Setari Cookie-uri

La 16 ani vrea sa plece

Copiii folosesc mereu santajul emotional pentru a-i face pe parinti sa nu ii mai certe sau sa se mai lege de ei.Cea mai buna idee este sa aveti discutii calme si sa va intelegeti una pe cealalta.Cu cearta nu se ajunge nicaieri,de fapt,se ajunge la lucruri urate.
Flori1627
Postat pe 2 Iunie 2011 09:53
Nu o sa isi revina asa usor are nevoie de o prietena sau pe cineva alaturi de care sa se ataseze dar nu din familie cred ca sunt de-o varsta cu baiartul si eream si eu pe punctul de a abandona eream cu impresii de adolescenta dar o relatie m-a ajutat sa trec peste desii voii ca bunici sau si parintii baiatului trebuie sa ii arata ca scoala erea o oportunitate a lui de a primi bani iar acum ca nu mai merge voi nu aveti nici o obligatie de ai da bani :)) o sa il puna putin pe ganduti si o sa se mai gandeasca in privinta scolii sau alta optiune ar fi fara frecventa se oate pana in 18 ani
Andra_Elis
Postat pe 6 Iunie 2011 15:12
Chiar daca pare imposibil de crezut faza cu politia, protectia copilului nu o sa functioneze va zic din propria experienta.Daca o sa devii foarte receptiva la mofturile ei va continua sa te santajeze asa las-o sa faca ce vrea chiar daca pleaca se va intoarce singura.Sunt doar mofturi de adolescenta care se crede neinteleasa ...
kudika105006
Postat pe 10 Iunie 2011 23:57
Ti se pare ca asta este o solutie? Nu stiu cum sa iti zic, dar e de jale daca gandesti asa... Exista adolescenti care nu au avut niciodata probleme cu parintii (ca si mine, de altfel) . Calea NU e forta ! Trebuie sa existe o anumita comunicare si sa se ajunga la un punct comun, un copil nu zice ca pleaca de acasa de prea mult bine... Trebuie sa se gaseasca aceste cauze care determina comportamentul fetei .
kudika031235
Postat pe 16 Iunie 2011 16:38
Buna seara!!!! Foarte gresit din partea tuturor cu aºa sfaturi..Politia nu poate face nimik in acest caz..... din ce cauza??....Adolescenta este trecuta de virsta de 16 ani...atita timp cit aceasta a trecut virsta de 16 are dreptul de aºi schimba domiciliul...daca o da in cautare....motivul poate fi unul singur..faptul ca nu stie daca este in viata ºi unde e ....doar asa politia o da in cautare....dar ptr un simplu motiv ca tu te-ai, certat nu o cauta nici-o politie....:)))..ptr ca este o lege noua UNİCEF protectia copilului..daca nu stiti..noua UE....Dupa virsta de 16 ani ai dreptul la rel sexuale...schimbarea domiciliului ºi de luare a buletinului de identitate...;))) Chiar daca politia o va cauuta ºi chiar daca o gaseste pe aceasta in casa cuiva..nimeni nu este raspunzator in afara de aceasta atita timp cit adolescenta declara ca a intrat in acea casa nesilita de nimeni....ºi fara nici un dosar ºi fara nici un control ...;))) politia o expediaza pe aceasta la domiciliu...dar daca in caz ca fetitza (asa spusa) face plingere de faptul ca nu se intelege cu mama ei..ºi ca motivul abandonarii domiciliului este faptul ca nu se inteleg..Unicef ia fetitza in protectie dezicind-o pe mama acesteia de drepturi asupra ei...pina la virsta de 18 ani(asta in cazul in care fetitza nu iºi permite sa-ºi duca de grija)...Va spun aceasta ºi sper sa va fie de ajutor..ptr ca am avut de-a face cu aºa o situatie...:))))
Unica optiune ar fi sa se inteleaga mama ei cu ea.....Caci cred ca nu-i mai greu faptul sa iti intelegi propriul copil...deecit sa publicati aºa ceva aici..:)) unica voastra sursa de informatie ar putea fi un avokat..la care puteti apela .....informindu-va ...ori ce mai apropiat oficiul de politie..TRaim in 2011..;))
KistinnaCool
Postat pe 23 Iunie 2011 21:04
De la: KristinnaCool, la data 2011-06-23 21:04:34Buna seara!!!! Foarte gresit din partea tuturor cu aºa sfaturi..Politia nu poate face nimik in acest caz..... din ce cauza??....Adolescenta este trecuta de virsta de 16 ani...atita timp cit aceasta a trecut virsta de 16 are dreptul de aºi schimba domiciliul...daca o da in cautare....motivul poate fi unul singur..faptul ca nu stie daca este in viata ºi unde e ....doar asa politia o da in cautare....dar ptr un simplu motiv ca tu te-ai, certat nu o cauta nici-o politie....:)))..ptr ca este o lege noua UNİCEF protectia copilului..daca nu stiti..noua UE....Dupa virsta de 16 ani ai dreptul la rel sexuale...schimbarea domiciliului ºi de luare a buletinului de identitate...;))) Chiar daca politia o va cauuta ºi chiar daca o gaseste pe aceasta in casa cuiva..nimeni nu este raspunzator in afara de aceasta atita timp cit adolescenta declara ca a intrat in acea casa nesilita de nimeni....ºi fara nici un dosar ºi fara nici un control ...;))) politia o expediaza pe aceasta la domiciliu...dar daca in caz ca fetitza (asa spusa) face plingere de faptul ca nu se intelege cu mama ei..ºi ca motivul abandonarii domiciliului este faptul ca nu se inteleg..Unicef ia fetitza in protectie dezicind-o pe mama acesteia de drepturi asupra ei...pina la virsta de 18 ani(asta in cazul in care fetitza nu iºi permite sa-ºi duca de grija)...Va spun aceasta ºi sper sa va fie de ajutor..ptr ca am avut de-a face cu aºa o situatie...:))))
Unica optiune ar fi sa se inteleaga mama ei cu ea.....Caci cred ca nu-i mai greu faptul sa iti intelegi propriul copil...deecit sa publicati aºa ceva aici..:)) unica voastra sursa de informatie ar putea fi un avokat..la care puteti apela .....informindu-va ...ori ce mai apropiat oficiul de politie..TRaim in 2011..;))
da dar sa stii si-n 2100 vor fi prostute ce vor crede ca tot ce zboara se mananca ...... stii cumva din greseala la ce varsta ai raspundere juridca si iesi de sub tutela parintilor ?!!!
cristinxxx
Postat pe 23 Iunie 2011 21:36
nu cred.. poate politia va face cercetari ca sa o gaseasca si sa o aduca acasa.
rebela22
Postat pe 26 Iunie 2011 11:33
poi ar avea ce sai faca sa vina cu politia la ea dar daca ea vrea sa plece cu cineva cu un baiat iar mama o gaseste poate pe loc sa dea o declaratie ca numai vrea sa vina acasa ca vrea sa ramana cu baiatul respectiv(daca exista) da declaratie dar politia are obligatia sa o aduca acasa ...dar dak vrea iarasi sa plece numai are ce sai faca..dar poate se razgandeste...
kudika200806
Postat pe 4 Iulie 2011 12:38
De la: kudika200806, la data 2011-07-04 12:38:53poi ar avea ce sai faca sa vina cu politia la ea dar daca ea vrea sa plece cu cineva cu un baiat iar mama o gaseste poate pe loc sa dea o declaratie ca numai vrea sa vina acasa ca vrea sa ramana cu baiatul respectiv(daca exista) da declaratie dar politia are obligatia sa o aduca acasa ...dar dak vrea iarasi sa plece numai are ce sai faca..dar poate se razgandeste...


