Setari Cookie-uri

detalii despre virginitate

De la: healthy005922, la data 2009-08-29 10:55:46moi as vrea si eu sami dati si mie plz niste detalii despre inceperea vietii sexuale la fete am 15 ani si sincer mie foarte frica sa incerc daca sar putea sami descrieti si mie prima noapte de amor pt o fat ro mult


Draga mea, dintre toate postarile de mai sus imi place cea a domnului Adi dar si cate ceva din celelalte. Tu ai 15 ani, parerea mea e ca este cam devreme, DAR, pentru ca este si un dar, asa cum spunea domnul Adi trebuie sa stai de vorba cu tine. Eu am vrut sa astept casatoria dar la 17 ani am fost violata si asa s-a dus "visul" meu sa fiu virgina la casatorie . Am fost violata chiar din cauza asta, ca prietena mea care stia ce imi doream iar ea isi incepuse viata sexuala de la 16 ani i-a spus prietenului ei si mi-au organizat " petrecerea" care mi-a distrus si schimbat viata la 180de grade si am ramas cu sechele pana in prezent, slava Domnului ca nu am ramas gravida. Deci ce vreau sa-ti spun este ca tu trebuie sa fii sigura ca iti doresti , nu ca vrea prietenul tau , ca poate te ameninta ca te paraseste sau ca sa fii in trend. Primul act sexual trebuie sa fie ceva sublim(din cate am inteles), ceva placut ,memorabil si poate fi asa doar daca tu si prietenul tau aveti sentimente puternice unul fata de altul dar si fatul ca el trebuie sa stie ce si cum sa inceapa si cum sa continue. Este VITAL ca el sa fie foarte atent si nu grabit. Tu NU trebuie sa accepti acel act sexual NICIODATA fara prezervativ. Virusul care duce la declansarea cancerului de col uterin se i-a prin act sexual si pe langa acest virus poti sa mai iei si multe alte virusuri sau boli care poate nu le sesizezi si netratate duc la complicatii nedorite. Deci PROTEJEAZA-TE si nu renunta pentru nici un fel de motiv la protectie. E posibil ca prietenul sa iti spuna ca nu are nimic sau ca nu ii plac prezervativele , etc. Te rog sa nu te lasi ca poate nici el nu stie ca are ceva. Alte persoane ti-au spus ca sa te gandesti la scoala si nu la viata sexuala, au spus asa din cauza ca dupa consumarea actului sexual , sa speram ca in mod placut, o sa ai ganduri nu numai pentru carte ci si pentru actul sexual si o sa neglijezi putin scoala. Eu sper ca nu o sa se intample pentru ca atunci nu ar trebui sa incepi viata sexuala niciodata. Daca incepi acum nu te mai gandesti la scoala, la 18 ani daca incepi ce se intampla? nu te mai gandesti la facultate? daca incepi la 25 ce se intampla ? nu te mai gandesti la servici? Si daca nu ai viata sexuala si te gandesti sa incepi sau nu, tot asa te perturba in privinta scolii, nu? daca prietenul insista zi de zi te face sa te gandesti tot timpul la asta nu? Deci, asa cum am mai spus trebuie sa stai de vorba cu tine si sa evaluezi situatia luand in calcul DE CE? CU CINE ? si cea mai importanta intrebare este DACA ESTI PREGATITA? medical dar mai ales psihic. Ti-am explicat riscurile, ca prietenul sa nu fie cum trebuie , adica sa se grabeasca ca pierde trenul sau altceva , ca nu mai poate, sau ca nu mai are rabdare. Eu am o fiica de 12 ani si intentionez sa-i dau aceleasi sfaturi in momentul in care o sa mi le ceara. Iti spun ca la fata mea, ai grija ce fel de partener ai pentru cel mai important moment din viata ta de pana acum dar care o sa te urmareasca pe tot restul vietii.
Cred ca am fost explicita si sper ca nu te-am deranjat cu nimic. Am incercat sa fiu la obiect.
Te pup si daca mai vrei sa vorbim astept un mesaj de la tine, sa ai grija de tine. Pa
intrigante
Postat pe 19 Mai 2010 12:36
iubita nici nu stii ce comoara ascuzi intre picioare...si la tine cum e?primul venit,primul servit?ohohoho ai toata viata inainte...si ce ti-au spus prietenele ca e super si ca sunt niste senzatii de nici macar ele nu ti le pot explica nu-i asa?da asa e e super,dar e oare la fel de super cand gagiul o sa se sature de tine?sau tu deja te gandesti ca el e idealul si sigur ai sa te casatoresti sau mai rau ti-a promis?promisiunile numai sunt ca acum odata asa ca daca vrea gagiul sa mai astepte,ca pe urma domnisorica cand ai sa dai de barbatul ideal ce ai sa-i mai ofer o "pasarica controlata"...chiar daca nu mai e la moda virginitatea iti spun eu ca orice baiat se mandreste cu "o pasarica neinceputa",care urmeaza sa...multa bafta si app yo am 20 si mi-am inceput viata sexuala anul trecut si pe urma m-a lasat desi ma ceruse in casatorie...oamenii se schimba!!!multa bafta,ai timp berechet s-o faci
yasminadulcik
Postat pe 20 Mai 2010 11:28
ok, am scris atat de mult ca la adaugare mesaj, s-a sters tot :)
misterious_gal
Postat pe 20 Mai 2010 13:21
Mai incerc o data. As vrea sa scriu asa cum as scrie pentru mine. La cei 15 ani omul este ca un fel de burete care absoarbe ceea ce vede, ce aude, ce i se spune. De aceea e bine sa fim atenti la ce ne expunem.
misterious_gal
Postat pe 20 Mai 2010 13:25
Am ajus rau daca actionam "dupa vremuri" si nu dupa ce e bine si ce e rau ....
Iingrid
Postat pe 20 Mai 2010 14:13
Pentru adirosu,
Acest sfat, dat domnisoarei "moi....", il dai si fetei tale? Ii spui, ai grija ce calitati are baiatul si apoi SUCCESURI? O fata la 15 ani ce calitati crezi ca apreciaza la un baiat de 15 ani, 17, ani, poate chiar 27 sau poate se gandeste la unul peste 30 ani ca ia placut ei cum ia spus odata ca-i frumoasa si ca are sani frumosi si ca are un inel in spranceana dreapta si unul in buza, si vrea sa o faca cu acesta. Nu cred. Iti permiti aici pentru ca acea domnisoara nu este fata ta. Nu cred asta, si cred ca ai o cu totul alta atitudine, asa cum trebuie sa aiba un tata. Acea atitutine ar fi trebuit sa o ai si aici.
Paunul
Postat pe 20 Mai 2010 15:18
Pentru Chocco,
Incepi ca un adevarat cadru didactic " cred ca esti plictisita sa auzi cam acelasi lucru de la toata lumea ( faptul ca esti mica...etc)(ai tinut tu sa precizezi ca dsoara "moi" sa inteleaga. Deci de la inceput nu ai fost sigura pe discernamantul ei) si te apropii de final cu "parerea mea este ca nu trebuie sa te grabesti.esti inca micuta" si inchei cu recomandarea de a consulta un medic de la Planing familial. Vai draga nu mai vad acea atittudine de cineva foarte experimentat in arta sexului. Nu cumva pana la acel medic de "Planing familial", ar trebui sa discute cu mamicu si taticu? Frumoase sfaturi, parintesti. Nu cumva esti mamica unei fetite de varsta ei? Tu ce sfaturi ai primit de la mamicu si taticu tau, sau ai sarit peste ei si ai fost direct la domnul doctor de "planing familial". Ce i-ai spus dlui doctor?. Moi dle doctor, uitati am 15 ani, sunt in clasa a 8-a si vreau sa o comit. Sune-mi si mie ce am de facut. Asa este? Nu este asa? Dar cum? Ei, trebuia sa-i spui domnisoarei "moi" cu totul alceva, asa cum ai facut tu, asa cum a facut mama ta, sau chiar bunica. Aaaa nu mai suntem pe vremea lor... Am inteles. Este trendul sa o comiti la 10-15 ani cand ai totul de la mamica si taticu mai putin sexul. Bravo, foarte bravo.
Paunul
Postat pe 20 Mai 2010 15:43
salut

