Setari Cookie-uri

Solutii naturiste pentru relaxare si dormit

Salutare,
Problema me a este urmatoare: nu pot sa dorm!!!!!!!!! Imi este foarte greu sa adorm indiferent de cat de obosita sunt. In ultima perioada nu dorm decat cu pastile, Stilnox...si nici asta nu prea mai merge. daca incerc sa dorm fara pastile nu intru decat in somnul ala superficial in care nici nu dormi, nici nu esti treaz... Si ma trezesc mai rau decat m-am culcat. Cauza este legata de stres, foarte multa tensiune si nemultumire.... Lucrurile la care "lucrez" ca sa le rezolv, insa intre timp un pic de somn bun mi-ar prinde foarte bine. Stie cineva un remediu naturist? Ceaiuri, dar nu din ala de scrie pe el ceai relaxant ca la mine nu functioaneaza...sau capsule cu ceva...
Daca a avut cineva genul asta de problema si a reusit sa o rezolve, mi-ar folosi foarte mult daca mi-ar spune si mie ce a folosit.
Orice sfat e binevenit!
Multumesc, Ana
annamaria_healthy
Postat pe 18 Februarie 2009 12:45
Buna,era bine daca incercai cu ceai sedativ, Sedatif PC cp homeopate si ceai de sunatoare sau cp pe baza de sunatoare- sunt relaxante foarte bune. Si am vazut ca ceaiul de sunatoare imi produce somnolenta. Incearca-le. Oricum depinde foarte mult in functie de organism. Si o muzica simfonica linistita eventual. Pusa inainte de culcare. Ca sa te mai linisteasca. Pe mine ma linisteste. Eu nu am luat pastile dintr-acestea dar altii au luat si cu un pic de vointa au si reusit sa lase Xanax-ul si Stilnox-ul. Incearca sa iti pui gandurile in ordine si sa iti faci o lista zi de zi cu ce ai de rezolvat si ia-le pe bucati. Rezolva una cate una problemele pe care le ai. Eu iti doresc sa reusesti.Chiar as vrea sa stiu daca ai rezultate. Altii au avut.
madawhite
Postat pe 21 Februarie 2009 21:56
Buna!
Am avut si eu aceasta problema atunci cand la serviciu au fost niste reorganizari si nu stiam de pe o zi pe alta ce se va intampla.
In primul rand incearca sa nu te mai gandesti seara la problemele pe care le ai,gandeste pozitiv,oricum o sa te descurci.
Dar ca si remedii am folosit picaturi de valeriana 10 picaturi in 50 ml apa.Daca peste noapte te trezesti mai poti lua inca 10,dar sa stii din proprie experienta ca dimineata o sa fii putin somnolenta.
Alte sfaturi:nu este indicata baia firbinte seara,mai degraba un dus caldut.Daca te trezesti noaptea,te poti freca pe corp cu un prosop rece.
Sunt bune si niste exercitii de respiratie:inspira adanc,numara pana la 12 si expira.
Am mai citit ca ar fi bune si:uleiul de lavanda 5 picaturi seara pe o bucatica de paine si arnica.
Succes!
magdaandreica@yahoo.cpm
Postat pe 23 Februarie 2009 09:07
De la: annamaria, la data 2009-02-18 12:45:03Salutare,
Problema me a este urmatoare: nu pot sa dorm!!!!!!!!! Imi este foarte greu sa adorm indiferent de cat de obosita sunt. In ultima perioada nu dorm decat cu pastile, Stilnox...si nici asta nu prea mai merge. daca incerc sa dorm fara pastile nu intru decat in somnul ala superficial in care nici nu dormi, nici nu esti treaz... Si ma trezesc mai rau decat m-am culcat. Cauza este legata de stres, foarte multa tensiune si nemultumire.... Lucrurile la care "lucrez" ca sa le rezolv, insa intre timp un pic de somn bun mi-ar prinde foarte bine. Stie cineva un remediu naturist? Ceaiuri, dar nu din ala de scrie pe el ceai relaxant ca la mine nu functioaneaza...sau capsule cu ceva...
Daca a avut cineva genul asta de problema si a reusit sa o rezolve, mi-ar folosi foarte mult daca mi-ar spune si mie ce a folosit.
