Setari Cookie-uri

Ce faci ca sa scapi de tristete?

Cornelia ne pare rau de situatia deosebit de grea prin care ai trecut. Simtim cu tine! Vezi, nu a fost chiar rau ca angelblue a tot mentionat de durerea ei. A facut ca si tu sa te poti exprima. Acesta este primul pas. Ne pare de asemeni rau ca nu ai avut ajutor in cresterea copiilor de la rude. Copii sunt mari? Este foarte important sa fiti uniti. De fapt durerile unesc. Cate odata chiar despart dar nu cred ca acesta este cazul in aceasta instanta. Noi cum am pute sa te ajutam? Te rog spunene! Ne vom ruga pentru tine si copii tai.
cde
Postat pe 27 Ianuarie 2009 15:51
cde ma poti ajuta pe mine si poate si pe altii(altele) dandu-ne idei cum ne putem inveseli.....cum putem macar pentru un moment sa nu mai fim tristi.tury are niste solutii bune de a fi urmate,.TheCat are dreptate ca ar trebui sa traim fiecare zi ca si cum ar fi ultima, (pentru ca niciodata nu stim daca nu cumva......chiar este , zic eu)
cornelia_leia
Postat pe 28 Ianuarie 2009 09:28
Buna Cornelia ! Afland cate putin din povara ta ,mi-am dat seama ca te-am intuit perfect acum vreo doua-trei luni cand mi-ai atras atentia intr-o postare. Apoi am observat mereu cele scrise de tine si mi-ai placut. Am simtit ca esti o femeie....puternica , stapana pe tine, nu stiam ca , draga de tine ,si daca nu ai fi fost, ai fost nevoita sa devii ,viata ti-a dat un examen greu....Ma bucur ca ai reusit , asa cum scriam , "sa mergi inainte" si sper ca bunul Dumnezeu ti-a dat doi copii, nu-i asa , buni, care sa-ti aduca bucurii si sa simti ca din dragostea ta si a omului iubit ti-a ramas ceva frumos. Pe undeva , ma bucur ca am reusit sa "ne strangem" un pic ,aici , noi , femeile de pe Condo. Ma rog, un pic ,ca altfel nu optam pentru acest forum , dar cat s-a creat asa , o mica zona de feminitate si sensibilitae. Chiar ar fi bine sa cautam metode sa ne....revenim cand suntem suparate . O zi buna,Cornelia , si voua tuturor !
libra66
Postat pe 28 Ianuarie 2009 15:40
Eu consider ca atunci cand ii moare cuiva cineva drag sau apropiat, Dumnezeu care ne iubeste ii vorbeste. In astfel de situatii vedem cat de trecatori suntem pe pamant si ne intrebam care este rostul existentei noastre. Dumnezeu care ne-a creat stie ca fara El nu putem sa gasim fericirea durabila care depinde de o relatie personala cu El, ca cea a unui copil cu tatal lui.
El vrea sa ne spuna ca, intr-o zi, mai curand sau mai tarziu, ne vom prezenta inaintea Lui ca si cel plecat dintre noi.
Si n-ar fi bine, nici intelept, daca am face-o fara sa ne pregatim, fara sa ne impacam cu El. Fiindca sufletul omului este vesnic si dincolo sunt numai doua destinatii finale: un loc de fericire pentru cei ce primesc Darul dragostei lui Dumnezeu, pe Fiul Sau si un loc de chin pentru cei impotrivitori si nepasatori fata de iubirea jertfitoare a lui Dumnezeu.
Deci avem nevoie de impacarea cu El pentru a fi fericiti nu numai aici, pe pamant, ci si in eternitate, alaturi de El.
danny08
Postat pe 30 Ianuarie 2009 19:52
Ca sa ne impacam cu Dumnezeu trebuie sa ne recunoastem pacatele inaintea Lui, sa ne pocaim de ele marturisindu-I-le cu intentia de a le parasi si a nu le mai repeta. Apoi, in rugaciune exprimata cu cuvintele noastre, sa primim prin credinta iertarea de pacate in contul jertfei, al sangelui Domnului Isus care are puterea unica de a ne spala de ele.
Tot in rugaciune Il invitam pe Domnul Isus sa vina prin credinta in inima noastra, sa locuiasca in ea si sa faca din noi persoana pe care El o doreste, asemenea Lui. El ne vede si ne aude, stie ce gandim si daca am fost sinceri vom primi pacea cu Dumnezeu si bucuria salvarii sufletului nostru pentru care s-a platit un pret atat de scump.
Acesta este inceputul. Apoi, pentru a trai o viata de credinta biruitoare, trebuie sa ne alipim de o Adunare sau Biserica vie care Il prezinta pe Domnul Isus ca pe Unicul Salvator al omului, o comunitate in care sa ne integram, sa primim ajutor si sa slujim lui Dumnezeu cu ce ne-a inzestrat El, urmarind slava Lui.
Si, facand aceste lucruri, pe urmele Domnului Isus, vom ajunge la slava lui Dumnezeu pentru care El ne-a destinat, adica vom ajunge niste vase de cinste, nu de ocara, prin care Dumnezeu se va descoperi si altora, in bunatatea, dragostea, intelepciunea si dreptatea Lui, neenumerand aici decat cateva din calitatile Lui.
Slujind lui Dumnezeu pe care ajungem sa-L cunoastem din Cuvantul Sau, Biblia, si semenilor nostri in nevoie, dupa planul
Lui, ajungem la fericirea, implinirea si slava Lui la care ne-a chemat si nu vom mai fi tristi fiindca toate resursele noastre de viata se vor gasi in El, izvorul oricarui lucru bun si al oricarui dar desavarsit.
danny08
Postat pe 30 Ianuarie 2009 20:41
Draga Danny sau .....Andrei , sau cum ti-ai mai spus , fara sa fiu rautacioasa , si fara sa fiu nerespectuasa fata de orice religie , simt nevoia sa te atentionez ca acesta este un forum despre...casa/gradina/decoratiuni / conexe.....si LAIC. Toate cele bune !
libra66
Postat pe 31 Ianuarie 2009 16:34
