Setari Cookie-uri

Cum sa pui soacra la punct!

De la: , la data 2009-01-08 08:44:09
De la: nelu_lumi, la data 2009-01-08 08:32:30Este adevarat ce spui tu,dar sunt unele persoane care locuiesc la comun cu ele si atunci datele problemei se schimba.Nu e acelasi lucru sa o suni cand ai chef, si sa "te bati fund in fund" cu ea in fiecare zi,sa-i vezi indispozitia pe fata si sa ai impresia ca e din cauza prezentei tale acolo.Si eu merg pe principiul ca "mai rarut e mai dragut",dar....


dragut-o ai mari probleme psihice, consulta un psiholog,soacra este in primul rand mama sotului tau,niciodata o mama nu-i va dori raul fiului ei,soacra cel mult,isis para fiul de o dusmanca si sa tii bine minte soacra este prima femeie din lume iubita din tot sufletul de sotul ei,o dragoste filiala ,o dragoste de mama nu paote fi inlocuita niciodata de o fatza care a pus mana pe fiul ei.

Intrebare ce trecut ai de ascuns de-ti este teama de soacra?
Despre e ducatia primita de la parintii tai nici nu mai poate fi vorba, ea nu exista.
SI TU LA FEL AI VB K O SOACRA....EA A SPUS CE SE INTAMPLA LA EA.....SUNT SI SOACRE INCHISE LA MINTE SI SE BAGA TOT TIMPUL SA ISI DEA CU PAREREA NU CREZI"?
krizantema
Postat pe 15 Aprilie 2012 20:36
De la: Andr33aIrimia, la data 2010-03-02 15:14:12 Chiar daca nu s-a mai scris de ceva timp va impartasesc si eu povestea mea cu soacra.
Am 23 de ani si sunt casatorita de 6 luni.Ne cunoastem de 3 ani si un pic si ne iubim foarte mult.Niciodata nu am considerat ca am facut o gresala maritandu-ma cu el.E un om de nota 20 si in iunie o sa ne marim familia cu un baietel.
LA inceputul relatiei am stat intr-o garsoniera inchiriata de parintii mei pe perioada unui an de facultate.A fost foarte bine si ne-am inteles perfect.Apoi cand s-a terminat contractul eu m-am mutat la el,considerand ca asa mai reducem din cheltuieli si ne va fi mai bine.Din primul moment in care am intrat la el in casa mi-am dat seama ca nu voi avea o viata buna acolo.Socrii mei sunt niste oameni care se cearta permanent,ea tipa cat o tin plamanii,injura pe toata lumea...inclusiv copii.Am ramas ingrozita de ce am vazut ..mai ales ca eu provin dintr-o familie linistita.Ca unic copil parintii mei m-au invatat sa ii respect si asa am facut pana in ziua de azi.
Am hotarat totusi sa raman in casa socrilor pt ca nu aveam de ales...nu aveam unde sa ma duc.(parintii mei erau si sunt in continuare plecati in spania...si la vremea aia nu le mergea prea bine ca sa ma ajute cu o chirie ceva).
A fost binisor primele luni..in sensul ca am inghitit tot ce auzeam..cums e certau de dimineata pana seara..cum isi injura copii...si toate porcariile de zi cu zi.Pana intr-o zi in care nu am mai putut rezista si m-am confesat unei cumnate.I-am zis ca nu mi se pare deloc normal ca o mama sa isi injure copii in asa hal si ca ma doare sufletul cand vad cum il injura pe omul pe care il iubesc..plus ca m-am saturat de atatea tipete toata ziua si toata noaptea.
Draga de ea...ca sa se puna bine cu soacra..s-a dus si i-a spus tot.De atunci a inceput scandalul.Nu a suportat ca eu sa imi spun parerea..si i-a zis prietenului meu ca daca nu plec eu din curte...pleaca ea.Pana la urma el a ales sa faca un impurumut in banca si ne-am inchiriat o garsoniera cateva luni.Cand am plecat de acolo m-am simtit extrem de usurata.Simteam cum las toata ura ei in urma.NU mai zic ca in momentul in care am plecat ne-a injurat ca toate alea..

Dupa ce s-a terminat contractul si acolo...parintii mei s-au oferit sa ne ajute si ne-au chemat in spania.Eu tocmai ce terminasem facultatea si speram sa imi gasesc ceva acolo.Insa nu a mers cum am vrut.Spania tocmai ce intrase in criza economica ..si nu mai aveau de lucru nici pt ai lor barem pt noi.Ne-am declarat invinsi.El a plecat primul in tara..la ai lui..eu am mai ramas cu mama ..sa nu se simta singura...deoarece tatal meu era in tara pt chimioterapie (un evenimet nefericit...peste care am trecut cu ajutorul Domnului).Timp de 3 luni cat am stat despartiti vorbeam pe net si plangeam amandoi in fiecare seara de dor.A fost tare greu asa ca am hotarat sa las de la mine si m-am intors in casa lor.Sunt venita aici de anul trecut din februarie.Aceeasi atmosfera ca in trecut.Am facut tot ce am putut...spalat vase..curatenie..mancare...am ajutat-o la tot ce ma ducea pe mine capul la 23 de ani ai mei.
Zilele trecute insa am stricat din nou pozele.Doar pt faptul ca i-am zis in timp ce facea clatite ca eu nu stiu sa le fac cum le face ea...ci fac compozitia mai subtire..s-a suparat enorm.A aruncat tigaia si a inceput sa faca ca toate alea.Invata cu scandalul precedent mi-am dat seama ce urmeaza.Ne arunca lucrurile in curte..nu ne mai lasa sa gatim...nimic...Asa ca am ales sa ma duc sa imi fac bagajul..si sa plec unde vad cu ochii.Bineinteles ca sotul nu m-a lasat mai ales ca am un copilas in burta si imi pot face rau.Acum stau inchisa in casa..nemacata de o zi intreaga...el e la munca si mie imi e frica sa ma duc sa imi fac ceva de mancare la bucatarie..ca nu cumva sa imi zica ceva.
Singura nostra scapare e sa ne mutam la cateva case distanta ....la bunica lui..acolo unde planuim de fapt sa ne facem si casa.Chiar daca acum nu avem bani de casa...ne gandim sa stam in camerele alea batranesti numai sa scapam de tirania ei.
Am uitat sa prezizez ca mai are 2 fii.Unul a preferat sa plece de tot de acasa cu nevasta de gura ei..si celalalt sta ca noi ca pe ghimbi.
Imi pare rau..poate v-am plictisit cu povestea mea.poate am fost incoerenta pe alocuri.insa am simtit nevoia sa ma descarc cuiva in afara de sot.Nu stiu care e cea mai buna solutie pt noi si copilas...insa e un lucru e cert ca nu mai vreau sa mai traiesc cu ea in aceeasi casa.

