Setari Cookie-uri

calcaie crapate .cum le tratam ?daca stie cineva

spuneti-mi si mie
ingerasul_noptii
Postat pe 23 Februarie 2009 11:35
Probabil ca iti lipseste vitamina A. Poti face pedichiura SPA si sa te masezi in fiecare seara cu crema de galbenele.
solutia
Postat pe 26 Februarie 2009 06:11
merci,cine mai stie si alte solutii
ingerasul_noptii
Postat pe 26 Februarie 2009 20:46
S-ar putea trata foarte simplu dar nu stiu in ce masura accepti aceasta reteta. Eu m-am confruntat cu astfel de probleme si le-am rezolvat. Stai cu picioarele in propria ta urina pe care o strangi intr-o zi, vreo 30 minute. O poti reancalzi la nevoie pentru tratament. Trebuie cel putin o saptamana de tratament. Dupa, ungi picioasele cu crema de galbenele, seara spalare normala cu apa. O cunostinta recenta mi-a deschis ochii asupra acestui remediu vechi de pe vremea bunicii!! Sanatate!
3mamarute_
Postat pe 16 Martie 2009 16:37
De la: irina_love27, la data 2009-02-23 11:35:38spuneti-mi si mie


cauza crapaturilor de la calcaie poate fi un deficit mineral sau vitaminic, o micoza, un hipotiroidism. eu mi-am reglat aspectul lor luand in consideratie toti acesti factori. acum calcaiele mele arata rezonabil dar trebuie sa am grija sa nu recidiveze. pe camelia_focsani@yahoo.com putem discuta mai multe, trebuie stabilita intai cauza.
camiflorea
Postat pe 16 Martie 2009 16:41
Pentru cine nu concepe acel tratament cu urina..care poate fi foarte bun, de altfel..ar mai fi si alt remediu... Exista un produs pe piata al unei firme de produse farmaceutice care se ocupa de tot ce tine de igiena picioarelor... E o crema care se foloseste timp de 7 zile .Eu am incercat-o si a avut rezultate uimitoare...la fel si persoane cu probleme grave... Asta e pentru un rezultat pe perioada scurta. Apoi...pt mentinerea rezultatelor..cred c-ar fi bine sa vezi ce substante lipsesc din organismul tau...pt ca calcaiele crapate arata o dereglare a organismului. Crema intra usor in piele, nu miroase si se gaseste in orice farmacie. Singurul inconvenient ar fi pretul..in jur de 30 de roni..dar face toti bani! Sper ca ti-am putut fi de ajutor.
alcorada
Postat pe 17 Martie 2009 16:58
merci fetelor pt sfaturi
ingerasul_noptii
Postat pe 17 Martie 2009 20:42
Eu am avut rezultate foarte bune cu lapte pentru ingrijirea corpului cu coenzima Q10 facut de Hofigal. Costa in jur de 10 RON si se gaseste la farmaciei, plafar sau chiar la unele magazine de cosmetice. Mult succes.
monica143
Postat pe 21 Martie 2009 07:08
NEUTROGENA este foarte foarte buna.....este o minune de crema.
saramaria
Postat pe 21 Martie 2009 08:47
NEUTROGENA este o minune de crema.......foarte foarte buna!
saramaria
Postat pe 21 Martie 2009 08:53
Eu am folosit sapunul cu glicerina si miere de la amway si nu mai am probleme nici cu calcaiele uscate si crapate nici cu pielea.
statica
Postat pe 21 Martie 2009 09:52
incercati cu "balsam pentru calcaie"-se gaseste in magazinele plafar.este ffff ieftina dar ffff buna.dupa ce aplicati crema incaltati o soseta de bumbac .succes
STATE_PETRUTA
Postat pe 21 Martie 2009 09:55
Se pot tampona si cu bitter suedez, in fiecare seara, e si cicatrizant si daca faci zilnic asta se regenereaza pielea si vor fi mult mai fine.
beatricea
Postat pe 21 Martie 2009 11:08
De la: solutia, la data 2009-02-26 06:11:11Probabil ca iti lipseste vitamina A. Poti face pedichiura SPA si sa te masezi in fiecare seara cu crema de galbenele.
k_puiu
Postat pe 21 Martie 2009 11:17
ok
k_puiu
Postat pe 21 Martie 2009 11:18
pentru calcai crapate se unge cu untura de gaina si se trage un ciorap in picioare (pentru noapte) rezultate 100%......se repeta de cate ori trebuie dar rezultatele se vad in 1-2 zile....mult succes.
k_puiu
Postat pe 21 Martie 2009 11:22
Draga mea,e foarte simplu! Eu am avut astfel de probleme si le-am rezolvat foarte usor! Te duci ,ori la farmacie ori la supermarket,si iei Dr.Scholl pentru calcaie si glicerina(vaselina) pentru copii de la Johnson.Te dai in fiecare seara dupa ce te speli pe picioare.Aplici Dr.Scholl pe zona afectata si dupa 10 minute dai si cu vaselina pe intreaga talpa.Apoi iti pui sosete cu care ramai toata noaptea. Si faci asa o saptamana,doua.O sa stii cand sa intrerupi tratamentul singura, pentru ca rezultatele pozitive apar vazand cu ochii,inca de la prima aplicare.Daca ti se pare prea scump, poti sa dai numai cu Dr.Scholl pe zona afectata, fara sa mai aplici vaselina.Bafta si sunt sigura ca o sa functioneze si la tine ca si la multi alti!
anca_bibilica
Postat pe 21 Martie 2009 12:09
In farmacii se gaseste o crema foarte ieftina ''CREMA PTR CALCAIE CREPATE" de la firma MEBRA, este foarte eficace. tratamentul dureaza cam 3 zile si are un efect puternic cicatrizant. Succes
gabriela67
Postat pe 21 Martie 2009 13:03
De la: 3mamarute_, la data 2009-03-16 16:37:23S-ar putea trata foarte simplu dar nu stiu in ce masura accepti aceasta reteta. Eu m-am confruntat cu astfel de probleme si le-am rezolvat. Stai cu picioarele in propria ta urina pe care o strangi intr-o zi, vreo 30 minute. O poti reancalzi la nevoie pentru tratament. Trebuie cel putin o saptamana de tratament. Dupa, ungi picioasele cu crema de galbenele, seara spalare normala cu apa. O cunostinta recenta mi-a deschis ochii asupra acestui remediu vechi de pe vremea bunicii!! Sanatate!



