Setari Cookie-uri

Ce faci ca sa scapi de tristete?

Domnule ,,cde"! Nu ati perceput corect cele sapte semne de intrebare urmate de sapte semne de exclamatie ale lui The Cat! Ati tras,pripit,concluzia ca este vorba de furie.Sunt convins ca The Cat a spus:,,vedeti?" sau ,,observati intentia?",prin aceasta dorind sa atraga atentia asupra faptului ca la intrebarea legata de tristete a Corneliei,a venit un raspuns,caruia si eu ii zic tot racolare,din partea unei deviatii americane,cu o impunatoare istorie de nici o suta de ani! Daca ,,deviatia" are proasta inspiratie sa racoleze pe acest forum,considerati ca noi,ortodocsii,ar trebui sa-i multumim pentru aceasta ,,scoatere din intuneric"? Si eu si The Cat am citit rapid mesajul ascuns al ,,deviatiei". Acum va intreb:Dv.nu va aparati casa si familia de intrusi nedoriti? Nu uitati ca Ortodoxia are raspunsuri clare,simple si verificate la intrebarea Corneliei. Va salut!
sculptorul
Postat pe 9 Februarie 2009 10:44
Domnule "sculptor" cat de greu este de expus "vedeti" sau "observati intentia"? Nu este de loc dificil. Personal am suficienta experianta in a descifra continutul mesajelor. Sunt placut surprins totusi sa aflu ca aveti un ton pozitiv in dialog. Sper sa putem continua dialogul. Si sa oferim ajutor celui in nevoie.
Toate cele bune!


P.S.
Totusi nu inteleg aversiunea dvstra fata de americani. Sunteti simpatizant al lui Putin? Ce v-au facut americani?
cde
Postat pe 9 Februarie 2009 11:23
Nea sculptore, inainte de a afirma ca danny e un "intrus", onest ar fi sa te dai un pas inapoi si sa analizezi mai atent care e diferenta dintre specificul doctrinar al invataturii lui si al uneia ortodoxe; raporteaza invatatura lui danny si invatatura ortodoxa la Etalon dintr-o pozitie impartiala ---- daca reusesti; mai ai de rectificat opinia cu privire la "deviatiile americane" si "scoaterea din intuneric"; cine e intrusul..... care pe care scoate.........cine a deviat si cand anume......... Iesi din carusel si mai studiaza o data. nu-ti cer sa te desprinzi de ortodoxie; iti cer sa urci o treapta mai sus decat cei ce se contrazic; Iubeste sinceritatea! Si accepta adevarul ca Biblia are raspunsuri mai clare si mai simple decat orice religie!