parerea mea este k trebuie sa fii mai autoritara si sa stii sa o pui la puncat.....asta e defectul tau esti prea moale.........sotul tau trebuie sa stie sa se impuna in fata lor ...el trebuie sa ia o atitudine pt k sunt parintii lui
krizantema
Postat pe 15 Aprilie 2012 20:56
De la: dalegal, la data 2009-01-08 10:46:50Doamne fereste, nu imi vine s cred ce mentalitate de la tara are tanti ursu_livia, vorbeste de parca baietii ei ar fii vreun bun material pe care nu il imparte cu nimeni. Si toate, vorbiti de barbati de parca ar fii niste copii, incapabili sa se dezlipeasca de fusta mamei. Sunt oameni in toata firea si reactia tuturor soacrelor, care intai de toate sunt femei, este absolut normala. Adica este o gelozie pe care nu o pot controla, este teama ca fi-su iubeste alta femeie mai mult decat pe ea, care l-a crescut si bla-bla..e f complicat, ideea e ca daca stai in casa cu socrii te-ai nenorocit, rar se intampla sa fie oameni deschisi la minte. Si revin, tanti ursu_livia e cam comunista. Doamna, nu mai suntem pe vremea in care femeile se maritau virgine si stateau acasa la cratita toata viata. Acum oamenii se simt mai liberi, femeile au cariere de succes, iar parerea parintilor nu mai este atat de importanta cand ne alegem iubitii/iubitele. Fetelor, nu puneti la suflet rautatile mamelor iubitilor, ele sunt geloase si speriate ;)
gandesti corect.........imi place
krizantema
Postat pe 15 Aprilie 2012 21:04
De la: krizantema, la data 2012-04-15 20:56:35
De la: Andr33aIrimia, la data 2010-03-02 15:14:12 Chiar daca nu s-a mai scris de ceva timp va impartasesc si eu povestea mea cu soacra.
Am 23 de ani si sunt casatorita de 6 luni.Ne cunoastem de 3 ani si un pic si ne iubim foarte mult.Niciodata nu am considerat ca am facut o gresala maritandu-ma cu el.E un om de nota 20 si in iunie o sa ne marim familia cu un baietel.
LA inceputul relatiei am stat intr-o garsoniera inchiriata de parintii mei pe perioada unui an de facultate.A fost foarte bine si ne-am inteles perfect.Apoi cand s-a terminat contractul eu m-am mutat la el,considerand ca asa mai reducem din cheltuieli si ne va fi mai bine.Din primul moment in care am intrat la el in casa mi-am dat seama ca nu voi avea o viata buna acolo.Socrii mei sunt niste oameni care se cearta permanent,ea tipa cat o tin plamanii,injura pe toata lumea...inclusiv copii.Am ramas ingrozita de ce am vazut ..mai ales ca eu provin dintr-o familie linistita.Ca unic copil parintii mei m-au invatat sa ii respect si asa am facut pana in ziua de azi.
Am hotarat totusi sa raman in casa socrilor pt ca nu aveam de ales...nu aveam unde sa ma duc.(parintii mei erau si sunt in continuare plecati in spania...si la vremea aia nu le mergea prea bine ca sa ma ajute cu o chirie ceva).
A fost binisor primele luni..in sensul ca am inghitit tot ce auzeam..cums e certau de dimineata pana seara..cum isi injura copii...si toate porcariile de zi cu zi.Pana intr-o zi in care nu am mai putut rezista si m-am confesat unei cumnate.I-am zis ca nu mi se pare deloc normal ca o mama sa isi injure copii in asa hal si ca ma doare sufletul cand vad cum il injura pe omul pe care il iubesc..plus ca m-am saturat de atatea tipete toata ziua si toata noaptea.
Draga de ea...ca sa se puna bine cu soacra..s-a dus si i-a spus tot.De atunci a inceput scandalul.Nu a suportat ca eu sa imi spun parerea..si i-a zis prietenului meu ca daca nu plec eu din curte...pleaca ea.Pana la urma el a ales sa faca un impurumut in banca si ne-am inchiriat o garsoniera cateva luni.Cand am plecat de acolo m-am simtit extrem de usurata.Simteam cum las toata ura ei in urma.NU mai zic ca in momentul in care am plecat ne-a injurat ca toate alea..

