Setari Cookie-uri

Solutii naturiste pentru relaxare si dormit

Incecati un Curs pentru Linistirea , armonizarea si Echilibrarea Tuturor Centrilor energetici din corpul fizic.. la orice scoala spirituala...Cred ca ar prinde mai bine... la inceput YOGA ..pus accent pe ritmul respiratiei = Pranayama, Alimentatie dupa Gr Sanguina cu program, Ultima masa sa fie luata pana la apunerea soarelui. Ultimul pahar cu apa sau ceai sa fie consumat inainte cu 1.30 inainte de culcare. Dormitorul sa fie = fara televizor, fara radio, fara telefon, fara nici un camp electromagnetic. Corpul nostru fizic este foarte sensibil la aceste anomalii.. Tehnici de automasaj , se gasesc in cartile cu profil terapeutic.
Daca credeti ca sunteti puturosi si nu vreti sa mergeti la scoala...sunt tehnici care se pot practica si in particular...dar in acel moment va trebui sa va schimbati sistemul de gandire, care cred ca cu putina vointa se poate rezolva.
Pacea sa fie cu voi
healthy000378
Postat pe 27 Martie 2009 21:40
Oaaaaaaa.Mai dupa ce castig la LOTO zau ca asa fac.....ma relaxez atunci
iupi24
Postat pe 27 Martie 2009 21:43
Cea mai buna metoda de relaxare mentala, psihica este sa practici in mod sitematic ceva sport, fie ca e gimnastica de intretinere, fie ca e inot, fie chiar jogging, sau altceva, sau un curs de dans ti-ar prinde bine si ar putea fi relaxant pentru psihic!...orice in domeniul "miscare", dar in nici un caz NU pastile!...si in orice caz nu la varsta asta... se mai poate accepta cate o pastila de somn la oameni in varsta, care chiar au probleme cu somnul...dar la varste sub 50 ani cel mai bun relaxant este orice sport!
kudikazo
Postat pe 28 Martie 2009 00:26
Eu nu am avut imsomnii dar sa stiti ca atunci cand sunt stresat de la servici sau am probleme am o reteta care am descoperit-o intamplator dupa mai multe seri.Mananc branza cu ceapa ,verde sau uscata rosie e mai indicata beau o cana de lapte fierbinte cu miere ,aerisesc camera bine bine inainte de culcare cu 30 de minute,fac o baie fierbinte cu sare mare la picioare beau un ceai de tei desi sunt barbat nu am probleme .Am observat aceste retete dupa ce am trecut prin terapii separate una cate una si ma lua somnul.Odata dupa ce am mancat branza cu ceapa verde si cu mamaliguta ma coplesit un somn ca m-am culcat si am dormit faoarte bine si uita asa cu toate deci am dedus ca sunt benefice deci se merita sa le incercati pe toate deodata.Daca e ceva mai grav mergeti la medic nu e de gluma si evitati sa va ganditi la ceva urat ca lipsa de bani problemele eliminati-le ganditi-va ca sunteti la mare si bogati si ce va doriti mai mult creati o lume a voastra si va va fi bine ,sper.Succes.
fiorelo
Postat pe 28 Martie 2009 19:48
Cateva mici secrete dar cu mari efecte:

- foarte important sa dormi intr-o camera bine aerisita, dar ai grija sa fii bine acoperita sa-ti fie cald si bine.
- Cateva exercitii fizice finalizate cu extensia tuturor muschilor (chiar daca nu ai timp de gym macar extensiile sa le faci neaparat) inainte de culcare urmate de:
- baie calda cu levantica sau alte plante aromate si calmante (menta, musetel, rozmaring, salvie, etc...)
- meditatie - incearca sa amani a te gandi la problemele pe care le ai pt a doua zi si gandeste-te numai la lucruri frumoase, pozitive.
- Incearca sa adormi zambind.
- Impune-ti sa nu te mai gandesti la problemele ce le ai. Imanigeaza-ti ca esti fericita, ca tot corpul si toate organele interne iti sant numai zambet.
- inainte de culcare un pahar de lapte CALDUT indulcit cu miere.
- usturoiul mancat la cina nu numai ca produce un anumit grad de somnolenta, dar in acelasi timp regleaza functiile inimii si contribuie la o buna circulatie / oxigenare a sangelui si totodata a creierului.
- Incepand de dupa-amiaza tarzie, si pana la culcare bea multe ceiuri (minim 2 litri):
- Florile de tei (Tiliae flos).
- Frunzele, florile si fructele de paducel (Crataegi folium,flos et fructus).
- Rizomul si radacinile de odolean (Valerianae rhizoma et radicis).
- Maghiranul (Majoranae herba).
- Ceaiul calmant / sedativ, in compozitia carora intra: flori de tei, paducel, odolean, talpa gastii, conuri de hamei, musetel si char urzica.

