Setari Cookie-uri

Cum reusiti sa tineti o dieta "in familie"?

Buna tuturor,

Am nevoie de un sfat de la persoanele care s-au confruntat cu situatia mea: locuiesc cu prietenul meu, si vreau sa dau jos cateva kg, cam 9kg... Am cumparat acum o luna bicicleta statica si fac de 2-3 ori pe saptamana, plus exercitii pilates. Insa nu am reusit sa slabesc nimic pentru ca nu pot sa tin o dieta.

Prietenul meu mi-a sugerat f politicos ca as arata mai bine daca as da cateva kg jos, si a fost foarte incantat ca mi-am cumparat bicicleta si ma tin de ea. Dar cand incerc sa tin regim (fara infometare, etc) nu ma sustine deloc, imi spune ca pot s ama imbolnavesc, ca nu e bine s ama abtin, etc. Plus ca eu sunt cea care gatesc in casa, si nu prea imi vine sa gatesc separat pentru mine, asa ca gatesc pentru amandoi (cu carne, prajeli, etc) si mananc mai putin, dar mi se face foame muuult mai repede. El mananca orice, oricat si e slab-slab-slab!!!

Cand mergem la ai mei sau la ai lui in vizita la masa sunt numai mancaruru care ingrasa, iar daca ma abtin sa mananc, sare toata lumea pe capul meu, ca sunt tanara, ca tr sa ma hranesc, sa am putere de munca, etc..... Desi si mama, si soacra mi-au sugerat f politicos ca multe fete de varsta mea (24) au siluate mai slabute (am 66kg la 170cm).

Deci, si prin urmare, ce naiba sa fac???? Am impresia ca toata lumea e de acord ca ar tr sa slabesc, dar nimeni nu ma sustine...... Doar nu o sa ma trezesc peste noapte cu silueta de fotomodel, iar pastile si alte prostii nu vreau sa incerc, nu cred in asa ceva....

Un sfat va rog!!!!!!!!!
ciocotoff
Postat pe 23 Ianuarie 2009 15:25
nu imi voi scrie numai parerea ci si voi recomanda pentru toate acele d-re si doamne interesate de a slabi INTR-UN MOD NATURAL.slabeste intre 5-7kg in urma folosirii tratamentului pentr slabit DESERT PLANT.(..fara regim,fara exercitii,fara complicatii de orice natura si fara ca la sfarsitul tratamentului sa se instaleze acel yo-yo-un fel de bau-bau (si pe buna dreptate a celor care folosesc).pentru mai multe informatii folositi id: desert.plant
DESERT_PLANT_healthy
Postat pe 6 Februarie 2009 14:00
De la: katerina, la data 2009-01-23 15:25:36Buna tuturor,

Am nevoie de un sfat de la persoanele care s-au confruntat cu situatia mea: locuiesc cu prietenul meu, si vreau sa dau jos cateva kg, cam 9kg... Am cumparat acum o luna bicicleta statica si fac de 2-3 ori pe saptamana, plus exercitii pilates. Insa nu am reusit sa slabesc nimic pentru ca nu pot sa tin o dieta.

Prietenul meu mi-a sugerat f politicos ca as arata mai bine daca as da cateva kg jos, si a fost foarte incantat ca mi-am cumparat bicicleta si ma tin de ea. Dar cand incerc sa tin regim (fara infometare, etc) nu ma sustine deloc, imi spune ca pot s ama imbolnavesc, ca nu e bine s ama abtin, etc. Plus ca eu sunt cea care gatesc in casa, si nu prea imi vine sa gatesc separat pentru mine, asa ca gatesc pentru amandoi (cu carne, prajeli, etc) si mananc mai putin, dar mi se face foame muuult mai repede. El mananca orice, oricat si e slab-slab-slab!!!

Cand mergem la ai mei sau la ai lui in vizita la masa sunt numai mancaruru care ingrasa, iar daca ma abtin sa mananc, sare toata lumea pe capul meu, ca sunt tanara, ca tr sa ma hranesc, sa am putere de munca, etc..... Desi si mama, si soacra mi-au sugerat f politicos ca multe fete de varsta mea (24) au siluate mai slabute (am 66kg la 170cm).

Deci, si prin urmare, ce naiba sa fac???? Am impresia ca toata lumea e de acord ca ar tr sa slabesc, dar nimeni nu ma sustine...... Doar nu o sa ma trezesc peste noapte cu silueta de fotomodel, iar pastile si alte prostii nu vreau sa incerc, nu cred in asa ceva....

