Setari Cookie-uri

Iridoidele - Substante Bioactive

Am fost, sunt si ma duc in concediu...
Vreti sa aflati si unde? - pentru ca vad ca discretia voastra mai are de dorit...
juicenoni
Postat pe 31 Iulie 2010 07:37
Sa inteleg ca ti-a trecut depresia...nu te mai plangi ca nu poti merge in concediu...
kudika226898
Postat pe 31 Iulie 2010 07:45
Vad ca va legati de toate cuvintele mele, dar luandu-le separat si nu citind toata fraza.
Spuneam la un moment dat, ca de 3 sau 4 ani nu am fost in concediu. Nu spuneam nici ca as fi depresiv, nici ca nu ma duc anul acesta.
Bagarete mai sunteti.
juicenoni
Postat pe 3 August 2010 11:42
Acuma, daca ti-ai cautat-o...ai gasit-o...
kudika226898
Postat pe 3 August 2010 15:49
Cred ca nu eu am cautat-o ci voi m-ati gasit...
juicenoni
Postat pe 4 August 2010 08:21
Noi?????? Nuuuu.....
kudika226898
Postat pe 4 August 2010 15:54
este pastrat in recipiente (flacoane) de aluminiu ?

Prezent in alimente, aer si apa, aluminiul este un element chimic neurotoxic, responsabil de aparitia dementei Alzheimer

Ce obiecte trebuie aruncate?

Toxicitatea acestui metal a fost descrisa in “Sciences et Vie”, unde s-a aratat ca efecte secundare ale aluminiului apar chiar si cand este consumat in cantitati mici. Un alt caz de intoxicatie cu aluminiu este tratat intr-o revista medicala americana ca o tumoare a esofagului care s-a retras cand bolnavul a incetat sa mai foloseasca vase de aluminiu. Ce putem face noi pentru a sta cat mai departe de aluminiu? In primul rand trebuie sa scapam de toate ustensilele, tacamurile si recipientele de aluminiu din bucatarie, sa consumam apa imbuteliata cu continut scazut din acest metal sa renuntam definitiv la ambalarea alimentelor in staniol si folii de aluminiu, sa evitam aspirina pe cat posibil, sa nu mai cumparam conserve, bere si racoritoare la cutie, sa refuzam mancarea la caserole tapate cu aluminiu. Pare imposibil, dar veti vedea ca aceleasi alimente exista si in ambalaje de sticla sau carton. Cat despre celelalte obiecte care ne inconjoara, eliminati-le pe cele inutile. De termopane si usi de aluminiu n-aveti cum scapa.
healthy005048
Postat pe 4 August 2010 20:28
Ha ! Ha! Eu sunt medic rezident chirurgie plastica. Si mie mi s-a spus inainte de a da la facultate ca "medicul nu moare de foame". Normal ca nu- se imprumuta si tot mananca ceva! Si eu voi pleca peste cateva luni in Anglia. Mi-au trebuit patru ani sa inteleg ca am luat teapa vietii mele. Chiar si pe plastica. Nu mai am bani sa mai rezist cativa ani in rezidentiat - mi-am facut deja credit la banca pentru a putea ramane in tara si munci pentru "patria muma". A fost o prostie. Daca as sti ce stiu acum, nu as mai da la medicina. Dar si cei care imi dau suturi in fund au dreptate. Cine m-a pus?? Ce voiam? Statuie?? La inceput te doare nerecunostinta oamenilor-probabil inca o mai cauti. Dupa aceea te doare exact acolo unde te lovesc- in fund! Bafta!
bubuza_dulce
Postat pe 4 August 2010 22:13
Buburuza...un medic bun e bun si in tara lui...am spus-o cuiva cu ganduri de duca, acum cativa ani...a ramas si e la locul pe care si l-a dorit, chiar daca asta a insemnat cativa ani de renuntari...dar, daca tot te-ai hotarat sa pleci, sper ca englezii sa-ti ridice statuia dorita...
kudika226898
Postat pe 5 August 2010 07:34
De la: bubuza_dulce, la data 2010-08-04 22:13:35Ha ! Ha! Eu sunt medic rezident chirurgie plastica. Si mie mi s-a spus inainte de a da la facultate ca "medicul nu moare de foame". Normal ca nu- se imprumuta si tot mananca ceva! Si eu voi pleca peste cateva luni in Anglia. Mi-au trebuit patru ani sa inteleg ca am luat teapa vietii mele. Chiar si pe plastica. Nu mai am bani sa mai rezist cativa ani in rezidentiat - mi-am facut deja credit la banca pentru a putea ramane in tara si munci pentru "patria muma". A fost o prostie. Daca as sti ce stiu acum, nu as mai da la medicina. Dar si cei care imi dau suturi in fund au dreptate. Cine m-a pus?? Ce voiam? Statuie?? La inceput te doare nerecunostinta oamenilor-probabil inca o mai cauti. Dupa aceea te doare exact acolo unde te lovesc- in fund! Bafta!


