Setari Cookie-uri

urmarile avortului

am doar 18 ani dar imi place sa cunosc cat mai multe lucruri pot invatza... pe un site am citit ca sunt cateva plante care sunt interzise gravidelor pt ca provoaca avortul spontan...ma gandesc ca ar fi o solutie pt femeile care nu isi doresc copilasul sau nu pot duce sarcina pana la capat...nu cunosc ff multe despre aceste plante dar stiu ca iti poti face infuzii, ceai ...si cred ca sunt mai bune decat un avort de mii de ori, nu dauneaza sanatatii mamei sunt plante doar, fac rau numai sarcinii... poate or fi o solutie..ma bucur daca v-am putut ajuta cu ceva...
danamursa
Postat pe 12 Mai 2009 17:53
sunt fata danei nu ea...:D nu am stiut ca este logata...
danamursa
Postat pe 12 Mai 2009 17:54
nu toti medicii fac avort,exista unii care refuza sa fac(din dif.motive) si sunt fete care chiar nu le pasa,care n-au regrete,nimic.am si io o prietena care a facut un avor si nu are nimic,ca si cum nu s-ar fii intamplat.tine de mentalitatea fiecareia dintre noi,de perceptiile pe care le dobandim.
iordyutza
Postat pe 7 Iulie 2009 01:06
si eu am facut un avort si din fericire nu am avut complicatii insa din punct de vedere psihic sunt daramata complet.mi s-a spus ca as fi avut un baietel...e o rana care va ramane vesnic vie.fetelor nu faceti avort!!!
healthy005640
Postat pe 21 August 2009 10:40
in momentul in care faci avort nu mai esti om. eu ma simt atat de criminala...nu imi vine sa cred ca mi-am omorat propriul copil...5 saptamani au trecut de la avort si au fost niste saptamani de cosmar...si probabil asa vor fi si urmatorii ani din viata mea..:((:((:((:((
eu am facut avortul pentru ca nu le puteam zice parintilor de rusine..si la insistentele tatalui copilului...dar a fost cea mai mare greseala!!!

inainte nu vedeam lucrurile asa dar astfel de experiente te schimba complet. nu as mai face un avort pentru nimic in lume...nu am taria necesara...si nu pot deveni o criminala in serie..de fetusi...de copii care nici macar nu sunt botezati...:((
healthy005640
Postat pe 21 August 2009 10:46
am facut o intrerupere de sarcina la 3 saptamini(acum un an), nu am avut nici un fel de complicatie dupa aceea, totul e superok din punct de vedere fizic, insa traumele psihice sunt cumplite dupa aceea.Si acum ma mustra constiinta ca mi-am omorit cu buna stiinta copilul.insa facusem cezariana cu 9 luni inainte de a ramine insarcinata a doua oara si unii medici mi-au spus ca ar exista un risc, nu f mare. si atunci m-am hotarit sa renunt la sarcina, acoperindu-mi constiinta cu chestia asta.de fapt nu eram inca pregatita sa o iau de la capat cu al doilea copil la interval atit de mic fata de primul.acum imi pare tare rau si daca as putea sa dau timpul inapoi as pastra sarcina.pe masura ce a trecut timpul, procesele de constiinta s-au acutizat si ma macina f tare faptul ca am renuntat la copil.
healthy001969
Postat pe 29 August 2009 10:26
e total gresit sa spui ca religia nu inseamna decat vorbe goale, rilury.....
sint o femeie greu incercata...viata a fost pt mine un sir nesfarit de piedici si daca toate le-am pierdut mai devreme sa mai tirziu, credinata si religia au fost lucrurile pe care nimeni si nimic nu mi le-a putut fura...
recunosc cu rusine ca am avut 2 intreruperi de sarcina, pentru care am suferit enorm...sotul meu era departe de a fi un stalp al familiei, si nu am avut pe nimeni sa ma sfatuiasca, sa ma ajute...cu atitia ani in urma nu aveam acesul la informatie ca si acum, si nici nu existau asa multe institutii unde sa fi ajutat....daca as putea da timpul inapoi va spun cu toata sinceritatea ca as pastra acei copii....
daca o pot ajuta cu ceva pe prietena ta, sufleteste sau financiar, o s-o fac cu placere; nu pot spune ca sint bogata, dar am mult prste strictul necesar, si daca pot ajuta la salvarea unei vieti, pot considera ca am realizat ceva valoros....
referitor la efectele avortului..am avut probleme de sanatate dupa cel de al doilea...m-am simtit rau, am singerat foarte mult, aveam circa 3 saptamini de cand nu imi mai reveneam, si cand am mers a4 oara la cabinet mi-a spus ca e necesar inca un chiuretaj....am suferit si fizic si psihic...iar celor care se tem de nasteri, le spun urmatoarele:nasterea e o binecuvantare, o implinire si o satisfactie cum nu iti ofera nimic altceva....avortul este ca un blestem...parca nu mai scapi niciodata de el....am si eu o fetita si un baiat...nu mi-as sfatui fata sa faca un avort in nici un fel de conditii, dimpotriva, m-as opune cu toate fortele
gagabit
Postat pe 29 August 2009 11:21
De la: rilury, la data 2009-04-02 11:11:09



