Setari Cookie-uri

Sinechia

CINE STIE CE E SI CUM SE TRATEAZA? E NEVOIE DE INTERVENTIE? (SINECHIA)
DIDA_healthy
Postat pe 2 Martie 2009 21:01
Sinechia uterina reprezinta o alipire a peretilor uterini ca rezultat al raspunsului inflamator post agresiune data cel mai frecvent de un chiuretaj.

In cazul unei sinechi, rezolvarea acesteia poate fi realizata prin dilatare cu dilatatoarele Haegar (instrumente folosite si la chiuretaj pentru dilatarea colului uterin), prin intermediul histeroscopului (se introduce in cavitatea uterina un tub subtire care, pe langa posibilitatea vizualizarii cavitatii, are si capacitate interventionala, dezunind astfel peretii uterini si rezolvand astfel sinechia.
cristinarus
Postat pe 16 Martie 2009 20:47
eu am avut sinechie uterina in urma unui chiuretaj prea brutal ( culmea , facut la unul dintre cei mai buni doctori din constanta, cu o gramada de bani)si timp de aproape 2 ani nu am mai avut ciclu menstrual, pana m-am hotarat sa merg la medic , acesta mi-a facut o interventie asemanatoare chiuretajului( cu anestezie generala insa , deoarece este destul de dureroasa ) si de atunci am ciclu normal . marele dezavantaj este ca sunt aproape 100% sanse sa nu mai poti face copii dupa aceea . eu am 3 ani de atunci si pot sa spun ca , fara nici un mijloc de contracepptie si cu o viata sexuala normal, nu ama mai ramas niciodatat insarcinata de atunci . de aceea recomand tuturor femeilor sa foloseasca mijloace contraceptive si ,numai extrem , sa recurga la avort deoarece consecintele pot fi foarte grave
gabirasanu
Postat pe 17 Iunie 2009 12:44
Buna!Sunt casatorita de 4ani si 6luni,iar anul trecut am fost diagnosticata cu sinechie uterina.Ne dorim foarte mult un copil, iar anul trecut am inceput investigatiile sa vedem care este problema!Mi s-a facut o histerosalpingografie, sa se vada daca am ceva la trompe, iar in urma acestei interventii mi s-a dat diagnosticul de sinechie uterina.In vederea rezolvarii problei mi s-a montat un sterilet, iar spre ;;norocul½ meu a alunecat si am sangerat 1luna, dupa care l-am scos!Partea interesanta este ca eu am menstruatie si din cate am aflat in sinechie nu este menstruatie.Nu stiu ce sa mai cred!Mi s-a spus ca se poate rezolva doar prin interventie chirurgicala(operatie- m-a trimis la Tg. Mures)
Ce sa fac?

Postat pe 30 Iunie 2009 10:22
eu am avut parte de sinechie de 2 ori
nu este adevarat faptul ca nu mai ramai insarcinata dupa asta
mi s-a montat un sterilet si dupa ce l-am scos, la scurt timp am nascut o fetita; in legatura cu steriletul cazut, e bine sa mergi la un ginecolog care stie bine meserie
eu am avut sterilet 25 de ani si nu am avut nici cea mai mica problema
primul mi s-a pus in 1983, pt ca de 2 ori se intervenise pt sinechie si a fost singura metoda pt a avea ciclu
apropo;cand ai sinechie, sigur nu ai cum sa mai ai ciclu>>>>>>>>>>
liviuca0
Postat pe 27 Iulie 2009 14:04
Ajutati-ma si pe mine , am facut un chiuretaj in 4 iunie, de atunci nu mi-a venit ciclu, mi-a dat medicul orgamteril si a zis ca in 2 saptamani ar trebui sa0mi vina , dar nimic, am facut ecograf si a zis ca nu s-a format endometru, nu mai stu ce sa fac, sa consult alt medic,?Sinechia se vede la ecograf?cum se depisteaza?parca immi crapa burta , mai am dureri usoare zic ca-mi vine dar nimic, si simt o presiune in burta.Am facut 2 teste barza ca mor de frica dar nu stiu ce sa mai fac.
