Setari Cookie-uri

"m-am obisnuit sa ador o iubire care m-a ucis"

Sorry, n-am retinut numele celor doi psihoterapeuti care au realizat culegerea de povestiri (se poate gugla, oricum). Pentru ca ei doi sint doar coordonatorii proiectului, fiecare dintre participanti a scris povestea sa, despre cazul sau special. Iar titlul nu este nici pe departe ceea ce pare, nici macar nu este o metafora, ci se refera la un caz real cu o persoana decedata, pastrata sub forma de mumie.
Nu va speriati, nu e nimic horror, multe dintre povesti va fac sa rideti, dar la fel de multe va vor aduce lacrimi in ochi daca veti realiza prin ce au tracut acei oameni. Insa, cel mai important, cartea este o lectie despre cum putem sa fim puternici fara a-i judeca pe ceilalti si fara a astepta ca slabiciunile celorlalti sa ne confirme propria noastra putere interioara.
Pentru mine, a fost o adevarata revelatie. :)
soraderazboi
Postat pe 2 Iulie 2010 21:40
Blue sun,este posibil ca si faptul ca ai crescut fara tata sa te influenteze intr-o mare masura in relatiile amoroase.
De multe ori persoanele care traiesc niste traume in copilarie sub forma unui abandon(de multe ori nici nu realizam la acel moment gravitatea impactului acelui eveniment,ci mult mai tarziu cand ajunge sa ne bantuie sub diverse forme) ajung sa fie dependente la maturitate.
Daca ai apela la ajutorul unui psihoterapeut te-ar ajuta mult sa iti lamuresti tie insati multe intrebari si sa te ajute sa te desprinzi din cercul vicios in care te invarti acum.
Iti recomand si eu o carte daca ai placerea sa o citesti:

http://www.scribd.com/doc/3760014/ROBIN-NORWOOD-femei-care-iubesc-prea-mult

Si as mai avea ceva de adaugat:nu te izola!Cauta sa ai langa tine oameni cu care sa vorbesti despre ceea ce ti se intampla.
Cu cat te izolezi mai mult stand singura cu abuzatorul,cu atat vei deveni mai derutata,confuza,vei avea tendinta sa te invinovatesti,sa ajungi intr-un final sa crezi si tu ca ceea ce spune el este normal si ca ceva nu este in regula cu tine.
Ai puterea sa te salvezi si sa iesi din situatia asta,insa trebuie sa constientizezi intai pe deplin ceea ce ti se intampla,sa cauti ajutor (prieteni,familie,psihoterapeut etc) si sa iti pui toata vointa in acest sens.
Crede-ma cand iti spun ca evadarea din acest cerc al suferintei este o chestiune de supravietuire si cu cat vei ramane in el,cu atat iti va fi mai dificil sa iesi la liman.
heaven2007
Postat pe 4 Iulie 2010 09:36
De la: Lucia38, la data 2010-07-02 08:51:22
eiiiiiii, sunt si printre barbati amatori de violente fizice sau verbale...


nu neg deloc asta
leo_
Postat pe 4 Iulie 2010 13:42
De la: kudika1993, la data 2010-07-02 21:17:16
De la: alina_constantin88, la data 2010-07-02 20:59:06
De la: Nathaly_Albu, la data 2010-07-02 20:52:20
De la: soraderazboi, la data 2010-07-02 10:20:42
De la: Nathaly_Albu, la data 2010-07-02 00:05:26
ca orice om cat de cat inteligent poate sa comunice cu semenul sau, mai ales daca-l iubeste...


