Setari Cookie-uri

Gard viu

La aia de-i zice EGO lonicera caprifolium noi ii spunem "mana maicii domnului" si intradevar este tare parfumata. Din asta am incercat si eu sa prind de la Brico dar s-a uscat
In fine, asteptam cu nerabdare pozele. Nu-i cad frunzele iarna?
Cu mult drag
Adinuca
Adinuca
Postat pe 25 Martie 2009 16:27
Ego ,draga mea,cei de la care am luat-o mi-au spus ca se numeste iedera probabil ca in zona hunedoarei unde stau eu asa o numesc oamenii si nu ii stiu denumirea in latina.Frunzele ii raman peste iarna dar nu asa numeroase ca vara.Astazi postez 2 imagini cu trunchiul ei si cu o portiune unde are frunze sa o vedeti asa cum este acum in stare de "hibernare"daca o pot numi asa!Sper sa va lamuriti !Toate cele bune !
angelblue_67
Postat pe 25 Martie 2009 17:28
am sa ma uit la poze, dar m-a lamurit micky ,doar le stie ,
La noi caprifoiul creste pretudindeni e aproape salbatic, exista si soiuri probabil noi aparute,care au culori pastelate am vazut roz mov si portocaliu
ego_condo
Postat pe 25 Martie 2009 18:05
OOOP ca mi-am amintit cred ca gardul ideal in mintea mea ar fii combinatia dintre :mana Maicii Domnului si liliac dar din cate imi aduc aminte din ograda bunicii desi frumos mirositoare si aspectoase ele nu au flori iarna , pacat mare pacat !!!
gigibrbr_condo
Postat pe 26 Martie 2009 18:28
De la: gigi_braicovici, la data 2009-03-26 18:28:33OOOP ca mi-am amintit cred ca gardul ideal in mintea mea ar fii combinatia dintre :mana Maicii Domnului si liliac dar din cate imi aduc aminte din ograda bunicii desi frumos mirositoare si aspectoase ele nu au flori iarna , pacat mare pacat !!!


mda dar una e planta cataratoare si una nu...plus ca nu infloresc si infrunzesc in aceeasi perioada de timp ...sa ca ar arata urat jumate inflorit jumate uscat :)
micki23
Postat pe 26 Martie 2009 21:00
"ManaMaicii Domnului" am avut si eu , o radacina foarte batrana, era pe gard cand am cumparat noi casa . Am avut-o pana anul trecut, cand am facut niste modificafri si am si schimbat acel gard. Am desfacut-o ,am...taiat-o ,dar am inteles ca se prinde foarte repede , mai au niste vecini ,nu ar fi o problema... Mie imi place si...Campsis ,cred ca ii spune ,sau,popular..."Luleaua Turcului" are niste frunze foarte verzi si niste flori rosii-portocalii ,ca niste trompetele...Mi se par...pline de viata. Mai mult as dori sa imbrac un gard cu aceasta planta....
libra66
Postat pe 26 Martie 2009 21:39
De la: micki23, la data 2009-03-26 21:00:28
De la: gigi_braicovici, la data 2009-03-26 18:28:33OOOP ca mi-am amintit cred ca gardul ideal in mintea mea ar fii combinatia dintre :mana Maicii Domnului si liliac dar din cate imi aduc aminte din ograda bunicii desi frumos mirositoare si aspectoase ele nu au flori iarna , pacat mare pacat !!!


mda dar una e planta cataratoare si una nu...plus ca nu infloresc si infrunzesc in aceeasi perioada de timp ...sa ca ar arata urat jumate inflorit jumate uscat :)
ai dreptate si la cat de bine ma pricep eu la buruieni sigur mi-ar trebui vreo sase plante sa imi iasa o combinatie acceptabila pe de alta parte mana Maici Domnului putin ajutata ar fii perfecta in apropierea piscinei ar mai fii si o alta problema legata de cresterea ei cam lenta dupa parerea mea.
gigibrbr_condo
Postat pe 27 Martie 2009 20:17
e lenta , dar poti sa o plantezi direct mare plus ca sunt acum tot felul de ingrasaminte ....:))

micki23
Postat pe 27 Martie 2009 21:21
Spuneti-mi si mie daca stiti de unde as putea sa cumpar gard viu de iasomie! Multumesc! Astept raspuns pe mail! rvradu@yahoo.com
condo000401
Postat pe 6 Aprilie 2009 16:24
De la: mycutza, la data 2009-01-12 15:51:18Care sunt plantele cele mai potrivite pentru gard viu? Are cineva dintre voi asa ceva? Va rog sa ma ajutati cu sfaturi.

