Setari Cookie-uri

NASI NECASATORITI???

parca da, auzisem eu ceva

ptr cei care vor sa se cunune a treia oara in biserica sau ceva de genul
iulik_flore
Postat pe 6 Mai 2009 11:54
yo_butterfly
Postat pe 7 Mai 2009 11:48
De la: dobrescu_lavinia, la data 2009-05-05 13:34:08PACAT! EU NU STIU DE CE INSISTI SA TE CUNUNI, ATAT TIMP CAT TU NU DAI IMPORTANTA ACESTUI LUCRU. SI DACA TOT AI CERUT SFATURI CU "CE PREOT NE VA CUNUNA?", ITI SPUN CA SIGUR UNUL CARE NU ARE CE CAUTA IN BISERICA, SI CARE IA NUMELE DOMNULUI DUMNEZEULUI NOSTRU IN DESERT. STATI FETELOR NECUNUNATE, DACA NU CREDETI IN ACEST LUCRU. IA SPUNE-MI, DACA MAMA TA NU TE-AR FI FACUT PE TINE, ATUNCI TU AI PUTEA FACE UN COPIL? NU TI SE PARE CA LUCRURILE NU SUNT INTAMPLATOARE, CI ORANDUITE? DACA VEI GASI UN PREOT CARE TE VA CUNUNA, SIGUR NU SE VA FACE IN VOIA DOMUNULUI. DACA NASII CEI CARE ITI TIN LUMANARILE SI ITI PUN CUNUNIILE PE CAP NU AU FACUT ACESTE LUCRURI ATUNCI LA CE SE NUMESC NASI? PENTRU CE FACETI NUNTA PENTRU BANI? SAU SA TRAITI LEGATI IN NUMELE DOMNULUI? CE ZICI? MAI GANDESTE-TE.

P.S. - EU AM NUNTA ANUL ACESTA PE 26 IULIE 2009, IAR SAMBATA 9 MAI AU NASII NOSTRI. AI TAI NU AU TIMP?
erbodidna
Postat pe 8 Mai 2009 10:14
"Iubita" mea, dak tu eshti "sponsorizata" pt a face nunta... nush shi nici nu ma intereseaza de cine (parinti, socrii, nasi, viitorul sot etc)... asta nu inseamna k ai vreun drept sa afirmi k cei care nu au avut acelashi noroc shi prin urmare nu s casataoriti dekt civil, sunt cumva mai prejos dekt alte cupluri casatorite religios... sincer, nu ne cunoshti, nu shtii ce fel de oameni suntem... Shi crede-ma, timp avem, avem chiar tot timpul din lume, cu banii stam mai prost, mai ales cand trebuie CHIAR SA MUNCIM pentru a ii obtine.

Casa de piatra si tie si viitorilor nasi, oricum!
erbodidna
Postat pe 8 Mai 2009 10:39
De la: dobrescu_lavinia, la data 2009-05-05 13:39:16IAR DACA NASII SE DESPART, CE CREZI TU NESTIUTOARE-O CA LE DESFACE DUMNEZEU CUNUNIA? EI SE DESPART LEGAL, SI ATAT. NU CUNOSC SA SE DESFACA CUNUNIA!



Aaa... shi stai linishtita in privinta "despartirii" noastre... Iubirea noastra (fara sa ma laud) este mult mai puternica dekt multe casatorii! Chiar faptul in sine, cununia religioasa nu garanteaza in nici un fel k relatia va rezista in timp... asha k, dak vrei mai vb... peste 10 ani... sau peste 20... sau poate peste mai mult timp... eu am curajul, tu?

PS: asha k shi fapt divers, NESTIUTOAREO se scrie legat! look it up in a grammar book...

