Setari Cookie-uri

menopauza- cum combatem simptomele ?

buna ziua la toata lumea !
de o luna si jumatate am fost operata de histerectomie totala si anexectomie bilaterala, adica mai pe scurt : mi-au scos tot ce tine de aparatul genital superior. am primit indicatie de tratament hormonal de substitutie cu plasturi "climara 50". cu toate astea, de cca 2 saptamani ma lupt cu bufeurile, ma chinuie teribil, imi dau o stare aproape de lesin. ma doare mult capul, ma mananca pielea , ma apuca din senin stari de tristete , spuneti-mi va rog, cele care ati trecut prin acest episod cum ati combatut efectele menopauzei induse brusc (chirurgical ) si in cat timp se vor atenua aceste manifestari, ca daca asa se va desfasura existenta mea de acum inainte , sincer, nu ma vad bine ! daca stiti tratamente din sfera fitoterapie sau homeopatie v-as fi recunoscatoare ptr ca le prefer . ideea de a lua hormoni "de la cutie" nu ma prea incanta, mai ales din cauza posibilelor efecte negative ptr sfera mamara.
va multumesc !
mkiss26
Postat pe 21 Ianuarie 2009 17:07
In functie de dezechilibrele hormonale specifice exista 12 tipuri de menopauza. Tratamentul trebuie sa se faca numai in functie de aceasta clasificare. Tratamentul natural poate cuprinde mai multe etape:
- electroterapie pentru restaurarea hormonala (o parte din hormonii sexuali se produc acum de catre alte glande, dar in cantitati mai mici; acele glande pot fi stimulate electric pentru obtinerea unor nivele rezonabile de hormoni)
- fitoterapie pt. suplimentarea hormonala: spre deosebire de hormonii sintetici, fitohormonii, prezenti in mod normal in lantul trofic, NU prezinta efecte secundare si NU maresc riscul de cancer.
- terapia ortomoleculara: carentele de vit/min pot influenta nivelele hormonale
- dieoterapia: esentiala
- terapia comportamentala
Durata de "obisnuire" cu menopauza (daca poate fi vorba de asa ceva !) este intre 2 ani si ... restul vietii ! Exista atatea transformari si pericole (boli inima, oase, sani etc) incat trebuie multa putere, intelepciune si cunoastere pentru a le depasi si a minimiza riscurile. Exista insa solutii naturale pentru toate aceste probleme.
dusa
Postat pe 28 Ianuarie 2009 09:23
eu am folosit un tratament homeopat cu tablete Klimactoplant cu un efect foarte bun. Tratamentul dureaza3 luni, dupa care o pauza si se reia, dar vei citii in prospect mai exact cum se administreaza.Succes! Aceste medicamente le gasesti doar in farmacii homeopate! ptr mine au fost de mare folos, efectul l-am simtit dupa prima luna de tratament.
marialazar
Postat pe 28 Ianuarie 2009 12:30
Klimactoplantul contine planta cimicifuga racemosa (black cohosh) care este puternic estrogenic. Nu se administreaza la femei cu istoric (inclusiv familial) de cancer, tunori etc
Starile de tristete mentionate mai sus sunt mai degraba efectul deficitului de progesteron. Este mai bine sa se diagnosticheze exact tipul de menopauza ca sa se faca substitutia cu fitohormoni corecta.
dusa
Postat pe 28 Ianuarie 2009 16:28
dusa, te vad extrem de prezenta si foarte bine documentata pe forumurile avand ca tema sanatatea. ma bucur si-ti multumesc ca mi-ai raspuns; problema mea e ca locuiesc intr-un oras mic , unde singura metoda de investigatie paramedicala este biorezonanta magnetica. eu am un regim ovo-lacto-vegetarian de mai bine de 5 ani, histerectomia am fost nevoita sa o fac din motiv de uter fibromatos, aveam metroragii importante, ajunsesem la hemoglobina 7.probabil si faptul ca nu am avut copii (nu am ramas niciodata insarcinata, aveam insuficienta ovariana globala) a avut o contributie la dezechilibrul hormonal care a cauzat fibroamele.
fitohormoni "consum" cred eu destui, din boabele de soia, din grau incoltit, din seminte crude (in , susan, fl soarelui, dovleac) din tofu. cu toate astea ma "termina" bufeurile, voi vedea saptamana viitoare ce-mi spune dr care m-a operat (voi merge la control).azi m-am aprovizionat cu niste capsule "profemina" avand la baza extract de radacina de black cohosh, exact ce spuneai despre klimactoplant. sper sa ma ajute .