protopa
Postat pe 25 August 2009 22:13
BUNA SEARA LA TOATA LUMEA ,AM 35 DE ANI SI POT SPUNE CA AM FOST DIAGNOSTICATA CU SINECHIE UTERINA IN URMA CU 15 ANI FACUTA IN URMA UNUI CHIURETAJ ,MI SA PUS STERILET IN FORMADE "T" PENTRU A LASA CICLUL MENSTRUAL SA VINA ,AM SCOS STERILETUL DEOARCECE SE DEPLASASE SI AM RAMAS DIN NOU INSARCINATA ,DE ATUNCI AM RAMAS INSARCINATA DE 9 ORI ,NU VA FACETI GRIJI CA NU PUTETI RAMANE INSARCINATE DIN CAUZA SINECHIEI,EU CRED CA ALTELE SUNT PROBLEMELE ,SANATATE MAXIMA
claudia_ema68
Postat pe 13 Noiembrie 2009 22:30
buna ziua. acum un an am pierdut o sarcina,am fost chiuretata, dupa care nu am mai avut ciclu deloc...Cand am mers in tara am fost la ginecolog si mia dat fara analize,decat cu ecograf, arefam 250 pe care le-am luat dar nimic...ciclul nu mi-a venit decat mi-au reaparut semnele menstruale...am revenit in tara am mers la doctor care mi-a facut histeroscopie,mi-a zs ca am sinechie uterina partiala si mi-a pus un sterilet inauntru ptr a tine peretii uterului dezlipiti. Dupa aceasta procedura am avut ciclu ca la menstruatie 3 zile dupa care s-a oprit si a fost urmata de o scurgere galbena maronie ptr alte 4 zile. Acum inainte cu 6 zile de ziua in care ar trebuii sa am ciclu mi-a aparut iar o scurgere maronie, dar fara nici un simptom ca mi-ar venii menstruatia.Va rog sa imi spuneti este normal?menstruatia imi va veni normal sau intarziata ptr ca dupa histeroscopie am avut sangerarea aia?sau iar nimic ca in ultimul an? mentionez ca in tara ajung peste doua luni cand ma voi duce si la control iar aici( in Anglia) nu pot merge...doctorii te omoara cu zile...va multumesc frumos ptr timpul acordat
kudika_955588
Postat pe 16 Februarie 2014 18:21
SI EU AM SINECHIE UTERINA. MI S-A MONTAT UN STERILET, L-AM TINUT 6 LUNI, L-M SCOS SI ACUM IMI INTARZIE CICLUL DE CATEVA ZILE. E NORMALA DEREGLREA MENSTRUATIEI DUPA SCOATERA STERILETULUI? MENTIONZ CA CICLUL MI-A REVENIT CAT AM PURTAT STERILETUL. MULTUMESC.
kudika920824
Postat pe 14 Iunie 2014 14:50
De la: liviuca0, la data 2009-07-27 14:04:34eu am avut parte de sinechie de 2 ori
nu este adevarat faptul ca nu mai ramai insarcinata dupa asta
mi s-a montat un sterilet si dupa ce l-am scos, la scurt timp am nascut o fetita; in legatura cu steriletul cazut, e bine sa mergi la un ginecolog care stie bine meserie
eu am avut sterilet 25 de ani si nu am avut nici cea mai mica problema
primul mi s-a pus in 1983, pt ca de 2 ori se intervenise pt sinechie si a fost singura metoda pt a avea ciclu
apropo;cand ai sinechie, sigur nu ai cum sa mai ai ciclu>>>>>>>>>>
kudika920824
Postat pe 18 Iunie 2014 18:08
Buna ziua! Si eu am avut steriletpentru 6 luni, in vederea rezolvarii sinechiei uterine. L-am scos, si primul ciclu, dupa ce l-am scos m-a tinut 2 zile. E normal? Imi puteti spune, va rog, daca, pe langa montare sterilet, ati mai luat si alte tratamente? Dupa ce l-ati scos ce durata avea ciclu? Va multumesc pentru amabilitate
kudika920824
Postat pe 18 Iunie 2014 18:12
Mie nu mi s-a mai dat nimic altceva ptr sinechie in afara de histeroscopie cu toate ca din cate am citit pe net trebuia sa mi se dea si pastile homonale...Eu am scos steriletul la 3 luni, prima luna mi-a venit tot asa 2 zile dupa care aproape nimic, exact ca inainte. deci nu cred ca am rezolvat absolut nimic cu toate ca ma costat o gramada de bani si doctorul ma asigurat ca totul este bine...
