Setari Cookie-uri

Ce faci ca sa scapi de tristete?

Dupa cum stiti veselia este indicata pentru sanatate si nu in ultimul rand si pentru a fi agreabil la cel (cei) din preajma . Atunci cand ai o problema greu de rezolvat sau cand esti nedreptatit sau....(sunt "n" cauze ce pot provoca tristetea), cum procedati voi ca sa va "reveniti"?
Eu va spun metoda mea fredonez un cantec,fac cativa pasi de dans (bineanteles caut sa fiu singura , ca altfel .....) sau imi cumpar o floare .
Astept cu nerabdare solutiile voastre. va multumesc!
cornelia_leia
Postat pe 24 Septembrie 2008 15:36
MAI PUS PE GANDURI merge cu floarea si cu muzica dar doar sa te linistesti un pic nu sa iti rezolvi problemele poti sa iti faci o gradina sa iti reamenajezi casa dar problemele se rezolva cu solutii acestea le poti gasi de la prieteni invitati prieteni,cunoscutii in casa ta in curtea,gradina ta vorbeste cu ei distreazate alaturi de ei si vei afla si raspunsul la problemele tale ...............un prieten
gigibrbr_condo
Postat pe 28 Septembrie 2008 21:26
Draga Gigi tu chiar crezi ca pot exista prieteni care sa vrea (sau sa poata) sa-ti rezolve problemele(necazurile)?Nu ai aflat inca ca in viata ca si in moarte suntem mereu singuri?. Daca nu ai aflat acest lucru inseamna ca esti un fericit(sau eu prea "neancrezatoare" in acest moment). Oricum cel mai bine este sa nu ne lasam doborati ....nu-i asa?...........Deci fruntea sus PENTRU CEI TRISTI
cornelia_leia
Postat pe 29 Septembrie 2008 15:06
DA am prieteni care ma pot baza pe ei poate iam tradat odata dar mi-au dovedit ca merita sa fim mereu impreuna iata de ce in discutile mele cu MARELE ARTIST DE PE FORUM ,,SCULPTORUL"am scris de ce sant pe forum si de ce ma mandresc cu ce am realizat eu sau prietenii mei NOI NU NE-AM NASCUT BOGATI cum zice cantecul dar am fost impreuna si santem impreuna iata de ce am si ce scrie pe acest forum ,desigur ca avem nevoie de singuratate intimitate uneori dar este asa frumos cand ai prietenii langa tine si din pacate nu pot fi toti . Si ute cum facem:daca vrea unul din noi sa faca ceva ne intalnim spargem cateva beri si ne apucam de treaba avem atributiuni clare ficsate la berea de dimineata cine face lucrarea si cine face gratarul dupa masa continuam treaba si berea desigur intarziatii vin cu masinile care nu vor fi luate decat luni dimineata sau seara sau pe la sfarsitul saptamanii in ciuda vecinilor nostri si de vina este doar berea si prietenia noastra
gigibrbr_condo
Postat pe 30 Septembrie 2008 19:56
Sa sti,Cornelia,ca toti avem un demon, sau mai multi, in noi.Acesta,printre alte rautati, ne indeamna si la tristete si insingurare.Deci,totul pleaca din noi si nu din exterior,nu de la alti semeni.Daca te cunosti(cinstit!)nimeni si nimic nu-ti poate zdruncina linistea si pacea interioara ,pe care le-ai castigat prin cinstita autocunoastere.Nu trebuie sa fi vesela pentru ca asa vor altii!Fii vesela numai cand te simti astfel,pentru ca altfel nu se poate si intr-un final,vei obosi.Apropos de demoni:ai vazut ce ne-au facut noua(lui Gigi si mie)?Ne-am incontrat ca berbecii,dar ne-a pus si sangele intr-o miscare accelerata.Dar...GATA!Ajunge!Pentru mine a fost frumos si interesant(Gigele imi pare rau daca te-am suparat !)Brasovul,Cornelia,are o pace si-o binecuvantare venite de SUS!Lasa-le sa te cuprinda si vei vedea.Nu strica sa incerci.Ai incredere!Pa!
sculptorul
Postat pe 1 Octombrie 2008 09:49
Ma refeream la veselia pentru noi (insine) pentru placerea noastra, nu pentru cei din jur, in mod special. Nu stiu ce s-a intamplat intre voi doi, dar eu sunt impotriva rivalitatilor si a dusmaniei......sunt o pacifista...:)
ca urmare sper sa ajungeti sa faceti parte din grupul reciproc de prieteni al fiecaruia, tu cu Gigi.succes. Sper sa aud numai de bine.
cornelia_leia
Postat pe 1 Octombrie 2008 15:36