umblataprinlume
Postat pe 29 Martie 2009 01:51
Am uitat sa specific ca pt sport in afara de ambitie nu-ti trebuie cine stie ce echipament. Eu am foarte multe dvd-uri (pentru a nu ma plictisi facand in fiecare zi aceleasi exercitii)dupa care fac singura acasa.
De asemenea va recomand sa cititi efectele benefice a catorva plante medicinale:

http://www.r-lax.blogspot.com/2009/01/ceaiul-rep-rezinta-frunza-uscata.html
http://www.incasa.ro/arhiva/calmarea+nervilor
http://www.gradinamea.ro/Tratamente-naturiste-cu-LEVANTICA-138.html

umblataprinlume
Postat pe 29 Martie 2009 02:29
....nu stiu daca sfatul meu te va ajuta.....dar totusi sper macar sa mai ai rabdarea sa il incerci....Tatal...m-a invatat ca daca vreau sa am un somn bun si linistit sa beau o cana caldutza de lapte cu o jumatate de lingurita de miere dizolvata in el......eu dorm nemaipomenit de bine...nu siu insa cum va reactiona organismul tau mai ales cum ai dificultati cu Dn Somn.....insa as mai vrea daca se poate sa te mai sfatuiesc si sa te indem sa schimbi ceva in viata ta.....ceva este poate neinregula trebuie sa faci cea sa gasesti problema si sa o diminuezi daca nu o poti elimina....ITI UREZ MULTA SANATATE.....SI CAND REUSESTI SA DORMI TE ROG ANUNTA-NE.....
chance
Postat pe 29 Martie 2009 21:14
Iti recomand sa incerci pe rand, tot ce s-a propus aici si sa probezi ce iti face TIE bine.
Eu am incercat o parte din produsele recomandate, unele sunt bune altele nu, este importanta ora de culcare si ora la care iei pastilele.
In plus poti incerca Roinita ( Melissa) ceai si Depress A de la Laboratoare Medica.
Sanatate !
_ikebana_
Postat pe 30 Martie 2009 20:26
Buna Matiana am incercat sa te contactez dar se pare ca nu e buna adresa de mess. Daca te rog contacteaza-ma pe adresa mea de mess sfinx34_orizonr@yahoo.com. Mersi
kudika010565
Postat pe 31 Martie 2009 00:58
e greu atunci cand nu te poti adihni , patesc si eu asta din cand in cand, datorita stressului zilnic atat la serviciu cat si acasa, in ultima vreme mi se pare ca timpul se comprima si niciodata nu reusesc sa fac tot ce "trebuie" probabil ca vreau sa fac prea multe???? in ceea ce priveste somnul intrerupt sau...deloc sau iepureste cauzele cred ca sunt diferite insa aud tot mai des la oamenii din jur, colegi sau prieteni de aceeasi problema ,,,,eu am intrebat mai intai la farmacie ce as putea face sa dorm mai bine ...in afara de miscare,gandire pozitiva ,muzica si ce n-oi fi incercat ;mi-a recomandat stilnox dar nu a avut cine stie ce efect si m-am temut sa nu dea dependenta ;am incercat apoi cu ceai de valeriana si passiflora si am revenit dupa cateva zile la normalitate ;e adevarat insa ca asta nu e un leac universal si depinde foarte mult de fiecare cum se simte si cum abordeaza problemele....practic noi discutam aici despre experiente personale care pot fi oarecum solitii si in nici un caz de recomandari ,oamenii au unicitatea lor si nu exista solutie universala
padureata
Postat pe 2 Aprilie 2009 19:49
Laptele are un efect usor sedativ, dar daca se bea prea mult... desi nu e o solutie naturista eu nu pot decat sa recomand meditatia pentru ca linisteste profund
radauteanca
