Setari Cookie-uri

Ce faci ca sa scapi de tristete?

Ideea este ca trebuie sa ne simtim sufletele usoare, sa ne inveselim nu sa ne creeem singuri probleme,chiar si cand nu sunt. Cred ca cel mai bine este sa exersam sa vedem continuu :partea plina a paharului, adica sa fim optimisti.
cornelia_leia
Postat pe 13 Februarie 2009 09:43
Draga subsonic...vorbesti mult, si se pare ca ne cunosti pe fiecare in parte fooooaaarte bine, de incepi sa tai si sa spanzuri pe aici...fiecare are dreptul de a-si da cu parerea, atata timp cat nu jigneste si nu incomodeaza pe nimeni...nu cred ca te-am atacat cu vre-o vorba, asa ca astept si din partea ta acelasi lucru...ai cam multa inversunare si ranchiuna pentru unul care urla in pustie ca Il cunoaste pe Dumnezeu...Pace, fratilor, pace!!!
feeleco
Postat pe 13 Februarie 2009 12:22
EU SCAP DE TRISTETE STAND IN JURUL PRIETENELOR CRED CA ELE MA FAC MEREU SA UIT DE GRIJI SI DE SUPARARE
petru29
Postat pe 13 Februarie 2009 13:05
daca citesti pe forum scapi de tristete!!!
tury65
Postat pe 13 Februarie 2009 13:43
isus spune ca trebuie sa plece dar ne va trimite un mangaietor pe duhul sfant asa ca de cate ori suntem tristi putem sa apelam cu incredere la acesta cu credinta si el ne va mangaia
mmarians
Postat pe 13 Februarie 2009 14:14
incerc sa ma gandesc ca sigur undeva in lume sunt persoane care au probleme mai importante, mai grave si ca ceea ce m-a intristat pe mine nu merita sa ma faca sa plang, sau sa sufar si ma gandesc ca atata timp cat am sanatate, familia intreaga sanatoasa, ce pune pe masa si unde pune capul seara, nu am de ce sa fiu trista
kudika029570
Postat pe 13 Februarie 2009 14:18
ce faci sa scapi de tristete? buna intrebare...cred ca uneori trece de la sine, alteori trebuie doar sa fii trist si sa accepti starea ca pe una naturala, sa descoperi ce te-a facut sa fii asa si sa incerci sa repari.Sa nu uitam totusi ca micile placeri ale vietii ajuta foarte mult.
amandina_condo
Postat pe 13 Februarie 2009 14:22
Dragii mei,multumesc pentru cuvintele de bun sosit,atatale celor care m-au inteles si aplaudat,cat sicelor care au inteles gresit mesajul meu . Gigi iti multumesc pentru calduroasa primire.
Incerc sa tin cont in masura posibilitatii de dorinta unora de a vorbi doar nimicuri,desi ne aflam la generalitati studiind intrebarea :ce sa fac ca sa scap de tristete.Citatele din biblie le las pe seama lui dani08 pentru ca ne aflam in gradina sa presupunem ca tristetea este o buruiana.Ca sa scape de ea gradinarul harnic o smulge din radacina,pe cand cel lenes o taie cu sapa.Dupa un timp insa rasare iar.Deci ca sa scapi de tristete trebuie s-o smulgi din radacina aceasta a vrut Dani sa spuna pana acum.
Dar in gradina putem sa gasim si alune ce bune sunt insa daca le spargi,le decojesti si le mananci miezul,coaja si pielita nu sunt nimic bun.Ele au fost bune doar impreuna.Dar si o aluna goala e buna la nimic.NIMIC+NIMIC=0.
Suntem inconjurati de nimicuri.Nimicul capata insa valoare doar in prezenta lui UNU.UNUL este unitatea.UNU este cel care da sens nimicurilor.
