Setari Cookie-uri

"m-am obisnuit sa ador o iubire care m-a ucis"

De la: rashela, la data 2010-07-01 00:08:33
De la: Blue_sun, la data 2010-06-30 20:59:55
De la: rashela, la data 2010-06-30 20:55:42
De la: Blue_sun, la data 2010-06-30 20:50:21Fara mistouri va rog si fara sa judecati.


Ti-as sugera sa-ti citesti postul ca si cum ar fi al altei personae. Si vezi ce simti. Vezi ce reactie ai in sufletul tau. Te revolti? Iti vine sa strigi "Dumnezeule, femeie, esti intreaga la minte?" sau.. dimpotriva spui in sinea ta: "N-ai ce face, asta e viata!"

Indirect am raspuns si eu povestii tale. Dar as vrea sa mai adaug ceva. Sunt consternata. Desi nu esti unica in aceasta situatie, de fiecare data cand va citesc raman socata. Nu fac misto.. dar uneori singurul lucru pe care il am in minte este ca.. v-as impusca! Mi-e rusine ca existati.




asta ma refeream cand spuneam sa nu judecati pentru ca
1.nu cred ca poti arunca tu sau altcineva prima piatra
2.inainte judeam si eu persoanele de genul
3.pana sa treci printr-o situatie de genul, nu stii toate aspectele si cum se ajunge aici


1. Ma rog, nu e chiar o judecata (nu te condamna nimeni la supliciu, o faci singura), desi te-ai supus judecatii de vreme ce ai postat aici;
2. No comment....
3. NU! NU exista nicio cale de a ajunge in situatia ta. Nu pentru un om sanatos la cap, cu coloana vertebrala si capabil sa discearna binele de rau. NU voi trece prin asa ceva niciodata. Altfel, mergand pe acest rationament stupid.. ar insemna ca TOATE femeile ar trebui sa accepte o asemenea viata macar o data. Ceea ce nu e cazul.


Asa cum ma asteptam imi invoci ca motiv.. iubirea. La o asemenea replica ma voi repeta: mi-e rusine pentru tine!


ceea ce ceream eu este un sfat sa trec peste vinovatie, cred ca nu ai inteles mesajul... si nu am invocat iubirea, sunt multe, multe cauze care duc la asemenea situatii, stiu cauzele, mi-e greu sa gasesc solutia sa uit.Nu m-am supus judecatii altora, pentru ca ma judec si singura, am cerut sfaturi, nu sa aud "vai ce mi-e rusine"...inteleg ca tu ai avut norocul sa nu treci prin asta, si zic norocul pentru ca e simplu sa cazi intr-o asfel de capcana indiferent cat de sanatoasa la cap esti...mai ai putin si ma trimiti la nebuni...sunt foarte femei in acest caz, doar ca majoritatea tac... ti-as povesti totata viata mea ca sa intelegi dar ar fi o pierdere de timp...SI LOGIC K EU MA JUDEC, TOCMAI DE ACEEA AM POSTAT, CA SA FIU INTELEASA SI AJUTATA, NU CA SA FIU JUDECATA. parca am dat in cap la cineva si stau in fata unui tribunal... nu ai idee cate femeii sunt in aceasta situatie si nu trebuie sa fii nebun ca sa ajungi aici...
Blue_sun
Postat pe 1 Iulie 2010 01:16
nu e neaparat iubire...poate fi numita codependenta... ca sa nu invoc "iubirea"
Blue_sun
Postat pe 1 Iulie 2010 01:22
In primul rand, nu esti o copila care abia a decoperit iubirea si cade in capcana. Esti o femeie matura. Da-mi, spune-mi un singur motiv pentru care un adult trecut prin viata ar accepta ceea ce tu (sau altele, asa este) accepti.
In al doilea rand, vrei sa fii ajutata pe un forum? Ma faci sa rad! Pentru asa ceva exista asociatii.. si poarta in titlul lor termenul de "femei maltratate". Sper ca nu-mi vei spune acum ca esti doar o femeie neinteleasa. Esti o femeie maltrata fizic, psihic sau cum mai vrei tu. Daca ai fi avut nevoie de sfat sau ajutor de pe un forum precum acesta, probabil ca deja erai intr-un alt loc acum, departe de acel individ.. si nu la pc in aceeasi casa cu el, intrucat toti ti-au spus sa-l parasesti. Ai facut-o deja? NU.
Asteptai mila? De ce? Esti tinuta cumva cu forta? Traiesti acolo pentru ca vrei, nu pentru ca esti legata. Cand ti se spune "da-te'n p.. mea" ce faci? Te duci in dormitor sa indeplinesti ordinul sau scuipi in ochi pe ala de ti-a zis, trantesti usa cu putere si nu te mai uiti in urma ta in vecii vecilor?
Nu in ultimul rand, chiar titlul tau vorbeste de adoratie pentru o iubire. Pai daca nu e vorba despre aceasta iubire bolnava.. atunci despre ce vorbim? Ce iubesti? Banul? Confortul? Ca de bunatate si respect.. nu mai poate fi vorba.

