Setari Cookie-uri

Superstitii haioase

Buna
Sa stiti ca treaba cu pozatul singura e cat se poate de adevarata,cunosc mai multe fete care din mandria lor si-au facut singure poze si la un moment dat s-au despartit,oare sa fie tot coincidenta?sunt 4 pe care eu le stiu sigur,dar am mai auzit de mai multe.
O alta superstitie de care cred ca ar trebui sa tineti cont, viitoare mirese, este aceea, ca atunci cand pleci de la parinti, cand vine mirele sa te ia, sa nu plangi si sa nu te uiti in urma pana ajungi la biserica, ca te vei intoarce.
Reticenta costa dar sa ti cont de unele mici sfaturi nu te costa nimic.Dar mandria si aroganta da mai bine.
Numai bine tuturor.
liana75
Postat pe 4 Februarie 2009 14:11
DACA SE RUPE LUMINAREA UNUI DIN NASI INSEAMNA CA CEL CARUIA I S-A RUPT (MIRE SAU MIREASA ) VA MURI DE TINAR ,NU CA SE DESPART IN SENSUL CA DIVORTEAZA,SI ASA S-A INTIMPLAT LA O FAMILIE LA CARE S-A RUPT LUMINAREA IN BISERICA IN TIMPUL SLUJBEI
nemarc28
Postat pe 4 Februarie 2009 16:42
nu stiu daca este o superstitie sau doar o intamplare. dar la una din nuntile la care am participat i s-a rupt tocul miresei si in acea zi a murit baiatul nasului in accident de masina. in momentul cand s-a rupt tocul una din doamnele cu experienta a spus ca e de rau.
ade23ade
Postat pe 4 Februarie 2009 19:13
FETELOR S-AR PUTEA SA FIE UNELE SUPERSTITII SI ADEVARATE ,CHESTIA CU PLOUATUL EU ZIC CA ESTE CAM ADEV LA MINE LA NUNTA A PLOUAT LA CUNUNIA RELIGIOASA CUM AM IESIT A DAT SOARELE DAR UITE CA DUPA 5 ANI DE CASNICIE NE-AM DESPARTIT SI AVEM SI UN COPIL,SI MAI ESTE ADEV SI CHESTIA CU POZATUL SINGURA SI MIE MI-A FACUT FRATELE MEU MAI MULTE POZE SINGURA SI CHIAR MI-A FACUT SI UN TABLOU SINGURA CARE NU L-AM PUS IN RAMA CA NU-MI PLACE SA FIU SINGURA IN POZA DECI SUNT SUPERSTITII CARE UNELE SE ADEVERESC ALTELE NU CINE STIE DC..............

Postat pe 5 Februarie 2009 15:46
ceea ce povestiti la acest capitol, dupa parerea mea nu prea intra in categoria "superstitii haioase"!
am mai auzit si eu treburi din astea. nu vreau sa contrazic pe nimeni, probabil ca exista in orice exemplu cate un strop de adevar pt ca altfel n-ar comenta lumea...
parearea mea e sa ganditi pozitiv miresicilor! daca iubiti, sunteti iubite si plecati cu dreptul la drum, totul va fi bine.
raly_uca
Postat pe 5 Februarie 2009 15:59
Brrrr....
Pai din ce spuneti voi aici ar trebui sa-mi las casnicia balta. La noi s-a rupt o lumanare, a plouat, am facut poze singuri, m-am uitat in urma, m-am uitat la alte mirese, am cumparat rochia impreuna etc.
fantome
Postat pe 6 Februarie 2009 08:54
De la: fantome, la data 2009-02-06 08:54:00Brrrr....
Pai din ce spuneti voi aici ar trebui sa-mi las casnicia balta. La noi s-a rupt o lumanare, a plouat, am facut poze singuri, m-am uitat in urma, m-am uitat la alte mirese, am cumparat rochia impreuna etc.


termina fantome!!!

nu te mai lua dupa toate baliverne

du-te sa intrebi un preot sa vezi ce iti spune despre asemenea "sminteli"

dc ai credinta in D-zeu numai asta conteaza!!!

e culmea stii, cum toata lumea de pe acest forum se bate cu pumnul in pept ca are credinta in D-zeu insa toti cascam ochii si gura la toate "babismele"
si pe deasupra mai le baga si altora in cap!

