Setari Cookie-uri

posibil candida?

M-am chinuit si eu cu problema asta....am fost operata si de acolo mi s-a tras tot chinul care l-am dus ....de la antibiotice...dar am primit un tratament foarte bun cu DIFLUCAN sau FLUCORIC 150 mg 1 tb/sapt. si in fiecare zi m-am spalat cu o solutie de uz vaginal FEMIGIN B ,....am folosit numai prosop de hartie,lenjerie din bumbac...vreau sa specific ca tableta de FLUCORIC am folosit timp de 4 saptamani si am scapat....va doresc tuturor sanatate multa...
kudika099072
Postat pe 19 Septembrie 2009 23:00
Capsule FORMULA CANDIDA si se gasesc pe www.bestlife-naturiste.ro

Tratamentul este excelent si cu rezultate foarte bune.Sper ca ti-am fost de folos.
jeanetta
Postat pe 21 Septembrie 2009 01:36
e groaznic cu candidoza asta. eu fac deja de aproape 4 ani... tot trece si reapare o data la cateva luni. ori te duci la doctor,ori intrebi farmacista ce e cel mai bun. eu ti-as recomanda cervugid, sunt antimicotice cu spectru larg. 12 ovule. eu asta am folosit ultima data si am luat cate un flucoric o data la 4 zile. oricum, si partenerul tau trebuie sa se trateze cu pastile si o crema buna, poate lomexin (asta imi ziceau farmacistele,ca e cea mai buna).
oricum,eu sunt asa satula de candidoza asta... mi-am cumparat si vaccinul anti-candidoza, incep sa il fac de vineri. macar asa poate n-o sa mai fac boala asta nenorocita..
GreenBubbles
Postat pe 27 Ianuarie 2010 12:28
may, scuzati-ma ca intervin dar cel mai bun sfat ar fi sa faceti un dus sau o baie inainte sa aveti contact sexual impreuna cu partenerul... pentru a evita aceste consecinte panicante.

Postat pe 27 Ianuarie 2010 19:14
Aveti grija la lenjerie,sa o aveti tot timpul curata si spalata la mai multe grade.
elenagavrila
Postat pe 29 Ianuarie 2010 15:23
si lenjeria trebuie sa fie de bumbac sau macar sa aiba 90% bumbac. trebuie spalata cu atentie sa nu ramana resturi de detergent.
evitati ob-urile, si folositi absorbante. ob-urile merg la ocaziile mai speciale,daca vrei sa mergi la bazin sau la mare.
unii doctori sunt pro folosirii de absorbante zilnice (gen alldays,carefree,etc) iar altii contra. oricum,daca vreti sa purtati asa ceva,nu va luati din alea cu miros de te-miri-ce , ci luati simple.
Evitati dulciurile,macar o perioada.
Multa sanatate!
GreenBubbles
Postat pe 29 Ianuarie 2010 17:55
o sa fiti uimiti cit de repede se poate scapa de efectele dezastruoase ale acestei ciuperci pe care toti o avem in organism :http;/www.damaideparte.ro/index.php/candida-este-principala-cauza-a-cancerului-o-noua-teorie-in-lumea-medicala/591/
marrygligor
Postat pe 2 Februarie 2010 08:53
De la: camiflorea, la data 2009-05-30 12:12:29
De la: healthy001306, la data 2009-04-20 23:59:06daca nu mi-am inceput viata sexuala si tot asa am mancarimi-usturimi si un lichid alb-galbui ce pot avea?


posibil o micoza, astea se iau si altfel decat prin contact sexual, probabil ai un sistem imunitar slabit...