stiu pavone...


ADEVARUL DOARE!!SE PARE CA AM NIMERIT-O LA FIX!!!

DE CE AR DA DZEU UNUI COPIL NENASCUT O MALFORMATIE CU CARE SE VA CHINUI TOATA VIATA??DE DRAG ASA-I???

RELIGIA PICA INCETUL CU INCETUL...MULTI S-AU PRINS CA DE FAPT RELIGIA INSEAMNA VORBE GOALE!!!!

DACA ESTI BOLNAV GRAV SI TE ROGI NU ITI VA TRECE...TOT LA MEDICI AJUNGI PTR TRATAMENTE INTERVENTII..ETC.

IGNORI EXEMPLELE MELE!!!

STIU PAVONE STIU....ADEVARUL DOARE!!!TI-AR PLACE SA TE TREZESTI CU VREO BOALA IAR MEDICUL SA=TI ZICA: BAIETE...ROAGA-TE CA POATE VINE SF. DUH...SI TE SALVEAZA.....EU NU MA ATING DE TINE!!!ATUNCI POTI NUMI UN MEDIC MACELAR!!!


OOO PAVONE...TREZESTE-TE LA REALITATE


Fetito, de obicei vorbesc frumos, de data asta, insa, chiar ai reusit sa ma indispui.... PRINZI FLUTURI ! Uneori, ma intrebam, citindu-ti aberatiile, daca nu cumva esti beata... Tu crezi cu medicii se pot subtitui lui Dumnezeu?! Vai si-amar...Cu siguranta, TU ar trebui sa revii la realitate...Ia gandeste-te, un pic : daca TU ai fi fost cea avortata de parintii maica-ta...??? Ei, ce zici?! Fetito, esti naiva, eufemistic vorbind...
Nathaly_Albu
Postat pe 29 August 2009 11:32
O banala naiva cu fitze...Nu m-as da pe mana ta nici sa-mi faci autopsia... Hai sa traiesti, daca tot te-a lasat maica-ta s-o faci ! Dar, nu mai indemna alte femei sa-si omoare copiii...ca, devii ca asta : !
Nathaly_Albu
Postat pe 29 August 2009 11:40
Rilury,daca pentru tine Dumnezeu nu exista,inseamna ca ai evoluat din maimuta(sau involuat,pentru ca nici maimutele nu-si omoara puii),dar lasa-ne pe noi,restul,sa credem ca suntem fii ai lui Dumnezeu,facuti dupa chipul si asemanarea Lui.
Sunt,intr-adevar cabinete unde avortul se face cu eco 4D inainte,dar nu sunt f cunoscute deoarece aici o intrerupere costa 8 mil.Stiu pt ca o prietena tocmai a facut avort.Si,ce ma uimeste,se tot intreaba de ce Dumnezeu o pedepseste intr-una,de ce nu-i aduce si ei odata fericirea. Curios, nu?
Cat despre motivul pentru care avorteaza majoritatea,ca vor "iubitii" sau ca n-au stabilitate familiala...Va spun doar atat.Daca ati fi maritate de nush cati ani si ati avea tot ce va doriti material vorbind,ati avea mai multa siguranta?
NU. DE CE? Pentru ca oricum barbatul va poate lasa legal in fundul gol ca sa plece la alta mai tanara sau mai perversa.Asa ca,un copil il faci pentru tine,nu pentru iubit,si nu exista alta justificare pentru avort decat ca esti tu prea comoda,haina si rea,obsedata de sex fara obligatii.Pentru cele care aleg calea usoara.
kudika019386
Postat pe 29 August 2009 12:11