PapuDan
Postat pe 13 Februarie 2009 15:26
eu cand sant trista ies cu prietenele care imi ridica moralul si care ma fac sa ma simt bine in compania lor ma fac sa uit de ce sant trista
petru29
Postat pe 13 Februarie 2009 16:05
Danny08, vezi ce bucurosi sunt cand scapa de Dumnezeu?--------"Da, feeleco, ai dreptate, credinta nu se URLA..........Iti multumesc alidascalu pentru ca ai readus pe linia de plutire acest topic si da se poate descreti fruntea si asa...................in sfarsit , multumesc theCat, sculptorul-ui(chiar daca e putin cam dur) si lui feeleco, este corect, asa simnt si eu...........S-ar parea ca se revine la starea de normalitate"-----Q.E.D. , nu-i asa?

draga feeleco, suntem pe a 5-a pagina de topic; daca numaram toate mesajele, cred ca in max 15% din ele s-a vorbit despre Dumnezeu; ceea ce tie ti se pare MUUUUUUULT.......... daca pentru tine o simpla replica inseamna inversunare inseamna ca problema e in bratele tale dragule! "ai cam multa inversunare si ranchiuna"-------ma baiatule, sa stii ca tot ce am scris aici, am scris cu o mana in buzunar; doar dintr-atat vezi tu "inversunare"? oare ce ar iesi daca as vorbi si eu putin pe topicul asta? inca o problema si inchei cu tine------"se pare ca ne cunosti pe fiecare in parte fooooaaarte bine"-----citeste mesajul meu pentru danny; si..........poate eu nu va cunosc, dar ceea ce tu afli abia acum, e ca despre voi s-a scris de cateva mii de ani, eu doar citesc ce s-a scris. Feeleco, bine ai venit pe planeta Pamant! ..........pasari, pomi fructiferi, asfalt, trenuri, uzine, fabrici.........

cristina57m----------"pentru -sculptorul-mi se pare mie sau se simnte o nuanta de invidie ca ai fi "cocos" :) :))........iata ca m-am inveselit."-----ce dulce e ultimul miligram de razbunare !!!!!!!!!! ai vorbit exact ce trebuia sa taci. va dezveliti singuri dragilor, si feeleco traieste cu iluzia ca eu va cunosc...........

cornelia, unde vezi tu duritate la sculptorul? sculptorul este singurul pe care il apreciez astazi.........se pare ca m-a inteles mai bine decat oricine.......
Sanatate maxima!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
subsonic
Postat pe 14 Februarie 2009 00:24
De la: tury, la data 2009-02-13 13:43:51daca citesti pe forum scapi de tristete!!!


Ai dreptate tury! iar apoi te cuprinde iarasi realizand cata . Copii de gradinita par mai maturi decat ce intalnesti aici pe forum.
cde
Postat pe 14 Februarie 2009 10:59
...vad ca gasesti raspuns pentru orice cuvintel postat pe topicul acesta...Nu crezi ca exagerezi deja? E bine ca esti hotarat si ca iti sustii punctul de vedere orice ar fi...dar ar trebui sa stii si cand sa te opresti...si mai intrebi unde am vazut eu inversunare la tine?...Cred ca toata lumea s-a plictisit deja de ironia ta......."vezi ce bucurosi sunt cand scapa de Dumnezeu?" dar, ce, fratele meu?te crezi cumva Dumnezeu? pentru ca singurul lucru de care ne-am bucura sa scapam, ar fi...ghici ce...Nu ai absolut niciun drept sa judeci pe nimeni de pe acest forum sau pe oricine altcineva pentru ca nu impartaseste aceleasi idei, aceleasi conceptii cu tine...eu zic sa te opresti si asta e ultimul lucru pe care il scriu despre acest subiect... Iti doresc numai bine!!!
feeleco
Postat pe 14 Februarie 2009 11:27
De la: mmarians, la data 2009-02-13 14:14:24isus spune ca trebuie sa plece dar ne va trimite un mangaietor pe duhul sfant asa ca de cate ori suntem tristi putem sa apelam cu incredere la acesta cu credinta si el ne va mangaia
ai dreptate dar pacatosii nu stiu
gigibrbr_condo
Postat pe 14 Februarie 2009 16:31
feeleco, stii tu cum e cu scrisul asta, cu postarile astea? decat mult si fara rost, mai bine putin si prost; avand in vedere ca eu scriu mult si nu iti place, pe tine te vad cel avantajat; iti urez numai bine puisor ! ...........ca sa ma razbun si eu
subsonic
Postat pe 14 Februarie 2009 17:48
Stimate domnule "sculptorul", ziceti ca ati "raportat "abuz de limbaj" pentru ambii sectari"? Acesta este felul dvs. de a vorbi.