Dupa ce s-a terminat contractul si acolo...parintii mei s-au oferit sa ne ajute si ne-au chemat in spania.Eu tocmai ce terminasem facultatea si speram sa imi gasesc ceva acolo.Insa nu a mers cum am vrut.Spania tocmai ce intrase in criza economica ..si nu mai aveau de lucru nici pt ai lor barem pt noi.Ne-am declarat invinsi.El a plecat primul in tara..la ai lui..eu am mai ramas cu mama ..sa nu se simta singura...deoarece tatal meu era in tara pt chimioterapie (un evenimet nefericit...peste care am trecut cu ajutorul Domnului).Timp de 3 luni cat am stat despartiti vorbeam pe net si plangeam amandoi in fiecare seara de dor.A fost tare greu asa ca am hotarat sa las de la mine si m-am intors in casa lor.Sunt venita aici de anul trecut din februarie.Aceeasi atmosfera ca in trecut.Am facut tot ce am putut...spalat vase..curatenie..mancare...am ajutat-o la tot ce ma ducea pe mine capul la 23 de ani ai mei.
Zilele trecute insa am stricat din nou pozele.Doar pt faptul ca i-am zis in timp ce facea clatite ca eu nu stiu sa le fac cum le face ea...ci fac compozitia mai subtire..s-a suparat enorm.A aruncat tigaia si a inceput sa faca ca toate alea.Invata cu scandalul precedent mi-am dat seama ce urmeaza.Ne arunca lucrurile in curte..nu ne mai lasa sa gatim...nimic...Asa ca am ales sa ma duc sa imi fac bagajul..si sa plec unde vad cu ochii.Bineinteles ca sotul nu m-a lasat mai ales ca am un copilas in burta si imi pot face rau.Acum stau inchisa in casa..nemacata de o zi intreaga...el e la munca si mie imi e frica sa ma duc sa imi fac ceva de mancare la bucatarie..ca nu cumva sa imi zica ceva.
Singura nostra scapare e sa ne mutam la cateva case distanta ....la bunica lui..acolo unde planuim de fapt sa ne facem si casa.Chiar daca acum nu avem bani de casa...ne gandim sa stam in camerele alea batranesti numai sa scapam de tirania ei.
Am uitat sa prezizez ca mai are 2 fii.Unul a preferat sa plece de tot de acasa cu nevasta de gura ei..si celalalt sta ca noi ca pe ghimbi.
Imi pare rau..poate v-am plictisit cu povestea mea.poate am fost incoerenta pe alocuri.insa am simtit nevoia sa ma descarc cuiva in afara de sot.Nu stiu care e cea mai buna solutie pt noi si copilas...insa e un lucru e cert ca nu mai vreau sa mai traiesc cu ea in aceeasi casa.

parerea mea este k trebuie sa fii mai autoritara si sa stii sa o pui la puncat.....asta e defectul tau esti prea moale.........sotul tau trebuie sa stie sa se impuna in fata lor ...el trebuie sa ia o atitudine pt k sunt parintii lui

cu cine sa fie autoritara, cu "autoritatea in persoana"?
iar daca soacra nu a reusit sa se schimbe in bine pana in momentul de fata, chiar crezi ca o sa reuseasca cineva sa o faca? eu nu cred.
muza_ta
Postat pe 15 Aprilie 2012 21:08
draga mea te inseli cu tot cea ai spus aici sau probabil esti soacra si asa ai dori ca nora ta sa fie ....
kudika_6833
Postat pe 8 Mai 2012 01:42
sunt de acord ca nu toate soacrele sunt la fel , dar din pacate majoritatea sunt rele si foarte neìntelegatoare vor in orice moment sa iti controleze viata, eu am avut o relatie foarte buna cu mama sotului meu perioada in care am foat doar iubiti iar dupa nunat viata mi sa transfoarmat intr un cosmar ,sotul meu a ramas fara munca la scurt timp dupa nunta si a plecat in strainatate la munca iar eu am ramas cu masina sotului care o avusese inainte de casatorie si daraga mea soacra vroia ca ea sa ramina cu maisna ca daor e dreptul ei si uite asa pentru 4 roti si tablarie m am facut in toate felurile si aproape dupa un an de zile ce eu si sotul meu suntem amindoi in strainatate a inceput sa imi vorbeasca fara macar sa isi ceara scuze pentru ce a facut la cite a inflorit sotului ce ce mi a facut sincer nu imi doresc sa o mai vad vreodata dar de dragul sotului am acceptat multe , asa ca daca aveti soacre bune ma bucur din pacate eu am dat peste o scorpie care in loc sa isi intrebe fiul cum este ii zicea ca sunt in toate felurile si sa ii dau masina la care eu si sotul meu platea rate , eu sunt buna dar nu si proasta asa ca daca aveti soacre rele nu va lasati ca daca va casatorit cu un barbat nu va ti casatorit cu toata familia.
kudika_6833
Postat pe 8 Mai 2012 02:05
chiar tu esti soacra, mai mult ca sigur. esti o ipocrita, daca nora trebuie sa faca toate astea, soacra ce mai face........
?
kudika_9921
Postat pe 16 Iunie 2012 02:12
Oooo, ba da, tatal meu a renuntat la "dragostea" de mama pentru dragostea pentru propria lui familie. O soacra care face mai mult rau decat bine nu merita respectul nimanui.