Rusine!!!!

iulik_flore
Postat pe 6 Februarie 2009 11:57
urmeaza ca vara viitoare sa ma casatorec si la ce am citit m-a cam speriat si nu nebuniile cu despartitul ci partea cu muritul prefer sa nu le dau crezare celor spuse de voi
cred ca daca o mireasa ar tine cont de toate superstitiile astea ori ar lua-o razna ori nu si-ar mai face nunta mult visata
andalussya
Postat pe 6 Februarie 2009 14:01
De la: Andalussya, la data 2009-02-06 14:01:39urmeaza ca vara viitoare sa ma casatorec si la ce am citit m-a cam speriat si nu nebuniile cu despartitul ci partea cu muritul prefer sa nu le dau crezare celor spuse de voi
cred ca daca o mireasa ar tine cont de toate superstitiile astea ori ar lua-o razna ori nu si-ar mai face nunta mult visata
iulik_flore
Postat pe 6 Februarie 2009 15:14
Iubitele mele, tocmai asta era ideea...
Nici prin cap nu-mi trece sa plec urechea sau ochii la cele ce se povestesc pe aici. Ca daca m-as lua dupa ele as astepta "fatalitatea".
Fiti fericite, traiti fiecare moment si nu luati in seama superstitiile.
fantome
Postat pe 6 Februarie 2009 15:26
CU POZATU E CHIAR AIUREA,IN ZIUA DE AZI PESTE TOT TOTI FOTOGRAFII FAC PPOZE LA MIRESICI SINGURE IN DIFERITE CADRURI,DAR PESTE TOT VAD IN VITRINE MIRESE POZATE SINGUR,CE TAMPENIE.
kalis27
Postat pe 7 Februarie 2009 20:21
si eu am fost mireasa in 01.09.2007 si tot buchet din cale am avut si nu am varsat nici o lacrima pana in momentul respectiv.pt ca se spune ca calele la nunta sunt lacrimi...aaaa defapt stai ca am varsat lacrimi dar numai din cauza rasului....fati buchetul de mireasa din cale merita...
dorys_1985
Postat pe 11 Februarie 2009 20:22
si mai era ceva de genul....sa porti ceva nou ceva vecchi ceva albastru si ceva inprumutat
dorys_1985
Postat pe 11 Februarie 2009 20:27
parerea mea personala cred ca e 0.001 %din cazuri?!?!?daca tu gasesti o mireasa virgina sa mio areti si mie
dorys_1985
Postat pe 12 Februarie 2009 07:52
sa va spun si eu: inainte de nunta, mi-am luat un colier din perle cu bratara, cercei..set. toata lumea care m-a vzut a sarit in capul meu, da' toata lumea! ca aduc ghinion, ca altceva nu am gasit..ca din cate exista eu tocmai perle mi-am luat.. pana cand am vazut ca aveau un defect. si la cercei, si la colier, si se puteu rupe. asa ca mi-am luat altceva, oricum mi-am schimbat gusturile dupa, si mi-am luat niste bijuterii de argint superbe,tot cu cate o perluta in mijloc, care s-au potrivit mai mult cu rochita mea.
cat despre buchet..eu vroiam unul din cale. toata lumea iar.. ca nu trebuie..ca nu sunt bune.. si mi-am zis: de ce sa risc? :)) insa... eu nu sunt superstioasa.. si am optat pentru un buchet de trandafiri rosii. superb...
la biserica am vorbit intre noi..sa nu ne calcam in picioare..el avea pantofi de lac si riscam sa ii zgarii, eu nu vroiam sa ii am murdari..
la nunta, dupa ce m-au batut pantofii in asa hal de am sangerat.. normal ca m-am schimbat..cu alta pereche. mi-am luat dinainte 3 perechi, insa toate cu toc. pur si simplu nu imi place mie sa vad mirese in papuci sau balerini.. am mai fost la alte nunti in care mireasa s-a descaltat in picioarele goale, sau in papuci.. si nu mi-a placut niciodata. eu am zis ca in ziua nuntii o sa fiu eleganta pana la capat.
imi aduc aminte ca mi-a pus mama in pantof un ban. nustiu de ce..si in atata agitatie..sincer..nici nu imi mai amintesc...
lady_me
Postat pe 24 Februarie 2009 13:47
eu cunosc pe cineva care s-a casatorit cu lumanarile bucatele si totusi traiesc de mai ine de 35 de ani impreuna si nu au murit deci cine vrea sa creada in superstitie .
mihaelaonu
Postat pe 7 Aprilie 2009 09:38
Filmari si fotografii profesionale