felicitari meriti aceasta urare esti baiat cu bun simt si ai dovedit ca poti sa ingropi securea razboiului daca nu ai fi facut asta cu siguranta am fi continuat (cel putin eu)imi pare rau de discutia noastra si sincer nu stiu ce te-a facut sa ai o asemenea ranchiuna sper sa ne contram si in continuare dar pe temele acestui forum si nici cand din alt motiv cu stima un prieten adevarat
gigibrbr_condo
Postat pe 1 Octombrie 2008 23:16
Fruntea sus ca viata este una singura!
stan_jana
Postat pe 26 Decembrie 2008 20:19
Poti fredona o melodie.Poti cinta un cintec intreg sau poti dansa o noapte intreaga.daca mintea iti e ocupata cu altceva..............degeaba. trebuie sa iti gasesti mental o alta tema de gindire. un motiv de bucurie ca sa uiti de ce esti trist...
68sai
Postat pe 27 Decembrie 2008 20:58
o metoda probata de mine si o recomand ca sigura este calatoria ,excursia in natura mai ales in bucovina unde am fost ,departe de realitatea tv,protv,antene cu tot cortegiul lor de stiri care manipuleaza si dezinformeaza,am revenit acasa mult mai calma si mai bine dispusa ,in mod sigur televiziunea are procent de rating pe deprimarea noastra
camila2_camila
Postat pe 28 Decembrie 2008 16:05
Nu stiu cat de mult prietenii pot rezolva tristetea. Iubeste, iubirea sincera, neconditionata alunga tristetea. Bucuria de a fi langa persoana iubita nu lasa loc tristetii.
Si ca sa fiu clar inteles am sa specific iubirea nu este identica cu sexul. Sexul poate completa iubirea dar nu il inlocuieste.
sorinel_condo
Postat pe 28 Decembrie 2008 17:43
Imi place raspunsul tau si crede-ma este foarte realist.
rsti singura persoana careia am dorit sa raspund.Bravo!
ezugravu_condo
Postat pe 28 Decembrie 2008 18:35
Este foarte frumos ceea ce spui tu, dar nu toti am avut sansa sa gasim o dragoste adevarata. Iar daca ea nu exista, acel gol ca o gaura neagra din sufletul nostru ne distruge putin cate putin.Incercam sa-l umplem cu ceva, dar descoperim ca nu mai avem nici incredere si atunci totul se acutizeaza.intri intr-un vartej din care nu poti iesi singur.Iar daca soarta nu te ajuta, e clar...esti pierdut!
kudika080234
Postat pe 30 Decembrie 2008 11:57
Eu, cand sunt trista, intai plang bine de tot, pana iese tot excesul de ... ce-o fi acolo, apoi fac un dus trasnet (scotian) si ies la o plimbare de vreo 10 km.
vasileadriana
Postat pe 30 Decembrie 2008 13:03
Eu consider ca un om poate fi trist fiindca nu cunoaste dragostea lui Dumnezeu fata de el si nu are o relatie personala cu El. Ca nu stie cine este, de unde vine si incotro merge sau ce rost si sens are el pe pamant.
Dar Biblia sau Cuvantul lui Dumnezeu ne spune ca Dumnezeu ne iubeste fiindca ne-a creat dupa chipul si asemanarea Lui, pentru slava Lui si ca sa ne duca la slava pe care o doreste pentru noi.
Si desi noi ne-am departat de El prin pacat pe care l-am mostenit de la primii nostri parinti, El Si-a dovedit dragostea
trimitandu-ne in lumea noastra ca Salvator, pe Insusi Fiul Sau preaiubit, Domnul Isus Hristos care n-a pacatuit vreodata, ci ne-a facut numai bine si a murit pe cruce pentru pacatele noastre.
Fiindca pacatul este problema nr.1 a omului, cauza suferintei si a mortii in lume. Iar cine a primit iertarea pacatelor si viata vesnica, acceptandu-L in inima si viata lui pe Domnul Isus ca Salvator si Domn, are o mangaiere vesnica si o speranta fericita ca, dincolo de viata aceasta, oricat de mult sau de putin ar trai, viata lui continua cu Dumnezeu in cer, in eternitate. Si asta conteaza.
Iar aici pe pamant, chiar daca mai vin intristari, cel ce s-a impacat cu Dumnezeu si a devenit copil al Lui are un Mangaietor si un Ajutor, un "turn de scapare", pe Dumnezeu caruia Ii aduce la cunostinta totul prin rugaciune si El ii da pace, liniste, bucurie,
curajul si puterea de a merge mai departe pe calea Lui.
Aceste resurse ti le doresc tie si tuturor celor interesati de adevar.
danny08
Postat pe 31 Decembrie 2008 19:57