Un sfat va rog!!!!!!!!!


esti sigura ca te iubeste?
camiflorea
Postat pe 11 Februarie 2009 18:17
Buna , draga mea. Tin sa te anunt ca si eu am fost pusa in situatia asta .. Idee e urmatoarea: din ce ai povestit tu , e clar ca nu ai vointa si oarecum te complaci cand ceilalti iti spun sa mamanci ,sa nu te imbolnavesti etc ...Eu zic sa-ti iei inima in dinti si sa te pui pe slabit . Stii cum ? Cu dieta cu supa de varza , pe care o tin si eu acum ...o varza , 4 rosii si 2 cepe plus mirodenii si gata ciorba . Cand tie foame mananci supa asta , o sa fie f greu primele 3-4 zile si eu una am incercat sa o tin de 2 ori si nu m-am putut abtine . Pana cand am dat cu capul de pragul de sus , ca sa spun asa...Si mi-am vazut iubitul pierzandu-si interesul sexualmente .. Asa ca mai bine " mananca ca sa traiesti si nu trai ca sa mananci ". Ah si nu te lua de balivernele de pe site cu pastile , fara sport ..k nu exista asa ceva ! Crede-ma le-am incercat eu pe toate : nu poti baga in tine 1000 de calorii la cina si sa te astepti ca o pastila sa le stearga .. Tine dieta cu supa de varza 7 zile si o sa vezi ca apoi nu o sa mai ai senzatia asta de foame tot timpul si fa si sauna si impachetari si cand o sa vezi ca dai jos 2-3 kg o sa iti fie mai mare dragul de tine si o sa o tii tot asa... Bafta !
debora_eunice
Postat pe 26 Februarie 2009 03:10
sincer...? asa eram si io....mama: mananca sa ai putere, ai lui la fel...si tot asa. noroc cu tatal meu, el este intodeauna direct, si cand am luat-o pe langa carare cu kilogramele in plus, mi-a zis in fata: te-ai cam ingrasat, eu ca sa zic: o duc bine...eu sunt o persoana foarte suparacioasa mai ales cand vine vorba de aspectul fizic, dar mai ales de kilograme in plus, asa ca m-am suparat si am inceput sa fiu mai atenta la ce mananc, mi-am luat si io o bicicleta de casa(am citit ca trebuie sa faci cel putin 10 kilometri ca sa se vada ceva, si sa stii ca eu ii faceam in juma de ora, prindeam un film si in timp ce eram atenta la film eu pedalam,si asa faceam si sport). pe urma am vrut sa fiu atenta si cu corpul meu, mi-am luat creme, ulei de masaj, si m-am dat cu ele, oricum eu am si vergeturi , si niste celulita......, nu eram multumita, am facut si jogging, aerobic, am renuntat si la bauturile carbogazoase, dar nu pot deloc sa renunt la afurisitele de dulciuri,,,,,si uite asa intr-un an de zile am dat jos 7 kilograme, stiu este putin intr-un timp asa de lung, asta a fost si scopul, sa-mi schimb stilul de viata si sa nu mai pun nici un kilogram la loc....sper ca nu v-am plictisit...poop
alinacrivoi
Postat pe 12 Martie 2009 10:52
Hallo,nu fi suparata,eu m-am ingrasat dupa ce m-am lasat de fumat deoarece am inceput sa bag in mine tot ce pofteam si nu m-am abtinut de la nimc,de la marimea 36 am ajuns la 40,am inceput sa renunt treptat la multe asa incet,este fff bine ca ti-ai luat bicicleta,eu mi-am luat alt aparat si fac in fiecare zi,beau cam 2 litri de eai verde cu lamaie stoarsa,si incerc sa pap cat mai sanatos,cauta pe net dieta weight watchers si cred ca o sa te ajute pentru ca poti sa papi ce vrei,la inceput o sa fie mai greu,nu o sa te abtii dar nu te lasa,in fiecare zi fa sport,macar 5 zile pe saptamana si in weekend poti sa mai trisezi:))multa bafta daca vrei sa vb mai mult lasa-mi id de msg,sa stii ca intr-o luna si am mai trisat tre sa recunosc am ajuns la marimea 38 dar fac sport in fiecare zi de lucru,14 minute pe zi lasa-mi id ded msg mai vb, spor la sport
gerrycica
Postat pe 12 Martie 2009 10:53
Sal, sunt oarecum intr-o situatie similara cu a ta, am 168 cm si 65 kg, ma lupt cu kg din ianuarie si la randul meu stau impreuna cu prietenul meu, am tinut si mai tin dieta sonoma (imi place, dar mai calc pe bec) in astea 4 luni am gatit separat pentru mine dar nu a fost tare greu, ce sa zic cand merg in vizita patesc la fel ''mananaca!'', dar am sustinerea prietenului meu, am uitat ceva in ian. aveam 72 kg odata cu incalzirea vremii am inceput sa slabesc mai rapid. Ideea e ca ma simt bine e mai greu cand imbrac costumul de baie, dar nu ma las. Daca te ambitionez poti sa slabesti si fara sustinere, ai grija sa nu exagerezi cu bicicleta (si eu am) te alegi cu muschi la picioare si nu uita de celulita, gomaj cu zat de cafea, infoliere, obisnuiesc sa-mi fac masti de corp cu drojdie+apa plata si argila+apa. Cred ca lucrurile astea le stiai, doar am vrut sa-ti impartasesc situatia mea, nu uita ca cel mai mult conteaza atitudinea ta si daca ti-a sugerat prietenul tau ca trebuie sa mai slabesti nu inseama ca nu te iubeste, i-a in considerare faptele lui concrete, astept sa-mi scrii cum stai cu dieta si exercitiile, cu drag Arry

