Setari Cookie-uri

Romania-o tara de grase sau de frustrate?

asa e nu e frumos sa rizi de nimeni eu n u sunt obeza am 50kgdar va spun o poveste o prietena tipa super a ris de una grasa spunind ca e cit o vaca,dupa citiva ani a ajuns si ea asa si mia spus poate nu a fost fr sa rid si a avut dreptate oricind oricine poate sa ajunga asa uritule vin la salonul tau sa ma fc o diva ce spui te risti?
mari58
Postat pe 23 Septembrie 2010 17:24
De la: battleofwits, la data 2010-09-22 04:29:24
De la: rashela, la data 2010-09-22 01:17:08Eu as spune ca frustarea despre care se vorbeste in topic, vine doar din faptul ca ne pasa cum aratam. Ca asta o veni din noi, ca asta o veni dintr-o invatatura prost inteleasa, e alta poveste. Nu stiu cum este in alte tari, dincolo de usa casei fiecaruia, dar daca te uiti pe strada la ele (sau ei) ai impreisa ca nimanui nu-i pasa cum arata. Sunt obeze, grase, dolofane si se imbraca asa cum vor. Nu asa cum le-ar sta bine ci asa cum cred ele. Indiferent de varsta. Am fost socata, inca mai sunt. De ce oare? Poate pentru ca vin dintr-o tara unde grasimea, in loc sa fie privita ca o boala, e privita ca o diformitate, o uratenie, un complex fizic urias.
Colegii, prietenii, familia iti spun ca esti urat si: fa ceva animalule, nu mai manca atat! Poate daca i-am spune ca isi pune viata in pericol, ca grasimea poate ucide.. ar fi altceva. Sigur ca apar frustari in asemena situatii.


Pana la urma e vorba de respectul de sine, o persoana obeza consider ca nu are suficient respect de sine. Insa cu siguranta ca o anorexica sau bulimica, are probleme de 10x mai mari.

Sa fim seriosi, totusi! Vorbim de obezitate ca boala sau vorbim de imbuibare? Exista gene care se transmit. Copilul se naste obez, nu-i poti cere respect de sine. Si ii este imposibil sa lupte cu asta mai tarziu, in conditiile in care, cel putin in Romania, nu exista un interes pentru ajutorarea unor asemenea persoane. Marginalizarea lui incepe inca din timpul scolii. Mai tarziu apare autoizolarea.
Nimanui nu-i pasa ca x sau y de la etajul 2 e obeza. Nu in sesnsul in care s-o ajute cu ceva. II pasa doar atat cat sa ramana subiect de facut bascalie, de barfa.

Ca fapt divers si menopauza este o cauza a ingrasarii excesive. Si anticonceptionalele pot cauza surplus de greutate. Vedem o sunculita pe strada si incep sa ne dam coate si sa ne imaginam persoana respectiva in fata unor orgii culinare. Ce naiba e cu noi, oameni buni?
rashela
Postat pe 23 Septembrie 2010 17:31
De la: rashela, la data 2010-09-23 17:31:29
De la: battleofwits, la data 2010-09-22 04:29:24
De la: rashela, la data 2010-09-22 01:17:08Eu as spune ca frustarea despre care se vorbeste in topic, vine doar din faptul ca ne pasa cum aratam. Ca asta o veni din noi, ca asta o veni dintr-o invatatura prost inteleasa, e alta poveste. Nu stiu cum este in alte tari, dincolo de usa casei fiecaruia, dar daca te uiti pe strada la ele (sau ei) ai impreisa ca nimanui nu-i pasa cum arata. Sunt obeze, grase, dolofane si se imbraca asa cum vor. Nu asa cum le-ar sta bine ci asa cum cred ele. Indiferent de varsta. Am fost socata, inca mai sunt. De ce oare? Poate pentru ca vin dintr-o tara unde grasimea, in loc sa fie privita ca o boala, e privita ca o diformitate, o uratenie, un complex fizic urias.
Colegii, prietenii, familia iti spun ca esti urat si: fa ceva animalule, nu mai manca atat! Poate daca i-am spune ca isi pune viata in pericol, ca grasimea poate ucide.. ar fi altceva. Sigur ca apar frustari in asemena situatii.


Pana la urma e vorba de respectul de sine, o persoana obeza consider ca nu are suficient respect de sine. Insa cu siguranta ca o anorexica sau bulimica, are probleme de 10x mai mari.

Sa fim seriosi, totusi! Vorbim de obezitate ca boala sau vorbim de imbuibare? Exista gene care se transmit. Copilul se naste obez, nu-i poti cere respect de sine. Si ii este imposibil sa lupte cu asta mai tarziu, in conditiile in care, cel putin in Romania, nu exista un interes pentru ajutorarea unor asemenea persoane. Marginalizarea lui incepe inca din timpul scolii. Mai tarziu apare autoizolarea.
Nimanui nu-i pasa ca x sau y de la etajul 2 e obeza. Nu in sesnsul in care s-o ajute cu ceva. II pasa doar atat cat sa ramana subiect de facut bascalie, de barfa.

Ca fapt divers si menopauza este o cauza a ingrasarii excesive. Si anticonceptionalele pot cauza surplus de greutate. Vedem o sunculita pe strada si incep sa ne dam coate si sa ne imaginam persoana respectiva in fata unor orgii culinare. Ce naiba e cu noi, oameni buni?


