Setari Cookie-uri

Priza in baie?

Mmm poti sa-ti pui priza in baie daca iti iei masurile necesare de precautie.. priza sa aiba un capac cu o garnitura de cauciuc iar cand vrei sa o folosesti (sa fie legata separat la o siguranta) atunci sa ii dai drumu la curent, plus cand o folosesti ai grija sa nu fii umed.. eu stiu iesi de sub dush vrei sa folosesti fionul si esti ud tot..( bad move)!
SimpluOvidiu
Postat pe 31 Ianuarie 2009 08:43
PreaSimpluOvidiu,ai,nene,grija cu ,,fionul"ala!!! Ar fi pacat sa te gasim sub capacul ala cu garnitura,sau pe sub,,dush" cu siguranta-n dinti! Ai grija!
sculptorul
Postat pe 31 Ianuarie 2009 14:04
......Am lasat eu pisica mancata de un ratoi....dar acum stiu de ce nu am priza in baie....
libra66
Postat pe 31 Ianuarie 2009 17:20
Domnule Sculptor eu doar mi-am exprimat ideea.. s-a cerut parerea fiecaruia care e bine dispus sa o spuna.. dar din cauza ta si semenilor tai faceti Romania de ras! Crezi ca esti mai deosebit decat un cocalar daca nu stii sa te abtii (cand trebuie) sa te comporti civilizat? Iti spun eu ..Nu Esti!
SimpluOvidiu
Postat pe 1 Februarie 2009 03:02

SALUTARE

Lucrez an Spania de vreo 10 ani an domeniul constructiilor aici se pun prize in baie de vreo 100 de ani bine anteles ca au niste condiotii speciale de montaj se pun pe un circuit separat de cel ce suporta prizele din toata casa se pun inclusiv 2-3 sau mai multe prize eu spre exemplu am 4 an baie

Postat pe 1 Februarie 2009 14:30
"Lucrez an Spania........aici se pun prize in baie de vreo 100 de ani"-------dovada ca peste 100 de ani, unii de pe acest forum vor ajunge in 2009; grav, cu atat mai grav cu cat afirma ca sunt de meserie............
subsonic
Postat pe 1 Februarie 2009 17:05
Ce bine am duce-o noi romanii daca am inceta sa ne mai batem joc unii de altii, gluma are intotdeauna o limita - valabil doar pentru cei cu bun simt- si faptul de a ne da "balene in pahar"deasemenea.Si eu pot scrie 10000000000000000000000000000 de pagini despre un subiect deoarece avem acum n surse de a ne documenta.Aici cand cineva pune o intrebare, de obicei simpla, asteapta probabil un raspuns sincer din experienta de viata a celorlalti membri ai forumului si nu ELOGII gen eu sunt cel mai tare din parcare(bineinteles ca parcarea era goala).Chestii dintr-astea am fumat demult...........Numai bine va doresc voua "OAMENILOR"
angelblue_67
Postat pe 3 Februarie 2009 00:38
ITALIENII AU TOTI IN BAII PRIZE.....DEEE MULTI ANI , IN ORICE BAIE INTRI GASESTI PRIZA SI NU AM AUZIT DE NICI UN ACCIDENT IN LANT IN ITALIA DIN CAUZA PRIZELOR.SUNT PROOOOOOOOOOO , O FOLOSESC SI-MI VOI FACE SI EU ACASA IN BAIA MEA ....NU MIE FRICA NU VA SPERIATI, PANA LA URAMA FIECARE CU SOARTA LUI
ferero
Postat pe 3 Februarie 2009 06:55
Da, aveti dreptate doamna........ce bine ar fi........ Dar ce bine ar fi daca nu ne-am lauda asa des.......ca lucram la 35Kv......... prin asta i-ai facut prosti pe altii, fie ca crezi, fie ca nu........ intrucat mi se adresa mie te inteleg perfect si ai toate scuzele. Cu balene in pahar si parcarea goala du-te pe alt forum; mai, cine te-a invatat figurile astea.......?........ eu sunt de ale mele, mai vino si tu acuma........of. Ai fumat de mult? pai eu de mult m-am lasat si de fumat mai angelblue..........am cred ca 12 ani de cand nu mai fumez......... Desi nu ma aflu in contextul monologului tau de mai sus, iti doresc si eu numai bine............

