Setari Cookie-uri

Romania-o tara de grase sau de frustrate?

De la: ramona_elena, la data 2010-09-24 09:44:04
De la: lover_woman, la data 2010-09-21 19:18:34Cel mai usor este sa judeci, de ce sunt grase femeile in Romania ? pentru ca nu au bani sa se intretina, sa manance sanatos, sa mearga la sala, pentru ca sotii lor vor oale cu mancare non stop ca nu se mai satura , pentru ca mai au cate 2-3 copii care trebuie ingrijiti, spalati, hraniti, educati. De unde timp pt macar o plimbare sau o alergare usoara pe afara. E un topic urat, e urat sa judeci, fiecare femeie are un motiv ca e grasa, sunt si care sunt neglijente, care nu se respecta, cauze pot fi, cele mai frecvente de natura hormonala(aici e cu adevarat o problema ).
Oricum, cea mai frustrata este persoana care a deschis topicul, pentru ca nu accepta femeile grase, sa stii ca mai exista si barbati grasi, oare ei sunt frustrati ?
Femeile grase au cu totul ceva special, sigur stiti despre ce este vorba, pana la urma conteaza cum esti ca om, frumusetea i trecatoare, apar ridurile ce trebuie sa facem, sa nu ne mai aceptam ca imbatranim ?


pt lover woman
ai f mare dreptate ,dar nu toti gandesc la fel.


multumesc ramona, da, lumea are pareri diferite, pe care bineinteles le acceptam ....
lover_woman
Postat pe 25 Septembrie 2010 10:23
De la: ramona_elena, la data 2010-09-24 09:44:04
De la: lover_woman, la data 2010-09-21 19:18:34Cel mai usor este sa judeci, de ce sunt grase femeile in Romania ? pentru ca nu au bani sa se intretina, sa manance sanatos, sa mearga la sala, pentru ca sotii lor vor oale cu mancare non stop ca nu se mai satura , pentru ca mai au cate 2-3 copii care trebuie ingrijiti, spalati, hraniti, educati. De unde timp pt macar o plimbare sau o alergare usoara pe afara. E un topic urat, e urat sa judeci, fiecare femeie are un motiv ca e grasa, sunt si care sunt neglijente, care nu se respecta, cauze pot fi, cele mai frecvente de natura hormonala(aici e cu adevarat o problema ).
Oricum, cea mai frustrata este persoana care a deschis topicul, pentru ca nu accepta femeile grase, sa stii ca mai exista si barbati grasi, oare ei sunt frustrati ?
Femeile grase au cu totul ceva special, sigur stiti despre ce este vorba, pana la urma conteaza cum esti ca om, frumusetea i trecatoare, apar ridurile ce trebuie sa facem, sa nu ne mai aceptam ca imbatranim ?[/quote

YUP ....ai dreptate....e greu cand muncesti toata ziua...ai si copii...tre s faci curatenie, mancare, lectii cu copii. Abia dc mai au timp s se spele pe cap si s se epileze saracele - pentru cele care nu au posibilitati financiare f mari si tre s munceasca mult...ca si sotul deasemenea-....
Eu sunt o fericita...pt k nu prea imi place ciocolataaaaa...va vine s credeti?? ..binenteles mai am si eu cate o criza de dulce o potolesc cu o inghetata sau o prajitura ....in schimb nu sunt in stare s ma abtin de la alte bunatati (cu mai mult sau mai putina grasime) ..dar merg la sala...nu mananc paine, nu beau bauturi acidulate sau cafea ....singurul lucru acidulat ce pot s fac it's good
kagome_kudika
Postat pe 25 Septembrie 2010 12:12
De la: Mr_6pack, la data 2010-09-22 23:03:59Am ajuns azi la Londra si....am citit stirile pe net:


Femeile britanice sunt considerate cele mai urâte din lume, lipsite de maniere ºi în general de-a dreptul respingãtoare, potrivit unui sondaj recent.

Consumã prea multã bere cot la cot cu bãrbaþii, vorbesc vulgar, flatuleazã în public cu indiferenþã, sunt total lipsite de simþ estetic vestimentar ºi dimineaþa le gãseºti adormite prin ºanþuri - cam aceasta este imaginea de care 'se bucurã' femeile din Regatul Unit, conform unui sondaj internaþional.