Da,majoritatea care fac medicina viseaza in primul rand sa se umple de bani si pe urma se mai gandesc daca salveaza vieti sau pun un diagnostic corect.Sunt multi care au facut terminat o facultate si nu au job sau bani. Conteaza daca e medicina sau politehnica sau constructii?Toti suntem in aceeasi galeata cu salarii de mizerie si nu trebuiesc facute diferente fiindca toti au o responsabilitate in munca pe care au ales-o. De ce ar trebui ca un medic sa aiba salariul mai mare decat al unui inginer constructor?De ce trebuie sa dam spagi la doctori?
Oricum subiectul acestui topic era altul
healthy005048
Postat pe 5 August 2010 17:12
De la: healthy005048, la data 2010-08-05 17:12:21
De la: bubuza_dulce, la data 2010-08-04 22:13:35Ha ! Ha! Eu sunt medic rezident chirurgie plastica. Si mie mi s-a spus inainte de a da la facultate ca "medicul nu moare de foame". Normal ca nu- se imprumuta si tot mananca ceva! Si eu voi pleca peste cateva luni in Anglia. Mi-au trebuit patru ani sa inteleg ca am luat teapa vietii mele. Chiar si pe plastica. Nu mai am bani sa mai rezist cativa ani in rezidentiat - mi-am facut deja credit la banca pentru a putea ramane in tara si munci pentru "patria muma". A fost o prostie. Daca as sti ce stiu acum, nu as mai da la medicina. Dar si cei care imi dau suturi in fund au dreptate. Cine m-a pus?? Ce voiam? Statuie?? La inceput te doare nerecunostinta oamenilor-probabil inca o mai cauti. Dupa aceea te doare exact acolo unde te lovesc- in fund! Bafta!


Da,majoritatea care fac medicina viseaza in primul rand sa se umple de bani si pe urma se mai gandesc daca salveaza vieti sau pun un diagnostic corect.Sunt multi care au facut terminat o facultate si nu au job sau bani. Conteaza daca e medicina sau politehnica sau constructii?Toti suntem in aceeasi galeata cu salarii de mizerie si nu trebuiesc facute diferente fiindca toti au o responsabilitate in munca pe care au ales-o. De ce ar trebui ca un medic sa aiba salariul mai mare decat al unui inginer constructor?De ce trebuie sa dam spagi la doctori?
Oricum subiectul acestui topic era altul