:)) foarte funny...sa inteleg k nu mai faci pipi in buda ci in lighean k sa poti sta in fiecare seara cu picioarele in propria-ti urina...:)) ca in melodia aia Hotel Cismigiu..."stam cu craci-n pisat" :)) :))
morphina
Postat pe 21 Martie 2009 13:16
De la: camiflorea, la data 2009-03-16 16:41:31
De la: irina_love27, la data 2009-02-23 11:35:38spuneti-mi si mie


cauza crapaturilor de la calcaie poate fi un deficit mineral sau vitaminic, o micoza, un hipotiroidism. eu mi-am reglat aspectul lor luand in consideratie toti acesti factori. acum calcaiele mele arata rezonabil dar trebuie sa am grija sa nu recidiveze. pe camelia_focsani@yahoo.com putem discuta mai multe, trebuie stabilita intai cauza.


interesanta abordare a subiectului dar crede-ma cand ai HIPOTIROIDISM calcaiele crapatea is FIX ultima ta grija, si in nici un caz calcaiele crapate nu pot fi unic simptom in aceasta boala ;) si sper k nu te-ai tratat cu L-Thyroxin k sa scapi de crapaturile din calcaie.
Cat despre micoza....poate fi vorba de ciuperca picioarului care apare mai intai intre falange si netratata ajunge la calcai....si mai ai si pruritul care este destul de suparator....
deci din lista ta mai ramane hipovitaminoza care este cauza cea mai frecventa la femeile tinere
pentru calcaie crapate mai bine mergi la dermatolog decat la endocrinolog....nu crezi??
morphina
Postat pe 21 Martie 2009 13:25
si ca sa nu fiu doar cea care critica am sa dau si un remediu...care la mine a dat rezultate de prima data, fara sa ma caut de nush ce boli sau sa stau cu picioarele in urina pe 24 de ore.

dupa dush te poti trata cu piatra ponce dupa care aplici cu degetul ulei de ricin si vitamina A uleioasa pe intreaga zona afectata masand pana intra in piele... et viola... calcaie fine fara crapaturi si bataturi...te deai de cate ori ai nevoie si dupa poti aplica orice alta crema vrei. in plus uleiurile is foarte ieftine si nu tre sa aplici o cantitate foarte mare.


calcaiele se crapa in mod normal pt k asta e procesul natural de indepartare a keratinei si de producere a unui nou start
morphina
Postat pe 21 Martie 2009 13:35
si ca sa nu fiu doar cea care critica am sa dau si un remediu...care la mine a dat rezultate de prima data, fara sa ma caut de nush ce boli sau sa stau cu picioarele in urina pe 24 de ore.

dupa dush te poti trata cu piatra ponce dupa care aplici cu degetul ulei de ricin si vitamina A uleioasa pe intreaga zona afectata masand pana intra in piele... et viola... calcaie fine fara crapaturi si bataturi...te dai de cate ori ai nevoie si dupa poti aplica orice alta crema vrei. in plus uleiurile is foarte ieftine si nu tre sa aplici o cantitate foarte mare.