pentru a incepe o viata sexuala trebuie sa fi foarte sigura pe ceea ce faci, sa fi sigura ca partenerul tau te merita si e atent cu tine, dar mai ales, sa ai o varsta mai mare. stiu ca tineretul din ziua de azi poate transforma o calitate intr-un lucru de care sa-ti fie rusine, de exemplu sa rada de faptul ca esti virgina, dar nu trebuie sa te iei dupa ei. stiu ca ceea ce o sa-ti spun pare invechit dar ai cerut o experienta de la prima noapte, eu am inceput viata sexuala la 24 ani, anul trecut cand m-am maritat, si crede-ma , a fost foarte dureros, se spune ca, cu cat esti mai in varsta cu atat vei avea dureri mai mari si ca, cu cat esti mai tanara vei avea dureri mai mici, sincer eu nu stiu ce sa cred dar tu sa te respecti mereu pentru ca si cei din jurul tau sa te respecte. scuze daca te-am suparat
florica2002
Postat pe 20 Mai 2010 21:23
hey...eu mi-am inceput viata sexuala aproape de 16 ani cu baiatul cu care sunt si acum cand am aproape 22,dar inca ma mai intreb daca nu cumva m-am grabit pe prietenele mele le-am sfatuit atunci sa mai astepte asa ca...think twice,ai tot timpul din lume pentru dragoste,iar cum esti acum nu o sa mai fii niciodata...sunt lucruri frumoase pe care poti sa le faci la varsta ta fara sa=ti dea dureri de cap...bucura-te de viata pentru ca dupa ce o sa-ti incepi viata sexuala o sa ai alte griji.cu bine
moni89
Postat pe 21 Mai 2010 11:36
Ptr Porumbelul,
Uite eu nu am postat pe forum sa ma contrazic cu nimeni.Eu am incercat sa dau un sfat .Nu trebuie sa urmeze exaact sfatul meu dar ar fi foarte bine sa ia in calcul si aceste aspecte de care am vorbit eu .am sfatuit-o sa mearga la un planing ptr ca era logic ca daca a postat pe un forum sa intrebe niste necunoscuti ceva atat de important nu are atata incredere si curaj ca sa vorbeasca cu parintii despre acesta incertitudine.Nu conteaza daca sunt cadru didactic,daca as putea avea copii de varsta ei sau daca sunt mai mica de varsta. As vrea sa stiu cu ce te deranjeaza pe tine modul cum m-am adresat eu?
just_choccotoff
Postat pe 21 Mai 2010 17:56
povestea mea este asemanatoare q cea a lui nique. la 16 ani mi-am pierdut virginitatea q cel kre imi e yubit si in prezent si la kre m-am mutat (aqm am 21), insa aqm imi pare rau k nu am mai ast. desi sunt q el si urmeaza sa n ksatorim ma gandesc k a fost un pic devreme. decizia iti apartine ,insa parerea mea este k ar trebui sa mai ast pt k nu ai nimic d pierdut,ba din contra. o sa iti dai seama mai tarziu k p langa mom asta unic mai pierzi si alte lucruri frumoase. t pup si fie sa alegi qm e mai bn
valutza_healthy
Postat pe 21 Mai 2010 19:04
Pentru Chooco
As fi vrut sa te fi adresat exact cum te-ai fi adresat fetitei tale de 15 ani. Esti convinsa ca va merge la acel medic si mai ales va avea curajul sa se confenseze?
Paunul
Postat pe 22 Mai 2010 10:05
Mai fetito, dar tu mama nu ai?
kudika098645
Postat pe 22 Mai 2010 10:08
De la: valutza, la data 2010-05-21 19:04:27povestea mea este asemanatoare q cea a lui nique. la 16 ani mi-am pierdut virginitatea q cel kre imi e yubit si in prezent si la kre m-am mutat (aqm am 21), insa aqm imi pare rau k nu am mai ast. desi sunt q el si urmeaza sa n ksatorim ma gandesc k a fost un pic devreme. decizia iti apartine ,insa parerea mea este k ar trebui sa mai ast pt k nu ai nimic d pierdut,ba din contra. o sa iti dai seama mai tarziu k p langa mom asta unic mai pierzi si alte lucruri frumoase. t pup si fie sa alegi qm e mai bn