Postat pe 29 Mai 2009 11:20



Nici nu cred ca esti prea grasa;important e sa te simti bine in propia piele.Fa miscare cat iti permite orarul si nu manca dulciuri concentrate.Ai incredere in tine si nu inghiti pilule. citeste cu atentie articolul de azi.
Lulusa
Postat pe 7 Iulie 2009 09:27
In prima faza Alimenteaza-te dupa Grupa Sanguina cu PROGRAM de MASA , consuma apa plata cel puti 2 litri, dupa aceea mai stam de vorba.
Pacea sufleteasca si bucuria de viata pe Planeta Pamant sa fie cu voi dupa voia Divina si vointa vostra.
healthy000378
Postat pe 9 Iulie 2009 08:40
De la: healthy000378, la data 2009-07-09 08:40:58 In prima faza Alimenteaza-te dupa Grupa Sanguina cu PROGRAM de MASA , consuma apa plata cel puti 2 litri, dupa aceea mai stam de vorba.
Pacea sufleteasca si bucuria de viata pe Planeta Pamant sa fie cu voi dupa voia Divina si vointa vostra.

Ne lasi cu sfatul tau necompetent si eronat?Ce alimentatie in functie de grupa sangvina?Mananca cat mai santos posibil,renunta la vicii,mai mult sport si mai multa informare.Vad ca postati numai aberatii referitoare la nutritie,cine atesta acest lucru ?Este ceam mai mare mincuina referitoare la nutritie ,pastrarea sanatatii si greutatii corporale.
enemgabriel
Postat pe 9 Iulie 2009 08:44
Cel mai bun sfat este sa te duci la un medic nutritionist care iti va recomanda ce trebuie sa mananci si ce nu. Dietele se fac in functi de varsta, de inaltime, de sanatatea celui care le tine. Nu te mai lua dupa unii si altii cu tot felul de diete. Am o prietena care a tinut o dieta ca alta prietena a ei. ,dar daca la prietena ei a functionat la ea nu a mers. A reusit sa dea in prima luna 5 kg dar le- a pus f repede la loc. A mers la un nutritonis ,anul trecut in iarna, si in 5 luni a dat 10 kg jos si acum se mentine. Are un an de zile de cand are cam aceeasi greutate si este multumita.Asa ca doctorul e cel care iti va spune cel mai bine ce e de facut.
c_predescu
Postat pe 9 Iulie 2009 10:01
buna!
parerea mea sincera(si eu ma confunt cu ac pb) este sa incerci sa gatesi pt amn2 mnacaruri simple fara prea mult ulei...eu am fos la nutritionist si mi-a explicat cum sa gatesc...adik: la ciorbe si mancaruri foloseste apa in loc de ulei iar ca sa iti pacalesti iubitul sa nu isi dea seama,dupa ce stingi focul la mancare pune putin ulei de masline...asa vei avea o mancare "de regim" si iubitul tau nu va mai avea ideea ca mananca mancare de regim.inca un lucru....nu prajeli sub nici o forma..akm dk gatesti niste cartofi prajiti inceatca sa manaci o supa sau ceva usor si daca ti-e pofta nu e moarte de om daca gusti cativa....si refertitor la ce ai zis de dat jos 9 kg...nu prea sunt de acord.eu am tot 1.70 si nutritionista mi-a recomandata o greutate ideala de 59 de kg insa mia zis sincer ca la o fata asa inalta ar fi buna si o greutate un pic mai mare de 60-62 de kg.