Doi la mana, nu conteaza ce vrea soacra, ci ce vrea baiatul. O femeie isi va satisface intotdeauna barbatul, nu soacra. Daca el vrea sa nu traiasca in "curatenie clinica" (cum stiu cazuri), atunci putina dezordine nu strica. Daca el vrea sa ma machiez strident si sa se laude cu cat de bine arat, atunci o voi face, indiferent cat de mult ar deranja-o pe mama-soacra. O mama nu isi poate arata iubirea pentru copilul ei decat prin mancare, grija permanenta si educatie buna. Dragostea unei femei pentru barbatul ei e mult mai complexa si tine de alti factori pe care mama soacra nu are cum sa ii inteleaga, pentru ca tin de intimitatea cuplului.
In al treilea rand, e nenatural ca o nora sa isi vada soacra ca pe o mama. Ea are deja o mama pe care nu o va inlocui nimeni.
Si in ultimul rand, daca baiatul tau isi iubeste sotia, indiferent din ce mediu provine ea, de educatia pe care o are sau obiceiurile pe care le practica, inseamna ca stie el de ce. N-ai tu nicio treaba sa schimbi o fata pe care el o accepta si iubeste asa cum e.

Nucleul unei familii sunt sotii si copiii lor. Restul oamenilor stau la maginea relatiei sot-sotie. Cand soacrele vor intelege asta, lumea va deveni un loc mai pasnic.
kudika_12293
Postat pe 13 Septembrie 2012 17:55
De la: kudika_12293, la data 2012-09-13 17:55:12Oooo, ba da, tatal meu a renuntat la "dragostea" de mama pentru dragostea pentru propria lui familie. O soacra care face mai mult rau decat bine nu merita respectul nimanui.

Doi la mana, nu conteaza ce vrea soacra, ci ce vrea baiatul. O femeie isi va satisface intotdeauna barbatul, nu soacra. Daca el vrea sa nu traiasca in "curatenie clinica" (cum stiu cazuri), atunci putina dezordine nu strica. Daca el vrea sa ma machiez strident si sa se laude cu cat de bine arat, atunci o voi face, indiferent cat de mult ar deranja-o pe mama-soacra. O mama nu isi poate arata iubirea pentru copilul ei decat prin mancare, grija permanenta si educatie buna. Dragostea unei femei pentru barbatul ei e mult mai complexa si tine de alti factori pe care mama soacra nu are cum sa ii inteleaga, pentru ca tin de intimitatea cuplului.
In al treilea rand, e nenatural ca o nora sa isi vada soacra ca pe o mama. Ea are deja o mama pe care nu o va inlocui nimeni.
Si in ultimul rand, daca baiatul tau isi iubeste sotia, indiferent din ce mediu provine ea, de educatia pe care o are sau obiceiurile pe care le practica, inseamna ca stie el de ce. N-ai tu nicio treaba sa schimbi o fata pe care el o accepta si iubeste asa cum e.

Nucleul unei familii sunt sotii si copiii lor. Restul oamenilor stau la maginea relatiei sot-sotie. Cand soacrele vor intelege asta, lumea va deveni un loc mai pasnic.



Corect,bine exprimat!!!Dragostea filiala este un aspect,si cea fata de propria familie, prezinta alte carcateristici!!!
kudika_15804
Postat pe 13 Septembrie 2012 18:33
De la: kudika_12293, la data 2012-09-13 17:55:12Oooo, ba da, tatal meu a renuntat la "dragostea" de mama pentru dragostea pentru propria lui familie. O soacra care face mai mult rau decat bine nu merita respectul nimanui.

Doi la mana, nu conteaza ce vrea soacra, ci ce vrea baiatul. O femeie isi va satisface intotdeauna barbatul, nu soacra. Daca el vrea sa nu traiasca in "curatenie clinica" (cum stiu cazuri), atunci putina dezordine nu strica. Daca el vrea sa ma machiez strident si sa se laude cu cat de bine arat, atunci o voi face, indiferent cat de mult ar deranja-o pe mama-soacra. O mama nu isi poate arata iubirea pentru copilul ei decat prin mancare, grija permanenta si educatie buna. Dragostea unei femei pentru barbatul ei e mult mai complexa si tine de alti factori pe care mama soacra nu are cum sa ii inteleaga, pentru ca tin de intimitatea cuplului.
In al treilea rand, e nenatural ca o nora sa isi vada soacra ca pe o mama. Ea are deja o mama pe care nu o va inlocui nimeni.
Si in ultimul rand, daca baiatul tau isi iubeste sotia, indiferent din ce mediu provine ea, de educatia pe care o are sau obiceiurile pe care le practica, inseamna ca stie el de ce. N-ai tu nicio treaba sa schimbi o fata pe care el o accepta si iubeste asa cum e.

Nucleul unei familii sunt sotii si copiii lor. Restul oamenilor stau la maginea relatiei sot-sotie. Cand soacrele vor intelege asta, lumea va deveni un loc mai pasnic.



Corect,bine exprimat!!!Dragostea filiala este un aspect,si cea fata de propria familie, prezinta alte carcateristici!!!
kudika_15804
Postat pe 13 Septembrie 2012 18:33
buna,
momentan trec printr-o despartire din cauza soacrei...dar cel mai trist este ca sotul meu permite si nu vede adevarul...in curand o sa divortam pt ca el a ales k mama sa fie pe locul 1...nu inteleg femeile care se baga in casniciile copiilor,si at cand ei sunt ok din toate punctele de vedere trebuie sa intervina sa le fie rau...sa le fie rusine ca sunt mame si din pacate intrigile distrug iubiri si casnicii!!!!!!!
kudika_16318
Postat pe 15 Septembrie 2012 12:14
De la: kudika_16318, la data 2012-09-15 12:14:20buna,
momentan trec printr-o despartire din cauza soacrei...dar cel mai trist este ca sotul meu permite si nu vede adevarul...in curand o sa divortam pt ca el a ales k mama sa fie pe locul 1...nu inteleg femeile care se baga in casniciile copiilor,si at cand ei sunt ok din toate punctele de vedere trebuie sa intervina sa le fie rau...sa le fie rusine ca sunt mame si din pacate intrigile distrug iubiri si casnicii!!!!!!!



