Setari Cookie-uri

urmarile avortului

buna ziua
sa ia in considerare varianta avortului doar ca ultima solutie si sa se gendeasca bine pentru ca altfel ii va parea ffff rau. cunosc trei persoane f apropiate mie care au facuta greseala asta la tinerete( nu erau casatorite, frica de responsabilitate, frica de parinti,) si acum o regreta amandoua, pentru ca doua au facut o forma de cancer, care a dus la operatie si complicatii si acum nu mai pot face copii, si acum regreta amarnic, iar o a treia persoana a urmat tratamente pe o perioada de 9 ani. asa ca nu este de joaca. Una din acele persoane este matusa mea , si atunci a fost cu mama la doctor iar acum o invinovateste pe ea si-i tot reproseaza ca nu trebuia sa o lase sa faca acel lucru ingrozitor.
mari_utzah
Postat pe 31 August 2009 15:29
Stimata domnisoara , am citit cu mahnire tot ce ati scris. Sa fiti o9are atat de nefericita si goala in interior, chiar atat de rau ati fost ranita in viata , incat sa socotiti o crima -caci avortul este CRIMA CU PREMEDITARE- ca ceva natural?!!!Ba mai mult , dc incearca unul sau altul sa va puna in fata ochilor adevarul, sa deveniti atat de acida . Oare constiinta dvs a adormit sau nici nu mai traieste?! Este chiar foarte trist ca ganditi asa, daca intr-adevar acesta este modul in care ganditi si nu e doar o bravada. Ati facut vreodat avort sa stiti cum te simti cand stii ca esti o CRIMINALA si inca una odioasa caci omori pe cineva care nici nu se poate apara?!! Mai ganditi-va stimata dra si nu va mai grabiti sa ii numiti frustrati si mai stiu cum pe cei care gandesc ca e anormal si abject sa ucizi . Si inca o observatie : sunt peste 2000 de ani de cand crestinismul este in picioare , spre deosebire de toate celelalte ctii omenesti , fie ele ce or fi, care au venit si au plecat.Va doresc sa fiti atat de luminoasa si fericita incat sa intelegeti ca normalul nu are de a face cu crima , insulta si altele de acest fel.Sa fiti fericita!
flo0868
Postat pe 1 Septembrie 2009 00:21
De la: Alapopescu, la data 2009-08-31 09:03:53Fetolor, devat sa face un avort mai bine faceti copilul. Il infiez eu, ca oricum mi-am pierdut orice sansa de a avea unul al meu.
Dar ganditi-va bine inainte de a face ceva. Sa nu ajungeti la varsta mea si sa scrieti si voi un astfel de mesaj.
Va poate costa mai mult decat va puteti imagina.






... doamna ... treziti-le la realitate pe unele fetele ... se joaca cu viata si sanatatea lor ... sfaturile bune vin din experienta rea ... care la rindul ei apare datorita lipsei sfaturilor bune ...
Iskander_
Postat pe 1 Septembrie 2009 02:28
De la: andrac81, la data 2009-08-29 16:11:03oamenilor ....ma uimmiti...in special pavone....nu mai judeca atata pe altii...nu cred ca esti fara de pata
referitor la avort.....toata lumea se gandeste ca e pacat in fata bisericii....am si eu o intrebare pt pavone.....se gandeste cineva la cum va fi viata unui copil orfan?.....vorbesti de centre etc...e usor sa vorbesti si alta sa traiesti... fara parinti te-ai gandit ce simte un copil cand intelege ca nu a fost dorit ...sau mai rau cnd ajunge la 18 ani si nu are unde sa se duca.....daca ar fi copilul tau si nu il doresti , si il dai la centru ....cum poti sa traiesti cu ideea?..... eu una nu as putea....mai bine fac avort decat sa stiu ca nu am cu ce imi ingriji copilul sau sa il las pe undeva la mila statului....
si inca un punct de vedere referitor la marsul de la madrid....o intrebare....daca nevasta ta ar fi violata si din acel viol ar rezulta o sarcina ....cum ai privi copilul....cu dragoste si iubire ca si cum ar fi alt tau? .....(intrebarea e retorica)....
opinia mea este ca femeia trebuie sa aiba control asupra corpului ei ...asta implica si a duce sau nu o sarcina la termen....este vorba in final de corpul ei....(eu sunt femeie si NU doresc sa imi fie impuse reguli referitoare la daca vreau sa duc o sarcina la termen sau nu).....biserica nu are decat sa isi exprime o opinie....statul de asemenea....dar atata timp cat e corpul meu si viata mea "mai taci din gura" (eu aleg cu ce vreau sa traiesc pe suflet...un "copil" nenascut su unul la orfelinat)
fiecare alege singur pentru el ce considera ca e mai bine dar hai sa nu judecam sau sa vedem numai o jumatate de pahar.... tot vorbiti de efecte negative ale avorului, fizice si psihice, dar nu ati spus un procent .....cate din femeile care fac avort au probleme..
si inca o intrebare....lasand la o parte dreptul femeii de a face sau nu avort ....si presupunand ca nu discutam despre imaculata conceptie ....unde erau tatii copiilor "ucisi"....barbati!!! mai responsabilizati-va si voi ...un copil se face in doi....si se creste in principiu de doi....cate din femeile care avorteaza au tatal copilului inca langa ele dispus..?