Reprezentantele sexului frumos din Marea Britanie sunt de asemenea considerate a fi neîngrijite, supraponderale ºi cu tatuaje urâte, purtând cu mândrie haine care le sunt prea mici, lãsând sã se vadã excesul de grãsime.



În sondajul lansat pe internet de site-ul Real Holiday Reports britanicelor la revine 'onoarea' primului loc topul celor mai respingãtoare femei cu 22,4% din voturi, fiind urmate de americance cu 16,7% din voturi. Locul trei le-a revenit germancelor cu 15,7% din voturi.



Libertatea.ro



sa stii ca si eu m-am mirat cand am fost in londra, sa vad persoane de varsta mamei (insa cu kg mult mai multe decat mama), dar imbracate ca mine (18 ani).. si nu pareau deloc frustrate. urat!
BluOndA
Postat pe 25 Septembrie 2010 13:49
De la: Narcisa_tesfio, la data 2010-09-22 23:09:41
De la: angelo_micnegrusiurat, la data 2010-09-22 11:37:49la fel ca in cazul barbatilor,lumea femeilor e impartita la fel intre TUTE SI FEMEI

si barbatii se impart in tute si femei?!



BluOndA
Postat pe 25 Septembrie 2010 13:49
De la: Barbie30, la data 2010-09-24 09:58:26"Oricum, cea mai frustrata este persoana care a deschis topicul, pentru ca nu accepta femeile grase, sa stii ca mai exista si barbati grasi, oare ei sunt frustrati ?"

lover_woman Am spus eu ca nu suport femeile grase? Nu cred ca te-am jignit asa ca tine pentru tine parerile legate despre asa zisele frustrari pe care le-as avea eu.Ca sa te luminez,eu am multe prietene grase cu care ma inteleg foarte bine,pentru mine nu conteaza kilogramele in plus pe care le au.Problema e ca de cele mai multe ori ele nu se simt bine in pielea lor,ajung de multe ori sa nu mai atraga barbatul de langa ele si de aici alte probleme.Motivele difera de la caz la caz si fiecare crede ca are un motiv bine intemeiat.

barbie,asta e o grasa cu musca pe caciula
angelo_micnegrusiurat
Postat pe 25 Septembrie 2010 13:52
la cap.....stii care e problema lor ce-a mai mare?ca mai sunt si barfitoare la adresa celor slabe (sau celor care arata bine) nu toate sunt la fel.......dar majoritatea sunt INSUPORTABILE
kudika151469
Postat pe 25 Septembrie 2010 18:53
Gata! De azi promit sa nu mai generalizez:)
shania_twain0801
Postat pe 26 Septembrie 2010 08:14
si barbatii sunt frustrati de kg. in plus dar diferenta dintre un barbat gras si o femeie grasa este aceea ca barbatul pretinde aceeasi atentie ca si cum nimic nu s-ar fi schimbat la el pe cand femeia are tendinta de a se ascunde; prietenii stiu de ce....bine, mai exista si femei grase care n-au nicio treaba cu asta; ba mai mult stau si se plang ca le insala barbatul iar ele n-au facut nimic rau....ba da.. SUNT FOARTE GRASE
kudika076643
Postat pe 26 Septembrie 2010 09:53
De la: kudika076643, la data 2010-09-26 09:53:56si barbatii sunt frustrati de kg. in plus dar diferenta dintre un barbat gras si o femeie grasa este aceea ca barbatul pretinde aceeasi atentie ca si cum nimic nu s-ar fi schimbat la el pe cand femeia are tendinta de a se ascunde; prietenii stiu de ce....bine, mai exista si femei grase care n-au nicio treaba cu asta; ba mai mult stau si se plang ca le insala barbatul iar ele n-au facut nimic rau....ba da.. SUNT FOARTE GRASE


