Setari Cookie-uri

La 16 ani vrea sa plece

De la: judgingamy, la data 2010-09-03 10:13:33Din pacate am intalnit si eu recent o fata de 16 ani care chiar a plecat de acasa. Am judecat-o aspru pe ea si pe cei la care a plecat, i-am prezis un viitor sumbru si murdar, dar am cunoscut apoi si adevarata cauza a plecarii ei : ea nu are acces in casa parintilor ei pentru ca atunci cand ei pleaca de acasa, o scot in curte, ca pe caine, si usa casei se incuie. De fapt e in curtea aia un fel de bucatarie de vara. Dar daca o scapa la wc, trebuie sa faca la fel ca si cainele, ca nici buda nu e acolo in curtea aia, e in casa in care ea nu are voie, ca , vezi Doamne, face mizerie.
Nu am spus nici ca fata nu are mama, iar necesitatea alungarii ei din casa e nascocita de mastihoaie. Iar tatal face ce zice vitrega, i se pare ca e logic.
Si in tot timpul asta, fetei i se pun in carca multe lucruri grele, reale sau inchipuite.
A reusit vitrega sa faca ce a vrut ea, iar fata de 16 ani e judecata aspru. Dar cred ca oricare dintre voi ar pleca in conditiile astea



Ai dreptate,uneori copii mai pleca de acasa si din cauza a ceea ce se intampla acasa.Doar ca plecatul de acasa nu e intotdeauna o solutie sau daca plecam nu ne este mai bine,uneori poate fi mai rau.Eu o sfatuiesc pe mama sa isi faca un pic de timp intr-o zi si sa vb cu fata ei sincer si calm,pt a gasi impreuna o rezolvare.Sa isi asculte fata sa afle ce are ea pe suflet.Uneori copii o fac si din capriciu,sunt rebeli,iar la varsta asta e normal sa fie rebeli,dar uneori o fac din cauze grave,abuz in familie,violenta in familie,etc.D-zeu sa le ajute si sa iasa totul bine.
MikaVera76
Postat pe 6 Aprilie 2011 11:01
ZICEA IN GENERAL
Abi1Kate
Postat pe 6 Aprilie 2011 20:24
da,poti
am 2 fete si 2 baieti
fata cea mare,mi-a fugit de acasa la 16 ani am mers la politie si e o sectie pt minori,o aduce si o face sa se razgandeasca,adevarul e ca da s-a razgandit dar dupa un an a fugit iara,au vorbit din nou cu ea,(protectia copilului)si s-a intors din nou,cand a facut 18 ani dusa a fost,relatiile sau racit foarte mult,eu nu-ti indic politia,incearca cu vorba buna poate ai mai mult noroc,vorbele grele nu se uita,dor pana la batranete.Noroc mult
Gabitza_Gabriela
Postat pe 7 Aprilie 2011 15:42
Cum s'a mai discutat mai devreme aici , este mai indicat sa fie lasata in pace , sa fie inteleasa si mai ales sa nu fie prea stresata . Incearca sa ai incredere in ea . si sa ii oferi suficienta libertate de care are nevoie . Si eu am tot 16 ani , si stiu prin ce trece. Este momentul fiecarui adolescent sa fie rebel , pentru a putea sa se maturizeze.
ded_
Postat pe 10 Aprilie 2011 02:30
De la: kudika315807, la data 2010-08-21 21:12:12Am o prietena care are o fetita de 16 ani. Intr-o zi, cand se certau, fetita ei i-a spus ca vrea sa fuga de acasa. De atunci prietena mea e disperata, nu stie ce sa mai faca sa fie totul bine.

Intrebarea mea este: Daca va pleca de acasa, ii va putea face ceva, din punct de vedere legal, pentru a se intoarce acasa?

Multumesc mult!


