Setari Cookie-uri

Priza in baie?

sfatu meu...ca tehnician electronist...nu iti recomand o priza in baie d-asta simpla...
iti recomand (doar daca crezi ca e de-a dreptul necesar) o priza protejata...sunt acele prize cu capac...acelea sunt bune deoarece cand nu le folosesti ai pus capacu si nu ai probleme...
nu se recomanda priza in baie deoarece cand faci un dush sau o baie se produc aburi si se poate produce un scurt in cel mai des intalnit caz...sau doamne fereste daca instalatia electrica e facuta de mantaiala...se pot intampla mult mai multe...poti sa ajungi sa spargi zidu ca sa inlocuiesti toata instalatia electrica a casei..depinde de conexiuni...vecinu meu si-a pus priza in baie ca avea aparat de barbierit si periuta electrica si a zis ca i-ar prinde bine...dar cand a facut baie te anunt ca a inlocuit toata instalatia electrica din baie si din hol pentru ca era conexiunea prost facuta...dar ai putea sa faci altceva..sa pui o priza langa intrerupatoru de la usa baii...cum au majoritatea...eu asa am...cum aprind becu de la baie...sub el...am priza...si cand ma barbieresc cu masina de barbierit sau cand il mai tund pe socrumiu...am priza langa intrerupator....si nu e distanta mare...deci..o idee buna..puneti o priza in exterioru baii ;)...vorba ceea...fi precaut mai intai
body_bogdan_bb
Postat pe 7 Februarie 2009 17:26
In alte tari nu exista baie fara priza...eu nu am patit nimic deocamdata si pot spune ca nu mi'e frica sa o folosesc in ciuda aburilor din baie.Nu mi se pare nimic periculos mai ales daca ai grija sa nu ajunga apa p langa priza...aaa..si priza e undeva la mijlocul distantei dintre tavan si podea.
wannabe_condo
Postat pe 7 Februarie 2009 20:50
Domnule Subsonic, stau si rad cand scri,ai talent zau asa, Daca zici ca merge priza in baie atunci fai domnisoarei schita.Sa sti ca unii batrani au multe riduri care ii fac sa gandeasca mai greu.Eu le dau un sfat sa mai citaesca cate o carte tehnica din cand in cand ,ca de meseriasi autorizati ii plin pamantul.Daca au riduri le mai dau un sfat.Sa-si xeroxeze fruntea in ficare dimineata sa-si numere ridurile si sa faca tulumbe in fiecare zi pentru iontinderea pielii.Dar fereasca Dumnezeu de mesterii populari astia sunt si mai periculosi ,ma refer la cei care ,se dau mesteri.Astia pe ce pun mana se alege praful si de ce repara, si de banii clientului.Azi gasesti cu greu meseriasi adevarati Cu stima
vpopescu58
Postat pe 7 Februarie 2009 21:56
Vezi ca am amintit si eu de STAS-uri si am patit-o rau.Acum se lucreaza dupa SR- ISO
vpopescu58
Postat pe 7 Februarie 2009 22:31
Cu o siguranta bine pusa o sa fi realimentata!!!.
vpopescu58
Postat pe 7 Februarie 2009 22:42
hmmm mie mi se pare cam ciudata chestia asta cu prizele adica de ce in alte tari au prize in baie si la noi e periculos??? sora mea locuiste de cativa ani buni in alta tara si a locuit pana acum in 3 apartamente si toate aveau prize in baie.
silvia_00
Postat pe 7 Februarie 2009 23:23
Mai subsonic,sau deasuprasonic:in primul rand te intreb ce cauti tu la biserica?La felul in care vb cu toata lumea ,eu iti garantez ca mergi degeaba.
2.Nepoata nasei noastre a murit in baie ascultand muzica...avea 14 ani.O sa te dai destept dar uite asa se intampla accidente ,pe graba ,[pe negandite sau cu copii.Asa ca nenea ala n-a imbatranit degeaba ,stai calm!Deci subscriu :"NU CATEGORIC" prizei in baie.Ce v-a apucat???
missfranci
Postat pe 8 Februarie 2009 02:27
Sa revenim, priza cu grad de protectie IP 44 se poate pune in baie, daca se leaga pe un circuit separat din tablou, pe siguranta diferentiala cu sensibilitate de minim 30mA.
Vezi: www.electricianpfa.ro
electrice
Postat pe 8 Februarie 2009 09:25
Tanti miss franci, nu sunt eu vinovat de nerespectarea unor norme sau de neatentia acordata atunci cand s-a montat priza in baia respectiva; de altfel, nepotica nasei cum a decedat? a intins mana din cada la casetofon? nu asa se procedeaza; sau a adus casetofonul pe marginea cazii sa-l aiba mai aproape.........? e un caz particular.