La medicina nu e ca la inginerie...responsabilitate a e mult mai mare...dar asta n-o pricep astia de intra la medicina cu 6, trag de restante, iar la final se mira ca nu-i angajeaza nimeni...
kudika226898
Postat pe 6 August 2010 08:14
Sau se angajeaza pe pile, iar noi ajungem pe mana unui astfel de bou...
kudika226898
Postat pe 6 August 2010 08:15
Revenind la subiectul topicului, intr-adevar, am auzit de sucul noni ca fiind un puternic cocktail de antioxidanti ca si sucul din mangosteen sau goji dar pentru cei care nu isi perimt, afinele sau murele ( fructele inchise la culoare) sunt bogate in antioxidanti
MissRalux
Postat pe 8 August 2010 01:09
ce aiureala ....... vorbim urat unei persoane care face reclama produselor pe care le vind , dar nu suntem deranjati de abundenta reclamelor din mass media .......... de ce ? doar pt ca acest produs nu il gasesti pe raft , alaturi de coca cola si hamburgherii de la mc donald ?!!!!!!!!!!
e simplu ; esti interesat de sanatatea ta si a familiei tale , oferi o alimentatie sanatoasa la care , daca iti permiti , adaugi un supliment alimentar ; nu te intereseaza , te indopi mai departe cu e-uri si alte chimicale foarte gustoase si satioase iar dupa 10 - 20 de ani te intrebi in culmea nedumeririi de ce oare am cancer , diabet ori alta boala sau de ce oare copilul meu este obez si are probleme cardiace de la 5-6 ani .
PS. nu sunt medic si nici nu fac parte dintr-o organizatie MLM , dar asta nu inseamna ca nu ma preocupa sanatatea mea ( ca dovada in cei 46 de ani traiti pana acum , nu am fost spitalizata nici macar o zi ) .
perce_neige
Postat pe 8 August 2010 08:30
De la: perce_neige, la data 2010-08-08 08:30:41ce aiureala ....... vorbim urat unei persoane care face reclama produselor pe care le vind , dar nu suntem deranjati de abundenta reclamelor din mass media .......... de ce ? doar pt ca acest produs nu il gasesti pe raft , alaturi de coca cola si hamburgherii de la mc donald ?!!!!!!!!!!
e simplu ; esti interesat de sanatatea ta si a familiei tale , oferi o alimentatie sanatoasa la care , daca iti permiti , adaugi un supliment alimentar ; nu te intereseaza , te indopi mai departe cu e-uri si alte chimicale foarte gustoase si satioase iar dupa 10 - 20 de ani te intrebi in culmea nedumeririi de ce oare am cancer , diabet ori alta boala sau de ce oare copilul meu este obez si are probleme cardiace de la 5-6 ani .
PS. nu sunt medic si nici nu fac parte dintr-o organizatie MLM , dar asta nu inseamna ca nu ma preocupa sanatatea mea ( ca dovada in cei 46 de ani traiti pana acum , nu am fost spitalizata nici macar o zi ) .
Mai ....precupiat-o la raft este competitia ;ce nu ajunge acolo este' o nulitate de produs ce prinde la fraieri !!!!
cristinxxx
Postat pe 8 August 2010 08:56
Cred ca nulitatea esti tu draga mea cristinxxx (sau poate ar trebui sa scrii nix)
Daca te uiti un pic in jurul tau, desigur putin mai departe de buticul de la colt de unde iti cumperi tigarile si bautura, vei observa cu stupoare ca sunt extraordinar de multe produse (nu numai alimentare si medicamentoase, ci in orice domeniu) care nu ajung la raftul magazinelor, fiind totusi dorite de cei mai multi dintre noi.
Ai dreptate in ceea ce priveste faptul ca la raft este competitia, dar este competitia produselor mediocre.
Produsele de calitate, care nu au concurenta, nu au nevoie nici de rafturi. De exemplu o creatie Versace, sau chiar Botezatu, nu prea va avea nevoie de rafturi, si nici nu va avea competitori, ridicandu-se cu multe peste restul de produse chinezesti, cu care te imbraci tu de exemplu, de pe rafturile cu competitii...
juicenoni
Postat pe 8 August 2010 13:08
De la: juicenoni, la data 2010-08-08 13:08:34Cred ca nulitatea esti tu draga mea cristinxxx (sau poate ar trebui sa scrii nix)
Daca te uiti un pic in jurul tau, desigur putin mai departe de buticul de la colt de unde iti cumperi tigarile si bautura, vei observa cu stupoare ca sunt extraordinar de multe produse (nu numai alimentare si medicamentoase, ci in orice domeniu) care nu ajung la raftul magazinelor, fiind totusi dorite de cei mai multi dintre noi.
Ai dreptate in ceea ce priveste faptul ca la raft este competitia, dar este competitia produselor mediocre.
Produsele de calitate, care nu au concurenta, nu au nevoie nici de rafturi. De exemplu o creatie Versace, sau chiar Botezatu, nu prea va avea nevoie de rafturi, si nici nu va avea competitori, ridicandu-se cu multe peste restul de produse chinezesti, cu care te imbraci tu de exemplu, de pe rafturile cu competitii...
tu garantat esti clientul tinta al acelor produse care nu ajung la raft pentru a nu fi mediocre....
cristinxxx
Postat pe 8 August 2010 13:15
De la: perce_neige, la data 2010-08-08 08:30:41ce aiureala ....... vorbim urat unei persoane care face reclama produselor pe care le vind , dar nu suntem deranjati de abundenta reclamelor din mass media .......... de ce ? doar pt ca acest produs nu il gasesti pe raft , alaturi de coca cola si hamburgherii de la mc donald ?!!!!!!!!!!
e simplu ; esti interesat de sanatatea ta si a familiei tale , oferi o alimentatie sanatoasa la care , daca iti permiti , adaugi un supliment alimentar ; nu te intereseaza , te indopi mai departe cu e-uri si alte chimicale foarte gustoase si satioase iar dupa 10 - 20 de ani te intrebi in culmea nedumeririi de ce oare am cancer , diabet ori alta boala sau de ce oare copilul meu este obez si are probleme cardiace de la 5-6 ani .
PS. nu sunt medic si nici nu fac parte dintr-o organizatie MLM , dar asta nu inseamna ca nu ma preocupa sanatatea mea ( ca dovada in cei 46 de ani traiti pana acum , nu am fost spitalizata nici macar o zi ) .