Cu respect !
subsonic
Postat pe 9 Februarie 2009 13:05
Domnule CDE! Va contraziceti! Pai,spuneti ca v-a surprins placut tonul meu pozitiv,dupa care imi atribuiti o presupusa(de dv.)aversiune fata de americani si imediat,previzibil,ma faceti rus.Probabil ca-n acceptiunea dv-oastra,ori esti cu americanii ori esti rus! Ei,eu va spun ca sunt roman,dar nu orice fel de roman,ci unul ortodox pana-n maduva oaselor,ca sa spun asa,adica un roman care accepta orice rasa umana si orice teorie,religie,etc.,dar,exista un ,,dar",normal,cu o conditie:sa nu intervina in romanismul meu,in sistemul meu de valori! Acum,iarasi la subiect:n-as putea sa-i dau un raspuns clar Corneliei,deoarece nu am facut cunostinta cu doamna Tristete. Va salut,domnule CDE!
sculptorul
Postat pe 9 Februarie 2009 14:35
Buna Sculptore ! Cred ca " discutia " de aici a luat o directie gresita . Ma asteptam ca repostarea mesajului absolut clar , cu trimitere specificata a lui danny, va fi suficienta pentru a fi clar pentru oricine si intentiile lui, dar si ceea ce am vrut eu sa evidentiez . Tu ai inteles , dar ,din pacate nu toti. In situatia in care incepe sa se intrevada rea-credinta si intelegere distorsionata pentru ceea ce scriem noi , pentru mine este foarte clar ca exista un motiv. Unul marunt . Meschin .Sau , poate eu supraevaluez ,si este doar prostie. Incapatanare. Acum, d-nul. cde va sari sa-mi spuna ca sunt....salbatica...ca feroce am fost doar pentru cateva ganduri exprimate coerent si politicos.Si nici nu sunt furioasa .Chiar daca as fi ,buna crestere ,morala si stilul meu nu mi-ar permite exteriorixarea sentimentelor/senzatiilor in mod public.Se pare ca tu Sculptore , ma intelegi. Eu nu as mai continua acest dialog...nu cred ca-si are rostul .
libra66
Postat pe 9 Februarie 2009 15:08
Stimata doamna theCat, revin fiindca mi-ati dat prilejul cu ocazia comentariului la adresa mea de pe 7 Februarie, ora 12:32. Apreciez ce ati scris: "Noi, crestinii ortodocsi ,avem,ca puncte de sustinere Revelatia, adica actul prin care Dumnezeu s-a aratat pe sine omului, a transmis voia sa si ceea ce are de gand sa faca pentru lume si om. Mai avem, asa cum corect a specificat mai sus Sculptorul, Sfanta Scriptura si Traditia, acestea reprezentand Caile prin care ni s-au transmis revelatia, pe care le apara Biserica. Da, Sfanta Scriptura cuprinde Cuvantul lui Dumnezeu, care a fost scris de oameni alesi, avand inspiratia Duhului Sfant."
Dumneavoastra mi-ati spus ca pe forum nu e locul potrivit sa vestesc credinta adevarata, salvatoare care-l leaga pe om de Dumnezeu si-l face fericit ca sa nu mai fie trist si asta e o eroare. Dar sa stiti ca in Biblie la Osea 4:6, Dumnezeu spune: "Poporul Meu piere din lipsa de cunostinta."
Daca vreti sa intelegeti, trebuie sa stiti ca credinta salvatoare e una singura. Cine o are poseda siguranta pacatelor iertate si a faptului ca, oricand ar muri, stie sigur ca merge in cer fiindca s-a impacat cu Dumnezeu prin Fiul Sau. Daca traiti aceasta nu aveti de ce sa va temeti si va puteti numi fericita, iar tristetea nu va poate invinge.
danny08
Postat pe 9 Februarie 2009 20:44
Daaaaaaaaaaannyyyyyyyyyyyyy, ma auzi ? ai semnal ?

Mai danny, cand am fost la un restaurant in franta, cel mai mult mi-a placut gyurdeboi de tourtebleu; tie iti place mancarea asta sau nu? mie mi-a placut; mai omule, intelege ca nu esti inteles ! apostolii si-au atras invidie, tu aici iti atragi antipatie; pe acest topic s-a cerut o solutie pentru AICI SI ACUM; tu dai solutii pentru DINCOLO SI ATUNCI; desigur, daca ma gandesc la viata viitoare am toate motivele sa fiu fericit, dar NUMAI DACA pot sa "vizualizez" ce va fi DINCOLO SI ATUNCI; pentru asta, trebuie sa cunosc incepand de ACUM SI AICI; daca vrei sa-l "urci" pana DINCOLO.........motiveaza-l si da-i si o scara, nu striga la el sa urce, ca nici nu poate, nici nu vrea; le trebuie lu Cornelia si lu Kitekat sa mearga in cer cum iti trebuie tie gyurdeboi de tourtebleu; intreaba-le daca vor sa traiasca intr-o lume fara animale maltratate sau calcate de masini, fara copii orfani, infometati sau abandonati, fara parinti care plang dupa copii, fara accidente, fara spitale, fara batrani orbi, batuti si jefuiti, intr-o lume fara puscarii si fara politie, fara politicieni, fara impozite si taxe peste taxe...........peste taxe...............................intreaba-le daca ar vrea sa se pregateasca pentru a merita sa traiasca in acea lume.........si vei gasi cate unul care sa-l usture cate ceva de aici, vei gasi cate unul care vrea sa se razbune pe unul din aceste tablouri si ar face ABSOLUT ORICE pentru a reusi........chiar de ar fi si sa citeasca Biblia...................sa poata sa inceapa deja sa-si faca o lume a lui, AICI SI ACUM, care sa semene cu cea descrisa mai sus..........si atunci se vor convinge singuri ca tristetea nu-i mai poate invinge, motiv destul de puternic sa-i duca la impacarea cu Dumnezeu.................... Iti urez succes !
subsonic
Postat pe 9 Februarie 2009 22:04
subsonic cu danny08 cred ca vorbiti -aceasi limba- si va puteti intelege
cristina57m
Postat pe 10 Februarie 2009 10:34
cristina nu am inteles aluzia...............
subsonic
Postat pe 10 Februarie 2009 12:16
Acest topic l-am deschis pentru a discuta altceva (nu despre D-zeu). Daca doream sa discut subiectul pe care l-a deschis Danny08 as fi spus din start,asadar va rog, nu schimbati topicul. Multumesc!
cornelia_leia
Postat pe 10 Februarie 2009 16:27
Scumpa noastra Cornelia, nu vrei sa vorbesti despre Dumnezeu? atunci hai sa vorbim despre fericirea ta, vrei? ai lansat o intrebare si ti s-a raspuns; danny e cam singurul care s-a oferit sa-ti raspunda; daca ai fi intrebat "cum ne putem pacali singuri cum ca --- am fi fericiti?", cu siguranta ca danny nu se baga; trebuie sa intelegi ca fericirea, sau absenta tristetii, este strict dependenta de Dumnezeu; draga Cornelia, ma tem ca tu ai deschis topicul in gluma si danny08 ti-a raspuns la modul cel mai serios; in cazul asta, imi cer scuze eu pentru el;