dar unde va e capul fetelor cand faceti sex?? in ziua de azi cand exista atatea metode contraceptive voi tot nu va protejati si decideti ca odata ramase insarcinate sa faceti intrerupere de sarcina. oricine are dreptul la viata si va spun asta din propria experientza. si eu vroim sa fac avort cand am ramas gravida, ptr ca ma inspaimanta gandul ca voi fi mama, acum e cu totul altfel...multzumesc lui dnzeu ca nu am facut acest lucru cumplit. eram gravida in 6 saptamani cand mi-am facut prima ecografie, si nici nu imi venea sa cred ce am vazut pe monitor. era el, puiutzul meu deja format cu capsor manutze si in acea clipa m-am decis sa-l pastrez. dr mi-a zis ca inimioara lui bate deja si ca ar fi cumplit sa ucid ceva ce traieste deja in mine. si uite acum are aproape 3 ani e o scanteie de lumina care ne incalzeste sufletul si casa; e totul ptr noi, ce altceva ne-am mai putea dorii?? asa ca gandestete bine ce vei face ca m-ai tarziu s-ar pute sa regreti amarnic. toate bune
kudika049561
Postat pe 29 August 2009 12:29
Buna,eu vreau sa spun sincer ce s-a intamplat cand am avortat.Prima data cand am avortat nu am mai avut copil timp de cinci chiar sase ani,dupa care am ramas si am nascut.Nu am avut nici o problema cu sanatatea si nici la nastere.Totul era OK.Doar ca un timp indelungat nu am mai putut ramane insarcinata,deci nu imediat.Dupa ce am nascut,am ramas iara insarcinata dupa 4 ani pentru ca eu am vrut,dar din cauza unor probleme personale,nu de sanatate,ar fi trebuit sa fac iar un avort.Cu sanatatea?Sunt absolut OK. Nu am nici o problema.Asta s-a intamplat la mine,dar cu totii stim ca organismul difera de la o persoana la alta.Vreau sa mentionez ca dupa al doilea avort,am trecut prin depresiune ptr. ca aveam visuri legate de copil si eu din fire sunt o persoana sensibila,de cate ori povestesc imi vine sa plang.Cand eram la anestezie,(anestezie totala)l-a visat pe micut cum imi facea cu manuta aia mica,parca isi lua ramas bun de la mine.Deci ceea ce vreau sa spun este ca in afara de probleme de sanatate ce pot aparea dupa avort sau poate ca nu asa cum a fost in cazul meu,se poate ramane cu traume.Eu si acum plang cand povestesc si regret enorm de mult si vreau sa ma pedepseasca Dumnezeu asa cum mi se cuvine.Ma pregatesc sa mai fac inca doi copii ca altfel nu cred ca imi pot revenii vreodata.Eu am povestit exact ce am trait,ramane la aprecierea voastra.Multumesc.Dumnezeu sa fie cu voi.
Kindmelc
Postat pe 29 August 2009 13:43
Buna! Am vazut cu ce problema te confrunti si am vrut sa-ti spun parerea mea daca te intereseaza! Si eu am 2 chiuretaje facute, sunt foarte bine si fizic si din punct de vedere psihic, am si o prietena care a facut la acelasi medic si e absolut ok. Mai mult, dupa cativa ani am facut si cate un copil. Nici la nastere nu au fost probleme, nici dupa, atat pentru noi cat si pentru copil. Depinde de medic sa-ti vorbeasca inainte despre riscuri.Ele exista, dar decat sa faci un copil si sa-l abandonezi, mai bine nu-l faci, asta e parerea mea si mi-o insusesc. A da nastere unui copil nu inseamna SA FII MAMA!Depinde doar de prietena ta daca va face un pas sau altul. Parerea mea e ca trebuie sa decida singura. Tu poti doar sa o sustii indiferent de decizie. Iar daca mai tarziu va regreta nu va fi vina ta iar tu poate vei fi acolo s-o sustii. Prietenii se ajuta intre ei nu iau decizii in locul celuilalt, nu?In incheiere, iti spun doar ca , pentru mine si pentru cazurile de care am mai auzit in jurul meu, nu a fost ceva grav.Daca vrei sa-ti dau si alte detalii, mai vorbim! O zi buna!