Dar cei ce Il cunosc, da, "Il invoca pe Dumnezeu permanent" si nu "se ascund dupa citate din Scriptura", ci le prezinta ca pe o experienta de viata, de confirmare a adevarului Bibliei, nu de contestare, asa cum faceti dvs.
Vorbiti de "tot felul de tembelisme inoculate de smecherii lor "pastori""? Daca aceasta ar fi adevarat, eu n-as putea scrie ce am scris pana acum pe forum. Dar acesta este modul dvs. batjocoritor si tendentios de a vorbi, dovedind ca tembelismele sunt trasaturile dvs. de caracter.
Am raspuns normal, cu cuvintele mele, "fara sforaituri", apoi cu citate biblice la intrebarea Corneliei. I-am prezentat fericirea pacatelor iertate si a unei vieti de legatura cu Dumnezeu si victorie asupra pacatului, pe care poate sa le cunoasca intai din Noul, apoi din Vechiul Testament fiindca sunt si experienta mea.
Dar, dupa cat se vede, adevarul nu va face placere nici dvs., nici dansei. Fiecare e liber sa aleaga fiindca dragostea presupune libertate.
Ziceti ca n-ati vazut "oameni mai posaci si mai plictisitori" decat noi? Faceti afirmatii gratuite fiindca pe noi nu ne-ati vazut in realitate, ci ati vazut doar ce am scris. Daca ne-ati vedea, v-ati schimba atitudinea.
Ne acuzati ca am renuntat la "Sfintele Taine"? Nu vreti sa scoateti din ele subiecte impotriva tristetii cu care s-o inveseliti pe doamna Cornelia? Dac-ati putea, ati face-o.
Dar eu cunosc "taina lui Dumnezeu Tatal, adica pe Hristos, in care sunt ascunse toate comorile intelepciunii si ale stiintei" (Coloseni 2:2-3) si Il laud fiindca am "totul deplin in El" (Coloseni 2:10).
Oamenii sinceri si cinstiti recunosc si accepta adevarul. Ceilalti se amagesc cu surogate, se inseala pe ei insisi si inseala si pe altii.
danny08
Postat pe 14 Februarie 2009 21:19
danny, mie mi-ar placea sa se deschida un topic special pentru discutii in contradictoriu pe subiecte de religie; stiu ca asa ceva se evita cu orice pret; dar le-ar trebui unora un dus rece cu versete biblice.........nu pentru a-si schimba religia..........ma gandeam ca doar le-ar fi folositor in viata sa stie cand sa vorbeasca si cand sa se opreasca; mai danny, stii ce ma da pe spate? ca ultimele doua mesaje de la sculptorul au fost OK bine-venite, dar in mesajele mele s-a vazut foarte multa inversunare; vine instanta aia simpatica cu chelie si semnaleaza inversunarea mea; daca vezi undeva inversunare anunta-ma si pe mine. nu mai zicem ca nu stie ce-i aia ranchiuna, vorbeste numai sa-si vada pseudonimul pe internet; nu i-a placut psihologia la scoala. stii tu danny.......... am pus pentru sculptorul o poza la profilul meu cu secera si ciocanul, sa-i sugerez un avatar; m-am gandit sa-l mai lasam si am sters-o; vis-a-vis de problema cu abuzul de limbaj.......pai cocoselul seducator vrea sa castige o lupta dusa contra nimeni..........ca sa vezi tarie de caracter; ai observat tu danny..........i-am spus sa iubeasca sinceritatea, dupa care am incercat sa-l "storc" de sinceritate si ........... a preferat sa taca; poate e in vacanta in caraibe si n-are conexiune sa poata raspunde; speram ca va reveni cu o mentalitate fresh, rezistent si capabil de a intoarce pe dos macar doua randuri din ce i-am scris noi........