daca ai vreo indicatie concreta ptr mine, te rog spune-mi-o , ii voi acorda toata increderea , am vazut din alte mesaje ale tale ca esti printre putinii care chiar stiu ce vorbesc (ma rog, scriu ...)
mkiss260
Postat pe 28 Ianuarie 2009 19:00
Buna. Si eu am efectuat o astfel de operatie la varsta de 50 ani, acum 2 ani si jumatate.Sfatul meu si al PARINTELUI IUSTIN de la Petru Voda este sa nu iei nimic sau aproape nimic. Ceva calciu cu D3, verificarea osteoporozei la un spital din Bucuresti care se face la coloana vertebrala, si multa rabdare.Este greu, f greu dar pana la urma bufeurile se vor mai reduce in intensitate. Si acum, dupa 2 ani si jumatate ma mai apuca transpiratia dar nu se poate compara. In nici un caz sa nu faci tratament cu hormoni, sunt cancerigeni. Incearca la farmacia RAI.Iti doresc multa rabdare si putere. Asta este a noastra femeile. DOAMNE AJUTA !
dragoselll
Postat pe 5 Februarie 2009 08:30
Buna Mikiss!Eu am patito acum 23de ani.Nu am avut probleme cu sani.In schimb mai am inca bufeuri,in primii 5-7ani aveam o stare de inconfor in jurul datei cand am avut ultimul ciclu.Trebui sa fii tare, sa nu te gandesti ca ai patit asa geva.Eu nu am luat nici un fel de tratament ,nimic,nimic.Gandesc mereu pozitiv,iubesc viata asa cum e ea,sant operata de 8 ori,ultima data anul trecut ,cand am facut transplant renal,ma simt bine.iti recomand cu caldura si incredere cartea lui PAVEL CORUT,CATRE CCULMILE SUCCESELOR.Te va ajuta foarte mult.Gandeste ca esti perfect sanatoasa,nu ai probleme si iti e drag sa traiesti.Multa,multa sanatate iti doresc si va doresc tuturor. PS.am 48 de ani.
51160
Postat pe 5 Februarie 2009 09:10
Pt. mkiss60: fitohormonii pe care ii consumi sunt de fapt fitoestrogeni, asa incat:
- se mentine in continuare riscul de dominanta estrogenica
- soia prezinta niste riscuri si NU trebuie consumata de oricine si in orice cantitate.
Regimul ovo-lacto-vegetarian nu este neaparat folositor deoarece:
1) produsele lactate POT crea mari probleme (trebuie testat daca exista intoleranta sau nu - atentie ! intoleranta inseamna altceva decat alergia !)
2) trebuie investigat stresul nutritional (existe anumite carente de nutrienti specifice vegetarienilor)- poate ca existenta unor carente nutritionale impiedica organismul tau sa produca hormoni sexuali in afara ovarelor (de ex. estrogenii se produc si in ... creier!) - ar trebui investigat.
In ceea ce priveste investigatia, iti pot spune ca o investigatie tip "biorezonanta" este si nu este folositoare: depinde CINE o face ! De fapt BIOREZONANTA ESTE O METODA DE TRATAMENT si foarte multi folosesc acest termen deoarece nu cunosc CUM se face de fapt diagnosticarea, nu cunosc principiile de functionare ale aparatelor cu care lucreaza (?!). Acest termen de "biorezonanta" creaza o harababura care pune sub semnul egalitatii aparate care trateaza numai prin biorezonanta (in special germane), cu aparate (SUA) care pot avea peste 85 de terapii ! Aceasta harababura este folositoare celor cu aparate mai putin performante si nefolositoare celor cu aparate mai puternice. Si in afara aparatelor mai este si problema medicilor ... care in loc sa investigheze cauzele, se ocupa tot de simptome. Ar fi multe de spus aici, dar nu este locul, asa incat incerc sa-ti dau o recomandare privind alegerea cabinetului:
- o electrodiagnosticare adevarata dureaza minim 1 ora (dar ajunge in mod frecvent la 1 1/2 - 2 ore), deci fereste-te de "diagnosticarile" de 1/ 2 ora ca dai banii degeaba;
- fereste-te de diagnosticarile in care ti se recomanda produse de la o singura firma; acelea sunt facute ca sa vanda produsele firmei si nu au legatura cu realitatea corpului tau.