Hai, sa nu o mai lungim inutil!. Traiesti asa pentru ca vrei sa traiesti asa. Si un om care spune ca s-a obisnuit cu bataia si cu vorbele enumerate de tine.. pentru mine nu e intreg la minte.

rashela
Postat pe 1 Iulie 2010 01:27
de ce mai stai acolo? esti libera sa pleci, bine ca nu ai copii cu el.
nu va inteleg pe bune...de ce nu pleci de acolo?? aia nu e iubire, omu ala e bolnav cu capu. dar e alegerea ta, daca iti place stai si indura toata viata si priveste-i pe altii cum sunt fericiti si se respecta.
nu stiu cati ani ai dar eu la 17 ani, asa micutza cum sunt nu gandesc asa. tu nu ai respect fata de tine, demnitate??????????
nu vreau sa te supar dar serios lasa-l pe animalul ala si gaseste pe cineva care te merita. nu fi naiva ca asta nu se schimba in veci.
clau19
Postat pe 1 Iulie 2010 01:44
De la: rashela, la data 2010-07-01 01:27:34In primul rand, nu esti o copila care abia a decoperit iubirea si cade in capcana. Esti o femeie matura. Da-mi, spune-mi un singur motiv pentru care un adult trecut prin viata ar accepta ceea ce tu (sau altele, asa este) accepti.
In al doilea rand, vrei sa fii ajutata pe un forum? Ma faci sa rad! Pentru asa ceva exista asociatii.. si poarta in titlul lor termenul de "femei maltratate". Sper ca nu-mi vei spune acum ca esti doar o femeie neinteleasa. Esti o femeie maltrata fizic, psihic sau cum mai vrei tu. Daca ai fi avut nevoie de sfat sau ajutor de pe un forum precum acesta, probabil ca deja erai intr-un alt loc acum, departe de acel individ.. si nu la pc in aceeasi casa cu el, intrucat toti ti-au spus sa-l parasesti. Ai facut-o deja? NU.
Asteptai mila? De ce? Esti tinuta cumva cu forta? Traiesti acolo pentru ca vrei, nu pentru ca esti legata. Cand ti se spune "da-te'n p.. mea" ce faci? Te duci in dormitor sa indeplinesti ordinul sau scuipi in ochi pe ala de ti-a zis, trantesti usa cu putere si nu te mai uiti in urma ta in vecii vecilor?
Nu in ultimul rand, chiar titlul tau vorbeste de adoratie pentru o iubire. Pai daca nu e vorba despre aceasta iubire bolnava.. atunci despre ce vorbim? Ce iubesti? Banul? Confortul? Ca de bunatate si respect.. nu mai poate fi vorba.

Hai, sa nu o mai lungim inutil!. Traiesti asa pentru ca vrei sa traiesti asa. Si un om care spune ca s-a obisnuit cu bataia si cu vorbele enumerate de tine.. pentru mine nu e intreg la minte.



:) hai ca esti chiar tare de tot...nici nu ai citit ce am scris, pentru ca nu am zis nimic din ceea ce ai scris tu acolo, nu sunt maltratata fizic si multe alte lucruri spuse de tine acolo. Banul si confort? nu ma jigni, nu are nicio legatura, nu stau cu nimeni pentru bani...nu sunt o intretinuta. si stiu toata documentatia psihologica, se numeste codependenta... si daca ai fi citit ce am scris inainte sa judeci atata ca si cum ai fi perfecta si nu ai fi facut nicio greseala, ti-ai fi dat seama ca am cerut sfat sa nu ma mai judec, si sa nu ma mai simt vinovata...nu cum sa mai fiu cu el...pentru ca suntem certati si despartiti, asta daca ai fi citit inainte sa ma jignesti
Blue_sun
Postat pe 1 Iulie 2010 01:52
un motiv: lipsa tatalui ... sunt multe, multe motive... cand o sa am timp, o sa prezint toata documentatia, ca sa nu judece toata lumea... ca nu am facut rau nimanui, doar mie... codependenta te face sa-i ajuti pe ceilalti , mai mult decat pe tine si etc etc etc....
Blue_sun
Postat pe 1 Iulie 2010 01:56
dar nu e mai bine sa stii ca ai liniste? sa te poti bucura de fiecare zi pe care ti-o da D-zeu. sa vorbesti cu oameni politicosi etc
clau19
Postat pe 1 Iulie 2010 01:58
De la: Blue_sun, la data 2010-06-30 20:49:49...Am o relatie de 3 ani tumultoasa si "fericita"....

Termenul "tumultuos" nu defineste o stare de bine. Fericit in ghilimele spune deja totul

De la: Blue_sun, la data 2010-06-30 20:49:49si trebuie mereu sa stau in garda sa nu-i trezesc reactii violente...


Pardon? Adica sa nu dea in tine, nu? Sau sa sparga ceva prin casa, nu?

De la: Blue_sun, la data 2010-06-30 20:49:49 Ma injura in ultimul hal ( retarda, proasta, "cuvinte obscene" etc), astea sunt cele mai "dragute" lucruri, nu pot scrie aici tot ce imi poate spune zilnic aproape.


De la: Blue_sun, la data 2010-06-30 20:49:49.M-a amenintat si ca ma baga la reanimare daca mai gresesc.


Hai, mai da-o'ncolo de treaba! Adica va duceti in vizita la un spital sau TU esti cea care vei zace la reanimare?

De la: Blue_sun, la data 2010-06-30 20:49:49nu ma asculta cand ii spun sa nu mai imi zica "da-te in p--a mea, fa"... dar nu e cazul sa ma faca in toate felurile. .




