Setari Cookie-uri

De ce femeile vor sa se marite cat mai repede cu putinta?

De la: TIGRA, la data 2010-11-03 10:15:14
depinde si de gusturi, mie pote nu imi place ceea ce iti place tie

hmmm, ce inseamna asta?
adica, daca un hamburgher de la mec e bun si gustos, inseamna ca e sanatos? daca un snikers e gustos si hranitor, inseamna ca e sanatos?
nu nu nu nuuuuuu

sa mananci sanatos, presupune in primul rand sa-ti reeduci gusturile,
fiindca de mici am fost invatati sa mancam prost (nesanatos) ..nu trebuie decat vointa

eu am intalnit foarte foarte putine femei care stiu sa manance sanatos,
dehh,
femeia s-a facut corporatista la ce-i mai trebuie sa manance sanatos cand isi poate face o lipoabsorbtie sau baga "xanax" la greu , ca sa-i treaca supararea ... etc etc.

special for bulimic woman
battleofwits
Postat pe 3 Noiembrie 2010 10:39
De la: battleofwits, la data 2010-11-03 10:39:55
De la: TIGRA, la data 2010-11-03 10:15:14
depinde si de gusturi, mie pote nu imi place ceea ce iti place tie

hmmm, ce inseamna asta?
adica, daca un hamburgher de la mec e bun si gustos, inseamna ca e sanatos? daca un snikers e gustos si hranitor, inseamna ca e sanatos?
nu nu nu nuuuuuu

sa mananci sanatos, presupune in primul rand sa-ti reeduci gusturile,
fiindca de mici am fost invatati sa mancam prost (nesanatos) ..nu trebuie decat vointa

eu am intalnit foarte foarte putine femei care stiu sa manance sanatos,
dehh,
femeia s-a facut corporatista la ce-i mai trebuie sa manance sanatos cand isi poate face o lipoabsorbtie sau baga "xanax" la greu , ca sa-i treaca supararea ... etc etc.

special for bulimic woman


nu m-ai nimerit, sunt total anti fast food, iar liposuctia este una dintre cele mai nenorocite operatii estetice, cunosc femei care dupa nastere si-au facut si durerile sunt cumplite, si fara regim si sport degeaba iti faci asa o interventie; deci asta pica, totusi mi-as pune silicoane , o sa imi fac un cadou la 30 de ani
visan_georgiana
Postat pe 3 Noiembrie 2010 11:00
De ce femeile vor sa se marite?! ....Pentru ca asa este lasat de la DUMNEZEU CA FEMEIA SI BARBATUL SA FORMEZE UN INTREG..............O femeie fara barbat e ca un corp omenesc fara o mana.....Cand veti intelege adevaratul scop al unui mariaj o sa sa simtiti rostul si rolul de femeie pe lumea asta .............INTAI A FOST Adam ....apoi Eva ca sa intregeasca lucrarea Domnului.... ...............ce-i asa de complicat?....
concordia
Postat pe 3 Noiembrie 2010 11:05
De la: TIGRA, la data 2010-11-03 11:00:45
nu m-ai nimerit, sunt total anti fast food, iar liposuctia este una dintre cele mai nenorocite operatii estetice, cunosc femei care dupa nastere si-au facut si durerile sunt cumplite, si fara regim si sport degeaba iti faci asa o interventie; deci asta pica, totusi mi-as pune silicoane , o sa imi fac un cadou la 30 de ani


eu nu vorbeam de tine ...sau esti prea egocentrista si totul se invarte in jurul tau
vorbeam de ceea ce a devenit "femeia moderna", sau ceea ce o sa devina

iar despre sani , atata timp cat ii pui ca pe un semn de apreciere pentru corp (precum un omagiu adus unui "templu"), e foarte ok....sper doar, ca nu ii vei pune din "frica", stii tu, femeile au "problema" sanilor (asa cum noi o aveam pe cea a ciucurelului)
battleofwits
Postat pe 3 Noiembrie 2010 11:11
De la: concordia, la data 2010-11-03 11:05:52De ce femeile vor sa se marite?! ....Pentru ca asa este lasat de la DUMNEZEU CA FEMEIA SI BARBATUL SA FORMEZE UN INTREG..............O femeie fara barbat e ca un corp omenesc fara o mana.....Cand veti intelege adevaratul scop al unui mariaj o sa sa simtiti rostul si rolul de femeie pe lumea asta .............INTAI A FOST Adam ....apoi Eva ca sa intregeasca lucrarea Domnului.... ...............ce-i asa de complicat?....