In legatura cu mesajul lui dragoselll: sunt de acord ca NU trebuie sa luam hormoni sintetici, sunt cancerigeni si nu numai (daca doresti poti citi la http://www.euvita.ro/HORMONI%20NATURALI%20vs%20HORMONI%20SINTETICI.pdf
mai multe despre pericolele terapiei cu hormoni sintetici la ORICE varsta !), dar cred ca organismul feminin trebuie AJUTAT prin metode naturale sa suporte mai bine perioada de menopauza deoarece:
- alimenatia noastra contine hormoni, deci voluntar sau involuntar tot luam hormoni !
- produsele cosmetice, detergentii etc ne aduc in plus un aport de xenoestrogeni
- cerintele vietii moderne ne "condamna" la putina miscare, stres mentalo-emotional cronic, alimentatie gresita (suntem superalimentate dar subnutrite) asa incat sistemul endocrin al femeii moderne este grevat de anumite dezechilibre hormonale neintalnite in civilizatia traditionala. Nu ne putem hrani si nu ne permitem sa traim (oare chiar vrem ?) asa cum traiau maicutele la manastire acum sa zicem 30-40 de ani. Eu am avut ocazia sa merg la Varatec prin anii '70 si vreau sa va spun ca maicutele munceau fizic de la 5 dim la 11 seara non-stop cu pauze numai pt. slujbele religioase si mancau 99 % numai vegetarian (dar nu vegetale iradiate /cu pesticide din supermarket ci aduse din sat de la tarani); traim noi asa acum ? As zice ca nu, dar putine femei constientizeaza ca stilul nostru de viata este la radacina multor probleme de sanatate. Menopauza este un moment special in viata unei femei in care "plateste" pentru greselile facute in alimentatie, stil de viata etc. Cu cat simptomele menopauzei sunt mai puternice, cu atat este mai probabil ca "abaterea" de la modelul arhaic sa fi fost mai mare. Este demonstrat stiintific ca femeile din societatile arhaice NU au probleme la instalarea menopauzei.
Trebuie sa intelegem ca exista un "pret" al civilizatiei si ca femeile platesc pretul cel mai ridicat, dar poate ca si avantajele sunt pe masura: acum 100 de ani o femeie la 50 de ani era la apusul vietii, astzi o femeie la 50 de ani putem spune cu bunavointa ca este la jumatatea vietii.
Cred ca fiecare femeie la menopauza trebuie sa faca un diagnostic integrativ pentru a afla CARE este pretul pe care-l plateste, si trebuie sa-si aleaga tratamentul potrivit (personalizat) pentru a "indulci" putin acest pret. Civilizatia actuala impune femeii de 50 de ani sa fie activa profesional, sa fie omniprezenta la muncile casei (mai ales in Ro, unde inca lumea nu are nivelul de trai si obiceiul de a-si externaliza serviciile domestice) si daca se poate sa mai fie si "atractiva" sau "interesanta" pt. ca exista concurenta acerba a femeilor mai tinere ... nu este usor, dar se poate castiga pariul cu menopauza facand alegerile potrivite ...

dusa
Postat pe 5 Februarie 2009 10:00
buna pe 28.02.2009 se fac 2 ani de cand am patit acelasi lucru.In luna mai2007 mi s-a recomandat climaktoplant (pe baza de plante) pt.3 luni in paralel am gasit la plafar ceai tulburari de menopauza;noaptea era cel mai rau.Din aprilie,mai (2007)am inceput sa dorm cu geamul deschis dar invelita pana la gat; de la calivita am luat menopausal formula in urma unei biorezonante.dar nu vreau sa te sperii numai sa fii atenta:eu dupa 6 luni am descoperit un nodul la san de 28mm care dupa multe tratam naturiste magnetoterapie reflexoterapie a scazut la 5mm (in luna mai 2008);a fost pe fond hormonal si inducere brusca a menopauzei. Acum acestea sau redus ma simt mai rau atunci cand trebuia sa-mi vina ciclu.Cu rabdare si incredere ca va fi ami bine toate vor trece.
lilica_63
Postat pe 5 Februarie 2009 12:00
Buna draga mea,
La mine s-a instalat menopauza (si au am avut mari probleme , fibroame etc) cam de 6 luni . Am avut o perioada de chin cumplit, starile specifice, si mai mult de atat stari de sufocare noaptea cand intram in panica si nu mai puteam sa adorm, ce sa-ti spun ...dezastru.