Asta este o idee preconceputa pina la Luna si-napoi. Ca dovada, multe dintre cazurile despre care vorbesc psihologii si psihoterapeutii, cazurile unor cupluri de oameni inteligenti, educati, care insa si-au ingropat traumele atit de adinc incit, in 30 de ani de casnicie chiar nu si-au dat seama ca toate problemele lor de comunicare veneau de aici. Si, culmea, suferisera amindoi acelasi tip de abuz in copilarie.
Recomand celor interesati cartea "Mumia de la masa din sufragerie", in care sint prezentate cazurile cele mai dificile pe care le-au cunoscut in cariera lor cei mai reprezentativi psihoterapeuti contemporani din SUA. Este o carte fascinanta si cutremuratoare, in acelasi timp, care ne invata in primul rind sa nu mai proiectam concluziile noastre asupra altora, ca s-ar putea sa ne inselam foarte grav.


Multumesc pt. recomandare, eu una o sa citesc cartea respectiva Asa e ! Intotdeauna avem langa noi "mumia de la masa din sufragerie"...Decat ca putem s-o dam afara, la un moment-dat, parerea mea umila... Cat despre comunicare, tot imi pastrez parerea ca e extrem de importanta, daca stim s-o descifram...Ma refer in special la comunicarea non-verbala, desi chiar si cea verbala spune multe daca ne referim, de ex. la tonul vocii etc., etc. Te pup si promit sa citesc cartea recomandata de tine


aaaa....am si eu o intrebare...de cine e scrisa???
Este scrisa de un psihoterapeut pe nume Jeffrey A Kottler.


multumesc...
alina_constantin88
Postat pe 4 Iulie 2010 16:37
De la: heaven2007, la data 2010-07-04 09:36:46Blue sun,este posibil ca si faptul ca ai crescut fara tata sa te influenteze intr-o mare masura in relatiile amoroase.
De multe ori persoanele care traiesc niste traume in copilarie sub forma unui abandon(de multe ori nici nu realizam la acel moment gravitatea impactului acelui eveniment,ci mult mai tarziu cand ajunge sa ne bantuie sub diverse forme) ajung sa fie dependente la maturitate.
Daca ai apela la ajutorul unui psihoterapeut te-ar ajuta mult sa iti lamuresti tie insati multe intrebari si sa te ajute sa te desprinzi din cercul vicios in care te invarti acum.
Iti recomand si eu o carte daca ai placerea sa o citesti:

http://www.scribd.com/doc/3760014/ROBIN-NORWOOD-femei-care-iubesc-prea-mult

Si as mai avea ceva de adaugat:nu te izola!Cauta sa ai langa tine oameni cu care sa vorbesti despre ceea ce ti se intampla.
Cu cat te izolezi mai mult stand singura cu abuzatorul,cu atat vei deveni mai derutata,confuza,vei avea tendinta sa te invinovatesti,sa ajungi intr-un final sa crezi si tu ca ceea ce spune el este normal si ca ceva nu este in regula cu tine.
Ai puterea sa te salvezi si sa iesi din situatia asta,insa trebuie sa constientizezi intai pe deplin ceea ce ti se intampla,sa cauti ajutor (prieteni,familie,psihoterapeut etc) si sa iti pui toata vointa in acest sens.
Crede-ma cand iti spun ca evadarea din acest cerc al suferintei este o chestiune de supravietuire si cu cat vei ramane in el,cu atat iti va fi mai dificil sa iesi la liman.


Foarte, foarte buna cartea asta ! Imi permit sa-ti recomand, Blue, un autor italian, il cheama Valerio Albisetti, e considerat intemeietor al psihoterapiei personalizate, scrie BESTIAL ! Dintre toate cartile sale cel mai mult mi-a placut "Sa radem cu inima"...Fa-ti timp s-o citesti si n-o sa regreti. E, oricum, mult mai util decat sa plangi dupa un dobitoc !
Nathaly_Albu
Postat pe 4 Iulie 2010 17:17