Ideea era de ce vor sa se marite cat mai REPEDE cu putinta....nu de ce vor (e normal sa vrea) dar nu ca disperatele.Dãããããããããããããããããã!!!
AdrianaR
Postat pe 3 Noiembrie 2010 11:12
De la: AdrianaR, la data 2010-11-03 11:12:15
De la: concordia, la data 2010-11-03 11:05:52De ce femeile vor sa se marite?! ....Pentru ca asa este lasat de la DUMNEZEU CA FEMEIA SI BARBATUL SA FORMEZE UN INTREG..............O femeie fara barbat e ca un corp omenesc fara o mana.....Cand veti intelege adevaratul scop al unui mariaj o sa sa simtiti rostul si rolul de femeie pe lumea asta .............INTAI A FOST Adam ....apoi Eva ca sa intregeasca lucrarea Domnului.... ...............ce-i asa de complicat?....

Ideea era de ce vor sa se marite cat mai REPEDE cu putinta....nu de ce vor (e normal sa vrea) dar nu ca disperatele.Dãããããããããããããããããã!!!


Barbie30
Postat pe 3 Noiembrie 2010 11:14
De la: Barbie30, la data 2010-11-03 11:14:30
De la: AdrianaR, la data 2010-11-03 11:12:15
De la: concordia, la data 2010-11-03 11:05:52De ce femeile vor sa se marite?! ....Pentru ca asa este lasat de la DUMNEZEU CA FEMEIA SI BARBATUL SA FORMEZE UN INTREG..............O femeie fara barbat e ca un corp omenesc fara o mana.....Cand veti intelege adevaratul scop al unui mariaj o sa sa simtiti rostul si rolul de femeie pe lumea asta .............INTAI A FOST Adam ....apoi Eva ca sa intregeasca lucrarea Domnului.... ...............ce-i asa de complicat?....

Ideea era de ce vor sa se marite cat mai REPEDE cu putinta....nu de ce vor (e normal sa vrea) dar nu ca disperatele.Dãããããããããããããããããã!!!



neata Barbie
AdrianaR
Postat pe 3 Noiembrie 2010 11:20
De la: oana84onutza, la data 2010-11-02 17:05:31
De la: LittleAngel06, la data 2010-10-16 14:21:03Mai mereu ma intreb de ce majoritatea cunostintelor mele (fete/ femei) au ca scop principal in viata sa ajunga sotii. Multe viseaza la acea zi cand vor fi imbracate in mirese si vor fi in centrul atentiei, ca niste adevarate printese. Aproape ca nu am gasit niciun exemplu real de "ea" care sa-si doreasca cel mai mult sa fie pe picoarele ei, indpendenta si sa aiba posibilitatea sa isi controleze singura viata proprie, fara sa puna atat accent doar pe un singur om si o simpla ceremonie. De ce femeile se complac adesea in situatia in care doar o prezenta masculina, le poate face fericite si nu ele insele?


DAR draga daca o femeie e casatorita asta nu inseamna ca nu poate fi independenta si sa isi controleze viata pe picioarele ei, aaaaaa daca vorbim de genul ala de femei BRANZA BUNA IN BURDUF DE CAINE adica cele ce stau pe spinarea barbatului...da asa e, GENUL ASTA de femeie abia asteapta sa se marite pt ca vrea sa isi gaseasca cat mai repede hamal... insa o femeie implinita pe plan profesional si necasatorita inca, isi va dori sa se implineasca si pe plan personal deci sa se casatoreasca, in sensul sa completeze cu ceea ce mai lipsea, stii cum e in ziua de azi, o femeie trebuie sa aiba si cariera sa fie si o nevasta buna si o amanta desavarsita etc adica sa fie o femeie implinita e nevoie de toate aceste planuri sa le duca la bun sfarsit , cel putin asa vad eu lucrurile


