Setari Cookie-uri

Inovatie in contraceptie

De la: leo_, la data 2010-12-09 09:26:56
De la: rashela, la data 2010-12-03 14:43:16Chiar nimeni nu a auzit de prezervativ? Sau vi se par scumpe?
Ah, da! Nu-l suporta iubi...


mai, eu ca barbat il propun oricand si nu il suporta femeile.


Ea: prezervativ ai?
EL: nu, dar nu-ti face griji, sunt sanatos tun.
Ea: dar poate ca eu nu sunt.
El: la asta nu m-am gandit.

Ce vreau sa spun este ca-i suficient sa va zica partenerul de sex "sunt cu analizele la zi" (evident fara sa vi le si arate) si hop in pat fara nicio protectie. Cat despre "nu suport" prezervativul, deja e o gluma proasta, dar inca multi o inghit. Asta imi aduce aminte de o poveste. Nu stiu daca a fost o stire in presa la vremea ei sau am auzit-o la cineva. Un el si o ea se intalnesc intr-un hotel luxos, fiecare avand treaba acolo cu afaceri. Fac o noapte de sex nebun. El se trezeste mai tarziu dimineata, tipa nu mai era nicaieri, pararsise hotelul. Doar un biletel pe masa "Am sida." Tipul insurat, cu copii acasa. Desigur sexul fusese fara protectie. Povestea este inainte de 89. Nici nu vreau sa-mi imaginez riscurile care exista dupa 20 de ani de atunci. Ar fi bine sa nu se uite ca vorba "daca nu risti, nu castigi", nu se aplica si in situatia de fata.

rashela
Postat pe 14 Decembrie 2010 13:42
De la: rashela, la data 2010-12-14 13:42:53
De la: leo_, la data 2010-12-09 09:26:56
De la: rashela, la data 2010-12-03 14:43:16Chiar nimeni nu a auzit de prezervativ? Sau vi se par scumpe?
Ah, da! Nu-l suporta iubi...


mai, eu ca barbat il propun oricand si nu il suporta femeile.


Ea: prezervativ ai?
EL: nu, dar nu-ti face griji, sunt sanatos tun.
Ea: dar poate ca eu nu sunt.
El: la asta nu m-am gandit.

Ce vreau sa spun este ca-i suficient sa va zica partenerul de sex "sunt cu analizele la zi" (evident fara sa vi le si arate) si hop in pat fara nicio protectie. Cat despre "nu suport" prezervativul, deja e o gluma proasta, dar inca multi o inghit. Asta imi aduce aminte de o poveste. Nu stiu daca a fost o stire in presa la vremea ei sau am auzit-o la cineva. Un el si o ea se intalnesc intr-un hotel luxos, fiecare avand treaba acolo cu afaceri. Fac o noapte de sex nebun. El se trezeste mai tarziu dimineata, tipa nu mai era nicaieri, pararsise hotelul. Doar un biletel pe masa "Am sida." Tipul insurat, cu copii acasa. Desigur sexul fusese fara protectie. Povestea este inainte de 89. Nici nu vreau sa-mi imaginez riscurile care exista dupa 20 de ani de atunci. Ar fi bine sa nu se uite ca vorba "daca nu risti, nu castigi", nu se aplica si in situatia de fata.



asa se intampla cand faci sex cu o necunoscuta si fara protectie, fereasca Dumnezeu de asa ceva in realitate .....
lover_woman
Postat pe 14 Decembrie 2010 18:29
prezervativul e, fara indoiala, cel mai bun in cazul celor care zboara din floare in floare. dar daca vorbim de relatii stabile, hai sa fim serioase.... cui i-ar placea sa diminueze placerea momentelor intime folosind prezervativul? Vorbim despre inel contraceptiv, sterilet sau pilula pentru cupluri, pentru cele care o o relatie serioasa sau chiar o familie.
OanaSun
Postat pe 14 Decembrie 2010 20:09
De la: kudika330686, la data 2010-12-14 11:21:34Da, e putin cam mult dar este o metoda noua si sincer, daca te gandesti la sanatatea ta, nimic nu e prea scump.