Cornelia, gandeste-te putin, atatia oameni care au posibilitati mult mai multe decat tine, se sinucid; spuneai ca tu inlaturi tristetea fredonand ceva; tu crezi ca oamenii aia mari care au de zece ori mai mult decat pot numara, se sinucid din cauza ca n-au ureche muzicala sau ca nu stiu sa danseze? draga noastra Cornelia, fericirea si tristetea sunt doua chestiuni de viata si de moarte si se cuvine sa le dedicam toata atentia;

Nu am citit toate posturile lui danny08, dar consider ca cea mai mare trasnaie care a facut-o, a fost publicitatea la rve; nu era nevoie de publicitate; presupun ca esti ortodoxa; asa ca vreau sa-ti dau si eu un raspuns scurt si concludent la intrebarea ta; nu stiu unde locuiesti; du-te la cea mai apropiata manastire si stai de vorba cu calugari de acolo; spune-le problemele tale si cere-le solutii; fa-ti un program al tau si du-te periodic acolo, "pierde-ti" cate putin timp in locul acela si iti garantez ca o sa-ti limpezesti creierul mai mult decat te astepti; poate nu-ti este usor sa ajungi la o manastire; cumpara-ti Patericul si Filocalia si citeste-le; vezi capacitatile unor oameni, in ciuda pozitiei sociale care au avut-o; vei vedea cat de fericiti au fost acei oameni, in ciuda sacrificiilor care i-a inghesuit; citeste cate 7, 8, 10 povestiri seara si dupa ce inchizi cartea s-ar putea sa-ti dea lacrimile de fericire;

Doamna Cornelia, ai ajuns pana la varsta asta si in toata viata ta de pana acum, nu ai tras o concluzie; pui intrebarea si pe forum "cum sa scapi de tristete?" n-ai gasit fericirea pana acum? pai nseamna ca n-ai cautat-o unde trebuie, pentru ca ea exista undeva; si acuma o cauti si pe internet? nici aici n-ai sa o gasesti; caut-o unde ti-am spus si eu; eu nu sunt ortodox; activitatea mea ma face sa trec aproape zilnic prin fata manastirii Bogdana si trag cu ochiul in curte; ambianta de acolo imi inspira liniste sufleteasca; ti s-a intamplat vreodata numai sa te uiti la un tablou cu o manastire si sa patesti la fel ca mine? cred ca da; si atunci? ce mai cauti pe forum? du-te la o manastire, fa niste poze, cumpara-ti carti si citeste-le, ia-ti acasa o "bucatica" din manastire, ia-ti o candela, fitile si tamaie si aprinde-le in casa, cumpara-ti un mir frumos, fa o schimbare in viata ta, pune-ti deoparte ceva sa fie al tau, schimba-ti domeniul de cautare,.............nu sta pe forum Cornelia, ca fericirea nu vine prin placa de retea.........nu e aici finalul, e doar un inceput.....si daca din primii pasi te vei simti eliberata, sa stii ca te asteapta mult mai mult..........eu nu te pot lua de manuta sa te duc la manastire, dar daca vrei sa-ti cumpar patericul si filocalia da-mi adresa si ti le fac cadou; poate asa te convingi ca intrebarea ta o iau mai in serios decat tine.
Vezi ca nu mi-am facut publicitate la religia mea; faptul ca te indrum la a ta, ar trebui sa te convinga ca intr-adevar vreau sa-ti raspund fara nici un interes; poate crezi ca danny08 a vrut sa te "inroleze" in religia lui; cred ca i-ar face placere, aceeasi placere ar fi si a ta daca el s-ar converti ortodox; asta trebuie sa o recunoastem cu totii...........

