Setari Cookie-uri

Cum sa pui soacra la punct!

De la: agny, la data 2010-07-27 23:19:45
De la: danielascepchin, la data 2010-07-27 14:11:21Sunt soacra de 2 ani. Nora mea este mai mare decat baiatul meu cu 3 ani si jumatate, insa diferenta nu se vede absolut deloc. Baiatul meu avea 19 ani si jumatate cand s-a insurat si chiar daca am considerat ca este totusi prea devreme, nu ne-am opus, insa i-am explicat ca o casnicie implica multa maturitate si responsabilitate. Locuim impreuna, dar eu nu ma bag in treburile lor. E adevarat ca atunci cand se mai cearta (cine nu se cearta?) caut sa-i fac sa inteleaga ca viata este mult prea scurta si plina de neprevazut, asa ca timpul pierdut cu cearta este un timp irosit, mai bine l-ar petrece impreuna frumos. Nu ma intereseaza, daca ii spala, daca ii calca, poate sa faca curat la ei cand vor, sau daca vor. De gatit nora mea nu gateste, dar nici n-am pretentii. Nici eu la varsta ei nu gateam (locuiam cu bunica). Mai gatesc eu, mai gateste baiatul meu (oricum el este bucatar) sau mai gateste mama mea. De fapt eu sunt multumita de ei. Important pentru mine, este ca ei sa fie fericiti si sa se inteleaga. Oricum vremurile sunt din ce in ce mai grele, timpul trece foarte repede, iar parerea mea este ca ura si dusmania nu fac decat sa ne rideze fata si sa ne consume energia degeaba. Soacrele (mai ales mamele de baieti) trebuie sa inteleaga ca dragostea pentru mama este una, dragostea pentru sotie este alta si in momentul in care baiatul devine parinte, dragostea pentru copil este alta. Sunt distincte, pot fi la fel de puternice, chiar daca mama pica pe locul trei (asa cum este si firesc), eu cred ca fiecare avem locul nostru in inima si sufletul lui. Mai aveti un alt fiu? As dori si eu soacra ca Dvs-)
_Ira28_
Postat pe 16 Ianuarie 2011 22:58
hopa ca am dat de naiba!!!!
scorpyoW
Postat pe 16 Ianuarie 2011 23:01
Buna ziua.si eu am o probl cu soacra mea.noi locuim cu socri mei in grecia ptr k aici muncim.(eu sotul meu si socrul).de 3 ani suntem casatoriti si avem si o fetita d 2 ani.la 3 luni dupa cununie fiind ziua sotului am zis sai fac un tort.bineinteles k a inceput sami explice cum sa fac si ce sa fac.ma adus la disperare d am aruncat tot si iam zis sal fak ea.atunci a dat in mine.inainte d botez s4 nunta a inceput sami comande iar ce rochie sa iau ce flori etc.imi umbla in lucruri in dulapuri la bani in lipsa mea.ma vb d rau p unde poate iar din pakte sotul meu nu face nimic.iam zis sa ne mutam dar nu vrea.soacra ma jigneste comenteaza si multe altele.am ajuns la capatul rabdari si sunt hotarata sami iau copilul si sa ma intorc la mama mea in romania
Andreyutza1
Postat pe 24 Februarie 2011 15:21
MARE DREPTATE AI!!!
kudika468116
Postat pe 8 Noiembrie 2011 09:10
BRAVO!!!
kudika468116
Postat pe 8 Noiembrie 2011 09:22
sint de acord cu tine !!! draga URSU_LIVIA tu te auzi ce zici, esti soacra sau ai soacra ? sa lasam parazitele de soacre sa ne distruga viata, sa ajungem la spitalu de nebuni ? mama mea a trait cu soacra 25 de ani si cind o decedat soacra o crezut k va trai in liniste si pace cu taicameu dar na fost asa pt k sa imbolnavit. e grav bolnava, cind merge pe la medici, o intreaba "femei ce ai avut in viata, ce greutati si tragedii?" .soacrele care fac probleme trebuie arse pe rug.am si eu soacra si imi face viata un iad, nu traim impreuna , o vizitam 1 la 2 saptamini dar mii destul . nu se m satura de bani......blestemata sa fie !!
kudika468873
Postat pe 9 Noiembrie 2011 20:44
Nu fac referire la nimeni ca n-am dece.Deci sa nu se simta nimeni cu musca pe caciula.
Consider ca la 16-19 ani e o varsta destul de frageda sa te mariti mai ales cand viata e grea in Romania.Unde nu e grea , de fapt?Si baiat fiind sa aduci nevasta in casa mamei. Ca pe o obligatie.Chiar daca nora are servici in definitiv si la urma urmei e intimitatea femeii.A mamei.
Sa presupunem ca as fi eu soacra de baiat( momentan am doar fata). N-as fi de acord cu casatoria lui pana n-as vede ca are scoala facuta , un job bun.Daca vrea sex poate sa-si faca o prietena , sa se protejeze ..nu e musai sa se insoare.Si sa o faca cand va sti ca are unde sa stea.Dece sa imi aduca mie , vorba doamnei stem ..un alt copil pe cap? Ma uit la tatal meu , om la 63 ani.
Fratele meu locuieste cu el , si-a adus prietena acolo .El are30 ,ea habar n-am ..dar tatal meu stiu ca plateste facturi de il ia cu naduseli.Omul asta nu se poate bucura de nenorocita aia de pensie pentru ca are de platit dupa fundul la inca doi.Trebuie sa munceasca in plus ca sa se aunga cu banii.Romanii considera poate ca asa trebuie , sa-si tina plozii pe tava pana cand ies acestia la pensie.De multe ori cred ca se bucura cand fratele meu si ea pleaca la parintii ei.Sta si el linistit.Aici nu este asa. Dupa varsta de 19-20 ani marea majoritate pleaca la facultate si se muta de acasa. Parintii il viziteaza si vice-versa.Si e cel mai bine.
Dece ,pe motivul ca te-ai insurat si ai necesitati trebuie parintii sa suporte moaca nurorii sau a ginerului pana la adanci batraneti? Si sa-si mai auda si vorbe?
Am si eu soacra si nu e cea mai minunata soacra din lume .Dar macar stiu dece nu ma place si ma doare undeva.Dar nu stau cu ea si nici n-o deranjez.In vizita ma duc doar daca ne cheama .Altfel stau bine la mine acasa .Mai ma enerveaza ea cand vine pe aici dar ii spun in fatza ce am de spus.Dar repet: nu stau in casa ei si nici n-o oblig sa-mi vada moaca secunda de secunda.
Mayyyyana
Postat pe 9 Noiembrie 2011 22:19
Corect!!!
ddartificii
Postat pe 11 Noiembrie 2011 08:10
Felicitarile mele Doamna, pentru abordarea la obiect.
ddartificii
Postat pe 11 Noiembrie 2011 08:11
Nu am avut timp sa citesc toate postarile. Nu am nimic cu nicio alta soacra, dar pe soacra mea sa o ia dracu. Eram insarcinata cand mi-a murit tatal, pe neasteptate, in floarea varstei. La 10 minute dupa aflarea vestii, soacra-mea s-a infiintat la mine si a inceput sa povesteasca ce bine s-a simtit ea in excursia facuta in urma cu o zi, ce frumosi sunt calugarii, ce rele sunt calugaritele.... Eu eram muta, nu aveam nici lacrimi, eram inca in soc si ea trancanea ca dobitoaca. Nu mi-a respectat durerea.