Chiar daca ar fi vorba despre imbuibare, mi se pare nepotrivit sa radem de oameni, asa in general, ca sunt grasi, urati, ca au cine stie ce handicap etc
Insa bataia de joc este o practica obisnuita in toata lumea...din pacate !
Summer_
Postat pe 23 Septembrie 2010 17:58
Fratilor,nu am deschis topicul asta ca sa rad de grase,am prietene grase cu care ma inteleg minunat,caracterul nu are nici o legatura cu grasimea.Cred doar ca ar trebui sa fie mai atente daca au probleme cu kg in plus.Ca nu inteleg eu de ce asteapta sa se puna 10-15 kg si nu i-au masuri cand se pun 2-3kg,motivele difera de la caz la caz.Ca nu inteleg eu de ce o mare parte dupa casatorie se fac cat usa...sa nu-mi spuneti de copii ca sunt unele care nu au copii si "explodeaza" dupa casatorie.
Barbie30
Postat pe 23 Septembrie 2010 19:29
De la: Barbie30, la data 2010-09-23 19:29:27Fratilor,nu am deschis topicul asta ca sa rad de grase,am prietene grase cu care ma inteleg minunat,caracterul nu are nici o legatura cu grasimea.Cred doar ca ar trebui sa fie mai atente daca au probleme cu kg in plus.Ca nu inteleg eu de ce asteapta sa se puna 10-15 kg si nu i-au masuri cand se pun 2-3kg,motivele difera de la caz la caz.Ca nu inteleg eu de ce o mare parte dupa casatorie se fac cat usa...sa nu-mi spuneti de copii ca sunt unele care nu au copii si "explodeaza" dupa casatorie.



Esti casatorita ?
lover_woman
Postat pe 23 Septembrie 2010 20:35
De la: rashela, la data 2010-09-23 17:31:29
Copilul se naste obez, nu-i poti cere respect de sine.

De dimineata am auzit la tv ca "cercetatorii americani" au descoperit ca obezitatea se tranzmite printr-un virus ...WTF

Eu nu am vazut copil sa se nasca obez, insa am vazut parinti care isi bat joc de sanatatea copiilor (probabil ca din prostie, nu le poti cere mai mult decat pot).
Obezitatea se rezuma la o alimentatie proasta si la sedentarism (punct).

Se spune ca mancare e "dragoste" pentru nefericiti, nu degeaba mananca femeile ciocolata la KG (macar de ar manca ciocolata neagra).
battleofwits
Postat pe 23 Septembrie 2010 20:46
De la: battleofwits, la data 2010-09-23 20:46:56
De la: rashela, la data 2010-09-23 17:31:29
Copilul se naste obez, nu-i poti cere respect de sine.

De dimineata am auzit la tv ca "cercetatorii americani" au descoperit ca obezitatea se tranzmite printr-un virus ...WTF

Eu nu am vazut copil sa se nasca obez, insa am vazut parinti care isi bat joc de sanatatea copiilor (probabil ca din prostie, nu le poti cere mai mult decat pot).
Obezitatea se rezuma la o alimentatie proasta si la sedentarism (punct).

Se spune ca mancare e "dragoste" pentru nefericiti, nu degeaba mananca femeile ciocolata la KG (macar de ar manca ciocolata neagra).


Se nasc cu celule adipoase, deci viitori obezi fara voie si exagerezi jignind femeile ca mananca multa ciocolata, plus de toate cea la kg este folosita pentru prajituri nu pt consum la cafeluta sau daca ti e pofta. Tu cum arati, pune o poza cu tine sa vad cat de bine arati, m ai facut curioasa, acum sper sa nu ma indragostesc .....
lover_woman
Postat pe 23 Septembrie 2010 21:00
De la: lover_woman, la data 2010-09-23 21:00:34
De la: battleofwits, la data 2010-09-23 20:46:56
De la: rashela, la data 2010-09-23 17:31:29
Copilul se naste obez, nu-i poti cere respect de sine.

De dimineata am auzit la tv ca "cercetatorii americani" au descoperit ca obezitatea se tranzmite printr-un virus ...WTF

Eu nu am vazut copil sa se nasca obez, insa am vazut parinti care isi bat joc de sanatatea copiilor (probabil ca din prostie, nu le poti cere mai mult decat pot).
Obezitatea se rezuma la o alimentatie proasta si la sedentarism (punct).

Se spune ca mancare e "dragoste" pentru nefericiti, nu degeaba mananca femeile ciocolata la KG (macar de ar manca ciocolata neagra).