De ce santeti rautaciosi si eu am fost putin intepat pe acest topic care doar el poate sustine si tema laicului nu aveam de unde sti problema celui necajit si comentariul meu a fost ceva dragalas fara intepaturi personale /Acest forum este despre casa gradina si amenajari atat nici macar de limba romana cum a mai incercat cineva sa-imi reproseze a fost frumoasa pleadoria lui Danny pe acest topic singurul creat care sa ne aproprie poate gresesc dar sigur bariera aceasta virtuala nu ajuta la exprimarea eficienta a gandurilor noastre a nazuintelor ale nevoilor Nu va suparati pe mine nu va suparati intre voi ajutatii pe cei oropsiti cereti sa fiti respectati dar respectatii si voi pe altii , deoarece gresim cu totii.
gigibrbr_condo
Postat pe 31 Ianuarie 2009 19:35
Nu am fost rautacioasa , dar i-am reamintit acelui domn pe ce forum se afla....Nu de alta , dar citeste si in pagina 1 din acest subiect si....vezi daca nu te apuca nervii , nu pot sa sufar genul asta de indoctrinare....cu...forta...cu disperate incercari de a ...racola, asta-i cuvantul , si bineinteles , mai ales , manipularea...!!!!! Si .... daca aveam chef sa ascult o predica , ma duceam la biserica , sau cautam un site religios , nu crezi ?? fiecare om are dreptul sa fie sau nu credincios , dar nu e de bun simt sa strigam asta in gura mare . Pe mine m-a deranjat ca a revenit , cu aceeasi inversunare , desi nimeni, absolut nimeni nu a dat semne de interes pentru primele postari Daca se limita la a da un sfat , o parere , ca toti ceilalti ,era OK . Dar sa nu ne preseze , cu ...elucubratiile lui ...
libra66
Postat pe 31 Ianuarie 2009 21:16
De regula sunt o persoana optimista, dar atunci cand am o problema sau ma simt trita pur si simplu, ma duc la sala de sport sau la un centru de masaj. Si shopping-ul este un mijloc f bun de a scapa de tristete( dar cam costisitor, in special daca esti o persoana depresiva ). Cateodata,vizionarea unui film bun ma ajuta, dar de regula prefer sa ies din casa si sa intru in contact cu ceilalti.
money_catcher_condo
Postat pe 31 Ianuarie 2009 21:21
pentru theCat(am spus ca nu mai deranjez pe acest topic dar nu m-am putut abtine)
angelblue_67
Postat pe 1 Februarie 2009 10:51
ca sa scap de tristete, caut activitati care solicita mai multa atentie, mai multa concentrare. socializez mai mult, cer cateva sfaturi daca e nevoie, dar pana la urma ma gandesc ca tristetea face parte din viatza noastra si ca aceasta trebuie acceptata ca ceva normal. uneori mai trag si eu o repriza de plans :) pana cand simt ca m-am eliberat.
aijxy
Postat pe 1 Februarie 2009 16:23
bine ai dreptate roxi dar aceasta este viata poate cunva are dreptate si tu ai dreptate cand spui ca nu este un topic religios doar dumnezeu stie defapt care este situatia
gigibrbr_condo
Postat pe 2 Februarie 2009 01:46
1.) danny08 o fi avand dreptate , nu spun nu, dar ...ce-i prea mult strica, nu mai insista, nu e cazul. 2.)a-martinescu2000 ai dreptate ca o activitate care sa te pasioneze te face sa uiti, de asemenea plimbarile in aer liber sau sportul cum spune si money_catcher.De la fiecare se poate afla ceva care sa ajute la indepartarea tristetii pentru un timp.Important este sa putem gasi puterea de a face acele "lucruri", iar aceasta nu ne-o poate da nimeni,e doar in noi.Asa-i?
cornelia_leia
Postat pe 2 Februarie 2009 09:28
Stimata doamna theCat, eu cand am vazut subiectul acesta pe forumul Condo, l-am luat in considerare asa cum si este, ca pe un subiect care n-are nici-o legatura cu arhitectura, fiind de natura spirituala sau sufleteasca.
Imi dau seama ca unii oameni care nu vor sa aiba de-a face cu Dumnezeu pot sa-si faca nervi si sa nu sufere "genul asta de indoctrinare...cu...forta...cu disperate incercari de a...racola, asta-i cuvantul si bineinteles, mai ales, manipularea".
Eu n-am cautat decat sa fac cunoscuta Vestea Buna a lui Dumnezeu de impacare a noastra, a oamenilor cu El, daca vrem sa fim fericiti. Tristetea semnifica absenta fericirii. N-am cautat sa indoctrinez cu forta, nici sa racolez, nici sa manipulez, iar ceea ce am scris, am scris potrivit Cuvantului lui Dumnezeu, Biblia pe care puteti s-o consultati si dvs. daca doriti.
Fiindca Biblia este Cartea dupa care vom fi judecati, fie ca ne place, fie ca nu. Desigur ca fiecare om are dreptul sa fie sau nu credincios, dar cei ce sunt credinciosi cu adevarat trebuie sa le aduca semenilor lor Vestea Buna ca sa nu sufere pentru eternitate.
danny08
Postat pe 5 Februarie 2009 15:02
Dany08! Te-ai erijat prea usor in postura unui nou Apostol! Si asta fara sa ti-o ceara nimeni! The Cat are mare dreptate cand spune ca simte o actiune de ,,racolare" din partea ta. 1.Spui ca propovaduiesti fericirea.Tu esti fericit?(Nu cred!) 2.NOI folosim denumirea de Sfanta Scriptura,in locul,,bibliei"tale! 3.Eu stiu(si la fel ca mine toti ortodocsii)ca voi fi judecat dupa faptele mele si nu dupa ,,biblie"cum spui tu. Am citit si comentat(cu mila)doar textul acesta ,din 5 feb.,dar mi-am dat cu usurinta seama ca activezi(cotizezi)in cine stie ce secta ,,de ziua a 14-a".Nu mai reveni cu mesajele tale de racolare,pentru ca-ti promit ca iti voi desfiinta orice pseudo-teorie de-a ta.Cauta-ti confratii prin alte parti.Te voi urmari...!
sculptorul
Postat pe 6 Februarie 2009 16:00
Am citit comentariile voastre "pe verticala", trag linie si incerc sa ajut cu ceva; chiar daca sunt unii pe aici care ma urasc sau se fac ca nu ma urasc, o sa-mi ofer si eu solutia mea; sper sa pot ajuta cat de putin; Nu stiu ce concluzie veti trage la final despre mine, va sugerez sa ma considerati un simplu trecator pe acest forum.