kisses to all future brides :* :* and good luck
erbodidna
Postat pe 8 Mai 2009 10:49
Domnisoarei/domnisorului care a decis printre altele cateva, ca nasii trebuie sa fie casatoriti!
Respectele mele, pe mine chiar m-ati pus la punct, sunt convis ca ati trecut in viata asta prin probleme nenumarate si toate au lasat asupra dumneavoastra un castig de intelepciune si de bunavointa fata de greutatile inerente ale celor din jur. Intr-adevar, o gura de aer proaspat!
iulia100
Postat pe 8 Mai 2009 13:07
De la: erbodydna, la data 2009-05-08 10:39:52"Iubita" mea, dak tu eshti "sponsorizata" pt a face nunta... nush shi nici nu ma intereseaza de cine (parinti, socrii, nasi, viitorul sot etc)... asta nu inseamna k ai vreun drept sa afirmi k cei care nu au avut acelashi noroc shi prin urmare nu s casataoriti dekt civil, sunt cumva mai prejos dekt alte cupluri casatorite religios... sincer, nu ne cunoshti, nu shtii ce fel de oameni suntem... Shi crede-ma, timp avem, avem chiar tot timpul din lume, cu banii stam mai prost, mai ales cand trebuie CHIAR SA MUNCIM pentru a ii obtine.

Casa de piatra si tie si viitorilor nasi, oricum!


bravoooo......
ancutzicabenciuciuca
Postat pe 8 Mai 2009 16:51
poate vreun preot vrajitor draga! ciudati mai sunteti!
Ce cautati in biserica?!?
Lowiny_grace
Postat pe 12 Mai 2009 13:54
iulik-flore iarta-ma ca te contrazic dar "in mod normal" kiar NU toti preotii ar trebui sa faca asta....din cate stiu eu kiar sunt foarte putini preoti care se risca sa faca asta...si crede-ma ca stiu....acei preoti care oficiaza casatorii si cu nasi necasatoriti sunt acei preoti care accepta sa le dai bacsis gras...ce importanta are acel discurs de dezlegare?nu are valoare deloc....ideea de multi bani e cea care troneaza...in fine...eu asa cred.....nasii ar trebui sa fie casatoriti....e mai bine in fata lui Dumnezeu

Lucrurile nu stau asa cum spui tu. daca ai sa te informezi mai bine ai sa afli ca de fapt se poate. si nu ptr ca asa vrea muschiu preotului care ia bacis. Prima parte a oricarei nunti este de fapt logodna (partea in care spune preotul :''se LOGODESTE roaba cu d-ze cu ..." Logodna se face ori cu minim 6 luni inainte de cununie (separat de aceasta)ori in aceeasi zi cu cununia 2 in 1 cum ar veni. Daca este in aceeasi zi, imediat dupa logodna, dupa ce preotu spune fraza de ma sus , continua cu cununia propriu-zis si spune: ''se CUNUNA roaba ...''. Cei logoditi la biserica cu minim 1 an inainte de nunta au facut legamantul acesta in fata lui dumnezeu pe toata viata si nu au dreptul sa se razgandeasca ...e ca nunta. Singura diferenta este ca celor care fac logodna inainte nu le este permis sa se daruiasca trupeste unul altuia pana la cununie dar sunt legati pe viata unul de altul. De asemenea, cei logoditi doar cu o slujba scurta rostita de prot si putin pretentioasa pot cununa, pot fi nasi (chiar daca logodna lor se face in aceeasi zi in care are loc nunta la care sunt ei nasi). asta e dezlegarea...sa le faca preotul logodna inainte nu altceva, nu e vb de preoti corupti. si cand nu stii ceva sigur e mai bine sa te abtii...asta asa ca sfat intra pe net...dar nu pe forum-uri si ai sa te lamuresti.
andra_20_bz
Postat pe 4 Iunie 2009 01:16
Mercic frumos pentru sustzinere, ancutzicabenciuciuca!
erbodidna
Postat pe 4 Iunie 2009 15:38
De la: dobrescu_lavinia, la data 2009-05-12 13:54:43poate vreun preot vrajitor draga! ciudati mai sunteti!
Ce cautati in biserica?!?


Draga mea,

Nu numai ca am cununat si am botezat (referitor la intrebarea ta "ce cautati in biserica?!?"), dar anul acesta avem deja doua perechi care ne roaga sa le fim nasi... Eu zic ca asta spune ceva despre noi ca oameni, iar cuvantul "ciudat" nu pare a avea vreo legatura...

Oricum, ti-as sugera sa-ti scoti ochelarii de cal, pentru ca in general, in viata lucrurile nu sunt fie albe, fie negre... de cele mai multe ori sunt gri... si sunt nenumarate nuante de gri pe lumea asta, draga mea!

