Setari Cookie-uri

Cum sa pui soacra la punct!

Va salut dragi nurori si SOACRE (care sunteti pe aici). Voi soacrelor ati uitat cum era cand erati tinere? Le-ati permis soacrelor sa se bage in viata voastra? Nu prea cred, sau daca ati facut ce au vrut ele, acum va razbunati pe nurorile voastre? Nu mai traim in vremurile de acum 20-30 de ani si cred ca de bun simt ar fi sa le lasam si pe ele sa-si traiasca viata asa cum vor alaturi de sotii lor. Cu siguranta sunt mai bine ancorate in vremurile de acum decat erati voi soacrelor. Ca sa nu uitam ca in viata se plateste cu aceeasi moneda. Nu ar fi mai bine si mai frumos ca voi acum sa le respectati, sa aveti incredere in decizia baietilor vostrii de a le lua de sotii? Nu de alta, dar se zice ca cine se aseamana se aduna. Si oricum ceea ce dai, aia primesti. Vorbe bune ai la adresa norei, cu siguranta la batranete si ea te va respecta. Te respect ca sa ma respecti. Nu asa era? Sau credeti ca labatranete baiatul vostru o sa va spele si o sa va dea o farfurie de mancare? Tot la mana nurorilor ajungeti. Asa ca pana atunci mai bine incercati sas va purtati ca niste mame adevarate si nu vitrege.
ddartificii
Postat pe 28 Ianuarie 2010 14:16
Am uitat sa mentionez ca sunt de 22 de ani nora si de vreo 2 ani soacra si daca baiatul meu a considerat ca ea este jumatatea lui, am invatat sa o iubesc, sa o respect si sa nu fac diferenta intre ei. E pacat de Dumnezeu.
ddartificii
Postat pe 28 Ianuarie 2010 14:23
De la: danielascepchin, la data 2010-01-28 14:23:50Am uitat sa mentionez ca sunt de 22 de ani nora si de vreo 2 ani soacra si daca baiatul meu a considerat ca ea este jumatatea lui, am invatat sa o iubesc, sa o respect si sa nu fac diferenta intre ei. E pacat de Dumnezeu.




BRAVO DOAMNA reprezentati o adevarata lectie de viata pentru multe soacre.... VA FELICIT.....mi-as dori si eu ca soacra mea sa fie asemeni dumneavoastra insa e imposibil...sunt fericita ca totusi am un sot minunat
Bluesky_grace
Postat pe 28 Ianuarie 2010 20:47
Multumesc mult! Va pup pe toate si va doresc din suflet sa aveti parte de o viata frumoasa alaturi de jumatatea voastra. Si lasati-le pe soacre sa se incrunte, numai ele au de pierdut. O sa faca o multime de riduri inainte de vreme. Am exemplu soacrei mele. Asa ca voi fiti vesele si fericite pentru ca aveti viata inainte, ele au zilele numarate, insa nu vor sa accepte asta. Ele au de pierdut. Pupici.
ddartificii
Postat pe 28 Ianuarie 2010 22:44
Am uitat sa va spun. Am o nora frumoasa foc si chiar ma mandresc cu ea.
ddartificii
Postat pe 28 Ianuarie 2010 22:47
Chiar daca nu s-a mai scris de ceva timp va impartasesc si eu povestea mea cu soacra.
Am 23 de ani si sunt casatorita de 6 luni.Ne cunoastem de 3 ani si un pic si ne iubim foarte mult.Niciodata nu am considerat ca am facut o gresala maritandu-ma cu el.E un om de nota 20 si in iunie o sa ne marim familia cu un baietel.
LA inceputul relatiei am stat intr-o garsoniera inchiriata de parintii mei pe perioada unui an de facultate.A fost foarte bine si ne-am inteles perfect.Apoi cand s-a terminat contractul eu m-am mutat la el,considerand ca asa mai reducem din cheltuieli si ne va fi mai bine.Din primul moment in care am intrat la el in casa mi-am dat seama ca nu voi avea o viata buna acolo.Socrii mei sunt niste oameni care se cearta permanent,ea tipa cat o tin plamanii,injura pe toata lumea...inclusiv copii.Am ramas ingrozita de ce am vazut ..mai ales ca eu provin dintr-o familie linistita.Ca unic copil parintii mei m-au invatat sa ii respect si asa am facut pana in ziua de azi.
Am hotarat totusi sa raman in casa socrilor pt ca nu aveam de ales...nu aveam unde sa ma duc.(parintii mei erau si sunt in continuare plecati in spania...si la vremea aia nu le mergea prea bine ca sa ma ajute cu o chirie ceva).
A fost binisor primele luni..in sensul ca am inghitit tot ce auzeam..cums e certau de dimineata pana seara..cum isi injura copii...si toate porcariile de zi cu zi.Pana intr-o zi in care nu am mai putut rezista si m-am confesat unei cumnate.I-am zis ca nu mi se pare deloc normal ca o mama sa isi injure copii in asa hal si ca ma doare sufletul cand vad cum il injura pe omul pe care il iubesc..plus ca m-am saturat de atatea tipete toata ziua si toata noaptea.
Draga de ea...ca sa se puna bine cu soacra..s-a dus si i-a spus tot.De atunci a inceput scandalul.Nu a suportat ca eu sa imi spun parerea..si i-a zis prietenului meu ca daca nu plec eu din curte...pleaca ea.Pana la urma el a ales sa faca un impurumut in banca si ne-am inchiriat o garsoniera cateva luni.Cand am plecat de acolo m-am simtit extrem de usurata.Simteam cum las toata ura ei in urma.NU mai zic ca in momentul in care am plecat ne-a injurat ca toate alea..