Acum sunt disperata nu stiu in ce parte sa o mai iau, nu sunt in tara...
Va rog din suflet cele care ati rezolvat sinechia imi puteti spune si mie unde ati fost, la ce doctor(din bucuresti)

Va rog daca imi puteti raspunde...sunt disperata...vreau si eu un bebe
kudika_955588
Postat pe 21 Iunie 2014 12:08
La tine a venit ciclul menstrual, decat in prima luna dupa scoatere steriletului, iar in lunile urmatoare nu ti-a mai venit deloc?
kudika920824
Postat pe 21 Iunie 2014 18:57
Da...prima luna dupa scoatere mi-a venit, dupa care iar nimic, exact la fel ca la inceput :((
Va rog daca stie cineva un doctor bun la privat unde ma pot duce pentru o a doua histeroscopie si incercare de a scapa de sinechie...nu sunt in tara, voi veni iar special si nu pot sta mai mult de o saptamana daia vreau la privat pentru ca timpul de asteptare de la control la histeroscopie este mult mai rapid decat la stat!!! Va multumesc
kudika_955588
Postat pe 22 Iunie 2014 15:35
Imi pare rau, eu sunt la prima menstruatie, dupace am scos steriletul, am avut ciclu 2 zile, astept cea de-a doua menstruatie.....mi-e teama sa nu fie ca in cazul tau. Eu am luat Duphaston cate 10 pastile pe luna, timp de 6 luni, cat am avut steriletul pentru rezolvarea sinechiei. Tu nu ai luat deloc medicamente?
kudika920824
Postat pe 22 Iunie 2014 17:27
Eu nu am luat absolut nici o pastila, decat dupa histeroscopie mi s-au dat decat 5 zile antibiotice atat...cand am intrebat doctorul de pastile cu hormoni-ptr ca asa citisem eu pe net, mi-a zis ca eu nu am probleme cu hormonii, deci nu imi trebuie...
Vreau sa merg acum la alt doctor sa incerc inca o data!! Ala mia facut ecografie dupa ce mia scos steriletul si mi-a zis ca sunt rezolvata...dar eu nu imi dau seama cum stia el ca sunt ok ptr ca sinechia nu se vede la ecograf...i-am zis sa mai fac odata histeroscopia si mi-a zis ca nu e nevoie...si uite asa nu am rezolvat absolut nimic!
Imi poti spune si mie te rog unde si cu ce doctor ai facut tu daca este ok?
Sper sa fie ok la tine si sa se fi rezolvat totul!!!
kudika_955588
Postat pe 22 Iunie 2014 21:17
TU CUM AI AVUT MENSTRUATIA PE PERIOADA CAT AI PURTAT STERILET?
EU SUNT DUPA PRIMA MENSTRUATIE DUPA SCOATERE STERILET, CARE A FOST DE DOUA ZILE. ASTEPT URMATOARE MENSTRUATIE SA MA CONVING. SI MIE MEDICUL MI-A ZIS CA SUNT OK. EU PE PERIOADA PURTARII STERILETULUI AM AVUT MENSTRUATIE OK SIN TOATE PUNCTELE DE VEDERE.
kudika920824
Postat pe 23 Iunie 2014 10:34
Urmatoarea menstruatia a fost ok. AM SCAPAT DE URATA AIA DE SINECHIE.Am avut ciclul la fel ca inainte de a avea problema. Abia acum m-am linistit. O zi buna!!!!! Sanatate!!!!
kudika920824
Postat pe 12 Iulie 2014 16:12
Ma bucur mult ca ai rezolvat!!! imi poti spune si mie te rog la ce doctor ai fost si unde( daca ai fost in Bucuresti) ptr ca in alta parte nu as putea merge...si ce anallize ti s-au facut inainte de histeroscopie?? Multumesc frumos
kudika_955588
Postat pe 13 Iulie 2014 14:35
Am fost la un medic din Bacau. Nu am mai facut histeroscopie, mie mi s-a montat direct sterilet, pentru 6 luni. Mi- venit ciclu normal, imediat. Ca medicamentatie am avut 6 luni dupfhaston, cate 10 pe luna, respectiv zilele 16-25 ale ciclului menstrual. Dupa 6 luni, mi-a scos steriletul, prima luna am avut ciclu 2 zile, iar acum, in a doua luna, 4 zile, cum aveam inainte de a face sinechia. Daca pot sa te mai ajut cu ceva, sa-mi spui.
