Setari Cookie-uri

Despartire...

Buna tuturor,

Numele meu este Andrei, am 21 ani.

Ma tot gandeam daca sa va scriu sau nu, acum 4 ani am mai cerut ajutorul vostru...care intr-un final a ajutat in problema care o aveam atunci. (legat de aceeasi fata), asa ca sper sa ma luminati si de data asta.

Am sau aveam o relatie cu o fata, de 4 ani si 6 luni, pana acum 2 saptamani cand a decis ca vrea o pauza care s-a dovedit a fi o despartire. M-am simit ca si cum m-ar fi lovit un tir cu 200 km/h. Povestea noastra a fost una foarte frumoasa, insa.. trebuie sa recunosc, toate pana acum 1 an. Am gresit enorm de mult, a gresit si ea, dar eu mai mult. Cand spun gresit, ma refer la: acum 1 an am inceput sa vorbesc cu o fata de pe internet, pana ma prins, la scurt timp am inceput sa vorbesc cu o colega de la munca...in afara de un sarut nu a fost nimic mai mult si iar ma prins, in afara de "inselat" m-am purtat urat cu ea, nu i-am oferit atentie cand era nevoie, nu petreceam timp cu ea, e greu, dar recunosc toate astea, eu pot sa mai spun ca am inteles ca ea nu merita sa o umilesc si am devenit baietas cuminte, nu am mai facut nimic gresit de atunci, insa... tot nu ii acordam atentie, parca eram orbit de orgoliu si de principiile mele, dar chiar si asa de fiecare data in acel putin timp cat il aveam cu ea, o faceam sa se simta bine, poate asta a fost si motivul pentru care nu ma lasat mai demult.

Acum intervine partea mai putin frumoasa, acum cateva luni, ea a inceput sa vobeasca cu un coleg de la munca, am zis ok, pana cand intr-o noapte la ora 3, cand ea vorbea cu el, a fost un intreg circ, eu m-am trezit si am vazut-o cu telefonul in mana pe scaun vorbind cu un coleg cu care nu are nici o treaba, serios? Am trecut peste, am zis ca o iubesc si ca merita sa trec cu vederea. O luna mai tarziu intamplator vad o poza cu ea si cu el, in mall, ea a negat totul pana cand i-am aratat poza, era suta-n mie sigura ca a sters-o, in momentul ala, a recunoscut, nu am trecut peste si de data asta si i-am aruncat una grea, i-am spus de o fata care ma tot cauta si nu scap de ea, vrea sa se culce cu mine si ca eu puteam sa fac asta fara ca ea sa afle, poate am fost dobitoc ca am lovit-o cu vorbele astea, nu am facut nimic cu fata asta, nici macar nu vorbeam cu ea, realizasem ca imi iubesc iubita si ca nu vreau sa o pierd si cam de atunci a inceput sa se destrame relatia noastra.

Ne-am despartit pe 9 iunie, ziua in care ma sarutat ultima data, de atunci am mai vazut-o, dar nu am mai incercat nimic. Va cer ajutorul pentru ca sunt disperat si terminat din toate punctele de vedere, chiar daca am gresit, eu mi-am dat singur seama ca nu e ok ce ii fac ei, m-am oprit de fiecare data la timp cand era sa o insel, dar ea tot aflase, asta nu pot sa schimb. Acum, intr-un fel sunt convins ca ea daca inceteaza sa mai vorbeasca 24/24 cu acel coleg, poate o sa isi aduca aminte de mine, ca ma pierdut, chiar daca spune ca nu mai vrea sa ma vada si ca nu ma mai iubeste, simt ca nu e asa. Cred ca ea simte ceva pentru colegul ei si de aceea nu mai vrea sa ma vada pe mine, insa sunt convins ca el nu o vrea, am vorbit si cu el si mi-a spus ca nu simte nimic pentru ea. Oare daca ea o sa realizeze ca nu poate incepe o relatie cu acel coleg, se va intoarce la mine? Eu sunt convins ca vreau sa raman cu ea, nu e urma de indoiala, nu pot sa o i-au de la capat, sa trec prin tot ce am trecut cu ea, nu vreau sa fac asta, am suferit impreuna si am fost fericiti impreuna...