Buna fetelor,
si eu am probleme cu candida, care imi revine regulat pe fond de stress sau sistem imunitar scazut. Din pacate tratamentul este simptomatic, se foloseste un antimicotic (eu am folosit Daktarin, care nu se gaseste la noi)sub forma de ovule si am facut spalaturi vaginale cu irigator de unica folosinta (exista in farmacii in ambalaje cate 10). Prietenul meu a facut si el in paralel o crem antimicotica ce se numeste Cansten, pot spune ca tratamentul functioneaza pe moment.....dar apoi revine cand ti-e lumea mai draga. Eu m-am pricopsit cu aceasta frumoasa ciuperca dupa un tratament cu un antibiotic, prescris de un medic tampit pentru 1 luna.....fara sa-mi spuna ca trebuia sa iau si ceva care imi protejeaza flora intestinala, pentru a preveni aparitia Candidei...Acum nu mai iau niciun antibiotic fara un probiotic (Dicoflor 30- 2 capsule/zi), dar e un pic cam tarziu...candida imi revine cand am o perioada mai agitata si stresanta, cam de 2 ori pe an. Din cate am inteles de la medic, nu scapi de ea niciodata, doar o tii sub control. Prietenul meu e din Italia, unde a descoperit niste ovule pe baza de lactobacili (Softigyn) care practic imi fac acelasi lucru ca si medicamentele, diferenta este ca nu mai ma mai indop cu medicamente, dar e natural...Deja recunosc simptomele imediat, cum simt ca am mancarimi si usturimi in zona intima, imi bag un ovul de Softigyn si s-a calmat, mi-am dat seama ca daca ma duc de fiecare data la medic imi spune acelasi lucru si-mi da acelasi tratament care oricum nu-mi rezolva decat temporar problema. Daca voi stiti un trtament natural care sa rezolve DEFINITIV problema, va rog sa mi-l spuneti si mie. Dar nu ma luati cu ceaiuri si alte prostii de genul acesta, ceva care functioneaza intr-adevar, un medicament-minune daca exista....
andreea2010_healthy
Postat pe 2 Februarie 2010 09:42
de ce nu te vaccinezi? vaccinul se numeste IBC 10. vorbeste mai intai cu ginecologul,bineinteles si daca iti zice ca e ok, ti-l recomand, eu deja am facut 2 ture si ma simt ok. simteam ca mi se "apropie" o candida dar deja dupa 2 fiole nu mai am nici un simptom. eu am vb cu ginecologul si a zis ca e ok sa il fac avand in vedere cate recidive aveam.
si da, poate sa apara si la virgine candida sau alte micoze. mie mi-a aparut prima data cand nu avusesem nici un contact sexual.
GreenBubbles
Postat pe 3 Februarie 2010 20:30
De la: GreenBubbles, la data 2010-02-03 20:30:12de ce nu te vaccinezi? vaccinul se numeste IBC 10. vorbeste mai intai cu ginecologul,bineinteles si daca iti zice ca e ok, ti-l recomand, eu deja am facut 2 ture si ma simt ok. simteam ca mi se "apropie" o candida dar deja dupa 2 fiole nu mai am nici un simptom. eu am vb cu ginecologul si a zis ca e ok sa il fac avand in vedere cate recidive aveam.
si da, poate sa apara si la virgine candida sau alte micoze. mie mi-a aparut prima data cand nu avusesem nici un contact sexual.

Pai si de fiecare data cand "simti" ca-ti vine candida iei fiolele acestea? Nu mi se pare prea ok, mai ales ca eu, cand incep sa "simt", inseamna ca deja s-a instalat....vaccinul functioneaza pentru virusuri, candida este de origine bacteriana.....CHIAR NU EXISTA UN TRATAMENT PERMENENT? (chiar si de durata)
andreea2010_healthy
Postat pe 4 Februarie 2010 15:24
De la: andreea2010, la data 2010-02-04 15:24:11
De la: GreenBubbles, la data 2010-02-03 20:30:12de ce nu te vaccinezi? vaccinul se numeste IBC 10. vorbeste mai intai cu ginecologul,bineinteles si daca iti zice ca e ok, ti-l recomand, eu deja am facut 2 ture si ma simt ok. simteam ca mi se "apropie" o candida dar deja dupa 2 fiole nu mai am nici un simptom. eu am vb cu ginecologul si a zis ca e ok sa il fac avand in vedere cate recidive aveam.
si da, poate sa apara si la virgine candida sau alte micoze. mie mi-a aparut prima data cand nu avusesem nici un contact sexual.