cum vb eu cu toata lumea.............nu trebuie sa va puneti mintea cu mine, ok ?

Nu iti vei pune priza in baie niciodata? in regula; si eu am un motiv pt care nu mai beau cafea niciodata..........
subsonic
Postat pe 8 Februarie 2009 13:04
pentru subsonic . Priza se poate monta oriunde . dar dupa normele de la electrica nu in baie . pentru stiinta ta care da pe dinafara ,DD_ul tau ,(siguranta diferentiala pentru noi muritorii de rand ) bipolar ,folosit in instalatiile monofazate lucreaza NUMAI la 30 ma ,iar la 10 ma niciunul . practic cam ai dreptate ,dar fii mai calm .
iiontoma
Postat pe 8 Februarie 2009 19:50
Oameni buni, toate baile din hoteluri au prize, acolo nu e nici un electrician oare?, sau pentru acestea sunt alte legi?
raluca_daniela11
Postat pe 8 Februarie 2009 21:34
daca ai nevasta ,poate ar trebui. Depinde cum te intelegi cu ea.
icristic
Postat pe 8 Februarie 2009 22:06
...Dupa cum raspundeam mai devreme ultimului blogar...Am mers prin Hoteluri Romanesti si straine si am vazut si priza si feon sau uscator de par in bae si sunt de acord cu ele dak sunt montate corect...dar dupa cum spunea si simpaticul sobsonic sau ma rog...Fratilor nu il mai cautati pe nenica la de la Enel sau Electrica de tine scara si basca in mana fumeaza si in rest e soferu lu sefu...sau pe bunicu care e specializat pe vremea lu nea Nicu...la Ciorogarla...uitativa in jur...sunt oameni care stau cu priza in bae de 30 de ani...apoi vb lu asta mic cu ratzusca ala cand iti pune cada cu hidromasaj si motoru sub cada cum e?!?la fel ca la instalatiile GPL nu??!!!???aa nu pun dasta ca e bomba si dupa 10 ani avea toata lumea ca era moca gazu dar nici unu nu se gandea la poluare...Montati priza de un cunoscator cu sistemul de care vb subsonikcj...eu unu sunt de acord si cu priza si cu uscatoru etc...Montati, folositi corect=> nu va parliti poponetele...Apoi puneti si un ventilator ptr aerisire in bae ca sa nu mai fie atat abur si inca o chestie puneti fratilor si o sonerie de care sa te agati dak ti se face rau in bae dush sau cada...asa se poarta la Tarile civilizate...da da...mai scoate-ti nasucu pe afara copiii...Respectele mele pentru toti!!!
razvvan_stoica
Postat pe 9 Februarie 2009 01:02
In afara Romaniei peste tot pot fi gasite prize in bai.

