Setari Cookie-uri

o fi bun ceaiul verde chinezesc?!

De la: kudika_26291, la data 2013-01-16 00:03:53atentie la ceaiul verde chinezesc!!!!!PROVOACA DEPENDENTA SI HALUCINATII!!!!eu il beau de 1 an de zile am slabit 15 kg dar nu mai pot iesi la baie fara el si culmea am si halucinatii!!!!



kudika226898
Postat pe 16 Ianuarie 2013 18:23
Va recomand cartea CEAIUL VERDE de SOPHIE LACOSTE

Puteti comanda aceasta carte de la CARTIREGALE
Telefon: 0746407499, 0724942514
Pret: 10 RON


Prezentare: Ceaiul este bautura cea mai consumata din lume. In Occident, se bea mai degraba ceai negru, natural sau parfumat. Mai mult decat o moda, la britanici este un adevarat mod de viata. In Franta, Elvetia, Belgia, cei care se tem de puterea cafelei se indreapta spre aceasta bautura mai usoara, mai putin excitanta, avand reputatia ca limpezeste mintea. Dar, de cativa ani, un ceai necunoscut pana in prezent vine in forta, precedat de o reputatie extraordinara: ceaiul verde.

Ceaiul verde este planta proaspata sau uscata fara nici un fel de fermentatie, spre deosebire de ceaiul clasic care este fermentat si chiar afumat... Verde ca natura, verde cum ar trebui sa fie orice planta adevarata, acest ceai spala, dand o mai mare zveltete. Deoarece nenumarate studii stiintifice o confirma: ceaiul verde topeste grasimile! Mai mult decat atat, el ne permite sa luptam impotriva colesterolului, a bolilor cardiovasculare, a infectiilor urinare si chiar a cancerului. Asa ca, daca am bea cateva cesti de ceai verde, am putea trece peste problemele de sanatate... Numai ca, trebuie s-o recunoastem, ceaiul verde are un gust mai aparte. Si adeseori parasim cura pe care am jurat s-o respectam.

Pentru a profita de binefacerile ceaiului, pentru a-l bea cu placere, trebuie sa-l cunoasteti. Trebuie deci sa stiti sa-l alegeti, sa stiti sa-l preparati si sa stiti sa-l beti. De unde utilitatea acestui mic ghid, in care ceaiurile sunt clasate dupa calitate, cele mai bune fiind plasate in fruntea fiecarei selectii.