maraedi
Postat pe 29 August 2009 15:35
oamenilor ....ma uimmiti...in special pavone....nu mai judeca atata pe altii...nu cred ca esti fara de pata
referitor la avort.....toata lumea se gandeste ca e pacat in fata bisericii....am si eu o intrebare pt pavone.....se gandeste cineva la cum va fi viata unui copil orfan?.....vorbesti de centre etc...e usor sa vorbesti si alta sa traiesti... fara parinti te-ai gandit ce simte un copil cand intelege ca nu a fost dorit ...sau mai rau cnd ajunge la 18 ani si nu are unde sa se duca.....daca ar fi copilul tau si nu il doresti , si il dai la centru ....cum poti sa traiesti cu ideea?..... eu una nu as putea....mai bine fac avort decat sa stiu ca nu am cu ce imi ingriji copilul sau sa il las pe undeva la mila statului....
si inca un punct de vedere referitor la marsul de la madrid....o intrebare....daca nevasta ta ar fi violata si din acel viol ar rezulta o sarcina ....cum ai privi copilul....cu dragoste si iubire ca si cum ar fi alt tau? .....(intrebarea e retorica)....
opinia mea este ca femeia trebuie sa aiba control asupra corpului ei ...asta implica si a duce sau nu o sarcina la termen....este vorba in final de corpul ei....(eu sunt femeie si NU doresc sa imi fie impuse reguli referitoare la daca vreau sa duc o sarcina la termen sau nu).....biserica nu are decat sa isi exprime o opinie....statul de asemenea....dar atata timp cat e corpul meu si viata mea "mai taci din gura" (eu aleg cu ce vreau sa traiesc pe suflet...un "copil" nenascut su unul la orfelinat)
fiecare alege singur pentru el ce considera ca e mai bine dar hai sa nu judecam sau sa vedem numai o jumatate de pahar.... tot vorbiti de efecte negative ale avorului, fizice si psihice, dar nu ati spus un procent .....cate din femeile care fac avort au probleme..
si inca o intrebare....lasand la o parte dreptul femeii de a face sau nu avort ....si presupunand ca nu discutam despre imaculata conceptie ....unde erau tatii copiilor "ucisi"....barbati!!! mai responsabilizati-va si voi ...un copil se face in doi....si se creste in principiu de doi....cate din femeile care avorteaza au tatal copilului inca langa ele dispus..?
andrac81
Postat pe 29 August 2009 16:11
De la: danamursa, la data 2009-05-12 17:53:44am doar 18 ani dar imi place sa cunosc cat mai multe lucruri pot invatza... pe un site am citit ca sunt cateva plante care sunt interzise gravidelor pt ca provoaca avortul spontan...ma gandesc ca ar fi o solutie pt femeile care nu isi doresc copilasul sau nu pot duce sarcina pana la capat...nu cunosc ff multe despre aceste plante dar stiu ca iti poti face infuzii, ceai ...si cred ca sunt mai bune decat un avort de mii de ori, nu dauneaza sanatatii mamei sunt plante doar, fac rau numai sarcinii... poate or fi o solutie..ma bucur daca v-am putut ajuta cu ceva...