Ce sa fac? M-am gandit sa o las, 2-3 saptamani, poate si o luna sa vad daca imi da vreun semn, numai ca mi-e teama sa nu inceapa sa ma uite, in fiecare zi imi repet ca si eu o uit, dar la sfarsitul zilei ajung de unde am plecat. Refuz sa cred ca nu ma mai iubeste, ca nu mai tine la mine, in urma cu o luna ne faceam planuri de vacanta....nici prin cap nu ma gandeam ca o sa ma paraseasca..

Nu fiti rai sa spuneti: "treci la alta, ca si ea trece la altul", eu daca fac asta, fac doar sa o uit pe ea, insa tot ce vreau, e sa o recastig si am sa lupt cat voi avea putere sa fac asta..

Nota: scuzati greselile gramaticale, daca sunt, am postat pe fuga.
Andrei21
Postat pe 21 Iunie 2015 11:34
De la: Andrei21, la data 2015-06-21 11:34:53Buna tuturor,

Numele meu este Andrei, am 21 ani.

Ma tot gandeam daca sa va scriu sau nu, acum 4 ani am mai cerut ajutorul vostru...care intr-un final a ajutat in problema care o aveam atunci. (legat de aceeasi fata), asa ca sper sa ma luminati si de data asta.

Am sau aveam o relatie cu o fata, de 4 ani si 6 luni, pana acum 2 saptamani cand a decis ca vrea o pauza care s-a dovedit a fi o despartire. M-am simit ca si cum m-ar fi lovit un tir cu 200 km/h. Povestea noastra a fost una foarte frumoasa, insa.. trebuie sa recunosc, toate pana acum 1 an. Am gresit enorm de mult, a gresit si ea, dar eu mai mult. Cand spun gresit, ma refer la: acum 1 an am inceput sa vorbesc cu o fata de pe internet, pana ma prins, la scurt timp am inceput sa vorbesc cu o colega de la munca...in afara de un sarut nu a fost nimic mai mult si iar ma prins, in afara de "inselat" m-am purtat urat cu ea, nu i-am oferit atentie cand era nevoie, nu petreceam timp cu ea, e greu, dar recunosc toate astea, eu pot sa mai spun ca am inteles ca ea nu merita sa o umilesc si am devenit baietas cuminte, nu am mai facut nimic gresit de atunci, insa... tot nu ii acordam atentie, parca eram orbit de orgoliu si de principiile mele, dar chiar si asa de fiecare data in acel putin timp cat il aveam cu ea, o faceam sa se simta bine, poate asta a fost si motivul pentru care nu ma lasat mai demult.
....................................................

Si cine te opreste sa lupti pentru recastigarea iubitei,tinere????

V-ati plictisit,unul de celalalt ,si de aici au aparut problemele voastre!!!

Teoria de baz aeste urmatoarea:

Cand iubesti,nu iti bati joc de partener,nu ii inseli asteptarile,nu flirtezi cu altcineva,nu tradezi relatia,nici macar in gluma,daca se poate spune asa!!Cand iubesti,te respecti si respecti partenerul!Valabil pentru amandoi!!Cand iubesti ,nu te joci cu sufletul celuilalt!!Daca va iubeati,nu ajungeati in acest punct!!!Punct.
kudika_15804
Postat pe 21 Iunie 2015 12:31
Andrei,ati gresit amundoi , daca va puteti ierta reciproc pt un nou inceput fara reprosuri ,poate ca relatia ar avea o sansa , poate...;sau poate ca e mai bine fiecare sa-si vada de drumul sau.
kudika_988778
Postat pe 21 Iunie 2015 18:18
amandoi .
kudika_988778
Postat pe 21 Iunie 2015 18:20
Cu totii aveti dreptate, fiecare in parte, insa ea a luptat pentru mine, de multe ori, acum e randul meu sa fac asta si chiar daca nu imi da voie, cum pot sa combat perioada asta proasta a ei?
Andrei21
Postat pe 22 Iunie 2015 00:46
De la: Andrei21, la data 2015-06-22 00:46:04Cu totii aveti dreptate, fiecare in parte, insa ea a luptat pentru mine, de multe ori, acum e randul meu sa fac asta si chiar daca nu imi da voie, cum pot sa combat perioada asta proasta a ei?