Ferera, italienii sunt prosti dar practici; italienii sunt foarte descurcareti, daca il iei mai repede pe unul si il intrebi cat e 14+17, imediat scoate calculatorul din buzunar si iti spune, deci, se descurca, n-ai ce zice; faptul ca italianul isi pune priza in baie nu certifica virgula ca-s mai isteti, ci mai degraba inspira, cum spunea cineva atat de frumos.........spiritul de turma; este insuficient si irelevant un exemplu cu italienii; dupa parerea mea italienii sunt niste bipede care au avut bafta de o guvernare mai buna decat a noastra.............si atat.

un accident nu se produce (astazi) decat daca intentionezi si daca stii cum sa-l produci; intamplator am auzit un accident mortal dar ala a fost in vremuri de mult apuse; un caz analogic nu se poate repeta in ziua de azi cu aparatajul care exista pe piata.
subsonic
Postat pe 3 Februarie 2009 10:14
ceva senzori HALL domnului, sa se linisteasca...
scandyx73
Postat pe 7 Februarie 2009 02:20
stie cineva ce spune stasul romanesc in vigoare ?
andreis
Postat pe 7 Februarie 2009 07:57
Priza se poate pune in baie, daca se leaga pe un circuit separat din tablou, pe diferentiala cu sensibilitate 30mA, 100 mA, etc.
Ce face diferentiala? Compara curentul de pe faza cu cel de pe nul, deci daca diferenta dintre curentul de pe nul este diferit de cel de pe faza, diferenta care ar aparea la o scurgere a curentului prin om... etc, difrerentiala actioeaza si intrerupe circuitul. Acuma baia se imparte in anumite zone, deci pe scurt se elimina locurile cu pericol de umiditate marita, pozitionatio cat mai departe de sursa de apa. O alta solutie ar fi cu un trafo 230V/24V, ia legatura cu un electrician mai bine. Atentie riscurile raman dar este conform normativelor in viguare.
O zi placuta!
relucu
Postat pe 7 Februarie 2009 08:29
PRiza in baie? DA. ai voie sa montezi priza in baie. conteaza locul in care o montezi. vezi normative.
fanestef
Postat pe 7 Februarie 2009 08:32
nu gasesc o solutie rezolvata in a avea priza in baie.
petripetronela_condo
Postat pe 7 Februarie 2009 08:56
De la: subsonicjt, la data 2009-01-25 21:35:00nea sabyuta, bine ca ai incredere in oamenii in varsta; numai ca se intampla un fenomen; acela ca toti oamenii in varsta (in cazul de fata electricieni) care citesc acum mesajul tau, le intra in cap afirmatia ta, iar atunci cand sunt pusi in fata unei lucrari mai dificile spun traditionalul "nu se poate" si pleaca; lasand omul cu problema nerezolvata, desi se putea rezolva; dar daca lenea contine multe glucide, victima merge pe increderea inspirata de ridurile electricianului. unii merg pe varsta, altii merg pe acte, adica daca electricianul e autorizat il iau daca nu, sa se duca de unde a venit; si dau gres in alt fel; adica: electricianul care lucreaza la RENEL sau ELECTRICA (sau cum s-o fi chemand in zona ta), obligatoriu este autorizat, cu gradul 1 sau 2. ei, electricianul asta, atata timp cat lucreaza la aceasta firma nu stie altceva decat sa sape gropi si sa tina scara; dar prezinta incredere pt ca are legitimatia de autorizat; si cand il pui sa-ti faca instalatia in casa te tine o luna, poate doua, trei, iti cere bani intr-una si face niste prostii de cel putin inaltimea lui la patrat. nu fac pledoarie pentru electricienii neautorizati sau tineri; dar nici nu poti spune ca ai incredere in oamenii mai in varsta. varsta sau legitimatia sunt numai niste etichete fratele meu alb........ ma intelegi ce vreau sa spun? "Experientia docet, exempla trahunt". Sa dam cezarului ce-i al cezarului, oamenii in varsta merita tot respectul; dar increderea si respectul raman lucruri distincte, ok? si cu ocazia asta imi cer o mie de scuze de la domnul vpopescu58. sper sa mi le accepte si sa nu se coboare la nivelul meu ca da de petrol.