Cu cat inaintam in timp mai mult, cu atat tehnologia bate cu pumnul in masa mai prompt; omul fiind inconjurat de atata performanta si de atatea fenomene, asteptarile lui sunt dependente de ele si direct proportionale; cu cat asteptarile sunt mai mari, cu atat dezamagirea e mai mare, e logic, da? omuletul asta cu doua picioruse, cauta fericirea intr-o vacanta trecatoare, intr-o masina luxoasa, intr-o casa mare, intr-o pereche de suflet......ca atare suporta dezamagirea oridecateori rezultatele trudirii, nu imbraca asteptarile lui; pe de alta parte, daca omul crede ca toate acestea la un loc l-ar face fericit, e cert ca inca nu cunoaste definitia fericirii.........inseamna ca se sprijina pe o fericire ........... artificiala; se spunea--------nu esti fericit daca ai ce te multumeste, ci daca te multumeste ceea ce ai-----cred ca e arhicunoscuta fraza asta; si atunci.........mai cautam fericirea in jur?........sau doar o identificam in noi? credem ca ne-ar bucura o masina luxoasa? asa se pare, nu? hai sa-i intrebam pe cei care au o masina luxoasa.........dar ce-ar fi sa ne bucure lucrurile marunte? o petala de la o floare, un zambet de la cineva drag, un catel care se invarte in jurul tau, o adiere de vant.......sau lucruri mai mari, un norisor alb pe cerul albastru, o dimineata insorita, un cer plin de stele si cu luna plina..........a stat cineva sa aprecieze aceste lucruri? stie cineva sa le aprecieze? daca nu, inseamna ca nu prea are sanse sa fie cu adevarat fericit. asa ca, bucurati-va de lucrurile marunte...................... ca sa stiti sa apreciati si dragostea cuiva, pentru ca dragostea e cea mai mare virtute; nu e o simpla filozofie, chiar asa este; si daca dragostea nu te face fericit, atunci ia-ti adio de la fericire si nu o mai cauta. dragostea e ceva mare, nu e un lucru marunt. si daca nu ai antrenament cu cele mici nu poti aprecia toata deplinatatea dragostei-------apogeul fericirii.