daca te gandesti la sanatatea ta, nu folosesti hormoni. nici macar in cantitati reduse.
DayC
Postat pe 15 Decembrie 2010 14:10
stiu ca acest produs a fost lansat pe piata in 2002,deci testarea la scara mare se face pe noi,de asemenea stiu ca prod. contine etinilestradiol deci hormoni,ma intereseaza tot ce e nou ptr ca sufar de insuficienta hepatica si am intoleranta la medicamente,trebuie sa evit medicamentele orale si cele care perturba functionarea ficatului,desi sa mentioneaza in prospect ca este tolerat si trece de primul pasaj hepatic,acest produs l-am dat de o parte din lista mea de optiuni
medicul ginecolog recomanda pe linga ac clasice folosirea concomitenta a spermicidelor si a prezervativului,ptr ca nici una din produsele oferite pe piata nu ofera protectie 100% doar abstinenta
utad
Postat pe 15 Decembrie 2010 14:48
Uneori buna functionare a organismului depinde de acesti hormoni. Uiti ca exista femei care au nevoie de tratamente hormonale chiar si pentru a-si regla menstra. Si aceste tratamente se fac cu pilule. Inelul contraceptiv poate face si el acest lucru, dar cu o cantitate mai mica de hormoni. Tocmai de aceea spuneam ca isi face treaba si e mai putin nociv.
OanaSun
Postat pe 15 Decembrie 2010 17:38
De la: kudika330686, la data 2010-12-15 17:38:28Uneori buna functionare a organismului depinde de acesti hormoni. Uiti ca exista femei care au nevoie de tratamente hormonale chiar si pentru a-si regla menstra. Si aceste tratamente se fac cu pilule. Inelul contraceptiv poate face si el acest lucru, dar cu o cantitate mai mica de hormoni. Tocmai de aceea spuneam ca isi face treaba si e mai putin nociv.


in cazul in care au nevoie de tratamente hormonale, by all means
altfel, doar pentru contaceptzie atunci cand exista o balanta hormonala OK, e periculos mai ales pe termen lung.
DayC
Postat pe 15 Decembrie 2010 17:48
utad, acum iti inteleg reticenta fata de produsele pe baza de hormoni. Intr-adevar atunci cand ai probleme cu ficatul trebuie sa fii precauta. Nuvaring nu este agresiv cu ficatul dar in cazul tau, ai dreptate, e mai bine sa asculti sfatul medicului. Pentru femeile cu ficat sanatos, eu cred ca ramane totusi o optiune de luat in seama.
OanaSun
Postat pe 15 Decembrie 2010 17:54
de acord cu tine. tocmai de aceea cautam variantele cu doza cea mai mica de hormoni. si tot de aceea se fac cercetari in acest sens si apar tot felul de metode contraceptive cu concentratii hormonale din ce in ce mai mici. Si sunt sgura ca lucrurile nu se vor opri aici. Evoluam:)
OanaSun
Postat pe 16 Decembrie 2010 16:48
Ok, sa ma lamureasca cineva, DE CE este nevoie sa iau pastile, indiferent de continutul hormonal al acestora, pentru a preveni o sarcina? Vreau un motiv real, al vostru, nu din carti si nici din auzite.
rashela
Postat pe 16 Decembrie 2010 17:05
De la: rashela, la data 2010-12-16 17:05:55Ok, sa ma lamureasca cineva, DE CE este nevoie sa iau pastile, indiferent de continutul hormonal al acestora, pentru a preveni o sarcina? Vreau un motiv real, al vostru, nu din carti si nici din auzite.

doar daca vrei sa te sacrifici pentru partener, tu iei o doza mare/mica de hormoni potential periculoasa insa ii oferi lui mai multa placere si ii iei de pe umeri responsabilitatea daca e sa fim complet sincere, alt motiv nu vad...acuma intrebarea ramane cine e dispusa sa faca sacrificiul asta....si dupa cum vad majoritatea sunt.....
DayC
Postat pe 16 Decembrie 2010 23:17
De la: kudika330686, la data 2010-12-16 16:48:15de acord cu tine. tocmai de aceea cautam variantele cu doza cea mai mica de hormoni. si tot de aceea se fac cercetari in acest sens si apar tot felul de metode contraceptive cu concentratii hormonale din ce in ce mai mici. Si sunt sgura ca lucrurile nu se vor opri aici. Evoluam:)