pentru nimic in lume. Exista planificare:prezervative,pilula de a 2 zi, anticonceptionale. De ce sa bei fiertura de buruieni? Poti sa-ti pui viatza in pericol
kudika053714
Postat pe 29 August 2009 16:51
Andra,esti intr-o eroare TOTALA ! In primul rand ca tu ii reprosezi acelui domn ca judeca...Dar tu, ce faci?! Nu cumva il judeci si tu pe el???Uite !
Hai sa-ti povestesc ceva...Eu sunt o femeie ok., pe deplin realizata, din toate punctele de vedere. Mama mea NU M-A DORIT ! A fost la un medic (asta era pe vremea comunismului, dar, as spune ca, asta deja nu mai conteaza...) si i-a spus medicului aceluia ca nu poate sa-si mai asume responsabilitatea unui copil, deoarece ea, sotul si fiul ei de 2 anisori stau intr-o camera la subsol si noaptea curg plosnitele pe ei...Eram f. mica, cred ca aveam cam 3 luni, intrauterin...Dar, se pare ca am avut un f. bun inger pazitor...caci, doctorul acela i-a spus mamei sa aiba incredere ca totul se va rezolva de la sine, ca nu e ea Dumnezeu sa hotarasca daca eu trebuie sa traiesc sau sa mor...in sfarsit, a convins-o pe mama sa nu ma omoare...Au trecut cele 9 luni de sarcina si iata ca a venit sorocul sa ma nasc...Ghici la ce spital m-a nascut si cu ce doctor ? "Intamplarea" a facut ca sa fie de garda la spitalul unde m-am nascut, absolut intamplator(asa sustine mama), exact acel doctor care o convinsese sa nu ma omoare...Deci, ASTA INSEAMNA SA FII DOCTOR !). Practic, ii datorez viata, si nici macar nu-l cunosc, ca sa-i multumesc...Nu stiu cat ai inteles tu din ce am scris eu aici...Cat despre creatura aceea care sustine, indirect, avorturile, pe aia nu pot s-o numesc nu numai viitor doctor, dar nici macar viitoare femeie sau viitor OM...Sunt prof. de meserie, si sunt TOTAL impotriva avorturilor !Am citit undeva, nu mai retin unde, ca, dupa '89 au fost omorati atat de multi copii de catre mamele lor, prin avorturi, incat au fost mai putini, numeric, cei care au murit in al 2-lea razboi mondial...Mi s-a parut CUTREMURATOR ! Responsabilitatea de a da nastere unui copil este NUMAI A FEMEII ! Asta sa fie clar ! Niciun barbat nu-l poate purta in burtica, si nici nu are responsabilitatea unei femei ce urmeaza sa devina mama. Personal, apreciez, iertat sa-mi fie, mai mult femeile decat barbatii, cand e vorba de procreare...Una e sa te "usurezi" intr-o femeie de-a-mboulea, cazul majoritatii barbatilor, si alta este sa ai ENORMA RESPONSABILITATE de-a fi mama, de-a da nastere unui nou OM...Sper ca diferenta e clara...
Nathaly_Albu
Postat pe 29 August 2009 17:06
exista centre de planificare familiala in ficare oras. Daca aveti nevoie de asistenta.
Personal mi se pare o masura extrema avortul. O protectie riguroasa evita asemenea incident. Nu judec femeile care ajung la intrerupere de sarcina dar ar trebui sa faca in asa fel sa nu repete experienta.
Si anticonceptionalele au riscurile lor dar alegerea avortului in locul lor le anuleaza.
A trecut era sexului facut fara responsabilitate.
Eu cand aud de femei care fac intreruperi de sarcina una dupa alta ma ingrozesc. Probabil se intorc acasa si reiau metoda calendarului.
avortul ar trebui facut doar la accidente mari: sarcina pe sterilet, sarcina la 55 de ani, fat cu malformatii, sarcina toxica. Daca fiecare si-ar insusi niste cunostiinte minime de protectie nu ar exista atatea cazuri.
PS: pavone, du-te tata la cucuietii din deal, te-ai intelege bine cu babele de acolo. Decat sa dai paste la niste texte din libertatea si biblie mai bine lasa femeile in pace. Atunci cand nu-si doresc copilul trebuie incurajate sa faca inrerupere. Discutii SF de parasire la nastere doar ca ortodoxia nu e de acord cu avortul sunt strigatoare la cer. Un copil parasit la nastere nu-si recapata niciodata deficitul afectiv. Si o apendicita are riscuri mari, nicio operatie nu e lipsita de riscuri
kudika053714
Postat pe 29 August 2009 17:12
A, am uitat sa spun ca, la nasterea mea, cand mama a vazut ca sunt fetita i-a sarutat mainile doctorului...Nu i-a fost usor sa ma creasca...dar azi sunt suportul ei moral...Nu, iubita mea, cand Dumnezeu sau soarta sau spune-i cum vrei tu, vrea sa se nasca un copil, si el deja EXISTA, nu mai suntem SINGURELE stapane ale corpului nostru...Daca te-am suparat cu ceva, te rog sa ma scuzi...Te pup !
Nathaly_Albu
Postat pe 29 August 2009 17:15
eu nu inteleg de ce femeile care vin la avort spun ca nu au bani sa creasca copilul. DE ce nu au rulat un prezervativ sa evite conceperea lui? Scuzati exprimarea barbara. Repet, asta nu e pentru cazuri izolate.
kudika053714
Postat pe 29 August 2009 17:16
morale e urmatoarea: nu ai bani si varsta conceperii, stai dracu cuminte! Prezervative, pilule etc. Vrei copil fa-l! Nu mai filozofa pe tema doctorul e criminal. E o alegere personala cand vrei sa-ti largesti familia. Faci 1 data avort, nu te judeca nimeni dar nu tb facut un obicei!
kudika053714
Postat pe 29 August 2009 17:20
Madalina, ai avut si tu parte de un "incident" si l-ai "rezolvat" simplu, ca si cum ai fi facut o operatie de apendicita??? Halal sa-ti fie ! Gata, o sa ies de pe site-ul asta, ca mi se face GREATA ! FELICITARI, medici sau viitori medici ! Cu adevarat v-ati pus in slujba vietii... Nu va mai osteniti sa-mi raspundeti vehement, ca nu o sa mai aveti cui...
Nathaly_Albu
Postat pe 29 August 2009 17:26
De la: healthy005159, la data 2009-08-29 17:26:52 Madalina, ai avut si tu parte de un "incident" si l-ai "rezolvat" simplu, ca si cum ai fi facut o operatie de apendicita??? Halal sa-ti fie ! Gata, o sa ies de pe site-ul asta, ca mi se face GREATA ! FELICITARI, medici sau viitori medici ! Cu adevarat v-ati pus in slujba vietii... Nu va mai osteniti sa-mi raspundeti vehement, ca nu o sa mai aveti cui...