... asculta fetitza ... ceea ce nu poti tu nu intereseaza pe nimeni ... cu atit mai mult ca nu ''poti'' naste si creste PROPRII COPII pe care preferi sa ii avortezi decit sa ii dai pe mina statului ... scuze, dar daca esti atit de NEAJUTORATA (mintal mai mult decit material banuiesc) de ce nu MUNCESTI sau sa INVETI ? ... de ce pierzi timpul cu indivizi care nu iti pot asigura o stabilitate in cazul in care ajungi insarcinata ... chiar atit de INCONSTIENTA esti sa continuii sa traiesti in debandada si sa te plingi ca esti batuta de d-zeu ... TE BATI SINGURA ... pierzi timpul cu persoane imature, traiesti din vise, te schilodesti singura, iti extermini proprii copii ... DE CE ? ...
... si chiar daca o femeie si-ar da copilul o perioada in grija statului aceea femeie trebuie sa aiba(si are) tot RESPECTUL societatii (nu vorbesc de persoanele bolnave ca tine) ... acea femeie este de RESPECTAT pentru ca a indurat 9 luni jignirile si comentariile unora ca tine dar nu si-au EXTERMINAT COPILUL ... acel copil va fi(si trebuie sa fie) MINDRU de MAMA LUI ... femeile care isi distrug copii sub diverse motive nu au cum, si de ce, sa se compare cu astfel de MAME ... cele care nu isi respecta calitatea de femei nu au ce respect sa ceara ...
... si scuza-ma ... unui copil nu ii trebuiesc multe ... fericirea unui copil nu se cintareste in ciocolata, mincare din supermarket sau haine de firma ... inca nu am vazut nici un SELECTIONAT care sa devina un om de baza al societatii ... tot cei care au trait normal, chiar cu greutati, au devenit personalitatile romaniei ... nu parapaditii cu totul la nas ... exemplele sint nenumarate ... tiriac senior si junior ... ati auzit ceva bun de copii ''bogatasilor'' nostri ? ... sclipeste vreunul ... face ceva bun ? ... asa ca ma poti scuti de discursurile de trei lei referitoare la ''crima'' de a nu ii asigura copiilor toate (inseamna foarte mult cuvintul) ''cele necesare'' ... si bun-simtul si crestinismul de ai AVORTA daca nu are ''totul'' ... ce sa spun ... defazata mentalitate ...
Iskander_
Postat pe 1 Septembrie 2009 02:43
De la: d/madalina/f, la data 2009-08-29 16:51:21
De la: danamursa, la data 2009-05-12 17:53:44am doar 18 ani dar imi place sa cunosc cat mai multe lucruri pot invatza... pe un site am citit ca sunt cateva plante care sunt interzise gravidelor pt ca provoaca avortul spontan...ma gandesc ca ar fi o solutie pt femeile care nu isi doresc copilasul sau nu pot duce sarcina pana la capat...nu cunosc ff multe despre aceste plante dar stiu ca iti poti face infuzii, ceai ...si cred ca sunt mai bune decat un avort de mii de ori, nu dauneaza sanatatii mamei sunt plante doar, fac rau numai sarcinii... poate or fi o solutie..ma bucur daca v-am putut ajuta cu ceva...





pentru nimic in lume. Exista planificare:prezervative,pilula de a 2 zi, anticonceptionale. De ce sa bei fiertura de buruieni? Poti sa-ti pui viatza in pericol







... dar pilula de a 2 zi si anticonceptionalele ce sint ? ... te tratezi de ... ? ... de ce ? ...
Iskander_
Postat pe 1 Septembrie 2009 02:45
De la: rilury, la data 2009-04-02 11:11:09



stiu pavone...


ADEVARUL DOARE!!SE PARE CA AM NIMERIT-O LA FIX!!!

DE CE AR DA DZEU UNUI COPIL NENASCUT O MALFORMATIE CU CARE SE VA CHINUI TOATA VIATA??DE DRAG ASA-I???

RELIGIA PICA INCETUL CU INCETUL...MULTI S-AU PRINS CA DE FAPT RELIGIA INSEAMNA VORBE GOALE!!!!

DACA ESTI BOLNAV GRAV SI TE ROGI NU ITI VA TRECE...TOT LA MEDICI AJUNGI PTR TRATAMENTE INTERVENTII..ETC.

IGNORI EXEMPLELE MELE!!!

STIU PAVONE STIU....ADEVARUL DOARE!!!TI-AR PLACE SA TE TREZESTI CU VREO BOALA IAR MEDICUL SA=TI ZICA: BAIETE...ROAGA-TE CA POATE VINE SF. DUH...SI TE SALVEAZA.....EU NU MA ATING DE TINE!!!ATUNCI POTI NUMI UN MEDIC MACELAR!!!


OOO PAVONE...TREZESTE-TE LA REALITATE







... rilury ... vei fi si tu din categoria doctorilor de astazi !!! ... sint inca sub SOCUL evenimentului de la Iasi(parca) unde o femeie (educata cica, oraseanca get beget) de 42 de ani se interneaza la spital o saptamina si da nastere unui copil chiar cind era la toaleta ... ... dupa care trage linistita apa si se intoarce linistita in salon ... copilul MORT este recuperat de instalatori de pe conducta de canalizare pe care o infundase ... un copil care s-a nascut SANATOS ... femeia a fost consultata de la internare de un ginecolog si apoi i s-a facut si echografie ... nici ginecologul (???) nici medicul de la echograf NU AU OBSERVAT SARCINA ... NU AU OBSERVAT COPILUL ... incredibil ce oameni INCOMPETENTI (asta daca incerc sa par prost si sa imi dau seama ca sint morti dupa bani - sta-le-ar in git) ... ''doamna'' era cam grasa cica ... iar ''doamna'' naste intimplator chiar cind se ''usura'' la toaleta ... declara apoi ca ar fi ''simtit'' ca s-a usurat de ceva dar ''credea'' ca este o ''balonare'' de stomac ...


