dar cu atitudinea asta nu faci altceva decat sa revolti lumea pe aici si topicul asta nu de asta a fost creat.

Cred ca biata fata care a creat topic e lipsita de orice dorinta de a-ti asculta tie predicile. Du-te tine-le in alta parte ca sunt site-uri religioase de toate felurile.

Pari ma degraba o femeie cretina de vreme ce nu esti in stare sa accepti ca nu toata lumea iti impartaseste ideile.

La varsta ta ar trebui sa intelegi ca oamenii sunt diferiti, nimeni nu e identic cu o alta persoana.

ESTI JALNICA SI CRED CA TU ESTI PRIMA CIMINALA DE AICI PT CA TU AI FOST PRIMA CARE A DAT CU PIATRA.

ESTI O FEMEIE DEMNA DE DISPRET SI VEI FI O MAMA SI O SOTIE GROAZNICA !!!

SI NU IMI CER NICI UN FEL DE SCUZE PENTRU TOT CE AM SCRIS AICI PT CA AM SCRIS DIN INIMA.

PS: nu ne-ai zis cine te intretine si iti plateste facultatea, poate ne lamuresti si pe noi.

PT RESTUL FETELOR: CAPUL SUS CA VIATA MERGE MAI DEPARTE CU BUNE SI CU RELE
PUPICI




mi-a venit sa rad....
eu voi fii o mama groaznica....cred k nu m-ai inteles....nu eu mi-am omorat copilul ci voi....voi va ucideti toate ziua copiii....mame?...nici makr fiinte umane nu va puteti numi....
o sotie groaznica?...de ce?...k nu voi face avort?....lasa...fiti voi sotii bune....sotii complet uscate pe interior...fara pic de suflet....fiinte materilaliste...nu va ganditi decat la bani...nu asteptati de la barbati decat casa,masina,servici bun...si...neaparat multi bani...
ce sotii extraordinare veti fii?...pot sa prevad de.pe acum....veti face cu chiu cu vai(dupa multe tratamente de fertilitate) un amarat de copil...apoi o sa avortati toti fratii lui...k sa-i ramana lui toata averea...
pe la 40 de ani o sa ajungeti niste babe cu celulita ,riduri si o *pofta de viata* molipsitoare....o sa va plangeti toata ziua de *ce viata grea duceti*...nu va veti mai gasi nici makr scopul in viata...veti avea doar un copil(pe kr il creste bona) si un serviciu banal ..in care fiecare zi e identica cu cealalta....
la copiii avortati veti ajunge sa nici nu va mai ganditi....la asta ma refer cand spun ...fiinte complet uscate pe interior....
copilul ala amarat...fara niciun frate...va fii in viata tinta tuturor relelor...isi va face fel de fel de prieteni dela care va invata sa consume droguri,sa fumeze etc....copiii singuri la parinti si carora li s-a oferit intotdeauna totul sunt cinici,egoisti,rai....
mai ganditi-va de doua ori inainte sa afirmati faptul k eu nu voi fii o mama buna....
glumeataa
Postat pe 24 Ianuarie 2009 18:45
cred k atitudinea buna in cazul celor care au facut avorturi este sa explice ca gestul in sine este ingrozitor....
insa in loc sa faca asta femeile incep sa spuna k e ok sa avortezi...k e dreptul mamei...k o sa faca alt copil....etc
de ce nu le spuneti si altora prin ce ati trecut ?...k ati varsat multe lacrimi dupa copil.....
si de ce ma criticati dak nu sunt de acord cu avortul?
voi sunteti?...acum k stiti prin ce ati trecut?
glumeataa
Postat pe 24 Ianuarie 2009 18:52
"copilul ala amarat...fara niciun frate...va fii in viata tinta tuturor relelor...isi va face fel de fel de prieteni dela care va invata sa consume droguri,sa fumeze etc....copiii singuri la parinti si carora li s-a oferit intotdeauna totul sunt cinici,egoisti,rai...." asta zice Ioana.

Cate dintre noi suntem singure la parinti si nu suntem asa cum ne descrii tu.

Si cu faza asta jignesti si fetele care nu au facut avort si pe mamele lor care poate n-au putut sa mai faca inca un copil chiar daca si-ar fi dorit (mama mea de exemplu)) si pot sa pun pariu ca nu toti copii singuri la parinti se drogheaza si beau si fumeaza cum zici tu.