esti romanca? ce`ai scris tu aici pare tradus cu "Google Translate"
Alvin
Postat pe 5 Iulie 2011 15:30
Am 17 ani si cred ca pot sa iti spun cam ce e in mintea ei Nu e vorba de persoanele cu care s`a "inhaitat"...ci e vorba de ceva de moment. Si eu ma certam cu mama si fie ca i`am spus sau nu...si eu ziceam ca plec de acasa si nu ma mai vede. Era ceva de moment, pentru ca aveam impresia ca nu ma intelege si nu ii pasa de ceea ce simt si cred. Nu cred ca e cazul sa va alarmati...ci sa incercati sa o intelegeti si sa ii explicati ca va faceti griji pentru ea...desi sunt sigura ca stie, merita sa ii spuneti ca dumneavoastra ii vreti numai binele. Sper sa nu aveti probleme cu ea..Mult noroc si o zi buna!
kudika066040
Postat pe 5 Iulie 2011 17:16
Daca pustoaica isi va pune in minte sa plece, va pleca oricum, va spun din experienta.Iar daca va ajunge la politie mama, va spun eu ca va fii grav dupa. Comunicarea si relatia de prietenie mama-fiica trebuie urgent sa se dezvolte daca pana acum nu s-a facut.Iar mama trebuie sa se intoarca in timp, sa-si aminteasca ca a avut aceiasi varsta canva si apoi totul va merge struna(aminteste-ti sau sa-si aminteasca de fluturii adolescentei,care totul ti se sau i se parea impotriva ta,binenteles asa credeai).Nici libertate maxima sau toleranta dar nici interdictii nejustificate ca va afecta relatia mai mult, asta e sfatul meu. Apoi prietena ta, daca de ea sau de tine este vorba nu mai conteaza imi va multumi candva.
LumiTaf
Postat pe 7 Iulie 2011 20:47
Poate k fata de 16 ani vrea ceva mai multe drepturi, iar mama nu e de acord sa`i acorde libertatea pe care fata o cere si tocmai de aceea fata inceark sa-si intimideze mama spunandu`i ca va pleca de aksa. e bine sa aiba o discutzie si sa ii spuna motivele pt care vrea sa plece de aksa, iar mama sa`i dea mai multa libertate, dar in limita bunului simtz.
d33a89
Postat pe 13 Iulie 2011 13:04
pan`la urma.. o mai plecat sau nu¿¿??¿??¿¿?¿?