Corect!Exact la tipul ala de femei ma gandeam cand am deschis topicul asta.
Barbie30
Postat pe 26 Septembrie 2010 09:58
Grase inseamna ca nu ai mers si prin alte tari,frustate,pai depinde de fiecare cum se simte in propiul corp si eu sant o femeie plinuta(fosta slabuta)nu am voie sa tin diete,m-am impacat cu noul meu corp,ma simt bine asa cum sant dar,chiar daca sant plinuta nu uit sa fiu cocheta, asta este marea gresala a femeilor din toata lumea,in momentul in care s-au casatorit uita sa mai aibe grija de ele,se imbraca cum o fi,nu se mai penseaza,fardeaza,nu mai merg la coafor,dau vina pe copii,salarii,criza......nu recunosc ca de fapt nu le mai pasa de ele,apoi se mira ca sant inselate( nu e o regula) doamnelor si domnisoare,slabute sau plinute ,nu uitati sa FITI COCHETE, nu uitati sa aveti GRIJA de voi, nu uitati sa va alocati zilnic cel putin o jumatate de ora doar pt voi........nu exista femei urate,exista doar femei neangrijite. Va doresc o zi frumoasa si.....fiti atente cu voi,fiti cochete
doinitaeda
Postat pe 26 Septembrie 2010 10:07
De la: doinitaeda, la data 2010-09-26 10:07:21Grase inseamna ca nu ai mers si prin alte tari,frustate,pai depinde de fiecare cum se simte in propiul corp si eu sant o femeie plinuta(fosta slabuta)nu am voie sa tin diete,m-am impacat cu noul meu corp,ma simt bine asa cum sant dar,chiar daca sant plinuta nu uit sa fiu cocheta, asta este marea gresala a femeilor din toata lumea,in momentul in care s-au casatorit uita sa mai aibe grija de ele,se imbraca cum o fi,nu se mai penseaza,fardeaza,nu mai merg la coafor,dau vina pe copii,salarii,criza......nu recunosc ca de fapt nu le mai pasa de ele,apoi se mira ca sant inselate( nu e o regula) doamnelor si domnisoare,slabute sau plinute ,nu uitati sa FITI COCHETE, nu uitati sa aveti GRIJA de voi, nu uitati sa va alocati zilnic cel putin o jumatate de ora doar pt voi........nu exista femei urate,exista doar femei neangrijite. Va doresc o zi frumoasa si.....fiti atente cu voi,fiti cochete


Acum o sa vina replica aia cu alergatul la munca,gradinita,cumparaturi..ca sa nu mai spunem de cate sunt de facut acasa...
Barbie30
Postat pe 26 Septembrie 2010 10:10
Imi este mila de femeile care sunt grase si mananca numai fast food-uri si nu au ambitie sa slabeasca si mai ales pt ca obezitatea e o boala. Daca sunt frustrate ? Probabil, nu stiu. Si slabele pot fi.. Eu recunosc ca as vrea sa ma ingras si nu reusesc ! Am avut 52 kg si am scazut la 48 ceea ce ma face sa nu mai am nici fund in pantaloni ! Deci eu as vrea sa ma ingras !!!!!!!!!
airedemolino
Postat pe 26 Septembrie 2010 11:00
De la: kudika076643, la data 2010-09-26 09:53:56si barbatii sunt frustrati de kg. in plus dar diferenta dintre un barbat gras si o femeie grasa este aceea ca barbatul pretinde aceeasi atentie ca si cum nimic nu s-ar fi schimbat la el pe cand femeia are tendinta de a se ascunde; prietenii stiu de ce....bine, mai exista si femei grase care n-au nicio treaba cu asta; ba mai mult stau si se plang ca le insala barbatul iar ele n-au facut nimic rau....ba da.. SUNT FOARTE GRASE


Vai draga, ai impresia ca numai femeile grase sunt inselate ? cat de fals, in general sunt inselate ipocritele, alea slabe sau grase care nu au nimic feminin, stau ca niste tute si nu au nici un chef de viata, slabanoagele de subnutrite ce sunt iar grasele ca au mancat prea mult. Pana la urma e treaba fiecaruia cum e, gras sau slab, fiecare poate se simte bine asa cum e, daca eu sunt slaba trebuie sa incep sa ma laud singura sau ce ? Doamne fereste, nu vreau sa mi imaginez ce fel de oameni sunteti de judecati in felul asta persoanele grase, nu au facut nimic, sa le judecam pt simplul fapt ca sunt grase mi se pare nedrept, sunt oameni, au o inima in piept, plus de toate eu nu am auzit persoane grase sa judece persoanele slabe.
lover_woman
Postat pe 26 Septembrie 2010 14:44
negrule de serviciuai reusit sa ma uimesti. lasa-ma sa te iubesc
maria-ioana
Postat pe 26 Septembrie 2010 14:45
De la: angelo_micnegrusiurat, la data 2010-09-25 13:52:09
De la: Barbie30, la data 2010-09-24 09:58:26"Oricum, cea mai frustrata este persoana care a deschis topicul, pentru ca nu accepta femeile grase, sa stii ca mai exista si barbati grasi, oare ei sunt frustrati ?"