Cat despre "Femei care iubesc prea mult" o consider un adevarat manual pe care ar trebui sa-l citeasca orice femeie care vrea sa=si lege viata de un barbat.
Nathaly_Albu
Postat pe 4 Iulie 2010 17:24
De la: Blue_sun, la data 2010-06-30 22:00:25m-a tinut langa el faptul ca am crezut k e cel pe care l-am cunoscut si i-am gasit scuze diverse : e stresat, mai gresesc si eu etc.... mereu m-a invinovatit pe mine pt orice, la un momentat credeam si eu. e fff aiurea sa stii ca esti abuzat emotional si sa te gandesti "cum am ajuns aici? cum nu mi-am dat seama? cum am putut sa cred in el? cum am putut sa-l ajut" , si apoi ma invinovatesc pentru ca nu mi-am dat seama, desi nu sunt urata sau proasta... acum oarecum nu mai suntem impreuna, deoarece in ultima discutie i-am spus ca daca tot nu "pot sa fiu femeie langa el", "nu-mi dau seama cum trebuie sa se poarte o femeie langa un barbat", atunci sa ne vedem de drum si gata... sper doar sa nu iert iar si iar. sunt hotarata, doar ca sunt atat de deprimata si stresata.

Iti spun eu, nu mai ierta asa ceva, eu am iertat 10 ani,nu s-a schimbat nimic, dimpotriva ...............e mai rau, e convins ca nu pleci nicodata, ca nu ai curaj si ca nu te ia nimeni. Acum sunt fericita. PLEACAAAAAAA, nu mai sta pe ganduri !!!!!!!
deziluzie
Postat pe 4 Iulie 2010 21:50
Dar tu nu stii sa vorbesti fara metafore? Daca ai nevoie de un sfat, incearca sa vorbesti normal, fara nici o metafora si fara alte figuri de stil.. Vrei sa scapi de sentimentul de vinovatie? Gandeste-te ca in viata nu poate sa fie totul perfect. Fiecare om greseste, asa cum ai facut si tu ( desi nu intaleg ce te-a tinut atata langa el). Daca vrei sa scapi de sentimentul asta eu cred ca ar fi indicat in primul rand sa nu te mai gandesti la asta, sa mergi mai departe. Peste cateva luni incearca sa te gandesti la asta si o sa vezi ca nu o sa mai ai acelasi sentiment. Daca stai cu gandul numai acolo, sigur ca asa o sa te simti.
allinnush
Postat pe 5 Iulie 2010 06:59
Cred ca de data asta era nevoie de "carnatul" de citat. Sper ca ai inteles la care parte era raspunsul asta
allinnush
Postat pe 5 Iulie 2010 07:32
Ceea ce multe sfatuitoare nu inteleg este ca sfaturile astea pe care ele le dau sint usor de aruncat din exterior. Ia sa le vad eu pe ele cind or fi in limba dupa cineva, daca tot asa usor ar spune "vai, draga, dar nu te mai gindi la el si gata".
Cit despre a nu mai gindi in metafore, asta chiar a fost hilara.
soraderazboi
Postat pe 5 Iulie 2010 09:42
leo ..am vazut k ai rasp la ce am scris eu ..dar eu am 15 ani ...asta e varsta mea nu k am o relatie cu cnv de 15 ani si nu am copii nu sunt casatorita..heyy....ma gandeam la reactiile celor d ela bloc...la reactiile prietenilor ...dak voi fi cu acest baiat ce o sa zica ei ?
yaya98
Postat pe 5 Iulie 2010 09:45
De la: Blue_sun, la data 2010-06-30 20:49:49Scriu acum, deoarece simt nevoia sa spun ce simt, pentru ca ma sufoc...Am o relatie de 3 ani tumultoasa si "fericita"...spun fericita pentru ca mereu am trait cu iluzia ca este barbatul pe care l-am cunoscut: galant, fermecator, atent, grijuliu. Incet, incet toate visurile s-au transformat intr-un cosmar. Totul a inceput frumos, m-a fermecat pentru ca parea atat de deosebit si se purta minunat, poate de aceea nu am observat micile scapari (control la telefon, obsesia ca ma uit dupa altcineva, sa nu cumva sa nu raspund la telefon imediat etc). Inca se mai poarta uneori frumos, doar daca nu "gresesc" cu ceva si trebuie mereu sa stau in garda sa nu-i trezesc reactii violente... Ma injura in ultimul hal ( retarda, proasta, "cuvinte obscene" etc), astea sunt cele mai "dragute" lucruri, nu pot scrie aici tot ce imi poate spune zilnic aproape.M-a amenintat si ca ma baga la reanimare daca mai gresesc si nu stiu sa ma port ca o femeie , asta zice pentru ca am inceput sa-i intorc jignirile (stiu ca nu e bine dar m-a adus la maxim)... Imi amintesc la inceput cum il ascultam vorbind despre fosta ca vai ce rea era si cum se purta cu el... vroiam sa-i arat ce fata buna sunt eu...mare greseala...orice fac, ma jigneste, nu ma asculta cand ii spun sa nu mai imi zica "da-te in p--a mea, fa"...mai gresesc si eu (nu ma refer ca il insel, ci la chestii minore-foarte minore) dar nu e cazul sa ma faca in toate felurile. Eu trebuie sa raspund in 2 sec la telefon, el poate sa-si uite telefonul acasa sau sa nu raspunda, pentru ca "nu avem aceleasi drepturi"...e ff grav ca nu mi-am dat seama si nu pot sa spun ca-s asa fraiera sa nu ma prind, de aceea ma oftic atat de mult...ca nu mi-am dat seama, l-am ajutat enorm si nimic nu a apreciat. Un om se poate schimba? Eu nu mai cred... Ceea ce as dori mai mult sa-mi spuneti este cum sa scap de sentimentul de vina si oftica pe propria persoana, sa ma eliberez total de el...Poate cineva care a trecut prin asa cv, sa-mi spuna ce ar trebui sa fac...Va multumesc.