... IN CE TARA TRAIM ??? ... ... CE FEL DE OAMENI (sa spun direct animale) INCA O MAI POPULEAZA ? ... ... CE FEL DE ''DOCTOR'' INCOMPETENT SI INUMAN POTI SA FII INCIT SA REGIZEZI O ASTFEL DE BARBARIE ??? ... ... CIT DE PRIMITIV, INGNORANT, CINIC, EGOIST, PAGIN POTI SA FII (mama si doctor) INCIT SA FACI ASA CEVA ??? ... ... STUPEFIANT, GROAZNIC, INCREDIBIL ... NUMAI IN ROMANIA SE POATE ASA CEVA ...
Iskander_
Postat pe 1 Septembrie 2009 02:58
De la: andrac81, la data 2009-08-29 16:11:03oamenilor ....ma uimmiti...in special pavone....nu mai judeca atata pe altii...nu cred ca esti fara de pata
referitor la avort.....toata lumea se gandeste ca e pacat in fata bisericii....am si eu o intrebare pt pavone.....se gandeste cineva la cum va fi viata unui copil orfan?.....vorbesti de centre etc...e usor sa vorbesti si alta sa traiesti... fara parinti te-ai gandit ce simte un copil cand intelege ca nu a fost dorit ...sau mai rau cnd ajunge la 18 ani si nu are unde sa se duca.....daca ar fi copilul tau si nu il doresti , si il dai la centru ....cum poti sa traiesti cu ideea?..... eu una nu as putea....mai bine fac avort decat sa stiu ca nu am cu ce imi ingriji copilul sau sa il las pe undeva la mila statului....
si inca un punct de vedere referitor la marsul de la madrid....o intrebare....daca nevasta ta ar fi violata si din acel viol ar rezulta o sarcina ....cum ai privi copilul....cu dragoste si iubire ca si cum ar fi alt tau? .....(intrebarea e retorica)....
opinia mea este ca femeia trebuie sa aiba control asupra corpului ei ...asta implica si a duce sau nu o sarcina la termen....este vorba in final de corpul ei....(eu sunt femeie si NU doresc sa imi fie impuse reguli referitoare la daca vreau sa duc o sarcina la termen sau nu).....biserica nu are decat sa isi exprime o opinie....statul de asemenea....dar atata timp cat e corpul meu si viata mea "mai taci din gura" (eu aleg cu ce vreau sa traiesc pe suflet...un "copil" nenascut su unul la orfelinat)
fiecare alege singur pentru el ce considera ca e mai bine dar hai sa nu judecam sau sa vedem numai o jumatate de pahar.... tot vorbiti de efecte negative ale avorului, fizice si psihice, dar nu ati spus un procent .....cate din femeile care fac avort au probleme..
si inca o intrebare....lasand la o parte dreptul femeii de a face sau nu avort ....si presupunand ca nu discutam despre imaculata conceptie ....unde erau tatii copiilor "ucisi"....barbati!!! mai responsabilizati-va si voi ...un copil se face in doi....si se creste in principiu de doi....cate din femeile care avorteaza au tatal copilului inca langa ele dispus..?


Ai idee cate persoane ar dori sa infieze un copil? Presupun ca nu. Eu am inceput sa am.
Daca vrei sa te duci sa-l iei de la casa de copii, pai asta e cumplit. legile din romania, pentru binele copilului sunt facute impotriva lui cand e vorba de adoptie.
Dar toate se reped sa lase copilul acolo. Si intradevar acolo e chinuit, maltratat, abuzat, la 3 ani abia borbesc, spun ca n-au suficienta mancare pentru ei si cu toate asta este foarte greu sa scoti unul de acolo si sa-l iei acasa sa-i fii parinte.
Dar n-am auzit de cat extrem de rar de cineva care vrea sa dea copilul pe care nu-l doreste sau nu-l poate creste spre adoptie directa.
Este suficient sa spuneti ca vreti sa dati copilul spre adoptie si o sa vedeti cati vor sa-i ia acasa si sa-i creasca.
Toata lumea gandeste ca bietul copil ramane orfan. Nu ramane daca voi vreti sa nu ramana!
Alapopescu
Postat pe 1 Septembrie 2009 06:29
Cunosc o femeie de la tara care isi vinde copiii...Si castiga bine,sa stiti.Foarte bine.Decat sa ii omoare...Si aia e o tiganca handicapata.Deci voi,fete educate si frumoase si sanatoase,va ingrijorati ca o sa va ramana copilul orfan?
kudika019386
Postat pe 1 Septembrie 2009 15:17
Si nu doar copiii marilor bogatasi au un caracter de tot kk.l.Toate generatiile astea postceausiste,care au prins market-urile pline cu de toate,toti au probleme de comportament.Au impresia ce li se cuvine TOTUL,ca au doar DREPTURI,nu si OBLIGATII,ca daca invata pentru ei insisi trebuie sa fie recompensati.Inainte copiii se considerau norocosi daca puteau avea ocazia sa invete.Cand eram eu mica,ciocolatele erau atat de rare incat erau delicatese.Tin minte ca mi-a adus odata tataia o napolitana cu ciocolata.Imi aducea atat de rar,incat imi era mila sa le mananc.Pe aceea am pus-o intr-un dulap,dar nu ma induram sa o mananc.O scoteam zilnic si ma uitam la ea.Pana intr-o zi cand a facut viermi.Si am sa tin minte mereu cat am fost de dezamagita.Pentru ca si acum cred ca aia era cea mai buna napolitana cu ciocolata din cate exista.
kudika019386
Postat pe 1 Septembrie 2009 15:28
http://www.youtube.com/watch?v=VEQsByYzv2I
kudika051124
Postat pe 3 Septembrie 2009 00:36
De la: healthy002090, la data 2009-09-03 00:36:38http://www.youtube.com/watch?v=VEQsByYzv2I
dar de tine cand iti este scarba ??? de cate ori ai aceasta senzatie cand te privesti dimineata in oglinda ??????
4Life
Postat pe 3 Septembrie 2009 00:39
Pacat ca ati ajuns sa va certati pe site! Aveti dreptate si unul si altul, fiti mai ingaduitori!Dar mi-a sarit ceva in ochi: faptul ca domnisoara doctor nu stie sa scrie!!! Sunt cuvinte foarte multe care ar trebui sa primeasca la sfarsit doi"i"!!! Ma intreb....cum va fi in stare un viitor doctor sa scrie denumirea destul de complicata a unor medicamente?!
maya73
Postat pe 4 Septembrie 2009 21:36
hai sa iti spun ceva STI CE SE INTAMPLA CU ACESTI COPII CARE NU AU NICI O SANSA DE A-SI VEDEA MAMA?? DOCTORUL II RUPE IN BUCATI ; LI SE SMULG MANUTZELE SI PICORUSELE; DAR MAI BINE CA SE TE CONVINGI TU SI PRIETENA TA TOT CE TREBUIE SA FACI ESTE SA INTRI PE SITE-UL WWW.YOU TUBE.COM INTRA SI CAUTA DESPRE AVORTURI SI VEI VEDEA LIVE CUM II OMOARA PE ACESTI BIETI COPII NEVINOVATI; VEI VEDEA CUM EVOLUEAZA UN AVORT; SI TARE AS VREA SA STIU CUM SE VA SIMTI PRIETENA TA DUPA CE VA VEDA ASTA TOATE BUNE