eu as inchide ochii la necesitatea de a fi amanta sau nevasta buna proportional cu castigul pe care il are. respect mai mult cariera
leo_
Postat pe 3 Noiembrie 2010 11:24
De la: battleofwits, la data 2010-11-03 11:11:28
De la: TIGRA, la data 2010-11-03 11:00:45
nu m-ai nimerit, sunt total anti fast food, iar liposuctia este una dintre cele mai nenorocite operatii estetice, cunosc femei care dupa nastere si-au facut si durerile sunt cumplite, si fara regim si sport degeaba iti faci asa o interventie; deci asta pica, totusi mi-as pune silicoane , o sa imi fac un cadou la 30 de ani


eu nu vorbeam de tine ...sau esti prea egocentrista si totul se invarte in jurul tau
vorbeam de ceea ce a devenit "femeia moderna", sau ceea ce o sa devina

iar despre sani , atata timp cat ii pui ca pe un semn de apreciere pentru corp (precum un omagiu adus unui "templu"), e foarte ok....sper doar, ca nu ii vei pune din "frica", stii tu, femeile au "problema" sanilor (asa cum noi o aveam pe cea a ciucurelului)


he, cred ca peste vreo 10-20 ani femeia moderna o sa devina un barbat in corp de femeie
visan_georgiana
Postat pe 3 Noiembrie 2010 11:28
De la: TIGRA, la data 2010-11-03 11:28:16
De la: battleofwits, la data 2010-11-03 11:11:28
De la: TIGRA, la data 2010-11-03 11:00:45
nu m-ai nimerit, sunt total anti fast food, iar liposuctia este una dintre cele mai nenorocite operatii estetice, cunosc femei care dupa nastere si-au facut si durerile sunt cumplite, si fara regim si sport degeaba iti faci asa o interventie; deci asta pica, totusi mi-as pune silicoane , o sa imi fac un cadou la 30 de ani


eu nu vorbeam de tine ...sau esti prea egocentrista si totul se invarte in jurul tau
vorbeam de ceea ce a devenit "femeia moderna", sau ceea ce o sa devina

iar despre sani , atata timp cat ii pui ca pe un semn de apreciere pentru corp (precum un omagiu adus unui "templu"), e foarte ok....sper doar, ca nu ii vei pune din "frica", stii tu, femeile au "problema" sanilor (asa cum noi o aveam pe cea a ciucurelului)


he, cred ca peste vreo 10-20 ani femeia moderna o sa devina un barbat in corp de femeie

Absolut,dar nu in Romanica
neata TIGRA
AdrianaR
Postat pe 3 Noiembrie 2010 11:30
De la: TIGRA, la data 2010-11-03 11:28:16
... femeia moderna o sa devina un barbat in corp de femeie

din pacate...
battleofwits
Postat pe 3 Noiembrie 2010 11:32
De la: AdrianaR, la data 2010-11-03 11:30:36
De la: TIGRA, la data 2010-11-03 11:28:16
De la: battleofwits, la data 2010-11-03 11:11:28
De la: TIGRA, la data 2010-11-03 11:00:45
nu m-ai nimerit, sunt total anti fast food, iar liposuctia este una dintre cele mai nenorocite operatii estetice, cunosc femei care dupa nastere si-au facut si durerile sunt cumplite, si fara regim si sport degeaba iti faci asa o interventie; deci asta pica, totusi mi-as pune silicoane , o sa imi fac un cadou la 30 de ani


eu nu vorbeam de tine ...sau esti prea egocentrista si totul se invarte in jurul tau
vorbeam de ceea ce a devenit "femeia moderna", sau ceea ce o sa devina

iar despre sani , atata timp cat ii pui ca pe un semn de apreciere pentru corp (precum un omagiu adus unui "templu"), e foarte ok....sper doar, ca nu ii vei pune din "frica", stii tu, femeile au "problema" sanilor (asa cum noi o aveam pe cea a ciucurelului)


he, cred ca peste vreo 10-20 ani femeia moderna o sa devina un barbat in corp de femeie