Draga mea,daca sotul tau,asa vede lucrurile,si considera ca mama ,este cea ,care trebuie sa detina locul primordial,in familie,imi pare rau pentru tine,si regret aceasta situatie,care te apasa!!! Incearca ,totusi,o lamurire a lucrurilor,,nu lasa ,pe tanjeala,familia,ai investit in ea!!!Soacrele,,sunt acelea care sunt,din pacate,putine sunt la numar,cele care se prezinta si ca mame pentru nurorile lor!!!Familia ,,ar trebui sa fie principalul obiectiv,pentru sotul tau!!!!
kudika_15804
Postat pe 15 Septembrie 2012 12:52
De la: kudika_16318, la data 2012-09-15 12:14:20buna,
momentan trec printr-o despartire din cauza soacrei...dar cel mai trist este ca sotul meu permite si nu vede adevarul...in curand o sa divortam pt ca el a ales k mama sa fie pe locul 1...nu inteleg femeile care se baga in casniciile copiilor,si at cand ei sunt ok din toate punctele de vedere trebuie sa intervina sa le fie rau...sa le fie rusine ca sunt mame si din pacate intrigile distrug iubiri si casnicii!!!!!!!



Eu nu cred ca exista mame care sa doreasca sa fie rau baiatului ei..... Incearca sa vezi lucrurili din punctul ei de vedere. Nu cred ca e rea intentionata.... doar ca ea are un alt unghi din care priveste. Sa-ti dau un exemplu din tineretea mea : dupa ce ne-am casatorit, soacra mea mi-a spus ca baiatul ei mananca foarte sarat. Eu gatesc cu mai putina sare. Dupa cateva luni impreuna, sotul meu se obisnuise sa manince nesarat, era chiar bucuros ca scapase de mancarurile mamei lui. Cand soacra a auzit din gura fiului ei ca de fapt nu ii place mancarea sarata.... a facut ochii mari. Ea asa crezuse atatia ani. A fost punctul ei de vedere....

Asa ca, incearca sa vezi ce iti spune de fapt, ce se ascunde in spatele fiecarui repros. Daca chiar nu te poti intelege cu ea, este o vorba : Zici ca ea si faci ca tine
GHEISA_
Postat pe 15 Septembrie 2012 13:10
Fetelor,dar cum ma simt eu care sunt venita de departe,de 1 an suntem impreuna...apartamentul e luat din banii socrilor si acuma ne dicteaza cum vor ei...mereu ma imtimideaza cu asta,ca nu am nimic al meu si sa tac...am inebunit de cand sunt aici,nu mai rezist!!!!! eu fac mancare de a mea,dar ea mereu il suna sa ii dea mancare de a ei...viata controlata de socri nu vreau,nu mai pot,intrigi mereu,de asta vreau sa plec inafara sa imi fac bani, sa am ceva al meu,sa imi traiesc viata asa cum imi place...el,sotul e intre ciocan si nicovala,dar orice nu as face,maica-sa e mai buna,fiindca mereu il lucreaza impotriva mea! astept sfaturi de la cele experimentate,mersi frumos! pup
kudika_5000
Postat pe 14 Octombrie 2012 19:26
De la: kudika_5000, la data 2012-10-14 19:26:30Fetelor,dar cum ma simt eu care sunt venita de departe,de 1 an suntem impreuna...apartamentul e luat din banii socrilor si acuma ne dicteaza cum vor ei...mereu ma imtimideaza cu asta,ca nu am nimic al meu si sa tac...am inebunit de cand sunt aici,nu mai rezist!!!!! eu fac mancare de a mea,dar ea mereu il suna sa ii dea mancare de a ei...viata controlata de socri nu vreau,nu mai pot,intrigi mereu,de asta vreau sa plec inafara sa imi fac bani, sa am ceva al meu,sa imi traiesc viata asa cum imi place...el,sotul e intre ciocan si nicovala,dar orice nu as face,maica-sa e mai buna,fiindca mereu il lucreaza impotriva mea! astept sfaturi de la cele experimentate,mersi frumos! pup



Daca mama lui este mai buna ,in acest caz,sa ramana cu domnia sa!!!Draga mea,atata timp cat sotul tau nu se implica in viata de famile,in favoarea voastra si nu se impune,in mod civilizat si respectuos,in fata mamei lui.delimitand interventiile ei in viata voastra,nu am ce sfat sa-ti dau!!Este foarte simplu sa-ti spun ca nu vei avea o viata linistita,dar la ce iti foloseste??La nimic,caci aici vorbim de un cuplu bazat pe sentimente ,nu?Discuta cu sotul tau,la el sunt problemele ,nicidecum la mama soacra,daca ar fi tras linie intre cele doua familii,nu ai fi ajuns in situatia de fata!!!Vrei independenta??Castigati-o!!!!
kudika_15804
Postat pe 14 Octombrie 2012 19:54
E pacat ca trebuie sa pui la punct un om, prin comunicare ar trebui ca totul sa mearga mai lin si daca prezentati respect unul pentru altul, atunci e si mai bine!
kudika_17683
Postat pe 1 Noiembrie 2012 01:27
De la: kudika_16318, la data 2012-09-15 12:14:20buna,
momentan trec printr-o despartire din cauza soacrei...dar cel mai trist este ca sotul meu permite si nu vede adevarul...in curand o sa divortam pt ca el a ales k mama sa fie pe locul 1...nu inteleg femeile care se baga in casniciile copiilor,si at cand ei sunt ok din toate punctele de vedere trebuie sa intervina sa le fie rau...sa le fie rusine ca sunt mame si din pacate intrigile distrug iubiri si casnicii!!!!!!!