neinteresant
Diavolyta_
Postat pe 13 Iulie 2011 18:22
Din experienta personala...eu am plecat de acasa la 16 ani, m-am dus direct la starea civila si m-am maritat! Parintii mei nu au avut ce face deoarece este legal sa te mariti la 16 ani in Romania fara acordul parintilor ( sau cel putin era legal acum 12 ani..o lege idioata din pct meu de vedere actual :)))) !

Motivul pt care am plecat este simplu..lipsa de judecata :)) mama nu a vorbit cu mine vb timp de 2 ani de zile, dupa care m-am intors acasa cu 3 saptamani inainte de BAC pt ca aveam de invatat si nu aveam liniste in casa "matrimoniala"; am crezut ca o sa fiu libera sa fac ce vreau insa am descoperit pe propria piele ca de fapt nu era asa simplu cum am crezut si de fapt mai mult timp am petrecut in casa, gatind, spaland, facand curat decat petreceam in casa parintilor. Am regretat decizia mai tarziu si am zis ca e timpul sa revin acasa...

Le-am cerut voie sa ma casatoresc inainte sa plec de acasa, m-au refuzat deci am plecat singura. Cand un copil e prost si incapatanat cum am fost eu la varsta aceea, nu prea ai ce sa mai faci ca parinte.