Se nasc cu celule adipoase, deci viitori obezi fara voie si exagerezi jignind femeile ca mananca multa ciocolata, plus de toate cea la kg este folosita pentru prajituri nu pt consum la cafeluta sau daca ti e pofta. Tu cum arati, pune o poza cu tine sa vad cat de bine arati, m ai facut curioasa, acum sper sa nu ma indragostesc .....


se nasc cu un numar de celule adipoase mai mare decat copiii a caror mame au mancat normal si sanatos pe parcursul sarcinii
lover_woman
Postat pe 23 Septembrie 2010 21:02
De la: lover_woman, la data 2010-09-23 21:00:34 exagerezi jignind femeile ca mananca multa ciocolata ... Tu cum arati, pune o poza cu tine sa vad cat de bine arati, m ai facut curioasa, acum sper sa nu ma indragostesc .....


faptul ca numesc trandafirul, trandafir nu inseamna ca jignesc trandafirul ;), "ciocolata" consumata excesiv are legaturi stranse cu lipsa dragostei

cat despre poza mea, nu cred ca e cazul. cand m-am inscris pe forumul asta nu scria nicaieri ca e site matrimonial :D
battleofwits
Postat pe 23 Septembrie 2010 21:10
s-a ajuns la matrimoniale?
Barbie30
Postat pe 23 Septembrie 2010 21:14
De la: lover_woman, la data 2010-09-23 20:35:51
De la: Barbie30, la data 2010-09-23 19:29:27Fratilor,nu am deschis topicul asta ca sa rad de grase,am prietene grase cu care ma inteleg minunat,caracterul nu are nici o legatura cu grasimea.Cred doar ca ar trebui sa fie mai atente daca au probleme cu kg in plus.Ca nu inteleg eu de ce asteapta sa se puna 10-15 kg si nu i-au masuri cand se pun 2-3kg,motivele difera de la caz la caz.Ca nu inteleg eu de ce o mare parte dupa casatorie se fac cat usa...sa nu-mi spuneti de copii ca sunt unele care nu au copii si "explodeaza" dupa casatorie.



Esti casatorita ?


Da` tu esti?
Barbie30
Postat pe 23 Septembrie 2010 21:21
De la: battleofwits, la data 2010-09-23 21:10:44
De la: lover_woman, la data 2010-09-23 21:00:34 exagerezi jignind femeile ca mananca multa ciocolata ... Tu cum arati, pune o poza cu tine sa vad cat de bine arati, m ai facut curioasa, acum sper sa nu ma indragostesc .....


faptul ca numesc trandafirul, trandafir nu inseamna ca jignesc trandafirul ;), "ciocolata" consumata excesiv are legaturi stranse cu lipsa dragostei

cat despre poza mea, nu cred ca e cazul. cand m-am inscris pe forumul asta nu scria nicaieri ca e site matrimonial :D


dap, asa e
lover_woman
Postat pe 23 Septembrie 2010 21:29
De la: Barbie30, la data 2010-09-23 21:21:45
De la: lover_woman, la data 2010-09-23 20:35:51
De la: Barbie30, la data 2010-09-23 19:29:27Fratilor,nu am deschis topicul asta ca sa rad de grase,am prietene grase cu care ma inteleg minunat,caracterul nu are nici o legatura cu grasimea.Cred doar ca ar trebui sa fie mai atente daca au probleme cu kg in plus.Ca nu inteleg eu de ce asteapta sa se puna 10-15 kg si nu i-au masuri cand se pun 2-3kg,motivele difera de la caz la caz.Ca nu inteleg eu de ce o mare parte dupa casatorie se fac cat usa...sa nu-mi spuneti de copii ca sunt unele care nu au copii si "explodeaza" dupa casatorie.



Esti casatorita ?


Da` tu esti?

Nu
lover_woman
Postat pe 23 Septembrie 2010 21:30
De la: Barbie30, la data 2010-09-11 21:43:54 problema e la corp sau la cap, la cele mai multe dintre ele?

o intrebare cam incomoda, si totusi daca ma uit mai bine la formularea ei parca ar venii din partea unei persoane frustrate, deranjate de lumea din jur...nu cred ca ar trebui sa te stresezi de cate grase sau nebune sunt in tara asta ci mai degraba de cat de bine sa iti fie tie si familiei tale, oare conteaza sa monitorizam cate sunt grase sau nu? oare conteaza sa ne catalogam propria tara? eu cred ca nu...si sincer mi s epare stupida intrebarea ta pe care as incadra-o la frustrare..prin urmare te contrazici singura
G1ul1a
Postat pe 23 Septembrie 2010 21:41
De la: G1ul1a, la data 2010-09-23 21:41:31
De la: Barbie30, la data 2010-09-11 21:43:54 problema e la corp sau la cap, la cele mai multe dintre ele?

o intrebare cam incomoda, si totusi daca ma uit mai bine la formularea ei parca ar venii din partea unei persoane frustrate, deranjate de lumea din jur..., oare conteaza sa monitorizam cate sunt grase sau nu? oare conteaza sa ne catalogam propria tara? eu cred ca nu...si sincer mi s epare stupida intrebarea ta pe care as incadra-o la frustrare..prin urmare te contrazici singura