Dupa ce s-a terminat contractul si acolo...parintii mei s-au oferit sa ne ajute si ne-au chemat in spania.Eu tocmai ce terminasem facultatea si speram sa imi gasesc ceva acolo.Insa nu a mers cum am vrut.Spania tocmai ce intrase in criza economica ..si nu mai aveau de lucru nici pt ai lor barem pt noi.Ne-am declarat invinsi.El a plecat primul in tara..la ai lui..eu am mai ramas cu mama ..sa nu se simta singura...deoarece tatal meu era in tara pt chimioterapie (un evenimet nefericit...peste care am trecut cu ajutorul Domnului).Timp de 3 luni cat am stat despartiti vorbeam pe net si plangeam amandoi in fiecare seara de dor.A fost tare greu asa ca am hotarat sa las de la mine si m-am intors in casa lor.Sunt venita aici de anul trecut din februarie.Aceeasi atmosfera ca in trecut.Am facut tot ce am putut...spalat vase..curatenie..mancare...am ajutat-o la tot ce ma ducea pe mine capul la 23 de ani ai mei.
Zilele trecute insa am stricat din nou pozele.Doar pt faptul ca i-am zis in timp ce facea clatite ca eu nu stiu sa le fac cum le face ea...ci fac compozitia mai subtire..s-a suparat enorm.A aruncat tigaia si a inceput sa faca ca toate alea.Invata cu scandalul precedent mi-am dat seama ce urmeaza.Ne arunca lucrurile in curte..nu ne mai lasa sa gatim...nimic...Asa ca am ales sa ma duc sa imi fac bagajul..si sa plec unde vad cu ochii.Bineinteles ca sotul nu m-a lasat mai ales ca am un copilas in burta si imi pot face rau.Acum stau inchisa in casa..nemacata de o zi intreaga...el e la munca si mie imi e frica sa ma duc sa imi fac ceva de mancare la bucatarie..ca nu cumva sa imi zica ceva.
Singura nostra scapare e sa ne mutam la cateva case distanta ....la bunica lui..acolo unde planuim de fapt sa ne facem si casa.Chiar daca acum nu avem bani de casa...ne gandim sa stam in camerele alea batranesti numai sa scapam de tirania ei.
Am uitat sa prezizez ca mai are 2 fii.Unul a preferat sa plece de tot de acasa cu nevasta de gura ei..si celalalt sta ca noi ca pe ghimbi.
Imi pare rau..poate v-am plictisit cu povestea mea.poate am fost incoerenta pe alocuri.insa am simtit nevoia sa ma descarc cuiva in afara de sot.Nu stiu care e cea mai buna solutie pt noi si copilas...insa e un lucru e cert ca nu mai vreau sa mai traiesc cu ea in aceeasi casa.

Andr33aIrimia
Postat pe 2 Martie 2010 15:14
buna fetelor! de ce sinteti asa de inversunate? eu stau si ma gindesc, oare daca sotul va interzice sa nu mai treceti pe la parintii vostrii decit 1 data pe luna, cum va-ti simtii? dupa umila mea parere, casatoria copiilor pt parintii care ii iubesc, este un moment tare dificil, trecerea de la momentele mama copil, grija de zi cu zi timp de 26 sau mai multiani, devine deja un reflex, apoi, brusc apare ruptura ,intervine o noua ordine copii pleaca, cu gaxda sau la casa lor sau la soacra. Cum credeti ca se simt ceilalti, care sint vitrejiti de prezenta copiilor? Inprimul rind se simt singuri si neajutorati,apoi intervine si urita de batrinete. Cu noi tinerii alaturi de ei au un ritm bun sau rau,insa singuri aparestinghereala, tacerea ,ruperea de nou ,de zgomot se inghid in ei, isi traiesc zilele urite lipsite de sens si asa noi ajungem sa ii vedem batrini, uriti, evitam sa mai mergem alaturi de ei pt ca sint demodati si le gasim toate de fectele .Infelul acesta usor cite usor sint pierduti pt societate si isi asteapta Moartea in singuratate! Noi sintem luati de valul vietii si uitam de ei. Ne trezim tirziu !
grace003710
Postat pe 5 Martie 2010 11:08
Te felicit pentru pentru modul de a gandi. Ceea ce ai spus e de atat de mult bun simt incatimi vine a crede ca esti de fapt o femeie mai matura nu doar o tanara incepatoare in viata de familie
grace005191
Postat pe 5 Martie 2010 21:28
Nu vi se par cam multe pretentiile soacrei?! Ma mir ca nu v-a fost rusine sa insirati acea lista. Stiti cati barbati isi bat joc de neveste inselanu-le, mintindu-le...Si ea, prostuta de nevasta, sa duca greul, ba sa mai cante-n struna si unei scorpii de soacra.
Pentru ce? Ca sa se numeasca maritata?!
As vrea sa cred ca fetele noastre s-au desteptat, stiu sa-si ceara drepturile iar soacrele mari sa-si educe progeniturile daca vor sa fie respectate!
Cat despre locuitul impreuna cu socrii e crima si pedeapsa pentru unul dintre cei doi membri ai tinerei familii. Cel mai bine separat.
Nu generalizez ca pentru tanara sotie soacra poate fi un obstacol in dezvoltarea personala, dar nici nu pun mana in foc pentru soacre!
nicol_doina
Postat pe 6 Martie 2010 11:45
realizez machiaj miorese prduse Dior Lancome programari 0723054330
cris_make_up_artist
Postat pe 6 Martie 2010 15:05
De la: Andr33aIrimia, la data 2010-03-02 15:14:12 Chiar daca nu s-a mai scris de ceva timp va impartasesc si eu povestea mea cu soacra.
Am 23 de ani si sunt casatorita de 6 luni.Ne cunoastem de 3 ani si un pic si ne iubim foarte mult.Niciodata nu am considerat ca am facut o gresala maritandu-ma cu el.E un om de nota 20 si in iunie o sa ne marim familia cu un baietel.
LA inceputul relatiei am stat intr-o garsoniera inchiriata de parintii mei pe perioada unui an de facultate.A fost foarte bine si ne-am inteles perfect.Apoi cand s-a terminat contractul eu m-am mutat la el,considerand ca asa mai reducem din cheltuieli si ne va fi mai bine.Din primul moment in care am intrat la el in casa mi-am dat seama ca nu voi avea o viata buna acolo.Socrii mei sunt niste oameni care se cearta permanent,ea tipa cat o tin plamanii,injura pe toata lumea...inclusiv copii.Am ramas ingrozita de ce am vazut ..mai ales ca eu provin dintr-o familie linistita.Ca unic copil parintii mei m-au invatat sa ii respect si asa am facut pana in ziua de azi.
Am hotarat totusi sa raman in casa socrilor pt ca nu aveam de ales...nu aveam unde sa ma duc.(parintii mei erau si sunt in continuare plecati in spania...si la vremea aia nu le mergea prea bine ca sa ma ajute cu o chirie ceva).
A fost binisor primele luni..in sensul ca am inghitit tot ce auzeam..cums e certau de dimineata pana seara..cum isi injura copii...si toate porcariile de zi cu zi.Pana intr-o zi in care nu am mai putut rezista si m-am confesat unei cumnate.I-am zis ca nu mi se pare deloc normal ca o mama sa isi injure copii in asa hal si ca ma doare sufletul cand vad cum il injura pe omul pe care il iubesc..plus ca m-am saturat de atatea tipete toata ziua si toata noaptea.
Draga de ea...ca sa se puna bine cu soacra..s-a dus si i-a spus tot.De atunci a inceput scandalul.Nu a suportat ca eu sa imi spun parerea..si i-a zis prietenului meu ca daca nu plec eu din curte...pleaca ea.Pana la urma el a ales sa faca un impurumut in banca si ne-am inchiriat o garsoniera cateva luni.Cand am plecat de acolo m-am simtit extrem de usurata.Simteam cum las toata ura ei in urma.NU mai zic ca in momentul in care am plecat ne-a injurat ca toate alea..