Pai si de fiecare data cand "simti" ca-ti vine candida iei fiolele acestea? Nu mi se pare prea ok, mai ales ca eu, cand incep sa "simt", inseamna ca deja s-a instalat....vaccinul functioneaza pentru virusuri, candida este de origine bacteriana.....CHIAR NU EXISTA UN TRATAMENT PERMENENT? (chiar si de durata)

nu de fiecare data cand simt,ci o data la 6 luni. daca nu ma crezi,mai cauta pe alte forumuri subiectul asta,sa vezi si alte pareri. se face intratermic si e impotriva fungilor,streptococilor,etc. asta e singurul tratament cat de cat permanent ce il stiu eu. in rest,ovule,creme,pastile si recidiveaza mai tot timpul.
GreenBubbles
Postat pe 5 Februarie 2010 17:48
intradermic vroiam sa zic,scuze.
GreenBubbles
Postat pe 5 Februarie 2010 17:48
De la: layu, la data 2010-01-27 19:14:01may, scuzati-ma ca intervin dar cel mai bun sfat ar fi sa faceti un dus sau o baie inainte sa aveti contact sexual impreuna cu partenerul... pentru a evita aceste consecinte panicante.


pe o imunitate deja slabita - vezi tratament indelungat cu antibiotice, stres foarte mare, interventii chirurgicale - numai dusul nu ajuta. sau tu iti inchipui ca doar tu stii sa te speli si resul sunt niste jegosi?
camiflorea
Postat pe 6 Februarie 2010 16:38
Fetelor,
pentru pastrarea sanatatii in zona intima va recomand folosirea constanta a absorbantelor Lady Anion. Accesati www.ladyanion.ro si veti afla lucruri interesante pentru voi, ca femei. Aceste absorbante stimuleaza sistemul imunitar printr/un procedeu 100% natural. De asemenea stimuleaza circulatia sangelui la nivel capilar. Absorbantele din gama Lady ANION actioneaza in cazul : inflamatii si dermatite, alergii, infectii cu bacterii de toate tipurile, candidoze, mancarimi, arsuri, infectii trompe uterine, scurgeri excesive, dismenoree, migrene, probleme ale ale colului uterin, ciclu neregulat etc. De asemenea, ionii negativi asigura o oxigenare mai buna a sangelui si ajuta la echilibrarea hormonala. Daca exista inflamatii produse de bacterii rezistente la medicamentatie, emisia de ioni negativi din absorbante poate restrange aria acestora, iar in cazul unei utilizari consecvente inflamatiile pot fi inlaturate. Pot fi folosite atat in perioada ciclului cat si in afara ei asigurand o protectie antibacteriana, antiinflamatorie perfecta.Cu fiecare pachet este distribuit si un Self Tester - pentru verificarea starii de sanatate. Este un instrument simplu si eficient prin care veti putea determina singura starea de sanatate la nivelul aparatului genital. Veti afla in cateva secunde daca trebuie sa mergeti urgent la doctor sau daca sunteti sanatoase. Au certificatul Ministerului Sanatatii.
Daca va intereseaza propunerea mea, contactati-ma pe loapersonal@yahoo.com.
Multa sanatate tuturor!
deliapetrescu@yahoo.com
Postat pe 15 Aprilie 2010 17:39
http://health.tipsandtriks.com/candidas/
poti afla mai multe de aici...un site foarte informat care mi-a fost util mereu
kudika_23059
Postat pe 8 Decembrie 2012 21:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
hepatita c si tratamentul contra ei.. 187 De la: katykat 2 Iulie 2016 20:52
Clamydia 3 De la: radu_ionascu 25 Martie 2010 21:48
buna ziua,sunt o femeie in virsta de 33 de ani,am un copil de 10 ani din prima casatorie si as dori sa ramin din nou insarcinata.Mentionez ca am nascut normal,nu am probleme ginecologice,menstruatie normala dar actualul meu sot este in virsta de 58 de ani 47 De la: gratziela_73 19 Septembrie 2009 09:30
femicur 17 De la: MoneyKidu 6 Ianuarie 2010 23:01
infectii cu transmitere sexuala 10 De la: tarot 10 Iunie 2010 17:59