Pana la subiectul legalitatii, as pune accentul pe specificul certurilor dintre ele... Daca va pleca de acasa, probabil ca ar putea s-o aduca inapoi cu forta insa ce a determinat-o prima data sa fuga tot acolo e, ea putand "recidiva"...


www.psycovery.ro
Florin_psy
Postat pe 14 Aprilie 2011 16:32
buna...poti sa introduci id-ul meu de messenger sa vorbim ca prietena mea trece printr-o situatie asemanatoare si poate ma poti ajuta cu niste sfaturi...te rog mult todirascu_alexandru@yahoo.com
kudika384224
Postat pe 15 Aprilie 2011 21:58
De la: kudika384224, la data 2011-04-15 21:58:55buna...poti sa introduci id-ul meu de messenger sa vorbim ca prietena mea trece printr-o situatie asemanatoare si poate ma poti ajuta cu niste sfaturi...te rog mult todirascu_alexandru@yahoo.com

scuzati fratilor m-am luat aiurea...nu luati in seama mesajul
kudika384224
Postat pe 15 Aprilie 2011 22:20




pate sa aduca inapoi cu politia ,dar va fugi ori de cate ori vor certa.
kudika383648
Postat pe 17 Aprilie 2011 07:39
De la: kudika052198, la data 2010-09-01 03:28:34
De la: kudika315807, la data 2010-08-21 21:12:12Am o prietena care are o fetita de 16 ani. Intr-o zi, cand se certau, fetita ei i-a spus ca vrea sa fuga de acasa. De atunci prietena mea e disperata, nu stie ce sa mai faca sa fie totul bine.

Intrebarea mea este: Daca va pleca de acasa, ii va putea face ceva, din punct de vedere legal, pentru a se intoarce acasa?

Multumesc mult!


1. La 16 ani nu mai e " fetita" .
2. fiecare a avut la adolescenta scandaluri cu parintii pe diferite teme si cel puitn o data a avut ideea ca vrea sa plece de acasa ( marturisita sau nu ).
3. daca parintii se arata speriati in fata " amenintarii" ca va pleca de acasa si ii permit orice sau cedeaza , adolescentul "castiga" si stie ca ii poate manipula usor si va tranti fraza asta de cate ori vrea ceva. Cel mai simplu ar fi sa i se arunce cu nepasare : daca nu-ti mai place la noi, asteapta pana la 18 ani si esti libera sa pleci unde vrei , ca nu te tinem cu forta, dar daca pleci acum de acasa, esti minora si te aducem inapoi cu politia iar persoana la care te duci sa stai va intra la puscarie".

4. in caz ca fuge de acasa , parintii o pot declara disparuta la politie ( dupa un termen anume) si persoana care o convinge sa fuga sau o gazduieste poate fi acuzata de rapire de minori ( sau parintii macar sa o anunte pe fata de treaba asta ca sa se linisteasca; ceva in genul .. .. " inainte sa fii viteaza si sa anunti ca pleci de acasa, te-as ruga sa fii si inteligenta si sa te gandesti logic , unde crezi ca o sa te duci ???? ca niciunul din prietenii tai nu vor accepta sa te tina la ei acasa ca sa nu-si creeze probleme cu tine ; daca politia te gaseste in casa unuia din prieteni, ei vor avea probleme si nimeni nu-si ia responsabilitatea asta pentru tine, oricat de mare prieten ti-ar fi" .


pt parinti : puneti problema calm,logic si rational, si nu mai tremuati de frica ca " a zis ca pleaca de acasa.. vai domle ..ce o sa fac acuma .. trebuie sa -i fac toate mofturile ca etc....ati traiti mai mult si nu va "prosteste" un adolescent de 16 ani care nici nu stie ce vrea si pe ce lume traieste.

Multa bafta!

dar voi niciunul nu ati inteles ca nu e copilul ei ci al prietenei ei?
Adela_rosucuverde
Postat pe 17 Aprilie 2011 13:51
De la: kudika315807, la data 2010-08-21 21:12:12Am o prietena care are o fetita de 16 ani. Intr-o zi, cand se certau, fetita ei i-a spus ca vrea sa fuga de acasa. De atunci prietena mea e disperata, nu stie ce sa mai faca sa fie totul bine.