Dupa ce s-a terminat contractul si acolo...parintii mei s-au oferit sa ne ajute si ne-au chemat in spania.Eu tocmai ce terminasem facultatea si speram sa imi gasesc ceva acolo.Insa nu a mers cum am vrut.Spania tocmai ce intrase in criza economica ..si nu mai aveau de lucru nici pt ai lor barem pt noi.Ne-am declarat invinsi.El a plecat primul in tara..la ai lui..eu am mai ramas cu mama ..sa nu se simta singura...deoarece tatal meu era in tara pt chimioterapie (un evenimet nefericit...peste care am trecut cu ajutorul Domnului).Timp de 3 luni cat am stat despartiti vorbeam pe net si plangeam amandoi in fiecare seara de dor.A fost tare greu asa ca am hotarat sa las de la mine si m-am intors in casa lor.Sunt venita aici de anul trecut din februarie.Aceeasi atmosfera ca in trecut.Am facut tot ce am putut...spalat vase..curatenie..mancare...am ajutat-o la tot ce ma ducea pe mine capul la 23 de ani ai mei.
Zilele trecute insa am stricat din nou pozele.Doar pt faptul ca i-am zis in timp ce facea clatite ca eu nu stiu sa le fac cum le face ea...ci fac compozitia mai subtire..s-a suparat enorm.A aruncat tigaia si a inceput sa faca ca toate alea.Invata cu scandalul precedent mi-am dat seama ce urmeaza.Ne arunca lucrurile in curte..nu ne mai lasa sa gatim...nimic...Asa ca am ales sa ma duc sa imi fac bagajul..si sa plec unde vad cu ochii.Bineinteles ca sotul nu m-a lasat mai ales ca am un copilas in burta si imi pot face rau.Acum stau inchisa in casa..nemacata de o zi intreaga...el e la munca si mie imi e frica sa ma duc sa imi fac ceva de mancare la bucatarie..ca nu cumva sa imi zica ceva.
Singura nostra scapare e sa ne mutam la cateva case distanta ....la bunica lui..acolo unde planuim de fapt sa ne facem si casa.Chiar daca acum nu avem bani de casa...ne gandim sa stam in camerele alea batranesti numai sa scapam de tirania ei.
Am uitat sa prezizez ca mai are 2 fii.Unul a preferat sa plece de tot de acasa cu nevasta de gura ei..si celalalt sta ca noi ca pe ghimbi.
Imi pare rau..poate v-am plictisit cu povestea mea.poate am fost incoerenta pe alocuri.insa am simtit nevoia sa ma descarc cuiva in afara de sot.Nu stiu care e cea mai buna solutie pt noi si copilas...insa e un lucru e cert ca nu mai vreau sa mai traiesc cu ea in aceeasi casa.




Nu mai sta cu socrii. Plecati cat mai repede. Gandeste-te la baietelul care o sa se nasca, cum o sa traiasca intr-o casa unde sunt numai certuri si injuraturi. Va fi foarte nociv pentru el. Oricat de greu va va fi, daca exista dragoste, intelegere si liniste, restul nu mai conteaza. O sa rasara soarele si pe strada ta - CU SIGURANTA!
ddartificii
Postat pe 6 Martie 2010 15:33

Madam Ursu Livia,

de ce nu aveti curaj sa va aratati clar numele si poza pe profil?



Parerea mea e ca aveti multe frustrari in viata, ca sunteti foarte posesiva si nefericita in familie, ca sunteti obsedata de idei comuniste, ca va uitati cu regularitate la telenovele si credeti ca viata e exact ca acolo, ca sunteti total nesatisfacuta sexual, ca nu aveti facultate ci cel mult un colegiu, ca credeti ca aveti absolut tot timpul dreptate - adica sunteti paranoica, ca fiii si nurorile fug de dvs. ca de raie, ca va simtiti inferioara tuturor celor cu facultate si din frustrare si razbunare jigniti pe toata lumea, ca aveti foarte multe de invatat dar considerati ca nu mai aveti nimic de invatat ca deja le stiti pe toate, ca considerati ca va umiliti in fata celorlalti daca aratati ca gresiti sau ca aveti defecte ori nestiinta, ca zambiti foarte rar si ca pe mutra dvs. se vede doar rautate - de aceea ati imbatranit urat, ca sunteti cat se poate de invidioasa pe femeile tinere, frumoase si mai inteligente, ca sigur parintii dvs. sunt de la tara si va credeti superioara lor.

Ce am scris mai sus, nu le consider jigniri dat fiind e parerea mea sincera, deci apartine de adevarul meu. Si sper sincer si mi-ar placea ca ceea ce am spus sa va trezeasca putin si sa va schimbe in bine, sa va ajute sa evoluati si sa iubiti mai mult.