Asa ca dragi miresici, relaxati-va! Iubiti-va sotii (sau viitorii soti), iubiti-va pe voi si iubiti viata! Iar CREDINTA pastrati-o in suflet, ferita de vorbe, barfe, rautati, fixatii si traditii depasite... Acolo e locul credintei, in primul rand in suflet, nu numai in biserica...

Fericire si iubire va doresc tuturor!
erbodidna
Postat pe 4 Iunie 2009 16:17
Preotii care cununa doar de dragul banilor....cununa si cu nasi necasatoriti religios si NU E BINE DELOC nici pentru viitoarea familie nici pentru ei ca nasi....in Bucuresti vad ca se poate orice...fetelor e asa greu sa alegeti nasi casatoriti religios? Daca tot va alegeti nasi necasatoriti ....nu mai mergeti la Biserica faceti doar cununia civila vad ca pt voi e mult mai important acel act decat semnificatia logodnei in Biserica....pacat
Cypcip
Postat pe 16 Iunie 2009 10:21
chiar nu va pot intelege de ce tot vorbiti asa despre cele care isi pun nasi necasatoriti...e cumva pacat sa-ti pui nasi necasatoriti?? sau ce se intampla, te duci in biserica cu cine ti-e la suflet, cu cine ti-s prieteni, nu cu anumite persoane care neaparat is casatorite
parerea mea este ca nasii nu ti-i alegi dupa criterii din astea: aste e necasatorit deci nu-i bun, asta e casatorit asta e bun...nu sunt de acord asa nu va suparati
poate o pereche de nasi care sunt casatoriti au mai multe pacate decat o pereche necasatorita...in ziua de azi sunt o gramada de soti care stau doar de dragul copiilor impreuna sau au afaceri impreuna dar ii leaga doar o hartie.....asa ca schimbati-va mentalitatea si ganditi realist!!!
pupici cu sclipici
ancutzicabenciuciuca
Postat pe 16 Iunie 2009 17:15
chiar nu va pot intelege de ce tot vorbiti asa despre cele care isi pun nasi necasatoriti...e cumva pacat sa-ti pui nasi necasatoriti?? sau ce se intampla, te duci in biserica cu cine ti-e la suflet, cu cine ti-s prieteni, nu cu anumite persoane care neaparat is casatorite
parerea mea este ca nasii nu ti-i alegi dupa criterii din astea: aste e necasatorit deci nu-i bun, asta e casatorit asta e bun...nu sunt de acord asa nu va suparati
poate o pereche de nasi care sunt casatoriti au mai multe pacate decat o pereche necasatorita...in ziua de azi sunt o gramada de soti care stau doar de dragul copiilor impreuna sau au afaceri impreuna dar ii leaga doar o hartie.....asa ca schimbati-va mentalitatea si ganditi realist!!!
pupici cu sclipici
ancutzicabenciuciuca
Postat pe 16 Iunie 2009 17:15
De la: lulu2bad, la data 2009-04-16 16:33:46Buna!

Stie cineva o biserica unde preotul este de acord sa faca
cununia si cu nasi necasatoriti???
Stiu ca se poate....se citeste o logodna inainte (dezlegare)
ceva de genul....si e ok
Problema e ca nush o biserica in Bucuresti unde preotul accepta.

PLS HELP!!



Noi am cununat o pereche in biserica chiar daca nu eram casatoriti in biserica.Si ca sa se poata ne a facut parintele o slujba inainte.......noi eram decat logoditi ...si a fost totul ok.Deci daca vrei se poate.
grace003453
Postat pe 17 Iunie 2009 15:26
De la: lulu2bad, la data 2009-04-16 16:33:46Buna!

Stie cineva o biserica unde preotul este de acord sa faca
cununia si cu nasi necasatoriti???
Stiu ca se poate....se citeste o logodna inainte (dezlegare)
ceva de genul....si e ok
Problema e ca nush o biserica in Bucuresti unde preotul accepta.

PLS HELP!!