kudikanora
Postat pe 23 Noiembrie 2011 14:41
korect,foarte bine spus!cu soacrele este imposibel de trait,sunt cu 2 fete catre mine ca nora e tare buna,da la spatele meu ma,, spala" de doamne fereste!cel mai bine e deoparte de o data, nu trebuie sa te convingi de asta!
kudika488161
Postat pe 21 Decembrie 2011 21:24
Am o soacra careia se pare ca n-am reusit sa-i intru la suflet nici dupa 6 ani de zile, intotdeauna gatesc, curetenie e mereu, nu fumez, nu ma imbrac provocator, nu vorbesc urat, am o meserie care ar face mandru orice membru familial, imi traiesc viata langa sotul meu care simt ca ma iubeste si ma respecta, la randul meu facandu-l fericit, soacrei mele oferindu-i un nepotel pe care-l adora, de care ma ocup, iar cu toate astea exista o problema care ma face sa ma indoiescde dragostea sotului meu si nu mai stiu ce sa cred si nici ce sa fac. Socrul meu e un scump, cu el ma inteleg foarte bine, nu locuiesc impreuna cu noi ci intr-un sat care se afla la 40 de km.departare de noi. Eu, sotul si copilul in varsta de 3 ani, tot la 2-3 saptamani facem naveta, sa-i aducem de la sat si sa-i ducem, mereu plini de bagaje si cumparaturi, mereu aceiasi poveste indiferent de dorintele mele, intotdeauna au cate o problema fie ea de sanatate sau de alta natura, pe soacra-mea nu o vad fericita ci mereu indispusa cand sunt in prezenta ei, ma simt vinovata pentru asta. Cand ajunge la noi mereu imi bate tot felul de apropouri cum ca ar trebui sa fac diferite lucruri in gospodarie, in mancare sa nu pun mai mult de, etc... Nu ma vorbeste de rau, e un om bun dar nu inteleg ce o face sa fie asa retinuta fata de mine, in plus e vorba ca o simt distanta si stiu ca nu o sa ma iubeasca niciodata, cand mai ramanem la ei la sat, niciodata nu stau degeaba, vreau mereu sa o ajut si sa ii fac pe plac, ii spal geamurile, ii fac curatenie, chiar si gatesc desi nu sunt in casa mea... La noi cand vine, are camera ei, care ar trebui sa fie a copiluui, uneori sta cu saptamanile, socru' meu vine azi si maine trebuie dus pentru ca lui nu-i place aglomeratia, dar totul ii leaga de noi, depind de noi. Iar soacra-mea ramane cat de mult, abia astept sa plece ca sa ma simt in largul meu. Sunt tanara, am doar24 de ani si vreau sa-mi traiesc viata langa familia mea cu problemele mele, dar se pare ca nu pot sa ma simt fericita pe deplin, tocmai pentru ca suntem incontinuu du-te-vino pentru ei, nu realizam ceva pentru noi. Eu mereu le-am cumparat cate ceva de sarbatori dar ei mie nimic si stam bine financiar. Va dati seama ca oricat de bine te-ai intelege tot apar discutii, de multe ori aveam program dartrebuia sa merg la sat fiindca asa era frumos sa ne vada ei fericiti si prezenti iar eu i-am spus ca-mi doresc sa nu mai mergem atat de des, ii ajutam oricand cu mare drag dar mai rar, in plus mama lui ma jigneste asa indiresc, dau un exemplu: copilul dormea in camera ei si m-a chemat sa-l iau, l-am ridicat si s-a trezit,pe urma asezandu-l i-am spus"tuca-l mama pe el, de ce nu dormi?!"iar ea "pai daca vorbesti tare" e o prostie pana la urma pe langa cate ar mai fi de zis, dar nu mi-a picat bine... Eu si sotul meu am ajuns sa ne certam urat de tot, imi spune sa plec ca el nu permite nimanui sa-i calce parintii in picioare desi eu nu i-am jignit in viata mea, repet, problema e soacra-mea. De multe ori ma intreb ce sa fac, cum sa ma port ca nu prea mai rezist sa le adun la suflet, mereu ii fac pe plac, nu e nimic laudabil dar mai sunt si credincioasa. Oare sunt eu prea rea, gresesc? Ma doare enorm cand vad ca ea primeaza mereu in ochii si in sufletul sotului meu.
kudika497641
Postat pe 14 Ianuarie 2012 02:34
soacreleeee:)))) nu sunt toate la fel ...dar sunt acele soacre care au facut copii doar pt a le fi sclavi (sa le intretina ,sa coordoneze ele viata fiului etc )ca doar o fac din prea multa iubire :)))).Este absurd ...cum poti sa-ti iubesti fiul cand tu ii faci rau ,il faci sa sufere ?acele soacre egoiste ,fara principii ...vedeti-va de treaba voastra si lasati copilul sa-si traiasca viata ,daca e fericit cu sotia lui, nu il bagati in mormant inaintea voastra ....cica din prea multa dragoste :))
kudika498971
Postat pe 17 Ianuarie 2012 19:44
Nu cred ca se poate avea o viata fericita atata timp cat concentrarea cuplului nu este spre familia nou-formata, ci tot spre familia de provenienta. Eu cred sincer ca trebuie sa discutati foarte serios despre problema acestei intruziuni mult, peste acceptabil (pentru tine si pentru orice om cu scaun la cap), tu si sotul tau, si sa incerci sa ii explici cum te simti si cum afecteaza asta relatia voastra si viata de familie. Nu este ceva usor, dar nici imposibil. Barbatul alaturi de care stai ar trebuie sa fie capabil sa vada imaginea "de sus", in ansamblu, pentru ca, desi nici lui nu ii este usor sa fie prins "la mijloc", trebuie facut sa inteleaga nici nu ar trebui sa existe acest "mijloc". Pur si simplu, fara vorbit de rau despre parintii lui, concentrarea TREBUIE sa fie spre voi. Mai multa distanta si din partea ta catre acesti oameni. Poti sa raresti chiar tu ceea ce vrei sa se rareasca. Nu mai mergi acolo decat atunci cand consideri. Ii explici foarte clar sotului ca, desi nu ai nimic personal impotriva socrilor, tie iti este mai bine daca vizitele se rezuma la ore, nu zile s.a.m.d. Pana la urma, va merge singur acolo si, treptat, va merge mai rar.
In plus, nu ramaneti acolo mai multe zile. Cum adica sa gatesti tu si sa smotruiesti in casa ei? Fiecare face asta in casa sa, tu acolo esti un musafir si punct. A, daca sunt bolnavi sau ti-au cerut ei, asta e altceva, dar asa, din proprie initiativa, nu are niciun rost. La fel cum nu are rost ca ea sa faca asta la voi acasa, daca voi nu cereti.