Apropo, soacra mea nu e sfanta, nu e foarte ok ca si soacra, nici ca mama, minte destul de des, dar eu o respect si o accept asa cum este pentru ca e mama sotul meu, pt. ca l-a nascut si a incercat sa fie mama pt. sotul meu. A facut multe greseli, sotul meu a suferit foarte mult din cauza ei, dar eu ii gasesc scuze pt. ca a fost foarte tanara si naiva.
Incerc sa nu ma implic foarte mult in relatia cu ea pt. ca minte des si barfeste mult. Nu l-am oprit niciodata pe sotul meu sa o viziteze sau sa vb la telefon cu ea, dimpotriva chiar am invitat-o de multe ori la noi si am gatit pt. ea si am vrut tot timpul sa-i arat ca stiu sa tin o casa foarte bine si sa fiu si doamna.
Iris_grace
Postat pe 19 Martie 2010 02:09
De la: danielascepchin, la data 2010-01-28 14:16:49Va salut dragi nurori si SOACRE (care sunteti pe aici). Voi soacrelor ati uitat cum era cand erati tinere? Le-ati permis soacrelor sa se bage in viata voastra? Nu prea cred, sau daca ati facut ce au vrut ele, acum va razbunati pe nurorile voastre? Nu mai traim in vremurile de acum 20-30 de ani si cred ca de bun simt ar fi sa le lasam si pe ele sa-si traiasca viata asa cum vor alaturi de sotii lor. Cu siguranta sunt mai bine ancorate in vremurile de acum decat erati voi soacrelor. Ca sa nu uitam ca in viata se plateste cu aceeasi moneda. Nu ar fi mai bine si mai frumos ca voi acum sa le respectati, sa aveti incredere in decizia baietilor vostrii de a le lua de sotii? Nu de alta, dar se zice ca cine se aseamana se aduna. Si oricum ceea ce dai, aia primesti. Vorbe bune ai la adresa norei, cu siguranta la batranete si ea te va respecta. Te respect ca sa ma respecti. Nu asa era? Sau credeti ca labatranete baiatul vostru o sa va spele si o sa va dea o farfurie de mancare? Tot la mana nurorilor ajungeti. Asa ca pana atunci mai bine incercati sas va purtati ca niste mame adevarate si nu vitrege.

Din partea mea aveti toata stima, frumoase cuvinte doamna draga si sincer nu stiu si nu-mi explic cum unele mame de baieti pot fi asa posesive si aburde, sincer chiar m-au dezgustat unele lucruri pe care le-am citit de la voi fetelor!!!Mult curaj!!! Eu deocamdata nu pot spune prea multe de soacra mea, inca nu ne-am casatorit, ci urmeaza dar niciodata de cand suntem impreuna si locuim impreuna nu mi-a reprosat ca nu am grija de fiul sau, dimpotriva!!! L-a invatat mereu sa-si ajute sotia, sa fie respectuos si sincer viitorul meu sot in aceste lucruri e exemplar,
Ceea ce ma deranjeaza la aceste soacre posesive si invechite este ca nu au crescut decat niste razgaiati care asteapta sa le fii sluga si bineinteles ca daca nu faci asta oOOOOO ce nora imputita si tot felul!!!! Sa fim seriosi doamnelor!!! Ce ei au mainile in ghips??????? Sunt handicapati??????? Le lipseste vreo doaga!!!! In ziua de azi si noi nurorile avem serviciu de 8 ore, de multe ori noi aducem bani in casa, si eii??? Trebuie giugiulitii??? Dragi doamne care aveti pretentia de a nurorile dumneavoastra sa va poarte grija la fii nu va ganditi ca si parintii fetei gandesc acelasi lucru????Ei nu trebuie sa aiba de grija de noi?????
Nu e nicio rusine sa stie sa gateasca, sa spele un vas, sa-si calce singuri o camasa, daca nora se imbolnaveste ce fac??? Merg la mama sa pape???? Sau vine mamica la ei??? Hai ca e absurd!!! Am mare noroc ca nu am o astfel de soacra si nici un astfel de viitor sot, sincer nici nu mi-as imagina cum sa reactionez in unele situatii pe care le-am citit de la voi!!!
Bafta multa!!!
lucky_happy
Postat pe 26 Martie 2010 22:18
I I urasc pe socrii; am 28 de ani dar nu am crezut ca o sa ajung vreodata sa spun despre cineva asa ceva , dar asta simt.
NU fac altceva decat sa ne distruga viata sunt niste frustrati care nu au prieteni nici macar cu familia( frati surori nu se inteleg ) si acum la batranete s-au gandit sa-si streseze baiatul .

Eu nu le am raspuns nici macar odata deci m-au jignit in fel si chip , sper din tot sufletul sa le de-a dumnezeu ce merita.



Celor care au probleme cu socrii le doresc sa aiba multa putere si sa treaca peste