Electricianul ala al tau are noroc ca tocmai am venit de la biserica si ma abtin de la niste jocuri de cuvinte dedicate domniei sale. Ce vreau sa ii transmiti......... valoarea mortala a curentului alternativ este de 50 mA, or DD-ul te "deconecteaza" de la pericol atunci cand valoarea c.d.r ajunge la 30 mA...... In plus, sunt multe situatii in care DD-ul deconecteaza -sa zicem -masina de spalat, fara ca tu sa stii ca virgula carcasa ei te "curenteaza". daca tu esti in fata tv-ului, te uiti la meci si mananci graunte explodate, cand apare tensiune pe carcasa, se opreste masina. Si inca o chestie; daca nu esti protejat de un DD, priza este periculoasa numai cand in baie este umezeala, pe jos sau in incinta propriu-zisa; or daca esti civilizat, cel putin pe jos este uscat. numai rata face balta in jurul ei ;) Asta vreau sa scoti la imprimanta si sa-i dai electricianului care a spus CATEGORIC NU. Sanatate maxima !!!!!!!!!!!!!!!!
:sml-eu lucrez la electrica si nu sap gropi sau sa tin de scarahappy0180: lucrez exact la "masura" si sper ca intelegi despre ce este vorba.cu stima!se poate monta priza in baie,dar NU ORIUNDE,conform standardizarii/normativ I-7,dar este obligatoriu a se folosi,ca si protectie :"PROTECTIA LA CURENTI DE DEFECT",adica circuitul de priza sa fie protejat cu un intrerupator diferential cu o protectie diferentiala de 10....30mA,iar aceasta priza se monteaza la o anumita inaltime si in nici un caz aproape de zona in care este umiditate extrema[dus,chiuveta....]ca si o recomandare,la o modernizare a apartamentului,e bine sa se schimbe tabloul de "sigurante vechi" cu unul nou,sa existe o protectie generala ,cu un disjunctor de 32 sau 40 A/curent nominal si o protectie diferentiala de 300mA ,cu o protectie si la supratensiune[270V-declansare] si la aparitia tensiunii ,inverse pe NUL, de la 50 V,in sus/ce are nevoie si de o priza de referinta,in pamint ,cu o rezistenta de pina la 300[OMI],iar fiecare circuit ,de lumina,de priza,de aer conditionat,de plita electrica,de centrala termica.....sa fie protejat ,SEPARAT,prin cite un disjunctor cu p[rotectia diferentiala de maxim 30mA,iar curentul nominal de 10A,16A,20A[corespunzator circuitului]
rudy2007_condo
Postat pe 7 Februarie 2009 09:25