www.gardviu.ro,acolo vei gasi si metoda de plantare.bafta.
condo000524
Postat pe 3 Mai 2009 11:31
De la: condo000401, la data 2009-04-06 16:24:11 Spuneti-mi si mie daca stiti de unde as putea sa cumpar gard viu de iasomie! Multumesc! Astept raspuns pe mail! rvradu@yahoo.com

si eu imi doresc asa ceva,dar din cate stiu eu,iasomia este un arbust,nu se intinde,nu stiu cam ce gard viu din ea ar iesi,dar poate exista,astept si eu raspuns la intrebarea ta.
condo000524
Postat pe 3 Mai 2009 11:34
Nu am vazut nici eu gard viu din iasomie dar cred ca s-ar putea face plantand iasomia una langa alta si apoi dupa ce creste sa fie taiata la acelasi nivel.De procurat asa ceva cred ca s-ar putea de la locuitorii satelor,eu cel putin nu am vazut iasomie de vanzare in florarii,am luat una de la o vecina care voia sa scape de tufa respectiva deoarece avea nevoie de teren pentru o constructie.
angelblue_67
Postat pe 3 Mai 2009 11:52
Poti intreba la piata , pe cei ce vand diverse plante,cum ei vor sa faca rost de bani vor cauta vre-o sursa si o sa iti aduca.Eu de acolo reusesc sa obtin ceea ce-mi doresc.
cornelia_leia
Postat pe 6 Mai 2009 19:16
De la: angelblue_67, la data 2009-03-24 22:17:47Da scumpa mea ,Adinuca!Asa mi-au spus ca o cheama cei de la care am luat-o!Am avut initial un lastarel si acum s-a facut la radacina ca si un trunchi de copac impletit si urca mereu,iar eu o tund(sotul meu glumeste ca parca e fasolea fermecata asa creste de repede!)Si infloreste iar florile miros asa de frumos de la cativa metri se simte mireasma lor!Frunzele sunt verzi si acum dar florile nu au aparut!Face un fel de flori ca un ciorchine dar nu stiu exact cu ce sa le aseman!Sunt de culoare alba si un crem deschis si-ti spun au un parfum deosebit inflorind tot timpul anului pana toamna tarziu!De cum da caldura si infloreste voi posta poze ca sa le vezi!Te pup cu drag!


vreau sa fac si eu un gard de plasa sudata pe care sa creasca iedera ( in fata casei) , am ales un soi pe care il urmaresc de 2 ani si am vazut ca nu ingheata -te rog sa imi spui daca iedera de care vorbesti ingheata iarna la temp.de -15* pentru mine este important sa nu ramana gardul gol ca se vede in curte si parca ar fi mai frumoasa iedera de care vb tu ( cu flori)-multumesc

Postat pe 22 Iunie 2009 16:19
este adevarat,www.gardviu.ro,am cumparat,am plantat,s-a prins in proportie de peste 95%.
condo001870_olimpic
Postat pe 19 Decembrie 2009 21:03
FRATIORI SI SURIOARE REVIN LA ACEST TOPIC ::::: IMI TREBUIE UN SFAT VREAU UN GARD VIU , VERDE SI FRUMOS IARNA SI VARA SI SA SE INALTE RAPID ADICA IN 1-2 MAX 3 ANI LA APROX 4 M CE IMI RECOMANDATI?????
gigibrbr_condo
Postat pe 28 Februarie 2010 03:56
paulchasseur- recomand ptr un gard viu arbustii de fag si carpen ,cu ramuri multe si destul de frunzoase, vara verde iar iarna isi pastreaza frunzele bineinteles uscate de culoareceramicii deschise ,pina in primavara cind ies cele noi.Ca remarca,gasesti puietii in padurile de foioase in zone colinare si de munte pot fi "recoltati" prin smulgere usoara in zona umeda ptr .a nu rupe radacinile. Se pastreaza ramurile in lungimea gardului si se taie cele opus.Merita sa incercati ,succes!
le_chasseur
Postat pe 1 Martie 2010 16:41
Buna,

am citit undeva ca la inceput se taie gardul viu la 5-10 cm de sol pentru a se indesi de jos .. am plantat asta toamna hibiscus, inca nu e inmugurit (o fi mai tarziu, ca pare verde).

