Setari Cookie-uri

Ce faci ca sa scapi de tristete?

Faptul ca poti iubi, este si asta o bucurie. Depinde cum privesti lucrurile. Important este sa incerci sa fi optimist si sa vezi mereu partea buna a lucrurilor si atunci tristetea nu are sorti de izbanda.
cornelia_leia
Postat pe 19 Ianuarie 2009 08:27
Am prea putine detalii ca sa pot sa-ti dau vreun sfat.Eu am invatat ca supararile minore de genul m-am certat cu cineva sau m-a auzit cineva ca am zis ceva sau ...sunt niste nimicuri care nu trebuiesc sa-ti afecteze viata sau fericirea ,fericirea o cultivi in mintea si in sufletul tau trecand peste toate obstacolele vietii...
angelblue_67
Postat pe 19 Ianuarie 2009 17:05
Draga mea coni cand vorbeai cu colega ta despre prosti era vorba cumva despre tatal ei?
angelblue_67
Postat pe 19 Ianuarie 2009 22:28
Dumnezeu s-o odihneasca! Prea tanara si multa suferinta pentru tine.Este f.greu sa dai sfaturi,dar te rog sa nu mai plangi atat,nici ea nu se linisteste acolo vazandu-te trista.Du-te des la cimitir,biserica,vorbeste cu ea ca si cand o ai in fata.Vei pleca mult mai linistita.Nu-i necaji pe cei dragi care sunt alaturi,si ei sufera .Cauta sa te plimbi mai mult,cauta compania celor care au ramas in familia ei(copii,sot),ei te vor alina de acum incolo,vezi in ei tot ce-ai pierdut.Fa tott ce trebuie crestineste si fi impacata ca o ajuti.Ia te rog calmante,antidepresive(rudotel,ansilan sau xanax) sunt f. bune in asemenea situatii. Te pup si fii tare ,optimista,ea este si va fi langa tine mereu !
stan_jana
Postat pe 20 Ianuarie 2009 15:28
Acum am vazut si pozele,surioara ta exprima dragoste,frumusete,puritate.Andrada ii seamana mult,te rog vezi in nepotei ce ai pierdut,surioara ta draga! Ioni
stan_jana
Postat pe 20 Ianuarie 2009 15:41
Desigur e foarte bine sa fim optimisti, si sa credem in puterea binelui, doar ca uneori aceasta gandire pozitivista nu influenteaza deloc mersul lucrurilor si de multe ori ne aflam in fata unor situatii ce ne pun greu la incercare, tragedii in fata carora suntem pur si simplu neputinciosi...e bine sa fii trist...sa stii sa suferi...inseamna sensibilitate, inseamna sa fii om...dar la fel de bine e si sa fii capabil sa depasesti aceasta stare apasatoare si sa nu cazi in depresie...aici deja ai nevoie de putere, de sprijin, pe care de cele mai multe ori il gasesti in tine...timpul spala orice rana, poate el e singurul care poate sa stearga o tristete profunda (ca pierderea cuiva drag)...dar ramane golul din suflet, acela e imposibil de sters...si mai e ceva...eu totusi tind sa cred ca tristetea are legatura exclusiv cu iubirea...iubirea pentru orice...iubirea pt o persoana, iubirea de sine, iubirea de libertate, iubirea de bani, de ce nu?...din moment ce nu exista sentiment fata de ceva...lipsa acelui ceva nu te poate face sa suferi...nu te poate afecta, nu te poate atinge...
feeleco
Postat pe 20 Ianuarie 2009 19:10
O sueta cu prietenele mele ma pune imediat pe picioare...rad si a doua zi cand imi aduc aminte ce zapacite sunte.O alta solutie este o baie prelungita din care intotdeauna ies cu ganduri mai bune
nicolenta_condo
Postat pe 21 Ianuarie 2009 12:11
Cand sunt trista ma pun la somn. Dupa cateva ore bune de somn totul mi se pare mai simplu