da'mi voie sa spun cu mana pe inima ca esti proasta rau daca tu inca stai cu el adik esti carpa lui de sters pe jos si u vrei sa il schimbi cumva putin respect pt tine nu ai,barbati sunt garla,dar tu vrei sa fii umilita ,nu?a inceput s iti si placa presupun ....pe zi ce trece imi dau seama ca sunt o femeie norocoasa,citind atatea tampenii continua asa poate te vedem peste cateva luni ca ne scrii de pe patul de spital!cica,fara sa ma judecati c vroiai sa scriem,biata de ea.....
sweet_heart
Postat pe 5 Iulie 2010 12:39
De la: kudika161822, la data 2010-07-05 09:45:26leo ..am vazut k ai rasp la ce am scris eu ..dar eu am 15 ani ...asta e varsta mea nu k am o relatie cu cnv de 15 ani si nu am copii nu sunt casatorita..heyy....ma gandeam la reactiile celor d ela bloc...la reactiile prietenilor ...dak voi fi cu acest baiat ce o sa zica ei ?

lasa-ma sa te intreb ceva...
prietenii tai te-au imbracat pe banii lor vreodata?
ti-au dat bani de cheltuiala?
au fost in spatele tau la un examen sa iti spuna raspunsul corect?

nu, nu si nu... deci de ce ar conta parerea prietenilor? eu am incetat sa le mai cer parerea pentru lucruri pe care stiam ca le fac bine destul de tarziu. e bine pentru tine sa incepi asta mai devreme decat mine.
leo_
Postat pe 6 Iulie 2010 09:49
De la: Blue_sun, la data 2010-07-02 00:54:04
De la: kudika195501, la data 2010-07-02 00:22:21...cica mandrie, vanitate, egoism...ce au dragele mele toate acestea cu iubirea???...eu vad cum confundati un sentiment nobil cu flescareala voastra de pitipoance.
...vreti sa nu suferiti asa de mult din dragoste, apai incercati rolul de amanta, daca gasiti un domn "disponibil"...poate asa nu va durea asa de mult stiindu-va "roata de rezerva", cu o relatie fara juraminte, "obligatii" si alte chestii care va tin "legate" de o persoana care ar trebui sa insemne mai mult decat propriul vostru ego.