Cei care ati postat aici............aveti probleme cu fericirea? ati cautat-o si nu o gasiti? v-ati deschis singuri calculatorul? puteti scrie singuri? aveti mainile intregi? aveti vedere in ochi? puteti respira aer? va circula sangele prin corp? si........cum adica nu sunteti fericiti? Deci nu sunteti multumiti cu ce aveti...........atunci nu va mai poate ajuta nimeni........nu mai cautati solutii pe forum. Nu va judec, va spun aceste lucruri cu toata stima. Tu, omule "nefericit", de cate ori ai avut grija sa-ti iei din casa vederea si respiratia? Cu ce contribui tu, "nefericitule" la bataia inimii tale? Crezi ca meriti sa-ti bata inima? De ce crezi? Ti-e un lucru nesemnificativ ca-ti bate inima? Opreste-o. Nu te face fericit faptul ca vezi cu ochii? Renunta la ei. Crezi ca n-ai putea trai o saptamana fara masina sau televizor? Dragul meu, traieste o saptamana fara hrana, fara lumina sau fara apa, incearca sa traiesti un minut fara aer, si dupa aceea ai sa fii fericit.

Trasam imaginar o axa intre originea si destinatia omului in univers.........si observam ca nici unul din aceste capete nu a fost conditionat de computere, masini, concerte live, etc. Ar face cineva o gluma si ar zice ca destinatia unora a fost conditionata de masini, alcool, pistoale.........nu dragul meu, nu aceea e destinatia.........fatal error ! Pentru cei care cred in Dumnezeu macar teoretic, destinatia e sa fie vesnic fericit; suna frumos? ce frumos ar fi sa fie si adevarat, nu-i asa? Din fericire e si adevarat. Cu ocazia asta vreau sa dau o solutie pentru cazurile cele mai nefericite si anume, cand "pleaca" cineva drag. Intr-o zi te vei intalni cu acel cineva drag...........sau antipatic, dusman..........da, te vei intalni. Asteapta-l ca dupa o calatorie. Asteapta-l ca si cum ar trebui sa intre pe usa, sau.......cum ar trebui sa iesi tu pe usa si sa-l intalnesti. Stiinta a demonstrat ca un creier uman este capabil sa condenseze o capacitate de informatii infinit mai mare decat intr-o viata de 70, 80, 90 de ani; Deci, pe om il asteapta si acea viata in care va cunoaste............ Ne vom intalni.........si eu cu vpopescu58, si gigibraicovici cu sculptorul.......

Cornelia leia, cred ca danny ti-a spus partea teoretica, eu ti-am spus-o pe cea practica; sper sa poti indeparta tristetea nu doar pentru un timp; ti-am dat motivele pentru care poti sa fii fericita in fiecare clipa a vietii tale, depinde doar de tine; nu te pot ajuta mai mult si nimeni de aici nu poate. Toate motivele de a fi fericita ti le-a dat Dumnezeu, nu altcineva; daca nu le poti aprecia, s-ar putea sa fie nevoie sa lucrezi putin la aroganta; Omul, cu toate stiintele lui, nu poate sa faca nici un fir de iarba; sa te faca fericita? ceri mult peste puterea unui om; multumeste-te cu ce ai si bucura-te de lucrurile marunte; e un inceput de drum;

Am vorbit aici pentru cei intr-adevar interesati sa fie fericiti; Cu siguranta solutia mea este incompleta; cu aceeasi siguranta este un inceput bun; Inteleg ca a vorbi despre Divin, pentru multi e respingator; si de aceea am incercat sa fiu doar practic, nu si "apostol".

Ma intristeaza ca virgula comentariile lui danny08 seamana cu "glasul celui care striga in pustie"; dintre toate solutiile oferite in aceasta grandioasa dilema, omul o respinge tocmai pe singura adevarata si scotoceste cu manutele alea doua intre toate solutiile fabricate tot de manutele omului, inconstient fiind, ca de fapt omul nu-si poate administra fericirea; daca s-ar putea materializa fenomenul asta psihic, ar semana cu simpaticul hamster care "fuge" intr-o rotita.

Sunt crestin, cred ca la fel ca si danny08 dar inchei cu o fraza din religia budista, pe care am mai spus-o de zeci de ori si o s-o mai spun ----- "Nimic atat de pretios ca tine nu poate intampina greutati decat prin propria alegere"; Asadar, sunt impartial, iar voua va ramane sa alegeti............succes.
subsonic
Postat pe 6 Februarie 2009 17:05
Danny, Imparatia lui Dumnezeu este in noi; daca o simti esti fericit, daca nu, nu; spune-le sa o descopere; e simplu.........e o operatie matematica------Tot ce exista in univers si pe pamant, minus tot ce a creat omul, egal...................... Imparatia lui Dumnezeu, adica fericire. Spune-le sa dea la o parte masini, plasme, telefoane cu camera......ca sa faca loc posibilitatii de a fi fericiti. Sa iubeasca si sa fie iubiti.