Cu alte cuvinte, draga fata, ai o relatie superba. Iar eu am inventat totul. Sau nu am citit ce ai scris. Mea culpa.
rashela
Postat pe 1 Iulie 2010 02:00
si titlul este o metafora in toata regula cu ghilimele...nu vorbesc aici de adoratie...si este scrisa la trecut in caz ca nu s-a observat pana acum, mai precis la timpul perfect compus.
Blue_sun
Postat pe 1 Iulie 2010 02:01
De la: rashela, la data 2010-07-01 02:00:49
De la: Blue_sun, la data 2010-06-30 20:49:49...Am o relatie de 3 ani tumultoasa si "fericita"....

Termenul "tumultuos" nu defineste o stare de bine. Fericit in ghilimele spune deja totul

De la: Blue_sun, la data 2010-06-30 20:49:49si trebuie mereu sa stau in garda sa nu-i trezesc reactii violente...


Pardon? Adica sa nu dea in tine, nu? Sau sa sparga ceva prin casa, nu?

De la: Blue_sun, la data 2010-06-30 20:49:49 Ma injura in ultimul hal ( retarda, proasta, "cuvinte obscene" etc), astea sunt cele mai "dragute" lucruri, nu pot scrie aici tot ce imi poate spune zilnic aproape.


De la: Blue_sun, la data 2010-06-30 20:49:49.M-a amenintat si ca ma baga la reanimare daca mai gresesc.


Hai, mai da-o'ncolo de treaba! Adica va duceti in vizita la un spital sau TU esti cea care vei zace la reanimare?

De la: Blue_sun, la data 2010-06-30 20:49:49nu ma asculta cand ii spun sa nu mai imi zica "da-te in p--a mea, fa"... dar nu e cazul sa ma faca in toate felurile. .




Cu alte cuvinte, draga fata, ai o relatie superba. Iar eu am inventat totul. Sau nu am citit ce ai scris. Mea culpa.



da, am o relatie minunata, mersi de ajutor, m-ai facut sa realizez asta... nici nu stiu de ce am scris pe acest forum... cand mi-am dat seama ca am o relatie minunata... eu vorbeam despre total altcv...am spus de 70 de ori ca suntem despartit, ideea era alta...mi-am prezentat pe scurt povestea , sa nu scriu un roman...
Blue_sun
Postat pe 1 Iulie 2010 02:04
De la: clau19, la data 2010-07-01 01:58:41dar nu e mai bine sa stii ca ai liniste? sa te poti bucura de fiecare zi pe care ti-o da D-zeu. sa vorbesti cu oameni politicosi etc


da, asta incerc sa fac...dar e greu sa uiti....precizez SA UITI SI SA IERTI ...in special pe mine sa ma iert pentru tot... o sa dau in cap data viitoare cuiva, poate o sa fiu mai inteleasa atunci si nu trimisa la nebuni pentru ca cer sfaturi sa uit si sa iert... si daca eram cu el acum, clar ca nu puteam sta sa postez astea pe net.
Blue_sun
Postat pe 1 Iulie 2010 02:08
De la: Blue_sun, la data 2010-07-01 02:08:11
De la: clau19, la data 2010-07-01 01:58:41dar nu e mai bine sa stii ca ai liniste? sa te poti bucura de fiecare zi pe care ti-o da D-zeu. sa vorbesti cu oameni politicosi etc


da, asta incerc sa fac...dar e greu sa uiti....precizez SA UITI SI SA IERTI ...in special pe mine sa ma iert pentru tot... o sa dau in cap data viitoare cuiva, poate o sa fiu mai inteleasa atunci si nu trimisa la nebuni pentru ca cer sfaturi sa uit si sa iert... si daca eram cu el acum, clar ca nu puteam sta sa postez astea pe net.


Daca nu mai esti cu el bravo.
In rest cu iertarea,cu uitarea,stai linistita poate de iertat, ierti,dar de uitat, nu o sa uiti niciodata.
Este o experienta prin care ai trecut,care trebuie sa te faca mai puternica si sa-ti deschida ochii bine ca data viitoare sa faci o alegere mai buna,sau daca nu o sa fie o alegere buna,sa pleci la timp.
In rest toate cele bune
DydiG
Postat pe 1 Iulie 2010 02:15
Ok, te-am recitit. Nu e deloc vina mea in cazul in care te-as fi inteles gresit.. si am sa-ti spun de de ce.
Incepi postul cu AM o relatie.. si nu cu AM AVUT. Nu departe de asta spui: INCA se mai poarta frumos.. (nu stiu ca "inca" sa fie folosit vreodata la trecut). Intr-un alt post, desi afirmi ca nu mai sunteti imreuna spui din nou "uneori se poarta frumos" si nu "se purta".
Pai, acu' ce ar trebui sa inteleg eu sau cei care citesc pe aici? AI sau N-AI???

Restul e poveste. Nici macar nu trebuie sa ierti. Nici macar nu inteleg de ce acest om iti mai ocupa gandurile DACA l-ai parasit cu adevarat? Si asa mai departe...

Tipic pentru persoanele ca tine. Nu sunteti capabile sa raspundeti celor care va maltrateaza, dar urlati si aratati cu degetul la cei care indraznesc sa zica ceva de "iubi".