asa e.....si sa speram ca vor gasi o solutie cat de cat sigura....
chiar ma intrebam oare barbatii ar lua hormoni pentru contraceptie daca ar avea posibilitatea asta? am mai tot auzit de cercetari medicale in sensul asta dar inca nu am auzit sa fi aparut nimic concret pe piata....
DayC
Postat pe 16 Decembrie 2010 23:21
Pana la noi metode si mai avansate si eu tot cu Nuvaring ma protejez. Cred ca pana una alta e solutia cea mai comoda si cea mai putin riscanta. Cred ca barbatii s-ar sacrifica si ei pentru noi, daca ar exista un contraceptiv hormonal pentru ei. Pana la urma, tot ce facem, facem din dragoste intr-un cuplu deja sentimentul e reciproc. Sau asa ar trebui sa fie:)
kudika342769
Postat pe 20 Decembrie 2010 21:50
off fetelor...u am totincercat sa iau AC si masimteam rau de la ele si chiarsenzatie de lesin asa ca am incercat nuvaring.din pacate,aceleasi simptome si senzatii doua zile consecutive si la aceeasi ora la care l-am introdus ...deci,mie nici asta nu imi face bine....aveti idee de alte metode de contraceptie?? sunt innebunita, nici prezervativ nu prea pot ca ma irita latex-ul....
aiana1985
Postat pe 28 Decembrie 2010 18:29
Ei, te irita....mai bine zi ca el nu accepta sa se "sacrifice", mai bine te lasa sa iei pilule...mult te mai iubeste....
kudika226898
Postat pe 29 Decembrie 2010 06:34
Chiar daca sunt inventate metode noi (si pentru barbati :p) pana vor ajunge pe piata vor mai trece ani buni...
Si eu folosesc NuvaRing, tocmai datorita continutului mic de estrogeni, adica asa am ajuns sa il cumpar. Insa, pe langa faptul ca ma simt foarte ok cu el, am descoperit ca avantajul major e ca nu trebuie sa il iau zilnic! Am scapat de un adevarat stres, ajunsesem sa uit pilula si de 2 ori pe saptamana...
kudika351407
Postat pe 11 Ianuarie 2011 17:33
dar nu te obliga nimeni sa iei, fiecare isi alege singur metoda de contraceptie.
noi discutam aici pros and cons.
si pentru ca nimeni nu s-a nascut atotstiutor incercam pe rand cate ceva pana gasim varianta multumitoare.
eu de exemplu sunt foarte multumita de faptul ca nu trebuie sa-mi mai fac grji in privinta prezervativului si mai ales ca folosind inelul acesta mi-a fost reglata si menstruatia.
OanaSun
Postat pe 15 Ianuarie 2011 00:36
kudika226898, cred ca fiecare stie mai bine cum se simte folosind prezervativul si mai ales suntem suficient de maturi sa decidem ce este mai bine pentru noi, pana la urma ne asumam riscuri indiferent de metoda.
in cazul in care nu stiai, alergia la latex, respectiv lubrifianti este foarte raspandita.
de cand cu nuvaring am scapat de belele dar pana la el si eu am avut probleme cu iritatii/alergii, initial crezand ca am candidoza sau cine stie ce altceva.
OanaSun
Postat pe 15 Ianuarie 2011 00:42
De la: rashela, la data 2010-12-14 13:42:53
De la: leo_, la data 2010-12-09 09:26:56
De la: rashela, la data 2010-12-03 14:43:16Chiar nimeni nu a auzit de prezervativ? Sau vi se par scumpe?
Ah, da! Nu-l suporta iubi...


mai, eu ca barbat il propun oricand si nu il suporta femeile.


Ea: prezervativ ai?
EL: nu, dar nu-ti face griji, sunt sanatos tun.
Ea: dar poate ca eu nu sunt.
El: la asta nu m-am gandit.

Ce vreau sa spun este ca-i suficient sa va zica partenerul de sex "sunt cu analizele la zi" (evident fara sa vi le si arate) si hop in pat fara nicio protectie. Cat despre "nu suport" prezervativul, deja e o gluma proasta, dar inca multi o inghit. Asta imi aduce aminte de o poveste. Nu stiu daca a fost o stire in presa la vremea ei sau am auzit-o la cineva. Un el si o ea se intalnesc intr-un hotel luxos, fiecare avand treaba acolo cu afaceri. Fac o noapte de sex nebun. El se trezeste mai tarziu dimineata, tipa nu mai era nicaieri, pararsise hotelul. Doar un biletel pe masa "Am sida." Tipul insurat, cu copii acasa. Desigur sexul fusese fara protectie. Povestea este inainte de 89. Nici nu vreau sa-mi imaginez riscurile care exista dupa 20 de ani de atunci. Ar fi bine sa nu se uite ca vorba "daca nu risti, nu castigi", nu se aplica si in situatia de fata.



prezervativul e cel mai simplu, si acum vorbind de senzatie e foarte diferit de la unul la altul, cele mai bune fac o mare diferenta
Histria
Postat pe 15 Ianuarie 2011 00:58
De la: aiana1985, la data 2010-12-28 18:29:56off fetelor...u am totincercat sa iau AC si masimteam rau de la ele si chiarsenzatie de lesin asa ca am incercat nuvaring.din pacate,aceleasi simptome si senzatii doua zile consecutive si la aceeasi ora la care l-am introdus ...deci,mie nici asta nu imi face bine....aveti idee de alte metode de contraceptie?? sunt innebunita, nici prezervativ nu prea pot ca ma irita latex-ul....