akm tot ce pot sa-ti urez este sucees!
joey2006
Postat pe 9 Iulie 2009 10:25
Buna!Eu sunt casatorita si am doi copii si tot am reusit sa tin regim....Iti trebuie ambitie!!!!Am slabit fara nutritionist, fara mers la sala....miscarea era mersul la serviciu,lucrez in invatamant,curatenia prin casa ,mersul la piata...activitati gospodaresti...Deci,nu vreau sa plictisesc pe nimeni,dar daca vrei sa slabesti incepi prin a-ti stabili obiectivul,tinta:sa slabesti x kg,apoi alege modalitatea prin care vrei sa-ti atingi scopul:un regim alimentar.Totul e sa stii ce sa mananci si cand sa mananci.http://www.slabsaugras.ro/SitFiles/articol_no_ph.php?id=95&idsec=10
La aceasta adresa gasiti regimul si toate regulile pe care le-am urmat pentru a slabi.Repet :iti trebuie foarte mult autocontrol si foarte multa vointa!!!!Gandeste-te ca faci asta pentru binele tau!Gandeste-te ca vei arata fffff.bine .


http://www.slabsaugras.ro/SitFiles/articol_no_ph.php?id=95&idsec=10
yourgabitza
Postat pe 9 Iulie 2009 11:02
tarot_healthy
Postat pe 9 Iulie 2009 11:27
Buna!
eu sunt de parere ca o dieta nu se tine cu infometare si nici cu pastile.si eu am un prieten dar nu mi-a spus niciodata ca ar trebui sa slabesc ca nu arat bine asa cum sunt etc.de fiecare data cand am incercat sa tin cura de slabire mi-a zis ca mai molt decat orice ma vrea sanatoasa si apoi frumoasa;deci esti sigura ca te iubeste???si inca ceva:pentru inaltimea ta mie mi se pare ca nu ar trebui sa slabesti decat 3-4 kg nu 9. mai bine ai grija sa fii sanatoasa...nu se stie ce urmeaza apoi.
healthy003969
Postat pe 9 Iulie 2009 13:22
Pentru camiflorea,
sa fi sigura c-o iubeste ,altfel iar fi indiferent.
elenaadina
Postat pe 9 Iulie 2009 18:48
A trecut aproape o jumatate de an de cand am deschis topicul asta si s-au intamplat multe.... prin februarie, nu numai ca nu am reusit sa slabesc, dar am mai si pus pe mine, cateva kg, asa ca pe la sfarsitul lui ianuarie ajunsesem la fabuloasa greutate de 70 kg... :(( Am inceput sa tin Monignac, am reusit 2 saptamani, dar fara efect. Nu am mai facut nici bicicleta.. Apoi am inceput sa renunt la mancat porcarii, si m-am luat alune, migdale, morcovi rasi etc d erontait seara, in loc de dulciuri sau floricele sau chipsuri. Am reusit sa dau cam 2 kg jos, pe care le-am pus la loc de Paste.

Dupa Paste am inceput in forta, pentru ca se facuse cald si nu prea ma mai incapeau hainele, asa ca am inceput sa fac bicicleta regulat combinat cu pilates, acasa pe salteluta. Am combinat cu un pic de regim si am reusit sa slabesc pana la 67. regim e mult spus, pentru ca nu am tinut ceva alune, pur si simplu am mancat mai sanatos, si seara daca mi se face foame mancam fructe sau iaurt. Am si inventat o reteta: iaurt light amestecat cu dulceata pentru diabetici = bun si nu ingrasa. Plus ceai sau apa 1,5l/zi, supe, inghetata facuta in casa cu iaurt si fructe, etc.