Absolut,dar nu in Romanica
neata TIGRA


neata,
visan_georgiana
Postat pe 3 Noiembrie 2010 11:33
De la: LittleAngel06, la data 2010-10-16 14:21:03Mai mereu ma intreb de ce majoritatea cunostintelor mele (fete/ femei) au ca scop principal in viata sa ajunga sotii. Multe viseaza la acea zi cand vor fi imbracate in mirese si vor fi in centrul atentiei, ca niste adevarate printese. Aproape ca nu am gasit niciun exemplu real de "ea" care sa-si doreasca cel mai mult sa fie pe picoarele ei, indpendenta si sa aiba posibilitatea sa isi controleze singura viata proprie, fara sa puna atat accent doar pe un singur om si o simpla ceremonie. De ce femeile se complac adesea in situatia in care doar o prezenta masculina, le poate face fericite si nu ele insele?

nu vreau sa te jignesc,am impresia ca de fapt,alta e problema ta...
in ceea ce priveste subiectul,poate n-ai avut tu ocazia sa cunosti femei care nu gandesc asa...eu nu cunosc femei care vor sa se marite cat mai repede cu putinta...aceste femei,probabil ca vor sa aiba ceva de castigat de pe urma casatoriei.
totusi cred ca toate femeile isi doresc sa se marite la un moment dat,si astfel in timpul casniciei sa aiba si-un copil cu persoana iubita...e foarte normal,zic eu.si ,bineinteles,pentru ca orice femeie vrea sa se marite ,e normal sa-si doreasca o nunta frumoasa,sa aiba alaturi persoanele dragi si ea sa se simta ca o printesa...
xxelena85
Postat pe 3 Noiembrie 2010 16:46
De la: anutzzaa, la data 2010-10-16 16:03:57Unele femei sunt disperate sa se casatoreasca pt ca au impresia ca o data maritate vor fi mult mai fericite decat inainte, vor avea mai multa stabilitate....ceea ce e total fals! Fericirea intr-o relatie este atunci cand iti exprimi iubirea fara sa fi contractat asta (certificatul de casatorie e ca un contract) iar stabilitate ai daca ai tu un echilibru mintal si emotional si relatia este buna, nu daca ai certificat de casatorie! Ca poti sa fii casatorit si sa te simti ca naiba pt ca nu va mai intelegeti, etc...
E un lucru nechibzuit sa vezi casatoria ca pe un "must be" sau "must have", la fel si ideea de a avea un copil neaparat.

de acord cu tine,dar...ar fi bun si-un copil la un moment dat...dar cred ca asta e o alta tema
xxelena85
Postat pe 3 Noiembrie 2010 16:48
De la: xxelena85, la data 2010-11-03 16:46:08
toate femeile isi doresc sa se marite ... sa aiba si-un copil cu persoana iubita...... o nunta frumoasa.. sa se simta ca o printesa...


cine nu ar vrea
insa viata se "muleaza" pe tine dupa modul in care o traiesti
asa ca ...


battleofwits
Postat pe 3 Noiembrie 2010 16:52
De la: battleofwits, la data 2010-11-02 18:29:30
De la: DayC, la data 2010-11-02 18:27:11
eu cred ca sunt mai fericite decat casnicele sau cele cu slujbe prost platite...eu cel putzin am fost in ambele categorii si sunt mult mai fericita ca si "corporatista"...sigur conteaza si echilibrul, in sensul ca nici sotzul sa nu iti pretina sa duci in spate singura casa si familia, si nici tu sa nu investesti in "corporatzie" tot timpul si energia, in rest.....totul e OK

ok, da-mi un exemplu
de ce e mai fericita o corporatista decat o casnica? sau o femeie cu o slujba prost platita?