Numarul de pagini: 104
kudika_25816
Postat pe 25 Ianuarie 2013 18:10
De la: kudika379469, la data 2011-03-27 14:48:59eu beau ceai verde de un an nu stiu cat de mult ma ajutat sa slabesc tinand cont ca ma duc la sala de 3 ani in schimb ma ajutat foarte mult cu digestia . Dar as vrea sa mai slabesc cateva kg si nu mai stiu cum ca organismul meu sa obisnuit deja cu regimul care il am , ceaiul , sportul..
Ahahah hai nu exagera. SI eu iau slim and fit, de vreo 2 ani si chiar. Dar cu pauze, ca nimic in exces nu e sanatos.
Dar tu vii si spui ca bei ceai verde de un an?
Pai hai sa-ti zic ce efecte are ceaiul care contine tanin: nu mai asimilezi fierul si pe langa pierderea in greutate pierzi par, ai unghii fragile, poti deveni anemica, te simti slabita etc. Asa ca nu ne aburi, te rog.
DariaMih
Postat pe 31 Ianuarie 2013 21:27
De la: Antioxidanti_NSE, la data 2010-03-14 19:48:45Elementele nutritive din ceaiul verde sunt extraordinare, in special catechinele, care sunt niste antioxidanti exceptionali. Unul din ele, EGCG-ul, este considerat factor anticancerigen nr. 1 in lume, demonstrat si clinic. Pe langa aceasta proprietate de protector celular, elementele nutritive din ceaiul verde au si un efect de accelerare a metabolismului, intensificand arderile contribuie la slabire. Un studiu efectuat pe un nr. de 8250 de persoane timp de 20 de ani a demonstrat o crestere a sperantei de viata cu sase ani la persoanele care consumau 10 ceaiuri fata de cei cu trei ceaiuri pe zi. Din pacate insa trebuie consumata o cantitate imensa de ceai pentru ca efectul sa fie corespunzator, ceea ce inseamna o cantitate mare de alcaloizi, adica teine si cofeina. Din fericire exista suplimente nutritive de calitate, cu continut controlat de catechine(97%) si decofeinate(99,5%), eu va pot oferi un produs din care o singura capsula contine echivalentul a 7 ceaiuri verzi, decofeinata total. Vizitati pag. mea www.antioxidanti.com si intrati in paginile companiei ca sa cititi despre acest Tegreen97 si contactati-ma prin mail ca sa va ajut sa obtineti produsele la cele mai mici preturi, cu reducere substantiala. Datele mele de contact sunt in pagina la meniul Cine suntem.
Alta aberatie. O cura cuc eai nu poate fi tinuta mai mult de 3-4 saptamani. Cu atat mai mult, zilnic nu ai voie sa bei mai mult de 3, hai 5 ceaiuri. Pentru ca e periculos pt sanatate. Citeste ce am scris mai sus.
DariaMih
Postat pe 31 Ianuarie 2013 21:29
De la: Fumed, la data 2011-04-19 09:50:40Este foarte bun, mai ales cel cu cutia rosie - cu ginseng. Nu beti mai mult de doua cesti pe zi, sunt suficiente pentru a elimina toxinele si grasimile din organism.
Foarte bine zis! Ginsengul in combinatie cu ceaiul verde energizeaza, dar da, nu prea ca ce-i prea mult, strica.
DariaMih
Postat pe 31 Ianuarie 2013 21:30
Buna! Am cateva zile de cand beau acest ceai verde chinezesc(cutie rosie). In primele zile nu am avut nimic insa azi m-au luat niste crampe... Spuneti-mi va rog, e normal?
kudika_32496
Postat pe 26 Martie 2013 23:16
De la: kudika_32496, la data 2013-03-26 23:16:27Buna! Am cateva zile de cand beau acest ceai verde chinezesc(cutie rosie). In primele zile nu am avut nimic insa azi m-au luat niste crampe... Spuneti-mi va rog, e normal?



Da...in curand o sa te muti in baie si o sa te alegi si cu colon iritabil...
kudika226898
Postat pe 27 Martie 2013 15:26
Efectele ceaiului verde asupra organismului

Polifonii regasiti in extractul de ceai verde sunt cei mai puternici antioxidanti cunoscuti pana in prezent. In acest fel, antioxidantii din ceaiul verde ajuta la prevenirea cancerului, afectiunilor inimii, pierderea vederii asociata varstei, alaturi de o gama vasta de conditii medicale asociate varstei.

Alte efecte benefice ale ceaiului verde:

prevenirea aterosclerozei;
scaderea valorii totale de colesterol, si cresterea valorii colesterolului „bun”, HDL;
prevenirea diabetului si incetinirea progresului acestei conditii medicale, odata ce diagnosticul a fost stabilit;
catechinul, ingredient activ in ceai verde, va poate ajuta in tratamentul hepatitei virale.
http://www.i-medic.ro/diete/suplimente/efectele-benefice-ale-ceaiului-verde
kudika_36213
Postat pe 18 Iunie 2013 18:14
Mmmmda, pareri pro si contra...este adevarat ca ceaiul verde are anumite proprietati dar si reactii adverse. Eu personal recomand un regim alimentar sanatos si mult sport...o sa-mi spune-ti ca nu prea este timp de asa ceva, dar va intreb: daca ati fii suferind/a de altceva si nu de cateva kilograme in plus, v-ati face timp pentru sport?
Vipassana
Postat pe 19 Iunie 2013 01:11
Dar tu,ai face sport?
criszoe
Postat pe 19 Iunie 2013 06:42
Ceaiul verde este bun,dar consumat in cantitate moderata.
O singura cana pe zi si de preferat dimineata ,fara zahar.
criszoe
Postat pe 19 Iunie 2013 07:01
Ceaiul verde e foarte sanatos datorita puternicului efect antioxidativ, dar nu stiam ca unii il folosesc pe post de ceai de slabit. Probabil ca acel ceai verde, cica pentru slabit, cine stie ce facatura este, plina de tot felul de plante, mai mult sau mai putin toxice si-l vand oamenilor pe post de ceai verde pentru slabit.
kudika_32792
Postat pe 19 Iunie 2013 08:29
Tolai Doamne , ce "minunatii" am mai citit pe topicul asta....
Rotty_
Postat pe 19 Iunie 2013 08:35
Multe minunatii, adevarat.
Sunt medic si infirm cele spuse mai sus legate de efectele negative ale ceaiului verde vis a vis de caderea parului, unghii friabile.. etc.