De la 1 iunie am inceput un regim, cu multe fructe si legume, fara paine, doar rar graham, muesli, lactate si branzeturi slabe, si carne doar fiarta sua lagratar, si bineintele bicicleta si pilates, si am ajuns acum la 64. Vreau sa continui pana ajung la 60, mai ales acum ca au aparut si lubenitele si pepenii... Seara de ex mananc un cantalup mic, si nu mai imi trebuie altceva. Din cand in cand mai mananc si prostioare, dar numai un pci de pofta.

Cu ai mei si lui, am rezolvat: cand mergem la ei nu le zic ca nu mananc sau ca tin regim, doar le zic ca nu mie-a foame pentru ca am mancat acasa un pic, sau gust din fiecare si laud toate preparatele, atunci nu ai zic nimic.

Iar iubitelul meu nu are in cotro, mananca si el mai sanatos. Daca fac carne la cuptor sau pe gratar doar cu salata, fara cartofi mananca si asa, si a inceput sa-i placa, nu mai face mofturi, mai ales ca imi sta mai bine asa....

Va multumesc pentru raspunsuri, si bafta multa celor care se lupta cu kg in plus, acum mi-am dat si eu seama cat de greu e sa le dai jos..... Sper doar sa nu le pun la loc, pentru ca uneori mai imi vine sa mananc numai prostii...
ciocotoff
Postat pe 9 Iulie 2009 23:02
In iunie am fost plecati la mare in Turcia cu all inclusive,mancare la discretie,nu m-am abtinut de la nimic,am baut si bere multa,dar...am stat in apa si am innotat f mult si surpriza cand ne-am intors eram mai slabutza,deci...innotul este f f eficient,vreau o casa cu piscina... In ceea ce priveste slabitul in familie,cumplit,orice mananc eu,are pofte si sotul,as putea sa-i gatesc lui si celor 2 fii ai mei,dar degeaba, tot ce mananc eu e mai bun,asa ca de slabit, greu,dar cand pun mancare in farfurii,la mine nu pun nici jum.,uneori imi pun doar un singur fel,macar sa ma mentin...
babalica
Postat pe 10 Iulie 2009 11:05
De la: babalica, la data 2009-07-10 11:05:22In iunie am fost plecati la mare in Turcia cu all inclusive,mancare la discretie,nu m-am abtinut de la nimic,am baut si bere multa,dar...am stat in apa si am innotat f mult si surpriza cand ne-am intors eram mai slabutza,deci...innotul este f f eficient,vreau o casa cu piscina... In ceea ce priveste slabitul in familie,cumplit,orice mananc eu,are pofte si sotul,as putea sa-i gatesc lui si celor 2 fii ai mei,dar degeaba, tot ce mananc eu e mai bun,asa ca de slabit, greu,dar cand pun mancare in farfurii,la mine nu pun nici jum.,uneori imi pun doar un singur fel,macar sa ma mentin...

Daca vrei o casa cu piscina,impreuna putem realiza acest lucru,totul depinde de tine.
enemgabriel
Postat pe 10 Iulie 2009 11:39
Buna. eu am noroc ca si prietenul meu vrea sa tina cura de slabire... eu mananc putin, cu paine graham (cam o felie la masa), ma plimb mult, imi fac masaje anti celulita, insa fara dieta si sport nu poti sa slabesti. gimnastica te ejuta sa ai un aspect sanatos, caci ai pielea mult mai tonifiata. bafta...
te iubeste, dar e prea direct...
cory2005scm
Postat pe 10 Iulie 2009 15:06

PT. MARIE K Gresit ai sa te ingrasi dupa ce nu mai mananci supa de varza. In primul rand prajeala este OTRAVAAAAAAAAA si daca vrei poti sa te abtii de la ce nu este indicat in cura de slabire./
fiorelo
Postat pe 10 Iulie 2009 21:51
Nu cred ca se poate trai doar cu supa de varza...Nu te poti priva chiar asa.....doar supa de varza????Bleahhhh...Incercati regimul meu.
Intrati pe acest site:

http://www.slabsaugras.ro/SitFiles/articol_no_ph.php?id=95&idsec=10
yourgabitza
Postat pe 11 Iulie 2009 15:27
De la: enemgabriel, la data 2009-07-10 11:39:37
De la: babalica, la data 2009-07-10 11:05:22In iunie am fost plecati la mare in Turcia cu all inclusive,mancare la discretie,nu m-am abtinut de la nimic,am baut si bere multa,dar...am stat in apa si am innotat f mult si surpriza cand ne-am intors eram mai slabutza,deci...innotul este f f eficient,vreau o casa cu piscina... In ceea ce priveste slabitul in familie,cumplit,orice mananc eu,are pofte si sotul,as putea sa-i gatesc lui si celor 2 fii ai mei,dar degeaba, tot ce mananc eu e mai bun,asa ca de slabit, greu,dar cand pun mancare in farfurii,la mine nu pun nici jum.,uneori imi pun doar un singur fel,macar sa ma mentin...