are rochii mai scumpe? are poseta mai scumpa? ...da-mi un exemplu


casnica e foarte rau pentru o femeie obisnuita sa munceasca sustinut intelectual....moartea ratziunii :-) izolare si indobitocire mentala...sentimentul dependentei financiare iarasi era cam apasator ptr mine, o femeie crescuta in romania...
cu slujba prost platita am fost doar pe vremuri, la inceputul serviciului, dupa facultate (cum cred ca sunt toti incepatorii) si era rau ca nu imi puteam permite vacantze...munca si iar munca...vreo 3 ani incontinuu...bani doar de mancare si chirie...nu e bine, ma simteam incrancenata.
acum, ca si "corporatista" :-p, avem 2 salarii, deci ne permitem sa mancam mai sanatos (ce bine e sa nu mai socotesc fiecare banutz la mancare), sa cumparam ptr copii tot ce le trebuie, avem ajutor in casa deci gata cu certurile pe treburi casnice (nu as fi crezut ce bine e.....) putem petrece timp mai mult cu copiii si cand vor mai creste le vom putea da vacantze adevarate si sper sa nu fie nevoiti sa umble ruptzi si sa le fie rusine cum mi-a fost mie...daca doamne fereste li se intampla vreo problema de sanatate am cumparat asigurari serioase, si sincer, am mai mult timp liber decat aveam cand munceam pe 6 milioane :-(
e bine ca ma simt implinita si profesonal, nu mai am grija si certurile banilor, si petrec mai mult timp cu copiii.
dupa mine exista persoane care exagereaza cu munca, femei si barbatzi, dar ceva nu e in regula cu ele, nu trebe luate ca standard....
DayC
Postat pe 3 Noiembrie 2010 17:10
De la: DayC, la data 2010-11-03 17:10:47
acum, ca si "corporatista" :-p, avem 2 salarii, deci ne permitem sa mancam mai sanatos (ce bine e sa nu mai socotesc fiecare banutz la mancare), sa cumparam ptr copii tot ce le trebuie, avem ajutor in casa deci gata cu certurile pe treburi casnice (nu as fi crezut ce bine e.....) putem petrece timp mai mult cu copiii si cand vor mai creste le vom putea da vacantze adevarate si sper sa nu fie nevoiti sa umble ruptzi si sa le fie rusine cum mi-a fost mie...daca doamne fereste li se intampla vreo problema de sanatate am cumparat asigurari serioase, si sincer, am mai mult timp liber decat aveam cand munceam pe 6 milioane :-(
e bine ca ma simt implinita si profesonal, nu mai am grija si certurile banilor, si petrec mai mult timp cu copiii.
dupa mine exista persoane care exagereaza cu munca, femei si barbatzi, dar ceva nu e in regula cu ele, nu trebe luate ca standard....

nu ma intelege gresit, nu sunt impotriva banilor, din contra, si eu ma bucur de existenta lor.
problema e ca toata lumea considera ca daca muncesti 12 ore pe zi, si castigi 10, 20, 100 de mii de euro pe an, deja viata lor va fi perfect fericita.
e normal sa iti doresti sanatatea ta si a copiilor, sa le oferi mancare sanatoasa.
repet inca o data, sa mananci sanatos nu e scump, scump e sa mananci cu fite iar cand mananci cu fite mananci prost suna paradoxal, dar asa e

si apoi ce vezi denigrator in viata de casnica?
battleofwits
Postat pe 3 Noiembrie 2010 17:20
M-ai gasit pe mine draga mea:))))))) caut independenta ,nu cred ca o ceremonie de asta poate sa iti aduca fericire totala daca ai alergat cu disperare dupa un sot....Dupa ceremonie fantezie totala iti dai seama ca nu in fiecare seara arunci buchetul si vai dar unde-i rochia???:)))Sunt de acord cu faptul ca fiecare trebuie sa aiba un partener pe care sa-l iubeasca si sa o iubeasca plus respect etc etc dar femeile au prostul obicei de a-si ,,incolaci'' partenerul cand o sa se scape de gandirea asta trebuie sa ma marit ca de nu raman fata batrana o sa scada si rata divorturilor
Lady_Gaga9
Postat pe 3 Noiembrie 2010 18:46
Si ca sa nu fie ca vreun atac la persoana ...scuze doar unele femei au tendinta de a-si ,,incolaci' partenerul,alea care n-au incredere in ele si ar calca pe cadavre pentru titlul de sotie.Toate la timpul lor,nu exista barbatul perfect dar in schimb poate exista barbatul care se potriveste nevoilor si dorintelor tale..pe ala trebuie sa-l gasiti si sa-l pretuiti..la fel si pentru partea masculina
Lady_Gaga9
Postat pe 3 Noiembrie 2010 19:20
De la: anastasia_m, la data 2010-10-16 14:29:36hmmm............Pentru ca sunt atat de plictisitoare incat nu se pot suporta singure toata viata.Au impresia ca ne-am nascut ca sa ratacim prin lume in cautarea jumatatilor noastre.