lover_woman Am spus eu ca nu suport femeile grase? Nu cred ca te-am jignit asa ca tine pentru tine parerile legate despre asa zisele frustrari pe care le-as avea eu.Ca sa te luminez,eu am multe prietene grase cu care ma inteleg foarte bine,pentru mine nu conteaza kilogramele in plus pe care le au.Problema e ca de cele mai multe ori ele nu se simt bine in pielea lor,ajung de multe ori sa nu mai atraga barbatul de langa ele si de aici alte probleme.Motivele difera de la caz la caz si fiecare crede ca are un motiv bine intemeiat.

barbie,asta e o grasa cu musca pe caciula


multumesc angelo cel mic negru si urat, se pare ca in viziunea ta trebuie sa mai slabesc, ce sa fac si eu, sa pun lacatul pe frigider ?
lover_woman
Postat pe 26 Septembrie 2010 14:47
Romania este oricum o tara plina de frustati.nu conteaza ca suntem slabi sau grasi,avem fiecare frustrarile noastre.
Moon_Raven
Postat pe 26 Septembrie 2010 14:54
:))))
kudika088086
Postat pe 26 Septembrie 2010 15:49
De la: doinitaeda, la data 2010-09-26 10:07:21Grase inseamna ca nu ai mers si prin alte tari,frustate,pai depinde de fiecare cum se simte in propiul corp si eu sant o femeie plinuta(fosta slabuta)nu am voie sa tin diete,m-am impacat cu noul meu corp,ma simt bine asa cum sant dar,chiar daca sant plinuta nu uit sa fiu cocheta, asta este marea gresala a femeilor din toata lumea,in momentul in care s-au casatorit uita sa mai aibe grija de ele,se imbraca cum o fi,nu se mai penseaza,fardeaza,nu mai merg la coafor,dau vina pe copii,salarii,criza......nu recunosc ca de fapt nu le mai pasa de ele,apoi se mira ca sant inselate( nu e o regula) doamnelor si domnisoare,slabute sau plinute ,nu uitati sa FITI COCHETE, nu uitati sa aveti GRIJA de voi, nu uitati sa va alocati zilnic cel putin o jumatate de ora doar pt voi........nu exista femei urate,exista doar femei neangrijite. Va doresc o zi frumoasa si.....fiti atente cu voi,fiti cochete



BluOndA
Postat pe 26 Septembrie 2010 16:31
quote]
la partea cu "nu au bani sa se intretina, sa manance sanatos, sa mearga la sala", scuze , dar nu sunt de acord. cate supraponderale sau chiar obeze, bine sau chiar f bine imbracate vezi in special prin bucuresti? rasp: f multe. Apoi mai este o chestie...sa mananci sanatos nu este deloc mai scump decat mancatul nesanatos (aici daca te referi la bauturi acidulate, sucuri, mc, etc...). legat de prob hormonale...chiar as fi curios cati la suta din grasutii de pe la noi sunt asa datorita dereglarilor hormmonale si cat la suta sunt supraponderali sau obezi datorita stilului nesanatos de viata. discutia se poate lungi f mult..dar in linii mari, nu trebuie sa dai milioane pe abonament la sala sau pe mancare bio...cred ca o "vina" mai mare decat prob medicale (cele care duc la ingrasare evident, si nu cele care sunt datorate ingrasarii) + lipsa timpului si a banilor, o au lipsa de educatie si informare.[/quote]
Ronnie,o sa te contrazic la ceea ce ai spus ..ca a mancat sanatos u este deloc mai scump de a manca nesanatos....gandestete ca un avocado este mai scump decat un kg de cartofi,o salata de cruditati /fructe poate 'costa"mai mult decat o oala de ciorba de cartofi,iar cele care nu isi permit prefer sa isi fac oala aia si sa manance cateva zile din ea ,decat sa manance azi salata si maine.... Eo situatie complicata si distincta in functie de fecare persoana,stiu ca sunt persoane care nu se straduiesc deloc sa slabeasca dar se plang de conditia fizica,insa in acelasi timp stiu ca sunt si persoana care se chinuiesc din greu si care "duc aceasta lupta"pe parcursul mai multor ani de zile.
desi_desiree
Postat pe 26 Septembrie 2010 17:24
era pentru Ronnie
desi_desiree
Postat pe 26 Septembrie 2010 17:24
De la: Barbie30, la data 2010-09-11 21:43:54 problema e la corp sau la cap, la cele mai multe dintre ele?