Daca vrei o casa cu piscina,impreuna putem realiza acest lucru,totul depinde de tine.

nu-i rau, noi 2 sau in grup?
babalica
Postat pe 11 Iulie 2009 19:02
Buna,

Si eu am avut 66 kg, iar acum am 56...ce am facut???....nu am mai mancat o shaorma de 2 ani, bauturi carbogazoase nici sa nu aud, produse de patiserie deloc....seara mancam rosii cu branza, sau ceva lejer, chiar daca prietenul meu manca ceva gras. Important este sa ai 3 mese pe zi,dimineata, la pranz si seara pana in ora 20, si intre mese cate un fruct...insa am facut si sport, am alergat si alerg in continuare. Si cunosc cum e cu mesele in familie :(...insa nu i-am refuzat, am mancat mult mai putin, doar am gustat.

Mult succes!
CristinaS_healthy
Postat pe 20 August 2009 09:32
" ca sa pacalesti iubitul??" pai nu e nici o pacaleala, chiar asa se si gateste sanatos.
eleain
Postat pe 20 August 2009 09:49
Buna, in primul rand cand incepi o dieta sa nu te astepti la rezultate imediate...adik in prima saptamana sa fi batz...nu sarii peste micul dejun, totul e sa iti faci un program alimentar pe care sa incerci sa il respecti si sa nu renunti dupa prima luna...deci sa mananci cat mai natural, fara prea multe grasimi, evita sosurile, dulciurile in exces sau mai ales seara, invata sa mananci fara paine, elimina din lista sucurile cu acid, bea apa, cat mai multa apa, cel mai important ultima masa sa fie la ora 18...unii zic ca tre sa mananci cu 3 ore inainte de culcare...un pic de sport trebuie, dar stiu ca nu prea gasim timp, deci poti sa pui muzica si sa dansezi pana transpiri, asa se vor mai elimina grasimile...sau preia controlul actului sexual cu prietenul tau, tu deasupra ,in acest caz tu depui efort, da rezultate garantat
healthy003310
Postat pe 20 August 2009 09:56
1. Bicicleta nu slabeste. Isi aduce contributia la sanatate dar nu slabeste! Dc vrei sa slabesti si nu prea repede, incearca sa mananci fara paine, deci implicit fara orice s-ar unge pe paine. Vezi tu cu ce inlocuiesti proteinele.
Iti doresc sa poti circula pe bicicleta fara accidente si sa reusesti sa slabesti! crudici_ida@yahoo.com
crudici_ida
Postat pe 24 August 2009 14:27
imi place mult topicul!cred ca majoritatea lumii se confrunta cu probleme de genul pt ca nu potzi sa multzumesti cu acelasi buget si tp limitat pe toti...chestiile care stiu sigur ca dau rezultate la toata lumea vi le impartasesc si voua,chiar daca nu sunt newsflash,sau le-atzi zis mai sus...sunt niste reguli simple:
-nu se mananca niciodata dupa ora 6!!ai tot tpul zilei la dispozitzie si slabesti in timp,nu rapid (nici nu e recomandat) dar nici NU SE MAI PUNE INAPOI ORICE FACI DUPA...am obs si eu 2 kile minus in aprox 3-4 luni,numa din cauza asta
-la prajeli obligatoriu cruditatzi,ca sa se absoarba grasimea
-apa multa eventual cu putzina lamaie,suc de rosii,excelent pt celulita!ceaiuri...incepi ziua tot tpu cu o cana cu apa,o inchei la fel
-nu combinatzi haotic felurile de mancare(ASta ii ft greu la mine:))ii crima pt organism!mai bine mai putzin si mai des dacat mancatu ca sparta pana te doare burta
CE MI SE PARE CEL MAI IMPORATNT ar fi faptul ca ai tot tpul o optziune mai sanatoasa decat ce ai in fatza si trebe sa invetzi sa o preferi (ex daca mergi la magazin,iei paine neagra sau integrala in loc de alba,o bucatzica de cascaval in loc de branza topita,ciocolara amaruie in loc de una plina de alune si stafide,etc)...pana la urma e vorba de obiceiuri sanatoase, un stil de viatza adecvat.BAFTA MULTA sa avetzi,fetele!:*
shoeshine
Postat pe 8 Noiembrie 2009 16:04
Ar mai fi sfaturile ce le-am primit recent de la un nutritzionist si nu le-am scris mai sus:nu e voie parizer,crenvusti...mezeluri in general.Cantitatea de grasime nu trebuie sa depaseasca 25% din greutatea corpului,sau cv de genu .la mine e 33%...am 57 de kg la 1,71,cu ft multe oscilatzii.ca si greutate m-a prevenit sa nu mai dau jos ca exista posibilitatea sa ma afecteze pe viitor,intr-o posibila sarcina de exemplu.asta pt ca i-am zis ca greutatea mea ideala imi pare undeva pe la 53 INSA astea 4 kg de grasime ale mele trebe inlocuite frumusel cu muschi,deci sport cat incape ....obisnuiam sa alerg dar e necesar atat exercitzii aerobe cat si anaerobe, nu ajunge joggingul care practic e pentru eliminarea caloriilor si nu pt dezvoltarea masei musculare.FT IMP sunt proteinele,fara de care ajungem sa ne ingrasam pe masura ce inaintam in varsta chiar daca MANCAM PUTZIN:|un mic dejun sanatos si ...ar cam trebui sa mai lipseasca din alimentatzie margarina si carnea de porc (complet) alcoolul.. unt de 2 max 3 ori pe sapt, peste oceanic de 3 ori pe sapt,carne alba la gratar sau cuptor...cine poate si isi permite...infometarea si mancatul mai putzin (Decat necesar) duce la eliminarea masei musculare si nu a grasimilor,deci atentzie celor care cred ca asta e o solutzie.Eu as vrea sa ajung sa inlocuiesc una din mese cu legume...o salata de exemplu,sau o zi din saptamana sa o dedic numa fructelor.asta probabil o sa ajung sa o fac cand o face si plopu pere:))Cam atat imi amintesc,usor de zis,greu de facut...nimeni nu e multzumit cu ce are,banuiesc ca ii bine sa itzi doresti mai mult...dar sa nu ajungem la obsesii.cat mai multa perseverentza sa doresc!...mie imi cam lipseste
shoeshine
Postat pe 8 Noiembrie 2009 17:40
Buna,