INAINTE DE A FACE ACEST LUCRU MAI GANDESTETE CA ESTE TOTUSI UN COPIL CARUIA MAMA LUI NU-I DA NICI O SANSA LA VIATA
kudika049561
Postat pe 5 Septembrie 2009 18:46
Dumnezeu ne-a dat discernamant sa putem alege ce este bine si ce este rau iar avortul este o crima . Am fost in situatia in care vroiam sa fac avort pentru ca aveam un copil de cateva luni si nu ma credeam in stare sa am grija de doi copii mici si nici nu aveam cui sa cer ajutor. Pe timpul lui Ceasca era imposibil sa mergi intr-un spital sa faci avort chiar daca aveai o problema medicala cum aveam eu .In seara in care trebuia sa merg la asistenta care urma sa-mi faca intreruperea de sarcina sotul meu mi-a zis ca merge la militie sa ma reclame stiind ca in joc este nu numai copilul , era in joc si viata mea .Aveam un baietel , si m-am speriat ca militia ma va lua de langa el asa ca am renuntat si nu regret pentru ca o prietena a mea a facut avort si acum regreta enorm pentru ca nu mai poate avea copii.Nu am facut nici un avort si nici nu sfatuiesc pe nimeni sa faca , Dumnezeu are grija de copiii lui asa cum a avut si de mine si mi-am crescut copiii de care azi sunt mandra .
mara66
Postat pe 5 Septembrie 2009 19:33
homemarcel e un fel de pavone care scrie mai frumos.
Nu inteleg ce cauta ei pe acest topic.
Femeia care a deschis discutia a cerut ajutor moral, nu povetze popesti si experiente anteceausite. Avortul e o crima, nu e de laudat dar nu trebuie sa deveniti fanatici. Eu daca m-as pune, Doamne fereste, in locul femeii care ar avea nevoie de intrerupere de sarcina as cauta un psiholog. E o trauma psihica si fizica. Nu as avea nevoie de fanatisme si texte biblice.
kudika053714
Postat pe 7 Septembrie 2009 21:56
De la: d/madalina/f, la data 2009-09-07 21:56:07homemarcel e un fel de pavone care scrie mai frumos.
Nu inteleg ce cauta ei pe acest topic.
Femeia care a deschis discutia a cerut ajutor moral, nu povetze popesti si experiente anteceausite. Avortul e o crima, nu e de laudat dar nu trebuie sa deveniti fanatici. Eu daca m-as pune, Doamne fereste, in locul femeii care ar avea nevoie de intrerupere de sarcina as cauta un psiholog. E o trauma psihica si fizica. Nu as avea nevoie de fanatisme si texte biblice.



Eu nu inteleg ce cauti tu pe acest topic. Ceea ce a scris Pavone sau Homemarcel nu sunt povesti sau fanatisme, ci realitatea cruda. In timp ce pentru tine Dumnezeu nu inseamna nimic si il substitui cu psihologul, pentru altii inseamna. Altii reusesc sa treaca peste aceasta trauma cu ajutorul bisericii si textelor biblice pe care tu le dispretuiesti.
kudika051124
Postat pe 10 Septembrie 2009 13:45
De la: d/madalina/f, la data 2009-09-07 21:56:07homemarcel e un fel de pavone care scrie mai frumos.
Nu inteleg ce cauta ei pe acest topic.
Femeia care a deschis discutia a cerut ajutor moral, nu povetze popesti si experiente anteceausite. Avortul e o crima, nu e de laudat dar nu trebuie sa deveniti fanatici. Eu daca m-as pune, Doamne fereste, in locul femeii care ar avea nevoie de intrerupere de sarcina as cauta un psiholog. E o trauma psihica si fizica. Nu as avea nevoie de fanatisme si texte biblice.