Asta fac, din pacate, mamele mult prea posesive si geloase din cale afara pe nora baiatului lor. In loc sa se bucure ca si-a gasit odrasla pereche, ele isi baga coada si nu se lasa pana nu distrug tot.

Stai linistita, ca el o sa-si dea seama ce a pierdut si ca a gresit fata de tine. Iti garantez ca ma-sa o sa-si bage coada si la urmatoarea lui relatie.

kudika_10817
Postat pe 1 Noiembrie 2012 13:23
De la: kudika_5000, la data 2012-10-14 19:26:30Fetelor,dar cum ma simt eu care sunt venita de departe,de 1 an suntem impreuna...apartamentul e luat din banii socrilor si acuma ne dicteaza cum vor ei...mereu ma imtimideaza cu asta,ca nu am nimic al meu si sa tac...am inebunit de cand sunt aici,nu mai rezist!!!!! eu fac mancare de a mea,dar ea mereu il suna sa ii dea mancare de a ei...viata controlata de socri nu vreau,nu mai pot,intrigi mereu,de asta vreau sa plec inafara sa imi fac bani, sa am ceva al meu,sa imi traiesc viata asa cum imi place...el,sotul e intre ciocan si nicovala,dar orice nu as face,maica-sa e mai buna,fiindca mereu il lucreaza impotriva mea! astept sfaturi de la cele experimentate,mersi frumos! pup


Daca el o pune pe mama lui mai presus de tine, in orice lucru, lupta e aproape ca si pierduta. Era altceva daca el ar fi rugat-o sa fie mai temperata si sa-si vada de treburile ei.

Incearca sa-ti ignori cat poti tu de mult socrii, dar sa fii dragastoasa, rabdatoare si atenta, cu sotul tau.
kudika_10817
Postat pe 1 Noiembrie 2012 13:26
De la: kudika_10817, la data 2012-11-01 13:26:22
De la: kudika_5000, la data 2012-10-14 19:26:30Fetelor,dar cum ma simt eu care sunt venita de departe,de 1 an suntem impreuna...apartamentul e luat din banii socrilor si acuma ne dicteaza cum vor ei...mereu ma imtimideaza cu asta,ca nu am nimic al meu si sa tac...am inebunit de cand sunt aici,nu mai rezist!!!!! eu fac mancare de a mea,dar ea mereu il suna sa ii dea mancare de a ei...viata controlata de socri nu vreau,nu mai pot,intrigi mereu,de asta vreau sa plec inafara sa imi fac bani, sa am ceva al meu,sa imi traiesc viata asa cum imi place...el,sotul e intre ciocan si nicovala,dar orice nu as face,maica-sa e mai buna,fiindca mereu il lucreaza impotriva mea! astept sfaturi de la cele experimentate,mersi frumos! pup


Daca el o pune pe mama lui mai presus de tine, in orice lucru, lupta e aproape ca si pierduta. Era altceva daca el ar fi rugat-o sa fie mai temperata si sa-si vada de treburile ei.

Incearca sa-ti ignori cat poti tu de mult socrii, dar sa fii dragastoasa, rabdatoare si atenta, cu sotul tau.

Exact, daca el este multumit de tine, neavand ce sa-ti reproseze...va actiona in favoarea ta si implicit, a voastra! Va gasi o modalitate de a impaca ambele parti, sa fii la mijlocul unei situatii nu-i deloc placut, sau sa fii impartial...In orice caz, cred ca soacra ta este o femeie rea si egoista!
rondina
Postat pe 1 Noiembrie 2012 14:01
soacrele de baieti sunt cam grijulie de baietii lor chiar si dupa casatorie..nu le suport , nu le inteleg si imi vine sa le dau si una in cap cand le aud cum se vaita de baitul lor
kudika_17683
Postat pe 28 Noiembrie 2012 19:07
De la: , la data 2009-01-08 08:40:17Emilia0 ,sotul tau ,FIUL SOACREI TALE,ti-a citit acest mesaj?
Cum poti avea atat de uscat,de sec,sufletul,cum poti fi atat de inumana si sa vezi in MAMA SOTULUI TAU, un obiect pe care sa-l manipulezi?
Aceasta este prima dovada ca nu-l iubesti nici pe fiul soacrei, adica pe sotul tau,esti casatorita din interes,in casa ta nu va fi niciodata armonie,iar oricare ironie sau manipuilare din partea ta impotriva soacrei va fi contabilizata de sotul tau ,care incet,incet se va indeparta de tine.

Niciodata nici un barbat mu va renunta la respectul si dragostea pentru mama,pentru parintii lui doar ca sa-ti faca tie pe plac.