Apropo ... si eu sunt singura la parinti si nu bea si nu fumez si nu ma droghez si sunt studenta ca si tine, singura deosebire intre noi este faptul ca eu stiu cum se fac banii prin munca nu de la mama si tata si mai stiu ca un barbat plin de bani aduce numai rautate cu el, asa ca nu ne cataloga pe noi fetele singure la parinti ca pe niste BESTII, cand de fapt TU ESTI SINGURA BESTIE AICI.

Si tot n-ai zis cine iti plateste facultatea si pe banii cui te imbraci si mananci.

Daca esti asa de inversunata cu subiectul asta atunci macar fa bine curiozitatii noastre si zi-ne ce te-am rugat, ca sa nu imi fac o impresie mai proasta despre tine decat cea pe care o am deja. Lumineaza-ne !!!
diana_princessa
Postat pe 24 Ianuarie 2009 18:58
cred ca deja le-ati luat prea personal...
eu nu am facut niciodata avort...imi place sa cred ca am grija sa nu ajung acolo...dar Doamne fereste se poate intampla sa ramai si insarcinata!
si daca esti adolescenta ce faci??? cu ce il cresti???
mie mi se pare o crima si sa dai nastere unui copil pe care nu ti-l "permiti" atat dpdv financiar cat si sentimental...
sunt ffff multe lucruri e care le putem discuta aici...dar cred ca fiecare trebuie sa isi asume riscurile...incepand de la a face sex pana la a pastra un copil.
sunt milioane de cazuri de abandon...asta nu e o crima??? sau se hotarasc sa ii ia acasa de unde mai departe ii trimit la cersit!!!!
mai sunt cazurile in care in timpul analizelor de sarcina aflii ca ai nu stiu ce boala si copilul ar iesi cu malformatii...ce faci il tii??? iti sacrifici viata pentru el si o sacrifici si pe a lui??? oare iti va multumi??? eu cred ca nu...
lista ar putea continua la nesfarsit...
eu sunt o pers credincioasa si nu sunt de acord cu avortul...dar sunt de parere ca exista cazuri (cateva amintite de mine mai sus) in care e bine sa alegi varianta asta...
oricum fiecare e liber sa aleaga pentru el, si va trai cu asta pe constiinta, nu cred ca trebuie sa judec pe nimeni...NU NOI
pinguina
Postat pe 24 Ianuarie 2009 19:02
judecam*
pinguina
Postat pe 24 Ianuarie 2009 19:04
De la: diana_princessa, la data 2009-01-24 18:58:44"copilul ala amarat...fara niciun frate...va fii in viata tinta tuturor relelor...isi va face fel de fel de prieteni dela care va invata sa consume droguri,sa fumeze etc....copiii singuri la parinti si carora li s-a oferit intotdeauna totul sunt cinici,egoisti,rai...." asta zice Ioana.

Cate dintre noi suntem singure la parinti si nu suntem asa cum ne descrii tu.

Si cu faza asta jignesti si fetele care nu au facut avort si pe mamele lor care poate n-au putut sa mai faca inca un copil chiar daca si-ar fi dorit (mama mea de exemplu)) si pot sa pun pariu ca nu toti copii singuri la parinti se drogheaza si beau si fumeaza cum zici tu.

Apropo ... si eu sunt singura la parinti si nu bea si nu fumez si nu ma droghez si sunt studenta ca si tine, singura deosebire intre noi este faptul ca eu stiu cum se fac banii prin munca nu de la mama si tata si mai stiu ca un barbat plin de bani aduce numai rautate cu el, asa ca nu ne cataloga pe noi fetele singure la parinti ca pe niste BESTII, cand de fapt TU ESTI SINGURA BESTIE AICI.

Si tot n-ai zis cine iti plateste facultatea si pe banii cui te imbraci si mananci.