CARE DRACU E LEGATURA CU CE AM SCRIS EU?

blue sun se pare ca iti plac doar raspunsurile de genul ; nu te merita, fii tare...la care sa raspunzi dar eu il iubesc...si ti se raspunde o sa treaca...si raspunzi: dar sunt codependenta;te certi cu fiecare care nu iti scrie ce vrei sa auzi; lasa pe fiecare sa posteze ce vrea, fie ca are sau nu legatura; tu selectezi raspunsurile care consideri ca te pot ajuta in dilema ta si gata; de ce nu esti asa artagoasa si cu iubitul tau; pana acum pb ca erai batuta bine si uitai de orice vina

blondutza13
Postat pe 6 Iulie 2010 23:03
blondutzo, se vede ca esti... blonda. Te avinti in afirmatii repezite doar pentru ca ai nevoie tu sa faci pe desteapta. Si vai ce bine te mai simti acum.
Eu am vazut-o pe blue multumind persoanelor care au criticat-o. Iar dupa raspunsul ei pe care l-ai citat tu, respectivul user a recunoscut ca n-avea nici o legatura cu subiectul ceea ce scrisese el. Asa ca ia du-te tu si trage un dus rece, ca poate-ti provoaca efecte speciale printre neuroni hormonii de blonda.
soraderazboi
Postat pe 6 Iulie 2010 23:21
De la: soraderazboi, la data 2010-07-06 23:21:39blondutzo, se vede ca esti... blonda. Te avinti in afirmatii repezite doar pentru ca ai nevoie tu sa faci pe desteapta. Si vai ce bine te mai simti acum.
Eu am vazut-o pe blue multumind persoanelor care au criticat-o. Iar dupa raspunsul ei pe care l-ai citat tu, respectivul user a recunoscut ca n-avea nici o legatura cu subiectul ceea ce scrisese el. Asa ca ia du-te tu si trage un dus rece, ca poate-ti provoaca efecte speciale printre neuroni hormonii de blonda.

poate ai crezut ca e vorba de un razboi aici ...al blondelor impotriva...codependentelor esti codependenta? sau numai sora ei? :d
blondutza13
Postat pe 7 Iulie 2010 18:45
Sint prea sus pentru loviturile tale de blonda prea prost trucate.
Dar blonda vorbeste inainte sa gindeasca si vrea sa dea impresia de proFUNDa ginditoare, asa-i?
E clar cit de bine ai citit topicul asta si de ce postezi pe aici. Cel putin pentru mine e clar. Si nu pot decit sa rid uitindu-ma la incercarile tale fara sanse de reusita.
soraderazboi
Postat pe 7 Iulie 2010 21:55
De la: soraderazboi, la data 2010-07-07 21:55:58Sint prea sus pentru loviturile tale de blonda prea prost trucate.
Dar blonda vorbeste inainte sa gindeasca si vrea sa dea impresia de proFUNDa ginditoare, asa-i?
E clar cit de bine ai citit topicul asta si de ce postezi pe aici. Cel putin pentru mine e clar. Si nu pot decit sa rid uitindu-ma la incercarile tale fara sanse de reusita.