Bafta! Nu mai revin.
rashela
Postat pe 1 Iulie 2010 02:17
De la: DydiG, la data 2010-07-01 02:15:06
De la: Blue_sun, la data 2010-07-01 02:08:11
De la: clau19, la data 2010-07-01 01:58:41dar nu e mai bine sa stii ca ai liniste? sa te poti bucura de fiecare zi pe care ti-o da D-zeu. sa vorbesti cu oameni politicosi etc


da, asta incerc sa fac...dar e greu sa uiti....precizez SA UITI SI SA IERTI ...in special pe mine sa ma iert pentru tot... o sa dau in cap data viitoare cuiva, poate o sa fiu mai inteleasa atunci si nu trimisa la nebuni pentru ca cer sfaturi sa uit si sa iert... si daca eram cu el acum, clar ca nu puteam sta sa postez astea pe net.


Daca nu mai esti cu el bravo.
In rest cu iertarea,cu uitarea,stai linistita poate de iertat, ierti,dar de uitat, nu o sa uiti niciodata.
Este o experienta prin care ai trecut,care trebuie sa te faca mai puternica si sa-ti deschida ochii bine ca data viitoare sa faci o alegere mai buna,sau daca nu o sa fie o alegere buna,sa pleci la timp.
In rest toate cele bune



e clar ca as observa din timp un asfel de comportament din micile scapari pe care le consideram din "prea multa iubire"... la inceput , mult timp nu s-a purtat asa, de aceea s-a ajuns unde s-a ajuns.
Blue_sun
Postat pe 1 Iulie 2010 02:17
De la: rashela, la data 2010-07-01 02:17:09Ok, te-am recitit. Nu e deloc vina mea in cazul in care te-as fi inteles gresit.. si am sa-ti spun de de ce.
Incepi postul cu AM o relatie.. si nu cu AM AVUT. Nu departe de asta spui: INCA se mai poarta frumos.. (nu stiu ca "inca" sa fie folosit vreodata la trecut). Intr-un alt post, desi afirmi ca nu mai sunteti imreuna spui din nou "uneori se poarta frumos" si nu "se purta".
Pai, acu' ce ar trebui sa inteleg eu sau cei care citesc pe aici? AI sau N-AI???

Restul e poveste. Nici macar nu trebuie sa ierti. Nici macar nu inteleg de ce acest om iti mai ocupa gandurile DACA l-ai parasit cu adevarat? Si asa mai departe...

Tipic pentru persoanele ca tine. Nu sunteti capabile sa raspundeti celor care va maltrateaza, dar urlati si aratati cu degetul la cei care indraznesc sa zica ceva de "iubi".

Bafta! Nu mai revin.



da, stiu cum am scris, am scris aiurea de multe ori pentru ca sunt prinsa intre trecut si prezent si pentru ca nu ne-am despartit de curand... si sa stii ca am raspuns persoanei respective cu aceeasi moneda in ultima vreme cand au inceput atacurile, de aceea nici nu mai suntem impreuna ca "nu-l respect"... si puteai sa spui ce vrei de "iubi", tu m-ai judecat pe mine, m-ai jignit ca as sta pentru bani...m-a deranjat faptul ca m-ai atacat ca si cum eu as fi facut ceva rau cuiva, in afara de propria-mi persoana. inteleg ca esti consternata dar as fi vrut mai multa intelegere si mai putina judecata, pentru ca dupa cum spuneam ma judec singura.
Blue_sun
Postat pe 1 Iulie 2010 02:23
De la: Blue_sun, la data 2010-07-01 02:23:03
De la: rashela, la data 2010-07-01 02:17:09Ok, te-am recitit. Nu e deloc vina mea in cazul in care te-as fi inteles gresit.. si am sa-ti spun de de ce.
Incepi postul cu AM o relatie.. si nu cu AM AVUT. Nu departe de asta spui: INCA se mai poarta frumos.. (nu stiu ca "inca" sa fie folosit vreodata la trecut). Intr-un alt post, desi afirmi ca nu mai sunteti imreuna spui din nou "uneori se poarta frumos" si nu "se purta".
Pai, acu' ce ar trebui sa inteleg eu sau cei care citesc pe aici? AI sau N-AI???

Restul e poveste. Nici macar nu trebuie sa ierti. Nici macar nu inteleg de ce acest om iti mai ocupa gandurile DACA l-ai parasit cu adevarat? Si asa mai departe...

Tipic pentru persoanele ca tine. Nu sunteti capabile sa raspundeti celor care va maltrateaza, dar urlati si aratati cu degetul la cei care indraznesc sa zica ceva de "iubi".

Bafta! Nu mai revin.



da, stiu cum am scris, am scris aiurea de multe ori pentru ca sunt prinsa intre trecut si prezent si pentru ca nu ne-am despartit de curand... si sa stii ca am raspuns persoanei respective cu aceeasi moneda in ultima vreme cand au inceput atacurile, de aceea nici nu mai suntem impreuna ca "nu-l respect"... si puteai sa spui ce vrei de "iubi", tu m-ai judecat pe mine, m-ai jignit ca as sta pentru bani...m-a deranjat faptul ca m-ai atacat ca si cum eu as fi facut ceva rau cuiva, in afara de propria-mi persoana. inteleg ca esti consternata dar as fi vrut mai multa intelegere si mai putina judecata, pentru ca dupa cum spuneam ma judec singura.


si mi-e frica sa nu-l iert candva....intr-un fel ai dreptate, dar nu sa fiu trimisa la nebuni
Blue_sun
Postat pe 1 Iulie 2010 02:26
Deja incep sa zambesc. Ma acuzi pe mine ca te-as jigni? Dumnezeule! N-am facut decat sa te intreb.. daca stai pentru aia sau aia. Nu am afirmat. Exista niste semne de intrebare acolo.. De vreme ce nu-l iubesti (??), mila nu ti-e.. care ar putea fi motivul? Banul, nu? TE INTREBAM. Asta ca sa fie clar.
Si te rog, nu veni cu "ma jignesti" in fata unei necunoscute pe un forum, care nu ti-a spus nimic.. in timp ce tu accepti toata mizeria aia de la omul cu care imparti patul.