inteleg perfect prin ce treci, si eu am tinut nenumarate cure de slabire de dragul familiei si a celor din jur, pe moment am slabit insa dealungul anilor am tot pus pe mine kg in plus. ma simteam mereu FRUSTRATATA si am dezvoltat o groaza de probleme psiHologice.
la un moment dat s-a umplut paharul si "mi-am bagat picioarele in toti" fiindca nu mai puteam continua asa.
Daca vrei sa slabesti trebuie sa o faci fiindca vrei tu, EXCLUSIV PENTRU TINE DI PENTRU SANATATEA TA. psicologic , e greu sa tii dieta, incearca doar sa mananci mai putin din ceea ce este in farfurie, sa mesteci incet si sa eviti, nu sa exluzi total, dulciurile, alcoolul si ceea ce stii tu ca ingrasa. De exemplu , in loc sa mananci o bucata mare din prajitura pe care ti-o da soacra-ta ta, ia doar doua lingurite.
RESPECTA-TE SI NU LASA PE NIMENI SA ITI SPUNA CE SI CAT SA MANANCI !
catalina_popoi
Postat pe 9 Noiembrie 2009 09:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cadoul perfect de 8 Martie 1 De la: ralucaveggie 23 Februarie 2012 12:23
Dieta pentru detoxifierea organismului 11 De la: Monicamm85 6 Mai 2010 11:34
alimente in stare naturala sau gatite?? 5 De la: camy77 4 August 2009 10:37
fructele si legumele nu sunt sanatoase, produc CANCER!!!! 92 De la: allyna_healthy 1 Aprilie 2014 18:20
tonifierea pielii 7 De la: office_salinasusesi_ro 17 Aprilie 2010 10:08