Toate bune !!!!!!!!!!!
subsonic
Postat pe 14 Februarie 2009 22:25
Draga subsonic,sunt placut impresionat de frumusetea si profunzimea mesajelor tale;interesant mod de a privi lucrurile .
Se vede ca ai gustat din dulceata miezului la care ai ajuns spargand cu ceva coaja si decojand apoi si pielita . Unii fac gresala sa sparga alunele adica problemele,necazurile,etc ,direct in gura si apoi se mira de gustul amar .
PapuDan
Postat pe 15 Februarie 2009 12:15
Dragul meu sculptor,ma bucur ca spui ;sunt crestin ortodox .Sa spui e una mai ramane sa si dovedesti.CRESTINII ORTODOCSI AM AUZIT CA AU SUFERIT ANI GREI DE INCHISOARE IUBIND PE VRASMASII LOR NU IMPROSCAND CU INSECTICID IN EI !
MULTUMESC pentru INSECTICID ! I SUS pentru CUVANTUL LUI DUMNEZEU ,a suferit bataie , injurii ,cuie si o moarte pe cruce din partea celor care SPUNEAU ca-L SLUJESC pe DUMNEZEU .
ASTEPT CEVA ASEMANATOR DIN PARTEA TA .DRAGUL MEU FIECARE DA CE ARE .
Daca tu imi dai cu INSECTICID , eu iti doresc multa sanatate si-ti transmit tot binele din lume !
PapuDan
Postat pe 15 Februarie 2009 12:52
Dragii mei,ma vad obligat sa ma opresc din discutiile despre nimicuri si sa caut pe cat posibil sa lamuresc pe cei care au inteles gresit mesajul meu .Celor ce cred ca am urlat in primul mesaj vreau sa le spun , ca am scris cu majuscule ca sa-mi fie mai usor la scris ,deoarece eu nu ma prea pricep la calculatoare .
Ar mai fi multe de spus dar ramane pe alta data cand voi crede ca nu ma veti mai intelege gresit .
PapuDan
Postat pe 15 Februarie 2009 13:16
Stiu ca am afirmat ca nu voi mai interveni in aceasta discutie, dar nu pot nici sa accept jigniri din partea unui "domn" care nu stie absolut nimic despre mine, in afara ca as fi "instanta aia simpatica cu chelie"...draga subsonic, am mai spus intr-o alta postare ca nu imi amintesc sa fi adus vreun cuvant de jignire la adresa ta, pe cand tu nu ai facut decat sa improsti cu noroi...habar nu ai cine sunt, dar spui despre mine vrute si nevrute...imi pare foarte-foarte rau...iti multumesc mult pentru ofense si insulte...pacat ca doar atat intelegi tu din treaba asta cu credinta in Dumnezeu...iti doresc numai bine...