crisboga25
Postat pe 10 Aprilie 2010 13:02
Sa zic si eu... eu nu imi urasc socrii... ci viitorii socrii, pe amandoi deopotriva. Iar asta nu ma face decat sa fiu mereu frustrata si sa ma chinui zi de zi. Pentru ca nu imi e usor sa urasc. Mai ales fiind vorba de parintii persoanei pe care o iubesc cel mai mult pe lume.
Am stiut de la inceput ca nu voi avea niste socri extraordinari, mi-am dat seama imediat si imi dau seama permanent.
Problema care apare acum este ca ei imi afecteaza sanatatea mintala. Am incept sa ma gandesc serios sa ma despart de viitorul meu sot (cu care am nunta peste un an) din cauza lor. Sora lui se marita curand si toate reactiile lor legate de nunta propriei fiice nu ma fac decat sa proiectez asupra mea... Nimeni nu le ajunge la nas, sunt cai de rasa pura, cum sa se insoare baiatul lor cu mine?...
Desi imi iubesc barbatul ca pe ochii din cap, ma gandesc daca viata pe care o voi avea langa el va fi intr-adevar cea pe care mi-o doresc. Asta presupune ca parintii mei si parintii lui sa nu se vada si sa nu aiba treaba unii cu altii, sa nu primesc niciodata o vorba buna de la ei, sa fim amandoi permanent terorizati de gura lor, sa nu isi doreasca un nepot, sa nu ii intereseze ce mancam dar sa rada mereu de noi ca nu avem bani si chipurile, am muri de foame... Sa fiu mereu in umbra, mereu in bataie de joc...
Toate astea ma sperie... Si stiu ca nu e normal si nici corect sa imi despart sotul de familia lui, care l-a crescut si pe care o iubeste...
De aceea... poate ca ar fi mai bine sa renunt, chiar daca simt ca imi smulg din suflet...
Nici nu stiu de ce v-am scris. Nu vreu nici sfaturi, nici altceva... Poate ca asa mai rasufu si eu...
vickyeu
Postat pe 16 Aprilie 2010 22:02
Am citit tot ce scrie pe aici si, personal sunt de acord cu parerea ta. Dreptatea e undeva la mijloc. Eu nu va povestesc despre soacra mea ... Va sugerez sa le mai lasati in pace si sa va traiti viata asa cum vreti voi. CREDE-ti-ma ca DOAR o viata aveti si pe aia merita sa o traiti asa cum vreti voi insiva! Mesajul meu e unul scurt la care va rog sa reflectati profund "DACA NU ITI TRAIESTI TU VIATA TA ASA CUM VREI TU, ATUNCI ITI VEI TRAI VIATA ASA CUM DORESC (VOR) ALTII !!!" PUPICI SI MULTA BAFTA !
mycya_suchardine
Postat pe 18 Aprilie 2010 10:49
buna sunt noua pe aici,mi s-a parut fffffffffff interesanta discutia voastra iar ceea ce vreau eu sa zic este ca din punctul meu de vedere soacra ptr mine este o scorpie deoarece in cazul meu am fost da-ti afara din casa cu un copil dupa noi sa stam cu chirie doar ptr faptul ca soacramea doreste sa stea cu barbatul ei cu care traieste in concubinaj de ceva timp.Eu nu cred ca ea are inima daca a fost in stare sa isi alunge copilu pe strada doar ca sa se simta ea bine asta ptr mine nu este om.........
geta2010
Postat pe 10 Iunie 2010 13:08
Buna numele meu e nicoleta am o relatie cu un baiat mai mic decat mine cu 4 ani,relatia dureaza de 3 ani jumate,ne intelegem foarte ok,in schimb mama lui nu stiu ce are cu mine,ideea e ca de fiecare data cand merg la ea acasa se uita la mine in asa fel incat imi vine sa ies din casa si sa nu mai merg la ea, nu imi spune nimic concret, dar are o atitudine total aiurea , intr-o perioada nu am mai mers la ea si iam zis la iubitul meu ca nu vreau sa merg la ea pt ca nu ma simpt bine acolo. Insa dupa un timp ea ma chemat la ea ,bine inteles ca nu singura ci cu iubitu meu,si mia zis ca nu are nimic cu mine. Ok am mai mers la ea ,dar acelasi lucru e acuma .tot timpul face in contra mea ,e ciudata .o perioada iubitul meu a plecat in strainatate , eu am incercat sa ma fac placuta fata de mama lui, dar nimic de fiecare data cand mergeam la ea imi zicea sa il las in pace pe baiatul ei [ca e copil ] si tot chesti de astea sincer eu nu stiu ce sa mai fac orcum noi am hotarat sa ne casatorim dar nu stiu ce sa fac cu soacra miar prinde bine niste sfaturi multumesc
grace009549
Postat pe 8 Iulie 2010 13:27
k am citit impresiile unei mame despre cum tre sa fie o nora dar oare o soacra cum trebuie sa fie?
grace009549
Postat pe 8 Iulie 2010 14:37
k am citit impresiile unei mame despre cum tre sa fie o nora dar oare o soacra cum trebuie sa fie?
grace009549
Postat pe 8 Iulie 2010 14:37
si as vrea sa imi raspunda o mama de baiat sa nu ii zic soacra.
grace009549
Postat pe 8 Iulie 2010 14:40
De la: grace009549, la data 2010-07-08 14:37:45k am citit impresiile unei mame despre cum tre sa fie o nora dar oare o soacra cum trebuie sa fie?
grace009549
Postat pe 8 Iulie 2010 15:34
De la: grace009549, la data 2010-07-08 13:27:58Buna am o relatie cu un baiat mai mic decat mine cu 4 ani,relatia dureaza de 3 ani jumate,ne intelegem foarte ok,in schimb mama lui nu stiu ce are cu mine,ideea e ca de fiecare data cand merg la ea acasa se uita la mine in asa fel incat imi vine sa ies din casa si sa nu mai merg la ea, nu imi spune nimic concret, dar are o atitudine total aiurea , intr-o perioada nu am mai mers la ea si iam zis la iubitul meu ca nu vreau sa merg la ea pt ca nu ma simpt bine acolo. Insa dupa un timp ea ma chemat la ea ,bine inteles ca nu singura ci cu iubitu meu,si mia zis ca nu are nimic cu mine. Ok am mai mers la ea ,dar acelasi lucru e acuma .tot timpul face in contra mea ,e ciudata .o perioada iubitul meu a plecat in strainatate , eu am incercat sa ma fac placuta fata de mama lui, dar nimic de fiecare data cand mergeam la ea imi zicea sa il las in pace pe baiatul ei [ca e copil ] si tot chesti de astea sincer eu nu stiu ce sa mai fac orcum noi am hotarat sa ne casatorim dar nu stiu ce sa fac cu soacra miar prinde bine niste sfaturi multumesc
grace009549
Postat pe 8 Iulie 2010 15:35
Spuneti-va parerea...

http://www.grace.ro/comunitate/forum/view_topic/1564/Mireasa-blestemata-in-floraria-Iris-de-la-Universitate.html