Acesti oameni, socrii tai, in absenta oricarei limite impuse de voi, vor continua sa se comporte la fel, ba chiar se poate mai rau. (Am inteles, el e mai de treaba, ea e problema - ca de obicei, dar ma voi referi in continuare la "ei", intrucat nici el nu pune capat sau nu schimba situatia in ansamblu). Limitele sunt respectate de altii doar daca noi le trasam ferm; cu respect, dar ferm. Altfel, unii oameni nu au limite. Ei traiesc bine-mersi, iar altii (tu, noi, voi) sufera din frustrarile si tensiunile tot mai mari ce se acumuleaxa. Important este de facut un front comun cu sotul. Altfel, limitele vor avea alta valoare in fata lor. Oricum ar fi, sotul va trebui sa respecte limitele interne ale relatiei voastre fata de ceea ce va inconjoara, pe care vei incepe sa le trasezi tu, cat mai repede.
Tu nu esti o persoana rea, nimeni care incearca sa isi duca o viata de familie linistita, nu este. Faptul ca esti credincioasa nu te poate decat ajuta. Insa asta nu inseamna ca trebuie sa fim "caii de bataie" ai altor persoane. Una e ajutorul, alta sunt capriciile! Iar, din ceea ce ai descris tu, aste-s doar mofturi de soacra cu pretentii.
Nu vreau sa o lungesc prea mult, dar asta e parerea mea (a unui om trecut prin probleme de genul asta, cu urmari nu fericite de multe ori).
In concluzie: limite de trasat si respectat, fara a ceda la santajul afectiv practicat de sot/alte persoane. Daca vei pleca, asa cum ti s-a sugerat, sotul tau nu va avea decat de pierdut. Si atunci nu isi va continua viata cu ai sai. Oricum, e bine sa stie ca se poate si asta, se poate sa pleci daca lucrurile nu se vor imbunatati pentru tine si mai ales pentru voi. Intr-un cuplu, ambii au acelasi drept de a fi fericiti. Nu unul sa sufere si altul sa ii fie satisfacute pretentiile. Si totul pentru a nu se supara mami si tati. Te rog... Fa ceva pentru tine si pentru voi (inclusiv copil), iar cui nu ii convine, asta e, sa vedem ce se va intampla. E viata voastra si e pacat sa fie umbrita de altii. Tinem si la parinti, dar fiecare trebuie sa isi asume pretentiile si sentimentele. Nu suntem noi responsabili pentru toata lumea. Ci doar pentru noi si partial pentru familia nou formata.
Curaj, faptul ca iti vei declara si sustine parerile nu te face mai rea, ci mai puternica.
Sunt sigura ca multe femei (si nu numai) sunt in asentimentul tau, gandeste-te ca nu esti singura care a facut sau face asta, dar mai ales gandeste-te ca e necesar. Si o vei face.
polar1
Postat pe 15 Februarie 2012 16:12
Raspunsul era pentru kudika497641
Succes tuturor in vietile voastre!
polar1
Postat pe 15 Februarie 2012 16:14
Doamne,citesc si ma crucesc!Singurul meu sfat pentru tineri este ca acestia sa nu locuiasca cu parintii cand sunt in cuplu deoarece oricit de docili ar fi si unii si altii tot vor iesii discutii! Pentru fetele ce sufera din cauza soacrelor le sfatuiesc sa le plateasca cu bunatate soacrelor si au sa vada rezultatul suferintei lor! Eu una asa am facut si la fiecare jignire ,injuratura,birfa ,am zimbit prefacandu-ma ca nu aud!Saraca cred ca a ajuns la balamuc de nervi!La rindul meu sunt viitoare soacra din trei directii si toti au plecat pe drumul lor!Ca vor lua o nevasta neagra,verde,saraca etc este problema lor si nu comentez atita timp cat se intretin si nu stau pe capul meu!Si ei si noi avem dreptul la viata!Cand vin acasa la sfirsit de saptamina stau si le bucataresc ,ii servesc si le fac pachete in mod egal,le spal rufe etc,ajut cu ce pot dar toti muncesc si fac studii asa ca merita sa fie ajutati(nu le dau bani).Deci dragi copii indiferent cat va este de greu nu stati cu parintii pentru nimic in lume,voi va certati,voi va impacati si nu are nimeni dreptul sa va comande viata doar pentru ca va facut! Parintii trebuiesc respectati dar familia este formata din cei doi tineri .......parintii ies din schema si cad pe locul 2 loc care pe mine ma aranjeaza si nu imi doresc decit sa fie copiii fericiti nu sa-mi miroase mie basinile si sa-mi suporte toanele de baba! Sa fiti fericiti !
kudika1993
Postat pe 15 Februarie 2012 22:04
De la: kudika1993, la data 2012-02-15 22:04:28Doamne,citesc si ma crucesc!Singurul meu sfat pentru tineri este ca acestia sa nu locuiasca cu parintii cand sunt in cuplu deoarece oricit de docili ar fi si unii si altii tot vor iesii discutii! Pentru fetele ce sufera din cauza soacrelor le sfatuiesc sa le plateasca cu bunatate soacrelor si au sa vada rezultatul suferintei lor! Eu una asa am facut si la fiecare jignire ,injuratura,birfa ,am zimbit prefacandu-ma ca nu aud!Saraca cred ca a ajuns la balamuc de nervi!La rindul meu sunt viitoare soacra din trei directii si toti au plecat pe drumul lor!Ca vor lua o nevasta neagra,verde,saraca etc este problema lor si nu comentez atita timp cat se intretin si nu stau pe capul meu!Si ei si noi avem dreptul la viata!Cand vin acasa la sfirsit de saptamina stau si le bucataresc ,ii servesc si le fac pachete in mod egal,le spal rufe etc,ajut cu ce pot dar toti muncesc si fac studii asa ca merita sa fie ajutati(nu le dau bani).Deci dragi copii indiferent cat va este de greu nu stati cu parintii pentru nimic in lume,voi va certati,voi va impacati si nu are nimeni dreptul sa va comande viata doar pentru ca va facut! Parintii trebuiesc respectati dar familia este formata din cei doi tineri .......parintii ies din schema si cad pe locul 2 loc care pe mine ma aranjeaza si nu imi doresc decit sa fie copiii fericiti nu sa-mi miroase mie basinile si sa-mi suporte toanele de baba! Sa fiti fericiti !