Tristetea nu apare neaparat din dragoste ,o multime de motive ne pot intrista .Dar doar unele ne marcheaza ,si atunci...rabufnim ,pur si simplu.Si fiecare are modul lui de a se elibera de tristete.Cum sunt de aceeasi parere cu initiatoarea topicului,nici eu nu astept si nici nu-mi place sa incarc pe cineva cu problemele mele .In functie de anotimp ,ma duc in parc - parcul Cismigiu ,preferatul meu si stau acolo,ma plimb ,ma asez din nou ,simt cum ma linistesc incetul cu incetul ,observand oamenii care trec,facand mici scenarii in legatura cu ei - cu ce se ocupa ,daca urmeaza sa se intalneasca cu cineva,daca e fericita ,daca are o aventura...e amuzant !Ma intorc apoi la masina si ,cu bateriile incarcate ,pun o muzica potivita cu starea mea,si ma duc spre casa.De asemeni,mai am un loc ,undeva in Cotroceni ,unde ma duc si ....opresc si stau si ma gandesc....uneori mai si plang , ascult muzica ,pana simt ca sunt gata sa fac iar fata ,sa fiu eu ,cea care e amabila ,politicoasa si capabila.Cateodata cred ca ar fi mai bine sa am un umar pe care sa plang - nu din familie - caruia sa-i pot spune tot ce-mi trazneste prin cap.... Si ,in legatura cu tristetea ,personajul feminin Nora,din romanul "Accidentul" de Mihail Sebastian unul din scriitorii mei preferati ,spunea ca atunci cand e trista si i se pare ca totul ii merge rau ,i-si cumpara ceva nou,o bluza,rochie pt. ca astfel imbracata ,tristetea sau ghinionul nu o vor mai recunoaste si...va scapa de ele...nimic nou de atunci pana in zilele noastre.Dar ,slava Domnului ca nu mi se intampla prea des sa fiu trista !!!
libra66
Postat pe 3 Ianuarie 2009 21:58
Biblia ne mai aduce la cunostinta ca originatorul pacatului si al raului in univers este diavolul care initial a fost conducatorul ingerilor. In el au aparut mandria si invidia fata de Dumnezeu care l-au facut sa conteste dragostea, bunatatea, dreptatea si slava Lui, atragand de partea sa o treime din ingeri.
Omul a fost creat ulterior si, fiind inselat de acest dusman al lui Dumnezeu, a cazut la testul fidelitatii fata de Creatorul sau. Si desi s-a departat de Dumnezeu prin pacat, cunoscand moartea si suferinta datorita neascultarii, Dumnezeu nu l-a abandonat ci Si-a dovedit dreptatea si dragostea Sa jertfitoare dandu-Si Fiul pentru impacarea noastra cu El.
De la implinirea acestui maret fapt, fiecare om care aude si crede este salvat de la pierzarea vesnica, scapa de judecata si primeste viata eterna. Primeste o natura noua care-l face sa se departeze de rau si sa urmareasca binele fiindca este nascut din Dumnezeu.
Iar scopul final al lucrarii lui Dumnezeu in om este perfectiunea, asemanarea cu chipul moral si spiritual desavarsit al Fiului Sau, domnul Isus Hristos.
Avand o asa speranta fericita, un astfel de om se bucura si-L slaveste pe Dumnezeu care-l mangaie si-l imbarbateaza prin Cuvantul Sau, Biblia, prin promisiunile Lui divine de sprijin, ajutor si ocrotire in urma ascultarii de El. In acest caz tristetea nu-si mai are rostul, nu mai este o problema.
Informatii despre Dumnezeu, Biblie si salvarea omului pot fi obtinute de la Radio "Vocea Evangheliei" care emite pe FM in 8 orase din tara si pe Internet in 6. Adresa la care poate fi accesat
este www.rve.ro.
danny08
Postat pe 13 Ianuarie 2009 14:34
Ca sa fiu vesela,ma gandesc la ceva frumos,intru pe net..,ma plimb,citesc,imi vad copiii,nepotul si totul este OK.Am uitat,imi fac o pofta,o ciocolata,ceva bun .
stan_jana
Postat pe 13 Ianuarie 2009 15:52
In primul rand tristetea nu este altceva decat un semnal de alarma ca ceva nu este in regula. Icercarea de a iesi din aceasta stare prin diferite metode, ca, schimbarea mediului, schimbarea prespectivei, ignoranta temporara a motivului nu faca altceva decat sa puna o banda de leucoplast pe rana. Este temporar si nu rezolva problema.
Este foarte important ca problema sa fie confruntat direct si analizata sursa tristetei. De multe ori tristetea cronica rezulta in depresie. O transformare chimica la nivelul creierului ce lasa urme indelungate daca nu este rezolvata.
Motivele tristetii cum se mentiona si pe forum sunt diverse, dar toate pot fi concise cu neimplinire. Lipsa de satisfactie ca urmare a neiplinirii. Neimplinirea unei dorinte, unui nume, unei cariere, casnicii, prietenii, etc.
Voi continua.