Multumesc anticipat.
Diamond_grace
Postat pe 24 Iulie 2010 01:56
Am fost nora(soacra mea nu mai e),voi fi soacra,parerea mea e ca nu trebuie sa fie un razboi intre nora si soacra,cea mai buna solutie e aceea sa locuiti separat,atat de important este sa ai intimitate si nu numai pentu nora, chiar si soacrele au nevoie de asa ceva si dak iti iubesti atat de mult copilul nu spui lucruri care il fac nefericit,baiatul va fi la mijloc in conflict si nu va sti ce sa aleaga fiindca sigur va iubeste pe amandoua,iar soacra fiindca e femeie matura si trecuta prin viatza trebuie sa aplaneze orice conflict iar comunicarea este f importanta.Nu mi-as dori sa-mi indepartez copilul doar pentru ca nu sunt multumita de nora,el in mod cert nu o vede asa cum o vad eu, pentru el va fi femeia perfecta si trebuie sa ma pun de acord cu el,nu?
babalica
Postat pe 26 Iulie 2010 09:20
Sunt soacra de 2 ani. Nora mea este mai mare decat baiatul meu cu 3 ani si jumatate, insa diferenta nu se vede absolut deloc. Baiatul meu avea 19 ani si jumatate cand s-a insurat si chiar daca am considerat ca este totusi prea devreme, nu ne-am opus, insa i-am explicat ca o casnicie implica multa maturitate si responsabilitate. Locuim impreuna, dar eu nu ma bag in treburile lor. E adevarat ca atunci cand se mai cearta (cine nu se cearta?) caut sa-i fac sa inteleaga ca viata este mult prea scurta si plina de neprevazut, asa ca timpul pierdut cu cearta este un timp irosit, mai bine l-ar petrece impreuna frumos. Nu ma intereseaza, daca ii spala, daca ii calca, poate sa faca curat la ei cand vor, sau daca vor. De gatit nora mea nu gateste, dar nici n-am pretentii. Nici eu la varsta ei nu gateam (locuiam cu bunica). Mai gatesc eu, mai gateste baiatul meu (oricum el este bucatar) sau mai gateste mama mea. De fapt eu sunt multumita de ei. Important pentru mine, este ca ei sa fie fericiti si sa se inteleaga. Oricum vremurile sunt din ce in ce mai grele, timpul trece foarte repede, iar parerea mea este ca ura si dusmania nu fac decat sa ne rideze fata si sa ne consume energia degeaba. Soacrele (mai ales mamele de baieti) trebuie sa inteleaga ca dragostea pentru mama este una, dragostea pentru sotie este alta si in momentul in care baiatul devine parinte, dragostea pentru copil este alta. Sunt distincte, pot fi la fel de puternice, chiar daca mama pica pe locul trei (asa cum este si firesc), eu cred ca fiecare avem locul nostru in inima si sufletul lui.
ddartificii
Postat pe 27 Iulie 2010 14:11
De la: danielascepchin, la data 2010-07-27 14:11:21Sunt soacra de 2 ani. Nora mea este mai mare decat baiatul meu cu 3 ani si jumatate, insa diferenta nu se vede absolut deloc. Baiatul meu avea 19 ani si jumatate cand s-a insurat si chiar daca am considerat ca este totusi prea devreme, nu ne-am opus, insa i-am explicat ca o casnicie implica multa maturitate si responsabilitate. Locuim impreuna, dar eu nu ma bag in treburile lor. E adevarat ca atunci cand se mai cearta (cine nu se cearta?) caut sa-i fac sa inteleaga ca viata este mult prea scurta si plina de neprevazut, asa ca timpul pierdut cu cearta este un timp irosit, mai bine l-ar petrece impreuna frumos. Nu ma intereseaza, daca ii spala, daca ii calca, poate sa faca curat la ei cand vor, sau daca vor. De gatit nora mea nu gateste, dar nici n-am pretentii. Nici eu la varsta ei nu gateam (locuiam cu bunica). Mai gatesc eu, mai gateste baiatul meu (oricum el este bucatar) sau mai gateste mama mea. De fapt eu sunt multumita de ei. Important pentru mine, este ca ei sa fie fericiti si sa se inteleaga. Oricum vremurile sunt din ce in ce mai grele, timpul trece foarte repede, iar parerea mea este ca ura si dusmania nu fac decat sa ne rideze fata si sa ne consume energia degeaba. Soacrele (mai ales mamele de baieti) trebuie sa inteleaga ca dragostea pentru mama este una, dragostea pentru sotie este alta si in momentul in care baiatul devine parinte, dragostea pentru copil este alta. Sunt distincte, pot fi la fel de puternice, chiar daca mama pica pe locul trei (asa cum este si firesc), eu cred ca fiecare avem locul nostru in inima si sufletul lui.



