Setari Cookie-uri

calcaie crapate .cum le tratam ?daca stie cineva

Si cum se numeste crema de 30ron?
mireladoncut
Postat pe 22 Martie 2009 00:33
cu aloe vera. First de la Forever, antimicotic, antibacterian, cicatrizant, regenerator htp://aloevera.elinaa.eu/
elinaa_healthy
Postat pe 22 Martie 2009 17:50
paseaza putina banana pe o farfurie cu o furculita pana obtii o pasta pe care o aplici pe calcaie seara inainte de culcare te masezi usor cu aceasta pasta dupa care pui o soseta.dimineata te poti clati .inearca pe o perioada mai lunga.sper sa te ajute .am auzit si eu de la o batranica.
many_sch
Postat pe 22 Martie 2009 20:25
Buna, pentru calcaie crepate foloseste din magazin sau din farmacie crema de aloe vera, este foarte bune pentru orice, si o gasesti peste tot.
teletincristina
Postat pe 23 Martie 2009 11:50
folositi cu incredere produse HEMEL sunt grozave. Va pot trimite
sarmisegetuza_healthy
Postat pe 23 Martie 2009 12:33
la firma HEMEL este o crema speciala penmtru calcaie, este extraordinara. Pot sa-ti trimit, costa 37 lei dar este grozava. ica162003@yahoo.com
sarmisegetuza_healthy
Postat pe 23 Martie 2009 12:48
De la: camiflorea, la data 2009-03-21 21:54:20
De la: morphina, la data 2009-03-21 13:25:26
De la: camiflorea, la data 2009-03-16 16:41:31
De la: irina_love27, la data 2009-02-23 11:35:38spuneti-mi si mie


cauza crapaturilor de la calcaie poate fi un deficit mineral sau vitaminic, o micoza, un hipotiroidism. eu mi-am reglat aspectul lor luand in consideratie toti acesti factori. acum calcaiele mele arata rezonabil dar trebuie sa am grija sa nu recidiveze. pe camelia_focsani@yahoo.com putem discuta mai multe, trebuie stabilita intai cauza.


interesanta abordare a subiectului dar crede-ma cand ai HIPOTIROIDISM calcaiele crapatea is FIX ultima ta grija, si in nici un caz calcaiele crapate nu pot fi unic simptom in aceasta boala ;) si sper k nu te-ai tratat cu L-Thyroxin k sa scapi de crapaturile din calcaie.
Cat despre micoza....poate fi vorba de ciuperca picioarului care apare mai intai intre falange si netratata ajunge la calcai....si mai ai si pruritul care este destul de suparator....
deci din lista ta mai ramane hipovitaminoza care este cauza cea mai frecventa la femeile tinere
pentru calcaie crapate mai bine mergi la dermatolog decat la endocrinolog....nu crezi??


nu cred, eu am avut nevoie de toata echipa, endocrinolog, dermatolog... si nu am luat hormoni artificiali. deficitul mineral si vitaminic poate fi intretinut de hipotiroidism. iar tineretea sau batranetea nu are-a face cu hipovitaminoza, poate fi la orice varsta. abordarea poate fi complexa sau simpla. dupa ce le-am parcurs pe cele simple cu rezultate temporare si recidive suparatoare am ajuns la cea complexa si mi-am rezolvat problema. vorbesc din experienta. intradevar, nu calcaiele au fost cea mai grea problema, dar faceau parte din tablou.