Daca esti asa de inversunata cu subiectul asta atunci macar fa bine curiozitatii noastre si zi-ne ce te-am rugat, ca sa nu imi fac o impresie mai proasta despre tine decat cea pe care o am deja. Lumineaza-ne !!!



ok,draga...cat mai multe avorturi iti doresc!!!
dar cand o sa te trezesti cu cancer de col uterin cine o sa-ti mai dea bani de tratamente?...copiii pe care i-ai avortat?
sau amaratul ala pe care o sa-l nasti?
glumeataa
Postat pe 24 Ianuarie 2009 19:08
De la: diana_princessa, la data 2009-01-24 18:58:44"copilul ala amarat...fara niciun frate...va fii in viata tinta tuturor relelor...isi va face fel de fel de prieteni dela care va invata sa consume droguri,sa fumeze etc....copiii singuri la parinti si carora li s-a oferit intotdeauna totul sunt cinici,egoisti,rai...." asta zice Ioana.

Cate dintre noi suntem singure la parinti si nu suntem asa cum ne descrii tu.

Si cu faza asta jignesti si fetele care nu au facut avort si pe mamele lor care poate n-au putut sa mai faca inca un copil chiar daca si-ar fi dorit (mama mea de exemplu)) si pot sa pun pariu ca nu toti copii singuri la parinti se drogheaza si beau si fumeaza cum zici tu.

Apropo ... si eu sunt singura la parinti si nu bea si nu fumez si nu ma droghez si sunt studenta ca si tine, singura deosebire intre noi este faptul ca eu stiu cum se fac banii prin munca nu de la mama si tata si mai stiu ca un barbat plin de bani aduce numai rautate cu el, asa ca nu ne cataloga pe noi fetele singure la parinti ca pe niste BESTII, cand de fapt TU ESTI SINGURA BESTIE AICI.

Si tot n-ai zis cine iti plateste facultatea si pe banii cui te imbraci si mananci.

Daca esti asa de inversunata cu subiectul asta atunci macar fa bine curiozitatii noastre si zi-ne ce te-am rugat, ca sa nu imi fac o impresie mai proasta despre tine decat cea pe care o am deja. Lumineaza-ne !!!


singura la parinti zici?
si nu te recunosti in descrierea mea?....cinica ,rea,egoista....
faci aici apologia avortului...spuneam de fiinte fara suflet....
ai vazut *strigatul mut*?...da?....si mai esti de acord cu avortul?... si poti spune despre tine k ai makr putina mila?
glumeataa
Postat pe 24 Ianuarie 2009 19:11
ati facut avorturi...atitudinea voastra ar trebui sa fie una din care sa reiese fatul k regretati enorm....
nu trebuie sa va spun eu k avortul e o crima...o stiti oricum...dar a sustine k ala nu era om mi se pare strigator la cer....
glumeataa
Postat pe 24 Ianuarie 2009 19:20
Fetelor, eu cred ca Ioana a fost mai mult decat clara. Am priceput toate mesajul ei. Acum e momentul s-o lasam si sa nu-i mai raspundem la provocari si la insulte.
Ioana scumpo, o viata perfecta, asa ca tine, iti dorim. Dar fa-ne o mare placere: opreste-te aici cu teoria si predicile.
Florina34
Postat pe 24 Ianuarie 2009 19:22
De la: Florina34, la data 2009-01-24 19:22:58 Fetelor, eu cred ca Ioana a fost mai mult decat clara. Am priceput toate mesajul ei. Acum e momentul s-o lasam si sa nu-i mai raspundem la provocari si la insulte.
Ioana scumpo, o viata perfecta, asa ca tine, iti dorim. Dar fa-ne o mare placere: opreste-te aici cu teoria si predicile.



deci e om,nu?
ma opresc si eu din *predici*...chiar nu mai am de gand sa va explic de o mie de ori acelasi lucru...
v-am spus....e om...simte durerea!!!....il doare ingrozitor de tare cand e taiat de viu in bucati...
nici nu e nevoie sa ma credeti pe cuvant...vedeti filmul!!!
e ok...dak vreti sa pricepeti de bine..dak nu...avorturi minunate in continuare!!!...
sa stiti insa k e doar paktul vostru...in fata lui dumnezeu as fii dat socoteala dak nu va spuneam k nu e bine sa avortati...asa ..eu ma spal pe maini....o sa zic si eu k si pilat din pont....*nevinovata sunt* de sangele copiilor vostri...voi veti da seama!
glumeataa
Postat pe 24 Ianuarie 2009 19:35
uitasem sa va zic ceva(am vrut sa ma dezabonez)...pentru cele krora le pare rau k au avortat....
pentru cine intereseaza aspectul asta...
biserica nu le da voie femeilor kr au avortat sa se impartaseasca timp de 25 de ani...insa dak in aceasta perioada femeia ramane iar insarcinata se poate impartasi pe toata perioada sarcinii...
de asemenea...biserica impune nasterea unui alt copil in locul celui avortat,sau dak femeia nu mai poate avea copii sa infieze unul....pe deasupra trebuie sa se roage mereu pentru ca bebelusul kr a murit nebotezat sa-si gaseasca lumina...faptele bune vor fii rasplatite pe deplin!!!