Orice sfat e binevenit!
Multumesc, Ana


cele mai bune sunt pastilutele de passiflora, nu sunt scumpe si se gasec de obicei in plafar, sunt excelente in stari de nervozitate, insomnii, te calmeaza pur si simpu si un somn dulce de tot... INCEARCA-LE, merita cedema
kattuka
Postat pe 23 Februarie 2009 10:29
buna ,sa stiti ca si eu am aceasta problema cu somnul, dar la mine e de cand eram pe la 14ani, acum am 29, si am perioade cand nu pot sa dorm cite o spt
exact cum zice ANNAMARIA,somnul ala iepureste cum se mai zice, si ma trezesc mai obosita decat atunci cand m-am culcat,si sunt foarte nervoasa, si sunt imbufnata si nu am chef nici macar sa vb cu nimeni, nasol nu-i asa?dar ce sa facem ? astept cu nerabdare serile cind ma uit la tv si vine mos ene,sting repede tv ca sa nu plece mos ene si dorm inperioadele bune, eu am incercat EXTRAVERAL este bun, e pe baza de plante, iau 1sau2 pastile inainte de culcare cu o ora
am mai vazut ca au aparut acum la farmacii BIENDORMIR cu diferite extracte de plante dar sunt tot pe baza de extraveral,dar nu la fel de bune.
Si ceaiul de sunatoare este bun,dar depinde de perioada aia stiti nu? pe sotul meu spre exemlu ceaiul de sunatoare il adoarme instantaneu, abia mai ajunge in dormitor,el nu are probleme cu somnul si ma vedea pe mine ca beam ceai si voia si el si nu stia de ce il lua somnul asa
nu ii mai dau sper sa va ajute somn usor
robyok_2006
Postat pe 25 Februarie 2009 17:00
uneori ceaiurile incita organismul ,la fel si baia inainte de culcare. trebuie sa ai o camera aerisita ,o aroma care te imbie la visare si relaxare,un masaj usor cu un ulei relaxant,reflexoterapie . cauta o pizitie comoda,nu muzica si Tv si incearca sa-ti golesti mintea in timp ce simti cum se relaxeaza corpul . incearca gemoderivat de tuia succes www.dermavital-med.ro
mcornelia19
Postat pe 2 Martie 2009 09:37
Eu in cel mai rau caz beau niste lapte rece sau iau o lingurita de miere care are efect calmant. In plus poti sa arzi niste ulei esential de lavanda, e si el calmant.
beatricea
Postat pe 11 Martie 2009 09:44
Incearca o cana de ceai de paducel seara inainte de culcare si cate o lingurita de polen macinat amestecat cu miere. Polen poti lua si dimineata pe stomacul gol cu vreo 30 de minute inainte de micul dejun. Cura aceasta ar trebui sa dureze cam vreo luna de zile pana sa-si gaseasca vreun echilibru organismul.
vera25us
Postat pe 11 Martie 2009 14:57
Hey u care ai zis k nu poti dormi de la 14 ani vreau sa iti cer parerea eu am 15 ani si incepand cu varsta de 12 nu am mai putut dormi absolut deloc adika stateam chiar si luni de zile fr sa dorm macar o ora si uite asa am ajuns intr-o stare foarte grava si arat foarte urat cu niste cearcane pana la gura .Am incercat cu biendormir si cu sedatifpc dar nimik.Sa stii ca imi este foarte greu ,mi-ai pierdut aproape de tot vederea si simt k parca nu mai exist in afara de cele 2 ce imi poti recomanda sa iau.Nu am fost la doctor pt k parintii mei inca nu stiu .M-am zbatut timp de 3 ani cu aceasta infernabila boala.Daca stii vreun doctor sau cv ajuta-ma nu mai pot,sincer mi-a distrus copilaria ,adolescenta,viata.Ajuta-ma please si oricine stie cv sa ma ajute.
biancaned
Postat pe 12 Martie 2009 21:53
Ar fi bine sa mergi la medic, chiar daca nu vrei sa le zici parintilor. Nu e de glumit nici cu vederea nici cu somnul. Cu o prietena nu poti merge la medic?