tineretea, batranetea si hipovitaminoza kiar merg bine impreuna: la batrani predomina catabolismul deci nu se mai asimileaza mineralele si vitaminele in cantitatea necesara, la tineri hipovitaminoza apare datorita deficitului de aport(gandeste-te la modul de alimetatie din zilele noastre, gandeste-te la curele de slabire foarte des practicate, gandeste-te la furtunile hormonale pe care o femeie le suporta in timpul vietii - menstre,sarcini,menopauza).
Cat despre tiroida ce vroiam sa iti spun este ca in lipsa unui tablou clinic sugestiv pentru o afectiune tiroidiana de orice fel un medic nu o sa o trimita sa isi faca hormonii tiroidieni. Calcaiele crapate nu-s patognomonice pentru afectiunea tiroidiana. Presupun ca tu nu te-ai dus la doctor doar pentru calcaiele crapate, dar odata descoperita boala, calcaiele crapate au devenit afectiune secundara bolii tale care prin tratament s-a remis. Invers nu poti sa o iei...dak am calcaiele crapate am hipo-/hipertiroidism, intelegi ce vreau sa zic? se verifica intai cele mai frecvente afectiuni ce dau calcaie crapate. E ca si cum ai spune "dak ma doare capul foarte tare trebuie sa imi fac CT pt k o e posibil sa am tumora cerebrala pt ca o tipa care a avut tumora cerebrala avea dureri asa mari. Sper k acum ai inteles ce am vrut sa zic.
morphina
Postat pe 23 Martie 2009 16:23
De la: irina_love27, la data 2009-03-17 20:42:56merci fetelor pt sfaturi
kudika057190marisan
Postat pe 24 Martie 2009 20:20
Este adevarat ca ureea vindeca. Eu folosesc crema de maiini si picioare pe baza de uree. se numeste UREBALM. Cauta si vei gasi sigur.
simha
Postat pe 27 Martie 2009 17:06
mama avea adevarate cratere la calcaie.Se spala in apa calda cu sapun apoi isi dadea cu felii de lamaie care inmuia pielea si facea ca ulterior crema de galbenele sa intre mai usor in piele.Punea apoi sosete in picioare.
monique0312
Postat pe 17 Mai 2009 13:26
eu pot sa spun cu rusine cei drept k am folosit crema fiului meu de uns p corp de la jonshons si a fost minunata de atunci o folosesc regulat si nu ammai avut,probleme
pisicutza_healthy
Postat pe 15 Iunie 2009 13:17
va recomand crema pt calcaie de la hemel. da rezultate f bune.
anna_healthy
Postat pe 6 Iulie 2009 16:27
Crema MEBRA pentru calcaie crapate.Se gaseste in farmacii , eu am incercat mai multe si nu a dat rezultat nici una ,cu crema MEBRA s-a vazut rezultatul dupa 3 zile .
zotescu
Postat pe 12 August 2009 09:13
De la: paula.zotescu@daciagroup.com, la data 2009-08-12 09:13:29Crema MEBRA pentru calcaie crapate.Se gaseste in farmacii , eu am incercat mai multe si nu a dat rezultat nici una ,cu crema MEBRA s-a vazut rezultatul dupa 3 zile .


vino si cu un pret :P
si mami are probleme grave si nu doar cu calcaiele crapate pana da sangele insa si cu piele moarta si intarita pe degete, talpa.... e groaznic groaznic si o vad cum e la limita disperarii
agny
Postat pe 12 August 2009 13:03
Eu recomand crema pentru calcaie de la Hemel. E f buna.
anna_healthy
Postat pe 12 August 2009 15:45
Si eu tot ptr MEBRA votez!
Looloo
Postat pe 12 August 2009 16:34
Nu este scumpa in jur de 10Ron este f.buna eu am avut calcaiele crapate de mi-a dat sange si am luat si creme scumpe dar fara nici un rezultat .Incercati cu crema MEBRA si o sa va convingeti.O zi buna
zotescu
Postat pe 13 August 2009 07:50
Am uitat -seara va spalati pe picioare va frecati cu piatra ponce si apoi va ungeti cu crema MEBRA si va puneti sosetute in picioare de preferabil din bumbac si apoi in pat .O sa vedeti rezultatul .Astept un raspuns
zotescu
Postat pe 13 August 2009 07:56
De la: paula.zotescu@daciagroup.com, la data 2009-08-13 07:56:59Am uitat -seara va spalati pe picioare va frecati cu piatra ponce si apoi va ungeti cu crema MEBRA si va puneti sosetute in picioare de preferabil din bumbac si apoi in pat .O sa vedeti rezultatul .Astept un raspuns


si o cumpar din orice farmacie?
agny
Postat pe 13 August 2009 15:14
DRAGA MEA,DACA AI CALCAIELE CRAPATE INSEAMNA CA AI PROBLEME GINECOLOGICE.AR FI BN SA-TI FACI UN CONTROL GINECOLOGIC SI NISTE ANALIZE.DUPA TRATAMENT AI SA VEZI CA SE VOR REFACE.AM EXPERIMENTAT ASTA.
healthy004969
Postat pe 23 August 2009 10:04
Incearca crema pt calcaie de la HEMEL. Este extraordinara.Citeste despre ea pe hemel.ro.Sanatate.
braho
Postat pe 24 August 2009 17:08
Am primit un feed-back despre tratamentul calcaielor crapate.
Tratament cu Argint coloidal. Sincer nici eu nu m-as fi gandit la aceasta intrebuintare dar are efect. Stiu din surse sigure. Faci tratament intern si extern (local). Chiar are efect.
www.argint-coloidal.ro