Nu am avut nici un incident pentru curiozitatea ta. Pur si simplu ma uimeam de prostia ta. Compari perioada ceausita cu ce e acum. Doctorul e cel care ajuta pe oricine. Chiar si pe una ca tine!
kudika053714
Postat pe 29 August 2009 17:29
Iubito, sincer, sa ma fereasca Dumnezeu ! Pana una-alta EU dau pe an peste 1500 ron. pt. "sanatate"... Si slava Domnului ca sunt sanatoasa tun ! Deci, cine pe cine ajuta??? Hai pa !
Nathaly_Albu
Postat pe 29 August 2009 17:36
m-ai facut sa plang...sunt in aceiasi situatie ca tine.numai bine iti doresc!
claraela
Postat pe 29 August 2009 18:12
era un esaj pentru melisa
claraela
Postat pe 29 August 2009 18:20
De la: andrac81, la data 2009-08-29 16:11:03oamenilor ....ma uimmiti...in special pavone....nu mai judeca atata pe altii...nu cred ca esti fara de pata
referitor la avort.....toata lumea se gandeste ca e pacat in fata bisericii....am si eu o intrebare pt pavone.....se gandeste cineva la cum va fi viata unui copil orfan?.....vorbesti de centre etc...e usor sa vorbesti si alta sa traiesti... fara parinti te-ai gandit ce simte un copil cand intelege ca nu a fost dorit ...sau mai rau cnd ajunge la 18 ani si nu are unde sa se duca.....daca ar fi copilul tau si nu il doresti , si il dai la centru ....cum poti sa traiesti cu ideea?..... eu una nu as putea....mai bine fac avort decat sa stiu ca nu am cu ce imi ingriji copilul sau sa il las pe undeva la mila statului....
si inca un punct de vedere referitor la marsul de la madrid....o intrebare....daca nevasta ta ar fi violata si din acel viol ar rezulta o sarcina ....cum ai privi copilul....cu dragoste si iubire ca si cum ar fi alt tau? .....(intrebarea e retorica)....
opinia mea este ca femeia trebuie sa aiba control asupra corpului ei ...asta implica si a duce sau nu o sarcina la termen....este vorba in final de corpul ei....(eu sunt femeie si NU doresc sa imi fie impuse reguli referitoare la daca vreau sa duc o sarcina la termen sau nu).....biserica nu are decat sa isi exprime o opinie....statul de asemenea....dar atata timp cat e corpul meu si viata mea "mai taci din gura" (eu aleg cu ce vreau sa traiesc pe suflet...un "copil" nenascut su unul la orfelinat)
fiecare alege singur pentru el ce considera ca e mai bine dar hai sa nu judecam sau sa vedem numai o jumatate de pahar.... tot vorbiti de efecte negative ale avorului, fizice si psihice, dar nu ati spus un procent .....cate din femeile care fac avort au probleme..
si inca o intrebare....lasand la o parte dreptul femeii de a face sau nu avort ....si presupunand ca nu discutam despre imaculata conceptie ....unde erau tatii copiilor "ucisi"....barbati!!! mai responsabilizati-va si voi ...un copil se face in doi....si se creste in principiu de doi....cate din femeile care avorteaza au tatal copilului inca langa ele dispus..?