Am fost la endocrinolog (am facut si analize mai intai unde s-a confirmat instalarea menopauzei) si mi-a recomandat KLIMADINON - 2/zi - ma simt exceptional. Trebuie sa iau 3 luni si apoi pauza - nimic altceva .
Sanatate multa

ecleuciuc
Postat pe 5 Februarie 2009 14:50
am si eu aceeasi problema ca si voi. ideea e ca nu am "decat" 41 de ani...inca nu am asteptam la asta. stiu ca procesul de imbatranire al organismului este mult accelerat incepand cu momentul instalarii menopauzei. cunosc diverse lucruri despre menopauza, informatii diverse, disparate. am inceput prin a-mi face toate investigatiile: eco mamare, endovaginala, papanicolau, analize sange pt tiroida. pana acum la tiroida mi-a iesit anti TPO mai mare de vreo 13 ori decat normal. consult un medic endocrinolog pentru tratament. am sa revin pe acest forum pentru a va cere sfatul dupa ce se vor pronunta cu privire la tratament. o zi buna va doresc!
cristinamei
Postat pe 5 Februarie 2009 14:56
buna fetelor !
ma bucur ca in sfarsit au aparut mesaje noi, ca vreti sa va impartasiti experientele ;din nefericire , vad ca toate ati avut sau aveti inca neplaceri destul de serioase, inteleg ca perspectiva nu e prea "roz"; eu nu sunt o pesimista de felul meu, ma straduiesc sa vad "partea plina a paharului" , dar cred ca asta nu e suficient...incerc sa invat din experienta voastra, sa ma orientez spre un tratament adecvat care sa-mi usureze starile mizerabile care au venit "la pachet" cu menopauza.
va multumesc tuturor ptr sfaturi , ma ajutati sa nu ma simt singura !
mkiss260
Postat pe 5 Februarie 2009 15:48
nu stiu, as posta si n-as posta la acest topic.Motivul pentru da este ca sunt intre femei de varsta mea si, sper, cu aceleasi probleme si motivul pentru nu este ca, asa cum stim toate foarte bine, numai noi insene putem sa ne ajutam. Ne scriem aici doar ca sa nu ne simtim singure... sa ni se raspunda.. sa vedem ca si altele sunt in situatia noastra, ca nu noi am inventat ... in cazul acesta, menopauza.
Ceea ce vreau eu sa va supun atentiei si, daca intradevar cineva, ne poate ajuta, poate un psiholog, sau cineva care a mai trecut prin aceeasi stare, este ingrozitoarea veste ca am imbatranit.
Marturisesc ca am probleme de sanatate, am 52 ani,trecut tumoral, deci nu pot face TSH dar toate problemele de sanatate sunt de dus mult mai usor decat sentimentul ca am imbatrinit,ca cei din jur, (copiii mai ales) nu uita sa-ti aminteasca asta, ca trebuie sa ne imbracam conform varstei, ca viata s-a terminat. Nu se poate sa fii bunica si in acelasi timp sa ramai totusi femeie si nu o batrana? Suntem penibile daca mai cerem iubire, zic de cea a unui barbat nu a nepotelului?...
corina51
Postat pe 28 Februarie 2009 21:41
draga mkiss.simptomel de menopaua sunt f.pacatoase,stiu de la mama mea si de la prieenele mele de peste 40 ani.O prietena a mers la o doctorita f.buna de langa Timisoara,care atratat-o cu laptisor de matca natural si se simte excelent.Iti creste imunitatea si iti regleaza activitatea hormonala.Sa nu va lipseasca din casa tincturile de galbenele si coada soricelului,beti zilnic.Acste plante ajuta organisml in cazul multor boli mai ales in probleme ginecologice si hormonale.mancati si miere pura.Pupici,Claudia
aromena33
Postat pe 28 Februarie 2009 21:56
asa este, ai perfecta dreptate corina. si eu am acelasi sentiment. si nu numai. cateodata simt nevoia sa ma razvratesc impotriva acestor "reguli"nescrise. sunt constienta insa ca exagerez. nu trebuie sa cer iubire, pentru ca o am. nu trebuie sa cer frumusete pentru ca o am. chiar daca am varsta pe care o am arat cu mult mai tanara. dar in mintea mea se petrece acelasi lucru, isi fac loc aceleasi ganduri. ca imbatranesc. ma gandesc ca trebuie sa treaca o perioada pana la a ma obisni cu aceasta idee, pana la a-mi gasi alte "teluri" - poate suna pretentios dar ca sa fii multumit in primul rand de tine ai nevoie de "succese". este natura umana. depinde de ceea ce iti propui. acum am insa tendinta de a-mi propune chestii total inadecvate, ca si cum as vrea sa dovedesc ca nu-i asa, ca nu e totul sfarsit. cateodata dorintele noastre nu au nimic de-a face cu varsta. cel mai important este sa ne ferim de ridicol. sa te uiti in oglinda si sa vezi ceea ce iti doresti. de acord, iti doresti sa nu ai riduri, sa nu iti pice obrajii, sa sa sa...nu sunt in stare sa dau sfaturi pentru ca sunt in postura de a avea eu insami nevoie de ele.