Rezerva-ti ceva timp sa-mi raspunzi, ori aici ori pe mail.

Cu deosebita consideratie......
subsonic
Postat pe 10 Februarie 2009 19:58
DRAGII MEI,TRISTETEA ESTE UN SENTIMENT CARE M-A CUPRINS SI PE MINE CITIND MESAJELE TRIMISE DIN CARE IESE ATATA SUFERINTA. DE ACEEA VREAU SA VA DAU O VESTE BUNA : TRISTETEA NU ESTE SINGURA CI EA ESTE INCONJURATA DE BUCURIE,IAR RAUL CARE GENEREAZA TRISTETEA ESTE INCONJURAT DE BINE. ROMANI 8/28.PENTRU A INTELEGE ACEASTA SA PRIVIM LA DOI INDRAGOSTITI CARE SANT PLINI DE BUCURIE CACI DRAGOSTEA I-A UNIT.APOI LA CASATORIE ALTA BUCURIE.DUPA ACEASTA VINE O ALTA BUCURIE VESTEA CA VOR AVEA UN COPIL SI URMEAZA 9 LUNI DE BUCURIE.DAR CAND VINE NASTEREA APAR DURERILE NASTERI ,SUFERINTA ,TRISTETEA, RAUL CARE TINE DOAR CATEVA ZILE.DUPA ACEEA URMEAZA IAR BUCURIACRESTERII COPILULUI.-DUMNEZEU ESTE DRAGOSTE. 1 IOAN 4/8 CAUTATI PE DOMNUL, CATA VREME SE POATE GASI; CHEMATI-L CATA VREME ESTE APROAPE .ISAIA 55/6 VA URMA

Postat pe 11 Februarie 2009 13:12
De la: PAPU_CIKA, la data 2009-02-11 13:12:52DRAGII MEI,TRISTETEA ESTE UN SENTIMENT CARE M-A CUPRINS SI PE MINE CITIND MESAJELE TRIMISE DIN CARE IESE ATATA SUFERINTA. DE ACEEA VREAU SA VA DAU O VESTE BUNA : TRISTETEA NU ESTE SINGURA CI EA ESTE INCONJURATA DE BUCURIE,IAR RAUL CARE GENEREAZA TRISTETEA ESTE INCONJURAT DE BINE. ROMANI 8/28.PENTRU A INTELEGE ACEASTA SA PRIVIM LA DOI INDRAGOSTITI CARE SANT PLINI DE BUCURIE CACI DRAGOSTEA I-A UNIT.APOI LA CASATORIE ALTA BUCURIE.DUPA ACEASTA VINE O ALTA BUCURIE VESTEA CA VOR AVEA UN COPIL SI URMEAZA 9 LUNI DE BUCURIE.DAR CAND VINE NASTEREA APAR DURERILE NASTERI ,SUFERINTA ,TRISTETEA, RAUL CARE TINE DOAR CATEVA ZILE.DUPA ACEEA URMEAZA IAR BUCURIACRESTERII COPILULUI.-DUMNEZEU ESTE DRAGOSTE. 1 IOAN 4/8 CAUTATI PE DOMNUL, CATA VREME SE POATE GASI; CHEMATI-L CATA VREME ESTE APROAPE .ISAIA 55/6 VA URMA
gigibrbr_condo
Postat pe 11 Februarie 2009 18:34
Eu pledez pentru cunoasterea lui Dumnezeu din Cuvantul Lui. Acolo El face promisiuni cu privire la fericire:
"Eu, Domnul Dumnezeul tau, te invat ce este de folos si te calauzesc pe calea pe care trebuie sa mergi!
O! de-ai fi luat aminte la poruncile Mele, atunci pacea ta ar fi fost ca un rau si fericirea ta ca valurile marii." (Isaia 48:17-18) "Ferice de cel cu faradelegea iertata si de cel cu pacatul acoperit!" (Psalmul 32:1) "Cine cugeta la Cuvantul Domnului gaseste fericirea si cine se increde in Domnul este fericit." (Proverbe 16:20)
Mai sunt multe altele de genul acestora. Ele constituie promisiunile lui Dumnezeu "nespus de mari si scumpe" prin care suntem chemati sa devenim partasi ai naturii Sale divine ca sa ne asemanam tot mai mult cu El, "preafericitul Dumnezeu" si tristetea sa nu mai aiba putere asupra noastra.
danny08
Postat pe 11 Februarie 2009 19:56
Presupun ca este doar o COINCIDENTA faptul ca a mai aparut un vorbitor de "bate campii ", care s-a inregistrat azi ,si chiar azi,a si gasit acest topic,in care NU este vorba de religie sau credinta , dar, a inceput sa "ne lumineze",ba mai mult,promite ca "va urma". Sunt o persoana echilibrata,dar nu-mi place sa se abuzeze de increderea si rabdarea mea.Si chiar ma cuprinde tristetea cand vad cum unii oameni , nu au simtul masurii , si nu stiu cand sa se opreasca.
libra66
Postat pe 11 Februarie 2009 21:03
Eu am raportat ,,abuz de limbaj"! Pentru ambii sectari. Cine vrea sa afle ce-i cu ei ,sa ia un manual de sectologie si sa se documenteze. The Cat,astia asa fac:in prostia lor,Il invoca pe Dumnezeu permanent,se ascund dupa citate din Scriptura si la orice intrebare raspund cu ,,Domnul a zis....,Domnul a facut..." si cu tot felul de tembelisme inoculate de smecherii lor ,,pastori". Mai sectarilor! Puteti raspunde normal,fara citate biblice,cu cuvintele voastre,fara sforaituri,la intrebarea Corneliei? Ai?? Nu cred ca sunteti in stare! N-am vazut oameni mai posaci si mai plictisitori decat voi!Si sunteti asa deoarece voi ati renuntat la Sfintele Taine. Adica, ati deviat! Oricum,eu ma distrez pe seama gangavelii voastre si am si curajul s-o spun(Aviz amatorilor!)
sculptorul
Postat pe 11 Februarie 2009 21:37
sculptorule, la cine te-ai referit in mesajul din 11.feb.2009 de la ora 21:37 ?