Uite cum a aparut si dna psiholog care descopera frustrarile mele

"nu cred ca ar trebui sa te stresezi de cate grase sau nebune sunt in tara asta ci mai degraba de cat de bine sa iti fie tie si familiei tale"
spuneai ceva de frustrare si de faptul ca ma deranjeaza cei din jur?Se pare ca tu i-ai eliminat pe toti!
Barbie30
Postat pe 23 Septembrie 2010 22:05
Eu am intrat sa imi spun parerea dar se pare ca "se face din tantar- armasar" domnule misc si negru chiar nu am vrut sa te superi pe mine...eu am spus dor ce i se intampla unei persoane din viata mea,asta nu inseamna ca se intampla la toate femeile! Unele sunt ele de vina ca asa stau(nepasatoare) cand vine vorba de sanatatea lor nu le mai intereseaza zicand ca barbatul care o iubeste,o iubeste asa cum e.Acum chiar nu vreau sa imi spargi geamurile doar pt o chestie care am zis-o
shania_twain0801
Postat pe 24 Septembrie 2010 07:56
De la: shania_twain0801, la data 2010-09-24 07:56:00Eu am intrat sa imi spun parerea dar se pare ca "se face din tantar- armasar" domnule misc si negru chiar nu am vrut sa te superi pe mine...eu am spus dor ce i se intampla unei persoane din viata mea,asta nu inseamna ca se intampla la toate femeile! Unele sunt ele de vina ca asa stau(nepasatoare) cand vine vorba de sanatatea lor nu le mai intereseaza zicand ca barbatul care o iubeste,o iubeste asa cum e.Acum chiar nu vreau sa imi spargi geamurile doar pt o chestie care am zis-o

draga mea donsoara,aici se rade,se glumeste,ne prostim mult....intradevar ai generalizat un pic,dar nu e cazul sa te sperii,sa ne crezi suparati cumva. din pacate,e foarte usor sa ne intelegem gresit unii pe altii,fiind pe un forum .daca mai adaugi si umorul meu sinistru la equatie....

praful se alege stai linistita ca nu e nimeni suparat,eu si cunostintele mele de pe aici,ne hlizim mult

dar nici tu sa nu mai generalizezi asa!!!!!!!!!! daca ai o cunostinta cu asemenea oligofren langa ea,mai bine ne spui noua si-i rupem noi urechiile mai bine asa decat sa ne derutezi aici cu generalizari
angelo_micnegrusiurat
Postat pe 24 Septembrie 2010 08:14
De la: deep_silence, la data 2010-09-11 22:07:28
De la: Ronnie_Coleman, la data 2010-09-11 22:01:00
De la: deep_silence, la data 2010-09-11 21:59:40
oricand poti fi agatat de o fata frumoasa,cu poze frumoase la profil,invitat la o cafea si in fata cafenelei...surprizaaaa BAUUU !!!! SA APAR EU..

ce trist "agatat"...du-te si dati cu apa rece pe fata, poate te trezesti la ora asta. nu este prea tarziu!


scuze,poate trebuia sa spun.."agatata " de un halterofil vanjos


pt deep_silence
asta e prostia celor care isi pun la avatar alta poza decat cea personala , aia/alea sunt cu capul,si sa stii c ai mare dreptate ,eu sunt de acord cu tn
ramona_elena
Postat pe 24 Septembrie 2010 09:26
De la: shania_twain0801, la data 2010-09-21 17:36:11Sa va spun ceva eu intru zilnic pe Kudika si citesc cate pot,unele fete/femei se simt aiurea din cauza greutatii dar numai pt ca au complexe.De exemplu sora mea are 1,75 si vreo 82 de kg dar nu ptr ca a vrut ea e din cauza anticonceptionalelor si sotul ei i face viata grea si tot timpul i spune ca e grasa si pe deasupra o si inseala cu tot felul de "parasute" ce sa faca?Miscare face diete...nu mai zic cate a tinut.Eu am 1,69 si 58 de kg dar sotul meu e foarte multumit de greutatea mea si nu mi-ar zice niciodata ca am fundul mare pt ca ma iubeste.In concluzie nu e vina unei femei ca nu poate slabi ci a barbatului de langa ea care nu o sustine


pt shania twain 0801

e vina surorii tale ca sta cu el ,eu am sot si nu sunt silfida ca multe altele dar, el ma place asa cu sunt garsa sau slaba pt el sunt la fel ca in prima zi,si nu am 58 de kg la 1.65 am 67 la 1.65,ai inteles?dar, dak nici ea nu a stiut sa se impuna in fata lui inseamna ca ea e principala vinovata ,plus a cauta scuze de tot felul, ca anticonceptionalele sunt de vina sau ca nu a mers nici o dieta pana acum sau mai stiu eu ce,eu zic sa se gandeasca bn ,mai ales ca spui ca a si inselat-o de n ori pana acum.nu pot sa cred decat ca se complace in situatia in care e si at nici tu nici altcineva nu o sa poata face ceva
ramona_elena
Postat pe 24 Septembrie 2010 09:36
De la: coldwind, la data 2010-09-23 16:39:54pt ce este deschis topicul asta ? ca sa aruncam cu jigniri !? sau sa facem sa se simta prost populatia obeza?
sincer de ce va intereseaza problemele lor ? sincer nu inteleg !?
sau numai ca sa faceti misto (ce urat suna!!!) si sa va distrati pe seama altora !
@ronie : si mai spui ca esti nutritionist ! ar trebui sa ajuti nu sa faci glume pe seama obezilor !

daca nu ai rabdare sa citesti mesajele...dc mai postezi cu referire la ceilalti useri care au postat inaintea ta? Nu stiu unde am scris eu ca sunt nutritionist ca am unele cunostinte nu ma face nutritionist daca te intereseaza sunt instructor de culturism :) nu nutritionist :) si acum sa iti dau sa citesti, poate daca sunt impreuna mesajele ai si tu rabdare :) si sa mi spui unde ti se pare ca am jignit :)