razboinica din tine vede lovituri si unde nu-s ; apropo, vezi ca scrisul cu a din a s-a introdus de vreo 15 ani daca nu mai bine si cu singurul meu neoron am reusit sa mi-l insusesc si se spune profund ganditoare nu profunda ganditore tu histeato; ca gandirea e profunda nu ganditoarea, indiferent daca are un fund sau un FUND; ce te faceai cu pluralul? fundul devenea FUNZI?
blondutza13
Postat pe 7 Iulie 2010 23:41
E greu sa ceri cuiva ca tine sa inteleaga o ironie.
Cit despre scrierea cu care incerci sa te dai desteapta, ai citit vreo carte de la Polirom? Daca da, stii ce fel de grafie foloseste aceasta editura? Daca nu, probabil nici n-ai habar ce este Polirom si ce fel de carti publica.
Ai mai dat inca un rateu. Mai incerci o data?
soraderazboi
Postat pe 7 Iulie 2010 23:50
ironia era aceeasi indiferent daca acordai tu profundul cu ganditorul sau nu; a, si sa iti insusesti drepturi de editura..mi se pare cam mult; tu de fapt nu stii sa vorbesti si sa scrii
blondutza13
Postat pe 8 Iulie 2010 00:06
Ei, nu zau. Ia te uite unde zacea geniul limbii romane, hahaha. Asa eviti sa arati ca habar n-ai cum arata cartile de la Polirom si, de fapt, ca habar n-ai despre piata culturala din Romania?
Cit despre mine, am scris destule cronici despre cartile acelei edituri, cronici si astazi citate pe site-ul acelei edituri, ca sa stiu despre ce vorbesc.
Haide, mititico, ca mi-a facut placere sa te ajut sa-ti dai spoiala pe fata.

Iar pentru Blue ma bucur ca n-a mai revenit sa dea socoteala oricarei blonde puse pe rautati, ca sa-si ridice artificial prea subtirea stima de sine.
soraderazboi
Postat pe 8 Iulie 2010 00:11
fetele doua cu limba romana si alte inconveniente gramaticale
gata...
luati-va la cearta dak aveti chef pe privat.
lasati fata ca vrea sfaturi..nu certuri
dragon_fly88
Postat pe 8 Iulie 2010 00:17
Eu fetii i-am spus ce am avut de spus si fetii chiar i-au prins bine spusele mele, dupa cum singura a declarat. Dar cind, la spartul tirgului, se gaseste sa vina o desteapta si sa-mi spuna ca ea are dreptate in rautatea ei pentru ca eu scriu cu i si nu cu a, atunci nu pot decit sa ma amuz prin a-i scoate la vedere neuronii blonzi.

Apropo, dragon_fly, tu ai ceva de zis la subiect?
soraderazboi
Postat pe 8 Iulie 2010 00:23
Noutate: profilul lui Blue nu mai exista pe Kudika. Imi pare rau dintr-un singur motiv, ca nu am ajuns sa comunic cu ea in privat, pentru ca mi-a parut un om inteligent, cu care poti sa stai de vorba.
Acum sper ca disparitia contului ei de aici este de bun augur. Sper ca a gasit calea de a-si lua viata in propriile miini si a-si cauta fericirea, chiar daca asta este a dracului de greu la inceput.
In ceea ce ma priveste, cu aceasta descoperire, este "case closed", si sa auzim numai de bine.
soraderazboi
Postat pe 8 Iulie 2010 00:27
De la: Blue_sun, la data 2010-06-30 20:49:49Scriu acum, deoarece simt nevoia sa spun ce simt, pentru ca ma sufoc...Am o relatie de 3 ani tumultoasa si "fericita"...spun fericita pentru ca mereu am trait cu iluzia ca este barbatul pe care l-am cunoscut: galant, fermecator, atent, grijuliu. Incet, incet toate visurile s-au transformat intr-un cosmar. Totul a inceput frumos, m-a fermecat pentru ca parea atat de deosebit si se purta minunat, poate de aceea nu am observat micile scapari (control la telefon, obsesia ca ma uit dupa altcineva, sa nu cumva sa nu raspund la telefon imediat etc). Inca se mai poarta uneori frumos, doar daca nu "gresesc" cu ceva si trebuie mereu sa stau in garda sa nu-i trezesc reactii violente... Ma injura in ultimul hal ( retarda, proasta, "cuvinte obscene" etc), astea sunt cele mai "dragute" lucruri, nu pot scrie aici tot ce imi poate spune zilnic aproape.M-a amenintat si ca ma baga la reanimare daca mai gresesc si nu stiu sa ma port ca o femeie , asta zice pentru ca am inceput sa-i intorc jignirile (stiu ca nu e bine dar m-a adus la maxim)... Imi amintesc la inceput cum il ascultam vorbind despre fosta ca vai ce rea era si cum se purta cu el... vroiam sa-i arat ce fata buna sunt eu...mare greseala...orice fac, ma jigneste, nu ma asculta cand ii spun sa nu mai imi zica "da-te in p--a mea, fa"...mai gresesc si eu (nu ma refer ca il insel, ci la chestii minore-foarte minore) dar nu e cazul sa ma faca in toate felurile. Eu trebuie sa raspund in 2 sec la telefon, el poate sa-si uite telefonul acasa sau sa nu raspunda, pentru ca "nu avem aceleasi drepturi"...e ff grav ca nu mi-am dat seama si nu pot sa spun ca-s asa fraiera sa nu ma prind, de aceea ma oftic atat de mult...ca nu mi-am dat seama, l-am ajutat enorm si nimic nu a apreciat. Un om se poate schimba? Eu nu mai cred... Ceea ce as dori mai mult sa-mi spuneti este cum sa scap de sentimentul de vina si oftica pe propria persoana, sa ma eliberez total de el...Poate cineva care a trecut prin asa cv, sa-mi spuna ce ar trebui sa fac...Va multumesc.