cde
Postat pe 13 Ianuarie 2009 22:31
Cand sunt trista intotdeauna plang...si plang mult de tot.Acum o luna a murit sora mea...avea doar 45 de ani...si desi am doua mari iubiri langa mine -pe sotul si pe fiica mea-care ma fac sa ma simt in al 9 cer tot nu pot umple golul din sufletul meu si ma ascund de ei si ...plang...
angelblue_67
Postat pe 14 Ianuarie 2009 12:54
Inteleg ca in general o SCHIMBARE este binevenita , asa-i?
cornelia_leia
Postat pe 14 Ianuarie 2009 14:08
Tristetea o traim fiecare in parte , dar depinde de fiecare cum reuseste sa iasa din aceasta stare ! Daca in mintea si in sufletul nostru il avem pe Dumnezeu , gasim puterea si curajul de-a trece mai usor peste un necaz ! Sa ne insoteasca in permanenta gandirea pozitiva , sa cautam in sufletul nostru o doza cat de mica de optimism si cu siguranta grijile si necazurile care ne coplesesc trec mai usor !

Postat pe 17 Ianuarie 2009 08:25
Ai dreptate,Dana,tristetea trebuie invinsa incercand sa gandim ca viata e frumoasa asa cum noi ne-o faurim si ca e doar una si uneori e poate mai scurta sau mai lunga asa cum ne este scris.Asa cum dupa ploaie vine soare sau dupa noapte zi dupa tristeti vin si bucurii....probabil viata ar fii "searbada"daca am fii doar fericiti.E pacat insa ca ne dam seama uneori de adevarata valoare a cuiva ...abia dupa ce-l pierdem...















angelblue_67
Postat pe 17 Ianuarie 2009 12:15
Draga mea , iti inteleg durerea si mahnirea din suflet , cum poate nimeni nu intelege ! E greu , e foarte greu , stiu si eu ce inseamna asta , dar aduna-ti toate gandurile negre si supararile si da-le drumul ! Nu te inchide in tine , comunica cu aceeasi sinceritate ca si pana acum , descopera persoane noi cu care schimba parari ! Ai atatea de oferit , iar aici sunt persoane minunate cu care ai ce vorbi ! De cele mai multe ori gasesti alinare si sprijin moral in oameni pe care abia ii cunosti , iar sentimentul e unul foarte placut ! Vezi , e si asta un mod de a depasi TRISTETEA !!!