calcaiele se crapa in mod normal pt k asta e procesul natural de indepartare a keratinei si de producere a unui nou start
morphina
Postat pe 21 Martie 2009 13:36
si eu am avut aceasta problema si am rezolvat-o foarte usor si repede cu crema"M E M B R A" scrie desupt "crema pentru calcaie crapete"din farmacii.
kudika185802
Postat pe 21 Martie 2009 15:28
Mergi si fa analizele pt tiroida, TSh si T4, este posibil sa ai probleme de tiroida. Local, masezi in fiecare seara cu crema Hemel de calcaie.
Arlene
Postat pe 21 Martie 2009 17:41
ULEI DE MASLINE SAU DE MIGDALE. IL POTI FOLOSI PENTRU TOT CORPUL
adr.popa@yahoo.com
Postat pe 21 Martie 2009 19:29
eu am folosit crema de calcaie de la elmiplant si e fff buna!
daydori
Postat pe 21 Martie 2009 19:42
un leac din popor: seu de oaie,de asemenea la magazinele de pantofi se vinde o crena de productie engleza, ambalaj galen cu albastru, mi-e mi-a ajutat in mod chiar miraculos!
anca_zse
Postat pe 21 Martie 2009 19:49
Am avut si eu aceasta problema si nu este ceva de neglijat.Poate sa fie o ciuperca si astfel pti infesat si pe alti membrii ai familiei> Si eu am crezut ca e o lipsa de vitamine dar se pare ca aceste cazuri sunt mai rare. Iti recomanda sa consulti un dermatolog.Eu m-am tratat cu clotrimazol 1 % crema cateva luni si bai cu bicarbonat de sodiu acum sunt bine .
felicia_rus
Postat pe 21 Martie 2009 20:21
dintre toate cremele gasite la farmacii si testate de mine,niciuna nu a dat rezultate,eu folosesc grasime de oaie amestecata cu aloe vera.e foarte buna.cine suporta mirosul de oaie sa incerce,merita.
flori_cristinescu
Postat pe 21 Martie 2009 20:25
De la: morphina, la data 2009-03-21 13:25:26
De la: camiflorea, la data 2009-03-16 16:41:31
De la: irina_love27, la data 2009-02-23 11:35:38spuneti-mi si mie


cauza crapaturilor de la calcaie poate fi un deficit mineral sau vitaminic, o micoza, un hipotiroidism. eu mi-am reglat aspectul lor luand in consideratie toti acesti factori. acum calcaiele mele arata rezonabil dar trebuie sa am grija sa nu recidiveze. pe camelia_focsani@yahoo.com putem discuta mai multe, trebuie stabilita intai cauza.


interesanta abordare a subiectului dar crede-ma cand ai HIPOTIROIDISM calcaiele crapatea is FIX ultima ta grija, si in nici un caz calcaiele crapate nu pot fi unic simptom in aceasta boala ;) si sper k nu te-ai tratat cu L-Thyroxin k sa scapi de crapaturile din calcaie.
Cat despre micoza....poate fi vorba de ciuperca picioarului care apare mai intai intre falange si netratata ajunge la calcai....si mai ai si pruritul care este destul de suparator....
deci din lista ta mai ramane hipovitaminoza care este cauza cea mai frecventa la femeile tinere
pentru calcaie crapate mai bine mergi la dermatolog decat la endocrinolog....nu crezi??


nu cred, eu am avut nevoie de toata echipa, endocrinolog, dermatolog... si nu am luat hormoni artificiali. deficitul mineral si vitaminic poate fi intretinut de hipotiroidism. iar tineretea sau batranetea nu are-a face cu hipovitaminoza, poate fi la orice varsta. abordarea poate fi complexa sau simpla. dupa ce le-am parcurs pe cele simple cu rezultate temporare si recidive suparatoare am ajuns la cea complexa si mi-am rezolvat problema. vorbesc din experienta. intradevar, nu calcaiele au fost cea mai grea problema, dar faceau parte din tablou.
camiflorea
Postat pe 21 Martie 2009 21:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
serviciu de telefonie(abonament 5 euro vorbesti gratis in strainatate nelimitat si la orice ora) 1 De la: monicamo 9 Aprilie 2009 18:05
sani si problemele lor 25 De la: maria1931 19 Iunie 2010 18:43
insuficienta renala!! 3 De la: healthy001662 11 Aprilie 2010 19:38
dupa intreruperea de sarcina 1 De la: angelradios 12 Aprilie 2011 08:18
pilula de a 2 zi 2 De la: d3lya 15 Decembrie 2009 12:17