felicitari ca va numarati printre acele doamne care stiu sa fie si mame de baiat dar si femei
agny
Postat pe 27 Iulie 2010 23:19
Buna scuze pentru ca te intrerup, dar de ce vrei ca toata lumea sa ti dea tie dreptate, si daca nu ti da te inervezi.Dupa cum ai citit si tu fiecare au avut cate un cosmar cu soacra lor, parerea mea este ca tu ar trebui sa , le antelegi si pe ele, dupa cum ai zis chiar tu, nu antelegi cum exista atata rautate foarte bine , eu zic ca aici tu esti rautacioasa, si vrei sa ti dea tie toata lumea dreptate dar te rog nu, mai fii egoista pentru ca pierzi f mult..............
kudika113759
Postat pe 10 August 2010 14:52
ok, ma simt trista sa vad cum oamenii se judeca intre ei, nu este un lucru bun si omenos daca o luam si pe cale religioasa, oamenii sunt diferiti asta e clar.Doamna ursu livia datorita varstei va respect, dar totusi trebuie sa stiti ca problemele altora nu le stiti cu adevarat, ideea de soacra de nora sunt niste idei numite de noi oamenii, ideea e ca toti suntem la fel, toti suntem unul, fiecare om are dreptul sa isi traiasca viata asta asa cum vrea si cum ii dicteaza inima, cand o persona face in viata ceeea ce ii dicteaza inima , atunci cu siguranta va fi mult mai fericit si ferit de bolii.ideea e ca fiecare om trebuie sa se cunoasca pe el insasiinsusi, si sa stie cu adevarat ce vrea de la viata si sa fie matur pe plan emotinal incat sa isi cunoasca sentimentele,nu toate persoanle se cunosc pe insele, unele fapte pe care le facem nici macar nu suntem in totalitate constiente de ele, multe vin din subconstient, deci e greu sa te cunosti pe tine insuti, dar sa cunosti pe alti sau sa judeci pe alti, nu vreau sa fiu inteleasa gresit , niciodata nu voi judeca pe nimeni , doresc binele tutuoror oamenilor, si chiar imi doresc ca toti oamnii sa sa schimbe in bine, ideea e ca o mama e doar mama si atat , nu prietena , nu amanta, o mama trebuie sa isi doreasca binele copilului ei, sa isi doreasca sa iubeasca si sa fie iubit sau iubita, daca intradevar, ea a dat nastere copilului din iubire si nu din altceva, o mama care ii vrea binele fiului niciodata, nu are fi bagatoare ci ar trebuii sa fie matura si inteleapta si sa stiie ca fiul e baiat mare acum si ca nu trebuie sa il mai controleze ea, si sa nu faca si rau relatiei fiului cu nora, ca de multe ori , un cuplu se cearta si din cauza parintiilor , mai ales soacrei, asta se stie, rar gasesti oamenii cu adevarat si rar gasesti soacre bune , niciodata iubirea de o persoana opusa(iubit, iubita)o sa fie mai jos decat cea de parinti, iubirea intre doua persoane e cea mai puternica , asta desigur daca e real love, deci eu cred ca soacrele ar trebuii sa se puna in locul nuroruilor, dar asta rar mai ales daca soacra respectiva nu a trecut prin situatia de genul cu soacra ei, daca nu a trecut rar ca ea sa inteleaga anumite lucruri, cum e soacra mea, dar nu vreau sa o judec, avem o Divinitate , un Dumnezeu si el ne va da dupa inima noastra, deci trebuie sa gandim cat mai pozitiv.ideea e ca cu cat esti mai fericit cu atat sunt riscuri mai mici de a te imbolnavii, pt ca multe incep de la stres, sangele care are treaba cu emotiile si sentimentele corpului uman, se zice ca un om ar trebuie sa sa maturizeze de la varsta de 13-14, adica sa inceapa sa vada realitatea,sa inceapa sa cunoasca viata, ideea e ca TOT CE CONTEAZA E SUFLETUL SI MINTEA NOASTRA , II DAU SI PUTINA DREPTATE SI DOAMNEI LIVIA, CAND IUBESTI CU ADEVARAT SEXUL CONTEAZA MAI PUTIN.DECI DIN GANDUL NOSTRU IES CUVINTE, DIN CUVINTE IES FAPTE DECI ASTA REZULTA CARACTERUL NOSTRU IN SINE, FAPTELE CARE LE FACEM,EU AM DOAR 19 ANI, DECI NU CONTEAZA VARSTA CI MATURITATEA SI SUFLETUL, SI CONTEAZA DESIGUR SI EXPERIENTA , NU MAI JUDECATI PE NIMENI, IMI DORESC CA TOATE SOACRELE SA FIE MAI BUNE SI UNELE FEMEI DE ASEMENEA, EU CREDETI-MA CA MULTE CHESTII LE TOLEREZ , SI TAC DIN GURA , CHIAR DACA SUFAR, ASTA E , CAND IUBESTI, CE SA MAI FACI, SUNT MULTI TINERII CARE NU AU CASE SI ISI DORESC SA STEA SINGURI, SA ISI FORMEZE PROPRIA FAMILIE, SA FIE LIBERI NU SA STEA SA INGHITE MULTE, CUM SUNT SI EU DE ASEMENI, IMI DORESC ATAT DE MULT O CASA, FRATILOR NU IUBITI BANII, OFERITI IUBIRE, DARUITI.VATA ASTA E ATAT DE SCURTA INCAT DACA NU NEO FACEM CUM INIMA NE SPUNE , PAI ATUNCI ,AM REGRETA CA NE-AM NASCUT, IMI DORESC MULT SA MA AJUTE MULT CU O BUCATA DE PAMANT, DAR CINE? CEI CARE FURA STATUL SI NOI STAM SARACI, INCAT FACEM BANI SA NE PUTEM INTRETINE, SA PUTEM TRAII, VEDETI CUM E VIATA,DAR DUMNEZEU A ZIS ASA: CEI CE VOR PLANGE , VOR FI MANGAIATI,CEI SARACI EI VOR STAPANII PAMANTUL SI CERURILE, TOT CE AS PUTEA SA II ZIC SOACREI MELE ESTE CA II MULTUMES CA L-A NASCUT PE SOTUL MEU, DAR IN REST CU DANSA NU PREA MA INTELEG.SE BAGA IN ORICE, DAR NU MAI CONTEZAZA, NU VREAU SA JUDEC. DACA AM JUDECAT IN ACEST TEXT PE CINEVA VREAU SA IMI ZICA, DACA AM ZIC UN LUCRU DE BINE SI DACA IMI DORESC ASTA NU INSEAMNA CA AM JUDECAT.ORICUM VOI FACE TOT PT COPII MEI, SA AIBE CE VOR , SI EI IMI VOR FI RECUNOSCATORI TOATA VIATA, SI NU VOI FI O SOACRA BATUTA IN CAP, CACI AM INVATAT MULTE,LE DORESC COPIILOR MEI SA IUBEASCA SI SA FIE IUBITI SI VOI FERICITA.NICIODATA NU IMI CRITICA NORA, SAU SA O JUDEC, NEVER AND NEVER, NORA MEA O SA FIE BUCUROASA DE MINE, STIU ASTA.UN SFAT PENTRU FEMEI, FITI PUTERNICE, FITI MAI BUNE , SCHIBATI=VA IN BINE, AJUTATI FARA SA CERETI NIMIC IN SCHIMB, AJUTATI DIN INIMA .SI DUMNEZEU O SA VA AJUTE,TOCAMI ASTA E IDEEA DUMNEZEU NE AJUTA PRIN INGERI SI PRIN INGERI PRIN NOI OAMENII, NOI TREBUIE SA FACEM FAPTE BUNE ,VA MULTUMESC SI SPER SA NU MA JUDECATI DACA AM DAT VREUN SFAT .CA NU CONTEAZA VARSTA CI MINTE SI SUFLRTUL.MULTA SANATATE TUTUROR, SI SA FITI IUBITI.MIHAELA