Intrebarea mea este: Daca va pleca de acasa, ii va putea face ceva, din punct de vedere legal, pentru a se intoarce acasa?

Multumesc mult!
deci daca s-a indragostit si cearta este de la vreun baiat ,va fugi cu el ,nu poate opri nimeni si nimic .Cea mai proasta si mai absurda fiinta de pe fata pamantului este femeia"ndragostita ....iar la pustoaice-i groaznic !!!!
cristinxxx
Postat pe 17 Aprilie 2011 14:11
heeei!!! stai chill! :)) n-o sa se intample nimic.eu am 17 ani si m-am certat cu mama,ca orice adolescent,si e posibil sa-i fi spus si eu cateva chestii,gen:"plec de acasa!".astea nu sunt decat niste mofturi de-ale noastre,si ce face ea acum e ca trage un semnal de alarma, ar vrea mai multa atentie,mai multa intelegere,mai multa incredere.nu e nimic nou sub soare daca o fata de 16 ani vrea sa plece de acasa.ea acum vrea sa arate ca a crescut si ca poate face ce vrea,desi inca nu-si da seama ca nu totul e adevarat.are nevoie de mai mult spatiu!
mimakudika
Postat pe 20 Aprilie 2011 10:06
Avand in vedere faptul ca fetita e minora, o poate tine legal acasa, dar aceasta nu este o varianta ....Trebuie sa incerce sa-i devina prietena
VeVeDiKa
Postat pe 22 Aprilie 2011 17:45
Bun sfat: Parinti lasati copii sa plece si sa se descurce singuri! eu am fost unul dintre cazuri, singura la parinti dupa terminarea liceului am hotarat sa plec la facultate in cluj( eu fiind din braila) aveam 18 ani jumate, nu cunosteam pe nimeni, nici orasul ..nimic, dar m-am descurcat, mi-am facut prieteni, am terminat facultatea imediat si masterul.Mi-a fost greu, recunosc si acum imi este, dar m-am trezit la realitate, nu mai sunt adolescenta din liceu care traia intr-un balon roz si care simteam k totul mi se cuvine.Datorita greutatilor pe care le-am imtampinat singura m-am calit si am devenit responsabila, daca eram cu parintii nici azi nu realizam greutatile vietii. Parerea mea: copii ar trebui incurajati de parinti in deciziile pe care le iau nicidecum sa interzica.
kudika131680
Postat pe 28 Aprilie 2011 15:23
Buna !
Am o cunostinta care, tot asa are vreo 15 ani si a plecat de acasa si acum sta impreuna cu un tigan. Mama ei s-a dus la politie ca sa o caute pentru ca nu stia unde este iar cei de acolo i-au dat doua amenzi: o data 700 de RON si apoi inca 500 RON pe motiv ca nu a supravegheat o. Ea trebuie sa mearga la lucru nu poate sa stea sa o supravegheze ..si cred ca s-ar putea ajunge si la Protectia Copilului si ar puteao pierde daca nu se intoarce acasa, pe motiv ca este inca minora. Daca ar avea minim 18 ani, mama nu ar mai avea nimic de a face cu aceste lucruri. Sa vorbeasca cu fetita ei, avand in vedere ca are doar 16 ani si plecatul de acasa aduce repercursiuni grave in viata ei si a familiei.
Ginafereitz
Postat pe 29 Aprilie 2011 10:39