TOTAL DE ACORD CU TINE !!! FEMEILE TREBUIE SA AIBE DREPTUL DE A DECIDE CAND SI DACA SA DUCA LA TERMEN O SARCINA !!

Iar pt doamna super-realizata pe toate planurile, cea care da 1500 la sistemul public de sanatate, sunteti chiar atat de multumita de viata dv doamna ??!! Chiar considerati ca-i faceti un super mare favor unui copil daca il aduceti pe lumea asta ?? Eu personal ma intreb adesea daca pe noi, inainte de nastere, ne intreaba cineva daca vrem sa venim in lume sau nu..........
In fine, nu dau sfaturi nimanui pentru ca nu am facut avort pana la varsta asta (slava Domnului ca exista prezervative !!) dar daca din greseala as ramane insarcinata, categoric as opta pentru intrerurpere de sarcina, din principiu. Consider ca nu-i fac niciun serviciu sau vreo fericire unui om de a-l aduce pe lumea asta.
raigam
Postat pe 29 August 2009 22:33
De la: danamursa, la data 2009-05-12 17:53:44am doar 18 ani dar imi place sa cunosc cat mai multe lucruri pot invatza... pe un site am citit ca sunt cateva plante care sunt interzise gravidelor pt ca provoaca avortul spontan...ma gandesc ca ar fi o solutie pt femeile care nu isi doresc copilasul sau nu pot duce sarcina pana la capat...nu cunosc ff multe despre aceste plante dar stiu ca iti poti face infuzii, ceai ...si cred ca sunt mai bune decat un avort de mii de ori, nu dauneaza sanatatii mamei sunt plante doar, fac rau numai sarcinii... poate or fi o solutie..ma bucur daca v-am putut ajuta cu ceva...