kudika328233
Postat pe 12 Noiembrie 2010 23:39
De la: kudika328233, la data 2010-11-12 23:39:53ok, ma simt trista sa vad cum oamenii se judeca intre ei, nu este un lucru bun si omenos daca o luam si pe cale religioasa, oamenii sunt diferiti asta e clar.Doamna ursu livia datorita varstei va respect, dar totusi trebuie sa stiti ca problemele altora nu le stiti cu adevarat, ideea de soacra de nora sunt niste idei numite de noi oamenii, ideea e ca toti suntem la fel, toti suntem unul, fiecare om are dreptul sa isi traiasca viata asta asa cum vrea si cum ii dicteaza inima, cand o persona face in viata ceeea ce ii dicteaza inima , atunci cu siguranta va fi mult mai fericit si ferit de bolii.ideea e ca fiecare om trebuie sa se cunoasca pe el insasiinsusi, si sa stie cu adevarat ce vrea de la viata si sa fie matur pe plan emotinal incat sa isi cunoasca sentimentele,nu toate persoanle se cunosc pe insele, unele fapte pe care le facem nici macar nu suntem in totalitate constiente de ele, multe vin din subconstient, deci e greu sa te cunosti pe tine insuti, dar sa cunosti pe alti sau sa judeci pe alti, nu vreau sa fiu inteleasa gresit , niciodata nu voi judeca pe nimeni , doresc binele tutuoror oamenilor, si chiar imi doresc ca toti oamnii sa sa schimbe in bine, ideea e ca o mama e doar mama si atat , nu prietena , nu amanta, o mama trebuie sa isi doreasca binele copilului ei, sa isi doreasca sa iubeasca si sa fie iubit sau iubita, daca intradevar, ea a dat nastere copilului din iubire si nu din altceva, o mama care ii vrea binele fiului niciodata, nu are fi bagatoare ci ar trebuii sa fie matura si inteleapta si sa stiie ca fiul e baiat mare acum si ca nu trebuie sa il mai controleze ea, si sa nu faca si rau relatiei fiului cu nora, ca de multe ori , un cuplu se cearta si din cauza parintiilor , mai ales soacrei, asta se stie, rar gasesti oamenii cu adevarat si rar gasesti soacre bune , niciodata iubirea de o persoana opusa(iubit, iubita)o sa fie mai jos decat cea de parinti, iubirea intre doua persoane e cea mai puternica , asta desigur daca e real love, deci eu cred ca soacrele ar trebuii sa se puna in locul nuroruilor, dar asta rar mai ales daca soacra respectiva nu a trecut prin situatia de genul cu soacra ei, daca nu a trecut rar ca ea sa inteleaga anumite lucruri, cum e soacra mea, dar nu vreau sa o judec, avem o Divinitate , un Dumnezeu si el ne va da dupa inima noastra, deci trebuie sa gandim cat mai pozitiv.ideea e ca cu cat esti mai fericit cu atat sunt riscuri mai mici de a te imbolnavii, pt ca multe incep de la stres, sangele care are treaba cu emotiile si sentimentele corpului uman, se zice ca un om ar trebuie sa sa maturizeze de la varsta de 13-14, adica sa inceapa sa vada realitatea,sa inceapa sa cunoasca viata, ideea e ca TOT CE CONTEAZA E SUFLETUL SI MINTEA NOASTRA , II DAU SI PUTINA DREPTATE SI DOAMNEI LIVIA, CAND IUBESTI CU ADEVARAT SEXUL CONTEAZA MAI PUTIN.DECI DIN GANDUL NOSTRU IES CUVINTE, DIN CUVINTE IES FAPTE DECI ASTA REZULTA CARACTERUL NOSTRU IN SINE, FAPTELE CARE LE FACEM,EU AM DOAR 19 ANI, DECI NU CONTEAZA VARSTA CI MATURITATEA SI SUFLETUL, SI CONTEAZA DESIGUR SI EXPERIENTA , NU MAI JUDECATI PE NIMENI, IMI DORESC CA TOATE SOACRELE SA FIE MAI BUNE SI UNELE FEMEI DE ASEMENEA, EU CREDETI-MA CA MULTE CHESTII LE TOLEREZ , SI TAC DIN GURA , CHIAR DACA SUFAR, ASTA E , CAND IUBESTI, CE SA MAI FACI, SUNT MULTI TINERII CARE NU AU CASE SI ISI DORESC SA STEA SINGURI, SA ISI FORMEZE PROPRIA FAMILIE, SA FIE LIBERI NU SA STEA SA INGHITE MULTE, CUM SUNT SI EU DE ASEMENI, IMI DORESC ATAT DE MULT O CASA, FRATILOR NU IUBITI BANII, OFERITI IUBIRE, DARUITI.VATA ASTA E ATAT DE SCURTA INCAT DACA NU NEO FACEM CUM INIMA NE SPUNE , PAI ATUNCI ,AM REGRETA CA NE-AM NASCUT, IMI DORESC MULT SA MA AJUTE MULT CU O BUCATA DE PAMANT, DAR CINE? CEI CARE FURA STATUL SI NOI STAM SARACI, INCAT FACEM BANI SA NE PUTEM INTRETINE, SA PUTEM TRAII, VEDETI CUM E VIATA,DAR DUMNEZEU A ZIS ASA: CEI CE VOR PLANGE , VOR FI MANGAIATI,CEI SARACI EI VOR STAPANII PAMANTUL SI CERURILE, TOT CE AS PUTEA SA II ZIC SOACREI MELE ESTE CA II MULTUMES CA L-A NASCUT PE SOTUL MEU, DAR IN REST CU DANSA NU PREA MA INTELEG.SE BAGA IN ORICE, DAR NU MAI CONTEZAZA, NU VREAU SA JUDEC. DACA AM JUDECAT IN ACEST TEXT PE CINEVA VREAU SA IMI ZICA, DACA AM ZIC UN LUCRU DE BINE SI DACA IMI DORESC ASTA NU INSEAMNA CA AM JUDECAT.ORICUM VOI FACE TOT PT COPII MEI, SA AIBE CE VOR , SI EI IMI VOR FI RECUNOSCATORI TOATA VIATA, SI NU VOI FI O SOACRA BATUTA IN CAP, CACI AM INVATAT MULTE,LE DORESC COPIILOR MEI SA IUBEASCA SI SA FIE IUBITI SI VOI FERICITA.NICIODATA NU IMI CRITICA NORA, SAU SA O JUDEC, NEVER AND NEVER, NORA MEA O SA FIE BUCUROASA DE MINE, STIU ASTA.UN SFAT PENTRU FEMEI, FITI PUTERNICE, FITI MAI BUNE , SCHIBATI=VA IN BINE, AJUTATI FARA SA CERETI NIMIC IN SCHIMB, AJUTATI DIN INIMA .SI DUMNEZEU O SA VA AJUTE,TOCAMI ASTA E IDEEA DUMNEZEU NE AJUTA PRIN INGERI SI PRIN INGERI PRIN NOI OAMENII, NOI TREBUIE SA FACEM FAPTE BUNE ,VA MULTUMESC SI SPER SA NU MA JUDECATI DACA AM DAT VREUN SFAT .CA NU CONTEAZA VARSTA CI MINTE SI SUFLRTUL.MULTA SANATATE TUTUROR, SI SA FITI IUBITI.MIHAELA


stem_29
Postat pe 12 Noiembrie 2010 23:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Torturi de nunta Bucuresti 1 De la: kudika_995426 26 Octombrie 2015 08:52
Magician la nunta 52 De la: kudika_34089 14 Iulie 2013 22:45
ALEGEREA MIRELUI 27 De la: grace000477 28 Iulie 2013 17:27
vand rochie mireasa tip printesa 1 De la: blonda_dld 11 August 2011 10:27
indragostita de sotul surorii mele 71 De la: printzes_ali 6 Februarie 2010 13:50