Tocmai ca nu trebuie sa o combati in vreun fel,acorda-i timpul potrivit,aceasta este dovada de respect!!Nu te inteleg,te-ai grabit sa te comporti neadecvat ,si acum,te grabesti sa vindeci ranile produse,dar trebuie sa intelegi ,ca acestea se vindeca foarte greu si in timp,nu instant!!!
kudika_15804
Postat pe 22 Iunie 2015 07:25
De la: Andrei21, la data 2015-06-22 00:46:04Cu totii aveti dreptate, fiecare in parte, insa ea a luptat pentru mine, de multe ori, acum e randul meu sa fac asta si chiar daca nu imi da voie, cum pot sa combat perioada asta proasta a ei?



Lupta asa cum a facut-o si ea , dar daca ea ti-a dat clar de inteles ca nu mai exista cale de impacare , nu mai insista .Esti tanar , viata merge inainte .
kudika_988778
Postat pe 22 Iunie 2015 09:55
Acum cateva zile am vazut-o, ne-am intalnit intr-un loc comun, mi-a zambit si cand am vrut sa plec mi-a spus sa stau, ca merge si ea imediat, am tinut-o de mana, am vorbit despre noi... si pe de alta parte daca ii dau vreun mesaj, repeta ca ma uraste ...etc

E asa greu sa intelegi o fata..
Andrei21
Postat pe 23 Iunie 2015 11:14
E asa-s barbatii , nu vor intelege niciodata femeile
kudika_988778
Postat pe 23 Iunie 2015 11:29
De la: Andrei21, la data 2015-06-23 11:14:41Acum cateva zile am vazut-o, ne-am intalnit intr-un loc comun, mi-a zambit si cand am vrut sa plec mi-a spus sa stau, ca merge si ea imediat, am tinut-o de mana, am vorbit despre noi... si pe de alta parte daca ii dau vreun mesaj, repeta ca ma uraste ...etc

E asa greu sa intelegi o fata..
cred ca e sarita,,,,,,,,,,
NEGRUTTTT
Postat pe 23 Iunie 2015 11:31
De la: Andrei21, la data 2015-06-23 11:14:41Acum cateva zile am vazut-o, ne-am intalnit intr-un loc comun, mi-a zambit si cand am vrut sa plec mi-a spus sa stau, ca merge si ea imediat, am tinut-o de mana, am vorbit despre noi... si pe de alta parte daca ii dau vreun mesaj, repeta ca ma uraste ...etc

E asa greu sa intelegi o fata..



Are probleme de atitudine!!!Este instabila emotional!!!Nu este vorba de a intelege o femeie,ci de starea ei psihica,care,in cazul iubitei tale,prezinta probleme!!Comportamentul ei este bizar si anormal!!Nicio femeie,indiferent de varsta detinuta si care este normala,nu are un astfel de comportament!! Sau ii place sa se joace,dar este un joc desfasurat in defavoarea ei!!
kudika_15804
Postat pe 23 Iunie 2015 11:54
De la: Andrei21, la data 2015-06-23 11:14:41Acum cateva zile am vazut-o, ne-am intalnit intr-un loc comun, mi-a zambit si cand am vrut sa plec mi-a spus sa stau, ca merge si ea imediat, am tinut-o de mana, am vorbit despre noi... si pe de alta parte daca ii dau vreun mesaj, repeta ca ma uraste ...etc

E asa greu sa intelegi o fata..