am 17 ani asa ca nu cred ca opinia mea e cea mai importanta de aici dar mi-o exprim ca cine stie cum poate folosi. parintii mei au tendinte de a nu asculta ce zic eu ca cica sunt inca mica si ca nu pot sa-mi exprim opiniile. numai ca aici e de vina modul in care au fost ei crescuti si au uitat ca si ei au fost o data adolescenti. cand nu ma asculta le atrag atentia. sfatul meu este sa te opropii si de fata, sa stai cu ea, sa descoperi ce probleme are si care e motivul certurilor cu mama ei in general. sfatuieste-o. apoi da-i raportul mamei ei si apoi mama sa fie subtila si sa se apropie de copila. uneori parintii uita ca si ei au trecut prin aceasta perioada. ce e si mai rau si ce o va scoate din pepeni va fi obligatia. totul tine de comunicare. inainte ma certam cu mama grav. marea greseala a mea e ca am amenintat-o sa ma sinucid. BIG MISTAKE! timp de un an m-a tinut sub papuc. nu prea puteam sa ies etc. apoi am inceput sa comunic cu ea. ii zic totul! unde, cand, cu cine ma duc.am dezvoltat niste reguli impreuna pe parcurs si acum imi merge foarte bine. totul tine de pura comunicare. nu exista comunicare intre copil si parinte, totul se duce de rapa si copilul face prostii. se apuca sa umble cu tot felul de ciudati si cine stie pe unde ajunge. daca vrea sa plece la 16 ani, sincer, imi pare rau pt ea si pentru egoismul ei. lumea nu se invarte in jurul ei si nimeni n-o va ajuta. unde va sta? a da am uitat la un/o prieten/prietena foarte bun/buna dar cand ala/aia se satura de ea o da afara. si unde oare se va duce? la altu/alta care va face la fel apoi tot acasa se intoarce. sfatul meu personal pt fata este sa le lase naibi de mofturi si sa stea in banca ei. si mai ales de unde bani? tot parintii ii vor da pt ca ei au portofelul. a ca se poate angaja dar pe buletin unde scrie domiciulul? deci nu prea poate face nimic. si pt mama sfatul meu e sa-si asculte fica si sa o faca sai zica totul incetul cu incetul. si cam atat pot zice. acum depinde numai de tine sa le apropii daca vrei neaparat sa le faci un bine.
Mariuka93
Postat pe 30 Aprilie 2011 20:44
Poti doar sa raportezi la politie dispairia ei daca in termen de 24 de ore nu se intoarce acasa. Si mai poti sa te apuci sa o cauti pe strazi intre timp :) Altceva chiar nu mai ai ce face!
GreenEyes78
Postat pe 3 Mai 2011 10:59
De la: gabi_4u_ever, la data 2011-04-07 15:42:45da,poti
am 2 fete si 2 baieti
fata cea mare,mi-a fugit de acasa la 16 ani am mers la politie si e o sectie pt minori,o aduce si o face sa se razgandeasca,adevarul e ca da s-a razgandit dar dupa un an a fugit iara,au vorbit din nou cu ea,(protectia copilului)si s-a intors din nou,cand a facut 18 ani dusa a fost,relatiile sau racit foarte mult,eu nu-ti indic politia,incearca cu vorba buna poate ai mai mult noroc,vorbele grele nu se uita,dor pana la batranete.Noroc mult
Daca a ajuns biata fata sa fuga de acasa de trei ori atunci inseamna ca ai fost o mama rea. Copilul nu fuge de acasa niciodata de prea mult bine!
GreenEyes78
Postat pe 3 Mai 2011 11:04
Probabil ca fata dumneavoasta, se afla sub influentele prietenilor ei
Parerea mea faceti tot ce va sta in putere, ptr de-a convinge-o
Incercati sa-o convingeti ca sunteti nu numai Mama ci si prietena ei
Faceti un scurt concediu de-o sap unde sunteti numai voi 2a
si cu frumosul ex: sunt lucruri pe care se pot indrepta si cu binele
Daca nu are nici un efect
Decurgeti si la Autoritatea de Parinte
Tragegi o mama de bataie,..... barem, daca pleaca sa fie un motiv BUN