Iar tu, dupa prima si a doua, indeparteaza-te! pretuieste margaritarele !
subsonic
Postat pe 6 Februarie 2009 17:13
Stimate domnule "sculptorul", aceasta este parerea dvs. ca m-am "erijat prea usor in postura unui nou Apostol". Dar, daca ati cunoaste ca Biblia este alt nume al Sfintei Scripturi, n-ati scrie ce ati scris. In ea Domnul Isus isi trimite ucenicii sa duca Vestea Buna pana la marginile pamantului s-o auda toti oamenii. Fiindca Dumnezeu voieste ca toti oamenii sa fie salvati si sa vina la cunostinta adevarului ca sa nu piara.
Daca n-as fi fericit cu Dumnezeu n-as invita nici pe altii sa vina la El. Dar ma bucur si Ii multumesc pentru modul in care am ajuns sa-l cunosc si nu vreau sa fiu egoist. De aceea am intervenit la subiectul prezent.
Este adevarat ca veti fi judecat dupa faptele dvs., dar criteriul, etalonul va fi Biblia, daca ati primit mesajul ei sau l-ati respins. Faceti niste afirmatii nefondate cu racolarea fiindca nu am dat nici-un nume de Biserica.
Avand in vedere cele aparute pe forum pana acum, pot sa va spun ca nu voi mai continua decat daca voi fi provocat, conform dreptului la replica. In rest, le doresc tuturor fericirea eterna pe care le-o doreste si Dumnezeu care ne iubeste si de care ma bucur inca de acum datorita meritelor Fiului Sau, Domnul Isus Hristos.
danny08
Postat pe 6 Februarie 2009 20:28
Danny08, nu te poti abtine! trebuie SI NU VREI sa intelegi ca discutia se poarta la nivelul interlocutorului. Daca ei sunt "din lume" trebuie sa te duci tu la ei sa-i ajuti; e mai usor asa decat sa-i chemi (metaforic vorbind) la tine, pt ca ei nu stiu unde-i chemi si ce intentii ai; si asta e scuza lor, iar truda ta ramane in zadar; m-am facut inteles? Este adevarat ce spui tu aici, dar ei nu te inteleg. Dupa atata timp trebuie sa-ti dai seama ca ei vor sa se uite pe national geografic si tu la oferi tvr cultural; omul se plange ca e prea pacatos si astfel nu-L gaseste pe Dumnezeu, si de fapt in mintea lui se gandeste cum sa scape de Dumnezeu; citeste inca o data toate mesajele de aici dar printre randuri si la care simti tendinta asta sa stii ca i-ai vorbit degeaba; doreste-ti si spera ca macar unul singur sa mediteze la ce ai spus si fii multumit cu atat; Daca vezi ca nu intelege ca-i bine ce spui tu, arata-i intai unde greseste el------------dar in habitatul lui, nu al tau, pt ca al tau nu-l cunoaste. Daca tu ai pretentia ca ei sa te inteleaga din prima, si eu am pretentia de la tine sa apreciezi o expozitie de sculptura sau de antichitati. m-am facut inteles sau inca nu?

Sa nu intelegi ca vreau sa te opresc ! Cred ca ai facut suficient; roaga-te ca samanta sa incolteasca si continua-ti drumul in alta parte;

Spui ca vei raspunde la provocari..........eu cred ca ti s-a demonstrat destul de clar ca nu are rost sa raspunzi; e una sa raspunzi unui om care vrea sa invete si il poti ajuta.............si e cu totul altceva sa raspunzi la niste intrebari adresate in scopuri distructive, unde chiar nu are rost sa-ti pierzi timpul; in unele situatii si mie imi plac provocarile la subiectul asta; racolez "iehovisti" pe strada, le pun o intrebare doua ca sa le arat ca nici ei nu stiu ce vorbesc, habar n-au macar sa citeasca in limba romana si citesc Biblia ca niste mori defecte si le dau de gandit si ii las sa plece linistiti mai departe; stii ca de regula umbla cate doi; sa vezi ce simpatici sunt cand ii intreb ceva si se uita unul la celalalt........... Ei bine, pe astia ii racolez din cauza ca ei racoleaza pe altii; i-as lasa in pace daca n-ar fi atat de capsomani, daca si-ar vedea de treaba lor in organizatia lor; de altfel, eu sunt greu de provocat; in astfel de situatii imi place sa expun 2-3 probleme fara raspuns pentru omuletul asta atoatestiutor si se cam termina cu provocarea din primele 5 randuri. Nu raspunde la provocari dragul meu............intampini greutati.........asta e alegerea ta?

