Setari Cookie-uri

Vreau sa slabesc mancand sanatos

Buna.. am 17 ani 1,68 inaltime si 66kg am incercat sa slabesk.. am urmat o dieta insa nu am reusit sa o mentin fiind mai pofticioasa de fel ultima data am incercat sa mananc doar dimineatza mai consistent si pe parcursul zilei cateva fructe (2,3) asa am reusit sa slabesk 4 kg in 3 saptamani insa ma simteam ca o leguma mai mult... asa ca am lasat balta si asta si am pus 2kg inapoi ... m'am gandit ca ar fii mai bine sa mananc sanatos poate asa voi reusi sa slabesk si sa ma simt bine sanatoasa.. as vrea sa imi dati cateva sfaturi cum inlocuiti mancarea nesanatoasa cu una sanatoasa ce as putea manca de ex: in loc de cartofi piure cu carne? Ce ar trebuii sa mananc la fiecare masa?
__________Pupu_mik____________
Postat pe 20 Iulie 2010 20:43
Orice ti s-ar recomanda, daca nu exista vointa, e inutil...la asta trebuie sa lucrezi in primul rand...
kudika226898
Postat pe 20 Iulie 2010 21:12
kudika226898 nu morala am cerut am cerut niste idei cum sa mananc sanatos stiu f bine cata vointa am si tocmai asta vreau sa ma ambitionez
__________Pupu_mik____________
Postat pe 20 Iulie 2010 22:11
In sfarsit vad si eu un topic in care se cere o alimentatie sanatoasa si nu capsule sau prafuri! Nu am tinut niciodata dieta,dar cred ca pot sa te ajut cu cateva sfaturi:
1.cu cat te infometezi mai mult cu atat mananci mai mult cand te asezi la masa
2.evita grasimile si mancarea gen fast-food
3.fructele si legumele sunt de baza
4.ca sa nu mai simti nevoia se dulciuri mananca dimineata ceva dulce(o bucatica mica)pentru ca in caz contrar mananci dupa-amiaza un tort.
5.bea un pahar cu apa inainte de masa(si pe parcursul zilei)pentru a manca mai putin
6.niciodata sa nu te ridici de la masa satula(sa bubui)
7.niciodata dupa masa sa nu te pui in pat,fa putina miscare
8.mananca incet,asta te ajuta sa nu ai probleme cu stomacul si te saturi mai repede
9.sport la greu,doar nu vrei sa atarne suncile pe tine,nu?
Barbie30
Postat pe 20 Iulie 2010 22:24
De la: Barbie30, la data 2010-07-20 22:24:06
2.evita grasimile si mancarea gen fast-food


citeste despre keto :)
Ronnie_Coleman
Postat pe 20 Iulie 2010 22:58
Eu o sa-ti dau cateva principii, insa va trebui sa si le spui parintilor de unele din ele (pentru ca presupun ca ei fac cumparaturile in casa)
- inlocuieste fainoasele albe cu cele integrale (vezi sa scrie integrale pe cutie, painea sa fie integrala, nu doar neagra...)
- renunta la cartofi!
- renunta la zahar sau redu zaharul cat se poate de mult; foloseste indulcitor in cafea/ceai, fara dulciuri cu zahar (cu indulcitor nu-i nici o problema), fara sucuri din comert, redu consumul de morcovi, porumb, sfecla (vegetale care contin zahar in mod natural), cand cumperi cereale continutul de zahar sa fie cat mai redus (ideal e zero, insa sa nu depaseasca 10% din 100 grame de produs)
- intotdeauna, dar intotdeauna sa iei micul dejun
- redu portiile (cel mai usor e sa iei o farfurie mai mica) si mareste numarul meselor (3 mese principale + 2 gustari); principiul este simplu: atunci cand ai o farfurie mare de mancare in fata, o vei manca pe toata ca sa nu arunci mancarea/ din obisnuinta etc., iar ce organismul nu are nevoie, va depune sub forma de grasime. Asa ii dai organismului exact cat are nevoie (pe asta se bazeaza si ce a spus Barbie cu "nu te ridica satula", plus ca ii ia creierului ceva timp sa primeasca senzatia de satietate).
- evita grasimile nocive (grasimile din peste, de exemplu, sunt necesare organismului); cascavalul are multe grasimi, carnea de porc, de vita... desi o bucatica din cand in cand sa-ti satisfaci o pofta e ok.
- poti manca ciocolata neagra
- cand simti senzatia de foame, mai intai bea un pahar cu apa, e posibil sa fie doar sete (pe bune!)
- fii mereu hidratata (cu apa!). Nu-ti ajuta numai silueta, ci si tranzitul intestinal si starea de sanatate in general (asta se traduce prin 2 litri de apa pe zi, insa sunt persoane care au nevoie de mai putin, altele au nevoie de mai mult).
- sport, sport si iar sport. Ia-ti o colega la alergat sau iesi la tenis, mergi cu rolele, mergi la inot... orice