"Barbie, poate sunt si grase si frustrate in acelasi timp, nu? dar oricum nu este frumos...:D daca sunt grase, asta e...este de condamnat cand isi pun sanatatea in pericol din aceasta cauza si/sau sunt prea lenese sa schimbe ceva. legat de frustrari --- cred ca oricine are frustrarile sale. sau tu te refereai ca sunt frustrate pe cele slabe? :))"

"la partea cu "nu au bani sa se intretina, sa manance sanatos, sa mearga la sala", scuze , dar nu sunt de acord. cate supraponderale sau chiar obeze, bine sau chiar f bine imbracate vezi in special prin bucuresti? rasp: f multe. Apoi mai este o chestie...sa mananci sanatos nu este deloc mai scump decat mancatul nesanatos (aici daca te referi la bauturi acidulate, sucuri, mc, etc...). legat de prob hormonale...chiar as fi curios cati la suta din grasutii de pe la noi sunt asa datorita dereglarilor hormmonale si cat la suta sunt supraponderali sau obezi datorita stilului nesanatos de viata. discutia se poate lungi f mult..dar in linii mari, nu trebuie sa dai milioane pe abonament la sala sau pe mancare bio...cred ca o "vina" mai mare decat prob medicale (cele care duc la ingrasare evident, si nu cele care sunt datorate ingrasarii) + lipsa timpului si a banilor, o au lipsa de educatie si informare. "

PS: nu ai tu de unde sa stii daca ajut si pe cine ajut in privinta asta, asa ca nu te mai baga aiurea :)
Ronnie_Coleman
Postat pe 24 Septembrie 2010 09:41
De la: lover_woman, la data 2010-09-21 19:18:34Cel mai usor este sa judeci, de ce sunt grase femeile in Romania ? pentru ca nu au bani sa se intretina, sa manance sanatos, sa mearga la sala, pentru ca sotii lor vor oale cu mancare non stop ca nu se mai satura , pentru ca mai au cate 2-3 copii care trebuie ingrijiti, spalati, hraniti, educati. De unde timp pt macar o plimbare sau o alergare usoara pe afara. E un topic urat, e urat sa judeci, fiecare femeie are un motiv ca e grasa, sunt si care sunt neglijente, care nu se respecta, cauze pot fi, cele mai frecvente de natura hormonala(aici e cu adevarat o problema ).
Oricum, cea mai frustrata este persoana care a deschis topicul, pentru ca nu accepta femeile grase, sa stii ca mai exista si barbati grasi, oare ei sunt frustrati ?
Femeile grase au cu totul ceva special, sigur stiti despre ce este vorba, pana la urma conteaza cum esti ca om, frumusetea i trecatoare, apar ridurile ce trebuie sa facem, sa nu ne mai aceptam ca imbatranim ?


pt lover woman
ai f mare dreptate ,dar nu toti gandesc la fel.
ramona_elena
Postat pe 24 Septembrie 2010 09:44
"Oricum, cea mai frustrata este persoana care a deschis topicul, pentru ca nu accepta femeile grase, sa stii ca mai exista si barbati grasi, oare ei sunt frustrati ?"

lover_woman Am spus eu ca nu suport femeile grase? Nu cred ca te-am jignit asa ca tine pentru tine parerile legate despre asa zisele frustrari pe care le-as avea eu.Ca sa te luminez,eu am multe prietene grase cu care ma inteleg foarte bine,pentru mine nu conteaza kilogramele in plus pe care le au.Problema e ca de cele mai multe ori ele nu se simt bine in pielea lor,ajung de multe ori sa nu mai atraga barbatul de langa ele si de aici alte probleme.Motivele difera de la caz la caz si fiecare crede ca are un motiv bine intemeiat.
Barbie30
Postat pe 24 Septembrie 2010 09:58
De la: Barbie30, la data 2010-09-24 09:58:26"Oricum, cea mai frustrata este persoana care a deschis topicul, pentru ca nu accepta femeile grase, sa stii ca mai exista si barbati grasi, oare ei sunt frustrati ?"

lover_woman Am spus eu ca nu suport femeile grase? Nu cred ca te-am jignit asa ca tine pentru tine parerile legate despre asa zisele frustrari pe care le-as avea eu.Ca sa te luminez,eu am multe prietene grase cu care ma inteleg foarte bine,pentru mine nu conteaza kilogramele in plus pe care le au.Problema e ca de cele mai multe ori ele nu se simt bine in pielea lor,ajung de multe ori sa nu mai atraga barbatul de langa ele si de aici alte probleme.Motivele difera de la caz la caz si fiecare crede ca are un motiv bine intemeiat.