... scuze ... am impresia ca vorbim DEGEABA ... ceea ce unele ce d-voastra (de virste diferite dar cu mentalitate identica) incercati este doar un CEC IN ALB cu care sa va ascundeti IMATURITATEA, PRIMITIVISMUL, EGOISMUL, CINISMUL, LIPSA DE VALORI ... pedalati in discursuri doar pe PLACERE, pe SEX, iar PROPRII VOSTRII COPII ii denumiti - greseli, traume, accidente, si cum vi se pare mai ''corect'' pentru constiintele voastre alambicate ... poate ar fi de inteles odata in conditii exceptionale, dure, care sa justifice ''traumele'' la care va referiti dar majoritatea faceti avort dupa avort ... va sfatuiti una pe alta sa faceti, va umpleti singure de frica si pesimism apoi va gidilati cu ideea ca aveti nevoie de psiholog ... intradevar aveti nevoie dar in alt sens ... ce v-ar putea spune psihologul ? ... CEEEE ? ... o minciuna subtire si penibila pe care voi o preluati ca atare si ajungeti sa va creeati o ''filozofie'' simpla si primitiva ...
... odata ce ati facut un avort INCREDEREA si RESPECTUL DE SINE sau dus ... odata de voi si cei din jurul vostru STIU ca sinteti slaba restul vine de sine ... compromisuri dupa compromisuri ... chiar daca incercati sa uitati si compesati cu CINISM si EGOISM ... deveniti pur MATERIALISTE si OPORTUNISTE ... atita tot ... distrugeti si pe altii in timp ...beeahhh ... societatea din romanica doar VREA dar nu DA nimic, niciodata ...
Iskander_
Postat pe 16 Septembrie 2009 04:25
bravoooo
i-ai zis-o ca ma saturasem sa citesc tampenii ingamfate ale ei
mari_utzah
Postat pe 16 Septembrie 2009 16:09
De la: mara66, la data 2009-09-05 19:33:40Dumnezeu ne-a dat discernamant sa putem alege ce este bine si ce este rau iar avortul este o crima . Am fost in situatia in care vroiam sa fac avort pentru ca aveam un copil de cateva luni si nu ma credeam in stare sa am grija de doi copii mici si nici nu aveam cui sa cer ajutor. Pe timpul lui Ceasca era imposibil sa mergi intr-un spital sa faci avort chiar daca aveai o problema medicala cum aveam eu .In seara in care trebuia sa merg la asistenta care urma sa-mi faca intreruperea de sarcina sotul meu mi-a zis ca merge la militie sa ma reclame stiind ca in joc este nu numai copilul , era in joc si viata mea .Aveam un baietel , si m-am speriat ca militia ma va lua de langa el asa ca am renuntat si nu regret pentru ca o prietena a mea a facut avort si acum regreta enorm pentru ca nu mai poate avea copii.Nu am facut nici un avort si nici nu sfatuiesc pe nimeni sa faca , Dumnezeu are grija de copiii lui asa cum a avut si de mine si mi-am crescut copiii de care azi sunt mandra .





... asta da experienta de viata ... brrrrr ... cu final fericit ... draga doamna aveti un sot extraordinar ... e bine sa reflectati la aceasta experienta de viata si sa retineti ca astazi femeile ''nu mai pot fi reclamate'' ci din contra si-au insusit sloganul fe import jegos ca este chiar o ''datorie'' si o ''responsabilitate'' sa scape de PROPRII COPII ... tinerele sint dresate ca a naste inseamna un ''stress'' si o ''corvoada'' ... tinerii (dar si cei mai in virsta) au fost indoctrinati sa traiasca anacronic, nesocial, individualist, negativist ... totul mergind pina la a se auto-exclude de pe scara de valori si a naturii ... efectiv se mutileaza singuri si aproape ireversibil ... iar ''vedetele'' de dupa revolutie sint cele mai bune exemple ... foste frumuseti ajunse niste ruine, vecine cu prostituatele de pe centura, dau lectii de continue si inconstiente de curvasarie, timp pierdut, agitatie inutila dupa un pic de ''imagine'', dupa confort ieftin ... o adevarata cloaca ...
... apreciez faptul ca aveti curajul sa povestiti si altora niste situatii vechi si complicate carora le-ati dat o continuitate previzibila si fericita ... se zice ca - norocul si-l face si omul cu mina lui, d-zeu da dar nu baga si in traista ... multa sanatate ...
Iskander_
Postat pe 16 Septembrie 2009 23:20
faza cu avortul nu e o chestiune usoara, nu e ca si cum te-ai dus sa vinzi mere, si le-ai vandut...asta o spun pentru ca asa gandeste fostul meu prieten cu care am ramas insarcinata si am facut si avort.m-a terorizat practic pana in ziua avortului...si apoi a si uitat de mine. fizic sunt cat de cat bine, e adevarat ca nu mai pot sa alerg si sa fac asa mult sport cum faceam inainte dar in rest e ok....insa psihic...e teroare...ma ucide numai gandul ca mi-am omorat propriul copil...

fetelor nu faceti greseala asta cu avortul. va spun din proprie experienta greseala e sa faci avort, nu sa ramai insarcinata.