Postat pe 3 Aprilie 2009 17:56
si totusi annamaria a adormit in timp ce aici se tot posteaza....:))
_ikebana_
Postat pe 3 Aprilie 2009 18:12
De la: _ikebana_, la data 2009-04-03 18:12:50si totusi annamaria a adormit in timp ce aici se tot posteaza....:))
Da e posibil ca deja si-a rezolvat problema,ar fi bine daca ne-ar spune ceva de starea ei actuala.Eu in schimb am descoperit laptele de capra care ajuta foarte mult in cazul insomniilor si somnului superficial;inafara de asta ajuta la purificarea si dezintoxicarea plamanilor de tutun(la cei ce fumeaza),la expectorarea secretiilor datorate multor stari de gripa si raceli netratate.Eu sunt f. multumita de rezultate.
nufar_alb
Postat pe 4 Aprilie 2009 11:22
Somn linistit! Recomand ceaiul de somn linistit de la fares! Am probleme cu somnul de foarte mult timp. Au aparut asa incet incet si le-am tot ignorat, obisnuita fiind mai ales sa stau sa citesc pana noaptea tarziu, inca din liceu. Am trecut cu vederea si am ingorat complet pana m-am angajat.E o vorba care spune ca serviciul de 8 h pe zi, te educa sa te culci devreme si sa te scoli la fel.De adormit adorm destul de usor.Sunt un om care se streseaza foarte mult, si-si face ganduri, si incearca sa anticipeze si analizeaza etc.Am ajuns sa ma trezesc noaptea plangand (treaza fiind plang foarte rar), nu-mi amintesc mereu visele (n-ar fi asa urate). De multe ori nu-mi aduc aminte dimineata, reprizele de umezit ochii! La fel de bine, acu ceva vreme visam ca ma inteapa inima ingrozitor de rau.Doctorul mi-a spus ca nu as avea nimic.
Incercati sa beti o cana de ceai SOMN LINISTIT cu 10-15 min inainte sa va culcati.Eu fac chestia asta de 2 seri (adica dupa cutremurul de sambata, ca a fost prea de tot chiar si pentru mine)...si ma oftic asa rau ca nu-i weekend sa prelungesc minunatia asta de somn de nu l-am mai simtit de ani de zile.
Sper sa aiba efect pe termen lung! Iar pentru cei ce nu pot adormi, incercati sa cititi o pagina macar dintr-o carte usoara...plictisitoare, sa nu va captiveze! Somn usor va doresc!
andreea_8_11
Postat pe 28 Aprilie 2009 10:21
Buna! Pentru relaxare si somn linistit eu folosesc un purificator de aer salin. Este foarte bun, vi-l recomand si voua.
Cele mai importante caracteristici ale Purificatoarelor de aer Salin sunt:
- mãrirea rezistenþei generale a organismului la rãceli;
- acþiune generalã desensibilizantã in probleme alergice;
- de mare ajutor in rinite, sinuzite, laringite;
- rezultate favorabile in astm bronºic, bronºite astmatiforme, bronºite, bronºectazii, silicoze, recuperãri in TBC, mucoviscidozã;
- somn liniºtit, odihnitor, stare de confort psihic;
- scãderea problematicii sforãitului;
- reducerea problemelor respiratorii ale fumãtorilor;
- ajutor natural in renunþarea mai uºoarã la fumat;
- calitate deosebitã a aerului care devine proaspãt si plãcut respiraþiei, cu asigurarea unui ambient interior plãcut.
Daca va intereseaza, il gasiti aici: http://www.tehnica-medicala.ro/products.php?product=Purificator-de-aer-SALIN-S2
Este un magazin online de tehnica medicala, eu mi l-am comandat online iar produsul mi-a fost livrat in 2 zile, deoarece eu sunt din Brasov!
kudika006707