Mai Barbie, recunoaste ca ai o problema, ce daca se ingrasa femeile dupa nunta si de unde stii ca sotii lor nu le mai plac asa ? poate te inseli..... eu cunosc tipe plinute care si tineau foarte bine barbatii acasa si tipe superbe care au fost inselate, fapt care demonstreaza ca de fapt cel mai important este felul de a fi, cine te iubeste, te iubeste chiar daca te ai ingrasat, oricum tu nu poti sa intelegi acest lucru.
Si ca sa ma luminezi ca ai prietene grase, pe ele le ai intrebat din care categorie fac parte, de grase sau frustrate?(zici ca nu te deranjeaza kologramele lor in plus, de fapt eu cred ca te scarbeste, ca efectiv nu suporti acest lucru, grasimea, ti se pare dizgratios si nu intelegi cum mai stau sotii lor langa ele. Uite ca stau si probabil au un motiv intemeiat pentru care raman cu ele.
Barbatii inseala din curiozitate, nu ca te ai ingrasat, poti sa fii model, barbatii vor mereu altceva "nou".
Daca aceste fete, femei din Romania sunt grase ele pot si slabi, totul tine de vointa, ca nu se simt bine in pielea lor asta e, fiecare stie sa ia decizii atunci cand considera ca este necesar, uite ca te trezesti cu kilograme in plus, eu pot sa ma ingras 3 kg pe saptamana daca nu as face sport, acum ce sa fac, sa disper ? orice lucru are rezolvare si fiecare isi rezolva problemele din proprie initiativa mai devreme sau mai tarziu, unele persoane iau masuri daca se ingrasa 3 kg, altele iau masuri dupa ce se ingrasa 10 kg si tot asa.
Eu sunt fericita cu cateva kg in plus, nu ma deranjeaza, mananc tot ce mi place, msnsnc sanatos, nu vreau sa fiu manechin sa ma alerge barbatii pe strada si imi plac persoanele mai plinute.
lover_woman
Postat pe 24 Septembrie 2010 10:19
"Eu sunt fericita cu cateva kg in plus, nu ma deranjeaza, mananc tot ce mi place, msnsnc sanatos, nu vreau sa fiu manechin sa ma alerge barbatii pe strada si imi plac persoanele mai plinute."

Acum inteleg de unde se trage atacul tau!Am vazut ca e ceva obisnuit la tine sa ai comentarii acide asa ca o sa ma opresc aici.O zi placuta!
Barbie30
Postat pe 24 Septembrie 2010 11:18
De la: Barbie30, la data 2010-09-24 11:18:52"Eu sunt fericita cu cateva kg in plus, nu ma deranjeaza, mananc tot ce mi place, msnsnc sanatos, nu vreau sa fiu manechin sa ma alerge barbatii pe strada si imi plac persoanele mai plinute."

Acum inteleg de unde se trage atacul tau!Am vazut ca e ceva obisnuit la tine sa ai comentarii acide asa ca o sa ma opresc aici.O zi placuta!


Despre ce atac este vorba fata mea? probabil de atacul tau la adresa persoanelor grase, eu nu sunt acida, spun lucrurile pe care le gandesc si daca deranjeaza pe cineva imi cer scuze ca s prea dura in exprimare iar daca tu nu suporti poti bineinteles sa te opresti aici. O zi placuta .
lover_woman
Postat pe 24 Septembrie 2010 13:32
E cel mai inteligent titlu de pe intreg forumul, pentru exemplificare si confirmare ca... asa este cu adevarat, rog urmariti commenturile de la "Mariah Carey insarcinata in 4 luni... bla bla". Acolo am dat startul fara sa imi inchipui vreodata in viata mea, la un serial. Dupa care am primit cred ca sute de mesaje, commenturi la poze (unele au fost sterse din motive "plastice" dar si mesaje de amenintari. Ba mai mult, am devenit cea mai populara "pipita" de pe intreg situl iar pozele mele au facut valuri desi... nu era cazul. Stiti de ce consider ca romanul este prost in primul rand? Se baga unde nu ii fierbe oala din plictiseala, si are o placere de a se certa cu lumea, jignind doar pentru ca asa este considerat si el "o fiara" si simte ca are valoare. Am ramas cu un gust amar, avem femei nemultumite de ele insele, triste, neimplinite care au nenorocul sa cantareasca putin mai mult (asta le-a dat natura) dar nici nu fac nimic sa controleze situatia.
Fetelor, sunt cum m-ati facut voi, pitipoamnca ieftina, urata, siliconata, proasta, aveti dreptul sa ma considerati cum doriti dar nu aveti certitudinea ca este asa, deoarece, nu ma cunoasteti. Si in timp ce voi suferiti dupa colt, invidiind in continuu femei care arata mai bine ca voi, va rog sa luati aminte ca nu sunt piti pentru ca nu am nimic in comun cu ele. Nu, pentru ca muncesc mult, am un job extraodrinar si nu sunt intretinuta. Nu imi permit nici sa stau la mese in club, nici sa port cate un outfit diferit de fiecare data. Nu am nici un "baietas cu bani" dupa mine, ci am unul si acelas de 7 ani de zile pentru care as face orice si caruia ma pregatesc sa ii devin sotie si sa ii daruiesc o fetita.
Sfatul meu, fiindca imi permit dupa ce m-ati judecat fara sa ma cunoasteti... nu judecati dupa aparente, veti pierde mult din cauza asta. Prieteni, relatii in general socio-profesionale, dar mai ales fericire. Va pup
DRAGOMIR_ALEXANDRA
Postat pe 24 Septembrie 2010 16:27
De la: DRAGOMIR_ALEXANDRA, la data 2010-09-24 16:27:30E cel mai inteligent titlu de pe intreg forumul, pentru exemplificare si confirmare ca... asa este cu adevarat, rog urmariti commenturile de la "Mariah Carey insarcinata in 4 luni... bla bla". Acolo am dat startul fara sa imi inchipui vreodata in viata mea, la un serial. Dupa care am primit cred ca sute de mesaje, commenturi la poze (unele au fost sterse din motive "plastice" dar si mesaje de amenintari. Ba mai mult, am devenit cea mai populara "pipita" de pe intreg situl iar pozele mele au facut valuri desi... nu era cazul. Stiti de ce consider ca romanul este prost in primul rand? Se baga unde nu ii fierbe oala din plictiseala, si are o placere de a se certa cu lumea, jignind doar pentru ca asa este considerat si el "o fiara" si simte ca are valoare. Am ramas cu un gust amar, avem femei nemultumite de ele insele, triste, neimplinite care au nenorocul sa cantareasca putin mai mult (asta le-a dat natura) dar nici nu fac nimic sa controleze situatia.
Fetelor, sunt cum m-ati facut voi, pitipoamnca ieftina, urata, siliconata, proasta, aveti dreptul sa ma considerati cum doriti dar nu aveti certitudinea ca este asa, deoarece, nu ma cunoasteti. Si in timp ce voi suferiti dupa colt, invidiind in continuu femei care arata mai bine ca voi, va rog sa luati aminte ca nu sunt piti pentru ca nu am nimic in comun cu ele. Nu, pentru ca muncesc mult, am un job extraodrinar si nu sunt intretinuta. Nu imi permit nici sa stau la mese in club, nici sa port cate un outfit diferit de fiecare data. Nu am nici un "baietas cu bani" dupa mine, ci am unul si acelas de 7 ani de zile pentru care as face orice si caruia ma pregatesc sa ii devin sotie si sa ii daruiesc o fetita.
Sfatul meu, fiindca imi permit dupa ce m-ati judecat fara sa ma cunoasteti... nu judecati dupa aparente, veti pierde mult din cauza asta. Prieteni, relatii in general socio-profesionale, dar mai ales fericire. Va pup