aveti grija de voi si protejati-va daca nu va doriti un copil.pe mine ma inspaimnata cand citesc pe diverse site-uri ceea ce se intampla dincolo de viata asta, maretia pacatului etc....cu alte cuvinte sunt cu psihicul la pamant!
healthy005640
Postat pe 17 Septembrie 2009 16:08
De la: mari_utzah, la data 2009-09-16 16:09:47 bravoooo
i-ai zis-o ca ma saturasem sa citesc tampenii ingamfate ale ei




iti urez s-o faci neprotejat cu biblia sub perna, in zi fara post si sa filozofezi cu barbatul tau daca sa faci sau nu avort! O zi buna!

kudika053714
Postat pe 18 Septembrie 2009 23:55
De la: d/madalina/f, la data 2009-09-18 23:55:52
De la: mari_utzah, la data 2009-09-16 16:09:47 bravoooo
i-ai zis-o ca ma saturasem sa citesc tampenii ingamfate ale ei




iti urez s-o faci neprotejat cu biblia sub perna, in zi fara post si sa filozofezi cu barbatul tau daca sa faci sau nu avort! O zi buna!


imi pare rau ca te-ai aprins asa tare dar mesajul nu era pt tine era pt tipa aia care debiteaza numai prostii ryluri sau cum isi zice, scuze dak te-am facut sa crezi asta si nu il aprobam pe el ci pe tipa aia diana, si sa stii ca o fac neprotejat pentru ca imi doresc un copil, dar ce mi-ai dosrit tu mie sa ti se intample tie, ca te aprinzi usor de tot.
mari_utzah
Postat pe 19 Septembrie 2009 09:45
De la: d/madalina/f, la data 2009-09-18 23:55:52
De la: mari_utzah, la data 2009-09-16 16:09:47 bravoooo
i-ai zis-o ca ma saturasem sa citesc tampenii ingamfate ale ei




iti urez s-o faci neprotejat cu biblia sub perna, in zi fara post si sa filozofezi cu barbatul tau daca sa faci sau nu avort! O zi buna!






... ... si ce daca ar avea biblia sub perna ? ... ... cu ce e mai prejos fata de revistele ''mondene'' atit de iubite de majoritatea femeilor ? ... cu titluri parca desprinse din apocalipsa ? ... gen - SOS, o sarcina nedorita (de parca in urma unei nopti de dragoste ar trebui sa rezulte numai cani cu Nescafee ca in reclame) ... dar in nicio revista nu scrie NIMIC cum sa iti cimentezi prietenia, ce baze trebuie sa aiba o casatorie, ce probleme (in afara de sex) pot aparea, cum sa ii cunosti parintii, cum sa te feresti astfel de surprize mai apoi, ce inseamna rabdare, respect, valori in familie, cum ...

... ceva foarte interesant de stiut ... o femeie are sanse sa se nenoroceasca relativ repede si sa treaca din avort in avort (unele femei au ajuns si la performanta de 3-4 avorturi pe an) ... o familie nu are cum sa ''produca'' 3-4 copii pe an ... si tinind cont ca la femeile de astazi menopauza se instaleaza intre 40-45 de ani e cam greu sa iti imaginezi ca mai pot avea familiile de altadata cu 12-16 copii ... generatiile de astazi sint handicapate fata de cele anterioare ... si fizic si psihic ... in familia mea nu am facut nimic si cadenta a fost intre 3 si 4 ani in mod natural ... dupa o nastere, o femeie nu poate ramine imediat insarcinata, mai ales daca si alapteaza ... deci nu va timpiti singure cu povesti despre multitudinea de copii pe care ia-ti avea daca nu ati fi atit de ''inteligente'' si ''realiste'' ... penibil ...
Iskander_
Postat pe 24 Septembrie 2009 03:42
Cred ca cea mai buna prezentare este a va ruga sa cercetati propriul lor site photodex.com unde veti gasi toate informatiile.Pretul insa este diferit ,este mult mai mic.Am o singura licenta si as vrea sa o pot vinde cat mai repede.urgent!!!!!pretul acesti soft pe site-ul lui este de 249$

ProShow Producer 4.0 este produs de cei de la Photodex.com ,un program cu care puteti creea slide-uri (prezentari).Pentru a explica mai pe intelesul tuturor , puteti adauga poze , o muzica care sa ruleze pe fundal si texte si pentru toate acestea fiind disponibile o multime de setari . Adaugarea elementelor in ProShow Producer 4.0 se face foarte simplu , prin drag & drop , adica trageti elementul cu mouse-ul direct in program .Deasemenea puteti adauga efecte de tranzitie pozelor , pentru un strop de stil si un aspect mai placut , iar rezultatul v-a fi unul peste asteptari . Dupa ce ati terminat de aranjat si setat , puteti exporta slide-ul in mai multe formate : DVD , Blu-Ray , il puteti uploada direct pe Youtube sau pe site-ul producatorului , Photodex , il puteti salva ca si executabil , sau intr-un format video. ProShow Producer 4.0 este compatibil cu sistemele de operare Windows Xp si Windows Vista.