Femeile singure sunt jalnice. Femeile care fac primul pas sunt jalnice. Femeile care nu fac nici un pas sunt jalnice. Femeile care nu vor sa se marite sunt jalnice. Culmea e ca alea care vor sa se marite sunt si mai si.





Asta sa inteleg ca vine din partea unei femei necasatorite, de treizeci si ceva de ani, a carei singura bucurie de revedere cand se intoarce acasa seara e pisica?
ffbianca85
Postat pe 4 Noiembrie 2010 12:02
De la: Lady_Gaga9, la data 2010-11-03 18:46:58M-ai gasit pe mine draga mea:))))))) caut independenta ,nu cred ca o ceremonie de asta poate sa iti aduca fericire totala daca ai alergat cu disperare dupa un sot....Dupa ceremonie fantezie totala iti dai seama ca nu in fiecare seara arunci buchetul si vai dar unde-i rochia???:)))Sunt de acord cu faptul ca fiecare trebuie sa aiba un partener pe care sa-l iubeasca si sa o iubeasca plus respect etc etc dar femeile au prostul obicei de a-si ,,incolaci'' partenerul cand o sa se scape de gandirea asta trebuie sa ma marit ca de nu raman fata batrana o sa scada si rata divorturilor


bravo, bine spus, si apropos de cele care isi incolacesc partenerul, al meu a avut o fosta atat de disperata incat ii steresese la un mom dat toate nr de tel ale femeilor , si a pierdut date de contact a multor persoane cu care facea afaceri ca sa nu zic de prietene, foste colege, deci sunt femei nebune care incearca sa aibe un control permanent, numai ca saracutele raman cam singure datorita posesivitatii si geloziei bolnave
visan_georgiana
Postat pe 4 Noiembrie 2010 12:10
De la: battleofwits, la data 2010-11-03 17:20:48
si apoi ce vezi denigrator in viata de casnica?


denigrator nu vad nimic. cine poate sa reziste are tot respectul meu. dar mie nu mi se potriveste. tu ai putea trai fara un servici, fara activitate intelectuala, cu viatza sociala restransa si fara bani proprii?
DayC
Postat pe 4 Noiembrie 2010 13:28
da ce aveti....va e frica sa nu ramineti nemaritate ? casatoritiva si voi...cene nu va lasa?
eeeeee atita dati cu pretuputu...de ce le maninca pe unele si pe altele nu...
BEL_AMY1
Postat pe 4 Noiembrie 2010 14:05
De la: DayC, la data 2010-11-04 13:28:12
denigrator nu vad nimic. cine poate sa reziste are tot respectul meu. dar mie nu mi se potriveste. tu ai putea trai fara un servici, fara activitate intelectuala, cu viatza sociala restransa si fara bani proprii?

faptul ca te dai cu capul de pereti toata ziua pentru a iesi treaba cum trebuie asta nu inseamna ca "traiesti" ci doar faci ceva ca sa iti castigi painea ... eu am o luna pe an cand plec in lume, alea sunt cele mai frumoase clipe din viata ...cand nu faci nimic, stai si admiri frumosul
battleofwits
Postat pe 4 Noiembrie 2010 14:17
De la: battleofwits, la data 2010-11-04 14:17:34
De la: DayC, la data 2010-11-04 13:28:12
denigrator nu vad nimic. cine poate sa reziste are tot respectul meu. dar mie nu mi se potriveste. tu ai putea trai fara un servici, fara activitate intelectuala, cu viatza sociala restransa si fara bani proprii?