ooo, mama draga, chiar m-ai nimerit pe fosta relatie, dupa care am ramas cu sechele si total soc.
era un coleg inocent si dragutz,dar a devenit atat de turbat si altele-i-am zis tot despre mine, eu despre el nema...de unde au aparut si "complimentele"..
nu-ti zic ca el "nu a avut loc" sa stau langa el la un curs-eram prea insignifianta- si a stat langa o tipa care se baga special langa cei cu prietena...dar bineinteles, greseala lui trebuia iertata de pe loc(ciudat, ah?)...
complimentele minunate le-a avut timp de 6 luni-in care facea(m) scene pe strada...ultima a fost totala despartire...era chiar prea mult-asta dupa alte scene in strada...
trebuie spus raspicat ce vrei si lasa-l in plata domnului, zi-i ca nu esti sclava si nici carpa. esti om si ai dreptul la o viata proprie, cu opinii si personaltate.
si mai spune-i ca violenta domestica se plateste si cu santajul nu obtine nimic.
spor
dragon_fly88
Postat pe 8 Iulie 2010 00:37
De la: soraderazboi, la data 2010-07-08 00:27:46Noutate: profilul lui Blue nu mai exista pe Kudika. Imi pare rau dintr-un singur motiv, ca nu am ajuns sa comunic cu ea in privat, pentru ca mi-a parut un om inteligent, cu care poti sa stai de vorba.
Acum sper ca disparitia contului ei de aici este de bun augur. Sper ca a gasit calea de a-si lua viata in propriile miini si a-si cauta fericirea, chiar daca asta este a dracului de greu la inceput.
In ceea ce ma priveste, cu aceasta descoperire, este "case closed", si sa auzim numai de bine.


mda..si am raspuns
fir-ar
dragon_fly88
Postat pe 8 Iulie 2010 00:42
De la: soraderazboi, la data 2010-07-08 00:11:20Ei, nu zau. Ia te uite unde zacea geniul limbii romane, hahaha. Asa eviti sa arati ca habar n-ai cum arata cartile de la Polirom si, de fapt, ca habar n-ai despre piata culturala din Romania?
Cit despre mine, am scris destule cronici despre cartile acelei edituri, cronici si astazi citate pe site-ul acelei edituri, ca sa stiu despre ce vorbesc.
Haide, mititico, ca mi-a facut placere sa te ajut sa-ti dai spoiala pe fata.