pretul meu este numai 200lei!!! id : trademobile@ymail.com
FILISOARA
Postat pe 13 Octombrie 2009 20:39
Bunã ziua.Tot ce pot sã vã sfãtuiesc este sã nu faceþi avort numai dacã este inevitabil.Mai bine preveniþi o sarcina nedoritã,pentru cã sunt foarte multe metode de contracepþie,accesibile tuturor.ªi aºa cum a spus cineva de pe forum,avortul ar trebui fãcut numai in cazul in care existã suspiciunea unor malformaþii etc. Mamele care au fete,ar trebui sã le educe ºi sã le explice aceste lucruri încã din timp(despre avort,ºi despre însemnãtatea faptului în sine,pt.cã oricum am spune-o,este ºi va fi întotdeauna o crimã),pentru ca atunci când îºi încep viaþa sexualã sã nu se trezeascã cu o sarcinã nedoritã ºi în cazul în care nu îºi pot asuma responsabilitatea pt.un copil,(în cazul în care ºi ele sunt încã tinere)sã nu trebuiascã sã se ajungã la acest pas ,care le poate nenoroci pt.tot restul vieþii(ºi fizic ºi psihic).Nu vreau sã þin moralã nimãnui,dar pãrerea mea este cã cel mai bine este sã previi o sarcinã,decât sã avortezi.Actul sexual nu este numai plãcere ,implicã ºi un grad de responsabilitate,asta ar trebui înþeles.Nu ar trebui gândit cã:vai,am rãmas însãrcinatã,ºi încã nu sunt pregãtitã.ce sã fac?mã duc sã fac un avort.NU!!!Dacã eºti fatã mare,ºi-þi arde de sex ,gândeºte-te ºi la urmãri.Avortul nu este un lucru simplu ,ca ºi mersul la piaþã,este ceva serios.Nici înfiatul,nici avortul nu sunt lucruri mãrunte.Sunt decizii importante.Totuºi,este vorba despre viaþa unui omuleþ mic,care este nevinovat,ºi lipsit de apãrare,ºi tocmai mama lui îl condamnã la moarte printr-o decizie luatã în grabã ºi poate din comoditate.Astea nu sunt scuze,în comparaþie cu faptul comis.Cine nu vrea copil sã se protejeze.Nu spun cã trebuie nãscuþi 10-15 copii,ca pe urmã sã nu îi poþi întreþine în mod normal.Dar sunt împotriva avortului.ªi încã ceva:nu meritã nici un bãrbat din lume ,sã se facã avort pentru el.Sunt laºi,lipsiþi de simþul responsablitãþii,marea majoritate,credeþi-mã ºtiu ce spun,din proprie experienþã.ªi nu ar trebui sã se ajungã la 2-3 avorturi la o femeie,ca numai apoi sã îi parã rãu dupã copil.Este copilãresc.Atunci când faci avortul trebuie sã te gândeºti ºi la consecinþe,cã poate nu mai poþi avea copii,sau numai dupã multe tratamente,ºi mai ales la copilaºul acela nevinovat,asupra vieþii cãruia decidem cu aºa mare uºurinþã.
kudika077480
Postat pe 27 Octombrie 2009 14:56
De la: healthy006964, la data 2009-10-27 14:56:46Bunã ziua.Tot ce pot sã vã sfãtuiesc este sã nu faceþi avort numai dacã este inevitabil.Mai bine preveniþi o sarcina nedoritã,pentru cã sunt foarte multe metode de contracepþie,accesibile tuturor.ªi aºa cum a spus cineva de pe forum,avortul ar trebui fãcut numai in cazul in care existã suspiciunea unor malformaþii etc. Mamele care au fete,ar trebui sã le educe ºi sã le explice aceste lucruri încã din timp(despre avort,ºi despre însemnãtatea faptului în sine,pt.cã oricum am spune-o,este ºi va fi întotdeauna o crimã),pentru ca atunci când îºi încep viaþa sexualã sã nu se trezeascã cu o sarcinã nedoritã ºi în cazul în care nu îºi pot asuma responsabilitatea pt.un copil,(în cazul în care ºi ele sunt încã tinere)sã nu trebuiascã sã se ajungã la acest pas ,care le poate nenoroci pt.tot restul vieþii(ºi fizic ºi psihic).Nu vreau sã þin moralã nimãnui,dar pãrerea mea este cã cel mai bine este sã previi o sarcinã,decât sã avortezi.Actul sexual nu este numai plãcere ,implicã ºi un grad de responsabilitate,asta ar trebui înþeles.Nu ar trebui gândit cã:vai,am rãmas însãrcinatã,ºi încã nu sunt pregãtitã.ce sã fac?mã duc sã fac un avort.NU!!!Dacã eºti fatã mare,ºi-þi arde de sex ,gândeºte-te ºi la urmãri.Avortul nu este un lucru simplu ,ca ºi mersul la piaþã,este ceva serios.Nici înfiatul,nici avortul nu sunt lucruri mãrunte.Sunt decizii importante.Totuºi,este vorba despre viaþa unui omuleþ mic,care este nevinovat,ºi lipsit de apãrare,ºi tocmai mama lui îl condamnã la moarte printr-o decizie luatã în grabã ºi poate din comoditate.Astea nu sunt scuze,în comparaþie cu faptul comis.Cine nu vrea copil sã se protejeze.Nu spun cã trebuie nãscuþi 10-15 copii,ca pe urmã sã nu îi poþi întreþine în mod normal.Dar sunt împotriva avortului.ªi încã ceva:nu meritã nici un bãrbat din lume ,sã se facã avort pentru el.Sunt laºi,lipsiþi de simþul responsablitãþii,marea majoritate,credeþi-mã ºtiu ce spun,din proprie experienþã.ªi nu ar trebui sã se ajungã la 2-3 avorturi la o femeie,ca numai apoi sã îi parã rãu dupã copil.Este copilãresc.Atunci când faci avortul trebuie sã te gândeºti ºi la consecinþe,cã poate nu mai poþi avea copii,sau numai dupã multe tratamente,ºi mai ales la copilaºul acela nevinovat,asupra vieþii cãruia decidem cu aºa mare uºurinþã.