Chiar daca ar pleca, o sa vina momentul cand o sa-si dea seama ca a facut o greseala si se va ntoarce singura. Eu am invatat multe din experienta de adolescenta maritata si daca as putea, as da timpul inapoi sa am o viata normala de fata de liceu. Nu ca mi-ar fi creeat probleme, am terminat un liceu bun cu brio, bacul cu 9 am terminat ulterior facultate...insa nu va fi mereu acelasi rezultat pentru toti cei ce pleaca de acasa; de la amenintari din partea mamei mele de genul " nu o sa termini liceul, o sa ajungi femeie de servici", a ajuns sa fie mandra de ce am realizat acum:)

Am invatat din greseli si eu cred ca noi, ca parinti trebuie sa indrumam copilul, insa intotdeauna va fi si invatatul din greselile proprii.
alititch
Postat pe 14 Iulie 2011 04:55
glumesti nu?
marynutca_denysuca
Postat pe 14 Iulie 2011 18:38
atat timp kt este minora eu asa stiu k da. dar calea cea mai buna este sa o abordeze pe fata cu dragoste si blandete (asta nu omplica sa-i faca mofturi deplasate!) altfel o va pierde :(
iacobralucateodora
Postat pe 18 Iulie 2011 12:03
serios :O? lol ce idiotenie scuzze daca te deranjaza da la 16 ani ? nu e prea mistoo da fiecare cu viata luii la cei 13 ani ai meii si nu glumesc cred ca e aproape tampita ideea de a pleca de acasa .. si parintii mei sau despartit acum 6 luni max acum sunt la mama cu viitorul meu tata vitreg el e italian acum sunt in italia nu am niciun fel de problema mie bine avand in vedera ca pot avea si o mama vitrega. Mama mea biologica e genu invata fi cumintee nu fuma dece ai absete :-W ....? dece ai inercat etnobotanice.. incercarea e prosteasca niciodata nu te gadestii ce se va intmpla.. Fetita pleci de acasa la 16 ani ma rog ai plecat pleci fetita te intorci cu copii :O nush ce sa zic dar dupa parerea mea nu e normal nu e logic nu ma inteleg niki eu bine cu mama chiar din contra mereu ne certam dar stiu dece pentru ca atunci cand nu ma avea langa ea .. eu eream in tara Romania si e aici italia ii erea greu sa perceapa ce face fiesa si eu am iesirile mele de nervii da totusi nu ma gandesc sa fug ma racoleaza unu si prostituata scrie pe fruntea mea doamnee feresteee ma fetelor am 13 ani gadesc matur nas plca niki daca mas omora mama in bataie ca fac nush ce prostii ce sa fac sa fug sa plec la 15 16 ani si la 18 sa ma intorc cu copii ? as murii de rusinee hai succes daca vreti sfaturi id : diana7353