Ce-si doreste oricare mama de baiat de la femeia aleasa de fiul ei:

1. Sa nu fie imorala,ipocrita,rea si materialista, o soacra simte toate aceste trasaturi de caracter ale "norei".
2. Sa fie curata,spalata, sa nu se macheze ca o prostituata,o enerveaza buricile goale, asa ca-n haremurile turcesti.
3. Sa aiba tot timpul casa curata ,ingrijita,sa stie sa fie stapana la ea in casa.
4. Sa gateasca foarte bine, iar daca nu stie soacra este oricand gata sa o ajute ca o mama sau ca o prietena.
5. Nora sa vada in ea(soacra)pe propria ei mama ,sa o respecte si sa o iubeasca sincer,dusmania norei este cea care poate distruge o casnicie.
6.Daca nora provine dintr-o familie de tarani primitivi sa nu tina cu dintii de "obiceiurile "de acasa sa aiba deschiderea sa se civilizeze, sa nu vada in sotul, fiul soacrei ei, pe tatal ei ,un alcoolic si paduchios care trebuie permanent inselat si pacalit asa cum isi pacaleste si soacra.

Scumpo,iti dau un sfat,ascunde acest nou topic nu te lauda cu el sotului,vei pierde mult, foarte mult in fata lui,chiar daca nu-ti va arata direct ,in fata ,aceasta nemultumire.
kudika_32690
Postat pe 30 Martie 2013 10:06
tu esti una dintre scorpii,am inteles..dar u ti.ai trait viata, lasa si pe alti sa o faca..nu astepta sa asculte toata lumea comenzi d la tn,fiecare e om si fiecare are inima lui.multe familii frumoase sau desp.pt k va bagati nasu ,si ati murit iar din urma sunt persoane care va blesteama
kudika_32690
Postat pe 30 Martie 2013 10:14
o sugi increzut.o
kudika_32690
Postat pe 30 Martie 2013 10:17
ma scuzati ca ma bag si eu in seama doamna necunoscut!cu siguranta sunteti soacra si ati avut probleme cu vreuna din prietenele fiului...am si eu o experienta destul de urata cu mama prietenului meu.prima data cand m-am dus la ea in casa,ea nu era acasa sa ma astepte cum se cuvine in schimb in bucatarie ma asteptau vase murdare de ajungeau pana in tavan(oare nu era o incercare?)n-am zis nimic,le-am spalat.a doua oara cand m-am dus mi-a spus ca trebuie sa-l sun mai rar pe fiul ei ca ce-i cu atata vorbit la telefon...sunt atat de multe ca nu-mi ajunge o zi sa le scriu!!!sunt soacre atat de rele pe pamantul asta,si nu inteleg de ce...nu ninteleg de ce se baga in relatiile copiilor!am si eu 2 frati,dar mama mea nu si-a permis sa le deranjeze cu nimic pe prietenele lor,in schimb eu am ajuns si la spital din cauza ca m-am stresat prea mult din cauza ei...si sa inchei cred ca in curand relatia noastra o sa se destrame DIN CAUZA EI!!!
kudika_35750
Postat pe 30 Mai 2013 17:57
La ce am citit numai pe ultima pagina, aici..imi inchipui ca am fost un norocos in minima mea relatie cu 'soacrele' ori iubitele cu mama!..la urma urmei o sa ajungem sa intrebam daca viitorii parteneri deca sunt orfani..
Darius_
Postat pe 30 Mai 2013 20:03
De la: kudika_35750, la data 2013-05-30 17:57:18ma scuzati ca ma bag si eu in seama doamna necunoscut!cu siguranta sunteti soacra si ati avut probleme cu vreuna din prietenele fiului...am si eu o experienta destul de urata cu mama prietenului meu.prima data cand m-am dus la ea in casa,ea nu era acasa sa ma astepte cum se cuvine in schimb in bucatarie ma asteptau vase murdare de ajungeau pana in tavan(oare nu era o incercare?)n-am zis nimic,le-am spalat.a doua oara cand m-am dus mi-a spus ca trebuie sa-l sun mai rar pe fiul ei ca ce-i cu atata vorbit la telefon...sunt atat de multe ca nu-mi ajunge o zi sa le scriu!!!sunt soacre atat de rele pe pamantul asta,si nu inteleg de ce...nu ninteleg de ce se baga in relatiile copiilor!am si eu 2 frati,dar mama mea nu si-a permis sa le deranjeze cu nimic pe prietenele lor,in schimb eu am ajuns si la spital din cauza ca m-am stresat prea mult din cauza ei...si sa inchei cred ca in curand relatia noastra o sa se destrame DIN CAUZA EI!!!


In primul rand soacra iti devine soacra din momentul in care ti-ai pus pirostriile pe cap si ai zis da in fata starii civile.Pana atunci e mama iubitului tau si atat.Punct.
In al doilea rand , erai prima oara in casa ei si nu inteleg de ce a trebuit sa te apuci tu sa-i speli vasele? Ti-a cerut fiul ei asta?Sau ai vrut tu sa faci impresie ca ce fata buna esti tu?!!!