Biserica Constantin si Elena ........acolo am cununant in iarna anului 2003
grace003453
Postat pe 17 Iunie 2009 15:27
De la: ancutzicabenciuciuca, la data 2009-06-16 17:15:10chiar nu va pot intelege de ce tot vorbiti asa despre cele care isi pun nasi necasatoriti...e cumva pacat sa-ti pui nasi necasatoriti?? sau ce se intampla, te duci in biserica cu cine ti-e la suflet, cu cine ti-s prieteni, nu cu anumite persoane care neaparat is casatorite
parerea mea este ca nasii nu ti-i alegi dupa criterii din astea: aste e necasatorit deci nu-i bun, asta e casatorit asta e bun...nu sunt de acord asa nu va suparati
poate o pereche de nasi care sunt casatoriti au mai multe pacate decat o pereche necasatorita...in ziua de azi sunt o gramada de soti care stau doar de dragul copiilor impreuna sau au afaceri impreuna dar ii leaga doar o hartie.....asa ca schimbati-va mentalitatea si ganditi realist!!!
pupici cu sclipici


Bine zis!
Sincer, as fi vrut sa raspund si eu ceva de genul... dupa care mi-am zis ca n-ar avea niciun sens, oricum vad ca inca exista unele miresici fixate pe anumite idei...
Ma bucur ca mai sunt insa si miresici cu mintea deschisa...
Bravo, draga mea!
erbodidna
Postat pe 18 Iunie 2009 09:47
De la: erbodydna, la data 2009-06-18 09:47:19
De la: ancutzicabenciuciuca, la data 2009-06-16 17:15:10chiar nu va pot intelege de ce tot vorbiti asa despre cele care isi pun nasi necasatoriti...e cumva pacat sa-ti pui nasi necasatoriti?? sau ce se intampla, te duci in biserica cu cine ti-e la suflet, cu cine ti-s prieteni, nu cu anumite persoane care neaparat is casatorite
parerea mea este ca nasii nu ti-i alegi dupa criterii din astea: aste e necasatorit deci nu-i bun, asta e casatorit asta e bun...nu sunt de acord asa nu va suparati
poate o pereche de nasi care sunt casatoriti au mai multe pacate decat o pereche necasatorita...in ziua de azi sunt o gramada de soti care stau doar de dragul copiilor impreuna sau au afaceri impreuna dar ii leaga doar o hartie.....asa ca schimbati-va mentalitatea si ganditi realist!!!
pupici cu sclipici


Bine zis!
Sincer, as fi vrut sa raspund si eu ceva de genul... dupa care mi-am zis ca n-ar avea niciun sens, oricum vad ca inca exista unele miresici fixate pe anumite idei...
Ma bucur ca mai sunt insa si miresici cu mintea deschisa...
Bravo, draga mea![/

mersi mult!!
asta e doar parerea mea pe care v-am spus-o voua, oricum parerile sunt impartite si eu chiar nu vreau sa conving pe nimeni ci doar mi-am spus punctul de vedere. problema mea cea mai mare acum este ca saptamana viitoare am licenta si am niste emotii...
ancutzicabenciuciuca
Postat pe 19 Iunie 2009 11:30
am discutat zilele trecute cu un preot si l-am intrebat de ce nu e bine sa stea de nashi un cuplu necasatorit,,,
si raspunsul a fost in felul urmator: daca un cuplu de tineri nanasesc pe cineva, ei nu se mai pot casatori ulterior... nu e voie. e ca si cum s-ar fi botezat in aceeasi apa... si sunat ca fratii apoi.... sau nu mai stiu exact... ca ei primesc o altfel de sfintenie.. aceea de parinti, si atunci nu mai e voie sa se casatoreasca.. iar daca vrei sa ai la nunta nasi necasatoriti, e ok atata timp cat ei nu formeaza un cuplu si nu vor sa se casatoreasca!
araiya_grace
Postat pe 22 Iunie 2009 10:33
..acelasi lucru vroiam sa spun si eu...k si araiya...am auzit si eu lucrul asta zilele trecute..o prietena de a amea a cununat cu altcineva...si din cate imi povestea dorea sa aiba o relatie cu acel baiat cu care a cununat..si a aflat mai tarziu k nu poate pt k au cununat impreuna si cumva s;au infratit sau nu stiu exact cum sa explic..
aadelinnne
Postat pe 22 Iunie 2009 10:52
doamne fereste, nu stiu ce sa zic dar eu nu cred in asa ceva, sa fii frate cu cel ce ai cununat sau sa fi tu cu acel cu care ai cununat parinte spiritual e cu totul altceva, asta inseamna ca eu cu prietenu meu acuma suntem frati si nu ne mai putem casatori? avem cumva acelasi sange sa nu ne putem? eu stiam ca frati sunt doar cei de sange ca pana la urma intr-un fel frati suntem toti, dar cate persoane atatea pareri!!!
ancutzicabenciuciuca
Postat pe 23 Iunie 2009 10:40
De la: ancutzicabenciuciuca, la data 2009-06-23 10:40:39doamne fereste, nu stiu ce sa zic dar eu nu cred in asa ceva, sa fii frate cu cel ce ai cununat sau sa fi tu cu acel cu care ai cununat parinte spiritual e cu totul altceva, asta inseamna ca eu cu prietenu meu acuma suntem frati si nu ne mai putem casatori? avem cumva acelasi sange sa nu ne putem? eu stiam ca frati sunt doar cei de sange ca pana la urma intr-un fel frati suntem toti, dar cate persoane atatea pareri!!!