feeleco
Postat pe 15 Februarie 2009 13:35
feeleco, esti orb profesionist; in mod direct nu m-ai jignit; dar eu si restul "sectarilor" de aici am fost improscati cu pesticide si am fost catalogati "deviati, sectari si plosnite"; iar tu te-ai bagat in fruntea sculptorului si a adeptilor lui, cu o eticheta de pacifist sa le astupi gura "plosnitelor"; ca atare suporta consecintele ! cuvintele care ti le-am adresat tie, le-am adaptat la sistemul tau de a interpreta, deci nu le lua ca jigniri, ci ca pe niste palme cu dosul din partea propriei tale constiinte; dragul meu, optica ta este partinitoare; daca nu crezi citeste la fiecare 5 ani ce ai scris aici; pana realizezi. iti atrag atentia ca in majoritatea mesajelor se manifesta o tendinta de exagerare nejustificata; controleaza-ti afirmatiile ------"Credinta trebuie sa o purtam in noi si NU SA O URLAM ori de cate ori avem ocazia sa ne dam rotunzi cu cate stim noi ...........Dumnezeu nu e O PERSOANA...........incepi sa tai si sa spanzuri ..........ai cam multa inversunare si ranchiuna .........te crezi cumva Dumnezeu?................pe cand tu nu ai facut decat sa improsti cu noroi........dar spui despre mine vrute si nevrute...imi pare foarte-foarte rau...iti multumesc mult pentru ofense si insulte..."---------exagerezi micule razboinic ! de la primul mesaj pana la ultimul; deci ------ uneori esti subiectiv alteori exagerezi, nu esti prea echilibrat in caracter........... poate asta e felul tau de a-ti duce existenta.........iti tragi in freza singur pacifistule! de aceea, ai toata compasiunea mea! Dintr-o pozitie relaxanta, pe fondul unei superbe melodii, iti mai spun trei cuvinte: Sa fii iubit !
subsonic
Postat pe 15 Februarie 2009 16:13
papudan -------- da, au stat in inchisoare preoti si protestanti, s-au bucurat impreuna si au plans impreuna; acei preoti sunt oameni ai lui Dumnezeu, nu aia care imprastie discriminarea pe fondul discrepantei doctrinare; oile isi asculta pastorul si fac la fel; imi pare rau ca danny nu este inteles; asta dovedeste cat de "putin" s-a indepartat lumea de Dumnezeu; s-a ajuns.........nu sa nu-L mai asculte, ci nici sa nu-L inteleaga. danny s-a pus in slujba unor oameni care cauta sa fie mai fericiti; ei nu trebuie sa se simta constransi deoarece libertatea lor de a alege este mai presus decat placerea noastra de a impartasi aceleasi idei; citatele care le-a dat el, ar trebui luate ........poate nu ca o "propovaduire" dezgustatoare, dar macar ca niste documente istorice, antice, verificate si confirmate timp de aproape 2000 de ani, prin toate formele de sacrificii; se observa ca omul nu intreaba pe mai multi ca sa stie mai mult, macar pentru cultura lui generala; dar raspunde cu cearta, cu "intitulari"; cu ocazia asta vreau sa pun oglinda in fata unor oameni si spun ----------- se cearta numai cei care......doar atata pot; numai sculptorul s-a certat cu danny08, danny08 nu s-a certat cu sculptorul. Numai bine!
subsonic
Postat pe 15 Februarie 2009 16:37
Dragii mei,am uitat sa-mi cer scuze pentru schimbarea numelui ,lucru care v-a cam ametit,dar am considerat ca numele nu se potriveste cu poza ; va rog sa ma iertati .
Draga subsonic la cele spuse de tine despre cei care nu vor sa invete as mai adauga cateva randuri .
Scolarii in special si noi in particular , ramanem rwepetenti si ni se mai spune o data daca nu vrem sa intelegem ca atat cat traim trebuie sa invatam . .De aceea se spune in SFANTA SCRIPTURA ,CUVANTUL LUI DUMNEZEU , BIBLIA ,CARTEA CARTILOR si oricum v-ar placea sa-L numiti ;parca marul n-ar mai fi mar pentru ca se numeste ionatatan ,etc ;ca DOMNUL vorbeste omului cind intr-un fel cand in altul ,dar el nu vrea sa ia seama .Nu am citat locul exact ca sa nu deranjez ,cei interesati sa caute.
PapuDan
Postat pe 15 Februarie 2009 19:47
Dragii mei,am uitat sa-mi cer scuze pentru schimbarea numelui ,lucru care v-a cam ametit,dar am considerat ca numele nu se potriveste cu poza ; va rog sa ma iertati .
Draga subsonic la cele spuse de tine despre cei care nu vor sa invete as mai adauga cateva randuri .