si inca ceva: vorbind cu alte persoane despre problemele pe care le ai te ajuta in primul rand sa iti evaluezi foarte bine pozitia pe care o ai in fata acestei probleme, te ajuta sa iti accepti problema, te ajuta sa iti redobandesti echilibrul. nu pentru ca altii ti-ar da sfaturi. din contra, nu trebuie sa tii cont neaparat de sfaturile altora pentru ca nimeni nu stie exact ce se intampla cu tine. cam asta simt eu. e ceva de care avem nevoie intr-o lume in care nu mai este timp pentru nimic
cristinamei
Postat pe 2 Martie 2009 10:34
Nu impartasesc aceleasi sentimente cu, Corina, desi am 54 de ani, trec prin efectele menopauzei, cu ajutorul KLIMADINON-ului ma simt perfect cu mici exceptii ca si la 20 de ani mai sunt probleme. Eu cred ca totul depinde de psihicul, gandirea si de cei care te inconjoara.Va doresc multa sanatate tuturor si sa nu fiti pesimiste ca viata se termina o data cu instalarea menopauzei. Cineva scria mai sus ca la 50 de ani suntem la jumatatea vietii si ii dau dreptate.Va pup
i_stela
Postat pe 2 Martie 2009 12:20
buna,
revin cu intrebari catre voi pe acest subiect.in urma analizelor si a consultatiei la medicul endocrinolog, ea a tras concluzia ca intr-adevar este vorba la mine de o menopauza precoce. mi-a prescris LIVIAL si calciu cu vit D.
A mai luat cineva LIVIAL? O alta prietena a mea, medic ginecolog mi-a spus despre acest medicament ca fiind o extraordinara solutie in tratarea efectelor menopauzei (valurile de caldura, osteoporoza, etc)fara a contine estrogeni si deci fara a afecta glandele mamare. Am nevoie parerile voastre. Cu acest medicament nu revine sangerarea lunara, el doar asigura echilibrul hormonal de cere avem nevoie. Ce spuneti si voi?

O zi buna va doresc!
cristinamei
Postat pe 11 Martie 2009 11:06
Daca vei citi aici http://www.netdoctor.co.uk/medicines/100001519.html
vei vedea ca acest medicament contine numai hormoni. Poate ca ar trebui sa citesti si ceea ce scrie la cap. Atentionari despre riscurile de cancer, tromboza etc.
Chiar crezi ca merita ?
dusa
Postat pe 11 Martie 2009 15:42
dusa, stii, cu mine ai vb le telefon. am si facut o programare la voi la cabinet. abia astept sa vb cu voi. am citit si eu despre LIVIAL. din pacate TOATE medicamentele care sunt substituenti hormonali au efecte adverse. trebuie analizata foarte bine situatia pt fiecare persoana in parte per ansamblu, cu toate problemele de sanatate pe care le are. am mai cerut parerea unui alt medic - ginecolog - mi-a spus ca ar opta pentru un tratament cu CYCLO-PROGYNOVA..ma rog, ca e prea devreme pt menopauza, etc. iar pt tiroidita sa mai astept inca vreo 2 luni sa vad cum evolueaza situatia.

In realitate, TOATE medicamentele au efecte adverse, chiar si un banal Nurofen, chiar si o aspirina, daca ai alte probleme. Dar daca e nevoie, e nevoie.
cristinamei
Postat pe 12 Martie 2009 13:19
Adevarul adevarat este ca NU AVEM NEVOIE de medicamente, numai ca exista foarte putini medici naturopati care pot sa rezolve problemele cu remedii naturale. De ce sa iei aspirina, cand poti sa iei extract (tinctura) de salcie ? Stiti ca initial aspirina a fost un simplu extras de salcie, dar au "copiat-o" sintetic ca sa fie mai ieftina ?