Ai prefecta dreptate, produsele de pe rafturi in ambalaje stralucitoare sunt pline de chimicale si nu aduc organismului nici un aport de substante folositare (mai degraba sunt daunatoare). Avem nevoie de vitamine, minerale , acizi grasi si multe altele pt. ca organismul sa functioneze corect si sa poata sa se apere de virusi si bacterii iar inghitind o pastila sperand sa inlocuiasca hrana naturala este o greseala, organismul asimiland doar parte si cu mult mai greu substantele active din produsele artificiale (pastilele). Da, sucul de noni este foarte bun dar nu toata lumea isi poate permite sa-l cumpere din pacate. Asta nu inseamna ca nu putem sa profitam de fructele si legumele romanesti care sunt la fel de hranitoare pt organism.
MissRalux
Postat pe 8 August 2010 13:28
Corect.
Trebuie stiut insa doua lucruri:
1. Fructele si legumele de consum contin substante nutritive si vitamine, esentiale in unele cazuri pentru organism. Sigur ele ajuta in mentinerea sanatatii, dar nu sunt considerate a avea efect bioactiv.
2. exista cateva superplante, si superfructe, care contin substante numite adaptogene. Recomand tuturor sa cititi prin wikipedia sau alte siteuri serioase despre aceste adaptogene, sa nu trebuiasca sa fac eu reclama aici, pentru ca ma acuzati de spam si alte minuni.

O alta atentionare este legat de fructele romanesti: mare grija, la fructele de la aprozare sau chiar si cele din piata. Cele mai multe fructe si chiar legumele sunt aduse di turcia si alte tari, unde sunt tratate cu fel de fel de substante, fiind invelite cu un strat fin de ceara, pentru a nu se strica. Producatorii autohtoni de fructe sunt putine.
Nu trebuie insa sa va speriati de fructele care au semne, sunt lovite si dau impresia ca se strica foarte usor. Acele fructe sunt mult mai sanatoase decat cele care rezista 5-6 luni in frigider, fara nici macar a da semne de stricaciuni.

juicenoni
Postat pe 8 August 2010 13:41
De la: juicenoni, la data 2010-08-08 13:41:36Corect.
Trebuie stiut insa doua lucruri:
1. Fructele si legumele de consum contin substante nutritive si vitamine, esentiale in unele cazuri pentru organism. Sigur ele ajuta in mentinerea sanatatii, dar nu sunt considerate a avea efect bioactiv.
2. exista cateva superplante, si superfructe, care contin substante numite adaptogene. Recomand tuturor sa cititi prin wikipedia sau alte siteuri serioase despre aceste adaptogene, sa nu trebuiasca sa fac eu reclama aici, pentru ca ma acuzati de spam si alte minuni.