copii emochizi, nu mai scrieti cu q in loc de cu si k in loc de ca....sunteti analfabeti, nu sunteti romani?
prozatos
Postat pe 22 Mai 2010 10:42
Ptr Porumbelul
Pai dai tu un raspuns asa .Punctul meu de vedere a fost altul .Suntem persoane diferite si fiecare avem opinii diferite asa ca nu pot sa te multumesc,imi cer scuze!Si nu vad de ce nu s-ar duce la un planing...nu costa nimic ,medicii nu sunt neaparat barbati,din contra la planing am intalnit numai femei asa ca ar avea foarte mult de castigat,iar acesta a fost numai un aspect eu am atins mai multe aspecte , nu numai pe acesta .in sfarsit!succes
just_choccotoff
Postat pe 22 Mai 2010 22:35
Buna Chocco,
Eu sunt tatic, tu esti mamic si, cred, ca esti mai in masura sa dai sfaturi in aceasta problema. Ti-am inteles foarte bine punctul de vedere si aspectele pe care le-ai atins si ti le respect, dar in calitate de mamic nu sunt cele pe care eu le asteptam. Nici nu astept sa ma multumesti, nu avem obligatii unul fata de altul ca sa urmarim sa ne si multumim, cu atat mai mult sa ne cerem si scuze. Din punctul meu de vedere, ca sa fiu un pic de acord cu tine, este libera sa mearga si la un planing (fara familial, daca exista?), chiar daca nu costa nimic, dar consider in continuare ca nu are ce cauta. Mai intai ar trebui sa treaca pe la mamica. Stiam si eu ca la planing predomina sexul frumos. Cred ca in problema de a comite-o la 15 ani, cel mai mare castig il are discutand cu mama si nu cu medicul. Daca ar fi fost la o varsta mai inaintata si cu alt statut intelegeam. La planing familial (deci si familial de aceasta data) te duci mai de graba cand ai deja o familie si nu atunci cand vrei sa-ti incepi viata sexuala. La 15 ani nu ai un raspuns pertinent la intrebarea "de ce vrei sa o faci", si banuiesc ca orice medic cam cu aceasta intrebare va continua dupa ce afla cati anisori are. In sfarsit! Succesuri!.