Cata dreptate ai...
franziska_eu
Postat pe 16 Februarie 2012 12:17
De la: kudika497641, la data 2012-01-14 02:34:00Am o soacra careia se pare ca n-am reusit sa-i intru la suflet nici dupa 6 ani de zile, intotdeauna gatesc, curetenie e mereu, nu fumez, nu ma imbrac provocator, nu vorbesc urat, am o meserie care ar face mandru orice membru familial, imi traiesc viata langa sotul meu care simt ca ma iubeste si ma respecta, la randul meu facandu-l fericit, soacrei mele oferindu-i un nepotel pe care-l adora, de care ma ocup, iar cu toate astea exista o problema care ma face sa ma indoiescde dragostea sotului meu si nu mai stiu ce sa cred si nici ce sa fac. Socrul meu e un scump, cu el ma inteleg foarte bine, nu locuiesc impreuna cu noi ci intr-un sat care se afla la 40 de km.departare de noi. Eu, sotul si copilul in varsta de 3 ani, tot la 2-3 saptamani facem naveta, sa-i aducem de la sat si sa-i ducem, mereu plini de bagaje si cumparaturi, mereu aceiasi poveste indiferent de dorintele mele, intotdeauna au cate o problema fie ea de sanatate sau de alta natura, pe soacra-mea nu o vad fericita ci mereu indispusa cand sunt in prezenta ei, ma simt vinovata pentru asta. Cand ajunge la noi mereu imi bate tot felul de apropouri cum ca ar trebui sa fac diferite lucruri in gospodarie, in mancare sa nu pun mai mult de, etc... Nu ma vorbeste de rau, e un om bun dar nu inteleg ce o face sa fie asa retinuta fata de mine, in plus e vorba ca o simt distanta si stiu ca nu o sa ma iubeasca niciodata, cand mai ramanem la ei la sat, niciodata nu stau degeaba, vreau mereu sa o ajut si sa ii fac pe plac, ii spal geamurile, ii fac curatenie, chiar si gatesc desi nu sunt in casa mea... La noi cand vine, are camera ei, care ar trebui sa fie a copiluui, uneori sta cu saptamanile, socru' meu vine azi si maine trebuie dus pentru ca lui nu-i place aglomeratia, dar totul ii leaga de noi, depind de noi. Iar soacra-mea ramane cat de mult, abia astept sa plece ca sa ma simt in largul meu. Sunt tanara, am doar24 de ani si vreau sa-mi traiesc viata langa familia mea cu problemele mele, dar se pare ca nu pot sa ma simt fericita pe deplin, tocmai pentru ca suntem incontinuu du-te-vino pentru ei, nu realizam ceva pentru noi. Eu mereu le-am cumparat cate ceva de sarbatori dar ei mie nimic si stam bine financiar. Va dati seama ca oricat de bine te-ai intelege tot apar discutii, de multe ori aveam program dartrebuia sa merg la sat fiindca asa era frumos sa ne vada ei fericiti si prezenti iar eu i-am spus ca-mi doresc sa nu mai mergem atat de des, ii ajutam oricand cu mare drag dar mai rar, in plus mama lui ma jigneste asa indiresc, dau un exemplu: copilul dormea in camera ei si m-a chemat sa-l iau, l-am ridicat si s-a trezit,pe urma asezandu-l i-am spus"tuca-l mama pe el, de ce nu dormi?!"iar ea "pai daca vorbesti tare" e o prostie pana la urma pe langa cate ar mai fi de zis, dar nu mi-a picat bine... Eu si sotul meu am ajuns sa ne certam urat de tot, imi spune sa plec ca el nu permite nimanui sa-i calce parintii in picioare desi eu nu i-am jignit in viata mea, repet, problema e soacra-mea. De multe ori ma intreb ce sa fac, cum sa ma port ca nu prea mai rezist sa le adun la suflet, mereu ii fac pe plac, nu e nimic laudabil dar mai sunt si credincioasa. Oare sunt eu prea rea, gresesc? Ma doare enorm cand vad ca ea primeaza mereu in ochii si in sufletul sotului meu.


Daca ai fost buna pana acum si n-ai fost apreciata de soacra ta, schimba foaia si devino indiferenta la orice dorinta de-a ei, nu o mai ajuta la treburile gospodaresti, ca doar aceea e casa ei si nu casa ta, nu o mai gazdui la tine acasa, nu-i mai permite ca in casa ta sa se poarta de parca ea ar fi stapana casei, nu-i mai permite sa te critice din orice, invata sa-i impui niste limite in comportamentul ei fata de tine, dar si tu impune-ti sa nu mai te manifesti fara personalitate in fata ei, infrunt-o si arata-i cand e cazul sa stea in banca ei.

Femeia asta o sa te desparta de sotul tau, daca n-o potolesti. Discuta cu sotul tau si spune-i ca se impune sa-i puneti niste limite soacrei tale, atunci cand vine pe la voi sau cand esti nevoita si sunteti nevoiti sa interactionati cu ea. Nu mai accepta orice mizerie si orice interventie in viata ta din partea acestei femei atat de autoritare.

Invata sa te impui si sa impui niste limite, mai ales celor ce-ti incalca principiile, viata, alegerile. Iar sotul tau trebuie sa priceapa ca acum tu, el si copilul vostru formati o familie care ar trebui sa fie la fel de importanta sau, si mai bine, cu mult mai importanta decat familia din care provine. E timpul ca soacra ta si sotul tau sa accepte ca orice pui, atunci cand prinde aripi, zboara din cuib si-si formeaza propria sa familie.
franziska_eu
Postat pe 16 Februarie 2012 12:29
De la: franziska_eu, la data 2012-02-16 12:29:38
De la: kudika497641, la data 2012-01-14 02:34:00Am o soacra careia se pare ca n-am reusit sa-i intru la suflet nici dupa 6 ani de zile, intotdeauna gatesc, curetenie e mereu, nu fumez, nu ma imbrac provocator, nu vorbesc urat, am o meserie care ar face mandru orice membru familial, imi traiesc viata langa sotul meu care simt ca ma iubeste si ma respecta, la randul meu facandu-l fericit, soacrei mele oferindu-i un nepotel pe care-l adora, de care ma ocup, iar cu toate astea exista o problema care ma face sa ma indoiescde dragostea sotului meu si nu mai stiu ce sa cred si nici ce sa fac. Socrul meu e un scump, cu el ma inteleg foarte bine, nu locuiesc impreuna cu noi ci intr-un sat care se afla la 40 de km.departare de noi. Eu, sotul si copilul in varsta de 3 ani, tot la 2-3 saptamani facem naveta, sa-i aducem de la sat si sa-i ducem, mereu plini de bagaje si cumparaturi, mereu aceiasi poveste indiferent de dorintele mele, intotdeauna au cate o problema fie ea de sanatate sau de alta natura, pe soacra-mea nu o vad fericita ci mereu indispusa cand sunt in prezenta ei, ma simt vinovata pentru asta. Cand ajunge la noi mereu imi bate tot felul de apropouri cum ca ar trebui sa fac diferite lucruri in gospodarie, in mancare sa nu pun mai mult de, etc... Nu ma vorbeste de rau, e un om bun dar nu inteleg ce o face sa fie asa retinuta fata de mine, in plus e vorba ca o simt distanta si stiu ca nu o sa ma iubeasca niciodata, cand mai ramanem la ei la sat, niciodata nu stau degeaba, vreau mereu sa o ajut si sa ii fac pe plac, ii spal geamurile, ii fac curatenie, chiar si gatesc desi nu sunt in casa mea... La noi cand vine, are camera ei, care ar trebui sa fie a copiluui, uneori sta cu saptamanile, socru' meu vine azi si maine trebuie dus pentru ca lui nu-i place aglomeratia, dar totul ii leaga de noi, depind de noi. Iar soacra-mea ramane cat de mult, abia astept sa plece ca sa ma simt in largul meu. Sunt tanara, am doar24 de ani si vreau sa-mi traiesc viata langa familia mea cu problemele mele, dar se pare ca nu pot sa ma simt fericita pe deplin, tocmai pentru ca suntem incontinuu du-te-vino pentru ei, nu realizam ceva pentru noi. Eu mereu le-am cumparat cate ceva de sarbatori dar ei mie nimic si stam bine financiar. Va dati seama ca oricat de bine te-ai intelege tot apar discutii, de multe ori aveam program dartrebuia sa merg la sat fiindca asa era frumos sa ne vada ei fericiti si prezenti iar eu i-am spus ca-mi doresc sa nu mai mergem atat de des, ii ajutam oricand cu mare drag dar mai rar, in plus mama lui ma jigneste asa indiresc, dau un exemplu: copilul dormea in camera ei si m-a chemat sa-l iau, l-am ridicat si s-a trezit,pe urma asezandu-l i-am spus"tuca-l mama pe el, de ce nu dormi?!"iar ea "pai daca vorbesti tare" e o prostie pana la urma pe langa cate ar mai fi de zis, dar nu mi-a picat bine... Eu si sotul meu am ajuns sa ne certam urat de tot, imi spune sa plec ca el nu permite nimanui sa-i calce parintii in picioare desi eu nu i-am jignit in viata mea, repet, problema e soacra-mea. De multe ori ma intreb ce sa fac, cum sa ma port ca nu prea mai rezist sa le adun la suflet, mereu ii fac pe plac, nu e nimic laudabil dar mai sunt si credincioasa. Oare sunt eu prea rea, gresesc? Ma doare enorm cand vad ca ea primeaza mereu in ochii si in sufletul sotului meu.