http://www.youtube.com/watch?v=TapXs54Ah3E
kudika_988778
Postat pe 24 Iunie 2015 13:33
Sa reluati relatia, trebuie sa fi-ti din nou 2.
2 maximum! Certuri, dispute, prostii, greseli, nu exista relatie lipsita de neintelegeri, intr-o oarecare masura ati gresit amandoi si nu e normal sa nu discutati clar ce urmeaza. Obtine un punct de vedere clar de la ea, impreuna sau separat si sa nu va mai cautati. Macar asa stii cu certitudine cum ramane. Imi e greu sa stiu daca te iubeste sau i-a trecut dar in 4 ani...macar atasamentul si tot ramane ceva , care nu se rupe usor. Succes si sa luati decizia potrivita pt amandoi
Darius_
Postat pe 24 Iunie 2015 15:03
E a 7-a zi de cand nu mai stiu nimic de ea, asa usor ii este sa uite tot? E bine daca nici eu nu o caut? E al dracu' de greu sa trec prin asta, doare ca naiba, la job pretind ca sunt ok, cand de fapt, inauntru sunt distrus..
Andrei21
Postat pe 25 Iunie 2015 02:17
De la: Andrei21, la data 2015-06-25 02:17:47E a 7-a zi de cand nu mai stiu nimic de ea, asa usor ii este sa uite tot? E bine daca nici eu nu o caut? E al dracu' de greu sa trec prin asta, doare ca naiba, la job pretind ca sunt ok, cand de fapt, inauntru sunt distrus..



Las-o in pace si cauta sa te focusezi asupra lucrurilor cu adevarat importante!!!Iti inteleg sentimentele,caci aceasta este viata cu ale ei piedici,dar nu accepta ca acestea sa te subjuge!!!A ceda in fata greutatilor inseamna fuga din fata vietii!!!Priveste totul,ca pe o experienta neplacuta,nimic mai mult!!!
kudika_15804
Postat pe 25 Iunie 2015 08:01
Crezi ca nu incerc sa fac asta? Sunt 16 zile de cand ne-am despartit, in fiecare zi incerc sa nu ma gandesc la asta, dar dupa 4 ani si jumatate, mi-e cam greu sa o uit, ne facusem planuri de viitor, inclusiv si vara asta sa plecam in vacanta... credeam ca o cunosc, insa..
Andrei21
Postat pe 25 Iunie 2015 10:26
De la: Andrei21, la data 2015-06-25 10:26:57Crezi ca nu incerc sa fac asta? Sunt 16 zile de cand ne-am despartit, in fiecare zi incerc sa nu ma gandesc la asta, dar dupa 4 ani si jumatate, mi-e cam greu sa o uit, ne facusem planuri de viitor, inclusiv si vara asta sa plecam in vacanta... credeam ca o cunosc, insa..



Insa,ce anume??? Tinere,cum faci difernta dintre tine si ea,daca te autoblamezi????? Repet,te cred ca nu te simti multumit,ca esti dezamagit ,si o fac pentru ca stiu cum este ,si,pe de alta parte,toti am trecut prin esecuri de-a lungul vietii,crezi ca esti singurul aflat in suferinta??NU!!Nu o vei uita curand,mai ales daca o iubesti inca,dar daca vei avea rabdare cu tine si daca vei lasa timpul sa lucreze putin,iti vei reveni!!!Uitarea nu vine la secunda comandata,ci intervine in timp si gradual!!!Tineretea isi cere ofranda corespunzatoare,fiecare etapa a vietii are regretele ei,asta este viata!!Cand vei ajunge la maturitate,iti vei aduce aminte de toate acestea si te vei amuza,fii convins de asta!!!
kudika_15804
Postat pe 25 Iunie 2015 10:43
" Cand vei ajunge la maturitate,iti vei aduce aminte de toate acestea si te vei amuza,fii convins de asta!!! "


Sau poate ca tipa va ramane slabiciunea si trauma vietii lui , oftand cu nostalgie de cate ori o va vedea.