Paunul
Postat pe 23 Mai 2010 11:52
De la: healthy005922, la data 2009-08-29 10:55:46moi as vrea si eu sami dati si mie plz niste detalii despre inceperea vietii sexuale la fete am 15 ani si sincer mie foarte frica sa incerc daca sar putea sami descrieti si mie prima noapte de amor pt o fat ro mult

mai dar inainte de a face sex , nu crezi tu ca ar trebui sa inveti sa scri romaneste bine????
gratuit89
Postat pe 24 Mai 2010 18:08
La 15 ani ar trebui sa invete sa scrie corect romaneste?
Pai la ce-i trebuie ca poate umbla dupa alte nationalitati

Papusa de 15 ani invata mai intii sa-ti faci igiena asa cum trebuie, sa-ti speli chiloteii, citeste despre protectie si boli cu transmitere sexuala (pot sa-ti dau niste site-uri daca nu stii),mai citeste o carte romantica, un volum de poezii ca sa aflii ca nu sexul e important in lumea asta ci sentimentele.
Ce sunt alea? E starea aia de inaltare la cer , de tremur intern, de singe care circula cu viteza si-ti face inima sa-ti iasa din piept.

Sentimetele sunt primele si pe urma partea fizica.
Prima atingere de mina, primul zimbet care-ti lumineaza fata, primul cuvint spus in soapta, primul sarut....Restul e doar instinct animalic si atit.
fiinta umana e singura capabila sa aiba preludiu la modul asta. Abuzeaza de acest preludiu, scrie o poezie si strecoara-i-o intre paginile unei carti la scoala, gaseste un trandafir proaspat rupt din gradina pe banca ta la scoala dimineata.....

Sexul? e ultimul eveniment din viata de indragostit.
micabis
Postat pe 24 Mai 2010 18:37
De la: prozatos, la data 2010-05-22 10:42:09
De la: valutza, la data 2010-05-21 19:04:27povestea mea este asemanatoare q cea a lui nique. la 16 ani mi-am pierdut virginitatea q cel kre imi e yubit si in prezent si la kre m-am mutat (aqm am 21), insa aqm imi pare rau k nu am mai ast. desi sunt q el si urmeaza sa n ksatorim ma gandesc k a fost un pic devreme. decizia iti apartine ,insa parerea mea este k ar trebui sa mai ast pt k nu ai nimic d pierdut,ba din contra. o sa iti dai seama mai tarziu k p langa mom asta unic mai pierzi si alte lucruri frumoase. t pup si fie sa alegi qm e mai bn

copii emochizi, nu mai scrieti cu q in loc de cu si k in loc de ca....sunteti analfabeti, nu sunteti romani?
Doamne... c oameni.. frate, DAK T deranjeaza, NU CITIIIII!!!! SHI T asigur K nu sunt nici emo SHI nici analfabeta. E problema mea QM scriu. SHI apropo, subiectul era despre o fata C AST RASP la niste intrebari, nu despre QM scriu romanii... Asa k DAK vrei, RASP la intrebari sau da un sfat, nu mai sta K tatele la colt sa-i critici P cei P KR nu ii cunosti
valutza_healthy
Postat pe 24 Mai 2010 23:04
valutzo draga la cita nesimtire sare din mesajul tau si al altora ca tine nici nu-i de mirare ca sunteti luati in shuturi in virtual.
Daca tie nu-ti plac raspunsurile primite e treaba ta, eu oricum nu-ti cer sa nu mai inti pe site pentru ca asta (asa cum cu tupeu mirlanesc o faci tu).

Sunteti analfabeti, e clar si net.