Daca ai fost buna pana acum si n-ai fost apreciata de soacra ta, schimba foaia si devino indiferenta la orice dorinta de-a ei, nu o mai ajuta la treburile gospodaresti, ca doar aceea e casa ei si nu casa ta, nu o mai gazdui la tine acasa, nu-i mai permite ca in casa ta sa se poarta de parca ea ar fi stapana casei, nu-i mai permite sa te critice din orice, invata sa-i impui niste limite in comportamentul ei fata de tine, dar si tu impune-ti sa nu mai te manifesti fara personalitate in fata ei, infrunt-o si arata-i cand e cazul sa stea in banca ei.

Femeia asta o sa te desparta de sotul tau, daca n-o potolesti. Discuta cu sotul tau si spune-i ca se impune sa-i puneti niste limite soacrei tale, atunci cand vine pe la voi sau cand esti nevoita si sunteti nevoiti sa interactionati cu ea. Nu mai accepta orice mizerie si orice interventie in viata ta din partea acestei femei atat de autoritare.

Invata sa te impui si sa impui niste limite, mai ales celor ce-ti incalca principiile, viata, alegerile. Iar sotul tau trebuie sa priceapa ca acum tu, el si copilul vostru formati o familie care ar trebui sa fie la fel de importanta sau, si mai bine, cu mult mai importanta decat familia din care provine. E timpul ca soacra ta si sotul tau sa accepte ca orice pui, atunci cand prinde aripi, zboara din cuib si-si formeaza propria sa familie.


*sa se poarte
franziska_eu
Postat pe 16 Februarie 2012 12:30
De la: Andreyutza1, la data 2011-02-24 15:21:02Buna ziua.si eu am o probl cu soacra mea.noi locuim cu socri mei in grecia ptr k aici muncim.(eu sotul meu si socrul).de 3 ani suntem casatoriti si avem si o fetita d 2 ani.la 3 luni dupa cununie fiind ziua sotului am zis sai fac un tort.bineinteles k a inceput sami explice cum sa fac si ce sa fac.ma adus la disperare d am aruncat tot si iam zis sal fak ea.atunci a dat in mine.inainte d botez s4 nunta a inceput sami comande iar ce rochie sa iau ce flori etc.imi umbla in lucruri in dulapuri la bani in lipsa mea.ma vb d rau p unde poate iar din pakte sotul meu nu face nimic.iam zis sa ne mutam dar nu vrea.soacra ma jigneste comenteaza si multe altele.am ajuns la capatul rabdari si sunt hotarata sami iau copilul si sa ma intorc la mama mea in romania


Criza ta de isterie a declansat urmarea! Sincer si tu ai gresit dar nimic in lumea asta nu-i da dreptul sa te lovesca nici ei dar nici sotului tau!Dar sotul tau e papagal? El ce naibilor face?Asteapta sa va stringeti de git una pe alta? Eu in locul tau cand a inceput soacra cu directivele i-as fi aruncat o privire galesa spunindu-i ca ma simt rau si o rog pe ea sa faca ca ea stie mai bine!Se simtea si gidilata la orgoliu si nici nu isi iesea din fire sa faca ce a facut.Revenind la partea cu isteria daca ai facut cu mine o criza de genul nu iti ziceam nimic dar iti puneam bagajul la usa si dusa erai.(lasind la o parte faptul ca eu nu las copiii sa faca nimic ca destul or sa faca la casele lor si nici nu mai stau cu mine decit la sfirsit de saptamina cand se "aprovizioneaza",si lasind la o parte faptul ca nu ma poate inerva nimicincit sa tip,sa lovesc ,sa arunc etc).Reflecteaza putin si la comportamentul tau ca daca faci asa si cu mama ta ajungi in aceeasi situatie!
kudika1993
Postat pe 16 Februarie 2012 12:36
De la: kudika497641, la data 2012-01-14 02:34:00Am o soacra careia se pare ca n-am reusit sa-i intru la suflet nici dupa 6 ani de zile, intotdeauna gatesc, curetenie e mereu, nu fumez, nu ma imbrac provocator, nu vorbesc urat, am o meserie care ar face mandru orice membru familial, imi traiesc viata langa sotul meu care simt ca ma iubeste si ma respecta, la randul meu facandu-l fericit, soacrei mele oferindu-i un nepotel pe care-l adora, de care ma ocup, iar cu toate astea exista o problema care ma face sa ma indoiescde dragostea sotului meu si nu mai stiu ce sa cred si nici ce sa fac. Socrul meu e un scump, cu el ma inteleg foarte bine, nu locuiesc impreuna cu noi ci intr-un sat care se afla la 40 de km.departare de noi. Eu, sotul si copilul in varsta de 3 ani, tot la 2-3 saptamani facem naveta, sa-i aducem de la sat si sa-i ducem, mereu plini de bagaje si cumparaturi, mereu aceiasi poveste indiferent de dorintele mele, intotdeauna au cate o problema fie ea de sanatate sau de alta natura, pe soacra-mea nu o vad fericita ci mereu indispusa cand sunt in prezenta ei, ma simt vinovata pentru asta. Cand ajunge la noi mereu imi bate tot felul de apropouri cum ca ar trebui sa fac diferite lucruri in gospodarie, in mancare sa nu pun mai mult de, etc... Nu ma vorbeste de rau, e un om bun dar nu inteleg ce o face sa fie asa retinuta fata de mine, in plus e vorba ca o simt distanta si stiu ca nu o sa ma iubeasca niciodata, cand mai ramanem la ei la sat, niciodata nu stau degeaba, vreau mereu sa o ajut si sa ii fac pe plac, ii spal geamurile, ii fac curatenie, chiar si gatesc desi nu sunt in casa mea... La noi cand vine, are camera ei, care ar trebui sa fie a copiluui, uneori sta cu saptamanile, socru' meu vine azi si maine trebuie dus pentru ca lui nu-i place aglomeratia, dar totul ii leaga de noi, depind de noi. Iar soacra-mea ramane cat de mult, abia astept sa plece ca sa ma simt in largul meu. Sunt tanara, am doar24 de ani si vreau sa-mi traiesc viata langa familia mea cu problemele mele, dar se pare ca nu pot sa ma simt fericita pe deplin, tocmai pentru ca suntem incontinuu du-te-vino pentru ei, nu realizam ceva pentru noi. Eu mereu le-am cumparat cate ceva de sarbatori dar ei mie nimic si stam bine financiar. Va dati seama ca oricat de bine te-ai intelege tot apar discutii, de multe ori aveam program dartrebuia sa merg la sat fiindca asa era frumos sa ne vada ei fericiti si prezenti iar eu i-am spus ca-mi doresc sa nu mai mergem atat de des, ii ajutam oricand cu mare drag dar mai rar, in plus mama lui ma jigneste asa indiresc, dau un exemplu: copilul dormea in camera ei si m-a chemat sa-l iau, l-am ridicat si s-a trezit,pe urma asezandu-l i-am spus"tuca-l mama pe el, de ce nu dormi?!"iar ea "pai daca vorbesti tare" e o prostie pana la urma pe langa cate ar mai fi de zis, dar nu mi-a picat bine... Eu si sotul meu am ajuns sa ne certam urat de tot, imi spune sa plec ca el nu permite nimanui sa-i calce parintii in picioare desi eu nu i-am jignit in viata mea, repet, problema e soacra-mea. De multe ori ma intreb ce sa fac, cum sa ma port ca nu prea mai rezist sa le adun la suflet, mereu ii fac pe plac, nu e nimic laudabil dar mai sunt si credincioasa. Oare sunt eu prea rea, gresesc? Ma doare enorm cand vad ca ea primeaza mereu in ochii si in sufletul sotului meu.