domnule "sculptorul", ai facut niste afirmatii cu privire la "sectari"; mai mult decat simpla afirmatie ma impresioneaza justificarea afirmatiei; poti si sa o justifici ? sau doar vorbesti ?
subsonic
Postat pe 11 Februarie 2009 22:46
multumesc pt. CD,le-am primit,fe la Gratianhttp://www.condo.ro/comunitahttp://www.condo.ro/comunitate/forum/post_reply/1146.html# te/forum/post_reply/1146.html# sihttp://www.condo.ro/comunitate/forum/post_reply/1146.html# sa intelege si supurtul.

Postat pe 12 Februarie 2009 11:11
"Eu pledez pentru cunoasterea lui Dumnezeu din Cuvantul Lui."-------danny08, nici nu exista alta posibilitate de a-L cunoaste; ti se pare ca ma opun Bibliei?

De ce am trimis-o pe Cornelia la manastire? pentru ca sunt mai bucuros sa vad un ortodox mergand in biserica lui decat cautandu-si fericirea in carciuma beat ciocan sau zapacind pe internet; ai vorbit fara sa stii ce m-a determinat pe mine sa o trimit la manastire; pe mine nu ma ingrijoreaza ca nu o intereseaza Biblia; pana acolo mai este ca nu o intereseaza nici biserica ei (este doar o presupunere, daca nu e asa imi cer scuze); normal ca nu-l gaseste pe Dumnezeu in sticlute de mir sau in fumul de tamaie, dar trebuie sa recunosti ca ar fi o schimbare radicala; in rest, splendoarea ascensiunii depinde de constiinta ei pura;

Vorbesti din Cuvantul Lui si bine faci; sa nu te miri ca esti respins pentru ca ai sarit peste niste etape; fa-i sa le placa Cuvantul. aminteste-ti ca Isus a vorbit si copiilor si oamenilor care nu stiau sa scrie si sa citeasca; El S-a facut inteles; asta e diferenta dintre El si tine, cu toate ca vorbesti aceleasi cuvinte; tu vorbesti pentru oameni doxati, eu am cautat sa fiu inteles de cei ce n-au prea multe intersectii cu Dumnezeu;