Jignirile care ti-au fost aduse nu cred ca aveau legatura cu faptul ca acele persoane recalcitrante erau supraponderale...asa e lumea, in special femeile, unele au aceasta rautate nativa, inexplicabila zic eu...
La care se adauga ce ai zis si tu, cu romanul, ca e mare filozof si mai ales critic ( fapt ce se poate observa mai ales pe acest forum )
Insa tu, care ai fost atacata, cel mai bine ar fi sa raspunzi prin indiferenta, este cea mai puternica arma !
Sarcina usoara in continuare !
Summer_
Postat pe 24 Septembrie 2010 18:03
De la: Summer_, la data 2010-09-24 18:03:29
De la: DRAGOMIR_ALEXANDRA, la data 2010-09-24 16:27:30E cel mai inteligent titlu de pe intreg forumul, pentru exemplificare si confirmare ca... asa este cu adevarat, rog urmariti commenturile de la "Mariah Carey insarcinata in 4 luni... bla bla". Acolo am dat startul fara sa imi inchipui vreodata in viata mea, la un serial. Dupa care am primit cred ca sute de mesaje, commenturi la poze (unele au fost sterse din motive "plastice" dar si mesaje de amenintari. Ba mai mult, am devenit cea mai populara "pipita" de pe intreg situl iar pozele mele au facut valuri desi... nu era cazul. Stiti de ce consider ca romanul este prost in primul rand? Se baga unde nu ii fierbe oala din plictiseala, si are o placere de a se certa cu lumea, jignind doar pentru ca asa este considerat si el "o fiara" si simte ca are valoare. Am ramas cu un gust amar, avem femei nemultumite de ele insele, triste, neimplinite care au nenorocul sa cantareasca putin mai mult (asta le-a dat natura) dar nici nu fac nimic sa controleze situatia.
Fetelor, sunt cum m-ati facut voi, pitipoamnca ieftina, urata, siliconata, proasta, aveti dreptul sa ma considerati cum doriti dar nu aveti certitudinea ca este asa, deoarece, nu ma cunoasteti. Si in timp ce voi suferiti dupa colt, invidiind in continuu femei care arata mai bine ca voi, va rog sa luati aminte ca nu sunt piti pentru ca nu am nimic in comun cu ele. Nu, pentru ca muncesc mult, am un job extraodrinar si nu sunt intretinuta. Nu imi permit nici sa stau la mese in club, nici sa port cate un outfit diferit de fiecare data. Nu am nici un "baietas cu bani" dupa mine, ci am unul si acelas de 7 ani de zile pentru care as face orice si caruia ma pregatesc sa ii devin sotie si sa ii daruiesc o fetita.
Sfatul meu, fiindca imi permit dupa ce m-ati judecat fara sa ma cunoasteti... nu judecati dupa aparente, veti pierde mult din cauza asta. Prieteni, relatii in general socio-profesionale, dar mai ales fericire. Va pup


Jignirile care ti-au fost aduse nu cred ca aveau legatura cu faptul ca acele persoane recalcitrante erau supraponderale...asa e lumea, in special femeile, unele au aceasta rautate nativa, inexplicabila zic eu...
La care se adauga ce ai zis si tu, cu romanul, ca e mare filozof si mai ales critic ( fapt ce se poate observa mai ales pe acest forum )
Insa tu, care ai fost atacata, cel mai bine ar fi sa raspunzi prin indiferenta, este cea mai puternica arma !
Sarcina usoara in continuare !