Am doar 3 mentiuni:
1) recunosc ca NU il recomand la persoanele
- cu hipertensiune
- cu sindrom de agitatie ( neuro)
- cu iritatii gastrice, inclusiv hiperaciditate , gastrita etc
-la persoanele cu tulburari de somn
2) atentie la ce anume consumati. 80 % dintre produsele de pe piata sunt centrifugate si rehidratate. Frunzei i se extrage principiul activ si apoi urmeaza ambalarea.
Pur medical, daca vreti sa beneficiati de principiile active ale ceaiului verde consumati extractul de ceai sub forma de capsula. Lipseste placerea de a consuma o ceasca de ceai buna. Altfel cu greu am gasit un produs bun in Romanica..fara reclama ( de altfel permit adminului sa stearga fara suparare) http://www.orientalmed.ro/ceaiuri/ceai-verde un ceai de care sunt deplim multumit si pe care il pot recomanda. Sunt mare fan ceai verde si chiar as dori sa mi se impartaseasca si mie niste surse de ceai bun de calitate in romania, fara a fi nevoit sa ma deplasez pe taramurile lui natale.
kudika_964208
Postat pe 6 Mai 2014 16:54
De la: kudika_964208, la data 2014-05-06 16:54:36Multe minunatii, adevarat.
Sunt medic si infirm cele spuse mai sus legate de efectele negative ale ceaiului verde vis a vis de caderea parului, unghii friabile.. etc.

Am doar 3 mentiuni:
1) recunosc ca NU il recomand la persoanele
- cu hipertensiune
- cu sindrom de agitatie ( neuro)
- cu iritatii gastrice, inclusiv hiperaciditate , gastrita etc
-la persoanele cu tulburari de somn
2) atentie la ce anume consumati. 80 % dintre produsele de pe piata sunt centrifugate si rehidratate. Frunzei i se extrage principiul activ si apoi urmeaza ambalarea.
Pur medical, daca vreti sa beneficiati de principiile active ale ceaiului verde consumati extractul de ceai sub forma de capsula. Lipseste placerea de a consuma o ceasca de ceai buna. Altfel cu greu am gasit un produs bun in Romanica..fara reclama ( de altfel permit adminului sa stearga fara suparare) http://www.orientalmed.ro/ceaiuri/ceai-verde un ceai de care sunt deplim multumit si pe care il pot recomanda. Sunt mare fan ceai verde si chiar as dori sa mi se impartaseasca si mie niste surse de ceai bun de calitate in romania, fara a fi nevoit sa ma deplasez pe taramurile lui natale.


Toate sunt facute cu materie prima de kkt din China.
kudika226898
Postat pe 8 Mai 2014 07:43
Merci 208.Acum inteleg de ce uneori cand beau ceai verde am arsuri la stomac. Am gastrita. Deci , tre sa renunt la el....pacat.
Zi buna sa ai.
Rotty_
Postat pe 8 Mai 2014 08:40
De la: Rotty_, la data 2014-05-08 08:40:15Merci 208.Acum inteleg de ce uneori cand beau ceai verde am arsuri la stomac. Am gastrita. Deci , tre sa renunt la el....pacat.
Zi buna sa ai.


Poate ar fi mai bine.
Din pacate marii fabricanti apeleaza la materii prime tot via China...cum ar fi ciocolata elvetiana cu lapte praf chinezesc...va aduceti aminte de povestea cu melamina.
kudika226898
Postat pe 8 Mai 2014 21:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dorm prea mult 34 De la: PRALEA_ 24 August 2011 08:28
Metoda montigniac 9 De la: office_salinasusesi_ro 17 Aprilie 2010 10:05
Raspberry Ketone Max 4 De la: kudika_21956 31 Decembrie 2012 13:51
BUNA FETELE ! 15 De la: kudika_18170 3 Noiembrie 2012 19:42
Tratare si vindecare acnee purulenta 1 De la: migona56 3 Mai 2010 20:11