Daca vrei scrie-mi --------- subsonic_JT@yahoo.com
subsonic
Postat pe 6 Februarie 2009 22:39
angelblue---------"nu-mi vine sa cred ca nu o s-o mai vad vreodata!"------nici nu trebuie sa crezi ca nu o s-o mai vezi. ba o s-o mai vezi. Te face fericita ideea asta? Iti vine sa crezi ca e si adevarat?
subsonic
Postat pe 7 Februarie 2009 00:04
De acord cu "subsonic" pentru un procentaj considerabil dar nu trebuie sa uitam ca subiectul de fata este nu doar de natura intelectuala ci si sufleteasca. Cornelia are nevoie de support sufletesc. Trebuiea sa simtim personal cu ea. Am avut prieteni ce si-au pierdut parteneri de viata si din momentul respectiv timpul sa oprit pentru ei. Nu au vrut sa faca nici o schimbare in casa pentru a pastra memoria persoanei pierdute. Au ramas blocati in timp. Cred ca mai potrivit este sa traim cu cel ce trece pe unde trece si nu doar sa oferim sugestii fiind detasati de circumstante.
cde
Postat pe 7 Februarie 2009 11:25
...Revin ,pentru ca mi se pare firesc sa-mi exprim parea mea personala referitor la religie pentru ca - atentie ! eu nu m-am impotrivit conceptului de religie,credinta,cult religios - eu m-am impotrivit Modului in care a inteles Danny sa ne....."lumineze" un pic . Astfel ,consider ca religia , este un fel de sistem de credinte si fapte prin care se reface continuu, acea relatie a omului cu Dumnezeu ,relatie ce a fost rupta prin pacatul stramosilor nostrii Adam si Eva. Au existat , de la Schisma, mai multe religii,si exista si azi.Pentru a putea vorbi de religie, trebuie sa ne raportam la 2 termeni , omul si un Dumnezeu , acela pe care il are fiecare. Noi, crestinii ortodoxi ,avem,ca puncte de sustinere Revelatia , adica actul prin care Dumnezeu s-a aratat pe sine omului, a transmis voia sa si ceea ce are de gand sa faca pentru lume si om. Mai avem , asa cum corect a specificat mai sus Sculptorul , Sfanta Scriptura si Traditia , acestea reprezentand Caile prin care ni s-au transmis revelatia , pe care le apara Biserica. Da, Sfanta Scriptura cuprinde Cuvantul lui Dumnezeu, care a fost scris de oameni alesi ,avand inspiratia Duhului Sfant. Si Inca ceva Danny , biserica mea , NU LUPTA ,contra altor religii, secte , ci doar SE APARA.....Adica exact ceea ce am facut eu....nu te-am atacat pt. credinta ta , ti-am spus doar ca nu e locul potrivit sa o faci . Si nici modul. Aceasta este ultima mea postare in legatura cu acet subiect despre credinta /religie - mie personal mi se pare ca...e nerespectuos sa o fac aici , in fata monitorului. Dumnezeu sa ne ajute !!Toate cele bune !!
libra66
Postat pe 7 Februarie 2009 12:32
Stiu c-o sa o revad pe sora mea(odata)subsonicjt dar as fii avut mare nevoie sa mai ramana pe aceasta lume.Doar cateva persoane (dragi mie)de pe acest forum stiu de fapt ce amar a lasat in urma ei:3 copii care din pacate nu mai au nici tata deoarece acesta a ales sa renunte la viata acum cativa ani.Cand am scris prima data pe acest topic eu ramasesem in somaj tehnic si tocmai atunci copii aveau nevoie de bani(doar unul dintre copii a reusit in ianuarie sa-si gaseasca un servici destul de prost platit,fratele sau e la scoala iar surioara lor are doar 7 ani-vezi pozele mele daca vrei).Sa-ti mai spun si ca sotul meu nu mai lucreaza deoarece e bolnav?Am 4 copii(dintr-o data) si pe sotul meu de care trebuie sa am grija.Nu ma plang...vreau doar sa explic...Stiu ca Dumnezeu ma va ajuta! Pe acest topic cautam doar alinare lumeasca(daca o pot numi asa)
angelblue_67
Postat pe 7 Februarie 2009 16:11
Nu mai dati in apostol este adevarat ca a pornit pe un drum plin de nisipuri miscatoare , sustinadusi ideile sale avea dreptul si la replica ! Daca santem de acord cu ideile lui nici nu conteaza ,el si-a expus parerea noi daca vrem citim ,daca nu iar bine . Aveti cu toti dreptate dar sa nu aruncam cu pietre in trimisul Domnului putem sa il atentionam prin serviciul de mesaje ,fara al ponegri ca a depasit subiectul topicului. Au fost unii printre noi care au improscat in unul si in altul cu tot felul de gunoaie dar nu ati adoptat asa o atitudine ostila precum in cazul acesta . Danny prin postarile sale a deviat doar un pic de la subiectul topicului dar nu poti inlatura pomul subrezit daca nu ai scoti si radacina!!!!!!!
gigibrbr_condo
Postat pe 7 Februarie 2009 16:57
Doamna (sau domnisoara) KiteKat, cu scuze anticipat, vreau sa atrag atentia asupra unei probleme:

mai multe religii au existat si inainte de schisma si inainte si de aparitia crestinismului; explicatia este fireasca: omuletul asta cu doua picioruse, dintotdeauna a fost un om religios; din cele mai vechi timpuri a observat ca exista niste fenomene naturale care ii sunt benefice sau daunatoare si asupra carora nu are control; asta l-a obligat pe omulet sa recunoasca virgula ca exista undeva, Cineva mai puternic decat el, care coordoneaza tot "mersul trenurilor"; fiind raspandit pe mai multe zone ale globului pamantesc si neavand la dispozitie o retea de telefonie mobila, omuletul asta i-a dat si o denumire si l-a abordat in mod diferit pe acel Cineva;