Hai, zau! Sa incheiem aici. Mi-am spus deja parerea, ignor-o, fa ce vrei cu ea...
rashela
Postat pe 1 Iulie 2010 02:33
De la: rashela, la data 2010-07-01 02:33:23Deja incep sa zambesc. Ma acuzi pe mine ca te-as jigni? Dumnezeule! N-am facut decat sa te intreb.. daca stai pentru aia sau aia. Nu am afirmat. Exista niste semne de intrebare acolo.. De vreme ce nu-l iubesti (??), mila nu ti-e.. care ar putea fi motivul? Banul, nu? TE INTREBAM. Asta ca sa fie clar.
Si te rog, nu veni cu "ma jignesti" in fata unei necunoscute pe un forum, care nu ti-a spus nimic.. in timp ce tu accepti toata mizeria aia de la omul cu care imparti patul.

Hai, zau! Sa incheiem aici. Mi-am spus deja parerea, ignor-o, fa ce vrei cu ea...



mult timp mi-a fost mila, pentru ca avea tendinta sa se victimizeze incontinuu...si sunt codependenta... da, el ma jigneste rau de tot, am acceptat lucruri pe care nu trebuia sa le accept, stiu si sunt constienta... sunt foarte deprimata, pentru ca sunt mai multe lucruri la mijloc in aceasta poveste dar pe care nu le voi preciza. O sa-ti iau in considerare parerea, pentru ca , desi am ai avut tendita sa ma judeci, m-ai judecat intr-un mod pozitiv sa zic, pentru ca imi dau seama cum apar eu in fata altora, cat de "penibile" par...dupa cum spuneam, imi este frica sa nu-l iert candva... aveam nevoie de dusul rece pe care mi-l ai oferit...iti multumesc sincer, pentru ca intr-adevar ai fost dura dar ai dreptate in multe privinte.
Blue_sun
Postat pe 1 Iulie 2010 02:51
De la: Blue_sun, la data 2010-07-01 02:51:48
De la: rashela, la data 2010-07-01 02:33:23Deja incep sa zambesc. Ma acuzi pe mine ca te-as jigni? Dumnezeule! N-am facut decat sa te intreb.. daca stai pentru aia sau aia. Nu am afirmat. Exista niste semne de intrebare acolo.. De vreme ce nu-l iubesti (??), mila nu ti-e.. care ar putea fi motivul? Banul, nu? TE INTREBAM. Asta ca sa fie clar.
Si te rog, nu veni cu "ma jignesti" in fata unei necunoscute pe un forum, care nu ti-a spus nimic.. in timp ce tu accepti toata mizeria aia de la omul cu care imparti patul.

Hai, zau! Sa incheiem aici. Mi-am spus deja parerea, ignor-o, fa ce vrei cu ea...



mult timp mi-a fost mila, pentru ca avea tendinta sa se victimizeze incontinuu...si sunt codependenta... da, el ma jigneste rau de tot, am acceptat lucruri pe care nu trebuia sa le accept, stiu si sunt constienta... sunt foarte deprimata, pentru ca sunt mai multe lucruri la mijloc in aceasta poveste dar pe care nu le voi preciza. O sa-ti iau in considerare parerea, pentru ca , desi am ai avut tendita sa ma judeci, m-ai judecat intr-un mod pozitiv sa zic, pentru ca imi dau seama cum apar eu in fata altora, cat de "penibile" par...dupa cum spuneam, imi este frica sa nu-l iert candva... aveam nevoie de dusul rece pe care mi-l ai oferit...iti multumesc sincer, pentru ca intr-adevar ai fost dura dar ai dreptate in multe privinte.



mi-era teama intr-un fel a postez ca sa nu fiu judecata.
Blue_sun
Postat pe 1 Iulie 2010 02:54
De la: rashela, la data 2010-07-01 02:33:23Deja incep sa zambesc. Ma acuzi pe mine ca te-as jigni? Dumnezeule! N-am facut decat sa te intreb.. daca stai pentru aia sau aia. Nu am afirmat. Exista niste semne de intrebare acolo.. De vreme ce nu-l iubesti (??), mila nu ti-e.. care ar putea fi motivul? Banul, nu? TE INTREBAM. Asta ca sa fie clar.
Si te rog, nu veni cu "ma jignesti" in fata unei necunoscute pe un forum, care nu ti-a spus nimic.. in timp ce tu accepti toata mizeria aia de la omul cu care imparti patul.

Hai, zau! Sa incheiem aici. Mi-am spus deja parerea, ignor-o, fa ce vrei cu ea...


rashela, te enervezi degeaba, eu am impresia ca aceste povestioare sunt niste fantezii ale unora:)
Multa sanatate!