inca ceva...timp de 6 saptamani dupa avort nu are voie sa intre in biserica,iar apoi i se face o molifta!!!

deci...prin rugaciune si fapte bune veti scapa de mustrarile de constiinta si il veti ajuta pe bebelus sa ajunga la dumnezeu....
glumeataa
Postat pe 24 Ianuarie 2009 20:03
Oameni buni, eu cred ca este foarte usor sa dam verdicte si sa incercam sa facem distinctia intre rau si bine, categorisind pe unul si pe altul in acest fel. Daca am incepe cu educatia si cultura probabil ca am gasi alti vinovati si am avea in permanenta pe cine sa dam vina. Hai, sa incercam sa ne asumam responsabilitatea faptelor noastre si sa incercam sa invatam unul de la altul.Incepand cu situatia de fapt, respectiv o fata insarcinata dar care nu a avut de gand sa inceapa o viata de familie, care s-a indragostit si a inceput sa faca dragoste din suflet cu partenerul ei si care a ajuns sa faca sex de dragul partenerului ei si care nu a fost educata, constientizata ca poate ramane insarcinata! Trebuie neaparat gasit un vinovat in situatia care aceasta fata a ramas insarcinata? Si daca complet nepregatita, acesta fata, devenita femeie si viitoare mama, realizeaza ca este in fata unei mari necunoscute, realizeaza ca este prea tarziu pentru a face fata unei situatii, care pentru ea este prea devreme? Nu sunt de acord cu avortul dar nici nu consider ca trebuie ajuns in situatia asta. Nu cumva, cel mai bine nu s-ar ajunge in astfel de situatii in care trebuie neaparat sa alegi? Si in felul asta nu am mai avea astfel de dileme sau polemici? daca ar exista intelegerea, cunosterea si anticiparea fiecarui fapt pe care il facem, adaugand asumarea responsabilitati pentru faptele respective, nu cumva am fi mai linistiti si toate ar decurge asa cum ne-am propus? Imi aduc aminte ca acum 25 de ani era o goana nebuna dupa buletinul de Bucuresti si multe fete ajungeau in Capitala cu gandul de a intalni pe cineva cu care sa faca un copil si sa se stabileasca aici. Trist, dar adevarat! pacat ca nu se gandeau sa faca acelasi lucru la Londra, ca ne inmulteam acolo ca si romani, pe cata vreme ne-am inmultit in Bucuresti ca si straini unul de celalalt. Sunt multe de spus si de lamurit, dar toate incep cu intelegerea fenomenelor ce ne inconjoara si nu in ultimul rand cu felul in care ne cunoastem noi insine, cu ce stim, vrem, putem si avem de oferit.

Postat pe 24 Ianuarie 2009 20:18
Draga Ioana, as vrea sa te intreb daca faci deosebirea intre Biserica, slujitorii sai, Credinta, Dumnezeu si Dogme.
Totodata, te intreb si ma intreb cata lume mai are astazi Credinta si cata lume merge din inertie la biserica?