Postat pe 28 Aprilie 2009 17:56
Va multumesc mult pentru toate mesajele pe care le-ati postat. Chiar am avut rabdare sa le citesc pe toate pe masura ce au fost postate. Si am si incercat sa le aplic pe unele dintre ele. O sa va spun cam cum a reactionat organismul meu. Laptele cu miere nu a mers la mine. Am luat melatonina e la farmacie...si toata noaptea am stat cu ochii in tavan....dupa aia am incercat passiflora..la fel. De fapt la mine problema este un pic mai complicata pentru ca eu am o istorie mai indelungata de insomnie. Sunt o persoana destul de anxioasa, am crescut intr-un mediu destul de dificil, emotional vorbind, avand o sora cu o boala psihica foarte grava si care a murit... Nu intru in detalii, insa ideea este ca sunt o persoana hipersensibila (si asta nu o spun ca pe un lucru bun), e nevoie de foarte putin ca sa intru intr-o faza proasta care se lasa cu nedormit...
Dupa ce am postat mesajul si am vazut mesajele voastre le-am incercat pe cat posibil, insa...nu a mers...pentru problema vine din interior. La un moment dat am fost atat de disperata ca am apelat la un psihiatru, care mi-a prescris un tratament usor, insa..tot un tratament psihiatric este, cu toate consecintele lui...M-am gandit mult daca sa incep sa iau pastilele, pentru ca eu ma gandesc si la un bebe..nu mai am 20 de ani..si asta insemna 3 luni de tratament plus nu stiu cate alte luni pana cand substantele se eliminau definitiv din organism. Si mai era ceva mai important: tratam efectele nu cauzele...atunci cand as fi intrerupt pastilele, as fi luat-o de la capat. Asa ca am decis sa incep un fel de terapie, am gasit pe cineva... Si am inceput incet incet sa incerc sa-mi rezolv din problemele care ma apasau. Incerc... Acum dorm fara nici un fel de pastile...cateodata nu adorm deloc, alteori adorm f. greu....dar macar nu mai bag substantele alea in mine, gen stilnox, diazepam... Asa ca ma lupt sa rezolv lucrurile care ma macina....multe...destule...Nu e usor...e un fel de un pas in fata si doi inapoi cateodata..dar alte solutii nu prea exista..
Va multumesc mult pentru mesajele voastre
Ana
annamaria_healthy
Postat pe 29 Aprilie 2009 21:54
pe mine ma ajuta enorm un purificator de aer salin sa pot dormi linistita pe aceste calduri si sa scap de oboseala oboseala. vi-l recomand si voua.
Cele mai importante caracteristici ale Purificatoarelor de aer Salin sunt:
- marirea rezistentei generale a organismului la raceli;
- acþiune generala desensibilizanta in probleme alergice;
- de mare ajutor in rinite, sinuzite, laringite;
- rezultate favorabile in astm bronsic, bronsite astmatiforme, bronsite, bronsectazii, silicoze, recuperari in TBC, mucoviscidoza;
- somn liniºtit, odihnitor, stare de confort psihic;
- scãderea problematicii sforãitului;
- calitate deosebita a aerului care devine proaspat si placut respiraþiei, cu asigurarea unui ambient interior placut.
eu mi l-am comandat online de la o firma de tehnica medicala si mi l-au adus acasa prin curier rapid. aici se gaseste produsul:
http://www.tehnica-medicala.ro/products.php?product=Purificator-de-aer-SALIN-S2
kudika006707
Postat pe 18 Iunie 2009 00:03
draga mea ,