Rotty_
Postat pe 25 Iunie 2015 10:48
De la: Rotty_, la data 2015-06-25 10:48:54" Cand vei ajunge la maturitate,iti vei aduce aminte de toate acestea si te vei amuza,fii convins de asta!!! "


Sau poate ca tipa va ramane slabiciunea si trauma vietii lui , oftand cu nostalgie de cate ori o va vedea.




Este adevarat,Rotty,dar eu,una,resping varianta aceasta,caci este cumplit sa traiesti toata viata cu un astfel de dor nimicitor si cu amintiri,care te revasesc!!Nu este recomandat asa ceva,eu stiu cum este!!!
kudika_15804
Postat pe 25 Iunie 2015 10:51
N-o fi recomandat , dar e cat se poate de posibil.
Rotty_
Postat pe 25 Iunie 2015 10:54
De la: Rotty_, la data 2015-06-25 10:54:48N-o fi recomandat , dar e cat se poate de posibil.


Da,este posibil,dar este distructiv pentru persoana in cauza!!O reorientare este obligatorie!!
kudika_15804
Postat pe 25 Iunie 2015 11:02
Are dreptate in mare parte si la faza cu psihicul, nu recunosc o fata alaturi de care am stat mai mult de 4 ani, adormeam langa ea sau cu ea in gand si ma trezeam tot cu ea, iar acum parca e alt om, are momente cand ma vede si e sensibila, ma ia in brate, ma saruta chiar daca repeta ca s-a terminat totul si peste cateva clipe ma impinge sa o las, sa plec, tipa la mine, peste cateva zile cand ma vazut iar era ok, vroia sa stau cu ea si dupa iar tipa...iar repeta ca ma uraste, ca nu mai vrea sa ma vada, asta da, e o mare problema temperament, repet, nu o recunosc.. problema mea, e ca nu vreau sa o las sa se piarda in acest moment de ratacire sentimentala, vreau sa fiu alaturi de ea, mai mult decat vreau sa ne impacam, dar ...ea nu ma vrea. Poate are pe altcineva, nu stiu..
Andrei21
Postat pe 25 Iunie 2015 12:41
esti tu pierdut daca umbli dupa ea nicidecum ea
kudika_982635
Postat pe 25 Iunie 2015 12:50
De la: Andrei21, la data 2015-06-25 12:41:06Are dreptate in mare parte si la faza cu psihicul, nu recunosc o fata alaturi de care am stat mai mult de 4 ani, adormeam langa ea sau cu ea in gand si ma trezeam tot cu ea, iar acum parca e alt om, are momente cand ma vede si e sensibila, ma ia in brate, ma saruta chiar daca repeta ca s-a terminat totul si peste cateva clipe ma impinge sa o las, sa plec, tipa la mine, peste cateva zile cand ma vazut iar era ok, vroia sa stau cu ea si dupa iar tipa...iar repeta ca ma uraste, ca nu mai vrea sa ma vada, asta da, e o mare problema temperament, repet, nu o recunosc.. problema mea, e ca nu vreau sa o las sa se piarda in acest moment de ratacire sentimentala, vreau sa fiu alaturi de ea, mai mult decat vreau sa ne impacam, dar ...ea nu ma vrea. Poate are pe altcineva, nu stiu..