Vei avea rezultate vizibile probabil in vreo luna, asa ca sa nu te descurajezi. Eu aplic aceste principii in viata de zi cu zi si crede-ma ca nu ma mai simt balonata de cativa ani buni, nu mai am probleme cu constipatia tot cam de atunci, nu mai am senzatia de "satula de dau pe-afara" cand ma ridic de la masa si, surprinzator, nu mai am asa pofta de dulce.
Imi fac mici pofte din cand in cand, insa nu exagerez.

Numai bine

kitty_krieger
Postat pe 20 Iulie 2010 23:04
eu am slabit 15 kg in 3 luni...si nu am tinut nici o dieta..eu cand stiu k nu am voie sa mananc ceva parca mai tare mi se face pofta si nu ma pot abtine asa k am mancat tot ce am vrut...( mai putin dulciuri) ...in jumatate cat mancam de obicei..si am mers pe jos cam o ora zilnik,multa apa si cand se observa schimbarile te ambitionezi mai mult...am uitat sa mentionez k acum am 1,60 cm si 55 kg
kissdelya
Postat pe 21 Iulie 2010 00:46
De la: __________Pupu_mik____________, la data 2010-07-20 22:11:52kudika226898 nu morala am cerut am cerut niste idei cum sa mananc sanatos stiu f bine cata vointa am si tocmai asta vreau sa ma ambitionez


Ba un pic de morala iti trebuia, sa te mobilizezi...stii tu f. bine ce trebuie si ce nu trebuie sa mananci...
kudika226898
Postat pe 21 Iulie 2010 07:12
De la: Ronnie_Coleman, la data 2010-07-20 22:58:50
De la: Barbie30, la data 2010-07-20 22:24:06
2.evita grasimile si mancarea gen fast-food


citeste despre keto :)