De la: Ferera, la data 2009-02-03 06:55:59 ITALIENII AU TOTI IN BAII PRIZE.....DEEE MULTI ANI , IN ORICE BAIE INTRI GASESTI PRIZA SI NU AM AUZIT DE NICI UN ACCIDENT IN LANT IN ITALIA DIN CAUZA PRIZELOR.SUNT PROOOOOOOOOOO , O FOLOSESC SI-MI VOI FACE SI EU ACASA IN BAIA MEA ....NU MIE FRICA NU VA SPERIATI, PANA LA URAMA FIECARE CU SOARTA LUI
sunt din resita,cine vrea "priza in baie" sau sa-si "schimbe tabloul electric cu sigurante vechi",oricind la telefonul 0723168457. cu stima!
rudy2007_condo
Postat pe 7 Februarie 2009 09:32
o poti pune linistita in baie si chiar utila DAR numai daca este legata la un disjunctor diferential (te protejeaza de un scurt neprevazut sau de mici accidente neprevazute= scapi consumatorul in apa ==> diferentialul iti va intrerupe alimentarea fara sa apuci sa te curentezi)
gelupruteanu
Postat pe 7 Februarie 2009 10:30
electricianu tau o fi fost roman si cu materiale romanesti. oriunde dac mai "iesiti" gasiti priza in baie, cu siguranta propie!!! la noi nu se poate nimic, nu?!
mariustanta
Postat pe 7 Februarie 2009 11:51
eu am in baie langa ghiuveta o priza cu tot cu intrerupator... priza am fost de acord sa o montam pentru ca sotia poate folosi feonul iar eu masina de tuns... intrerupatorul este pentru becul de la oglinda. toata reteaua electrica a fost facuta de un unchi de-al meu care este un foarte bun electrician. l-am intrebat intai daca este bine sa pun o priza in baie - daca in momentul cand te speli la ghiuveta pe fata sau pe dinti, sau pe maini, nu arunci cu apa de jur-imprejur intr-atat incat sa te uzi si la picioare stand pe un covoras de baie, si dupa aceea nu te pune naiba sa bagi in priza un cablu neizolat, atunci poti sa pui priza intr-o baie... dar daca te comporti precum insiruirea de mai sus, sa te fereasca cel de sus sau cel de jos.... priza in baie este necesara dar trebuie instalata in asa fel incat sa nu ajunga apa la ea si trebuie montata la o inaltime rezonabila pentru ca in momentul unei inundatii sa nu razi la ea....
wind27gis
Postat pe 7 Februarie 2009 12:01
Odata cu instalarea unei prize in baie se vor folosi mai multe aparate ceea ce conduce la un risc mult mai mare de electrocutare ...fara priza in baie = '' a life saver'' ^^
AsoteR
Postat pe 7 Februarie 2009 12:10
si urmeza