... cu toata parerea de rau ... ABERATI, VA CONTRAZICETI, LACRIMATI PENIBIL ... cind ''sarcina nedorita'', cind ''omuletz fara aparare'' ??? ... cind e posibila o malformatie ??? ... ORICIND (stiinta actuala raporteaza PROBABILITATEA in procente de a exista o malformatie) ... dar mai ales cind ''mama'' e indoctrinata cu ''datoria'' ei de a fi UN OBIECT SEXUAL disponbil barbatilor (nu neaparat sotului) ... deja aceasta ''datorie'' isi arata roadele in romania ... CURVARASIE LA GREU, BARBATI IRESPONSABILI SI IMATURI, FEMEI AGRESATE SI ABUZATE, COPII NEEDUCATI SI IGNORATI, LIPSA DE VALORI, DE TRADITII, DE ETICA ...

... ce inseamna INEVITABIL ??? ... nu am vazut inca o femeie OBLIGATA efectiv sa avorteze ... legata de miini si de picioare ...

... nu imi plac discursurile lacrimogene si presupus intelepte ... e DEMAGOGIE sau PROSTIE ...
Iskander_
Postat pe 19 Noiembrie 2009 04:12
Salut,
si eu am avortat zilele trecute si pot sa spun doar ca metoda este nedureroasa (asta daca opteaza pentru anestezie generala). Pana in momentul de fata nu a avut loc nici un efect secundar, totul a decurs normal si sper sa nu apara complicatii. In legatura cu efecte secundare psihice, nu am. Sunt constienta ca era vorba doar de niste celule (in varsta de 4 saptamanai). Sper sa-ti fi fost de folos. O zi buna.
mias
Postat pe 28 Noiembrie 2009 20:40
nu sunt nici contra, dar nici intr-un caz pro avort. insa nu judec pe nimeni, fiecare face ce vrea, dar stie ce face? asta era intrebarea. exista cazuri cand se impune probabil din motive medicale sau alte motive. sper sa nu ajung niciodata in viata sa fac vreun avort, dar viitorul nu-l stie nimeni...
ce vroiam sa spun nu e legat tocmai de avort, dar e legat de copii si mamele lor. sunt de cateva luni in Italia si am auzit o groaza de stiri cu mame care si-au ucis copii de 2, 3, 5 ani. si de multe ori se pune pe seama depresiei post partum, la femeile care au nascut a doua oara. ori de cele mai multe ori aceste mame isi omoara propriei copii deoarece sotul sau iubitul le-a parasit. e de-a dreptul socant ce aud aici la stiri, nu cred c am auzit in viata mea atatea. ca sa stiti cum ii omoara, ii injunghie de zeci de ori, ii gatuie cu cablul de la telefon, ii ineaca, ii otravesc! oricum plec in curand din Italia ca nu mi-a placut de la inceput.
alexandra25
Postat pe 28 Noiembrie 2009 21:11
De la: diavolita, la data 2009-08-29 12:11:13Rilury,daca pentru tine Dumnezeu nu exista,inseamna ca ai evoluat din maimuta(sau involuat,pentru ca nici maimutele nu-si omoara puii),dar lasa-ne pe noi,restul,sa credem ca suntem fii ai lui Dumnezeu,facuti dupa chipul si asemanarea Lui.
Sunt,intr-adevar cabinete unde avortul se face cu eco 4D inainte,dar nu sunt f cunoscute deoarece aici o intrerupere costa 8 mil.Stiu pt ca o prietena tocmai a facut avort.Si,ce ma uimeste,se tot intreaba de ce Dumnezeu o pedepseste intr-una,de ce nu-i aduce si ei odata fericirea. Curios, nu?
Cat despre motivul pentru care avorteaza majoritatea,ca vor "iubitii" sau ca n-au stabilitate familiala...Va spun doar atat.Daca ati fi maritate de nush cati ani si ati avea tot ce va doriti material vorbind,ati avea mai multa siguranta?
NU. DE CE? Pentru ca oricum barbatul va poate lasa legal in fundul gol ca sa plece la alta mai tanara sau mai perversa.Asa ca,un copil il faci pentru tine,nu pentru iubit,si nu exista alta justificare pentru avort decat ca esti tu prea comoda,haina si rea,obsedata de sex fara obligatii.Pentru cele care aleg calea usoara.

kudika077480
Postat pe 31 Ianuarie 2010 13:04
Gandeste bine..CA DE SFATURI "E PLIN PODUL"!!!

Riscurile ne urmaresc pretutindeni in orice moment! Decizia insa trebuie sa-i apartina prietenei tale! DOAR EI! E viata ei si ea stie mai bine ce/cum vrea sa o traiasca. In lipsa unei situatii materiale adecvate, apasarile emotionale vor fi mai mari, atunci cand stii ca ti-ai lasat "copilul", intr-un centru de plasament aici in RO, unde conditiile sunt la limita "limitei" INFIORATOARE si fara personal calificat, agresiv si neinteresat de soarta acestuia!


Ingridd_Ingridd_71
Postat pe 15 Aprilie 2010 10:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
va rog ajutati-ma:(( 12 De la: rubya 21 Martie 2010 08:09
vreau sa fiu mama purtatoare 30 De la: rockk 23 Martie 2011 17:52
Am avut cancer de col uterin 16 De la: trnora 27 Ianuarie 2016 11:59
Despre VARICE... 22 De la: healthy001552 17 Octombrie 2013 13:54
Heeeelp !! 27 De la: deeatya 12 Mai 2011 14:02