Pe vremea cand Isus era intrupat pe pamant, de asemenea existau mai multe religii, mai multi "Invatatori ai Legii" divine; Insasi Biblia relateaza ca existau mai multe doctrine; vorbind de religiile crestine (alea multe) nu se poate spune ca au aparut din rea-vointa; imi spunea un prieten (martor al lui Iehova) ca numai una e religia adevarata, ca adevarul e numai unul singur si nu poate fi diferit; m-a intrebat cum imi explic eu ca sunt atatea religii si toate spun ca detin adevarul? i-am spus ce iti spun si tie acum-------//faptul ca exista atatea religii confirma incapacitatea omului de a intelege perfectiunea lui Dumnezeu. Iar adevarul care elibereaza, este acela ca toate "standardele" religioase trebuie sa se dea la o parte si sa faca loc dragostei.// Asta e adevarul care cred eu ca nu te incatuseaza intre cateva ziduri doctrinare, unde ........... numai liber nu te simti. Ca exista mai multe religii.........bravo..........nu se scurteaza nici ziua nici noaptea...........eu nici nu slabesc, nici nu "depun"; pentru ca gandesc eu, in dreptul meu, conform Adevarului pe care l-am experimentat personal;

Am abordat acest subiect pt ca pe unii ii deranjeaza, ii ingrijoreaza sau ii amuza existenta mai multor religii, ca atare cred ca e bine sa temperam putin cate o atitudine manifestata in exces; Apartin unei religii, am tot respectul pentru oamenii din celelalte religii; atentie, nu pentru celelalte sisteme religioase, ci pentru oamenii care le apartin.........sau nu; ma opresc la aceste cuvinte, toate cele bune !
subsonic
Postat pe 8 Februarie 2009 12:43
Eu cred ca santem niste pacatosi cu totii ,biblia sau Sfanta Scriptura pomenea de mesagerul Domnului poate si danny o fii unul din trimisii LUI de ce sa dam cu pietre in el???? nu ne convine nu ai citim mesajele nu il bagam in seama dar nu aruncam cu pietre in el .Oare tristetea nu o alungam cu gandul ca santem iubiti de CEL MAI PRESUS DINTRE OBSERVATORI ???? noi santem oameni iar vorbele nu fac nici doua parale pentru cornelia (poate o alinare!!!!?????)dar tot Dumnezeu ne arata calea mantuirii noastre deci comentariile si sfaturile noastre mai bune sau mai rele nu au valoare in fata celui de sus .Credetima el mereu ne pune la incercare si va spune asta unul care a mancat ceva religie pe paine si a ajuns la concluzia ca biserica si biblia difera doar in aparenta doar Dumnezeu este unul
costicaionescu
Postat pe 8 Februarie 2009 19:03
Doamna "Cat" sau poate mai corect "Tiger" (tot felina)):
Am remarcat atacurile "feroce" la adresa lui danny 08 de aceea referinta la "Tiger". Din ceea ce am observat, acest danny 08 a investit multa energie si timp in a raspunde acestui mesaj, deci cred ca este un om interesat. Chiar daca nu agreez cu el respect interesul sau sincer. Numai din interes sincer a investit el timp si energie in a da un raspuns. Putea foarte usor face alte lucruri dar a fost interesat in a da o "mana de ajutor". Sper sa nu devenim "noii comunisti" si sa cenzuram acitiunile pe forum. Stim foarte bine cum era pe timpul lor! Ceea ce el a prezentat nu este nimic rau. Daca ar fi fost ceva rau cu siguranta as fi fost pentru o actiune impotriva lui. Chiar daca nu agreem cu el are dreptul sa "ajute" cum stie, ca de fapt fiecare din noi. Urmarind postarile de-a lungul timpului am obserevat ca el sa distins prin raspunsul cel mai lung pana sa apara "subsonic". Aceasta arata interes. Multe postari par raspunsuri superficiale in comparatie cu ceea ce acesti doi investesc in acest forum. Hai sa avem o perspectiva pozitiva si sa nu mai etichetam pe cei cu care noi nu agreem "whatever". Personal nici eu nu agreez cu "spiritul detasat" (cam superficial) al multor raspunsuri de pe forum asta incluzand raspunul lui "danny 08" dar nu sunt eu "cine stie cine" sa opresc exprimarea altora.
Toate cele bune tuturor!
cde
Postat pe 8 Februarie 2009 19:19
De la: danny08, la data 2009-01-13 14:34:07 Biblia ne mai aduce la cunostinta ca originatorul pacatului si al raului in univers este diavolul care initial a fost conducatorul ingerilor. In el au aparut mandria si invidia fata de Dumnezeu care l-au facut sa conteste dragostea, bunatatea, dreptatea si slava Lui, atragand de partea sa o treime din ingeri.