O alta atentionare este legat de fructele romanesti: mare grija, la fructele de la aprozare sau chiar si cele din piata. Cele mai multe fructe si chiar legumele sunt aduse di turcia si alte tari, unde sunt tratate cu fel de fel de substante, fiind invelite cu un strat fin de ceara, pentru a nu se strica. Producatorii autohtoni de fructe sunt putine.
Nu trebuie insa sa va speriati de fructele care au semne, sunt lovite si dau impresia ca se strica foarte usor. Acele fructe sunt mult mai sanatoase decat cele care rezista 5-6 luni in frigider, fara nici macar a da semne de stricaciuni.


Da, sunt de acord ca fructele din Turcia sunt contaminate (fiind spreiate cu tot felul de chimicale pt. a rezista unui drum lung + pe rafturile magazinelor). de aceea am spus produsele romanesti sunt cele mai bune pt. ca sunt proaspete iar taranii nostri n-au bani sa dea pe chimicale. 100% as prefera un mar romanesc care nu arata perfect dar are un gust foarte bun decat unul turcesc care arata ca de pe coperta magazinelor dar nu are nici un gust , in plus fiind plin de chimicale. In prezent locuiesc in Anglia si incerc pe cat posibil sa cumpar fructe care nu au fost spreiate in nici un fel. Sunt mai scumpe dar se merita sa dau un ban in plus. Suntem bombardati zilnic de tot felul de E-uri si produse artificiale de care organismul nostru nu mai are nevoie (ba cred ca este chiar saturat cu aceste produse si lucreaza din greu sa le elmine).
MissRalux
Postat pe 8 August 2010 13:51
Si tot asa nebuni au povestea lor....ma nebunilor traiti ma-n jungla acolo totu-i natural ....
cristinxxx
Postat pe 8 August 2010 13:54
Nu inteleg de ce jignesti persoanele de pe forum... fiecare are dreptul la parerea lui. daca tu esti ignoranta si nu iti pasa de sanatatea ta, asta e alegerea ta si trebuie respectata . De asta suntem numiti si ca ne baga pe gat toate chimicalele si e-urile si persoane ca tine , neimformate si in plus si cu un limbaj agresiv vin si arunca tot felul de ofense celor care vor sa stie ce manaca si de unde provine hrana zilnica. Nu inteleg ce s-a intamplat cu fructele si legumele romanesti, cu carnea noastra...de ce trebuie sa importam din alte tari cand avem capabilitatea sa ne crestem animalele , frucetele si legumele noastre.
MissRalux
Postat pe 8 August 2010 14:21
De la: MissRalux, la data 2010-08-08 14:21:08Nu inteleg de ce jignesti persoanele de pe forum... fiecare are dreptul la parerea lui. daca tu esti ignoranta si nu iti pasa de sanatatea ta, asta e alegerea ta si trebuie respectata . De asta suntem numiti si ca ne baga pe gat toate chimicalele si e-urile si persoane ca tine , neimformate si in plus si cu un limbaj agresiv vin si arunca tot felul de ofense celor care vor sa stie ce manaca si de unde provine hrana zilnica. Nu inteleg ce s-a intamplat cu fructele si legumele romanesti, cu carnea noastra...de ce trebuie sa importam din alte tari cand avem capabilitatea sa ne crestem animalele , frucetele si legumele noastre.
da de ce nu incerci sa produci tu natural fara sa procesezi sau sa conservi sa vad ce-ti iese.asa latrai care bat campii sant pe toate drumurile ba mai au si acoliti. dar na ,pentru papagali detaliu nu conteaza prezentarea-i importanta!!!!!!
cristinxxx
Postat pe 8 August 2010 16:52
nu era vorba de conservare , ci de ceea ce se foloseste pt conservarea alimenteleor e daunator...dar daca nu te duce capul sa intelegi despre ce se vorbeste... nu inteleg de ce te mai obosesti sa postezi ..esti pe langa oricum
MissRalux
Postat pe 8 August 2010 19:09
Nu va mai certati degeaba...oricat ati cauta naturalul, el nu mai exista...chiar si taranul nostru de la piata e interesat sa cresca productia si-i da cu azotatul...in plus, nu mai exista seminte nemodificate genetic...asa ca, daca nu dai de dracu', sigur dai de maica-sa... ...ce putem face e sa alegem alimente cu cat mai putine E-uri...in rest, Dumnezeu cu mila...
kudika226898
Postat pe 9 August 2010 20:29
fructele si legumele de marime medie sau mica mai putin aspectoase,chiar strimbe si hidoase sunt mult mai gustoase decit cele ,,frumoase si perfecte'',teoria a fost testata de mine intre anii1988-1995 cind am fost detasata intr-un satuc si printre altele mai faceam si gradinarie.
utad
Postat pe 9 August 2010 20:37
Biodisponibilitatea descrie cantitatea de elemente care ajung în sistemul circulator ºi la celule.