Iar pentru Blue ma bucur ca n-a mai revenit sa dea socoteala oricarei blonde puse pe rautati, ca sa-si ridice artificial prea subtirea stima de sine.

cu "cronicari" ca tine pe piata culturala prefer sa nu am habar de ea; vorbesti ca o toapa; hai nu zau, nu mai spune , ia te uita si alte replici de piata de zarzavaturi, nu culturala; si ii dai inainte cu poanta aia comunista cu blonda si neuronul; esti praf
tu stii cum se fac inregistrarile contabile? sunt mai desteapta ca eu stiu? nu; sfere de interes diferite, atata tot; draga psihologia pe care o citesti trebuia sa te invete pana acum sa fii deschisa la minte, nu sa cataloghezi oamenii dupa culoarea parului sau cunoasterea editurii polirom; asta-i viziune de cal
blondutza13
Postat pe 8 Iulie 2010 19:51
Ca sa vezi, cum ziceam, ti-am scos la iveala frustrarile si complexul de inferioritate. Sa stii ca nu-i vina altora ca-l ai, e numai si numai vina ta. Cit despre cronicari ca mine, ai citit vreo cronica de carte de-a mea publicata in Cotidianul ca sa te pronunti?
Nu-mi raspunde, e o intrebare retorica. Mi-am irosit, oricum, suficiente cuvinte pe o femeie rea, care actioneaza doar minata de propriile complexe. Cel putin, la acest topic.
soraderazboi
Postat pe 8 Iulie 2010 22:37
De la: Blue_sun, la data 2010-06-30 20:59:55
De la: rashela, la data 2010-06-30 20:55:42
De la: Blue_sun, la data 2010-06-30 20:50:21Fara mistouri va rog si fara sa judecati.


Ti-as sugera sa-ti citesti postul ca si cum ar fi al altei personae. Si vezi ce simti. Vezi ce reactie ai in sufletul tau. Te revolti? Iti vine sa strigi "Dumnezeule, femeie, esti intreaga la minte?" sau.. dimpotriva spui in sinea ta: "N-ai ce face, asta e viata!"

Indirect am raspuns si eu povestii tale. Dar as vrea sa mai adaug ceva. Sunt consternata. Desi nu esti unica in aceasta situatie, de fiecare data cand va citesc raman socata. Nu fac misto.. dar uneori singurul lucru pe care il am in minte este ca.. v-as impusca! Mi-e rusine ca existati.




asta ma refeream cand spuneam sa nu judecati pentru ca
1.nu cred ca poti arunca tu sau altcineva prima piatra
2.inainte judeam si eu persoanele de genul
3.pana sa treci printr-o situatie de genul, nu stii toate aspectele si cum se ajunge aici


am trecut prin ceva de genul, doar ca folosea alte cuvinte pt a ma jigni.. i dumped the tramp, asa ca poftim bolovani.
felixcat
Postat pe 9 Iulie 2010 00:38
I don mean to drag it on but i cant seem to let you go ,I dont wanna make you face this world alone , I wanna let you go


I try
to go on like I never knew you
I'm awake
but my world is half asleep
I pray
for this heart to be unbroken
but without you all I'm going to be is...
Incomplete
SexintheCity
Postat pe 28 Octombrie 2010 15:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum iti dai seama ca un barbat te vrea pt viitor? 13 De la: arielle 12 Iunie 2010 15:33
se considera superior prin simplul fapt ca e barbat...nu pot s accept 99 De la: mimi_ca29 10 Decembrie 2010 22:04
De cand fac Barbatii regulile relatiei, cand au o fata frumoasa langa ei 61 De la: miSeFalfaie 13 Iunie 2009 01:08
Pareri va rog! 45 De la: alexandra-floriintimisoara-eu 26 Ianuarie 2016 15:52
o mica umflatura in zona genitala 9 De la: aly_b 27 Februarie 2010 17:45