kudika119137
Postat pe 4 Mai 2011 21:55
am 21 de ani. cand eram de varsta ei ... am inceput sa ma cert cu mama din ce in ce mai mult ... ai mei sunt despartiti si cand ma certam cu mama ma lua tata si ma apara si ma duceam la el ... cand ma certam cu tata, ma intorceam acasa. nici macar in ziua de azi nu ma inteleg bine cu ai mei. de fiecare data cand incerc sa vorbesc cu mama ... despre orice ... are ceva de comentat si nimic nu i convine. incercati sa i fiti aproape ca prieteni... are nevoie de persoane cu care sa poata vorbi, in care sa aiba incredere si de la care sa ia sfaturi bune ... daca reusiti sa o apropiati o sa fie bine ... daca nu ... nu prevad un viitor foarte bun. in cazul meu mama nu a fost de acord cu niciunul din prietenii mei, e mereu suparata pe mine ca nu iau note mari si mereu imi spune ca sunt altii mai buni ca mine si raman in urma ... si toate astea ma fac sa vreau sa stau cat mai mult pe afara ... unde nimeni nu imi reproseaza nimic si unde ma simt in largul meu ...
kudika390509
Postat pe 9 Mai 2011 17:46
La 16 ani e destul de mare.Trebuie sa discute cu ea ca de la o prietena la alta prietena.Sa inteleaga de ce s-a ajuns aici.Nu comunica cu ea indeajuns.
camy66
Postat pe 9 Mai 2011 21:55
Ce comic mi se pare
Eu la 13 ani am luat bicicleta calare si am por nit dinspre Bucuresti spre Sibiu, drept revolta impotriva mutarii acolo. A functionat si acum e totul bine.
La 14 ani le-am jurat alor mei ca la 18 plec de acasa.
Am facut 18 ani, m-am mutat si e totul bine. Acum ma inteleg (si nici nu-mi vine sa cred) fff bine cu ai mei, mi-e chiar dor de ei uneori (nici nu stiam ca se poate asta).

Chiar ieri am fost pe acasa si am asistat la o cearta intre fratele meu si tata pe tema unor adidasi Vroia sa plece de acasa pt ca nu mai suporta "tirania" de acolo . Dupa cateva ore de incercari disperate de a sta de vorba cu fratele meu din partea alor mei, m-am dus cu el in pod, unde vroia sa doarma si am stat de povesti. I-am povestit cateva din intamplarile de cand eram acasa si ca n-am murit din cauza lor

Degeaba se duce la psiholog. Aia nu fac decat sa-ti pape banii si sa dea sfaturi "din carti". Ei nu se implica emotional in "caz"...de aici inutilitatea mersului acolo. Mai bine sa intrebe ceilalti parinti care au asa-zisi "copii cu probleme"

Apropo, spune-i prietenei tale sa citeasca putin despre "copiii indigo", poate gaseste acolo niste raspunsuri.