Doriti sa retraiti magia din ziua nuntii voastre? Si toate acestea fara stres? Invitaþi-ne la nunta, iar noi va vom asigura cã puteti retrai aceasta zi speciala doar la atingerea unui buton. Nunta este cea mai importanta zi din viata ta. In timp, fotografiile si filmarea sunt singurele care va vor aminti de aceasta zi speciala. Pentru asta suntem noi, echipa cu peste 10 ani experienta in mass-media si in domeniul filmari si fotografii. Fie ca este o reclama TV, un videoclip sau o nunta, ImagineaNuntiiTale vine la toate evenimentele importante pentru tine! Oferim servicii de filmare si fotografiere la cea mai inalta calitate!

Pentru detalii complete despre serviciile noastre, va rugam vizitati site-ul: www.imagineanuntiitale.ro



Pentru mai multe informatii va rugam sa contactati:
Telefon: 0724 568 370; 0764 388 860
E-mail: ataimagine@gmail.com; imagineanuntiitale@yahoo.com



imagineanuntiitale
Postat pe 28 Aprilie 2009 00:07
M-ati cam speriat cu superstitiile voastre si cum eu sunt o persoan foarte superstitioasa din fire,cred ca toata noaptea nuntii o sa fiu atenta la semne si binenteles foarte,foarte STRESATA!!!!!!!!!!!!!
sau o sa ma autoconving ca toate astea sunt numai prostii si totul o sa fie bine, .....in fond DRAGOSTEA CONTEAZA.....!!!!!!
abbyra
Postat pe 28 Iulie 2009 11:00
eu n-am tinut cont de superstitii.
rochia si coronita au fost din perle, cerceii si bratara la fel. bineinteles ca multa lumea mi-a zis ca, cum de mi-am luat perle ca in ziua nuntii nu se poarta perle bla-bla-bla..., i-am ignorat total.
si eu am avut un ban in pantof.
am trecut toate fetele pe pantof pentru a vedea pe cine "trag dupa min" - asta s-a adeverit. la nici o luna dupa nunta mea domnisoara mea de onoare a anuntat ca s-a logodit si ca face nunta anul asta , si era si ea trecuta pe talpa pantofului.
apoi mai era faza cu iesitul din casa sa se faca cu piciorul drept si bineinteles ca toata lumea striga la mine sa nu ma uit inapoi ca nu e bine (nu mi-a explicat nimeni de ce). dar eu dupa nunta tot acasa am revenit ca noi stam la mine.
la noi nu e traditia cu scosul voalului si pusul baticului. dar cand am intrat in curte o matusa mi-a zis sa stau sa-mi scoata voalul din cap ca cica nu e bine sa intri in casa cu voalul
a si mi-am schimbat si pantofii dupa ce m-au furat la restaurant pentru ca mi-au facut multe rani. (dupa nunta mi-au cazut unchile de la degetele mari de la picioare din cauza pantofilor
carmela_grace
Postat pe 30 Iulie 2009 13:40
eu nu cred in aceste superstitii...cate stiu si eu, te doare mintea si alta nu...dar nu le bag in seama pt k nu vreau sa aiba vreo influenta negativa impotiva mea sau a sotului, mai ales k mai am putin si fac nunta mult visata si sper sa fi bn...si va fi cu ajutorul lui D-zeu!!
ngr28
Postat pe 30 Iulie 2009 13:58
Mi s-a spus knd vine mirele sa ma ia de aksa sa ma uit prin vergheta la el k sa am ochi toata viata numai pt el, sa-l calc in biserica k sa fiu eu cocosul si nu el,etc...Sincer niste aberatii..
ngr28
Postat pe 30 Iulie 2009 14:01
aoleu cum sa nu faci poze singura in zia nuntii tale asta chiar e super tare, n-am mai auzit asa ceva!!!!!!!!!!!!!!!
lucky_happy
Postat pe 12 August 2009 22:24
De la: lucky_z, la data 2009-08-12 22:24:22aoleu cum sa nu faci poze singura in zia nuntii tale asta chiar e super tare, n-am mai auzit asa ceva!!!!!!!!!!!!!!!