Nu devii frate ...nici ruda de sange....ci sunteti cumatri....acum intelegi? Bai degeaba se chinuie lumea sa explice ca nu e bine , ca e pacat , ca nu o sa va mearga bine ...ca tot noi suntem cele incuiate la minte, iar voi sunteti moderne....nu sunt habotnica dar crede-ma pe cuvant in Moldova nu exista asa ceva preotul nu te lasa sa ai nasi de cununie necasatoriti religios...aici inca mai este putina frica de Dumnezeu...oricum faceti cum doriti si cum credeti voi mai bine, ati cerut o parere si vi s-a dat voi aveti liber arbitru!
Cypcip
Postat pe 23 Iunie 2009 10:45
De la: Cypcip, la data 2009-06-23 10:45:28
De la: ancutzicabenciuciuca, la data 2009-06-23 10:40:39doamne fereste, nu stiu ce sa zic dar eu nu cred in asa ceva, sa fii frate cu cel ce ai cununat sau sa fi tu cu acel cu care ai cununat parinte spiritual e cu totul altceva, asta inseamna ca eu cu prietenu meu acuma suntem frati si nu ne mai putem casatori? avem cumva acelasi sange sa nu ne putem? eu stiam ca frati sunt doar cei de sange ca pana la urma intr-un fel frati suntem toti, dar cate persoane atatea pareri!!!


Nu devii frate ...nici ruda de sange....ci sunteti cumatri....acum intelegi? Bai degeaba se chinuie lumea sa explice ca nu e bine , ca e pacat , ca nu o sa va mearga bine ...ca tot noi suntem cele incuiate la minte, iar voi sunteti moderne....nu sunt habotnica dar crede-ma pe cuvant in Moldova nu exista asa ceva preotul nu te lasa sa ai nasi de cununie necasatoriti religios...aici inca mai este putina frica de Dumnezeu...oricum faceti cum doriti si cum credeti voi mai bine, ati cerut o parere si vi s-a dat voi aveti liber arbitru!


TOCMAI CA NU AM CERUT NICI O PARERE... FATA (RESPECITV FINA MEA) V-A INTREBAT DACA STITI VREO BISERICA UNDE SE POATE FACE O DEZLEGARE INAINTE SAU UNDE PREOTUL ACCEPTA NASII DOAR CU LOGODNA...
DECI NU VA MAI CHINUITI SA EXPLICATI DACA NU V-A CERUT NIMENI NICIO EXPLICATIE!!!
erbodidna
Postat pe 23 Iunie 2009 16:00
cred ca am putea vorbi pe tema aceasta 1000 de ani si tot nu am ajunge la un nomitor comun, oricum trebuie sa respectam parerile fiecaruia, toti suntem oameni si fiecare din noi are o parere, de aceea eu raman la ideea ca fiecare face cum simte si cum gandeste...va pup
ancutzicabenciuciuca
Postat pe 23 Iunie 2009 18:15
De la: andra_20_bz, la data 2009-06-04 01:16:40iulik-flore iarta-ma ca te contrazic dar "in mod normal" kiar NU toti preotii ar trebui sa faca asta....din cate stiu eu kiar sunt foarte putini preoti care se risca sa faca asta...si crede-ma ca stiu....acei preoti care oficiaza casatorii si cu nasi necasatoriti sunt acei preoti care accepta sa le dai bacsis gras...ce importanta are acel discurs de dezlegare?nu are valoare deloc....ideea de multi bani e cea care troneaza...in fine...eu asa cred.....nasii ar trebui sa fie casatoriti....e mai bine in fata lui Dumnezeu