Postat pe 22 Ianuarie 2009 12:06
Cand sunt trista, sunt trista si gata...Dar uneori reusesc sa depasesc aceasta stare gandindu-ma la mine cum sunt, ce am facut pentru mine si pentru cei din jur, analizez lucrurile si natura tristetii si ma ajug sa cred ca nu are rost sa fiu trista pentru ca toate lcrurile au o rezolvare, oricum..Mai bine ies afara la el, ma plimb prin parc, sau ies cu prietenii la o bere.
m3rlinetza
Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:08
Multumesc mult IONI pentru incurajari eram intr-adevar distrusa cand am scris.Copiii nu mai au nici tata pentru ca acesta a ales sa renunte la viata acum cativa ani... si au ramas singuri si nici eu nu pot sa-i ajut decat cu vorbe frumoase si ma doare mult pentru ca ei au nevoie de mult mai mult decat le pot eu oferi.De multe ori viata pare nedreapta ...dar ce putem face?????????
angelblue_67
Postat pe 22 Ianuarie 2009 21:58
...Offf ,off,angelblue ,si pe mine m-a impresionat povestea ta....Ceea ce ne-ai scris tu aici nu este tristete , este o adevarata tragedie....Dar cu atat mai mult ai nevoie sa fii puternica ,atat de puternica incat sa poti duce si povara nepotilor tai ,copii surorii tale asa ca trebuie sa-ti gasesti calea spre intelepciune si rabdare pentru a le fi de folos .Asa se intampla uneori....toti avem de dus o cruce.....Stii, observ ca viata acesta agitata,ritmul alert al zilelor noastre ne distrag atentia de la ceea ce este cu adevarat valoros pentru noi.Nici nu ne trece prin cap sa ne bucuram de faptul ca ne trezim dimineata si suntem sanatosi ,ca ne putem uita pe ferastra si sa-i zambim soarelui sau ca putem sa imbratisam persoanele pe care le iubim....
libra66
Postat pe 23 Ianuarie 2009 11:57
theCat ai dreptate, ar trebui sa facem asa cum spui
cornelia_leia
Postat pe 23 Ianuarie 2009 12:01
suntem alaturi de tine

Postat pe 23 Ianuarie 2009 14:52
Fii tare

Postat pe 23 Ianuarie 2009 14:52
Eu de obicei nu ma intristez usor, dar atunci cand sunt imi place sa navighez pe internet, asa uit de suparare
laura_feelings
Postat pe 23 Ianuarie 2009 15:24
Ai dreptate"Pisicuta"(sper ca nu te superi ca-ti spun asa)dar viata asta de multe ori e o ...tragedie...au fost momente in viata mea in care m-am intrebat care este rostul meu in aceasta lume...bineinteles ca mi-am raspuns apoi singura si stiu ca ar trebui sa fim recunoscatori pentru fiecare clipa petrecuta alaturi de cei dragi insa e foarte greu pentru mine sa umplu golul ramas in sufletul meu.Ma simt linistita cand vad ca am aici sprijin moral de la oameni pe care nici macar nu i-am vazut vreodata!Multumesc Alina !Si voua tuturor care sunteti cu sufletul alaturi de mine!E abia o luna de cand nu o mai am pe sora mea si mie nu-mi vine sa cred ca nu o s-o mai vad vreodata!
angelblue_67
Postat pe 23 Ianuarie 2009 17:38
Tristetea...e greu sa scapi de ea...eu incerc sa vad o comedie, ascult muzica, desi de multe ori nu are efect, mai rau ma deprima sau ies cu prietenii, insa trist este cand ajung acasa si tristetea revine...
andra_alexandra
Postat pe 23 Ianuarie 2009 22:11
Dragii mei , dati-mi voie sa ma alatur si eu cu o incurajare pt prietena noastra , acum , cand are nevoie ! De aceea propun sa nu mai vorbim de tristete si s-o '' alungam '' , iar cand vine peste noi sa fim tari si sa trecem cu bine peste toate ! Moni ,ai gasit pe acest forum oameni minunati care sunt cu sufletul alaturi de tine ,si cred , ca aici , alaturi de noi toti mai uiti de tristete ! Oameni pe care nu-i cunosti sunt alaturi de tine azi si ...mereu si sunt sigura ca ar fii alaturi si de mine daca le-as cere ! Comunicarea si modalitatea de-a gasi pe cineva cu cine sa vorbesti cand esti trist e foarte importanta , dar cel mai important ,,,sa nu-L uitam pe Dumnezeu !
Tuturor numai bine din partea mea !

Postat pe 23 Ianuarie 2009 22:34
Cele mai multe stari de euforie si de suparare mi se trag de la oboseala. Au fost zile cand eram nervoasa fara un motiv anume, iar dupa o autoanaliza, am descoperit faptul ca incepusem sa ma neglijez, avand 2 copilasi, ambii sub 3 ani, greu imi mai gaseam timp si pentru mine. In timp am invatat sa imi fac mai mult timp liber pentru mine, fara a`i neglija insa pe ei. Cat timp ei dorm, eu navighez pe internet, ma aranjez, mai citesc o carte si ma detasez putin de grijile de zi cu zi.

Postat pe 24 Ianuarie 2009 17:16
pentru cei tristi eu ai sfatuesc sa intre in comunitatea condo acum avem si un premiu iar oamenii sant draguti sigur nu ai sa te plictisesti
gigibrbr_condo
Postat pe 24 Ianuarie 2009 19:47