Doamne Fereste!!!!!!!!!!

Sper ca ai glumit!

Dc vei face asa, vei regreta toata viata chestia asta.........
iulik_flore
Postat pe 12 August 2009 23:25
Salutare! Am si eu o intrebare legata de fetele nemaritate care se scriu pe talpa pantofului miresei.. Primul nume care se sterge, fata respectiva se va marita , sau numele care ramane, acea fata se va marita?
grace_h
Postat pe 12 August 2009 23:40
tarot_healthy
Postat pe 20 August 2009 13:20
Buna, eu am auzit ca numele care ramane este cel al urmatoarei mirese. Dar sincer nu prea cred in superstitii
Eu de exemplu nu am prins nici un buchet de mireasa la nici o nunta, nu mi-am rupt nici un toc de la pantof, nu mi-a pus nimeni voal in cap la nici o nunta, si totusi ma marit luna viitoare
Adriss
Postat pe 31 August 2009 11:01
traim intr-o lume pline de crime,de copii abandonati si de jafuri..si Dzeu iarta.eu cred ca atunci cand vrei sa fii casatorit in fata lui Dzeu acesta nu va lasa pe nimeni,nici macar o superstitie sa ne faca vreun rau..la urma urmai ne casatorim din dragoste iar dragoste inseamna credinta..
daca vedem o mireasa atunci cand suntem noi mirese e un simplu fapt ca s-a mai casatorit cineva(si s-a mai facut nefericit un barbat:))daca il calci pe picior risti sa provoci o cearta ca ai murdarit un papuc,daca te casatoresti in mai risti sa primesti mai multe flori la nunta,daca iti cade voalul risti sa-ti strici coafura,daca itzi cade verigheta ai emotii si as mai putea continua la nesfarsit...sa fim serioase,mai bine ne gandim sa ne fie bine mai tarziu in casatorie ca belelele curg..casa de piatra fetelor!
simplueu3
Postat pe 20 Septembrie 2009 12:43
De la: liana_75, la data 2009-02-04 14:11:28Buna
Sa stiti ca treaba cu pozatul singura e cat se poate de adevarata,cunosc mai multe fete care din mandria lor si-au facut singure poze si la un moment dat s-au despartit,oare sa fie tot coincidenta?sunt 4 pe care eu le stiu sigur,dar am mai auzit de mai multe.
O alta superstitie de care cred ca ar trebui sa tineti cont, viitoare mirese, este aceea, ca atunci cand pleci de la parinti, cand vine mirele sa te ia, sa nu plangi si sa nu te uiti in urma pana ajungi la biserica, ca te vei intoarce.
Reticenta costa dar sa ti cont de unele mici sfaturi nu te costa nimic.Dar mandria si aroganta da mai bine.
Numai bine tuturor.