Tu cum mai esti?
kudika920824
Postat pe 13 Iulie 2014 18:45
eu tot asa...aproape nimic...acum pe 24 vin in tara, voi merge la ginecolog la control si dupa aceea sa vedem ce mai urmeaza ... merg la un alt spital(ptr infertilitate), dar am inteles ca trebuie sa imi faca cateva analize inainte care dureaza ceva timp, iar eu mai mult de o sapt nu pot sta in tara...sa vad ce o sa imi faca vineri pe 25 ca atunci am programare poate ma v-oi putea intoarce aici si sa vin iar luna urmatoare sau cand o sa ma programeze ptr histeroscopie. Problema e ca eu sinehia asta o am de 1 an jumatate timp in care nimeni nu a stiut ce am, deci la mine a si trecut mult timp..ei imi dadeau numai pastile hormonale si imi faceau ecografie unde totul arata bine. Sunt si foarte presata de timp ca nu pot sta in tara mai mult de o sapt, sinechia o am de 1 an jumatate si cu cat nu rezolv mai repede cu atat se agraveaza mai mult...iar in perioada de ciclu cre ca ajung la depresi ca plang tot timpul si nu imi pot reveni deloc...
Ma bucur mult ptr tine si ai grija de tine ca sanatatea e f importanta!!! Mersi frumos pentru raspuns!!! Sper sa se rezolve si la mine ca altfel cred ca innebunesc mai ales ca imi doresc din suflet un copilas
kudika_955588
Postat pe 13 Iulie 2014 19:09
Sa te faci bine, draga mea!!!!!! Sa stii ca se poate, si eu eram la fel de speriata ca si tine, mai ales cand am auzit de sterilet.....SE POATE!!!!!! Stai linistita!!!!!! TE PUP!!!!!!
kudika920824
Postat pe 14 Iulie 2014 13:33
Multumesc frumos pentru incurajari!! Sper sa se poata face ceva cat de curand...eu sper macar ca la control sa imi puna un sterilet daca nu imi poate face histeroscopia cand ma duc, macar asa sa poata iesi sangele ca am si niste dureri ingrozitoare cand ar trebuii sa imi vina( dar nu mereu).
Daca poti si vrei sa vb mai mult ma poti adauga la prieteni pe facebook...numele meu Cristina Luca sau pe mess vaspysor18gaby@yahoo.com ...miar face mare placere sa vb mai mult!!
Si eu te pup si multa sanatate!!
Iti voi scrie ce am facut la doctor saptamana viitoare!!
Multumesc inca o data si multa sanatate!!
kudika_955588
Postat pe 14 Iulie 2014 23:36
Ce ai mai facut? Ai rezolvat?
kudika920824
Postat pe 28 Iulie 2014 16:17
Am vazut ca nu ai mai dat nici un semn de viata. Sper din tot sufletul ca starea ta s-a mai imbunatatit. Sa stii ca eu nu am incetat sa a gandesc la tine, deorece si eu m-am confruntat cu astfel de probleme. T e pup!!!!
kudika920824
Postat pe 24 August 2014 16:43
Depinde ce sinechie ai avut,cat de grava...eu am avut 11 ani sinechie fara sa stiu,si am avut menstruatie regulata
Dragut_Teodor_1
Postat pe 8 Septembrie 2015 13:32
Buna,cea mai buna clinica particulara este in Bucuresti,Gynecoland,costa dar merita
Dragut_Teodor_1
Postat pe 8 Septembrie 2015 13:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Rezultat Papanicolau 3 De la: alexnails 29 Septembrie 2011 19:36
nu sunt fericita cu toate ca teoretic ar trebui sa fiu ... 20 De la: maimai_no1 19 August 2011 21:44
cum scap de Escherichia Coli? 20 De la: mihi_healthy 27 Septembrie 2016 16:23
Programare 3 De la: office_salinasusesi_ro 4 Martie 2010 04:08
Test Papanicolau?!? 4 De la: cristi_nna 23 Aprilie 2012 01:03