O scuze, am uitat de Africa si Siberia. Deci Romania nu este singura. Peste tot, toate baile sunt legate pe un circuit GFI. Daca ai trei bai toate prizele din bai sunt pe acelasi circuit. Lumina,ventilatorul si caldura (feon)in fiecare baie este pe circuit personal.
cde
Postat pe 9 Februarie 2009 05:54
Eu am priza in baie de mai bine de 10 ani si nu s-a intamplat nici-o tagedie!!!! Chiar imi este de folos si mie si familiei mele. Intr-adevar are capac pentru a evita intrarea aburilor. Important este ca baia ta sa aiba o aerisire buna si sa nu fie plina de aburi.
kudika095198
Postat pe 9 Februarie 2009 09:33
iiontoma---------special pentru tine, am pus la profilul meu o fotografie cu disjunctorul de 10 mA; este luata de pe acest site si am incercuit cu un patratel valoarea; pentru un ochi "sincer" este suficient de vizibil; scrie pe google "diferential 10 mA" sa vezi cati producatori sunt; daca tu nu ai vazut nici unul nu inseamna ca nu exista. esti prost..............informat. Cu deosebita stima !

http://www.bricoshop.ro/Electrice-raquo-Tablouri-electrice-si-aparataj-raquo-Disjunctoare/legrand/Disjunctor-Legrand-DIFERENTIAL-2P-40A-L108910

citeste si mai jos de imagine "Sensibilitatea acestor intreruptoare este de .............putand fi montate in cofrete pe sina." --------de cat e sensibilitatea `nea ioane?


Ce ratoi obraznic !
subsonic
Postat pe 9 Februarie 2009 12:41
-Alo fratilor !, lasati electricitatea pe seama profesionistilor ca da-ia iau casele foc si mor oameni.Ca sa nu va mai certati, un profesionist in domeniul electric, trebuie sa fie autorizat ANRE si sa aibe cel putin 5 ani de experienta practica ( nu la bransamente sau iluminat stradal ).Ca sa raspundem onoratei audiente. se pot monta prize in baie protejate prin DD( 10-30 mA)s-au prin transformator de separatie 220v/220v, dimensionat corespunzator in ce priveste consumul si montat in exteriorul baii cu circuitele aferente.Am lucrat mult in domeniu in tara si in strainatate si acuma se foloseste pe scara larga DD, dar circuitele trebuie lucrate corect. eugen
sacaluyy
Postat pe 9 Februarie 2009 14:50
IIONTOMA SAYS: "Priza se poate monta oriunde . dar dupa normele de la electrica nu in baie."


CA SA LAMURIM O DATA PENTRU TOTDEAUNA DACA NORMATIVUL PERMITE MONTAREA PRIZEI IN BAIE !!!!!!!!!!!!


NORMATIV PENTRU PROIECTAREA SI EXECUTAREA INSTALATIILOR ELECTRICE CU TENSIUNI PANA LA 1000 V C.A. SI 1500 V C.C. / CAP. 7 / CONDITII PENTRU INSTALATII DIN SPATIILE SPECIALE / ALINIAT 7.2 / INSTALATII ELECTRICE PENTRU INCAPERI CU BAI SAU DUSURI SI PENTRU PISCINE / INCAPERI CU BAI SAU DUSURI

ALINIAT 7.2.9 / PAGINA 166 /


IN VOLUMUL 3 SE ADMITE INSTALAREA PRIZELOR NUMAI IN UNA DIN URMATOARELE VARIANTE:
- ALIMENTATE INDIVIDUAL PRINTR-UN TRANSFORMATOR DE SEPARARE;
- ALIMENTATE CU TENSIUNE FOARTE JOASA DE PROTECTIE;
- PROTEJATE PRINTR-UN DISPOZITIV DE PROTECTIE LA CURENT DIFERENTIAL REZIDUAL DE CEL MULT 30 mA;

ALINIAT 7.2.13 / PAGINA 167

CIRCUITELE PENTRU ALIMENTAREA INSTALATIILOR JACUZZI TREBUIE PREVAZUTE CU PROTECTIE DIFERENTIALA DE CEL MULT 30 mA; fac o paranteza ------- inteleg ca normativul stia de existenta DD-ului mai mic de 30 mA;

ASTEPT CONTESTATII NEA IOANE !


