Setari Cookie-uri

Incalzire prin pardoseala

kudika338894
Postat pe 11 Decembrie 2010 14:32
Cind si cum se poate vedea? Am si eu o casa cu........acelasi "ststut" la Slanic
Kostea
Postat pe 11 Decembrie 2010 18:45
este o super ok...mai ales daca ai un copil .este o investitie buna!
roz5blue6lila7
Postat pe 11 Decembrie 2010 18:48
Buna ziua,

Sunt din Bucuresti am o casa de 145 mp si am instalat o instalatie de incalzire in pardoseala ca sursa primara de caldura. Am insa problema cu echilibratul si cu reglatul instalatiei. Deasemenea as dori sa-i instalez si ceva sisteme de automatizare. Ma poate ajuta cineva ?

Multumesc,
viutz
Postat pe 14 Decembrie 2010 08:18
Binenteles ca se poate. Numai ca am nevoie de ceva informatii de la tine.
Ce sistem ai folosit (firma producatoare), tipul distribuitorului ar fi nevoie de poza sau codul produsului din factura+o schita a circuitelor din casa.
andramatic_srl
Postat pe 14 Decembrie 2010 22:03
De la: viutz, la data 2010-12-14 08:18:02Buna ziua,

Sunt din Bucuresti am o casa de 145 mp si am instalat o instalatie de incalzire in pardoseala ca sursa primara de caldura. Am insa problema cu echilibratul si cu reglatul instalatiei. Deasemenea as dori sa-i instalez si ceva sisteme de automatizare. Ma poate ajuta cineva ?

Multumesc,

daca erai din Bv iti recomandam firma nasului!
roz5blue6lila7
Postat pe 17 Decembrie 2010 12:01
am citit foarte atent ceea ce a fost scris aici, mai ales la inceputul acestui topic, cineva a scris de romstal si acedemia, unde sunt prezentate foarte succint facilitatile, costurile, reglajele.....e, eu sunt chiar unul din cei care faceam acele prezentari.

tin sa va anunt ca daca la o incalzire clasica pe radiatoare se poate realiza si fara proiect (pentru o vila) la pardoseala nu se poate realiza fara o proiectare, altfel eficienta ei nu este cea corecta si de cele mai multe ori nu face fata cerintelor. nu va mai povestesc ca o instalatie in pardoseala pentru un living de 100mp o poti face intr-o zi, dar nu este corect, pentru executia ei trebuiesc respectati niste pasi si astfel ureaza circa 45-50 de zile. sunt multe de povestit, pentru cei care vor mai multe amanunte pot sa ma contacteze pe mail si le voi furniza numarul meu pentru un dialog.
b50ptr
Postat pe 10 Ianuarie 2011 00:29
La Romstal dureaza 45-50 de zile deoarece in 40 de zile i-ti vin materialele.
Daca te referi la uscarea sapei sa stii ca automatizarea o face singura si nu trebuie pazita.
andramatic_srl
Postat pe 10 Ianuarie 2011 17:01
eu am si este ok
0766696630
marian_valeanu22
Postat pe 11 Ianuarie 2011 00:57
vrei detali ,vrei sa vezi ,nu montez nu am firma de montat ,nu am de castigat dar vreau sa te lamuresc ca eu pana mam hotarat am avut mari dureri de cap
marian_valeanu22
Postat pe 11 Ianuarie 2011 01:01
as vrea sa stiu daca in cazul incalzirii in pardoseala, plasa pe care se prinde pex-ul trebuie sa fie armata.
multumesc
lailaduncan
Postat pe 20 Aprilie 2011 14:06
salut am si eu niste intrebari referitoare la incalzirea in pardoseala . Am vazut ca ati facut asa ceva .

kudika418531
Postat pe 13 August 2011 11:42
spune ce te doare
andramatic_srl
Postat pe 14 August 2011 10:27
Buna ziua

As dori sa imi comunicati o adresa de mail pentru a discuta mai multe detalii despre o oferta.

