Setari Cookie-uri

Inovatie in contraceptie

De la: mimi_ca29, la data 2011-01-27 16:52:44
De la: Alex_Bodea, la data 2011-01-27 16:47:42pfoaaaaaa , nu se poate macar o data sa nu am dreptate ?



Eii..lasa..nu te umfla acum .."in chiloti" Stii ce-mi place mie?? Ca intotdeauna dai sfaturi ( cat de cat ok as zice eu) dar toata experienta ta nu te ajuta sa-ti rezolvi propriile probleme. Oare de ce? Nu-i asa ca niciodata nu stim indeajuns de mult?


da ce probleme are alex!? ca poate il ajut ieu sunt expert in probleme!
pickard
Postat pe 27 Ianuarie 2011 16:55
De la: mimi_ca29, la data 2011-01-27 16:52:44
De la: Alex_Bodea, la data 2011-01-27 16:47:42pfoaaaaaa , nu se poate macar o data sa nu am dreptate ?



Eii..lasa..nu te umfla acum .."in chiloti" Stii ce-mi place mie?? Ca intotdeauna dai sfaturi ( cat de cat ok as zice eu) dar toata experienta ta nu te ajuta sa-ti rezolvi propriile probleme. Oare de ce? Nu-i asa ca niciodata nu stim indeajuns de mult?


nu-i greu.. cum se formeaza omul in tinerete greu se mai poate schimba.. ba chiar din copilarie ..
Histria
Postat pe 27 Ianuarie 2011 16:56
Linisteste-te Piki. Atata timp cat respecti "regulile de circulatie"si nu intri pe interzis, nu e nevoie sa te calugaresti.
mimi_ca29
Postat pe 27 Ianuarie 2011 16:58
De la: mimi_ca29, la data 2011-01-27 16:58:07 Linisteste-te Piki. Atata timp cat respecti "regulile de circulatie"si nu intri pe interzis, nu e nevoie sa te calugaresti.


DA! si eu nici nu mai vreau sa contraceptez nimic
pickard
Postat pe 27 Ianuarie 2011 17:02
De la: pickard, la data 2011-01-27 16:55:04
De la: mimi_ca29, la data 2011-01-27 16:52:44
De la: Alex_Bodea, la data 2011-01-27 16:47:42pfoaaaaaa , nu se poate macar o data sa nu am dreptate ?



Eii..lasa..nu te umfla acum .."in chiloti" Stii ce-mi place mie?? Ca intotdeauna dai sfaturi ( cat de cat ok as zice eu) dar toata experienta ta nu te ajuta sa-ti rezolvi propriile probleme. Oare de ce? Nu-i asa ca niciodata nu stim indeajuns de mult?


da ce probleme are alex!? ca poate il ajut ieu sunt expert in probleme!


Grave, domnule, grave! De corazon!
mimi_ca29
Postat pe 27 Ianuarie 2011 17:02
De la: hystria1, la data 2011-01-27 16:56:46
De la: mimi_ca29, la data 2011-01-27 16:52:44
De la: Alex_Bodea, la data 2011-01-27 16:47:42pfoaaaaaa , nu se poate macar o data sa nu am dreptate ?



Eii..lasa..nu te umfla acum .."in chiloti" Stii ce-mi place mie?? Ca intotdeauna dai sfaturi ( cat de cat ok as zice eu) dar toata experienta ta nu te ajuta sa-ti rezolvi propriile probleme. Oare de ce? Nu-i asa ca niciodata nu stim indeajuns de mult?


nu-i greu.. cum se formeaza omul in tinerete greu se mai poate schimba.. ba chiar din copilarie ..


Eu sunt mai optimista Exceptand moartea, din punctul meu de vedere, totul are remediu.
mimi_ca29
Postat pe 27 Ianuarie 2011 17:05
De la: mimi_ca29, la data 2011-01-27 16:52:44
De la: Alex_Bodea, la data 2011-01-27 16:47:42pfoaaaaaa , nu se poate macar o data sa nu am dreptate ?

Eii..lasa..nu te umfla acum .."in chiloti" Stii ce-mi place mie?? Ca intotdeauna dai sfaturi ( cat de cat ok as zice eu) dar toata experienta ta nu te ajuta sa-ti rezolvi propriile probleme. Oare de ce? Nu-i asa ca niciodata nu stim indeajuns de mult?


Dau sfaturi ptr ca stiu din experienta poate ce ar fi trebuit sa fac , experienta nu ma ajuta ptr ca tot timpul apar noi situatii , nu gresesc de doua ori la fel . Si mereu ma zbat ptr altii , nu ptr mne de asta in legatura cu mine sunt mai "neatent" .