Raspunsul e simplu, si e unul singur
"SE POATE MONTA SI UTILIZA PRIZE IN CAMERA DE BAIE, SPALATORII USCATORII etc.-II !"

Trebuie insa respectate unele conditii tehnice specifice, pe care trebuie sa le cunosca oricare electrician. A-pro-pos! Electrician e acela care stie, deci cunoaste, activeaza si se instruieste permanent in acest domeniu. Treaba cu autorizatia si nivelul acesteia, pe aceste meleaguri e doar pentru "pielea" sefilor de electricieni si e bine sa existe totusi niste reguli aici.
Conditiile tehnice se regasesc pe toate site-urile de specialitate(ex.: portal-electric.ro).
Instalatia de priza trebuie realizata conform acestor reglementari.
Pe scurt aparatura este una speciala, pentru medii cu umezeala, nu de utilizare comuna, cu etansari suplimentare si sigure ale carcasei(corpului, impamantarea nu va lipsi de la nici-o priza si de la nici-un consumator din baie, iar protectia obligatoriu diferentiala max. 30 mA! CAM ATAT! Si nu va mai certati!
sorela50
Postat pe 7 Februarie 2009 12:11
eu zic sa nu va mai certati. doritoarea de priza in baien poate sa-si ia o rezerva de curent la PET si a rezolvat-o. Supersonicul spunea doar ca riscurile sunt inlaturate de DD. Nu montai priza in baie cand nu existau DD-uri. Doamna doritoare de priza poate sa si-o monteze linistita. DD-ul va avea grija sa nu i se faca parul cret.
m_moisescu
Postat pe 7 Februarie 2009 12:33
Priza cu grad de protectie IP 44 se poate pune in baie, daca se leaga pe un circuit separat din tablou, pe siguranta diferentiala cu sensibilitate 30mA. http://electricianpfa.ro
electrice
Postat pe 7 Februarie 2009 13:02
exista dispozitive care inlatura orice pericol
tudorelpaul
Postat pe 7 Februarie 2009 14:25
Priza cu grad de protectie IP 44 se poate pune in baie, daca se leaga pe un circuit separat din tablou, pe siguranta diferentiala cu sensibilitate 30mA. http://electricianpfa.ro
tudorelpaul
Postat pe 7 Februarie 2009 14:27
Krisstyn,cred ca ti-ai format o parere clara in ceea ce priveste montarea unei prize in baie! Daca aduni materialul de aici,cu siguranta ai putea sustine o licenta,un doctorat in domeniu!!! Dar,ceea ce ar trebui sa te flateze,e faptul ca ai urnit membrii ai Condo-ului,care membri s-au logat prin 2007.Unii posteaza pentru prima data aici! E ceva! Nu? In alta ordine de idei,un forum functioneaza numai daca este intretinut de cei care s-au inscris pe el.Am vazut forumuri unde intalnesti foarte des rugamintea:,,Anyone?",asta insemnand ca forumul respectiv e mort sau aproape de deces. Ei..,dupa cum se vede,Condo va avea viata lunga. Sunt convins de aceasta!Ii invit,cu respect,pe cei inscrisi prin2007 sa participe si cu idei,pareri,etc.,nu numai cu simpla delectare prin citirea postarilor scrise de membrii activi ai acestui forum. Va fi mai interesant si mai constructiv. Bravos Krisstyn! Subsonicjt! Desi n-am nevoie,o sa-mi pun o priza-n baie!!!
sculptorul
Postat pe 7 Februarie 2009 14:54
Doar cei pe care nu-i iubesc soþiile nu monteazã prizã în baie! (existã riscul ca atunci când fac baie în cadã, soþia sã scape accidental feonul, drotul sau placa de întins pãrul în cadã. repet accidental )
ELYIAN_CO
Postat pe 7 Februarie 2009 15:07
Deci,ELYIAN,mesajul tau suna cam asa: Fratilor,cei insurati,daca aveti dubii in legatura cu iubirea ce vi-o poarta sotiile,atunci NU montati priza-n baie!
sculptorul
Postat pe 7 Februarie 2009 15:48
ma ingrozesc cind ma uit cum va jigniti unii pe altii, sa va fie rusine, omul a pus o intrebare iar dc nu ai ce sfat sa-i da-i ,mai bn taci parerea mea, iar ca sa raspund la ce a intrebat omul, da puneti cite prize vrei e f simplu, sint prize speciale pt medii cu umezeala ridicata, te duci la un magazin deelectrice (dedeman- praktiker etc)si vei primi toate informatiile necesare iar dc nu are cine sa-ti monteze prizele cere ajutorul lor si ti-ai rezolvat problema, e f simplu spor la treaba.
danuntu_06
Postat pe 7 Februarie 2009 17:11
Sculptorul, am vorbit pentru cei care au nevoie de priza in baie.
subsonic
Postat pe 7 Februarie 2009 17:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Peretii intr-o casa sunt foarte importanti 2 De la: MIKE 27 Martie 2010 20:29
buna 4 De la: clar_de_luna 23 Noiembrie 2010 02:27
cum se ia pasta de la pix de pe o camasa de bumbac? 2 De la: gabi_grecu 4 Iulie 2009 21:37
SCARA INTERIOARA 16 De la: cybi 12 Februarie 2010 18:21
Izolare pivnita 1 De la: rexhasan 31 Martie 2010 18:14