beatricea
Postat pe 13 Martie 2009 16:17
Va recomand cu caldura PASSIFLORA (sunt capsule la orice plafar sau farmacie, costa cam 15 lei o cutie cu 30 buc) , te linistesc, somnul este profund si odihnitor , dar ce mi se pare cel mai important, a doua zi te simti bine, nu esti ametita sau somnolenta ca dupa somnifere. Incearca, vei fi multumita.
mkiss260
Postat pe 13 Martie 2009 21:19
si eu ma confrunt cu aceeasi problema de insomnie, dar de cativa ani imi rezolv problema cu lexatonil si cand imi simt si o pulsatie marita in vene iau si distonocalm, atentie eu le iau doar la nevoie cand simt ca nu pot sa dorm , va urez sanatate!
zamfira62
Postat pe 13 Martie 2009 21:40
fetelor nu mai luati atitea pastile incercati cu reflexoterapie si rezolvati si cauza problemii
kudika162441
Postat pe 15 Martie 2009 10:05
buna...eu nu pot sa adorm...am incerct un ceai calmant pt somn usor,acum adorm putin mai repede dar nu e mare difereta,doar ca dimineata nu mai reusesc sa ma trezesc,cred ca efectul e pt dimineata ziua sunt foarte obosita si noaptea adorm greu... cred ca e datorita stresului

Postat pe 18 Martie 2009 09:21
PASSIFLORA E OK SAU CHIAR PASSIFLORA CU MAGNEZIU, SE GASESTE LA PLAFAR IAR PUTINA AROMOTERAPIE CU ULEI DE LAVANDA FACE FOARTE BINE. CHIAR SI IN APA DE BAIE 2,3 PICATURI DE ULEI FACE MINUNI.
kudika176738
Postat pe 20 Martie 2009 00:42
incearca PASSIVAL, un produs naturist pe baza de conuri de hamei, passiflora si valeriana.
elenaspataru71@yahoo.com
Postat pe 20 Martie 2009 09:04
Totusi as vrea sa spun si ceva despre efecetele secundare ale pastilelor pe baza de plante. Pentru fetele cu tensiunea mica, evitati pastilele sau ceaiurile ce contin talpa gastii. Scade tensiunea si riscati sa va alegeti cu dureri de capa.

As recomanda si cateva exercitii minime de gimnastica (cele facute pentru incalzire de exemplu). Mai elimina din stres.
Alapopescu
Postat pe 27 Martie 2009 06:46
Comprimate cu sunatoare, le gasesti la farmacie sau plafar, se iau 3zi.incearca sa faci plimbari prin parc, sa eviti discutiile in contradictoeiu seara inainte de culcare, vizioneaza filme de comedie, citeste ceva ce-ti face placere, razi, mergi la cursuri de dans, invata sa-ti debarasezi mintea de orice discutie neplacuta din timpul zilei, nu te mai gandi la absolut nimic inainte de a adormi, e greu dar in timp si cu mult exercitiu vei reusi, eu am incercat si am reusit.SUCCES SI SOMN USOR!
carmenjatarel_yahoo_com
Postat pe 27 Martie 2009 06:50
Draga mea si eu am avut aceasta problema.Am mers la o d-na doctor psihiatru, on om deosebit, in urma discutiilor purtate referitor la viata mea de zi cu zi, mi-a prescris un tratament pentru stimularea sistemului nervos central, am urmat aproape un an de zile schema de tratament apoi am redus-o treptat pana la eliminare iar acum in momentul cand ma supara ceva, fie cat de mica suferinta mea problema se reinstaleaza si cred ca toata viata imi va fi un chin.Sunt afectiuni ale sistemului nervos care, la modul de viata pe care-l avem noi, nu se vor vindeca.Ameliorarea e singurul ajutor pe care un medic bun ti-l poate oferi.Cu alte cuvinte, draga mea, pastila de "nesimtire" nu s-a inventat.Multa atentie la oamenii din jurul tau, triaza cum poti in rest Doamne ajuta!