Utilizarea nurofenului (ibobrofen) duce in timp la aparitia unei permeabilitati intestinale crescute, care la randul ei duce la malabsorbtia mineralelor, "caramizile" esentiale ale hormonilor.
V-ati gandit vreodata ca pentru ca menopauza sa nu fie o "cadere" catastrofala, trebuie sa incercam sa ne restauram hormonii, printre altele - mancand adecvat ?
dusa
Postat pe 12 Martie 2009 15:56
Dusa as vrea sa vorbim despre aceste simptome desi cred ca la 40 de ani e putin posibil sa fie vorba de asa ceva.Poate e vorba despre un dezechilibru de alta natura sau hormonal ce se intimpla cu mine.De un an si jumatate ma tot confrunt cu o serie de stari care nu imi dau pace si nu ma pot lamuri despre ce e vorba.Am incercat si tratamente naturiste si as vrea sa stiu cit de eficiente sint
kudika080176
Postat pe 12 Martie 2009 20:24
Imi pare rau ca nu am mai postat aici de ceva timp, vreau si eu sa va spun din experienta mea. Am multe prietene si din strainatate si una din ele care lucreaza asistenta medicala in germania, de 20 ani sta acolo si e o fata din genul acelora care invata mereu. Si ea si , ulterior, doctorita care m-a tratat si pe mine la gine, a spus ca NU SE MAI PRACTICA in vest terapia de substitutie hormonala, pentru ca a crescut rata cancerului de san si de unde era o mare moda sa faci asa ceva inspre menopauza si eu ma pregateam sa fac, mi s-a interzis CATEGORIC. Acum se face si in vest cu mare precautie caci au mare risc si eu cred ca terapiile naturiste, gemo, sunt mai de ajutor.
Problema mai grava decat cele fizice legate de menopauza cu care ma confrunt eu este depresia psihica, faptul ca inca, in subconstient, nu sunt de acord cu faptul ca am imbatranit si, mai rau, ca in urma depresiei, am nevoie mai mult decat inainte de afectiune. Imi este foarte greu pentru ca sotul meu nu e genul, nu a fost niciodata el considera ca daca am ce-mi trebuie, daca imi umple dulapurile de haine si ma duce te miri unde in vacante, imi arata cat de mult ma iubeste. Si eu am nevoie de altceva, de tandrete nu de sex.
corina51
Postat pe 12 Martie 2009 21:57
Adica am vrut sa va povestesc ca la 48 ani, acum vreo 4 ani, cind am avut ceva tulburari de ciclu m-am dus, trimisa la cea mai de seama doctorita de care se vorbea la timpul acela, in Cluj, sa-mi prescrie, gandeam eu, o schema de tratametn hormonal, de TSH. Ei bine, fara sa ma intrebe nimic, sa-mi faca o anamneza, si fara consult!!! mi-a dat sa fac ciclo progynova, imi daduse o reteta pt 2 luni, am si cumparat-o ca proasta, si apoi m-am documentat, si am consultat doctorita pe care o am si acum si cu care ma consult si facem tratametnul "vazand si facand" cu colaboare stransa si facand un istoric al bolii si o anamneza amanuntita. Orice boala pe care am mai avut-o, de exemplu, polipii sinuzali au fost importanti pentru ea caci, in functie de rezultatul hp si-a adaptat si ea tratametnul pe care mi l-a dat. DE aceea e bine sa spui , cand ai o boala cronica, orice alta boala chair daca nu ti se pare ca ar avea o legatura, medicul poate face acesta legatura si-l poti ajuta sa gaseasca tratamentul cel mai bun pt tine.
corina51
Postat pe 12 Martie 2009 22:08
De la: healthy000189, la data 2009-03-12 20:24:00Dusa as vrea sa vorbim despre aceste simptome desi cred ca la 40 de ani e putin posibil sa fie vorba de asa ceva.Poate e vorba despre un dezechilibru de alta natura sau hormonal ce se intimpla cu mine.De un an si jumatate ma tot confrunt cu o serie de stari care nu imi dau pace si nu ma pot lamuri despre ce e vorba.Am incercat si tratamente naturiste si as vrea sa stiu cit de eficiente sint


Depinde de tratamente, daca au fost facute in urma unei diagnosticari adevarate, depinde de medicul ce le-a dat ...