P.S.
N-am nimic de comentat la acest post, si nici nu vreau din partea celei ce l-a postat nici un comentariu, eu am scris doar pentru rashela!
stem_29
Postat pe 1 Iulie 2010 02:55
De la: stem_29, la data 2010-07-01 02:55:31
De la: rashela, la data 2010-07-01 02:33:23Deja incep sa zambesc. Ma acuzi pe mine ca te-as jigni? Dumnezeule! N-am facut decat sa te intreb.. daca stai pentru aia sau aia. Nu am afirmat. Exista niste semne de intrebare acolo.. De vreme ce nu-l iubesti (??), mila nu ti-e.. care ar putea fi motivul? Banul, nu? TE INTREBAM. Asta ca sa fie clar.
Si te rog, nu veni cu "ma jignesti" in fata unei necunoscute pe un forum, care nu ti-a spus nimic.. in timp ce tu accepti toata mizeria aia de la omul cu care imparti patul.

Hai, zau! Sa incheiem aici. Mi-am spus deja parerea, ignor-o, fa ce vrei cu ea...


rashela, te enervezi degeaba, eu am impresia ca aceste povestioare sunt niste fantezii ale unora:)
Multa sanatate!

P.S.
N-am nimic de comentat la acest post, si nici nu vreau din partea celei ce l-a postat nici un comentariu, eu am scris doar pentru rashela!


nu inteleg de ce trebuie sa fiti rele...doar am cerut sfaturi, nu judecati
Blue_sun
Postat pe 1 Iulie 2010 02:59
De la: Blue_sun, la data 2010-07-01 02:59:22
De la: stem_29, la data 2010-07-01 02:55:31
De la: rashela, la data 2010-07-01 02:33:23Deja incep sa zambesc. Ma acuzi pe mine ca te-as jigni? Dumnezeule! N-am facut decat sa te intreb.. daca stai pentru aia sau aia. Nu am afirmat. Exista niste semne de intrebare acolo.. De vreme ce nu-l iubesti (??), mila nu ti-e.. care ar putea fi motivul? Banul, nu? TE INTREBAM. Asta ca sa fie clar.
Si te rog, nu veni cu "ma jignesti" in fata unei necunoscute pe un forum, care nu ti-a spus nimic.. in timp ce tu accepti toata mizeria aia de la omul cu care imparti patul.

Hai, zau! Sa incheiem aici. Mi-am spus deja parerea, ignor-o, fa ce vrei cu ea...


rashela, te enervezi degeaba, eu am impresia ca aceste povestioare sunt niste fantezii ale unora:)
Multa sanatate!

P.S.
N-am nimic de comentat la acest post, si nici nu vreau din partea celei ce l-a postat nici un comentariu, eu am scris doar pentru rashela!


nu inteleg de ce trebuie sa fiti rele...doar am cerut sfaturi, nu judecati

ia uite cum motaiam si m-ai trezit:)))) glumesc!
Draga mea draga ( cum ar zice o " babuta" in miez de noapte;) eu stiu ca voi sunteti tinerele si nelinistite, insa parerea mea, cand postati aici un subiectut, incercati sa lasati metaforele la o parte si sa scrieti concret tot, adica ori scrii, ori nu scrii....ca sa intelegem de fapt ce doriti sa aflati, ce doriti sa transmiteti.
Daca voi scrieti, cand la trecut, cand la prezent, cand metafore.......eu ( pt. ca nu-mi permit sa fac afirmatii la adresa nimanui, fie ele si virtuale) ce sa inteleg, ce sa-ti raspund, cum sa te sfatiuesc?!
Ah, si inca un aspect, ai postat, ti-ai asumat responsabilitatea si riscul, la bune si rele, la inteles si neinteles, insa cu un lucru nu-s d'acord, (si de aceea i-am raspuns doar rashelei, ceri o parere, am urmarit ceea ce a scris ea, si a scris exact la subiect, cel putin ceea ce a inteles ea am inteles si eu) .....tu ( daca povestea este adevarata) chiar ai o problema, adica iti explic, la inceput pari victima, dupa care ii " sari" in cap femeii,( adica rashelei) pai e posibil tu mama, si culmea, tot noi suntem rele.....ei,ei!
stem_29
Postat pe 1 Iulie 2010 03:20
De la: mitura, la data 2010-06-30 21:27:44
De la: Blue_sun, la data 2010-06-30 20:49:49Scriu acum, deoarece simt nevoia sa spun ce simt, pentru ca ma sufoc...Am o relatie de 3 ani tumultoasa si "fericita"...spun fericita pentru ca mereu am trait cu iluzia ca este barbatul pe care l-am cunoscut: galant, fermecator, atent, grijuliu. Incet, incet toate visurile s-au transformat intr-un cosmar. Totul a inceput frumos, m-a fermecat pentru ca parea atat de deosebit si se purta minunat, poate de aceea nu am observat micile scapari (control la telefon, obsesia ca ma uit dupa altcineva, sa nu cumva sa nu raspund la telefon imediat etc). Inca se mai poarta uneori frumos, doar daca nu "gresesc" cu ceva si trebuie mereu sa stau in garda sa nu-i trezesc reactii violente... Ma injura in ultimul hal ( retarda, proasta, "cuvinte obscene" etc), astea sunt cele mai "dragute" lucruri, nu pot scrie aici tot ce imi poate spune zilnic aproape.M-a amenintat si ca ma baga la reanimare daca mai gresesc si nu stiu sa ma port ca o femeie , asta zice pentru ca am inceput sa-i intorc jignirile (stiu ca nu e bine dar m-a adus la maxim)... Imi amintesc la inceput cum il ascultam vorbind despre fosta ca vai ce rea era si cum se purta cu el... vroiam sa-i arat ce fata buna sunt eu...mare greseala...orice fac, ma jigneste, nu ma asculta cand ii spun sa nu mai imi zica "da-te in p--a mea, fa"...mai gresesc si eu (nu ma refer ca il insel, ci la chestii minore-foarte minore) dar nu e cazul sa ma faca in toate felurile. Eu trebuie sa raspund in 2 sec la telefon, el poate sa-si uite telefonul acasa sau sa nu raspunda, pentru ca "nu avem aceleasi drepturi"...e ff grav ca nu mi-am dat seama si nu pot sa spun ca-s asa fraiera sa nu ma prind, de aceea ma oftic atat de mult...ca nu mi-am dat seama, l-am ajutat enorm si nimic nu a apreciat. Un om se poate schimba? Eu nu mai cred... Ceea ce as dori mai mult sa-mi spuneti este cum sa scap de sentimentul de vina si oftica pe propria persoana, sa ma eliberez total de el...Poate cineva care a trecut prin asa cv, sa-mi spuna ce ar trebui sa fac...Va multumesc.