Cu stima,

Virgil Chirica
virgilchirica
Postat pe 30 Octombrie 2011 21:15
da este utila dar nu si daca ai copii mici in casa ,,,eventual nu o folosesti in primii lor ani d eviatza

toate bacteriille si tot praful se va ridica d ejos in sus constant,,,am o veriaosara care nu stia d eunde a patit-o cu copilul numai alergic ...de acolo
stickero
Postat pe 2 Noiembrie 2011 11:46
si la incalzirea cu calorifere cum circula aerul,astea sunt vrajeli
incalzirea prin pardoseala exista de pe vremea romnanilor
marian_valeanu22
Postat pe 3 Noiembrie 2011 19:58
O prietena are incalzire in pardoseala de iarna trecuta si e multumita.
GeorgianaBB
Postat pe 6 Noiembrie 2011 13:24
Avem instalatii executate in aproape toata tara.Cine este interesat este binevenit sa le vada in functiune.SC HIDROCASA SRL.Pentru oferte sau alte detalii: contact@hidrocasa.ro 0742750447
hidrocasa2008
Postat pe 6 Noiembrie 2011 20:36
intr-adevar peste covorase nu se poate turna sapa, ele vin direct sub parchet sau gresie, insa din cate stiu in sapa se pot monta cabluri, care au un avantaj foarte mare si anume poti shimba pardoseala independent de incalzire. Dezavabtajul cablurilor e ca sunt pretabile doar pt constructii noi, deoarece tre sa ridici sapa cu aproximativ 6 cm. Probleme intr-adevar pot aparea la izolatiile cu polistiren, insa in loc de 2 cm de polistiren se pot folosi 5 mm de pluta aglomerata. face o treaba mai buna, are un randament cam de 70% si nici nu stai cu grija ca ti se deterioreaza polistirenul.
per total recomand cu caldura incalzirea in pardoseala, dar cu conditiia sa se izoleze bine casa pt a limita pirderile de caldura. avantajul mare al acestei incalziri e dispersia unifroma a caldurii si atingerea unuei temperaturi optima la nivelul capului 20 - 21 grade, iar la nivelul picioarelor e de 23-24 grade. Fra a face reclama am gasit pe un site o explicatie destul de completa plus o reprezentare grafica: http://pardoseli-incalzite.ro/incalzire-pardoseala-de-ce-incalzire-in-pardoseala.php
kudika_479
Postat pe 18 Ianuarie 2012 22:37
am o casa tip duplex de 340mp si am montat incalzire in pardoseala singur dupa 1.5 ani de consultari cu specislisti care alceva decit sa-mi incarce devizul final cu tot felul de chestii nefolositoare nu m-au ajutat cu nimic.Sistemul a fost rodat si testat 3 ani in Brasov unde iarna tine 6 luni,si cel mai important este costul facturii de gaz la sfert fata de vecini,confortul termic resimtit este exceptional,nu este praf cum se spune(cei care spun sa-si mai spele si gresia macar o data pe saptamina). Cine vrea sa vada un sistem functional cu factura de gaz in mina(daca vre-ti va si ajut) sa sune la 0727849380
kudika502713
Postat pe 31 Ianuarie 2012 19:59
Salut am urmarit acest forum de discutii.
Vreau sa-mi montez instalatie in pardoseala pe agent termic.
Casa in Brasov.Incalzire pe combustibil solid am varianta in locatia in carea am casa.Gazele sunt pe strada ,dar la 1000m ,mai la vele si nu stiu cand o sa ajunga in poarta mea.
Ce tip de icalzire ,adica de la ce firma este mai de calitate,vreau sa spun raport calitate pret.
Ce ma sfatuiti?
kudika_8787
Postat pe 30 Mai 2012 15:19
De la: kudika_8787, la data 2012-05-30 15:19:15Salut am urmarit acest forum de discutii.
Vreau sa-mi montez instalatie in pardoseala pe agent termic.
Casa in Brasov.Incalzire pe combustibil solid am varianta in locatia in carea am casa.Gazele sunt pe strada ,dar la 1000m ,mai la vele si nu stiu cand o sa ajunga in poarta mea.
Ce tip de icalzire ,adica de la ce firma este mai de calitate,vreau sa spun raport calitate pret.
Ce ma sfatuiti?