Postat pe 17 Ianuarie 2009 14:17
“Atat lacrimile cat si bucuria invioreaza,dar una spiritul si cealalta simturile”spunea Emil Cioran
De multe ori alergam dupa himere si ca suntem revoltator de orbi si neajutorati,ncat nici macar nu vedem ca acel “ceva”pe care-l cautam, acele senzatii sau trairi se intrupeaza toate chiar sub privirea noastra si ca, de cele mai multe ori ajungem sa realizam prea tarziu,ca ceea ce cautam cu disperare e chiar langa noi. Eu incerc sa fiu optimist si sa gandesc pozitiv. Asta ma ajuta atat la bucurie,cat si la necaz.Oricum,ambele sunt trecatoare.
najurb_condo
Postat pe 17 Ianuarie 2009 14:24
E adevarat , totul depinde acum de fiecare in parte ! Unii au nevoie de incurajari , pt a trece peste un ''hop '' din viata lor , altii ( ex . eu ) , trec cu mai mare usurinta , pt ca ma incurajez singura , si incerc sa traiesc fiecare zi ca si cand ... ar fi ultima !

Postat pe 17 Ianuarie 2009 14:30
Si eu cred in puterea binelui, a gandirii pozitive.Cred ca daca incepi sa fii empatic,vezi lucrurile altfel.Cand te pui in locul celuilalt,ai o alta perspectiva,si-ti dai seama cum stau lucrurile vazute din punctul lui de vedere. De aceea ,pot spune ca-mi place sa aplic in viata mea personala principiul " ce tie nu-ti place , altuia nu face " si cred ca in felul acesta reusesc sa echilibrez ce e in jurul meu.De cele mai multe ori,un zambet oferit unei persoane incruntate ,reuseste macar sa ....descreteasca acea figura.De asemeni,cred ca binele atrage binele.Insa ceea ce trebuie inteles este ca puterea binelui este in noi,si doar de noi depinde cat de mult ne folosim de aceasta putere.Si asa cum scriam la postarea anterioara,fiecare om are felul sau de a "trai" tristetea ,si de a " iesi" din tristete.Pt. ca asta este important : sa reusesti sa mergi inainte .
libra66
Postat pe 17 Ianuarie 2009 16:20
Cand esti suparat intr-adevar trebuie sa incerci sa pui in balanta raul care ti-a princinuit tristetea si binele care te face fericit.Uneori un rau iti aduce si un bine si faptul ca traim alaturi de cei dragi ar trebui sa ne dea o stare de euforie,o fericire de nedescris...
angelblue_67
Postat pe 17 Ianuarie 2009 17:24
eu de obicei ma inchid in camera si plang o ora .si stau pna gand intra cineva si ma inrosesc taoata ooffffff ahhhhhhhhhh
ajutatima ce ati face daca ati vb la tel cu o colega despre prosti si var auzi tatal ei pe urma vine la scoala si iese cu tatam
astept raspunsurile voastre

Postat pe 18 Ianuarie 2009 18:19
imi place raspunsul tau anqeiblue67.

Postat pe 18 Ianuarie 2009 18:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Castiga invitatii la Fabrica de Handmade Breslo 68 De la: virgiliu_giorgi 8 Iunie 2009 19:38
Card SD 4 De la: kudika410890 18 Iunie 2012 10:02
TOCILARIE - ascutit cutie, forfecute - 12 De la: andreig03 6 Mai 2013 16:07
frumuseþe 2 De la: roxana_onea 19 Februarie 2009 17:55
Caut Albumul De Protectia Plantelor si manualul de Astronomie 1 De la: nik50 27 Decembrie 2009 15:26