1. Un numãr de factori influenþeazã biodisponibilitatea unei substanþe, inclusiv stabilitatea ºi solubilitatea.

2. Cu cât un compus este mai stabil, cu atãt suportã mai bine defalcarea chimicã atunci când este expus la: luminã, cãldurã, aer, depozitare, etc.

3. Compuºii foarte rapid solubili, sunt trasnportaþi de cãtre fluxul sangvin în întreg organismul, unde aceºtia sunt mai uºor absorbiþi de cãtre celule.

Un alt element eseþial pentru sãnãtate prezent în fructul noni este manganul. Ce rol are acest component?
• Manganul ajutã protecþia celulelor împotriva degradãrii ºi oxidãrii.
• Manganul contribuie la menþinerea sãnãtãþii oaselor.
• Manganul contribuie la energizarea normalã pentru a avea un metabolism bun.

Bãutura Bioactivã TAHITIAN NONI™ Original este de asemenea o sursa idealã de mangan ºi iridoide. Pentru a furniza organismului dumneavoastrã cantitatea idealã de substanþe bioactive, vã sugerãm sã consumaþi zilnic 60ml, ºi ve-þi simþi diferenþa.
juicenoni
Postat pe 11 August 2010 08:44
Doamne, iar pui placa aia...
kudika226898
Postat pe 11 August 2010 17:11
Cu cat asculti mai mult o piesa, cu atat o vei sti mai bine cand te intreaba cineva de ea.

Apropo!
Stiai ca s-a facut un studiu, in care s-a tinut un curs (repetat cuvant cu cuvant) unor studenti (cred era un grup de peste 50), si s-a constatat, ca pentru a memora 80 % din curs cei mai multi dintre ei au fost nevoiti sa reasculte cursul de 8 ori?

Asa ca aveti rabdare.
Pana ajung la a repeta de 8 ori

juicenoni
Postat pe 12 August 2010 16:35
De la: juicenoni, la data 2010-08-12 16:35:44Cu cat asculti mai mult o piesa, cu atat o vei sti mai bine cand te intreaba cineva de ea.

Apropo!
Stiai ca s-a facut un studiu, in care s-a tinut un curs (repetat cuvant cu cuvant) unor studenti (cred era un grup de peste 50), si s-a constatat, ca pentru a memora 80 % din curs cei mai multi dintre ei au fost nevoiti sa reasculte cursul de 8 ori?

Asa ca aveti rabdare.
Pana ajung la a repeta de 8 ori



Nu tin sa stiu rolul asta....
kudika226898
Postat pe 13 August 2010 08:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
1oo% PUR COLLAGEN tip II-Supliment alimentar (capsule) 2 De la: semaka_boy 22 Septembrie 2009 03:28
epilare definitiva cu ipl 38 De la: white_lilly 31 Martie 2015 23:49
Clubul anorexicelor 65 De la: RoxyRoxx 24 Iunie 2011 18:08
tagatesse 2 De la: cyril 19 Iulie 2009 11:20
Ati folosit produsul noni? 3 De la: colnago 20 Martie 2010 17:05