Omul a fost creat ulterior si, fiind inselat de acest dusman al lui Dumnezeu, a cazut la testul fidelitatii fata de Creatorul sau. Si desi s-a departat de Dumnezeu prin pacat, cunoscand moartea si suferinta datorita neascultarii, Dumnezeu nu l-a abandonat ci Si-a dovedit dreptatea si dragostea Sa jertfitoare dandu-Si Fiul pentru impacarea noastra cu El.
De la implinirea acestui maret fapt, fiecare om care aude si crede este salvat de la pierzarea vesnica, scapa de judecata si primeste viata eterna. Primeste o natura noua care-l face sa se departeze de rau si sa urmareasca binele fiindca este nascut din Dumnezeu.
Iar scopul final al lucrarii lui Dumnezeu in om este perfectiunea, asemanarea cu chipul moral si spiritual desavarsit al Fiului Sau, domnul Isus Hristos.
Avand o asa speranta fericita, un astfel de om se bucura si-L slaveste pe Dumnezeu care-l mangaie si-l imbarbateaza prin Cuvantul Sau, Biblia, prin promisiunile Lui divine de sprijin, ajutor si ocrotire in urma ascultarii de El. In acest caz tristetea nu-si mai are rostul, nu mai este o problema.
Informatii despre Dumnezeu, Biblie si salvarea omului pot fi obtinute de la Radio "Vocea Evangheliei" care emite pe FM in 8 orase din tara si pe Internet in 6. Adresa la care poate fi accesat
este www.rve.ro.
???????!!!!!!! Vi se pare ca acest mesaj are legatura cu acest subiect "ce sa faci ca sa scapi de tristete?? Iar initiatoarea acestuia ,in nici un caz nu astepta asemenea solutii,urmariti postarile , observati ...trend-ul...
libra66
Postat pe 8 Februarie 2009 20:59
Doresc sa precizez ca daca veti deschide site-ul acestui post de radio , la una din statiile din diverse orase din tara , daca doriti ,puteti vedea ca din conducerea acestora fac parte diversi reprezentanti ai Bisericii Baptiste , ai Bisericii Penticostale < ai Bisericii Crestine dupa Evanghelie , ai Adunarii Oastea Domnului ....Deci Q.E.D , adica nu m-am inselat atunci cand am banuit ca intentiile lui Danny nu sunt atat de inocente si nu m-am inselat cand l-am acuzat de...manipulare. Si intr-un fel a reusit. unii va veti uita sa vedeti despre ce e vorba,altii deja s-au aprins pe aici si...au aruncat cu vorbe...Si pentru ce ? Pentru ca unii dintre noi pierd esenta , si se ratacesc in amanunte.Credinta este ceva personal ,intim ,atunci cand este sincera , adevarata ,dar devine slogan si lite-motiv atunci cand provine dintr-un interes meschin. Fiecare fiinta este libera sa aiba credinta pe care si-o doreste.La fel si eu si toti ceilalti crestini ortodoxi . Va doresc tuturor o seara placuta si pace-n suflet !!
libra66
Postat pe 8 Februarie 2009 21:41
???????!!!!!!! Vi se pare ca acest mesaj are legatura cu acest subiect "ce sa faci ca sa scapi de tristete?? Iar initiatoarea acestuia ,in nici un caz nu astepta asemenea solutii,urmariti postarile , observati ...trend-ul...[/quote]


Doamna “Cat” exprimarea dumneavoastra “???????!!!!!!!” tradeaza furia! Realizati aceasta exprimare? Sunteti constienta ca persoanele dictatoare exprima astfel de manifestari cand lucrurile nu urmeaza cursul scontat de ele? Sugerez sa avem un dialog constructive lipsit de acest spirit inhibitor. Am vazut si eu mesajul mentionat si deasemeni am considerat ca nu este cel mai potrivit dar acesta nu este singurul. Chiar si ale dumneavoastra si ale mele nu pot exprima un ajutor satisfacator in aceasta situatie. Fiecare incercam cum putem. Va doresc numai bine si o inima eliberata de ce am mentionat mai sus.
cde
Postat pe 9 Februarie 2009 03:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Admitere Facultatea de Arte 45 De la: des_andreea 5 August 2013 22:40
castiga bani usor 2 De la: jessie 10 Decembrie 2010 23:01
celulita si vergeturile..... 2 De la: naturamag_ro 7 Februarie 2011 09:24
probleme cu parinti.... 21 De la: cosminutza_21 5 Mai 2011 17:42
Producatori materiale constructii 1 De la: moga87 7 Februarie 2010 03:04