Am citit despre dieta keto,intradevar la dieta asta trebuie sa consumi si grasimi,dar doar in zilele in care nu faci efort fizic sustinut,e o dieta la care apeleaza in general culturistii.In cazul in care organismul este bolnav si are greutati in procesarea grasimilor pot aparea reactii grave.Medicii nu o recomanda ba chiar o interzic.Dieta este dezechilibrata si este suportata cu greu si de catre un organism perfect sanatos!:)
Barbie30
Postat pe 21 Iulie 2010 10:19
Barbie, majoritatea medicilor sunt chiar impotriva suplimentelor...deci.....
Oricum nu stiu ce ai citit tu legat de faza cu "trebuie sa consumi si grasimi,dar doar in zilele in care nu faci efort fizic sustinut" dar ma rog...si asa este; eu personal de acolo am invatat-o, din lumea culturismului. Nu zic sa o tina careva, mi se pare nu neaparat complicata dar nu as recomanda unuia care habar nu are despre nutritie care nu a vazut in viata lui un tabel cu valorile nutritive ale alimentelor si care nu are un cantar de bucatarie...ce am vrut sa zic ca nu trebuie deloc sa evite grasimile. La o pers sanatoasa si cu masa corporala cat de cat OK, cantitatea de grasimi si de prot ar trebui sa fie aproximativ egale. :) ca sa nu mai zic ca necesarul de grasimi (evident sanatoase) poate varia de la 1.5 pana la 2.5gr pe kg corp (pt cei care fac sport si in special sporturi in climate mai reci); pe langa cantitatea de prot care se situeaza intre 0.8 si 1.5 gr/kg corp cu o medie de 2gr/kg corp la culturisi...amatori. Intr adevar caloriile per gram sunt cam dublu (lipide vs prot)...dar pe langa aportul mare de calorii (care bineinteles ca nu ii este de folos unei pers care doreste scadere in greutate) lipidele intra in alcatuirea membranelor celulare si cu ajutorul lor sunt sintetizate vit liposolubile.
Prin "evita grasimile", mai ales pt un nestiutor care este disperat sa slabeasca... s ar putea traduce prin "elimina grasimile din dieta". De aceea am specificat lucrurile astea.
Ronnie_Coleman
Postat pe 21 Iulie 2010 10:56
Ronnie,am specificat ca nu am tinut diete si cred ca la capitolul asta tu stii mai multe ca mine Nu stiu cum e sa te lupti cu kilogramele,incerc sa le inteleg cu toate ca uneori imi este greu cand le aud ca vor sa slabeasca dupa ce au pus 10-15kg.Am incercat sa-i dau cateva ponturi pe care le-am aflat in timp de la nutritionisti,ce intelege ea din ele....
Barbie30
Postat pe 21 Iulie 2010 11:19
pai nici eu nu stiu cum e sa te lupti cu kg in plus...eu ma lupt sau mai bn zis ma luptam cu ele in minus :)) poate ca nu trebuia sa te intreb de keto ci sa postez direct mesajul prin care sa isi dea seama ca ele (grasimile) nu trebuiesc excluse si ca mesajul lasat de tn trebuie interpretat ad literam.
Ronnie_Coleman
Postat pe 21 Iulie 2010 11:25
Celelalte 8 sunt ok din punctul tau de vedere?
Barbie30
Postat pe 21 Iulie 2010 11:28
De la: Barbie30, la data 2010-07-20 22:24:06
1.cu cat te infometezi mai mult cu atat mananci mai mult cand te asezi la masa
2.evita grasimile si mancarea gen fast-food
3.fructele si legumele sunt de baza
4.ca sa nu mai simti nevoia se dulciuri mananca dimineata ceva dulce(o bucatica mica)pentru ca in caz contrar mananci dupa-amiaza un tort.
5.bea un pahar cu apa inainte de masa(si pe parcursul zilei)pentru a manca mai putin
6.niciodata sa nu te ridici de la masa satula(sa bubui)
7.niciodata dupa masa sa nu te pui in pat,fa putina miscare
8.mananca incet,asta te ajuta sa nu ai probleme cu stomacul si te saturi mai repede
9.sport la greu,doar nu vrei sa atarne suncile pe tine,nu?

1. da
3.oarecum...au destul de putine calorii, multa apa, vit si minerale cum nu mai gasesti in celelalte prod...dar multi se feresc de carbo...adica macronutrientul predominant in ele...deci nici cu ele nu e bn sa se exagereze. preferabil fructele in prima parte a zi, niciodata imediat dupa o masa (indiferent ca a fost consistenta sau nu) iar legumele spre dupa-masa sau seara. Sa se uite si la indicele glicemic...sa fie cat mai mic, de preferabil in jurul valorii de 50(ind gl mediu)
4.asta nu stiu, daca e sa nu ai vointa poti sa tii orice dieta ca tot se va baga la prajiturele. sunt buni carbo simplu de dimineata ca sa ajunga repede in sange si sa iti dea energie....
5.da
6.da
7.in ce sens miscare? adica sa stranga masa, sa spele vasele...sau sa inceapa sport?
8.aici este vorba de capacitatea creierului de a da senzatia de satietate...cu cat inaintezi in varsta cu atat acea senzatie este interpretata mai tarziu de organism si in timpul dintre satietatea propriu zisa si momentul in care ajungi si tu sa receptionezi senzatia de satietate, tu bagi aiurea mancare in tn.
9.da....tare faza cu suncile :)) oricum conteaza si ce sport face cat timp, intensitatea, tipul efortului. daca are timp e bn sa combine anaerobul cu aerobul (in ordinea asta).
Ronnie_Coleman
Postat pe 21 Iulie 2010 11:37
La 7 nu ma refer sa spele vasele,poate sa traga 2 ture de bloc
Barbie30
Postat pe 21 Iulie 2010 11:43
Curiozitati din categoria Alimente

Stiati ca doua pastile cu ulei de peste zilnic impulsioneaza creierul copiilor sa se dezvolte in trei luni cat s-ar dezvolta in trei ani?