Pentru cine doreste limitele volumetrice pot sa scanez imaginile din normativ si sa le pun la profil;
subsonic
Postat pe 9 Februarie 2009 14:50
-Felicitari subsonic, eu le recomand celor ce nu cred in I7 sa se apuce de studiat electricitatea, poate se destupa la minte si nu mai cred ca oricine poate face instalatii electrice.
sacaluyy
Postat pe 10 Februarie 2009 11:33
si la hotel exista priza in baie. Eu am simtit nevoia de priza in incinta baii: alimentare masina spalat si masina tuns.
Deaceea am montat acum 6 ani o simpla priza si este bine.
aurora_veronica
Postat pe 10 Februarie 2009 12:10
Se poate monta dar numai cu un disjunctor dar si asa este periculos.
budara
Postat pe 10 Februarie 2009 18:05
budara, poti sa ne explici de ce este periculos ?
subsonic
Postat pe 10 Februarie 2009 20:08
Oare si americanii sunt ca si italienii si ca spaniolii? doar descurcareti?Si aici sunt prize in baie si nu a patit nimeni nimic..Oare nu iti pui intrebarea ca este ceva in neregula ?Haideti sa nu mai criticam alte popoare si sa ne gandim ca daca eram noi romanii atat de destepti domnule si atat de "descurcareti" nu mai pleca lumea din tara si nu mai era circul asta pe forumuri..unde intri si citesti numai scandaluri..in ziare la fel, la stiri la fel, intre vecini la fel..DA...ROMANII SUNT CEI MAI DESTEPTI ...
wannabe_condo
Postat pe 10 Februarie 2009 22:20
De acord cu anonima!

Se poate remarca in acest forum o rezistenta teribila la progres.
Drum bun inainte celor retro si deasemeni celor progresivi. Dar procentajul mare al celor retro afecteaza negativ Romania ca natiune. Sa speram ca lucrurile se vor schimba!
cde
Postat pe 11 Februarie 2009 18:53

Foarte tare ma uns la suflet asta.... !hai sa scapam de comunisti...sa vedem ce iese.... beau o bere pentru asta!
razvvan_stoica
Postat pe 11 Februarie 2009 21:02
De la: krisstyn, la data 2009-01-22 20:36:12Pro sau contra?...mie mi-ar fi de folos una in baie.
NUMAI PRO!
rudy2007_condo
Postat pe 12 Februarie 2009 15:09
Scumpa! Cu tot respectul, nu se poate. Vorbesti ca si cand ai curent electric in casa si tii mortis sa traiesti cu lampa cu gaz. No coment!
sorela50
Postat pe 12 Februarie 2009 18:53
De la: miss_franci, la data 2009-02-08 02:27:23Mai subsonic,sau deasuprasonic:in primul rand te intreb ce cauti tu la biserica?La felul in care vb cu toata lumea ,eu iti garantez ca mergi degeaba.
2.Nepoata nasei noastre a murit in baie ascultand muzica...avea 14 ani.O sa te dai destept dar uite asa se intampla accidente ,pe graba ,[pe negandite sau cu copii.Asa ca nenea ala n-a imbatranit degeaba ,stai calm!Deci subscriu :"NU CATEGORIC" prizei in baie.Ce v-a apucat???


daca nu sti nu te baga! Dezinformezi lumea! Sa ma ierte electricienii din Romania, insa astazi electrocutati mor numai cei nepregatiti sau prosti d-abinelea!
sorela50
Postat pe 12 Februarie 2009 19:00
In baie nu sunt de acord sa existe priza mai ales ca masina de spalat acum se tine pe hol, in bucatarie, baia trebuie sa fie cat mai incapatoare.
florielena
Postat pe 13 Februarie 2009 07:34
Sincer si eu mi-as dori una in baie, desi nu cred ca as folosi-o prea des!
volintiru22
Postat pe 13 Februarie 2009 10:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Grilaj ferestre apartament 1 De la: IF 25 Iunie 2010 07:37
gazon in living 1 De la: florinjuchiac 4 Martie 2010 19:23
casa in Bucovina 1 De la: rox_rbz 8 Decembrie 2011 18:04
Covorase 42 De la: 16 Iulie 2013 20:21
Electricitate si nu numai.... 2 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:20