E usor sa spui cuvinte de incurajare atunci cand nu e persoana ta cea care sufera o tragedie...Ca aici nu mai este vorba de o tristete,o simpla tristete,e vorba de o tragedie...Dar curajul de a merge mai departe il luam de la Dumnezeu.El ne da putere,intelepciune,rabdare si gandurile cele bune!
Am trecut foarte aproape de ceea ce a patit Angelblue,darDumneyeu a hotrarat ca fratele meu sa traiasca si sa mai fie alaturi de noi.
In acele momente,parca ai vrea ca totul sa se termine sau sa inceapa totul,sau poate sa dai timpul inapoi ca sa poti schimba ceva...In final,vine,mangaietoare,acceptarea a ceea ce ni s+a intamplat si...ne purtam Crucea pe mai departe.
madalinala
Postat pe 25 Ianuarie 2009 13:20
Multumesc,Mada,ce fericita esti!Ma bucur pentru tine!Eu nu am fost asa de norocoasa...si da as da timpul inapoi daca as putea...as mai fii avut atatea sa-i spun...acum merg si vorbesc la mormantul ei si as vrea sa cred ca ma aude...nu pot sa accept inca ca acolo in pamantul rece este ea...a murit chiar de ziua mea si ma gandesc cu amar cum voi mai fii eu fericita vreodata de ziua mea...
angelblue_67
Postat pe 25 Ianuarie 2009 13:30
Acesta ma acapara si pe mine de multe ori nici eu nu iam gasit un leac definitiv insa pe moment poti scapa facand ceva ce te inveseleste,eu de exmplu o sun pe prietena mea si e dea ajuns k de la plans ajung sa rad de ma doare burta sau ascult muzica din aia cu versuri antidepresive sau ies la shopping insa intradevar astea sunt pt moment insa sunt bune
andreeabacau
Postat pe 25 Ianuarie 2009 22:46
uita-te la politicieni ,la politica romaneasca si razi cu lacrimi,pleaca la cumparaturi si cumpara-ti ceva dragut dar nu scump ca sa nu te intristezi ,schimba-ti look-ul,joaca-te cu un copil daca ai ,daca nu, cu o pisica ,catel...dar nu ramane trista mai mult de 10 min ,e periculos
tury65
Postat pe 26 Ianuarie 2009 10:58
ASCULTA-L PE DANIEL IANCU OFITERUL RADU,PATRIA...ETC
http://www.youtube.com/watch?v=Ju9LOZkvdNM&feature=PlayList&p=C89CC8D0E80DE7A4&playnext=1&index=22
OVIDIU MIHAILESCU:COWBOY NELU
http://www.youtube.com/watch?v=7Na0XVOEReo
AI ZAMBIT MACAR?
tury65
Postat pe 26 Ianuarie 2009 12:08
Multumesc draga mea tury,nu plang incontinuu deoarece nimeni nu ma lasa sa fac asta ,familie,prieteni ,colegi,voi prietenii mei nevazuti de pe Condo dar sufletul meu e o rana deschisa care plange cu lacrimi..de sange...
angelblue_67
Postat pe 26 Ianuarie 2009 15:21
angelblue 67 nu esti singura care are , sau a avut astfel de suparari te rog nu mai vb de ele ca ma innebunesti, eu nu vreau sa-mi reamintesc si datorita tie numai asta imi e in minte. sotul meu a murit (44 ani)si imi cresc copii fara ajutorul vreunei rude. Iti spun asta ca sa afli ca si alti au astfel de probleme si sunt convinsa ca nu suntem singurele, dar aici incercam sa gasim lucruri cu care sa ne "pacalim" tristetea si nu sa ne-o reamintim continuu. Pentru asta avem tot timpul din lume.
cornelia_leia
Postat pe 26 Ianuarie 2009 16:09
Scuze ca te-am deranjat ,Cornelia, dar nu am facut decat sa multumesc celor care au fost si sunt langa mine.Intotdeauna un necaz e mai mare sau mai important pentru ca ... e al nostru.Eventual o sa-mi fac un alt topic ca sa nu te mai innebunesc.O viata frumoasa iti doresc!
angelblue_67
Postat pe 26 Ianuarie 2009 16:27
....... Buna idee Tury !!!! Adevarul e ca suntem condusi de niste saltimbanci....iar tara asta a ajuns un circ ....deh, cum spuneau romanii " paine si circ" pentru .....multime , dar nu e amuzant ca circul il facem noi....si tot noi il platim...Oricum, ai avut o idee buna , chiar se poate scapa de tristete facand ceea ce face poporul asta mereu , adica haz de necaz ! Pa - pa , o zi nostima !!!
libra66
Postat pe 27 Ianuarie 2009 12:28
da,optimismul conteaza foarte mult.Ai perfecta dreptate
diandra_maria
Postat pe 27 Ianuarie 2009 15:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Parchet peste mocheta 11 De la: ruxymaria 26 Ianuarie 2014 15:09
traiasca monarhia si casa regala! 47 De la: Titanika 9 Iunie 2012 10:08
care sunt gradele de comparatie ale adjectivului? 2 De la: kudika_22920 6 Decembrie 2012 16:55
"Spiritualitatea" locului, a locuintei. 7 De la: happywall 7 Aprilie 2010 17:54
De ce barbatu-l face dragoste cu ochii inchisi? 166 De la: kudika415564 25 Septembrie 2011 17:24