Un studiu realizat de cercetatorii italieni asupra populatiilor din sudul Europei arata ca exista o proportie inversa intre frecventa utilizarii cepei in alimentatie si riscul de aparitie al mai multor forme de cancer: bucal, esofagian, colo-rectal, laringian, de san, ovarian, de prostata, renal. La fel ca usturoiul si prazul, ceapa prezinta capacitatea de a acumula seleniu din sol, o substanta protectoare impotriva aparitiei cancerului. Consumul de ceapa (cel putin jumatate de ceapa cruda pe zi) a fost asociat, intr-un alt studiu francez, cu o reducere de cel putin 50% a riscului de aparitie a cancerului de stomac, dar si cu o reducere semnificativa a incidentei cancerului de san.

Sucul de morcov este un pretios ajutor al celor care sufera de digestie dificila sau lipsa poftei de mancare. Morcovul este bogat in substante anti-oxidante ca vitamina A, dar si alte vitamine si minerale, atat de necesare organismului uman. O cura de zece zile cu suc proaspat cicatrizeaza ranile facute de ulcer si imbunatateste vederea, mai ales a celei pe timp de noapte.

Un consum moderat de bere poate imbunatati functiile sistemului cardiovascular.

Sunt mai mult de 20 000 de feluri de bere?

Singurul aliment ce nu se deterioriaza este mierea.

In secolul al 16-lea, in Anglia, berea facea parte din micul dejun?
RUY_BLAS
Postat pe 21 Iulie 2010 22:38
Curiozitati din categoria Alimente

Stiati ca doua pastile cu ulei de peste zilnic impulsioneaza creierul copiilor sa se dezvolte in trei luni cat s-ar dezvolta in trei ani?

Un studiu realizat de cercetatorii italieni asupra populatiilor din sudul Europei arata ca exista o proportie inversa intre frecventa utilizarii cepei in alimentatie si riscul de aparitie al mai multor forme de cancer: bucal, esofagian, colo-rectal, laringian, de san, ovarian, de prostata, renal. La fel ca usturoiul si prazul, ceapa prezinta capacitatea de a acumula seleniu din sol, o substanta protectoare impotriva aparitiei cancerului. Consumul de ceapa (cel putin jumatate de ceapa cruda pe zi) a fost asociat, intr-un alt studiu francez, cu o reducere de cel putin 50% a riscului de aparitie a cancerului de stomac, dar si cu o reducere semnificativa a incidentei cancerului de san.

Sucul de morcov este un pretios ajutor al celor care sufera de digestie dificila sau lipsa poftei de mancare. Morcovul este bogat in substante anti-oxidante ca vitamina A, dar si alte vitamine si minerale, atat de necesare organismului uman. O cura de zece zile cu suc proaspat cicatrizeaza ranile facute de ulcer si imbunatateste vederea, mai ales a celei pe timp de noapte.

Un consum moderat de bere poate imbunatati functiile sistemului cardiovascular.

Sunt mai mult de 20 000 de feluri de bere?

Singurul aliment ce nu se deterioriaza este mierea.

In secolul al 16-lea, in Anglia, berea facea parte din micul dejun?
RUY_BLAS
Postat pe 21 Iulie 2010 22:38
Curiozitati din categoria Alimente

Stiati ca doua pastile cu ulei de peste zilnic impulsioneaza creierul copiilor sa se dezvolte in trei luni cat s-ar dezvolta in trei ani?

Un studiu realizat de cercetatorii italieni asupra populatiilor din sudul Europei arata ca exista o proportie inversa intre frecventa utilizarii cepei in alimentatie si riscul de aparitie al mai multor forme de cancer: bucal, esofagian, colo-rectal, laringian, de san, ovarian, de prostata, renal. La fel ca usturoiul si prazul, ceapa prezinta capacitatea de a acumula seleniu din sol, o substanta protectoare impotriva aparitiei cancerului. Consumul de ceapa (cel putin jumatate de ceapa cruda pe zi) a fost asociat, intr-un alt studiu francez, cu o reducere de cel putin 50% a riscului de aparitie a cancerului de stomac, dar si cu o reducere semnificativa a incidentei cancerului de san.

Sucul de morcov este un pretios ajutor al celor care sufera de digestie dificila sau lipsa poftei de mancare. Morcovul este bogat in substante anti-oxidante ca vitamina A, dar si alte vitamine si minerale, atat de necesare organismului uman. O cura de zece zile cu suc proaspat cicatrizeaza ranile facute de ulcer si imbunatateste vederea, mai ales a celei pe timp de noapte.

Un consum moderat de bere poate imbunatati functiile sistemului cardiovascular.

Sunt mai mult de 20 000 de feluri de bere?