Mi-e teama sa il tai cum am citit, acum am bete si de 1,5 m groase de un deget unele.

Ce ziceti?
crirus_gmail_com
Postat pe 6 Aprilie 2010 08:36
plante care sa reziste si iarna
tudormihaela11
Postat pe 9 Aprilie 2010 16:51
eu deja am facut alegerea ::: Ulm din Turkestan este un arbore perfect adaptabil conditiilor de mediu din romania se inalta rapid (in doi ani ajunge la peste 2 metri daca il uzi) este dupa parerea mea foarte rentabil fata de un gard conventional il plantezi si il intretii foarte usoravantajul este ca retine praful vantul si mai ales este verde iarna eu pierd trenul anul asta (datorita birocratiei din romania ) dar odata avand delimitarea exacta a parcelei il voi folosi citez::::

Sãdirea se poate efectua numai în perioada în care planta se aflã în "stare adormitã", de la mijlocul lunii octombrie sau noiembrie (dupã primele îngheþuri) pânã în momentul trezirii la viaþã a naturii (sfârºitul lui martie, începutul lui aprilie)
gigibrbr_condo
Postat pe 10 Aprilie 2010 17:01
buna,
îmi poți spune cum creste gardul viu
cristian001_condo
Postat pe 7 Iunie 2010 22:32
Comercializez puieti Lemn Cainesc (LIGUSTRUM OVALIFOLIUM) din pepiniera proprie, pentru gard viu PERMANENT VERDE indiferen de anotimp. Inaltime 40-60 cm la pret de 1,50 RON, repectiv 60-120 cm la pret de 2,50 RON. Sunt specii deosebit de rezistente, nepretentioase, foarte adaptabile la conditiile de sol si de mediu. Se preteaza foarte bine la tundere si modelare in diferite forme. Plantele ambalate si impachetate se pot livra si prin curierat in maxim 24ore de la data confirmari comenzi cu plata ramburs .
FOARTE IMPORTANT !
GARDUL PERMANENT VERDE PROVINE DIN PEPINIERA PROPRIE SI ESTE ADAPTAT LA CLIMA SI SOLUL NOSTRU , NU ESTE DIN IMPORT!
Denumire stiintifica: Ligustrum ovalifolium
Lemnul cainesc este un tip de gard viu care ramane verde in mijlocul iernii si creste in orice conditii. Lemnul cainesc este potrivit pentru orice tip de sol si este usor de tuns. Pentru a obtine un gard viu frumos si dens trebuie sa plantati 10 fire pe metru linear pe unu sau doua randuri !
Se planteaza primavara , vara si toamna !
Ofer consultanta la plantare !
Relatii suplimentare si comenzi la telefon sau email:
Ing. Lucian Rusu
luci_rusu83@yahoo.com
tel:0721647947
kudika_29651
Postat pe 16 Februarie 2013 17:00
De la: ego_condo, la data 2009-02-02 08:21:21unde gasesc catina ??? vreau sa plantez in gradina
stie cineva ?


din ce zona esti ,am eu catina neagra si catina alba ii spune dar fructul il are portocaliu ,si am eu adus din olanda un fel de pin verde scurt tip cu frunza tip palmier este deosebit,si mai sunt si pini salbatici argintii care stau tot anul si se inmultesc repede si nu cresc inalti
bleyd_nyght
Postat pe 16 Februarie 2013 18:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
casa (noua) construita .....prost!!!! 18 De la: catalin_teodor 31 Mai 2013 16:00
SFAT DE LA CUNOSCATORI 1 De la: condo002335 29 Decembrie 2009 19:51
un pic de ajutor 13 De la: kudika186861 9 Aprilie 2013 11:37
intrebare intrebatoare 1 De la: Geovannela 15 Septembrie 2009 09:56
Amaryllis 4 De la: anaconda_1965 15 Aprilie 2010 21:16