Asta cu uitatul in spate e ok, se poate respecta, dar sa nu plangi cand pleci de acasa nu se poate controla... eu sunt mai sensibila si la nunta mea chiar nu mi-am putut stapanii lacrimile... nu auzisem de superstitia asta inainte... dar chiar daca as fi auzit-o nu as fi putut sa o respect
Eu am tinut cont de cateva superstitii, dar sunt atatea... daca ai tine cont de toate ai face din ziua nuntii (care e cea mai frumoasa zi) un adevarat stres. Am respectat cateva:
- sa nu ma uit in spate (eu sau sotul) sau sa vad alta mireasa pana cand ies din biserica (in varianta asta o stiam eu :) )
- sa nu stea nimeni cand facem poze intre mire si mine (a vrut cineva la un moment dat dar i-am zis sa nu se supere dar nu vreau si a inteles). Poze singura am ft multe (facute chiar si de fotograful profesionist)... nu cred ca asta e o superstitie... am mai vazut mirese care au facut poze singure si au trecut peste 10 ani de la nunta lor si sunt ok si fericite alaturi de sotul lor... oricum la cati invitati au facut poze cu apartele lor la nunta noastra nu as fi putut sa ii opresc pe toti sa imi faca poze singura
b_ralu_83
Postat pe 1 Octombrie 2009 13:08
De la: simplueu3, la data 2009-09-20 12:43:28
daca vedem o mireasa atunci cand suntem noi mirese e un simplu fapt ca s-a mai casatorit cineva(si s-a mai facut nefericit un barbat:))daca il calci pe picior risti sa provoci o cearta ca ai murdarit un papuc,daca te casatoresti in mai risti sa primesti mai multe flori la nunta,daca iti cade voalul risti sa-ti strici coafura,daca itzi cade verigheta ai emotii si as mai putea continua la nesfarsit...sa fim serioase,mai bine ne gandim sa ne fie bine mai tarziu in casatorie ca belelele curg..casa de piatra fetelor!


raspberry_grace
Postat pe 2 Martie 2010 16:27
buna. sunt adina. am citi mesajele voastre cu privire la superstitii despre nunta. am sa va povestesc cate ceva poate o sa va fie de folos.
nunta am facut-o in noiembrie 2008
nu ne-a ajutat nimeni cu nimic, si nu am crezut in superstitii pana cand nu mi s-a intamplat ceva.
am reusit sa facem o nunta frumoasa singuri, dar singurul incident care ni s-a intamplat la nunta a fost la biserica, cand la intrare i-am gasit pe bunicii mei, parintii tatalui meu, care au facut eforturi sa ajunga. m-am bucurat si ne-am imbratisat, apoi am intrat in biserica la bratul nasului cand mi-am dat seama ca nu mai am voalul pe cap.
atunci am intrat in panica si am incercam sa il gasesc. in mintea mea deja incoltise ideea: doamne ce o sa se intample?
atunci nu s-a intamplat nimic, chiar totul a decurs f bine,
dar dupa 9 luni tatal meu a murit, la 54 de ani, a suferit un atac cerebral.
deci trageti concluzii!!!!!
sa fie o superstie sa nu iti cada voalul din cap in ziua nuntii sau doar o pura intamplare?
pupici
adinamaria_grace
Postat pe 16 Martie 2010 15:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Scenarii de nunta 4 De la: simplueu3 19 Aprilie 2010 21:11
Botez 25 De la: franziska_eu 20 Februarie 2012 11:11
Foto Video Trash The Dress - poezia asezata in rama 2 De la: cj25har 16 Iunie 2010 15:51
hairstylist 1 De la: kudika334634 12 Ianuarie 2011 13:45
traditii 5 De la: lif3_dr3am 19 Decembrie 2009 12:18