faptul ca te dai cu capul de pereti toata ziua pentru a iesi treaba cum trebuie asta nu inseamna ca "traiesti" ci doar faci ceva ca sa iti castigi painea ... eu am o luna pe an cand plec in lume, alea sunt cele mai frumoase clipe din viata ...cand nu faci nimic, stai si admiri frumosul


corect, o luna e perfect sa nu faci nimic ....2 chiar ar fi si mai bine dar dupa vreo 2 luni incepe sa se strice armonia...
vezi, exact asta e problema, cum zici, datul cu capul de pereti...multi se agita inutil si se streseaza, au impresia ca pot lucra la randamentul dat de stress la nesfarsit....nu tzine....2 ani maxim potzi munci asa si sa fii fericit...pe urma, te saturi in cel mai bun caz si in cel mai rau te imbolnavesti. cuvantul aici e balantza potrivita fiecaruia, parerea mea.
DayC
Postat pe 4 Noiembrie 2010 17:08
BEL_AMY1
Postat pe 4 Noiembrie 2010 17:12
De la: DayC, la data 2010-11-04 17:08:26
corect, o luna e perfect sa nu faci nimic ....2 chiar ar fi si mai bine dar dupa vreo 2 luni incepe sa se strice armonia...
vezi, exact asta e problema, cum zici, datul cu capul de pereti...multi se agita inutil si se streseaza, au impresia ca pot lucra la randamentul dat de stress la nesfarsit....nu tzine....2 ani maxim potzi munci asa si sa fii fericit...pe urma, te saturi in cel mai bun caz si in cel mai rau te imbolnavesti. cuvantul aici e balantza potrivita fiecaruia, parerea mea.


daca ar fi dupa mine as fi plecat mereu, si nu as munci nici-un moment ...insa pe lumea asta e nevoie de bani.
nu ca acum m-as omora cu muncitul ... sau cel putin nu ca in perioada de acum 3-4 ani.

dar tu ai pronuntat cuvantul magic ...BALANTA.
e greu sa vorbim de balanta in fata unor femei/barbati care dau totul pentru munca in speranta ca intr-o zi se vor realiza profesional si automat, fericirea va veni instant.
vorbesc din experienta, acum 3-4 ani munceam lejer 12-16 ore pe zi ... iar viata personala era egala cu ZERO

la barbati inteleg "calicia" de a acumula cat mai mult cu orice pret, face parte din "mostenirea genetica"..insa cand vad femei care cad in aceeasi capcana: "daca ma realizez financiar voi fi fericita" .... ma intristez.
asta o spun in comparatie cu femeile de afara, cei drept ele au alte posibilitati financiare, insa totusi nu vad acea "foamea de bani" pe care o vad la noi
battleofwits
Postat pe 4 Noiembrie 2010 17:27
De la: battleofwits, la data 2010-11-04 17:27:03
la barbati inteleg "calicia" de a acumula cat mai mult cu orice pret, face parte din "mostenirea genetica"..insa cand vad femei care cad in aceeasi capcana: "daca ma realizez financiar voi fi fericita" .... ma intristez.
asta o spun in comparatie cu femeile de afara, cei drept ele au alte posibilitati financiare, insa totusi nu vad acea "foamea de bani" pe care o vad la noi