ce te tine langa el?

visele ..si cand se va trezi?!
tavi85
Postat pe 1 Iulie 2010 09:01
Eu nu mai inteleg nimic,l-a lasat...nu l-a lasat?
Barbie30
Postat pe 1 Iulie 2010 09:06
De la: Barbie30, la data 2010-07-01 09:06:47Eu nu mai inteleg nimic,l-a lasat...nu l-a lasat?


conteaza ? a deschis topicul ca sa se descarce ! orice sfat i-am da, eu cred ca nu o sa asculte ! parerea mea !
coldwind
Postat pe 1 Iulie 2010 09:09
De la: stem_29, la data 2010-07-01 03:20:34
De la: Blue_sun, la data 2010-07-01 02:59:22
De la: stem_29, la data 2010-07-01 02:55:31
De la: rashela, la data 2010-07-01 02:33:23Deja incep sa zambesc. Ma acuzi pe mine ca te-as jigni? Dumnezeule! N-am facut decat sa te intreb.. daca stai pentru aia sau aia. Nu am afirmat. Exista niste semne de intrebare acolo.. De vreme ce nu-l iubesti (??), mila nu ti-e.. care ar putea fi motivul? Banul, nu? TE INTREBAM. Asta ca sa fie clar.
Si te rog, nu veni cu "ma jignesti" in fata unei necunoscute pe un forum, care nu ti-a spus nimic.. in timp ce tu accepti toata mizeria aia de la omul cu care imparti patul.

Hai, zau! Sa incheiem aici. Mi-am spus deja parerea, ignor-o, fa ce vrei cu ea...


rashela, te enervezi degeaba, eu am impresia ca aceste povestioare sunt niste fantezii ale unora:)
Multa sanatate!

P.S.
N-am nimic de comentat la acest post, si nici nu vreau din partea celei ce l-a postat nici un comentariu, eu am scris doar pentru rashela!


nu inteleg de ce trebuie sa fiti rele...doar am cerut sfaturi, nu judecati

ia uite cum motaiam si m-ai trezit:)))) glumesc!
Draga mea draga ( cum ar zice o " babuta" in miez de noapte;) eu stiu ca voi sunteti tinerele si nelinistite, insa parerea mea, cand postati aici un subiectut, incercati sa lasati metaforele la o parte si sa scrieti concret tot, adica ori scrii, ori nu scrii....ca sa intelegem de fapt ce doriti sa aflati, ce doriti sa transmiteti.
Daca voi scrieti, cand la trecut, cand la prezent, cand metafore.......eu ( pt. ca nu-mi permit sa fac afirmatii la adresa nimanui, fie ele si virtuale) ce sa inteleg, ce sa-ti raspund, cum sa te sfatiuesc?!
Ah, si inca un aspect, ai postat, ti-ai asumat responsabilitatea si riscul, la bune si rele, la inteles si neinteles, insa cu un lucru nu-s d'acord, (si de aceea i-am raspuns doar rashelei, ceri o parere, am urmarit ceea ce a scris ea, si a scris exact la subiect, cel putin ceea ce a inteles ea am inteles si eu) .....tu ( daca povestea este adevarata) chiar ai o problema, adica iti explic, la inceput pari victima, dupa care ii " sari" in cap femeii,( adica rashelei) pai e posibil tu mama, si culmea, tot noi suntem rele.....ei,ei!



da, imi pare rau ca nu ati inteles nimic... poate e titlul de vina si cum am scris, oricum multumesc pentru sfaturi... vroiam doar sfaturi cum sa ma iert pe mine si sa uit, nu cum sa ma judec, pentru ca asta fac deja... si sunt constienta ca sunt abuzata emotional si psihologic. am vorbit mai devreme cu o doamna care a trecut prin asa ceva si mi-a explicat multe.
Blue_sun
Postat pe 1 Iulie 2010 10:11
De la: coldwind, la data 2010-07-01 09:09:29
De la: Barbie30, la data 2010-07-01 09:06:47Eu nu mai inteleg nimic,l-a lasat...nu l-a lasat?


conteaza ? a deschis topicul ca sa se descarce ! orice sfat i-am da, eu cred ca nu o sa asculte ! parerea mea !