Invatati sa va spalati la cour mai intii si pe urma sariti la gitul celor care in afara de sfaturi cu si despre sex indraznesc sa va mai spuna: copilash, mai pune mina pe o carte.

De altfel daca ati sti sa cititi n-ati mai veni pe site precum gistele sa cereti sfaturi pe care orice minte destupate le poate gasi pe net, in carti, reviste de specialitate.
micabis
Postat pe 25 Mai 2010 04:14
Bunã Aemulus,
Felicitãri pentru modul cum ai unguit in legãtura cu cele spuse de Valutza. Nu eºti consecventã în opinii. Faþã de mine ai avut cu totul altã atitudine, dar nu sunt supãrat. La tine se vede totuºi o undã de nervozitate. Nu cred ca are rost sã fii iritatã cand ai de a face cu indivizi precum domniºoara *moi*, Valutza si alþii. Nu înþeleg din mesajul tãu urmatorii termeni: shuturi, cour ºi copilash. Am cãutat ºi nu le-am gãsit în cãrþile de specialitate, respectiv DEX.
Paunul
Postat pe 25 Mai 2010 17:23
Pigeon, tu esti simpatic.
Ai dreptate, nu ar fi trebuit sa scriu shuturi ci suturi si nu copilash ci copilas.
Pe cour puteam sa-l numesc poponet ca c u r nu ma lasa site-ul sa-l scriu.
Fata de tine am avut alta pozitie pentru ca de la tine am alte pretentii, deci stii vorba romaneasca "in boul care trage in ala dai cu biciul".

Dar imi esti simpatic, parol.

Si da, eram nervoasa.

Mai sa fie, tu ma cunosti de undeva?
micabis
Postat pe 25 Mai 2010 18:36
Bunã din nou Aemulus,
Dacã spuneai, “Dove” , tu eºti simpatic, cred cã erai mai aproape de realitate. Aemulus chiar îmi placi, puþin spiritualã, puþin ironicã ºi pe undeva cinicã. Îþi stã bine, nu rãu. Toate fac viaþa mai simplã. Darrr, dar încearcã sã nu mai fii nervoasã, face rau la sufleþel, inimioarã, cãpuºor ºi... faci riduri. Ca sã ai pretenþii de la mine ar trebui sã mã cunoºti. Am lãsat ceva deschis de ai reuºit sã mã citeºti? Oricum, apreciez eleganþa scuzei. Ce sã inþeleg, cã biciul este la tine ºi boul sunt eu? “
Sincer, ºi tu imi eºti simpaticã, parol!. Sã fii iubitã ºi sã-þi meargã bine oriunde ai fi!
”Mai sa fie, tu ma cunosti de undeva?|" Aici îþi dau dreptate.
Paunul
Postat pe 25 Mai 2010 21:46
Dove? I don't like doves.
Pigeons are cool.
In rest sanatate si tie.
micabis
Postat pe 26 Mai 2010 02:03
Good Aemulus,
Why you hate pigeons? Are beautiful and free than us. Are beautiful and free than us. Health to you and be loved by everything around you. God keep you guard. Still unguie.
Paunul
Postat pe 26 Mai 2010 12:19
De la: Aemulus, la data 2010-05-26 02:03:24Dove? I don't like doves.
Pigeons are cool.
In rest sanatate si tie.


I am sorry I have to do that but pay attention: I said pigeons are cool.Not dove especially the mourning dove.
micabis
Postat pe 26 Mai 2010 18:43
Aemulus. Not understood. I said I do not like anything that is lent. And did not get more. Goodbye.
Paunul
Postat pe 26 Mai 2010 21:16
Good-bye and light speed!
micabis
Postat pe 27 Mai 2010 05:26
Aemulus, Thanks and be loved.
Paunul
Postat pe 27 Mai 2010 06:02
istetilor, decat sa corectati greseli gramaticale pe net ,mai bine va faceati profi daca va place asa de mult sa corectati pe altii...sau sunteti capabili sa o faceti doar pe net? omul va cere un sfat si voi il luati la criticat...daca ati fi asa destepti ati avea lucruri mai importante de facut decat sa corectati si sa criticati lumea...asa ca
moni89
Postat pe 27 Mai 2010 18:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
STERILET 4 De la: KIMIK 7 Ianuarie 2011 12:10
intrebare... pot spune ca este destul de importanta 11 De la: matzu_2005 3 Februarie 2011 03:05
Inducerea ciclului 3 De la: gabi100 1 Februarie 2015 17:59
amenoree secundara 7 De la: kudika468064 8 Noiembrie 2011 13:03
herpesul genital! ajutor!!! 94 De la: dibu_iulia 27 Mai 2021 10:46