Bye
Beni_healthy
Postat pe 25 August 2009 11:41
Vitamina A uleioasa este super pentru asa ceva.Dar,efectul nu este imediat ci cam intr-o luna.Si in fiecare seara unse calcaiele.
amal2duman
Postat pe 11 Septembrie 2009 21:57
Vaselina sau petroleum jelli,sau pur si simplu parargilul sua parafina lichida este cel mai bun regenerant al calcaielor.Fa-ti pedichiura regulat si inmoaie bine calcaiele indeparteaza stratul cornos si unge-te seara deseara cu untura degasca sau cu vaselina sau parafina calda stai cu soseste toata anoaptea si in maxim 2 sapt vei avea calcaie ca si noi.
andreaV
Postat pe 15 Septembrie 2009 14:43
vezi pe www.life-care.ro crema pe baza de uree,crema vita de vie si de marmota...in jur de 15 lei/250 gr fiecare.eu mi-am rezolvat problema calcaielor si a pielii f uscate de pe picioare
iuliazah65
Postat pe 15 Septembrie 2009 20:48
dintre toate produsele, crema de galbenele de la plafar ii cel mai bun si nu te costa mult...
healthy003603
Postat pe 15 Septembrie 2009 23:19
Buna, vreau sa aflu si eu cum se cheama aceasta crema. Multumesc.
pn_mihaela
Postat pe 25 Septembrie 2009 12:52
De la: healthy003603, la data 2009-09-15 23:19:27dintre toate produsele, crema de galbenele de la plafar ii cel mai bun si nu te costa mult...
Vortba lui Becali,cat dai atata face,putin dai putin face.
ene_m_gabriel
Postat pe 25 Septembrie 2009 12:56
De la: morphina, la data 2009-03-21 13:16:39
De la: 3mamarute_, la data 2009-03-16 16:37:23S-ar putea trata foarte simplu dar nu stiu in ce masura accepti aceasta reteta. Eu m-am confruntat cu astfel de probleme si le-am rezolvat. Stai cu picioarele in propria ta urina pe care o strangi intr-o zi, vreo 30 minute. O poti reancalzi la nevoie pentru tratament. Trebuie cel putin o saptamana de tratament. Dupa, ungi picioasele cu crema de galbenele, seara spalare normala cu apa. O cunostinta recenta mi-a deschis ochii asupra acestui remediu vechi de pe vremea bunicii!! Sanatate!



:)) foarte funny...sa inteleg k nu mai faci pipi in buda ci in lighean k sa poti sta in fiecare seara cu picioarele in propria-ti urina...:)) ca in melodia aia Hotel Cismigiu..."stam cu craci-n pisat" :)) :))
sylvynet
Postat pe 27 Septembrie 2009 02:48
Ce prostie si scarbosenie mai e si asta cu urina?
Cum sa stai cu picioarele in urina?Urina contine multi microbi.Dupa ce te duci la toaleta se recomanda sa te speli pe maini, sa ai o igiena corespunzatoare. Nu mai suntem pe vremea bunicii. S-au inventat cremele pe baza de uree.Poti merge la farmacie sa ceri o astfel de crema.
sylvynet
Postat pe 27 Septembrie 2009 02:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
steriletul ingrasa? 7 De la: coldwind 15 Martie 2010 15:52
dupa extractia steriletului... 39 De la: OPHELIA2008 28 Ianuarie 2016 15:20
unde gasim incaltaminte de calitate la preturi rezonabile? 1 De la: sophiae07 16 Septembrie 2009 18:28
URGENT BETA HCG ce inseamna? va rog eu este urgent 20 De la: kudika367017 11 Aprilie 2011 13:36
Despre o extirpare de polip uterin 9 De la: Anayllyl 11 August 2014 17:05