Am deschis topicul, pentru ca asteptam sfaturi, nu de genul "lasa-l", "fugi", "pleca", pentru ca asta intr-un fel e logic pentru orice persoana care nu e in situatia mea... nu mai sunt cu el, dar vroiam sfaturi cum sa fac sa iert, pe mine mai mult si sa nu sper ca se va schimba...din nou...
Blue_sun
Postat pe 1 Iulie 2010 10:14
Va multumesc inca o data pentru sfaturi, chiar si pentru ca m-ati judecat... dupa cum am spus sunt codependenta... si am tendinta sa nu spun "nu", ca sa nu sufere nimeni in jurul meu, e greu de inteles dar acasta codependenta isi are radacinile in copilarie... el mi-a umplut candva golul pe care il aveam in suflet...din pacate, in timp doar l-a marit.
Blue_sun
Postat pe 1 Iulie 2010 10:17
De la: stem_29, la data 2010-07-01 03:20:34
De la: Blue_sun, la data 2010-07-01 02:59:22
De la: stem_29, la data 2010-07-01 02:55:31
De la: rashela, la data 2010-07-01 02:33:23Deja incep sa zambesc. Ma acuzi pe mine ca te-as jigni? Dumnezeule! N-am facut decat sa te intreb.. daca stai pentru aia sau aia. Nu am afirmat. Exista niste semne de intrebare acolo.. De vreme ce nu-l iubesti (??), mila nu ti-e.. care ar putea fi motivul? Banul, nu? TE INTREBAM. Asta ca sa fie clar.
Si te rog, nu veni cu "ma jignesti" in fata unei necunoscute pe un forum, care nu ti-a spus nimic.. in timp ce tu accepti toata mizeria aia de la omul cu care imparti patul.

Hai, zau! Sa incheiem aici. Mi-am spus deja parerea, ignor-o, fa ce vrei cu ea...


rashela, te enervezi degeaba, eu am impresia ca aceste povestioare sunt niste fantezii ale unora:)
Multa sanatate!

P.S.
N-am nimic de comentat la acest post, si nici nu vreau din partea celei ce l-a postat nici un comentariu, eu am scris doar pentru rashela!


nu inteleg de ce trebuie sa fiti rele...doar am cerut sfaturi, nu judecati

ia uite cum motaiam si m-ai trezit:)))) glumesc!
Draga mea draga ( cum ar zice o " babuta" in miez de noapte;) eu stiu ca voi sunteti tinerele si nelinistite, insa parerea mea, cand postati aici un subiectut, incercati sa lasati metaforele la o parte si sa scrieti concret tot, adica ori scrii, ori nu scrii....ca sa intelegem de fapt ce doriti sa aflati, ce doriti sa transmiteti.
Daca voi scrieti, cand la trecut, cand la prezent, cand metafore.......eu ( pt. ca nu-mi permit sa fac afirmatii la adresa nimanui, fie ele si virtuale) ce sa inteleg, ce sa-ti raspund, cum sa te sfatiuesc?!
Ah, si inca un aspect, ai postat, ti-ai asumat responsabilitatea si riscul, la bune si rele, la inteles si neinteles, insa cu un lucru nu-s d'acord, (si de aceea i-am raspuns doar rashelei, ceri o parere, am urmarit ceea ce a scris ea, si a scris exact la subiect, cel putin ceea ce a inteles ea am inteles si eu) .....tu ( daca povestea este adevarata) chiar ai o problema, adica iti explic, la inceput pari victima, dupa care ii " sari" in cap femeii,( adica rashelei) pai e posibil tu mama, si culmea, tot noi suntem rele.....ei,ei!


acum am citit faza cu "daca postea este adevarata"..tu ce crezi? daca inventam, inventam o telenovela ca sa dau bine la public:)
Blue_sun
Postat pe 1 Iulie 2010 10:22
Sa ai curajul sa spui DA,sa ai curajul sa spui NU si in fiecare clipa grea,sa ai curajul sa fi TU!"
Te simti vinovata ca ai acceptat un asemenea tratament?!Fiecare face greseli,important este sa realizezi ca ai gresit si sa inveti ceva din ele.Daca ai constientizat care iti sunt problemele si nu le poti schimba,incearca sa apelezi la ajutorul unui psiholog,el o sa te ajute.
Barbie30
Postat pe 1 Iulie 2010 10:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nu vrea sa muncesca!!! 37 De la: Lady_Gaga9 9 Iunie 2009 16:23
Ma place sau se preface?? 5 De la: alexandra-floriintimisoara-eu 26 Ianuarie 2016 15:53
normalitate sau nu 11 De la: Barbie30 26 Iunie 2010 21:09
iubitul meu e prea insistent...nu stiu ce simt pt el 9 De la: deliza20 26 Mai 2010 17:21
"m-am obisnuit sa ador o iubire care m-a ucis" 182 De la: rockk 7 Noiembrie 2010 10:31