sa sti ca si eu sufeream de nesomn pe baza nervoasa ,adormeam pe la 12 noaptea si la 3 sau 4 de dimi eram cu ochii in tavan cam 2-3 ore si readormeam spre dimineata , eram rupta in fiecare zi si foarte prost dispusa si mai ales certareata cu toata lumea , nimic nu-mi placea ..... si uite asa . Cind nu dormi esti vesnic irascibil si nimic nu-ti convine . Ei , si intr-o zi am dat peste niste capsule naturale care mi-au redat linistea si mai ales somnul .

Se numesc HGH ACTIVATOR si se gasesc pe www.bestlife-naturiste.ro Au niste efecte nemaipomenite . Dormi foarte bine noaptea , te scoli foarte odihnit , optimist , cu chef de viata , ai o energie extraordinara , esti in stare de orice , nu te enervezi si nu te afecteaza nervii celor din jurul tau , si cel mai important ...... te intineresc . Eu le-am probat si iti spun ca sint super . Nu au efecte secundare ca nu sint medicamente , este un ajutator in reactivarea hormonului nostru de crestere de la nastere . El ne face sa crestem cand sintem copii si pe la 18-20 ani incepe sa scada functia lui pana cand ajunge in stare latenta . Iar cu acest produs , doar reactivam ce avem noi nativ si ne simtim tineri si mai ales linistiti .

Incearca-l ,o sa vezi ca am dreptate . Si eu si sotul meu luam si nu mai sintem nervosi si nu mai vedem viata chiar asa de neagra

Nu este nimic chimic si nici sintetic in el ,e 100% natural , Cu ocazia asta o sa scapi si de toate temerile si problemele tale , sigur.

Iti doresc sanatate si noroc
jeanetta
Postat pe 9 Iulie 2009 20:40
Vitamina C si produsele cu catina nu se iau in nici un caz seara . Dau insomnii sigur.
laslau_aneta
Postat pe 10 Iulie 2009 11:38
O cura de detoxifiere cu produsele pe baza de aloe vera de la forever living products este indicata pentru aceste insomnii si nu numai dar si eliminarea meselor tarzi.
enemgabriel
Postat pe 10 Iulie 2009 11:41
buna dimineata, apeleaza l;a ESSENTELE FORALE BACH
te vor ajuta si se face un trat personalizat care elimina cauzele insomniei.
e-mailul meu terapii.florale@gmail.com
sau dia_luna_sol@yahoo.com
cu mare drag,
iuliana
dia_luna_sol
Postat pe 4 Decembrie 2009 10:52
Poti incerca laptisorul de matca pur, suta la suta natural, nu cel din fiole sau pastile. Acesta este un reglator natural al somnului,deoarce contine triptofan,un hormon care ajuta la reglarea somnului, hormon continut si de carnea de curcan.
Am avut o perioada foarte stresanta si l-am incercat si eu. Nu numai ca mi-a reglat somnul, dar mi-a redus si stresul. M-am simtit extraordinar dupa ce l-am consumat.
Bafta!
kudika116665
Postat pe 22 Februarie 2010 10:35
http://www.agentiasmile.ro/index.php?pag_index=2&id_oferta=572&title_pag=OFERTA+PASTE+2009
STATIUNEA SINAIA

PENSIUNEA BOEMA 3*

CAZARE 3 NOPTI CU MIC DEJUN SI CINA + MASA TRADITIONALA DE PASTE
TARIF 549 LEI / PERSOANA / PACHET.


cornel_sabin
Postat pe 27 Februarie 2010 00:07
Buna draguta .Eu am luat stres clin ,este foarte bun ,cam scump intr-adevar ,costa cam 1,2 lei capsula insa mie mi-a facut bine .Si inca ceva ,timp de o spatamina am luat cite-o pastila de eglonil de 50 mg.pe zi iar toate astea m-au linistit .Mi-au fost recomandate de un medic de la spitalul socola din Iasi .Poti incerca si tu.Sanatate si liniste iti doresc/
luca_olguta
Postat pe 13 Noiembrie 2011 19:09
Buna. E vechi mesajul. Sper ca ai scapat de insomnii. Daca nu incearca si passiflora, sau bien dormir. Sunt tabelete tot naturistste. Le gasesti la plafar.
kudika_965169
Postat pe 13 Mai 2014 06:59
Stimata doamna-am citit recomandarea cu Psiflora, am o intrbare-folosirea acesteia creeaza dependenta?
Dv cum ati luat Pasiflora si cat timp?
MULTUMESC
kudika_979766
Postat pe 18 Ianuarie 2015 19:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
As avea nevoie de ajutor 2 De la: healthy000378 19 Decembrie 2009 00:15
Pont slabire 1 De la: kudika_12958 4 August 2012 22:26
despre purine 2 De la: tarot 12 Noiembrie 2009 04:58
PATRUNJELUL MIRACULOS 5 De la: healthy005889 6 Martie 2010 10:33
Mananca sanatos 7 De la: office_salinasusesi_ro 14 Martie 2010 16:37