feliabadea
Postat pe 27 Martie 2009 08:45
BUNA. AM AVUT SI EU ACEASTA PROBLEMA SI INCA MA MAI TRATEZ SI ASTAZI CU REZULTATE BUNE. TRATAMENTUL ESTE HOMEOPAT SI TI-L RECOMAND
- 3 CAPSULE PE ZI DE ULEI DE CATINA
- 2 PASTILE PE ZI DE Ca, Mg, Zn
- VITAMINA C DE 3 ORI PE Z
- 1-2 PASTILE DE SEDATIV PC SEARA INAINTE DE CULCARE
ACEST TRATAMENT SE IA 2 LUNI SI VEZI CUM ITI ESTE
SANATATE SI NE MAI AUZIM.
carmen.sirbu@yahoo.com
Postat pe 27 Martie 2009 09:00
Emocalm se numesc pastilele sunt pe baza de plante sunatoare si levantica nu au nici un efect advers si induc o stare de buna dispozitie si calm ceea ce va avea efect reducerea stresului .
De asemenea ganditi-va numai la lucruri placute atunci cand va puneti in pat ,creati-va scenarii idilice ,induceti-va o stare de confort fizic Incercati sa adormiti zambind
lory_kudika
Postat pe 27 Martie 2009 09:22
De la: annamaria, la data 2009-02-18 12:45:03Salutare,
Problema me a este urmatoare: nu pot sa dorm!!!!!!!!! Imi este foarte greu sa adorm indiferent de cat de obosita sunt. In ultima perioada nu dorm decat cu pastile, Stilnox...si nici asta nu prea mai merge. daca incerc sa dorm fara pastile nu intru decat in somnul ala superficial in care nici nu dormi, nici nu esti treaz... Si ma trezesc mai rau decat m-am culcat. Cauza este legata de stres, foarte multa tensiune si nemultumire.... Lucrurile la care "lucrez" ca sa le rezolv, insa intre timp un pic de somn bun mi-ar prinde foarte bine. Stie cineva un remediu naturist? Ceaiuri, dar nu din ala de scrie pe el ceai relaxant ca la mine nu functioaneaza...sau capsule cu ceva...
Daca a avut cineva genul asta de problema si a reusit sa o rezolve, mi-ar folosi foarte mult daca mi-ar spune si mie ce a folosit.
Orice sfat e binevenit!
Multumesc, Ana
elisa26
Postat pe 27 Martie 2009 09:42
De la: annamaria, la data 2009-02-18 12:45:03Salutare,
Problema me a este urmatoare: nu pot sa dorm!!!!!!!!! Imi este foarte greu sa adorm indiferent de cat de obosita sunt. In ultima perioada nu dorm decat cu pastile, Stilnox...si nici asta nu prea mai merge. daca incerc sa dorm fara pastile nu intru decat in somnul ala superficial in care nici nu dormi, nici nu esti treaz... Si ma trezesc mai rau decat m-am culcat. Cauza este legata de stres, foarte multa tensiune si nemultumire.... Lucrurile la care "lucrez" ca sa le rezolv, insa intre timp un pic de somn bun mi-ar prinde foarte bine. Stie cineva un remediu naturist? Ceaiuri, dar nu din ala de scrie pe el ceai relaxant ca la mine nu functioaneaza...sau capsule cu ceva...
Daca a avut cineva genul asta de problema si a reusit sa o rezolve, mi-ar folosi foarte mult daca mi-ar spune si mie ce a folosit.
Orice sfat e binevenit!
Multumesc, Ana
CADOURILE MELE PRFERATE SUNT CARTILE SI FLORILE(IN GHIVECI).ASA CA AM PRIMIT O CARTE "MASAJUL PODAL" UNDE TE INVATA TEHNICI DE MASAJ SI AUTOMASAJ.LA INCEPUT AM FOST SCEPTICA,MA GANDEAM CA UN MASAJ FACUT DE MINE INSUMI NU POATE REZOLVA MARE LUCRU.DACA NU FAC BINE ,DACA NU GASESC EXACT LOCUL CARE TRBUIE MASAT SAU PRESIONAT(PRESOPUNCTURA)?AM INCERCAT ODATA SI A FOST F BINE AM FOST F MANDRA DE CE AM REUSIT DOAR CU PRORIILE MELE DEGETE SI PUTINA CREMA HIDRATANTA.POT SA SPUN CA SUNT SOLUTII PT TOATE PROBLEMELE.SE POT FACE LA ORA DE CULCARE PT UN SOMN LINISTIT,LA TREZIRE CA SA CASTIGI ENERGIE IN PLUS,IN TIMPUL ZILEI DACA TE SIMTI OBOSITA,DIMINEATA PT CTIVAREA SISTEMULUI LIMFATIC,ETC.INCEACA ODATA LA UN CABINET SI VEI VEDEA REZULTATELE.POATE SA FIE UN MASAJ DE RELAXARE SAU DE TRATAMENT DACA ESTE NEVOIE.EU AM "CABINETUL MEU"IN CASA SI TOTUL MERGE F BINE.