Draga mamii,niciodata o soacra oricit ar fi ea de buna nu o sa-si iubeasca nora ca pe copilul ei deci trebuie sa nu te mai gindesti la "dragostea ei" si sa pui accentul pe familia ta! Cand te duci in minunatele vizite cu sotul tau da-te lovita ca esti bolnava ,stai in pat si lasa-i pe ei sa-si faca treburile ca tu nu poti!Sa se ocupe si de copil ca nu i se intimpla nimic doua zile! Nu mai cumpara nimic ,sa cumpere sotul tau ca sunt ai lui(te faci ca ai uitat).Indiferent ce face baba cloanta nu o birfi la fiul ei ca din ceea ce ai scris este mamos si tot tu pici vinovata!In fata lui fi numai un zimbet cu scorpia dar pe partea cealalta declari razboiul rece.Cand vine la tine cauta sa te plimbi cu ,copilul ,sa faci cumparaturi ,ignora ca ea este acolo si nu sta in prezenta ei dacit cand sotul tau e linga tine (nu uita sa fi lapte si miere de fata cu el)!Succes ca poti si ai sa ai rezultate !
kudika1993
Postat pe 16 Februarie 2012 12:50
buna! imi place foarte mult modul in care ai raspuns:) se vede ca ai determinare si stii foarte bine ce vrei,lucru pe care mereu il voi aprecia! si eu ma confrunt cu aceeasi situatie...vechea problema... soacra mea e o denumire generica...de fapt...am cam 3:D mama prietenului meu este o femeie deosebita insa...ea mai are 2 surori..care s-au ocupat si ele de baiat...si din pacate au ajuns sa ii scoata ochii pentru acest ajutor..si mereu i-au pretins ca este datoria lui sa le ajute...sa le slugareasca...si acum vor sa ii controleze viata..la inceputul relatiei mele cu el..il sunau daca indrazneam cumva sa stam pana mai tarziu in oras...sunau un barbat de 24 de ani sa ii ceara socoteala..ca pe unde umbla...ca sa vina acasa..de parca era copil de 5 ani...fara sa ma cunoasca vorbeau urat la adresa mea.Cu toate acestea, la un moment dat i-am spus iubitului meu ca sunt pregatita sa fac cunostinta cu ele..surprinzator...s-au comportat frumos...si totul a mers de minune...cam o luna..dupa care au inceput sa ii reproseze ca le neglijeaza...ca s-a schimbat de cand e cu mine...si ca vezi draga doamne eu stau pe banii lui, in conditiile in care eu nu i-am permis lui vreodata sa imi plateasca vreun suc in oras...mereu am dorit sa fiu independenta si sa imi platesc ceea ce consum..M-am comportat ireprosabil cu ele...ne faceau program duminica de duminica...am zis sa las de la mine...dar mai nou...el este invitat la masa insa pe mine nu ma cheama...vor sa ma excluda...si nu inteleg de ce se comporta asa...se comporta ca si cum ar fi geloase,sunt rautacioase si sincer am suferit foarte mult.Eu chiar am vrut ca totul sa fie ok..poate ca nu am procedat foarte bine,dar i-am spus iubitului ca daca merge la astfel de 'mese' de unde eu sunt exclusa, cu toata suferinta ma voi vedea nevoita sa renunt la el.Pt mine asta ar insemna ca el sa se complaca in aceasta situatie si sa le permita sa isi bata joc de mine si de relatia noastra dupa bunul plac..el a cam racit relatiile cu ele(desi locuieste cu ele) si nici nu s-a dus la acele 'mese' la care eu nu eram invitata.Ma doare sa il vad pus in aceasta situatie...dar nu pot tolera ideea de a fi exclusa doar pentru ca ele nu vor sa accepte ca are si el dreptul la viata privata. Ele nu au ceva personal cu mine..lle deranjeaza pur si simplu ideea k exista altcineva in viata lui..nu suporta ideea ca ele nu mai sunt pe primul plan si au impresia ca il pierd si in loc sa faca astfel incat sa ne intelegem ca oamenii reactioneaza intr-o maniera absurda si infantila.
helena_helena
Postat pe 20 Februarie 2012 15:23
De la: helena_helena, la data 2012-02-20 15:23:03buna! imi place foarte mult modul in care ai raspuns:) se vede ca ai determinare si stii foarte bine ce vrei,lucru pe care mereu il voi aprecia! si eu ma confrunt cu aceeasi situatie...vechea problema... soacra mea e o denumire generica...de fapt...am cam 3:D mama prietenului meu este o femeie deosebita insa...ea mai are 2 surori..care s-au ocupat si ele de baiat...si din pacate au ajuns sa ii scoata ochii pentru acest ajutor..si mereu i-au pretins ca este datoria lui sa le ajute...sa le slugareasca...si acum vor sa ii controleze viata..la inceputul relatiei mele cu el..il sunau daca indrazneam cumva sa stam pana mai tarziu in oras...sunau un barbat de 24 de ani sa ii ceara socoteala..ca pe unde umbla...ca sa vina acasa..de parca era copil de 5 ani...fara sa ma cunoasca vorbeau urat la adresa mea.Cu toate acestea, la un moment dat i-am spus iubitului meu ca sunt pregatita sa fac cunostinta cu ele..surprinzator...s-au comportat frumos...si totul a mers de minune...cam o luna..dupa care au inceput sa ii reproseze ca le neglijeaza...ca s-a schimbat de cand e cu mine...si ca vezi draga doamne eu stau pe banii lui, in conditiile in care eu nu i-am permis lui vreodata sa imi plateasca vreun suc in oras...mereu am dorit sa fiu independenta si sa imi platesc ceea ce consum..M-am comportat ireprosabil cu ele...ne faceau program duminica de duminica...am zis sa las de la mine...dar mai nou...el este invitat la masa insa pe mine nu ma cheama...vor sa ma excluda...si nu inteleg de ce se comporta asa...se comporta ca si cum ar fi geloase,sunt rautacioase si sincer am suferit foarte mult.Eu chiar am vrut ca totul sa fie ok..poate ca nu am procedat foarte bine,dar i-am spus iubitului ca daca merge la astfel de 'mese' de unde eu sunt exclusa, cu toata suferinta ma voi vedea nevoita sa renunt la el.Pt mine asta ar insemna ca el sa se complaca in aceasta situatie si sa le permita sa isi bata joc de mine si de relatia noastra dupa bunul plac..el a cam racit relatiile cu ele(desi locuieste cu ele) si nici nu s-a dus la acele 'mese' la care eu nu eram invitata.Ma doare sa il vad pus in aceasta situatie...dar nu pot tolera ideea de a fi exclusa doar pentru ca ele nu vor sa accepte ca are si el dreptul la viata privata. Ele nu au ceva personal cu mine..lle deranjeaza pur si simplu ideea k exista altcineva in viata lui..nu suporta ideea ca ele nu mai sunt pe primul plan si au impresia ca il pierd si in loc sa faca astfel incat sa ne intelegem ca oamenii reactioneaza intr-o maniera absurda si infantila.
helena_helena
Postat pe 20 Februarie 2012 16:39
De la: helena_helena, la data 2012-02-20 15:23:03buna! imi place foarte mult modul in care ai raspuns:) se vede ca ai determinare si stii foarte bine ce vrei,lucru pe care mereu il voi aprecia! si eu ma confrunt cu aceeasi situatie...vechea problema... soacra mea e o denumire generica...de fapt...am cam 3:D mama prietenului meu este o femeie deosebita insa...ea mai are 2 surori..care s-au ocupat si ele de baiat...si din pacate au ajuns sa ii scoata ochii pentru acest ajutor..si mereu i-au pretins ca este datoria lui sa le ajute...sa le slugareasca...si acum vor sa ii controleze viata..la inceputul relatiei mele cu el..il sunau daca indrazneam cumva sa stam pana mai tarziu in oras...sunau un barbat de 24 de ani sa ii ceara socoteala..ca pe unde umbla...ca sa vina acasa..de parca era copil de 5 ani...fara sa ma cunoasca vorbeau urat la adresa mea.Cu toate acestea, la un moment dat i-am spus iubitului meu ca sunt pregatita sa fac cunostinta cu ele..surprinzator...s-au comportat frumos...si totul a mers de minune...cam o luna..dupa care au inceput sa ii reproseze ca le neglijeaza...ca s-a schimbat de cand e cu mine...si ca vezi draga doamne eu stau pe banii lui, in conditiile in care eu nu i-am permis lui vreodata sa imi plateasca vreun suc in oras...mereu am dorit sa fiu independenta si sa imi platesc ceea ce consum..M-am comportat ireprosabil cu ele...ne faceau program duminica de duminica...am zis sa las de la mine...dar mai nou...el este invitat la masa insa pe mine nu ma cheama...vor sa ma excluda...si nu inteleg de ce se comporta asa...se comporta ca si cum ar fi geloase,sunt rautacioase si sincer am suferit foarte mult.Eu chiar am vrut ca totul sa fie ok..poate ca nu am procedat foarte bine,dar i-am spus iubitului ca daca merge la astfel de 'mese' de unde eu sunt exclusa, cu toata suferinta ma voi vedea nevoita sa renunt la el.Pt mine asta ar insemna ca el sa se complaca in aceasta situatie si sa le permita sa isi bata joc de mine si de relatia noastra dupa bunul plac..el a cam racit relatiile cu ele(desi locuieste cu ele) si nici nu s-a dus la acele 'mese' la care eu nu eram invitata.Ma doare sa il vad pus in aceasta situatie...dar nu pot tolera ideea de a fi exclusa doar pentru ca ele nu vor sa accepte ca are si el dreptul la viata privata. Ele nu au ceva personal cu mine..lle deranjeaza pur si simplu ideea k exista altcineva in viata lui..nu suporta ideea ca ele nu mai sunt pe primul plan si au impresia ca il pierd si in loc sa faca astfel incat sa ne intelegem ca oamenii reactioneaza intr-o maniera absurda si infantila.