Singurul aliment ce nu se deterioriaza este mierea.

In secolul al 16-lea, in Anglia, berea facea parte din micul dejun?
RUY_BLAS
Postat pe 21 Iulie 2010 22:38
Curiozitati din categoria Alimente

Stiati ca doua pastile cu ulei de peste zilnic impulsioneaza creierul copiilor sa se dezvolte in trei luni cat s-ar dezvolta in trei ani?

Un studiu realizat de cercetatorii italieni asupra populatiilor din sudul Europei arata ca exista o proportie inversa intre frecventa utilizarii cepei in alimentatie si riscul de aparitie al mai multor forme de cancer: bucal, esofagian, colo-rectal, laringian, de san, ovarian, de prostata, renal. La fel ca usturoiul si prazul, ceapa prezinta capacitatea de a acumula seleniu din sol, o substanta protectoare impotriva aparitiei cancerului. Consumul de ceapa (cel putin jumatate de ceapa cruda pe zi) a fost asociat, intr-un alt studiu francez, cu o reducere de cel putin 50% a riscului de aparitie a cancerului de stomac, dar si cu o reducere semnificativa a incidentei cancerului de san.

Sucul de morcov este un pretios ajutor al celor care sufera de digestie dificila sau lipsa poftei de mancare. Morcovul este bogat in substante anti-oxidante ca vitamina A, dar si alte vitamine si minerale, atat de necesare organismului uman. O cura de zece zile cu suc proaspat cicatrizeaza ranile facute de ulcer si imbunatateste vederea, mai ales a celei pe timp de noapte.

Un consum moderat de bere poate imbunatati functiile sistemului cardiovascular.

Sunt mai mult de 20 000 de feluri de bere?

Singurul aliment ce nu se deterioriaza este mierea.

In secolul al 16-lea, in Anglia, berea facea parte din micul dejun?
RUY_BLAS
Postat pe 21 Iulie 2010 22:38
Sirghea,esti hotarat pe treaba frate!
Barbie30
Postat pe 22 Iulie 2010 00:08
eu tin un regim foarte stict ptr ca am o insuficienta hepatica si am slabit destul de mult,acum depinde de f ``iecare;de ex.ce am eliminat;cafea si 3 in1,si nes;carne porc,gisca ,peste gras,tocaturi;brinza grasa,cascaval,burduf,smintina lapte gras;bauturi acidulate si neacidulate din comert;prajituri cu crema inghetate;fasole mazare linte,nuci alune fistic unt.regimul asta e ptr toata viata,am 3 mese principale si 2 gustari;zilnic supa de legume, gratar sau fiert simplu fara garnitura,cafea inka sau ceai 2-3 sadvisuri cu margarina+brinza de vaci sau urda,sau sunca dietetica,seara cartofi fierti cu iaurtsau paste fierte si putin calite cu ulei sau orez fiert cu morcov lapte degresat 0,1 grasime;acum iau si suplimente vitamine si mi-am mai revenit;medicul mi-a zis ca nu am voie sa slabesc foarte mult
utad
Postat pe 22 Iulie 2010 00:28
De la: Barbie30, la data 2010-07-22 00:08:27Sirghea,esti hotarat pe treaba frate!

tu ce crezi ca eu am vrut ...am avut niste pbl...si uite ce a iesit...
deci iti rizi de subinsemnatul?! bineeeeee
RUY_BLAS
Postat pe 22 Iulie 2010 15:39
. Curiozitati din categoria Alimente
Consumul zilnic a trei cesti de cafea sau a sase cesti de ceai imbunatateste capacitatea de memorare a femeilor in varsta, dar nu are nici un efect asupra memoriei barbatilor, potrivit unui studiu realizat in Franta, care a fost publicat in revista medicala Neurology. Cercetatorii au examinat legatura dintre consumul de cofeina si performantele intelectuale "cognitive" (memorie, limbaj, logica). Cauza pentru care cofeina influenteaza doar memoria femeilor ar putea fi metabolizarea in mod diferit a cofeinei de catre barbati sau o interactiune hormonala, este concluzia medicilor.

Cafeaua: multe studii sustin ca este o sursa de antioxidanti si scade riscul de diabet, ceva din boabele ei scade incidenta cirozei si bolilor pancreasului.
Un espresso are mai putina cafeina decat o ceasca de cafea.