Lucrurile nu stau asa cum spui tu. daca ai sa te informezi mai bine ai sa afli ca de fapt se poate. si nu ptr ca asa vrea muschiu preotului care ia bacis. Prima parte a oricarei nunti este de fapt logodna (partea in care spune preotul :''se LOGODESTE roaba cu d-ze cu ..." Logodna se face ori cu minim 6 luni inainte de cununie (separat de aceasta)ori in aceeasi zi cu cununia 2 in 1 cum ar veni. Daca este in aceeasi zi, imediat dupa logodna, dupa ce preotu spune fraza de ma sus , continua cu cununia propriu-zis si spune: ''se CUNUNA roaba ...''. Cei logoditi la biserica cu minim 1 an inainte de nunta au facut legamantul acesta in fata lui dumnezeu pe toata viata si nu au dreptul sa se razgandeasca ...e ca nunta. Singura diferenta este ca celor care fac logodna inainte nu le este permis sa se daruiasca trupeste unul altuia pana la cununie dar sunt legati pe viata unul de altul. De asemenea, cei logoditi doar cu o slujba scurta rostita de prot si putin pretentioasa pot cununa, pot fi nasi (chiar daca logodna lor se face in aceeasi zi in care are loc nunta la care sunt ei nasi). asta e dezlegarea...sa le faca preotul logodna inainte nu altceva, nu e vb de preoti corupti. si cand nu stii ceva sigur e mai bine sa te abtii...asta asa ca sfat intra pe net...dar nu pe forum-uri si ai sa te lamuresti.