Imi place foarte mult modul tau profund de a gandi si capacitatea de a-ti analiza corect si obiectiv atat propria atitudine, cat si pe a altora. Nu am ce sfat sa-ti ofer pentru ca tu stii singura ce ai de facut, din cate am bagat de seama, oricum, daca iubitul tau nu ia atitudine fata de matusi, sa nu va desparta scorpiile acelea de matusi pana la urma, Doamne fereste. Iar data viitoare cand ii mai intalnesti matusile nu mai fi atat de toleranta si ingaduitoare, daca te deranjeaza cu ceva, pune-le la punct.
franziska_eu
Postat pe 20 Februarie 2012 20:01
femeie tu esti nebuna!!!!!! esti tiparul de soacra perfecta care vede in nevasta sotului ei decat o intrusa. O mama cand naste un copil isi doreste numai lucruri bune pt el dar tu nu il lasi sa aleaga de parca nu e in stare... parca nu l-ar duce si pe el capul ce alegeri face. Mamele de baieti care urasc atat de mult nurorile sau iubitele baietilor lor sunt niste femei alintate si egosite. Transforma baiatul intr-un clovn, sclav personal. Oare de ce sunt toate mamele de baieti atat de acre si nesuferite?
Si plus de asta.
Niciodata nu o sa mearga intr-o casa sa existe mai multe femei.
O singura femeie trebuie sa fie prezenta acolo. indiferent ca este mama, fiica ...