Cafeaua reduce cu 60 % riscul de aparitie a diabetului de tip 2, mai ales la persoanele care au in familie suferinzi de aceasta boala. Acest lucru a fost demonstrat in urma unui studiu californian asupra a 200.000 persoane. Chiar si persoanele care au baut cafea, dar s-au oprit, au risc scazut fata de cele care nu au baut niciodata. Diabetul de tip 2 sau diabetul varstei adulte, cum mai este numit, nu se vindeca fara modificarea stilului de alimentatie. Nu se stie exact care din substantele componente ale cafelei are acest efect, dar se pare ca nu cofeina. Cercetatorii sustin ca este prea devreme sa recomande diabeticilor sa bea cafea in chip de medicament, mai ales ca mai mult de doua cesti de cafea pe zi provoaca insomnii si aritmii cardiace.

O ceasca de cafea pe zi protejeaza ficatul de boli grave ca ciroza sau cancerul, arata un studiu al cercetatorilor de la institutul italian Mario Negri. Acest lucru este datorat antioxidantilor continuti de cafea si au efect numai daca doza este adecvata, nu mai mult de trei cesti zilnic. Altfel pot sa apara tulburari ale ritmului inimii ca tahicardia sau insomnia. Cercetatorii au aratat ca prezenta enzimei GGT, unul dintre indicatorii cirozei, este cu atat mai scazuta, cu cat consumul de cafea este mai mare. In acelasi timp, se micsoreaza si nivelul transaminazelor, un alt indicator al imbolnavirii ficatului. Mai ales bautorii de alcool pot fi fericiti, deoarece cinci cesti de cafea le reduce riscul aparitiei cirozei.
Cercetatorii americani au descoperit ca prezenta cafeinei din cafeaua concentrata previne pierderile de memorie specifice batranetii, scrie "Daily Mail". Cafeina intervine in activitatea electrica a creierului, actionand asupra adenozinei, substanta prezenta in cantitate mare la persoanele in varsta. Prin aihilarea adenozinei, cafeaua ajuta la combaterea problemelor mintale usoare, la pastrarea memoriei intacte pana la varste inaintate si sustine procesul de invatare. Totusi, consumul a mai mult de trei cesti pe zi cauzeaza insomnie, tulburari ale ritmului cardiac si probleme ale sistemului circulator, avertizeaza medicii.
Cafeaua e benefica in prevenirea cirozei hepatice, conform unui studiu american. Studiul, realizat pe un esantion de 125.000 de persoane, a scos la iveala ca 22% dintre cei care au consumat cate o cana de cafea zilnic au prezentat riscuri mai mici de dezvoltare a bolii.
Merele, nu cofeina (cafeaua), sunt mai eficiente sa ne trezeasca dimineata.

RUY_BLAS
Postat pe 22 Iulie 2010 15:42
De la: sirghea, la data 2010-07-22 15:39:44
De la: Barbie30, la data 2010-07-22 00:08:27Sirghea,esti hotarat pe treaba frate!

tu ce crezi ca eu am vrut ...am avut niste pbl...si uite ce a iesit...
deci iti rizi de subinsemnatul?! bineeeeee


Ma rad cu tine
Barbie30
Postat pe 22 Iulie 2010 16:11
Buna
intra pe www.slabesti-acum.ro
completeaza CONSULTANTA ONLINE si vom vorbi dupa aceea
succes
1708
Postat pe 22 Iulie 2010 17:18
O sa vorbesti dupa ce inveti sa scrii corect...vei fi mai credibila...
kudika226898
Postat pe 22 Iulie 2010 18:14
De la: kudika226898, la data 2010-07-22 18:14:28O sa vorbesti dupa ce inveti sa scrii corect...vei fi mai credibila...
Desteptaciune..nu stiai ca e vacanta?
Delyi
Postat pe 22 Iulie 2010 18:18
Pai, tocmai de aceea...are mai mult timp...ca la scoala a fost ocupata, nu stiu cu ce... ...daca te simti cu musca pe caciula, ia si tu si fa o recapitulare...
kudika226898
Postat pe 22 Iulie 2010 18:20
De la: Barbie30, la data 2010-07-22 16:11:05
De la: sirghea, la data 2010-07-22 15:39:44
De la: Barbie30, la data 2010-07-22 00:08:27Sirghea,esti hotarat pe treaba frate!

tu ce crezi ca eu am vrut ...am avut niste pbl...si uite ce a iesit...
deci iti rizi de subinsemnatul?! bineeeeee