din cate stiu lifestyle nu sint cu latex. mai bine decat sa-ti bagi in organism tot felul de pastile cu hormoni
Histria
Postat pe 15 Ianuarie 2011 01:00
De la: hystria1, la data 2011-01-15 01:00:55
De la: aiana1985, la data 2010-12-28 18:29:56off fetelor...u am totincercat sa iau AC si masimteam rau de la ele si chiarsenzatie de lesin asa ca am incercat nuvaring.din pacate,aceleasi simptome si senzatii doua zile consecutive si la aceeasi ora la care l-am introdus ...deci,mie nici asta nu imi face bine....aveti idee de alte metode de contraceptie?? sunt innebunita, nici prezervativ nu prea pot ca ma irita latex-ul....



din cate stiu lifestyle nu sint cu latex. mai bine decat sa-ti bagi in organism tot felul de pastile cu hormoni

Pastilele intr-adevar au o doza mare de hormoni, de-asta au si fost inventate metode cu doze mai mici, care evita primul pasaj hepatic.
Inelul este chiar ok, am vorbit cu mai multe cadre medicale despre el si cam toti au zis ca fata de pastile, efectele adverse sunt mai scazute.
Acum na, ce sa zic, daca nu ai o relatie serioasa, prezervativul clar este cea mai buna metoda. Dar altfel, cred ca se poate si fara, nu e ca si cand lumea nu se poate adapta.
Mirela_t
Postat pe 19 Ianuarie 2011 02:20
rashela, cred ca ar fi chiar grav daca am fi asa naive.
Eu mi-am luat partenerul si am mers impreuna la analize. Frica sau nu de ace, asta e.
Am renuntat la prezervativ o data cu marea surpriza a unei metroragii. Dupa ce am fost nevoita sa iau estrogen am zis ca trebuie sa fac din asta si un avantaj.
Mirela_t
Postat pe 19 Ianuarie 2011 02:23
hystria1, cred ca si cele mai bune prezervative se simt daca e s-o luam asa. pana la urma sunt acolo si asta e.
Nu zic ca n-as supravietui cu ele, dar daca pot si am voie sa le ocolesc, de ce nu?
OanaSun
Postat pe 23 Ianuarie 2011 03:21
De la: kudika330686, la data 2010-11-25 14:39:48Se pare ca cea mai tare metoda contraceptiva acum este Nuvaring, un inel intravaginal care actioneaza asemenea pilulei contraceptive, doar ca are mai putine efecte secundare. Ce parere aveti despre asta?


Are f multe reactii adverse printre care cele mai severe:
Tromboflebita, tromboza venoasa cu sau fara embolie, tromboembolie arteriala, embolie pulmonara, IM, hemoragie cerebrala, tromboza cerebrala, adenom hepatic, hipertensiune, afectiune biliara, tumori benigne hepatice, tromboza mezenterica, tromboza retiniana. Gastrointestinale: icter colestatic, inflamatie, greturi si varsaturi.
Imi sunt indeajuns ,incat sa nu aleg Nuvaring,plus ca nu e o metoda de durata, asigura contraceptia pe o perioada de doar 3 sapt.cu o sapt pauza..necesita un foarte atent calcul al zilei in care trebuie introdus ca eficienta sa fie maxima.
Este mai inovator sa zicem fata de pilula, prin evitarea metabolizarii hormonale la nivelul primului pasaj hepatic.
kudika330098
Postat pe 23 Ianuarie 2011 08:49
De la: Calyope, la data 2010-12-02 21:25:14Nu am auzit de chestia asta. Eu am luat pana de curand AC-uri, dar m-au inspaimantat efectele gen "poti face tromboza si poti muri". Asa ca am renuntat la ele. Ma tot gandesc ce mijloace de contraceptie sa folosesc in schimb. As vrea sa-mi pun sterilet, dar nu am nascut niciun copil. Pe unele site-uri scrie ca doar daca ai nascut un copil iti poti pune sterilet. Pe altele scrie ca si femeile care nu au avut copii pot avea sterilet. Oricum o sa ma duc la un medic ginecolog, dar ma interesa asa...daca stiti pe cineva care si-a pus si nu avea copii la momentul ala.
Cred ca steriletul e o metoda de contraceptie super eficienta si nu prea am citit pareri negative despre el (prea putine in orice caz ).


Steriletul (DIU) de orice tip(cupru, hormonal)implica, ca orice metoda contraceptiva :avantaje si dezavantaje.Voi face referire la cel hormonal, ca alternativa pilulei anticonceptionale.