Si sa nu-si mai faca griji cand aude "plec de acasa". In primul rand, nu cred ca are unde sa plece, si in al doilea rand, pleaca maxim o saptamana dupa care vede ca nu e asa usor cum credea, ca tot mai bine ii e acasa si se intoarce.
Didicu
Postat pe 10 Mai 2011 08:33
Buna!Nu stiu sigur daca am dreptate,cred ca politia o sa caute fetita(o s-o gaseasca cu siguranta),o sa i se ia declaratie si ei si parintilor;s-ar putea ca parintii sa fie decazuti din drepturile parintesti.
Dar nu inteleg,de ce intrebi ce sa faca mamica aceea daca fata pleaca de acasa,de ce nu intrebi CE SA FACA PENTRU CA FATA SA NU PLECE DE ACASA!?
Uite,eu(si nu esti obligata sa iti pierzi timpul citind daca nu cautai acest raspuns),la fel am plecat la 16 ani de acasa(Acum am 19),sigur,situatia mea cu siguranta nu este la fel ca acelei fete,dar sunt sigura ca motivele,in mare,sunt aceleasi,aveam impresia ca ai mei nu ma inteleg,ca nu imi acorda destula libertate(ca doar,ehh !am16 ani!)ca pot sa fac orice fara sa fiu nevoita sa dau explicatii cuiva,credeam ca lumea este a mea,si chiar daca o sa plec de acasa,o sa ma descurc,ca la inceput o sa imi fie mai greu...(eu lucrand ca ospatarita de ceva timp).
-Cred ca ar fi mult mai usor(sau asta pe mine m-ar fi"linistit"si crede-ma,sunt foarte dificila!)daca ar avea o DISCUTIE CA DE LA PRIETENA LA PRIETENA,nu o sa fie tensiunea aceea ca trebuie sa ma ascund cu ceva de mama,mai deschis povestesc cu o prietena.
-Amandoua ar trebui sa faca compromisuri,pentru a ajunge la un numitor comun(COMUNICAREA ESTE TOTUL!dar nu in felul de a o "controla",de a afla unde a fost si cu cine,doar..."hei cum ti-a mers astazi?cum a fost la scoala?").
-Mamica trebuie sa ii castige INCREDEREA FIICEI ei si asta este destul de dificil in cazul nostru(al adolescentilor-mama nu a reusit...:( ).Dar poti folosi niste trucuri!de exemplu:in caz ca deja nu ii cunosti prietenele,ce ar fi sa vina toate la o prajiturica la tine mamico!?petrece-ti mai mult timp cu ea,ai nevoie de ajutor in bucatarie(chipurile)si vorbeste cu ea,pune-o sa iti povesteasca,orice(asta o face sa creada ca nu iti este indiferenta)rade-ti cat mai mult!.Pute-ti merge la cumparaturi!(dar sa nu ii spui vreodata ca bluza aceea este urata sau ca nu ii sta bine!ii spui ca ii draguta si ii arati altele).Si unul care nu are cum sa dea gres....fi o mamica la moda(mai"tanara")!cere-i parerea la unele chestii pe care vrei sa le cumperi!o sa fie mandra de tine,o sa aiba mai multa incredere in ea,ca si parerea ei conteaza....
Daca copilul stie ca parintele are incredere in el si ii da suficienta libertate(dar sa nu exagereze),copilul nu ar face nimic ca sa il dezamageasca!tradarea increderii(daca este constient ca ai acea incredere in el) este mai dureroasa pentru copil decat orice pedeapsa...
Hei"mami",nu stiu daca te ajuta la ceva randurile astea pentru ca nu stiu cum este fetita ta(eu eram pe conceptia"da-i in mine ca in sac!...mai al naibii o sa ma fac!").Sa nu ma crezi pe cuvant,am 19 ani,nu sunt pshiholog si nici o fata deosebita,am vrut sa vezi si alt punct de vedere...
Te imbratisez!si sa ai grija de ea,daca acum o"pierzi"...o sa fie pacat pentru amandoua,dar micuta v-a duce greul cand o sa dea de probleme pe care nu o sa le poata discuta decat cu tine,si crede-ma ca sunt destul de multe...doar ii adolescenta!
pupici!