rody5
Postat pe 29 Februarie 2012 15:34
scze raspunsul trebuia dat unei Doamne........ nascuta in 70 de la alta pagina.
Oricum :P
O zi buna fetelor!
rody5
Postat pe 29 Februarie 2012 15:37
De la: kudika498971, la data 2012-01-17 19:44:29soacreleeee:)))) nu sunt toate la fel ...dar sunt acele soacre care au facut copii doar pt a le fi sclavi (sa le intretina ,sa coordoneze ele viata fiului etc )ca doar o fac din prea multa iubire :)))).Este absurd ...cum poti sa-ti iubesti fiul cand tu ii faci rau ,il faci sa sufere ?acele soacre egoiste ,fara principii ...vedeti-va de treaba voastra si lasati copilul sa-si traiasca viata ,daca e fericit cu sotia lui, nu il bagati in mormant inaintea voastra ....cica din prea multa dragoste :))


...din pacate exista asemenea specimene...sper sa nu aveti ghinionul sa dati peste ele!!
arrwen_y
Postat pe 20 Martie 2012 09:53
De la: ILUTAPAULA, la data 2009-01-08 20:55:09SUNT IN TOTALITATE DE ACORD CU TINE.PE FATA MA INTELEG CU SOACRA MEA DAR PE LA SPATE NUMAI EU STIU CATE INDUR.E O PREFACUTA SI CU ASTA AM SPUS TOTUL DESPRE EA.SI PLUS DE ASTA STAU CU EA CU SOCRUL MEU SI CU CUMNATA MEA SI 2 FETE INTR-O CASA.AM IMBATRANIT IN 10 LUNI CAT ALTELE IN 30 DE ANI.MOOOOOOOOOOOOOORRRRR SAU DIVORTEZ.DIN 2 UNA











Cel mai bine ar fi sa traiesti...Viata ti a dat O Dumnezeu....Nu se merita sa faci lucrul acesta pentru o nebuna...Cum zicea cineva..mai sus viata este frumoasa..Nu vorbesc in necunostinta de cauza...aceeasi problema o am si eu cu soacra ..mea..nebuna..Si eu indur..si inghit atatea..Locuiesc cu logodnicul meu..cu soacra mea..si cumnatul meu..un pierde vara...Problema e ca soacra mea.e dusa rau pe campii..si mai are si o varsta ..la care ...ar trebui sa gandeasca ...din punctul meu de vedere ..matur..la 56 de ani.trebuie sa stii cum sa te comporti cu cei din jurul tau..trebuie sa stii sa lasi de la tine..si sa fii cerebral...asa consider eu...M am mutat cu el..acum 4 ani ..toate bune si frumoase...nu ma laud...dar sunt o fata harnica, fac de mancare...am grija ca totul sa fie ..bine...si dintr o data se strica totul..si nu e prima oara..in decursul a 2 ani...eram vorbita pe la spate...ca ma duc cu altii...si sub nasul sotului meu ...ca fac ..ca ii bag toate prostiile in cap lui....dar NICIODATA nu a venit la mine sa imi spuna toate astea in fata...si de ce?pentru ca e limitata in gandire ...habar nu are sa comunice..imi place omul care vine si mi o tranteste in fata...nu vorbeste aiurea pe la spate...si cate si mai cate....am fost data si afara din casa..ei...dar m am intors..si am facut o pentru sotul meu...chiar nu mi a pasat ce o sa zica ea.....Dragele mele...eu zic sa nu bagati ..toate prostiile in seama...drumul vostru il cunoaste ti...merge ti ...pe drumul acela..fara sa va pese..de cuvintele altora.si rautatile lor...Eu inca locuiesc cu sotul meu...si ea la fel se comporta..poate si mia rau..dar nu o bag in seama...Ce fel de mama este asta...de ziua fiului ei//nici macar nu ii spune La multi ani......Isi uraste mama...pentru felul cum se comporta..si chiar daca ea m a jignit si m a facut cum a vrut//am incercat sa ii explic...ca nu trebuie sa faca asta..mama este una singura pe lumea asta...el nici nu vrea sa auda...sunt multe lucruri de spus...am incercat sa ma eliberez de acest gand..o zi minunata va urez...si capul sus....viata nu se termina...la o nebuna..pusa mereu pe scandal...va pup
kudika_5123
Postat pe 15 Aprilie 2012 18:20
SA INTELEG K AI O TRAUMA ...ESTI SI TU SOACRA SAU CE.......EA A SPUS CE A SIMTIT .......NU MAI FI TU ASA DE AMABILA SA DAI SFATURI
krizantema
Postat pe 15 Aprilie 2012 20:31
De la: , la data 2009-01-08 08:40:17Emilia0 ,sotul tau ,FIUL SOACREI TALE,ti-a citit acest mesaj?
Cum poti avea atat de uscat,de sec,sufletul,cum poti fi atat de inumana si sa vezi in MAMA SOTULUI TAU, un obiect pe care sa-l manipulezi?
Aceasta este prima dovada ca nu-l iubesti nici pe fiul soacrei, adica pe sotul tau,esti casatorita din interes,in casa ta nu va fi niciodata armonie,iar oricare ironie sau manipuilare din partea ta impotriva soacrei va fi contabilizata de sotul tau ,care incet,incet se va indeparta de tine.

Niciodata nici un barbat mu va renunta la respectul si dragostea pentru mama,pentru parintii lui doar ca sa-ti faca tie pe plac.

Ce-si doreste oricare mama de baiat de la femeia aleasa de fiul ei:

1. Sa nu fie imorala,ipocrita,rea si materialista, o soacra simte toate aceste trasaturi de caracter ale "norei".
2. Sa fie curata,spalata, sa nu se macheze ca o prostituata,o enerveaza buricile goale, asa ca-n haremurile turcesti.
3. Sa aiba tot timpul casa curata ,ingrijita,sa stie sa fie stapana la ea in casa.
4. Sa gateasca foarte bine, iar daca nu stie soacra este oricand gata sa o ajute ca o mama sau ca o prietena.
5. Nora sa vada in ea(soacra)pe propria ei mama ,sa o respecte si sa o iubeasca sincer,dusmania norei este cea care poate distruge o casnicie.
6.Daca nora provine dintr-o familie de tarani primitivi sa nu tina cu dintii de "obiceiurile "de acasa sa aiba deschiderea sa se civilizeze, sa nu vada in sotul, fiul soacrei ei, pe tatal ei ,un alcoolic si paduchios care trebuie permanent inselat si pacalit asa cum isi pacaleste si soacra.

Scumpo,iti dau un sfat,ascunde acest nou topic nu te lauda cu el sotului,vei pierde mult, foarte mult in fata lui,chiar daca nu-ti va arata direct ,in fata ,aceasta nemultumire.
CARE E PROBLEMA TA?ESTI SI TU O SOACRA?EXACT K O SOACRA AI DAT SFATURILE ALEA
krizantema
Postat pe 15 Aprilie 2012 20:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
BUCHET MIREASA - HELLLPPPP!!!! 9 De la: alfredodecurtofreco 8 Octombrie 2010 15:36
lenjeria mea este la .... 1 De la: grace007444 2 Februarie 2010 00:22
cat costa in medie filmarea si fotografiile la o nunta? 2 De la: babuica_ramona 18 Iulie 2011 12:42
Luna de miere in Republica Dominicana 3 De la: b_ralu_83 5 Mai 2010 14:21
Pregatriri ieftine 36 De la: flowerpower 4 Februarie 2010 09:34