da, femeile de afara sunt mai menajate in privinta asta, majoritatea nu au avut probleme financiare si li se pare normal sa fie intretinute de cineva fara probleme. la noi sunt femeile mai responsabilizate as zice. adica nu e usor sa te lasi in seama sotzului cand ai trecut prin foame si lipsuri ca si copil si te-ai ridicat prin forte proprii...plus ca la noi si familia educa si fetele de asa natura si le spune: trebuie sa faci scoala, sa fii pe picioarele tale, ca sa poti alege si sa nu fii la mana nimanui etc....la noi desi suntem considerati mai inapoiati ca si tara, in privintza acceptabilitaii sociale a educatiei si muncii femeilor suntem ceva mai avansati ca in vest.
cand am citit ce ai scris ca acum 3-4 ani munceai prea mult si acum nu mai vezi rostul, intr-un fel m-am regasit pe mine, si pe multi din prietenii mei. probabil e o faza prin care trec oamenii ca apoi sa isi dea seama ca nu are rost...dar din pacate unii se blocheaza in faza asta
DayC
Postat pe 4 Noiembrie 2010 17:52
De la: DayC, la data 2010-11-04 17:52:50
da, femeile de afara sunt mai menajate in privinta asta, majoritatea nu au avut probleme financiare si li se pare normal sa fie intretinute de cineva fara probleme. la noi sunt femeile mai responsabilizate as zice. adica nu e usor sa te lasi in seama sotzului cand ai trecut prin foame si lipsuri ca si copil si te-ai ridicat prin forte proprii...plus ca la noi si familia educa si fetele de asa natura si le spune: trebuie sa faci scoala, sa fii pe picioarele tale, ca sa poti alege si sa nu fii la mana nimanui etc....la noi desi suntem considerati mai inapoiati ca si tara, in privintza acceptabilitaii sociale a educatiei si muncii femeilor suntem ceva mai avansati ca in vest.

nu la asta m-am referit ...ci la usurinta de a-si gasi o slujba bine platita astfel incat sa duca o viata normala in conditiile lor.

ce am intalnit in tarile nordice m-a cam lasat masca ...
de ex. intr-o benzinarie, vroiam sa-mi fac presiunea la roti iar inaintea mea era o tipa faina, blonda, inalta etc etc ... genul care la noi e clar piti intretinuta ...ei bine, ea acolo isi face singura presiunea la roti, iar prietenul/sotul statea pe scaunul de pasager cu treaba lui, ea conducea si masina ... ...si multe alte faz, care pentru mine erau "mind blowing"

sau de ex. tot o blonda pe care am intalnit-o pe feribot, lucrase pentru cateva luni la o ferma cu copii care aveau dizabilitati, de fapt a fost mai mult voluntariat.
iar dupa cateva luni se intorcea acasa si vroia sa-si scoata o carte cu benzi desenate, asta era pasiunea ei. femeia avea 24 de ani, avea prieten mai mic ca ea cu un an, statea cu chirie fara stres, fara grija zilei de maine .... femeia era chiar multumita cu ceea ce avea.

la noi toata lumea trebuie sa-si ia x5 si sa plece in vacante cat mai exotice ca sa fie vecinul invidios .. cand vad femeia romanca care traieste mai mult pentru "vecina" in loc sa traiasca pentru ea ..ma doare capul
battleofwits
Postat pe 4 Noiembrie 2010 18:19
De la: LittleAngel06, la data 2010-10-16 14:21:03Mai mereu ma intreb de ce majoritatea cunostintelor mele (fete/ femei) au ca scop principal in viata sa ajunga sotii. Multe viseaza la acea zi cand vor fi imbracate in mirese si vor fi in centrul atentiei, ca niste adevarate printese. Aproape ca nu am gasit niciun exemplu real de "ea" care sa-si doreasca cel mai mult sa fie pe picoarele ei, indpendenta si sa aiba posibilitatea sa isi controleze singura viata proprie, fara sa puna atat accent doar pe un singur om si o simpla ceremonie. De ce femeile se complac adesea in situatia in care doar o prezenta masculina, le poate face fericite si nu ele insele?


Eu m-as ingrijora daca as avea un astfel de anturaj. Spune multe si despre tine!
Spanish_Dancer
Postat pe 4 Noiembrie 2010 18:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
situatie enervanta 3 De la: oana0309 13 Aprilie 2014 18:53
Ghid de Emigrare in secolul XXI 1 De la: Aurelian 1 Iunie 2010 16:57
Craciun fericit! 22 De la: stanmihaela 28 Decembrie 2009 12:46
haideti sa promovam si litoralul nostru... 72 De la: kudika226898 3 Februarie 2012 17:08
Cehia 1 De la: kudika050083 16 August 2010 23:37