Sanatate maxima !
subsonic
Postat pe 12 Februarie 2009 11:21
Danny uitam...........tu vrei ca oamenii sa se impace cu Dumnezeu, dar ei nu se impaca nici cu ideea de existenta lui Dumnezeu; asta e alta etapa pe care ai sarit-o..........
subsonic
Postat pe 12 Februarie 2009 12:24

] ]




]

NIMIC = O = GOL
PapuDan
Postat pe 12 Februarie 2009 14:39
Ok...nu am vrut sa intervin in discutie, mai mult m-am amuzat de pe margine, citind cele postate...despre Dumnezeu se poate vorbi o viata intreaga si inca 1000 de vieti dupa aceea si tot nu se va ajunge la nimic concret. Credinta trebuie sa o purtam in noi si nu sa o urlam ori de cate ori avem ocazia sa ne dam rotunzi cu cate stim noi despre Dumnezeu...Mie personal nu imi place sa vorbesc despre cantitatea de credinta pe care o port...eu personal, sau ceilalti oameni...este alegerea fiecaruia, si fiecare in parte are felul sau de a privi pe Dumnezeu...Dumnezeu nu e O PERSOANA...El e puterea din noi de a simti BINELE, de gandi BINELE, de a face BINELE...asa ca sa facem bine si sa-L lasam pe Dumnezeu acolo unde e...adica in noi...Sa auzim de bine!!!
feeleco
Postat pe 12 Februarie 2009 15:12
Dan,papu,cika,dani,danny,papucei,papuce,and ...si ce-o mai veni...! Sa dea cineva cu insecticide,ca ne-au invadat plosnitele,mai fratilor! Doar nu s-or strange toti sectarii din tara pe-aci,pe Condo! Sa vezi distractie...!!!
sculptorul
Postat pe 12 Februarie 2009 16:11
sculptore, citesc postarile tale si incerc sa ma amuz ....... ma gadil putin la coaste si........ reusesc; in schimb ma amuza involuntar faptul ca te vezi un veritabil cocosh, cu Cornelia si Kitekat sub aripile tale; incepi sa te manipulezi tu singur baiatule. esti mai slab decat am crezut; mai ai de sculptat la propria personalitate, pe care deocamdata...........te distrezi.

demonstreaza-ti onoarea pe care o pretinzi si raspunde-mi ....... sau taci pe viitor.
subsonic
Postat pe 12 Februarie 2009 21:33
feeleco, felul in care il vezi tu pe Dumnezeu ma duce cu gandul la ideea ca L-ai creat tu singur; daca e adevarat ce ai spus..........desfiinteaza-L !

sa auzim de bine !
subsonic
Postat pe 12 Februarie 2009 21:34
Interesante dicutii pe aici pe la voi

"Nu exista, poate, ceva mai trist decat un om care vrea sa fie vesel cu orice pret." Octavian Paler
Cristina003
Postat pe 13 Februarie 2009 01:20
Eu cand sunt trista ma duc la cumparaturi,imi i-au ceva frumos,ma plimb,imi cumpar o prajitura si privesc porumbeii in parc!
alidascalu
Postat pe 13 Februarie 2009 08:37
Da, feeleco, ai dreptate, credinta nu se URLA..........o ai(sau nu), pentru -sculptorul-mi se pare mie sau se simnte o nuanta de invidie ca ai fi "cocos" :) :))........iata ca m-am inveselit.
cristina57m
Postat pe 13 Februarie 2009 09:30
Iti multumesc alidascalu pentru ca ai readus pe linia de plutire acest topic si da se poate descreti fruntea si asa.
cristina57m
Postat pe 13 Februarie 2009 09:33
in sfarsit , multumesc theCat, sculptorul-ui(chiar daca e putin cam dur) si lui feeleco, este corect, asa simnt si eu...........S-ar parea ca se revine la starea de normalitate
cornelia_leia
Postat pe 13 Februarie 2009 09:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Filme bune care v-au marcat 50 De la: GeorgianaBB 17 Septembrie 2011 17:52
celulita si vergeturile..... 2 De la: naturamag_ro 7 Februarie 2011 09:24
Situatie dificila cu un medic 7 De la: kudika_9905 18 Iunie 2012 16:49
traiasca monarhia si casa regala! 47 De la: Titanika 9 Iunie 2012 10:08
Un ceas special.. 31 De la: sally 15 Noiembrie 2010 10:28