p.S: stiu si eu o groaza de prostii nu va ganditi ca sunt sfanta fumezz chilesc dar la 18 ani nu vreau sa ajung din adolscenta Mamaa >O
diuuu
Postat pe 19 Iulie 2011 03:52
o fi avut mama ei acceiasi varsta drga doamne darrr la 16 ani nue posibil sa fugi adika la ce genratie avem noi aku la 12 ani sunt gravide am vazut la tv app de relatii cu minorii O mama care ii permisese fetei [11 ani ]sa aiba o relatie cu un baiat [18 ani] de teama sa nu fuga cu acel baiat iar la 12 ani fata sa dus frumusel la mama si ia zis "mami imi e rau " la care mamica ne gandinduse ca fata ei iar fi facut una ca asta a duso la spital si au bagato la apare la care iese fetita frumos la mama "mami sunt gravida in 4 luni :|" cica fetii ii se facuse raw de multe ori da ia dat maicasa calciu si cica deaia se ingrasa :| a aceptato nu a lasato sa faca avort iar tatal a disparut :| asa le trebuie mamalor astura la 11 ani cu unu de 18
diuuu
Postat pe 19 Iulie 2011 04:00
De la: corny_nita, la data 2010-09-01 09:05:14Sfatul meu este un consult la psiholog atat pentru mama cat si pentru copil. Este o problema care nu trebuie amanata. Este mai important sa rezolvi problema, acum, decat sa astepti consumarea ei si sa te intrebi cum sa o aduci acasa. Nu e, oare, mai bine sa nu se ajunga la aceasta situatie?
anaiise
Postat pe 21 Iulie 2011 08:02
sa o convingi ca tre sa mearga la psiholog e ca si cum ai ^pune gaz pe foc ....asa ii spui :"..uite vezi cate probleme imi faci/avem ca ne trebuie ajutor din exterior" astfel ii confirmi ca situatia ti_a scapat de sub control total si iremediabil!mai bine sa mearga doamna la psiholog si sa discute cam de ce se intampla si cum se corecteaza lucrurile ...fara sa_i mai explcie copilului dimensiunea "incapacitatii"sale!intr_davar daca pleaca...unde se duce...insa in mod clar nu e perfect constienta de implicatiile deciziilor sale in ce priveste siguranta personala :politia? sunt oameni care merg la munca in general la _ dimineata cu exceptia urgentelor!dar o mama poate petrece multe nopti fara somn gandindu_se unde e fata ei !lucru care de fapt o ameninta draga ei de fata!...chestiunea e complexa
anaiise
Postat pe 21 Iulie 2011 08:09
mie parintii mi-au dat replica imediat: FA-O! m-au provocat si am cedat. de obicei copilul are un anumit grad de constiinta vinovata fata de parinti, indiferent de varsta. intotdeauna va balansa si parerea parintilor inainte de a lua o decizie. modalitatea de abordare nu e una generala, depinde de modul in care a fost crescut, cum si-a educat el la randul lui parintii si nu in ultimul rand, motivele care il determina sa afirme acest lucru - trebuie cautat unghiul de gandire al copilului si reactionat ca atare. anturajul, iubitul, crizele existentiale, parintii? CARE e motivul principal?
MinaH
Postat pe 25 Iulie 2011 12:43
interesant mesajul de la tine. as dori sa discutam, crezi ca se poate?
yus
Postat pe 26 Iulie 2011 16:31
foarte frumos ai scris.....dar ce facem ca ati se scrie ati si nu a-ti in acest context????????????????????????????
antoanela35
Postat pe 28 Iulie 2011 20:52
mmm.... sincera sa fiu am fost si eu intr-o situatie de genul.... doar ca eu la 17 ani am vrut sa plec de acasa:d.....daca respectyva adolescenta va face o cerere la politie........din punct de vedere legal nu are ce sa-i mai faca....
mi_
Postat pe 1 August 2011 16:46
Ce prostie...
Singurul drum pe care ar trebui sa vrea sa-l ia orice fata la 16 ani, e ala spre scoala.
Dar dupa cum scriu multi useri kudika, inclin sa cred ca i-a incercat amarnic cheful de-a pleca d-acasa...de pe la 7 ani...
Darkmagic
Postat pe 1 August 2011 16:53
De la: kudika052198, la data 2010-09-01 03:28:34
De la: kudika315807, la data 2010-08-21 21:12:12Am o prietena care are o fetita de 16 ani. Intr-o zi, cand se certau, fetita ei i-a spus ca vrea sa fuga de acasa. De atunci prietena mea e disperata, nu stie ce sa mai faca sa fie totul bine.

Intrebarea mea este: Daca va pleca de acasa, ii va putea face ceva, din punct de vedere legal, pentru a se intoarce acasa?

Multumesc mult!


1. La 16 ani nu mai e " fetita" .
2. fiecare a avut la adolescenta scandaluri cu parintii pe diferite teme si cel puitn o data a avut ideea ca vrea sa plece de acasa ( marturisita sau nu ).
3. daca parintii se arata speriati in fata " amenintarii" ca va pleca de acasa si ii permit orice sau cedeaza , adolescentul "castiga" si stie ca ii poate manipula usor si va tranti fraza asta de cate ori vrea ceva. Cel mai simplu ar fi sa i se arunce cu nepasare : daca nu-ti mai place la noi, asteapta pana la 18 ani si esti libera sa pleci unde vrei , ca nu te tinem cu forta, dar daca pleci acum de acasa, esti minora si te aducem inapoi cu politia iar persoana la care te duci sa stai va intra la puscarie".