elisa26
Postat pe 27 Martie 2009 10:00
incearca ulei de lavanda volatil , 10-20 picaturi diluate in apa , dc suporti, dc nu sunt capsule de la hofigal de ulei de lavanda macerat ,


sanatate
dhellyah
Postat pe 27 Martie 2009 10:19
Aceeasi problema am avut-o si eu in urma unor momente foarte stresante. E felul de a reactiona al oamenilor sensibili la stres. Am inceput cu Xanax, apoi lexotanil ambele recomandate de medic. Deoarece dau dependenta dupa 1 an mi-am impus ajung sa iau numai produse naturiste. Am inceput cu tinctura de tei argintiu si jumatate de lexotanil. Apoi am luat capsule cu melatonina. Au fost ok dar cel mai mult m-a ajutat bilobil care are extract de ginkgo biloba. Mie imi vine somnul foarte repede daca citesc inainte de culcare. Problema mea era faptul ca ma trezeam dupa 2 ore de somn. Si acum mi se mai intampla si imi impun sa adorm la loc, cateodata reusesc, cateodata nu. Un sfat bun al unui practicant de yoga a fost ca in momentul trezirii in toiul noptii sa fii atent la propria respiratie si asa te linistesti si adormi la loc. La mine a tinut. Succes si voua.
MIHABLUE
Postat pe 27 Martie 2009 11:24
De la: carmen.sirbu@yahoo.com, la data 2009-03-27 09:00:11BUNA. AM AVUT SI EU ACEASTA PROBLEMA SI INCA MA MAI TRATEZ SI ASTAZI CU REZULTATE BUNE. TRATAMENTUL ESTE HOMEOPAT SI TI-L RECOMAND
- 3 CAPSULE PE ZI DE ULEI DE CATINA
- 2 PASTILE PE ZI DE Ca, Mg, Zn
- VITAMINA C DE 3 ORI PE Z
- 1-2 PASTILE DE SEDATIV PC SEARA INAINTE DE CULCARE
ACEST TRATAMENT SE IA 2 LUNI SI VEZI CUM ITI ESTE
SANATATE SI NE MAI AUZIM.


Daca nu stiai, intreaba un medic sau un farmacist care nu si-a luat diploma cu pile sau bani:
Vitamina C nu se ia niciodata seara - produce insomnii !!!!
umblataprinlume
Postat pe 27 Martie 2009 11:34
ASA ESTE SUNT F BUNE CAPSULELE CU ULEI DE LEVANTICA SAU PASSIFLORA DE HOFIGAL SAU DE CE NU SI ALT PRODUCATOR,SUBSTANTELE ACTIVE SUNT IMPORTANTE,MULTA SANATATE TUTUROR SI SARBATORI BINECUVANTATE DE DUMNEZEU!