Scolarii in special si noi in particular , ramanem rwepetenti si ni se mai spune o data daca nu vrem sa intelegem ca atat cat traim trebuie sa invatam . .De aceea se spune in SFANTA SCRIPTURA ,CUVANTUL LUI DUMNEZEU , BIBLIA ,CARTEA CARTILOR si oricum v-ar placea sa-L numiti ;parca marul n-ar mai fi mar pentru ca se numeste ionatatan ,etc ;ca DOMNUL vorbeste omului cind intr-un fel cand in altul ,dar el nu vrea sa ia seama .Nu am citat locul exact ca sa nu deranjez ,cei interesati sa caute.
PapuDan
Postat pe 15 Februarie 2009 19:47
Sa stii ca nu mereu ajuta sa fredonezi o melodie, sau sa dansezi, uneori cand simti ca totul merge prost si te simti trista si deprimata este bine sa spui o rugaciune, sa mergi la biserica duminica sau sa dai cu tamaie prin casa unde locuiesti, deoarece Dumnezeu ne poate ajuta sa ne fie mai bine, dar entitatile negative nu. Si nu spun asta ca as fi eu o mare credincioasa ce merge in fiecare duminica la slujba, ci spun din experienta. Cel mai simplu lucru e sa dai cu tamaie caci emana un miros placut, calmeaza spiritele si te umplu de bucurie (se gaseste in comert) si alunga negativismele. E bine sa iesi la plimbare, sa te intalnesti cu prietenii, rudele. Si sa stii ca mai sunt oameni care sunt mereu gata sa isi ajute semenii doar ca nu i-ai gasit tu inca sau nu te-au gasit ei pe tine. Si parerea mea este ca sentimentul trebuie sa fie reciproc, adica sa nu astepti sa fii ajutata cand tie nu iti pasa de problemele altora, ca de accea ne numim oameni.
xeniutzaaa
Postat pe 15 Februarie 2009 20:50
eu cand sunt suparata merg la cumparaturi, cheltui in draci si imi trece supararea, pentru ca ma bucur de noile achizitii! Dar foarte mult conteaza si motivul pentru care esti suparat ca daca esti suparat ca nu-ti poti achita datoriile sau mai stiu eu ce atunci nu cred ca as mai face asa.... m-as framanta, as plange si nu in ultimul rand as cauta o solutie!
cami23_77
Postat pe 16 Februarie 2009 14:44
Tristetea vine din tine, la fel si fericirea. Incearca sa cauti fericirea in tine si sa o incununezi cu un zambet stralucitor.

lilyneacsu23
Postat pe 16 Februarie 2009 15:38
cand nu stim nimic cand nu avem nici o ideie dar vrem sa scrim noi ceva pe forum trebuie sa jicnim pe altii , prietenii stiu dece !!!!
gigibrbr_condo
Postat pe 16 Februarie 2009 19:29
papudan, danny08 si subsonic ati "cotropit " pe aici, De ce vreti sa convingeti cu "de-a sila "pe toti?V-ati expus punctul de vedere pe larg...extins. Daca va face-ti un topic pe teme voastra preferata veti afla cati adepti aveti si nici nu mai suparati pe nimeni.Ar fi cel mai indicat si pentru voi si pentru noi.
cornelia_leia
Postat pe 17 Februarie 2009 09:38
cami23_77 cand am citit mesajul tau am suras pentru ca tu cu dezinvoltura ai adus un mic echilibru:))cand ai afirmat..." cheltui in draci si imi trece ".....
cristina57m
Postat pe 17 Februarie 2009 12:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum amenajez un living? 18 De la: soraflorentina 16 Decembrie 2009 00:07
Fara cofeina, fara tuberculina, fara stimulenti chimici.... 1 De la: y_spria 2 Februarie 2009 17:23
burtica....... 30 De la: Elyaa 16 Mai 2011 10:40
Un subiect mai neserios ... 240 De la: Achillesluv 12 Noiembrie 2011 11:32
Intalnire 153 De la: andrei9 19 August 2009 15:14