Postat pe 24 Ianuarie 2009 20:22
De la: pinguina, la data 2009-01-24 19:02:50cred ca deja le-ati luat prea personal...
eu nu am facut niciodata avort...imi place sa cred ca am grija sa nu ajung acolo...dar Doamne fereste se poate intampla sa ramai si insarcinata!
si daca esti adolescenta ce faci??? cu ce il cresti???
mie mi se pare o crima si sa dai nastere unui copil pe care nu ti-l "permiti" atat dpdv financiar cat si sentimental...
sunt ffff multe lucruri e care le putem discuta aici...dar cred ca fiecare trebuie sa isi asume riscurile...incepand de la a face sex pana la a pastra un copil.
sunt milioane de cazuri de abandon...asta nu e o crima??? sau se hotarasc sa ii ia acasa de unde mai departe ii trimit la cersit!!!!
mai sunt cazurile in care in timpul analizelor de sarcina aflii ca ai nu stiu ce boala si copilul ar iesi cu malformatii...ce faci il tii??? iti sacrifici viata pentru el si o sacrifici si pe a lui??? oare iti va multumi??? eu cred ca nu...
lista ar putea continua la nesfarsit...
eu sunt o pers credincioasa si nu sunt de acord cu avortul...dar sunt de parere ca exista cazuri (cateva amintite de mine mai sus) in care e bine sa alegi varianta asta...
oricum fiecare e liber sa aleaga pentru el, si va trai cu asta pe constiinta, nu cred ca trebuie sa judec pe nimeni...NU NOI


intr-un fel ai dreptate, dar in esenta..nu ai dreptate. Nu o lua personal. Ai adus in discutie niste subiecte intr-adevar "fierbinti" ; abandonul si malformatia.

crima e crima, abandonul nu e crima, e abandon. Vedeti, ne-am obisnuit prea mult cu un limbaj de lemn ( nu e vorba despre tine pinguina, ci despre stereotipiile de gandire care ne-au fost impuse de societate, mame, amici, TV). printre aceste stereotipii se numara si: " e crima sa abandonezi un copil", "o lectie de viata", " fruntea sus si mergi mai departe".
Limba romana e foarte bogata, dar cand aud " o lectie de viata", " capu' sus si mergi mai departe"...parca o vad pe Mihaela Tatu "de trei ori femeie".

un abandon NU E CRIMA; crima inseamna a omori, a lua viata cuiva! abandon inseamna sa parasesti, sa renunti la...daca asupra unei crime nu mai poti reveni, nu te poti razgandi si sa zici okay, am gresit, hai sa mai incerc o data, asupra unui abandon te poti intoarce, POTI sa o iei de la capat.
a abndona un copil nu inseamna ca il omori. Fiti rationale, nu fiti "mihaela tatu" care e de trei ori femeie, dar niciodata cand trebuie. fiti intr-adevar voi, nu va mai lasati pervertite de stereotipii; niciuna pana acum, dintre cele care au facut avort, nu a zis ca ar recomanda asa ceva fetei ei si nici nu a zis ca ar mai vrea sa treaca prin asa ceva inca o data.

malformatia... aici chiar e de discutat. stim insa ca au fost cazuri in care obstreticienii au spus ca copilul va avea malformatii, dar copilul nascandu-se, era aboslut normal. ca sa aflam daca copilul are sau nu malformatii e vorba de niste analize "complexe", adica mai mult de o ecografie. De ce va spun asta? Am o prietena careia ecografia i-a aratat ca o sa aiba un baietel si...a nascut o fetita! Mie niste analize mi-au iesit ca avnd virusul hepatita B si am repetat analizele intr-un centru de specialitate si...NIMIC, greseala! medici recunosc ca analizele trebuiesc repetate oricum. Nu cred ca poate vreun medic sa iti zica dupa doar un set de analize: bai, asa e cum iti spun eu!!! V-am dat cateva exemple in care "analizele" aratau altceva decat era in realitate.
Doamne fereste sa treci totusi printr-un astfel de moment. Sincer, cred ca e foarte greu sa ti se spuna inca de la analize ca puiul tau e ... offfffff. Sa iei o decizie intr-un astfel de moment este infiorator de greu! Inca o data, Doamne apara si pazeste!
despre asta chiar trebuie sa vorbim

funnymoon73
Postat pe 24 Ianuarie 2009 20:57
[
De la: hunny honey, la data 2009-01-23 19:01:43"STIMATA DOMNISOARA"
(exprimarea ta e total gresita spunind ca acei fetzi sint copii) sint doar fetzi sau embrioni


Cred ca dvs, stimata doamana, ar trebui sa va mai informati si sa studiati carti de specialitate inainte sa faceti asemenea afirmatii. Ca o paranteza, cred ca acesti smilies fericiti nu isi au locul, atunci cand vorbesti despre un asemnenea subiect dur, cum este avortul.
Cercetatori si oameni de stiinta au demonstrat ca acel "embrion" sau "fat" are viata, este o fiinta umana. Iata doar un exemplu, o sa il citez mai jos pe Jérôme Jean Louis Marie Lejeune, pediadru si genetician francez, cunoscut mai ales pentru descoperirea legaturii intre diverse boli si defectele de cromozomi, care a facut cariera in tratamentul copiilor cu sindromul Down si a fost primul care a diagnosticat sindromul "Cri du chat".