vreau sa-ti zic ca tampenii mai mari ca astea pe care le-ai scris tu in acest mesaj nu am mai citit....cum adik cei logoditi la biserica cu minim 1 an inainte de nunta au facut legamantul acesta in fata lui dumnezeu pe toata viata si nu au dreptul sa se razgandeasca?????????????eu am facut logodna cu doi ani jumate inainte de nunta. se tine??? ce tampenie...si ce de multe alte tampenii...cei care au facut logodna inainte de nunta nu au voie sa se daruiasca unul celuilalt? adik 2 ani jumate trebuia doar sa visez?vai in cazul asta eram de mult dezlegati si nu legati pe viata cum spui tu...unde scrie ca esti legat pe viata daca faci logodna inainte de nunta?cred ca daca i-as spune asta duhovnicului meu ar rade de mine eu zic sa te mai gandesti tu in lok sa postezi mesaje de astea penibile..poate mai sunt si altele care rad de tine...eu nu am de ce sa ma abtin..crede-ma m-am informat si in mod normal nici un preot corect nu ar trebui sa faca asta...ca se fac exceptii asta e cu totul altceva.....
Bluesky_grace
Postat pe 24 Iunie 2009 16:42
si eu am aceeas problema cu nasy mei nu sunt casatoryti nasa este catolica ear nasu ortodox nu styu dac pot sa ne cunune pe noi ajutatyma sunt doar cua cte fara nunta facuta nasy
grace005631
Postat pe 31 Octombrie 2009 17:56
Nasii sunt parinti spirituali sau altfel spus sunt mentori, indrumatori. Fanatismul unor de aici mi se pare ciudat.Se casatoreste un cuplu in care fiecare e de alta religie. Preotii nu accepta sa cunune un cuplu in care cei doi nu sunt in aceeasi religie decat daca unul se boteaza.In acelasi timp fiecare doreste sa isi rspecte traditiile in care s-a nascut. Sunt aici 2 intrebari:
1.Se re nunta la iubire sau se renunta la radacini? Cunosc zeci sute de casatorii mixte care nu au facut in nici o biserica legamantul.Au facut doar la starea civila Am asistat de curand la o cununie ortodoxa. Preotula spus ca nunta e legamantul intre soti luat in fata oamenilor si cu binecuvantare ceruta de la Dzeu. Dzeu uraste vreun neam?
De ce sa nu se dea binecuvantarea si daca oamenii il roaga pe Dzeu in mod diferit? Ca de fapt asta e religia , modul nostru de a comunica cu Dzeu. Credinta e in sufletul fiecaruia nu in norme si dogme s. a
2. Nasii sunt parintii spirituali cei care indruma tinerii in viata.Pot fi oameni de diferite religii de o moralitate deosebita, cu casnicii bune si cu o viata plina si reusita. Unde e problema daca ei sunt de alta religie decat mirii sau daca nu au fost cununati de un preot? Am intalnit nasi care sunt niste oameni corupti, la a n'a casatorie? Sunt ei mai bine primiti de Dumnezeu? Dar preotul care cununa un cuplu ce a fost casatorit inainte fara sa existe si o desfacere religioasa a legamantului nu e el insusi un pacatos? Dupa mine acel preot binecuvanteaza bigamia. Si sa fim cinstit! Sunt zeci de preoti ce fac asta. Asa ca ca sa lasam vorbele mari despre biserica, preoti, pacat s.a. Dumnezeu este iubire si daca oamenii se iubesc Dumnezeu nu se supara pe ei chiar daca vin din religii diferite.La urma urmei pot cere singuri binecuvantarea divina. Povestea cu bisericile tine de spectacol si de sursa de bani pt preoti
grace005191
Postat pe 31 Octombrie 2009 18:39
pai toti avem ceva cu dumnezeu ca in fata lui iti depui juramantul de credinta fata de sotul tau...de ce sa mai mergi in biserica dak tot nu faci ce iti cere biserica?????????
oare nu se stie de veacuri ca cei care nu au cununia religioasa facuta sunt considereati a trai in curvie???
iar dak nu credem, la ce fratilor mai mergem la biserica imbracate in mireasa, de dragul rochiei...pai ii putem invita pe nuntasi direct la local la distractie si sarmalute....ca zau ca nu s-ar supara nici ei....dar cu binecuvantarea cum mai ramane....
ganditi-va bine ca la necaz nimeni nu ne poate ajuta, nici nasi, nici parinti , nici prieteni....numai bunul dumnezeu...asa ca va doresc sa porniti in casnicie binecuvantati, sa vi se implineasca visele...si nu cred ca e prea mult sa va consultati cu un preot inainte de a lua ultima hotarare...unul care sa va inspire incredere...numai bine si casa de piatra
kudika011051
Postat pe 1 Noiembrie 2009 11:54
Exact asta spun si eu. Juramantul de credinta in faci in fata lui Dzeu si a oamenilor. Pot face asta si sub cerul liber Dumnezeu e peste tot. S-a casatorit o prietena la o manastire. A zis ca e mai bine primit de Dumnezeu. Au oficiat 3 preoti. Se negociase o suma si a platit-o nasul la unul din preoti. Fiecare din ceilalti 2 a mai cerut inca o data acceasi suma la socrul mare si la socruil mic pt ca apoi fratele miresei sa auda pe unul din preoti spundu=le celorlalt "ati vazut ca e bine cum v-am spus eu? bineinteles ca nu indranesc sa spuna ca a dat celalat . Daca faceati ca voi aveam cat am discutat la inceput asa ca mai lasati-va indrumati. De ce acea cununuie e mai bine primita de Dzeu? Dar cele care traiesc ani de ziel cu un barbat si se duc la biserica doar cand sunt gravide sau dupa ce au nascut?
copilul ala nu vine din preacurvie?
Iar acei care depun juramantul la biserica si dupa o luna divorteaza sau se inseala unul pe altul in 2-3 ani?
Iuliana Marciuc care a trait 14 ani cu Enache ce este? Si am vazut acum cativa ani un interviu de al ei in care povestea de un preot care ii era duhovnic in timpul cat era gravida. Gravida cu un barbat casatorit care isi facuse legamintele in biserica . Iar ea nu era inca divortata de barbatul caruia ii jurase credinta in biserica
grace005191
Postat pe 1 Noiembrie 2009 16:38
tarot_healthy
Postat pe 2 Noiembrie 2009 14:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nunta: petrecere de zi sau de noapte? 13 De la: deya2005 20 Octombrie 2010 09:47
sunt isarcinata ???? 5 De la: kudika_8839 7 Iunie 2012 10:14
Nasi pentru prima data! Ce trebuie sa facem? 1 De la: gamyco 29 Noiembrie 2013 17:56
ajutati-ma va rog....se merita? 23 De la: vaiana 4 Decembrie 2009 15:20
virginitatea pentru mine e o problema... 326 De la: tot_eu_sas 18 Mai 2013 09:14