romania formata din grasimi pe masura......carnivore ,vegetale........
eu as zice nesatule.......pe ce ravnim sa punem gura? pe zgarci si carne......frunzele le epilam
Celia_29
Postat pe 26 Septembrie 2010 17:28
[/quote]
Sa fim seriosi, totusi! Vorbim de obezitate ca boala sau vorbim de imbuibare? Exista gene care se transmit. Copilul se naste obez, nu-i poti cere respect de sine. Si ii este imposibil sa lupte cu asta mai tarziu, in conditiile in care, cel putin in Romania, nu exista un interes pentru ajutorarea unor asemenea persoane. Marginalizarea lui incepe inca din timpul scolii. Mai tarziu apare autoizolarea.
Nimanui nu-i pasa ca x sau y de la etajul 2 e obeza. Nu in sesnsul in care s-o ajute cu ceva. II pasa doar atat cat sa ramana subiect de facut bascalie, de barfa.

Ca fapt divers si menopauza este o cauza a ingrasarii excesive. Si anticonceptionalele pot cauza surplus de greutate. Vedem o sunculita pe strada si incep sa ne dam coate si sa ne imaginam persoana respectiva in fata unor orgii culinare. Ce naiba e cu noi, oameni buni?
[/quote]
din pacate,ai foarte mare dreptate.Oameniisunt foarte rai si prin atitudinea lor isi invata si copii sa fie la fel .Este pacat pentru ca sunt raniti copii,la scoala,la joaca....iar cand esti copil nu iti dai seama foarte bine ce masuri sa iei....foarte trist
desi_desiree
Postat pe 26 Septembrie 2010 17:35
De la: desi_desiree, la data 2010-09-26 17:24:10quote]
Ronnie,o sa te contrazic la ceea ce ai spus ..ca a mancat sanatos u este deloc mai scump de a manca nesanatos....gandestete ca un avocado este mai scump decat un kg de cartofi,o salata de cruditati /fructe poate 'costa"mai mult decat o oala de ciorba de cartofi,iar cele care nu isi permit prefer sa isi fac oala aia si sa manance cateva zile din ea ,decat sa manance azi salata si maine.... Eo situatie complicata si distincta in functie de fecare persoana,stiu ca sunt persoane care nu se straduiesc deloc sa slabeasca dar se plang de conditia fizica,insa in acelasi timp stiu ca sunt si persoana care se chinuiesc din greu si care "duc aceasta lupta"pe parcursul mai multor ani de zile.

pai bn ca luam avocado. dc compari fructul cu leguma? compara avocado cu un kg de pepene pe timpul verii sau compara-l cu merele, prunele si in fct de sezon gasesti multe fructe mai ieftine ca avocado. mai poti compara cartoful fiert cu, cartoful prajit....si asta tot o comparatie intre mancare sanatoasa si manacare nesanatoasa se numeste. oricum eu tind sa cred ca sunt mai multi cei cu prob in greutate datorita comoditatii decat cei care au surplus datorat unei boli sau lipsei banilor; si spun asta uitandu-ma pe strada si vazand cum multe/multi supraponderali sau obezi sunt f bn imbracati si nu prea par a avea grija zilei de maine...




Ronnie_Coleman
Postat pe 26 Septembrie 2010 18:33
De la: Ronnie_Coleman, la data 2010-09-26 18:33:09
De la: desi_desiree, la data 2010-09-26 17:24:10quote]
Ronnie,o sa te contrazic la ceea ce ai spus ..ca a mancat sanatos u este deloc mai scump de a manca nesanatos....gandestete ca un avocado este mai scump decat un kg de cartofi,o salata de cruditati /fructe poate 'costa"mai mult decat o oala de ciorba de cartofi,iar cele care nu isi permit prefer sa isi fac oala aia si sa manance cateva zile din ea ,decat sa manance azi salata si maine.... Eo situatie complicata si distincta in functie de fecare persoana,stiu ca sunt persoane care nu se straduiesc deloc sa slabeasca dar se plang de conditia fizica,insa in acelasi timp stiu ca sunt si persoana care se chinuiesc din greu si care "duc aceasta lupta"pe parcursul mai multor ani de zile.