Avantaje: este o metoda de contraceptie rapida- isi face efectul imediat dupa implantare,de durata(cu doze mici de hormoni-), poate fi folosita si de catre femeile care fumeaza si au hipertensiune arteriala( contraceptivele orale fiind contraindicate in acest caz), nu influenteaza viata sexuala deoarece sunt implantate in uter nu in vagin,prezinta risc scazut de toxicitate la nivelul ficatului(spre deosebire de contraceptivele orale)datorita faptului ca dozarea hormonala este mai mica dar si dat.faptului ca modalitatea de actiune a hormonilor este una locala(mucoasa uterina)evitand astfel metabolizarea lor la primul pasaj hepatic, este o metoda de contraceptie ieftina(asigura contraceptia pe 5 ani ),nu e de neglijat nici absenta stresului provocat de uitarea luarii unei pilule.
Dezavantaje: riscul infectiei intrauterine contactate odata cu inserarea steriletului,sau a unei infectii vaginale contactate dupa inserare ,care poate duce la infertilitate, motiv pentru care steriletul este indicat in general femeilor care au copii si contraindicat nuliparelor.Alunecarea steriletului din uter in primul an de la inserare(cazuri putine).Disconfort,uneori durere.Nu ofera protectie contra BTS.Metroragii(sangerari intre menstruatii)in primele 6 luni.

Riscul hemoragiilor prelungite(menoragii) sunt mult reduse in cazul steriletului hormonal,faza de cel cu eliberare de ioni de cupru.
Acum, punand in balanta avantajele/dezavantajele, varsta,starea de sanatate a organismului,numarul de parteneri sexuali, dorinta in viitor de a avea copii, si, nu in ultimul rand un consult ginecologic, optezi sau nu pentru sterilet.- metoda discutabila si dpdv etic/moral-( fiind considerata o metoda contraceptiva dar si abortiva).

Personal, cunosc cazuri de femei nulipare ( fara vreo nastere la activ) care au ales aceasta metoda pe proprie raspundere, desi dpdv al ginecologiei academice este un procedeu gresit profesional.
kudika330098
Postat pe 23 Ianuarie 2011 08:54
De la: Ionyssa, la data 2010-12-05 22:25:26Cea mai sigura metoda contraceptiva e...abstinenta :)
corect!
kudika330098
Postat pe 23 Ianuarie 2011 09:03
De la: kudika330098, la data 2011-01-23 09:03:20
De la: Ionyssa, la data 2010-12-05 22:25:26Cea mai sigura metoda contraceptiva e...abstinenta :)
corect!



si cea mai ,,neutilizata''
anastasia_m
Postat pe 23 Ianuarie 2011 09:06
De la: DayC, la data 2010-12-15 14:10:31
De la: kudika330686, la data 2010-12-14 11:21:34Da, e putin cam mult dar este o metoda noua si sincer, daca te gandesti la sanatatea ta, nimic nu e prea scump.


daca te gandesti la sanatatea ta, nu folosesti hormoni. nici macar in cantitati reduse.


Gresit, in unele dezechilibre hormonale care se manifesta divers, se recomanda exact tratamentul cu diferite dozaje de hormoni pt a reechibibra organismul. EX: in menoragii- se recomanda steriletul ce elibereaza progesteron.
kudika330098
Postat pe 23 Ianuarie 2011 09:12
De la: kudika226898, la data 2010-12-29 06:34:45Ei, te irita....mai bine zi ca el nu accepta sa se "sacrifice", mai bine te lasa sa iei pilule...mult te mai iubeste....


Ce rea esti mai 898!
kudika330098
Postat pe 23 Ianuarie 2011 09:19
Da ....nu am auzit ....dar sint curioasa ....corpul meu e un pic mai dificil...tot timpul fac chisturi ovariene...medicii îmi dau contraceptive insa pt ca am si chisturi la piept nu am voie sa le iau...dacã ai cumva prospectul te rog sa l citesti si sa mi spui dacã îl pot folosi...momentan nu sint in tara..mersi
kudika330764
Postat pe 23 Ianuarie 2011 09:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
SANI MOI DIN CAUZA ATICONCEPTIONALELOR 33 De la: oana_s 14 Decembrie 2009 10:02
am inceput viata sexuala dar nu stiu prea multe??? 29 De la: Aemulus 18 Aprilie 2010 20:52
Buna! 3 De la: EmaMihai 28 Martie 2013 07:28
raceala- intarziere menstruatie? 29 De la: kudika443947 11 Octombrie 2015 19:32
zona genitala micaaa? 23 De la: prozatos 13 Mai 2010 08:35