kudika401432
Postat pe 11 Mai 2011 17:01
BUNA
Ma numesc Mario sint divortat de cca 2 ani , in urma divortului copiil au ales a venii cu mine , si situatia financiara ma impins a pleca , a emigra, sint cu ei in spania de 1 an si ceva , nu am pe nimeni si mentionez ca am 2 baietii de 12 si 14 ani si la fel ca orica parinte incerc sa le arat drumul corect , dar la discutii mai serioase cel mic ma amenintat ca pleaca de acasa .
Pt mine era prima data cind auzeam asa ceva, dar cum eu muncesc numai de noapte am avut timp de gindire pt a da un raspuns pe masura tupeului lui . si iam spus . da ff bine faci cum vrei dar cine crezi ca te tine pe tine cu pretentiile tale acum pe criza asta, si iam explicat ce avantaje si dezavantaje are ca pleaca , ca ramine, ce pateste daca incearca sa se omoare , si fi sigura ca lam speriat destul cit sa vada realitatea asa cum este .
eu acum nu spun sa procedezi la fel , dar gindestete si la tine ca parinte dar si la copil , si fa
SA ne auzim cu bine
kudika335351
Postat pe 11 Mai 2011 20:06
Daca fata face un pas gresit iar parintii nu iau masuri,fata va avea de suferit pt tot restul vieti,traim intr-o lume nebuna !!!
kudika373147
Postat pe 12 Mai 2011 09:40
Daca fetita a ajuns in stadiul de a ameninta ca pleaca de acasa, inseamna ca certurile repetate o fac sa creada ca mama este impotriva ei. De foarte multe ori reactiile parintilor sunt gresit intelese. Tonalitatea accentuata, raceala fata de fiica ei, vor duce la dezastru. Nu aceasta este solutia! Unui copil atunci cand greseste, ca parinte trebuie sa ii explici intr-o maniera cat mai prietenoasa, unde a gresit si cum trebuia sa procedeze.Sunt convinsa ca o buna comunicare intre mama si fiica va fi solutia pentru toate problemele.
Succes!
poeta26
Postat pe 13 Mai 2011 09:41
buna, iti recomand un numar unde raspund mai multi psihologi, pentru mine au fost niste discutii foarte interesante si m-au ajutat foarte mult sa imi rezolv problemele

sunt foarte draguti si nu ai nevoie de programare , ca la un cabinet

numarul la care am sunat este 0903 120817, este un numar de consultatii psihologice
angelica_ana
Postat pe 14 Mai 2011 18:16
Mamico nu uita ca si tu ai fost adolescenta,incearca sa-i castigi increderea. Cand deschide un subiect mai delicat nu reactiona cu nervi,asculta ce are de spus si apoi ajungeti la o intelegere. Multa bafta
Ariana31
Postat pe 19 Mai 2011 11:16
in primul rand, nu stiti sa vorbiti in lb romana.
in al 2lea.... nu exista nimic "LEGAL" care sa o faca sa se intoarca acasa, doar sa o caute politistii si sa o "restituie" mamei ca pe un obiect pierdut.
La 16 ani zburda hormonii in ea si mama ar trebui sa o lase libera sa aleaga singura ce vrea sa faca, dar sa o vegheze "din umbra", cum s-ar zice.. mamele de pe forum stiu la ce ma refer....eu am 21 de ani, am vrut sa plec d'acasa, apoi m-am razgandit.... nu ca nu as fi avut unde sa ma duc, dar pana la urma, tot acasa e cel mai bine, unde te simti iubit si protejat...
LET HER FIND HER WAY !!!!
Olivia17
Postat pe 25 Mai 2011 02:53
Copiii si adolescentii au o maniera drastica de a privi lucrurile, lor le place sa fie stapani pe situatie si sa manipuleze. E important si motivul pentru care a zis ca vrea sa plece, poate e nefericita. Oricum, mama ei ar fi trebuit sa ii spuna "dute!" si sa nu se lase santajata.
Nepotica mea la 5 ani vroia sa plece de acasa. Mama ei nu s-a panicat, i-a sous ca poate sa plece dar sa nu ia nicio haina si nicio jucarie si a intrebat-o unde se duce, moment in care a tacut, apoi e renuntat la idee.
kudikalady
Postat pe 1 Iunie 2011 22:00
din punct de vedere legal,singura institutie abilitata sa intervina in acest caz,este Protectia Copilului.
corina37mcm
Postat pe 2 Iunie 2011 09:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
baieti 12 De la: Barbie30_ 2 Aprilie 2011 03:03
Regim dupa enerocolita 4 De la: kudika514482 11 August 2012 10:47
hairstylist 2 De la: anastasia_m 12 Ianuarie 2011 20:21
veruca vulgara 11 De la: TIGRA 3 Septembrie 2010 21:46
Urinare cu dificultate 10 De la: lacrimioara_88 13 Februarie 2011 00:21