4. in caz ca fuge de acasa , parintii o pot declara disparuta la politie ( dupa un termen anume) si persoana care o convinge sa fuga sau o gazduieste poate fi acuzata de rapire de minori ( sau parintii macar sa o anunte pe fata de treaba asta ca sa se linisteasca; ceva in genul .. .. " inainte sa fii viteaza si sa anunti ca pleci de acasa, te-as ruga sa fii si inteligenta si sa te gandesti logic , unde crezi ca o sa te duci ???? ca niciunul din prietenii tai nu vor accepta sa te tina la ei acasa ca sa nu-si creeze probleme cu tine ; daca politia te gaseste in casa unuia din prieteni, ei vor avea probleme si nimeni nu-si ia responsabilitatea asta pentru tine, oricat de mare prieten ti-ar fi" .


pt parinti : puneti problema calm,logic si rational, si nu mai tremuati de frica ca " a zis ca pleaca de acasa.. vai domle ..ce o sa fac acuma .. trebuie sa -i fac toate mofturile ca etc....ati traiti mai mult si nu va "prosteste" un adolescent de 16 ani care nici nu stie ce vrea si pe ce lume traieste.

Multa bafta!



Foarte corect ce spui.....
emilia_3milia
Postat pe 1 August 2011 19:18
DA....POATE ! LEGAL O ARE IN GRIJA PANA LA VARSTA DE 18 ANI ....DUPA 18 ANI DACA PLEACA SI NU VREA SA SE INTOARCA ACASA NU ARE CUM S-O OBLIGE SA SE INTOARCA ! DAR ACUM POATE DAR CEL MAI BINE ESTE SA O DUCA LA UN PSIHOLOG SA NU O LASE ASA PT-CA VA FACE MULT MAI RAU !!!
jasmine_94
Postat pe 6 August 2011 13:39
cred ca prietena ta care este mama va stii sa raspuna la amenintarile fetitei ei de 16 ani.

dc cumva tu esti mama in cauza, faptul ca vorbesti cu niste straini nu rezolva nimic. poate ar trebui sa vorbesti chiar cu fata ta. poate ea crede ca are motive intemeiate sa faca asta. cred ca parintii din ziua de azi nu mai au timp sa discute cu copii lor. sa le cunoasca prietenii si sa stea in legatura cu varsta lor in primul rand.

ii doresc mult succes prietenei tale si o sfatuiesc sa ii invinte acasa prietenii fetei ei. asa o va cunoaste mai bine si pe fata ei.
madisor
Postat pe 7 August 2011 00:21
e doar teribilism.am plecat si eu de acasa la 18 ani:)) si m am dus la bunici:)) dupa un weekend fara telefon tv net si tutun m am intors acasa cu coada intre picioare:))acum si sa ma dea ai mei afara si n as pleca:))
little_mermaid
Postat pe 7 August 2011 12:19
De la: little_mermaid, la data 2011-08-07 12:19:44e doar teribilism.am plecat si eu de acasa la 18 ani:)) si m am dus la bunici:)) dupa un weekend fara telefon tv net si tutun m am intors acasa cu coada intre picioare:))acum si sa ma dea ai mei afara si n as pleca:))


ti-a venit mintea la cap?
pickard
Postat pe 7 August 2011 12:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
hiperhidroza capilara 2 De la: nonado 28 Mai 2012 00:49
va rog dati-mi un sfat 24 De la: SERPICO 9 Februarie 2012 09:32
care este locul unde ati facut sex trecand de barierele din clasicul dormitor.....??? 46 De la: lily_crin 6 August 2011 18:47
Astrologie chineza si consultanta feng shui pentru spatii, terenuri, locuinte 4 De la: kudika226898 5 Februarie 2012 15:57
Tuse umeda. solutii? 66 De la: emma13 14 Decembrie 2012 14:32