Inteleg,dar trebuie ,ca si ea,sa doreasca acelasi lucru,nu crezi asta??? Comportamentul ei nu are legatura cu temperamentul,acesta nu se schimba instant si nici nu fluctueaza dupa cum are chef posesorul lui!!!!!Ai fost atasat de ea si de relatia voastra,te-ai implicat total,se pare ,si ai ramas ancorat in amintirile legate de acea tanara!!Este bine astfel?Nu!!!"Ratacire sentimentala"?????Nu,tinere,este vorba de decizie!!!Si daca are pe altcineva,nu este problema ta,chiar daca ar fi fost corect sa iti spuna acest lucru!!!Poate este nehotarata sa iti spuna,nu stiu,dar ce stiu,cu certitudine,este faptul ca o persoana corecta, onesta si in deplinatatea facultatilor mintale nu are un asfel de comportament,care baleiaza de la o extrema,la cealalta!!Daca nici tu nu o cunosti(asa pare!),cum vrei sa ne exprimam ,obiectiv,opinia???
kudika_15804
Postat pe 25 Iunie 2015 12:55
De la: Andrei21, la data 2015-06-25 02:17:47E a 7-a zi de cand nu mai stiu nimic de ea, asa usor ii este sa uite tot? E bine daca nici eu nu o caut? E al dracu' de greu sa trec prin asta, doare ca naiba, la job pretind ca sunt ok, cand de fapt, inauntru sunt distrus..


E bine daca nici eu nu o caut?


Procedeaza asa cum crezi tu de cuviinta ,esti singurul in masura de a face un pas inainte , sau de a accepta ca relatia s-a terminat.
Continuind sa te invarti in cerc , tinand cont de parerile celor/a ce isi dau cu presupusul fara a cunoaste situatia in sine , vei scrie aici la infinit povestea ta , care in timp va lua o alta´ ntorsatura , una care va fi poate pe placul tau , sau poate nu ;dar sigur dupa bunul plac a altora, de aceea doar parerea ta conteaza de a lua deciziile in privinta relatiei tale.Dar daca rezultatul virtual este punctul dupa care iti ghidezi viata si deciziile , vei ramane mereu in aceeasi situatie.E atat de greu sa nu mai numeri zilele :)
kudika_988778
Postat pe 25 Iunie 2015 13:15
De la: Andrei21, la data 2015-06-25 12:41:06Are dreptate in mare parte si la faza cu psihicul, ......




Mda ..si totusi daca tot i-ati pus un diagnostic , te intreb de ce naiba mai umbli dupa ea ?
Un om ce-l considera pe altul ca ar avea pb psihice ,insista totusi sa ramana in aceea relatie , oare cine este cel bolnav in cazul asta ?
kudika_988778
Postat pe 25 Iunie 2015 13:22
De la: kudika_982635, la data 2015-06-25 13:33:30stergeti i si mesajul lui 778 sa nu cumva sa deterioreze imaginea lui 804 din imaginatia voastra si a ei,,jalnic



35 ,incearca in postarile voastre ,sa faceti abstractie de a ma implica in clubul vostru
kudika_988778
Postat pe 25 Iunie 2015 14:07
De la: kudika_982635, la data 2015-06-25 14:12:56 778 nu sunt in nici un caz in vreun club cu 804,,,ea este in club cu situl carei permite sa aduca jigniri oamenilor ce nu i cunoaste,,,,si inceteaza cu prostiile


Chiar nu ma intereseaza !
kudika_988778
Postat pe 25 Iunie 2015 14:19
De la: kudika_982635, la data 2015-06-25 14:21:20nici pe mn nu ma intereseaza imaginatia si fixurile tale



kudika_988778
Postat pe 25 Iunie 2015 14:23
Incepeti cu off-topic...

Va multumesc pentru timpul acordat, maine plec pentru 3 zile sa ma relaxez si sa imi pun ordine in ganduri, nu am sa o mai caut, poate niciodata, poate doar o perioada, deja am o saptamana, o sa mai postez sa va spun cum au evoluat lucrurile.
Andrei21
Postat pe 25 Iunie 2015 22:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
O vreau inapoi atat de mult 26 De la: kudika098645 11 Februarie 2010 11:37
L-am gonit de langa mine si acum il vreau inapoi 22 De la: sofia_maria 24 Iunie 2010 17:14
Primele iubiri...de la 14,15 ani 4 De la: kudika1993 11 Octombrie 2010 20:15
Dilema... 11 De la: Anhel_00 7 Septembrie 2014 14:18
vreau sa ma impac cu ea...... 13 De la: pickard 30 Martie 2011 20:37