pai bn ca luam avocado. dc compari fructul cu leguma? compara avocado cu un kg de pepene pe timpul verii sau compara-l cu merele, prunele si in fct de sezon gasesti multe fructe mai ieftine ca avocado. mai poti compara cartoful fiert cu, cartoful prajit....si asta tot o comparatie intre mancare sanatoasa si manacare nesanatoasa se numeste. oricum eu tind sa cred ca sunt mai multi cei cu prob in greutate datorita comoditatii decat cei care au surplus datorat unei boli sau lipsei banilor; si spun asta uitandu-ma pe strada si vazand cum multe/multi supraponderali sau obezi sunt f bn imbracati si nu prea par a avea grija zilei de maine...






Bine spus!
Barbie30
Postat pe 26 Septembrie 2010 18:35
Eu am renuntat la multe ca sa ma mentin intr-o forma buna si daca ar fi fost cazul as fi recurs si la liposuctie, mai ales ca efectele sunt permanente.Ce sa zic, depinde de valorile fiecaruia...
Mr_6pack
Postat pe 27 Septembrie 2010 00:06
Efectele liposuctiei nu sunt permanente..daca nu te tii ulterior de sport si bagi in tine sarmale, ajungi de unde ai plecat...
kudika226898
Postat pe 27 Septembrie 2010 08:15
DE LA 666
ROMANIA E O ÞARA EMINAMENTE AGRARA CU GUVERN TÂMPIT ªI CU FEMEI,ÎN GENERAL FRUMOASE,CARE UMBLÃ DUPÃ FIÞE. ADICÃ - MAJORITATEA S-AU NÃSCUT LA CIOROGÂRLA AU TREI CLASE MAI MULT CA TRENUL ,MANÂNCÃ
LA FAST-FOOD,SE VÃRUIESC SEARA CU CREMA DE CASTRAVEÞI,AU PRETENÞII DE DOAMNE ,DAR,NEAM DE NEAMUL LOR DE LA MAIMUÞÃ LA PREZENT NU ªTIU CU CE SE MANÂNCÃ CIVILIZAÞIA SAU CULTURA - SUNT FRUSTRATEDE PRICEPERE !
kudika312524
Postat pe 27 Septembrie 2010 10:11

foarte tare topicu barbie
_Cryssa_
Postat pe 27 Septembrie 2010 10:12
De la: kudika312524, la data 2010-09-27 10:11:13DE LA 666
ROMANIA E O ÞARA EMINAMENTE AGRARA CU GUVERN TÂMPIT ªI CU FEMEI,ÎN GENERAL FRUMOASE,CARE UMBLÃ DUPÃ FIÞE. ADICÃ - MAJORITATEA S-AU NÃSCUT LA CIOROGÂRLA AU TREI CLASE MAI MULT CA TRENUL ,MANÂNCÃ
LA FAST-FOOD,SE VÃRUIESC SEARA CU CREMA DE CASTRAVEÞI,AU PRETENÞII DE DOAMNE ,DAR,NEAM DE NEAMUL LOR DE LA MAIMUÞÃ LA PREZENT NU ªTIU CU CE SE MANÂNCÃ CIVILIZAÞIA SAU CULTURA - SUNT FRUSTRATEDE PRICEPERE !
kudika312524
Postat pe 27 Septembrie 2010 10:14
De la: kudika226898, la data 2010-09-27 08:15:49Efectele liposuctiei nu sunt permanente..daca nu te tii ulterior de sport si bagi in tine sarmale, ajungi de unde ai plecat...

ti-A ZIS-O tanti
Ronnie_Coleman
Postat pe 27 Septembrie 2010 10:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
boli ale dintilor 2 De la: camiflorea 15 Mai 2010 20:45
inapoi in romania... 30 De la: fhrdaniel 30 Iunie 2010 12:03
Herbalife 9 De la: ene_m_gabriel 13 Noiembrie 2009 21:25
Afacerea ta 1 De la: danielatontsch 5 Martie 2009 22:03
PRODUSE COSMETICE 7 De la: office_salinasusesi_ro 13 Aprilie 2010 09:39