dusa
Postat pe 13 Martie 2009 15:42
Am postat intrebarea mea aici caci am vazut ca majoritatea cauta tratamente naturiste si sint o multime de simptome asemanatoare care ne induc in eroare crezind ca avem boli care ne sperie.Eu am intrebat caci fac un tratament naturist de ceva timp , aproape 2 ani cind am avut un atac de panica.Apoi starile s-au accentuat si am avut pe fond de stres caderi de calciu.Desi analizele au iesit relativ bune(cele pt tiroida la limita)si calciu la fel, eu continuam sa slabesc, sa am manifestari ciudate de genul ca mi se inmuiau picioarele oriunde ma deplasam ca nu puteam sa inaintez de teama sa nu imi pierd echilibrul.Aveam mereu senzatia de nod in git, apareau palpitatiile care apoi s-au indesit si cu greu (si acum mai am panica asta ca s-ar putea intimpla ceva rau)am reusit sa le controlez.Mai ales inainte de ciclu transpir noaptea si ma simt slabita si fara putere,Am facut tratament cu obligeana si valeriana, cu un amestec Neuro am luat si distonocalm(med de fam zice ca e distonie neurovegetativa).Unii medici spun ca menopauza se poate instala mai repede,eu cred ca e devreme.
kudika080176
Postat pe 13 Martie 2009 17:15
Daca vrei sa-mi dau cu parerea, as zice ca trebuiau testate suprarenalele, si tratamentul pe care l-ai luat nu are legatura cu reglarea suprarenalelor. Fireste ca este o simpla opinie de-a mea si cred in continuare ca ai nevoie de un diagnostic bun.
dusa
Postat pe 13 Martie 2009 18:06
acum 1 an am avut o hemoragie f puternica care a durat cam mult cu toate ca eram sub tratament. Dupa un chiuretaj biopsic nu am mai avut ciclu menstrual doua luni. Am inceput sa folosesc tinctura de "branca ursului" si dupa o luna ciclul a revenit. de atunci si pana in prezent am ciclul normal
. Cititi despe Bramca Ursului , am auzit mai multe femei ca au avut rezultate bune. Am uitat sa va spun ca eu am 46 de ani
Muklta sanatate
elena_zeciu
Postat pe 13 Martie 2009 22:47
De la: zeci, la data 2009-03-13 22:47:11acum 1 an am avut o hemoragie f puternica care a durat cam mult cu toate ca eram sub tratament. Dupa un chiuretaj biopsic nu am mai avut ciclu menstrual doua luni. Am inceput sa folosesc tinctura de "branca ursului" si dupa o luna ciclul a revenit. de atunci si pana in prezent am ciclul normal
. Cititi despe Bramca Ursului , am auzit mai multe femei ca au avut rezultate bune. Am uitat sa va spun ca eu am 46 de ani
Muklta sanatate
elena_zeciu
Postat pe 13 Martie 2009 22:49
Am trecut si eu prin toate neplacerile cauzate de menopauza indusa chirurgical brusc,un efect spectaculos asupra depresiei au avut sedintele de acupunctura cumulat cu produse homeopate date de medicul specialist in urma sedintei de evaluare, dupa trei luni de la operatie am revenit la o viata normala,mai am reprize de bufeuri suportabile,pentru bufeuri garantat sportul face minuni recomand in sala, conteaza mult atmosfera, banda de alergat 20 minute in pas alert gimnastica aerobica in functie de dumneavoastra.
Sanatate multa
and_healthy
Postat pe 18 Martie 2009 07:27
Crede-ma treci chiar printr-o depresie.Mergi urgent la psihiatru,recomand cu caldura pe d-nul dr.TUCULESCU VALERIAN de la policlinica AUDIFON.Te pune imediat pe picioare.Sanatate!
bartaexpert
Postat pe 19 Martie 2009 21:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Rana pe col nu se cauterizeaza 7 De la: maria1931 3 August 2010 15:56
sterilet si infectii 15 De la: OanaSun 1 Martie 2011 02:15
avort interzis 5 De la: fata 29 Ianuarie 2010 11:06
cine ma poate ajuta 5 De la: bighiu 1 Decembrie 2009 14:41
Buna 2 De la: office_salinasusesi_ro 14 Martie 2010 14:29