"ªtiinþa nu are dubii cã viaþa omului începe în momentul fecundãrii. Viaþa fiecãruia dintre noi are un început unic. Acesta este momentul în care toatã informaþia geneticã necesarã ºi suficientã pentru a alcãtui un individ special pe care îl vom numi mai târziu Petru sau Maria, în dependenþã de construcþia geneticã, atunci când va fi adunatã informaþia suficientã ºi necesarã. Acest lucru are loc anume în acel moment când capul spermatozoidului pãtrunde în celula femininã, în ovul. În asemenea momente, informaþia, transmisã de cãtre tatã, se întâlneºte în celula femininã cu informaþia transmisã de mamã. (.) Cunoaºtem cã acest lucru este cunoscut tuturor biologilor, anume cã, dupã fecundare, nici o altã informaþie nu mai poate fi dobânditã. În orice etapã a dezvoltãrii sale, embrionul îºi pãstreazã individualitatea ºi umanitatea sa ºi el aparþine speciei homo sapiens. În momentul fecundãrii, avem de a face cu un om, cãci informaþia care se conþine în cromozomi este informaþia transmisã de un OM."


Cred ca "domnisoara studenta" este mai informata decat dvs.
ralucaelen
Postat pe 25 Ianuarie 2009 01:46
Ioana a incercat sa traga doar un semnal de alarma si era mare nevoie de asta, mai exista un alt topic cu acelasi subiect, in care foarte multi vorbesc despre avort cu atata degajare, ca si cum ar fi o extractie dentara. Poate ca acest "strigat" al Ioanei le va face pe unele fete insarcinate care se gandesc la posibilitatea de a face un avort si intra pe acest forum, sa nu ia aceasta decizie si sa salveze viata propriului copil.
ralucaelen
Postat pe 25 Ianuarie 2009 02:00
O intamplare interesanta si reala.
Un profesor de la Facultatea de Medicina a pus intr-o zi studentilor sai urmatoarea intrebare:"Am sa va redau istoricul unei familii. Tatal are sifilis. Mama are TBC. Au avut deja 4 copii. Primul este orb. Al doilea a murit imediat dupa nastere. Al treilea este surd. Al patrulea are TBC. Mama este insarcinata. Parintii ar dori sa faca avort. Care este decizia voastra ca viitori specialisti? Ce credeti?" Cei mai multi dintre studenti au recomandat avortul. "Felicitari, le-a spus profesorul. Tocmai l-ati ucis pe Beethoven!"
ralucaelen
Postat pe 25 Ianuarie 2009 02:11
De la: alecsias, la data 2009-01-24 20:22:24Draga Ioana, as vrea sa te intreb daca faci deosebirea intre Biserica, slujitorii sai, Credinta, Dumnezeu si Dogme.
Totodata, te intreb si ma intreb cata lume mai are astazi Credinta si cata lume merge din inertie la biserica?



stiu k multi in ziua de azi nu mai sunt interesati de biserica....de asta m-am ferit si eu sa aduc argumente de ordin religios ...poate dak ar fii mers mai mult la biserica nu ar mai sustine avortul....
insa...dak nu le impresioneaza faptul k e in joc viata propriului copil atunci argumentul religios chiar nu are nicio valoare pentru ele...
ma chinui de mult timp sa le explic...ala este un bebelus si nu o bucata de carne aiurea....nu vor sa inteleaga.....
glumeataa
Postat pe 25 Ianuarie 2009 16:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ochi 2 De la: ionela25any 13 Martie 2010 17:51
Vand fiole Proluton Depot 6 De la: LadyLu_healthy 27 Ianuarie 2013 12:44
Intarzieri indelungate ale ciclului menstrual, amenoreee sau ce... 16 De la: ioanabobocea 20 Noiembrie 2009 18:50
conizatia de col uterin 21 De la: healthy003603 13 Decembrie 2016 14:19
buna 28 De la: krys_cy 23 Decembrie 2010 12:33