O da, sarcina usoara si ai grija sa nu devii un butoias numai bun de dat de a dura, dupa ce nasti nimeni nu stie ca ai ramas cu kilogramele in plus pt ca ai nascut dar sa speram ca nu o sa fii bagata in categoria femeilor grase si frustrate din Romanica.
lover_woman
Postat pe 24 Septembrie 2010 18:45
De la: Barbie30, la data 2010-09-23 22:05:48
De la: G1ul1a, la data 2010-09-23 21:41:31
De la: Barbie30, la data 2010-09-11 21:43:54 problema e la corp sau la cap, la cele mai multe dintre ele?

o intrebare cam incomoda, si totusi daca ma uit mai bine la formularea ei parca ar venii din partea unei persoane frustrate, deranjate de lumea din jur..., oare conteaza sa monitorizam cate sunt grase sau nu? oare conteaza sa ne catalogam propria tara? eu cred ca nu...si sincer mi s epare stupida intrebarea ta pe care as incadra-o la frustrare..prin urmare te contrazici singura


Uite cum a aparut si dna psiholog care descopera frustrarile mele

"nu cred ca ar trebui sa te stresezi de cate grase sau nebune sunt in tara asta ci mai degraba de cat de bine sa iti fie tie si familiei tale"
spuneai ceva de frustrare si de faptul ca ma deranjeaza cei din jur?Se pare ca tu i-ai eliminat pe toti!

e foarte bine ca te simti eliminata , dar nu te stresa mai incearca si data viitoare sigur o sa ai sanse mai multe
G1ul1a
Postat pe 24 Septembrie 2010 19:19
De la: DRAGOMIR_ALEXANDRA, la data 2010-09-24 16:27:30E cel mai inteligent titlu de pe intreg forumul, pentru exemplificare si confirmare ca... asa este cu adevarat, rog urmariti commenturile de la "Mariah Carey insarcinata in 4 luni... bla bla". Acolo am dat startul fara sa imi inchipui vreodata in viata mea, la un serial. Dupa care am primit cred ca sute de mesaje, commenturi la poze (unele au fost sterse din motive "plastice" dar si mesaje de amenintari. Ba mai mult, am devenit cea mai populara "pipita" de pe intreg situl iar pozele mele au facut valuri desi... nu era cazul. Stiti de ce consider ca romanul este prost in primul rand? Se baga unde nu ii fierbe oala din plictiseala, si are o placere de a se certa cu lumea, jignind doar pentru ca asa este considerat si el "o fiara" si simte ca are valoare. Am ramas cu un gust amar, avem femei nemultumite de ele insele, triste, neimplinite care au nenorocul sa cantareasca putin mai mult (asta le-a dat natura) dar nici nu fac nimic sa controleze situatia.
Fetelor, sunt cum m-ati facut voi, pitipoamnca ieftina, urata, siliconata, proasta, aveti dreptul sa ma considerati cum doriti dar nu aveti certitudinea ca este asa, deoarece, nu ma cunoasteti. Si in timp ce voi suferiti dupa colt, invidiind in continuu femei care arata mai bine ca voi, va rog sa luati aminte ca nu sunt piti pentru ca nu am nimic in comun cu ele. Nu, pentru ca muncesc mult, am un job extraodrinar si nu sunt intretinuta. Nu imi permit nici sa stau la mese in club, nici sa port cate un outfit diferit de fiecare data. Nu am nici un "baietas cu bani" dupa mine, ci am unul si acelas de 7 ani de zile pentru care as face orice si caruia ma pregatesc sa ii devin sotie si sa ii daruiesc o fetita.
Sfatul meu, fiindca imi permit dupa ce m-ati judecat fara sa ma cunoasteti... nu judecati dupa aparente, veti pierde mult din cauza asta. Prieteni, relatii in general socio-profesionale, dar mai ales fericire. Va pup

ti-am vizitat si eu profilul si ti-am admirat pozele...si chiar m-am enervat pt ca nu intelegeam de unde atata ura in comment-uri...acum cad si io din pom in cap si inteleg de ce s-au adunat toti frustratii la profilul tau
sarcina usoara in continuare...si sa-ti dea d-zeu un bebel sanatos si norocos, ca iubit sigur va fi
miss_darine
Postat pe 24 Septembrie 2010 19:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
pilule contraceptive la varsta de 40 ani 4 De la: fericire 15 Ianuarie 2010 09:05
scapa de celulita cu LIPO M6 1 De la: healthy002043 10 Mai 2009 12:52
Toamna-Iarna se apropie cu pasi marunti. 2 De la: Barbie30 2 Septembrie 2010 10:15
PENTRU TOATA LUMEA 3 De la: office_salinasusesi_ro 15 Februarie 2010 08:00
NONI JUICE SUC NONI ORIGINAL DOAR LA COMPANIA TAHITIAN NONI INTERNATIONAL = TNI 20 De la: kudika226898 30 August 2010 01:31