Iti recomand o firma .Intra pe situl lor si acolo gasesti toate informatiile necesare:
incalzireinpardoseala.com.ro
bafta
Terapii_Naturale_1
Postat pe 30 Mai 2012 16:08
Va multumesc .dar nu vreau incalzire electrica in pardoseala.
vreau incalzire cu agent termic.
kudika_8787
Postat pe 4 Iunie 2012 11:41
eu am facut cu MARGAS INSTAL SRl. si eu si fratimiu. El are casa in Cheia si are incalzire in pardoseala pe 240mp cu pompa de caldura. e super incantat....eu aici in Bucuresti am pe gaz. incearca pe siteul asta www.margas.ro
kudika_933220
Postat pe 3 Septembrie 2013 16:12
eu am facut cu MARGAS INSTAL SRl. si eu si fratimiu. El are casa in Cheia si are incalzire in pardoseala pe 240mp cu pompa de caldura. e super incantat....eu aici in Bucuresti am pe gaz. incearca pe siteul asta www.margas.ro
kudika_933220
Postat pe 3 Septembrie 2013 16:13
Daca sunteti interesati, am gasit si reprezentantul national al companiei Devi
http://www.hobbit.ro/incalzire-electrica-prin-pardoseala/
Nu au preturile pe site insa se poate cere o oferta.
kudika_26968
Postat pe 9 Septembrie 2013 18:41
Stiu pe cineva care si-a facut-o singur din cel mai ordinar pexal si ii merge f bine de minim 10 ani, fara profesionisti,eseriasi, calcule si materiale scumpe de firma :)
Harcovenco_Dragomir_1
Postat pe 25 Noiembrie 2013 12:00
unicul inconvenient este acela ca incalzeste si praful de pe podea iar acesta se va ridica
condo002923
Postat pe 25 Noiembrie 2013 19:32
Salut
Ma intereseaza si pe mine ïncalzirea prin pardoseala"legata pe returul caloriferelor. Ceea ce vreu sa realizez doar in bai sa fie incalzire in pardoseala pentru confort, in restul casei si defapt si in baie prin calorifere. Trebuie sa am grija de ceva, sau se poate lega direct, ma refer aici la temperatura apei care intre prin tevile de pardoseala, nu vreu sa ma trezesc cu crapaturi pe gresie.
Csaba_Nagy_1
Postat pe 2 Februarie 2014 23:20
De la: Csaba_Nagy_1, la data 2014-02-02 23:20:32Salut
Ma intereseaza si pe mine ïncalzirea prin pardoseala"legata pe returul caloriferelor. Ceea ce vreu sa realizez doar in bai sa fie incalzire in pardoseala pentru confort, in restul casei si defapt si in baie prin calorifere. Trebuie sa am grija de ceva, sau se poate lega direct, ma refer aici la temperatura apei care intre prin tevile de pardoseala, nu vreu sa ma trezesc cu crapaturi pe gresie.


Cel mai bun topic pe tema asta (incalzire mixta, pardoseala plus calorifere) l-am gasit pe Misiunea Casa: http://www.misiuneacasa.ro/forum/showthread.php/19963-Incalzire-prin-pardoseala-cu-agent-termic/page88 Spune si de tipul centralelor si de tot. Iti recomand sa-l parcurgi cu atentie si rabdare.
dorina2011
Postat pe 4 Februarie 2014 18:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
bulbi de gladiole 3 De la: _oktober_ 24 Februarie 2011 11:02
gazon in living 1 De la: florinjuchiac 4 Martie 2010 19:23
ajutor! 1 De la: 13 Martie 2010 18:07
ajutor! 3 De la: popflorica_2007 27 Iunie 2009 16:47
cdormitor si sufragerie 4 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:41