miki_robc
Postat pe 27 Martie 2009 13:12
EU ca si multe din voi la fel am avut aceasta problema a insomniei.Eram mai activa noaptea decit ziua.Noaptea se facea hora 3 ,4 si inca eram treaza,aveam un somn superficial.Toate astea din cauza stresului,a gandurilor.Dimineata nu ma mai puteam trezi.Mi-am pierdut chiar serviciul din cauza intarzierilor frecvente.Am incercat produse naturale,ceaiuri dar nimic.Dupa un timp de nopti nedormite se distruge sistemul nervos care are apoi alte consecinte grave.Nu mai puteam manca,slabeam pe zi ce trece.Am fost la medic si mi-a recomandat capsule de calciu si magneziu,precum si fier.Am vazut ca fara fier nimic nu-si facea efectul.Exista niste pasitle naturale de fier cu extract de spanac , partrungel,urzica si alte componente.Aceste pastile se numesc: FERRO VITAL.Eu sunt foarte multumita de ele.Dar nu stiu daca in Romania ele exista.Eu sunt in strainatate.Acum va mai spun ce eu am folosit cand eram intr.o stare cronica.Din cauza lipsei de servici eram atat de stresata ca nu dormeam saptamani la rand.Am mers la medic si i-am spus ca somnul meu era schimbat :dormeam de zi iar noaptea nu puteam nicicum.Mi-a prescris niste tablete numite RIVOTRIL ,ce contin clonazepam 2 mg.Luam o tableta seara si intr-o jumate de hora deja adormeam .Dormeam profund iar dimineata ma trezeam foarte bine odihnita.Astea se iau pana se regleaza somnul ,dar nu mult timp...maxim 2 saptamani si faceti pauza pt ca creaza dependenta.Va doresc multa sanatate.
nufar_alb
Postat pe 27 Martie 2009 14:22
De la: Clodys, la data 2009-03-12 21:53:41Hey u care ai zis k nu poti dormi de la 14 ani vreau sa iti cer parerea eu am 15 ani si incepand cu varsta de 12 nu am mai putut dormi absolut deloc adika stateam chiar si luni de zile fr sa dorm macar o ora si uite asa am ajuns intr-o stare foarte grava si arat foarte urat cu niste cearcane pana la gura .Am incercat cu biendormir si cu sedatifpc dar nimik.Sa stii ca imi este foarte greu ,mi-ai pierdut aproape de tot vederea si simt k parca nu mai exist in afara de cele 2 ce imi poti recomanda sa iau.Nu am fost la doctor pt k parintii mei inca nu stiu .M-am zbatut timp de 3 ani cu aceasta infernabila boala.Daca stii vreun doctor sau cv ajuta-ma nu mai pot,sincer mi-a distrus copilaria ,adolescenta,viata.Ajuta-ma please si oricine stie cv sa ma ajute.
DRAGA MEA,NU VREAU SA TE JUDEC PE TINE SI NICI PE PARINTII TAI.DAR NU INTELEG,CUM DE NU SI-AU DAT SEAMA PANA ACUM PRIN CE TRECI,CA AI PROBLEME MAI ALES CA ,DUPA CUM ZICI ARATI F RAU.SI CARE ESTE MOTIVUL PENTRU CARE NU LE-AI SPUS PRIN CE TRECI? LA MAMA TA AR TREBUI SA APELEZI,NU LA O PRIETENA.SPUNE-I URGENT MAMEI TALE CE SE INTAMPLA SI MERGI CU EA LA MEDICUL DE FAMILIE.DUPA CE O SA-TI FACA TOATE ANALIZELE,MEDICUL DE FAM.V-A STI UNDE SA TE MAI TRIMITA.DACAMAMA TA NU ESTE F APROPIATA DE TINE,INCEARCA SA O APROPII TU.PETRECETI MAI MULT TIMP IMPREUNA ,INCEARCA SA AFLII PROBLEMELE EI SI TU SPUNELE PE ALE TALE.ASTA NU INSEAMNA CA NU AI NEVOIE SI DE O PRIETENA DE VARSTA TA. SA AUZIM DE BINE!
elisa26
Postat pe 27 Martie 2009 15:37
buna!daca ai probleme cu somnul poti lua cp.de valeriana si pasifflora-RELEXIREM se numeste,sau cu extract de sunatoare pentru linistire-PROCALM(le gasesti in farmacii si plafare)
jianuolivia
Postat pe 27 Martie 2009 20:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 11 De la: ciufixx 19 Iunie 2013 22:45
100% PUR COLLAGEN type II-Supliment alimentar (capsule) 0 De la: 15 Noiembrie 2009 12:02
NU POT SA-MI POTOLESC POFTA DE MANCARE 37 De la: kudika_1044549 17 Ianuarie 2023 16:37
buna! 14 De la: office_salinasusesi_ro 10 Iunie 2010 09:00
De ce apelam la diete? 8 De la: Rusu_Andrei_Andrei_1 30 Ianuarie 2016 08:17