Ma rad cu tine

dau si eu un rind..."bebelusa" -Curiozitati din categoria Alimente
Vinul rosu e un ingredient esential pentru a ne mentine in forma, se stie de mult timp ca ajuta la prevenirea cancerului si la protejarea arterelor. Unele studii arata insa ca exista un antioxidant care se gaseste in strugurii rosii din care se face vinul, numit resveratrol. Acesta imbunatateste anduranta muschilor, reduce afectiunile gingiilor si aparitia bolii Alzheimer.
Cercetatorii americani au descoperit ca o substanta prezenta in compozitia vinului rosu, resveratrol, are efecte miraculoase in cazul persoanelor obeze si creste considerabil longevitatea. Aceasta molecula ar putea explica de ce francezii, desi sunt cunoscuti ca cei mai mari consumatori de vin rosu din lume, sufera de mai putine maladii cardiovasculare, in ciuda alimentatiei bogate in calorii.
Consumat cu moderatie, vinul rosu micsoreaza nivelul colesterolului si previne accidentele cardiovasculare. S-a descoperit recent ca bautura actioneaza si impotriva afectiunilor pulmonare si a maladiei Alzheimer. Vinul rosu, spun cercetatorii de la Harvard, este, prin actiunea sa antioxidanta, secretul longevitatii.

Curiozitati din categoria Alimente

Stiati ca doua pastile cu ulei de peste zilnic impulsioneaza creierul copiilor sa se dezvolte in trei luni cat s-ar dezvolta in trei ani?
Doua pastile cu ulei de peste zilnic impulsioneaza creierul copiilor sa se dezvolte in trei luni cat s-ar dezvolta in trei ani, sustin cercetatorii din Marea Britanie. Creierele copiilor care au primit zilnic capsule cu acizi grasi Omega-3 si Omega-6 au dezvoltat mai multa materie cenusie, ceea ce a dus la cresterea memoriei pe termen scurt si a capacitatii de invatare. In plus, timp de trei luni ei au redus cantitatea de mancare de tip fast-food, bauturi carbogazoase si au facut mai mult sport.
Daca sunteti adeptii consumului de peste de trei ori pe saptamana, aveti mari sanse sa nu va imbolnaviti de cancer. Un studiu publicat in "International Journal of Cancer" confirma efectele preventive ale pestelui gras, bogat in omega-3, asupra cancerului de prostata. Doua mii de persoane atinse de aceasta teribila maladie au fost intrebate despre obiceiurile lor alimentare, raspunsurile lor fiind comparate cu cele ale unui grup etalon. Studiul a demonstrat ca omega-3 micsoreaza riscul aparitiei acestui tip de cancer cu 43%. Dar nu doar pestele este responsabil de aceasta diferenta. Exista si un aspect genetic deoarece purtatorii genei COX-2 beneficiaza, in totalitate, de efectele protectoare ale pestelui gras.
Carnea de peste are un rol foarte important, deoarece contine fosfor, substanta necesara bunei functionari a creierului, in special a memoriei. Femeile care vor sa slabeasca trebuie sa inlocuiasca carnea de porc cu cea de ton, cel putin de doua ori pe saptamana, deoarece are putine calorii.
Uleiul de peste ajuta la cresterea rezistentei inimii si asta fiindca scade simtitor colesterolul. Totodata, ajuta la circulatia sangelui si incetineste procesul de imbatranire, distrugand toxinele din organism. Consumat cu regularitate, uleiul de peste linisteste sistemul nervos, ne ajuta sa dormim profund si sa facem fata stresului.
RUY_BLAS
Postat pe 22 Iulie 2010 18:24
Sirghea,trebuie sa si poti sa bei vin rosu!Eu una cu o tensiune care ajunge la 16-18 daca mai beau si vin rosu o sa ma mentin in forma,dar RECE
Barbie30
Postat pe 22 Iulie 2010 18:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Batoane proteice 3 De la: Artemis25 21 August 2013 12:48
Am nevoie de o mica parere 6 De la: polin 11 Noiembrie 2011 19:13
Jurnal de slabit!!!! 14 De la: kudika376160 20 Martie 2011 11:42
doctorul Catalin Moraru 36 De la: kudika127095 8 Mai 2014 15:51
Cele mai tari diete personalizate 5 De la: cornel_sabin 27 Februarie 2010 00:02