Fratele meu a lungit-o cam doi ani cu actuala lui sotie pana s-au casatorit.In timpul ala copilareau cica. Izabela venea cam de doua-trei ori pe saptamana pe la noi dar mama mea n-a pus-o niciodata sa faca ceva. A zis ca va avea destul timp cand va fi la casa ei. Stiu ca mai gateau impreuna pentru masa de duminica dar nimic mai mult. In schimb a avut aceeasi pretentie de la parintii ei. Sa-i respecte copilul exact asa cum ea le respecta fata lor.
Dupa casatorie s-a mutat la casa lor si si-au aranjat-o dupa gustul lor. Intr-o zi mama mea era in zona si a zis sa bea o cafea impreuna cu Izabela .A sunat la telefon dar se pare ca n-a raspuns nimeni asa ca a mers acasa pentru ca nu se face sa mergi neanuntat la cineva , fiind chiar si nora ta. S-a gandit: daca n-a raspuns la telefon poate ca avea alta treaba sau era fiul ei acasa si n-a vrut sa ii deranjeze. I-a lasat un bilet in cutia de scrisori ca are un cadou pentru ea si dusa a fost.
Mama mea merge pe ideea ca ce tie nu-ti place , altuia nu ii face. Adevarul e ca nici fata nu vine neanuntata. La fel nici prietena mea. Au fost niste reguli de la bun inceput si pentru buna comunicare le respectam. Poate suna formal dar e mai bine asa decat sa se ajunga la discutii inutile.
Ce pot spune? Am parinti moderni si ma bucur ca sunt asa .Anul trecut Iza a trecut printr-o experienta urata cu o pierdere de sarcina si a trebuit sa stea cam o saptamana acasa fara sa faca efort.La spital le-a spus ambelor mame sa vina cand pot ele , ea nu obliga pe nimeni la nimic. Nu vrea sa fie povara si nici obligatie.Si nici vorbe sa nu iasa ca una face mai mult si alta mai putin. Fratele meu se pare ca a ales o fata cu capul pe umeri si ma bucur din suflet pentru el.
Cavalerul_maltez
Postat pe 30 Mai 2013 21:21
De la: kudika_35750, la data 2013-05-30 17:57:18ma scuzati ca ma bag si eu in seama doamna necunoscut!cu siguranta sunteti soacra si ati avut probleme cu vreuna din prietenele fiului...am si eu o experienta destul de urata cu mama prietenului meu.prima data cand m-am dus la ea in casa,ea nu era acasa sa ma astepte cum se cuvine in schimb in bucatarie ma asteptau vase murdare de ajungeau pana in tavan(oare nu era o incercare?)n-am zis nimic,le-am spalat.a doua oara cand m-am dus mi-a spus ca trebuie sa-l sun mai rar pe fiul ei ca ce-i cu atata vorbit la telefon...sunt atat de multe ca nu-mi ajunge o zi sa le scriu!!!sunt soacre atat de rele pe pamantul asta,si nu inteleg de ce...nu ninteleg de ce se baga in relatiile copiilor!am si eu 2 frati,dar mama mea nu si-a permis sa le deranjeze cu nimic pe prietenele lor,in schimb eu am ajuns si la spital din cauza ca m-am stresat prea mult din cauza ei...si sa inchei cred ca in curand relatia noastra o sa se destrame DIN CAUZA EI!!!


pai fata, daca tot te-ai apucat sa speli vasele, puteai sa dai si cu aspiratorul, apoi sa stergi praful. lasi treaba asa neterminata? cum sa faca biata femeie fata la toate

cica "ma asteptau vase murdare"
bine ca nu te asteptau peretii, trebuiau si aia varuiti! :)))))))
muza_ta
Postat pe 31 Mai 2013 02:05
De la: kudika_17683, la data 2012-11-28 19:07:35soacrele de baieti sunt cam grijulie de baietii lor chiar si dupa casatorie..nu le suport , nu le inteleg si imi vine sa le dau si una in cap cand le aud cum se vaita de baitul lor


kudika_32792
Postat pe 31 Mai 2013 11:28
De la: kudika_35750, la data 2013-05-30 17:57:18ma scuzati ca ma bag si eu in seama doamna necunoscut!cu siguranta sunteti soacra si ati avut probleme cu vreuna din prietenele fiului...am si eu o experienta destul de urata cu mama prietenului meu.prima data cand m-am dus la ea in casa,ea nu era acasa sa ma astepte cum se cuvine in schimb in bucatarie ma asteptau vase murdare de ajungeau pana in tavan(oare nu era o incercare?)n-am zis nimic,le-am spalat.a doua oara cand m-am dus mi-a spus ca trebuie sa-l sun mai rar pe fiul ei ca ce-i cu atata vorbit la telefon...sunt atat de multe ca nu-mi ajunge o zi sa le scriu!!!sunt soacre atat de rele pe pamantul asta,si nu inteleg de ce...nu ninteleg de ce se baga in relatiile copiilor!am si eu 2 frati,dar mama mea nu si-a permis sa le deranjeze cu nimic pe prietenele lor,in schimb eu am ajuns si la spital din cauza ca m-am stresat prea mult din cauza ei...si sa inchei cred ca in curand relatia noastra o sa se destrame DIN CAUZA EI!!!


Pentru ca sunt invidioase si geloase, de aceea intervin unele soacre/mame in relatiile copiilor lor.

In locul tau, n-as incheia relatia cu iubitul, ci m-as lupta pentru relatie, castigandu-l pe el de partea mea, prin iubire, atentie si respect. Pe soacra incearca s-o ignori, iar daca nu se poate, raspunde-i scurt si sec, fara sa-i dai prea multe explicatii.
kudika_32792
Postat pe 31 Mai 2013 11:33
Ai dreptate Vio', dar unele soacre asa sunt ele "one in a million" care este... astea nu se schimba nici "in a million years" !!!
rondina
Postat pe 31 Mai 2013 14:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
decoratiunile pentru sala 40 De la: marry 11 Aprilie 2010 16:34
forumul meu intrati 1 De la: grace007053 10 Ianuarie 2010 21:04
Nunta in stil medieval 5 De la: kudika330234 17 Noiembrie 2010 00:11
caut rochie de mireasa 13 De la: marry 30 Martie 2010 11:29
MUZICA PT DIERITE EVENIMENTE TIMISOARA 1 De la: kudika420601 19 August 2011 18:49