... fetitza, te ''bucuri'' degeaba ... un avort, ramine un avort, indiferent cum o faci ... unele triburi canibale din africa provocau uneori avorturi femeilor ca sa le manince copii ... le aruncau de la inaltime legate cu fringhii de piept ... un fel de bungee-jumping mai primitiv ... copilul cadea singur ... dar macar aveau un scop precis si material ... vroiau mincare ...
Iskander_
Postat pe 30 August 2009 03:13
Andrac81,dar bine ca te gandesti tu la viata unui copil orfan...Am o prietena pe care ma-sa a vrut s-o avorteze,dar n-a reusit decat sa o mutileze.Acum sufera de handicap,are ambele picioruse reduse la jumatate.Cu toate astea,in 2 saptamani se marita,are un serviciu bun,se intretine singurica la 500km. departare de parinti...Si va avea proprii ei copii.
Cat despre orfani,nu-i mai plange tu,ca nici copiii educati intr-un mediu familial potrivit nu-s tocmai mai buni,neaparat.Sa nu mai vorbim despre copiii crescuti de un singur parinte.Decat sa il omori,mai bine il vinzi,parerea mea,ii dai dreptul la viata pe care oricum Dumnezeu i-a sortit-o.
Si nu esti tu,ca femeie,stapana pe corpul tau,pentru ca Dumnezeu ti-a creat circuitul care te tine in viata.Deci lui Dumnezeu ii datorezi viata ta.
Si...avortezi pentru o viata mai usoara? Daca acum avortezi si peste 10 minute mori?Poti tu sa stii cat mai ai de trait?
Nefericitelor! Nu mai alegeti avortul pentru nik in lume.Nu reusiti decat sa va condamnati la o viata fara fericire,pentru ca Dumnezeu o sa ia fericirea de la voi.
kudika019386
Postat pe 30 August 2009 09:04
Fetolor, devat sa face un avort mai bine faceti copilul. Il infiez eu, ca oricum mi-am pierdut orice sansa de a avea unul al meu.
Dar ganditi-va bine inainte de a face ceva. Sa nu ajungeti la varsta mea si sa scrieti si voi un astfel de mesaj.
Va poate costa mai mult decat va puteti imagina.
Alapopescu
Postat pe 31 August 2009 09:03
Nu am trecut prin asa ceva si sper sa ma fereasca bunul Dumnezeu. Ce vreau sa spun este ca nimeni nu are dreptul sa judece , DAR cel mai bine ar fi sa luati aminte de cele spuse de persoanele care au trecut prin asa ceva. Cred ca ele sunt cele mai in masura sa dea sfaturi. Daca cititi cu atentie va dati seama ca aproape toate regreta si sunt depresive ca urmare a acestui act simplist in aparenta, dar comlex in esenta.
Persoane precum rilury vorbesc cu atata usurinta si sange rece despre acest subiect pentu ca cel mai probabil nu au trecut prin asa ceva. Repet, majoritatea dintre femeile care au recurs la aceasta interventie resimt vizibile traume cel putin la nivel psihic.
Dragelor care va aflati in aceasta situatie, va rog informati-va bine asupra acestui subiect si poate ar fi bine sa consultati chiar un psiholog inainte de a face un pas pe care majoritatea femeilor l-au regretat intr-o proportie foarte mare.
Va doresc multa luminare !
DragAdEA
Postat pe 31 August 2009 11:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Tratament negi 12 De la: Valy90 21 Iunie 2011 12:52
ovulele contraceptive 5 De la: happy_face 16 Ianuarie 2011 11:34
IMPORTANT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 2 De la: office_salinasusesi_ro 13 Aprilie 2010 15:38
rana pe col vb sa faci dragoste (?) 80 De la: kudika411486 5 Iulie 2011 16:02
stafiloccoc si streptoccoc 13 De la: office_salinasusesi_ro 3 Aprilie 2010 17:42