Si inca nu stiu multe , dar totodata am aflat prea multe . Era mai bine cand chiar nu stiam nimic .
Alex_Bodea
Postat pe 27 Ianuarie 2011 17:05
Si apropo Mimi nu stiam ca am probleme .
Alex_Bodea
Postat pe 27 Ianuarie 2011 17:08
De la: Alex_Bodea, la data 2011-01-27 17:05:39
De la: mimi_ca29, la data 2011-01-27 16:52:44
De la: Alex_Bodea, la data 2011-01-27 16:47:42pfoaaaaaa , nu se poate macar o data sa nu am dreptate ?

Eii..lasa..nu te umfla acum .."in chiloti" Stii ce-mi place mie?? Ca intotdeauna dai sfaturi ( cat de cat ok as zice eu) dar toata experienta ta nu te ajuta sa-ti rezolvi propriile probleme. Oare de ce? Nu-i asa ca niciodata nu stim indeajuns de mult?


Dau sfaturi ptr ca stiu din experienta poate ce ar fi trebuit sa fac , experienta nu ma ajuta ptr ca tot timpul apar noi situatii , nu gresesc de doua ori la fel . Si mereu ma zbat ptr altii , nu ptr mne de asta in legatura cu mine sunt mai "neatent" .

Si inca nu stiu multe , dar totodata am aflat prea multe . Era mai bine cand chiar nu stiam nimic .


Nu-i adevarat! E bine sa stii cat mai multe. Stii doar , din experienta, ca e bine cand, privind pe cineva in ochi, sa-ti dai seama daca joaca teatru sau e sincer. Acest lucru..nu te nasti cu el, il capeti..
mimi_ca29
Postat pe 27 Ianuarie 2011 17:10
De la: Alex_Bodea, la data 2011-01-27 17:08:16Si apropo Mimi nu stiam ca am probleme .


Nu stiai? Eu stiu! Am specificat mai sus..probleme de corazon!
mimi_ca29
Postat pe 27 Ianuarie 2011 17:12
De la: Alex_Bodea, la data 2011-01-27 17:08:16Si apropo Mimi nu stiam ca am probleme .

aplici tot ce stii si tot degeaba
kudika_pudika
Postat pe 27 Ianuarie 2011 17:20
De la: kudika_pudika, la data 2011-01-27 17:20:12
De la: Alex_Bodea, la data 2011-01-27 17:08:16Si apropo Mimi nu stiam ca am probleme .

aplici tot ce stii si tot degeaba



Super tare, Pudi, super tare!
mimi_ca29
Postat pe 27 Ianuarie 2011 17:32
De la: kudika330686, la data 2011-01-23 17:50:49
De la: marco918, la data 2011-01-23 09:48:40
De la: lover_woman, la data 2010-12-14 18:29:03
De la: rashela, la data 2010-12-14 13:42:53
De la: leo_, la data 2010-12-09 09:26:56
De la: rashela, la data 2010-12-03 14:43:16Chiar nimeni nu a auzit de prezervativ? Sau vi se par scumpe?
Ah, da! Nu-l suporta iubi...


mai, eu ca barbat il propun oricand si nu il suporta femeile.


Ea: prezervativ ai?
EL: nu, dar nu-ti face griji, sunt sanatos tun.
Ea: dar poate ca eu nu sunt.
El: la asta nu m-am gandit.

Ce vreau sa spun este ca-i suficient sa va zica partenerul de sex "sunt cu analizele la zi" (evident fara sa vi le si arate) si hop in pat fara nicio protectie. Cat despre "nu suport" prezervativul, deja e o gluma proasta, dar inca multi o inghit. Asta imi aduce aminte de o poveste. Nu stiu daca a fost o stire in presa la vremea ei sau am auzit-o la cineva. Un el si o ea se intalnesc intr-un hotel luxos, fiecare avand treaba acolo cu afaceri. Fac o noapte de sex nebun. El se trezeste mai tarziu dimineata, tipa nu mai era nicaieri, pararsise hotelul. Doar un biletel pe masa "Am sida." Tipul insurat, cu copii acasa. Desigur sexul fusese fara protectie. Povestea este inainte de 89. Nici nu vreau sa-mi imaginez riscurile care exista dupa 20 de ani de atunci. Ar fi bine sa nu se uite ca vorba "daca nu risti, nu castigi", nu se aplica si in situatia de fata.



asa se intampla cand faci sex cu o necunoscuta si fara protectie, fereasca Dumnezeu de asa ceva in realitate .....








Epidemie de HIV/SIDA in Romania. E o posibila consecinta subterana a crizei economice, nediscutata in plan intern, dar semnalata de presa straina. Jurnalistii de la revista Time au avertizat in septembrie 2010 ca HIV/SIDA poate sa explodeze in Romania din cauza lipsei de bani pentru distribuirea gratuita de seringi si prezervative. Iar toxicomanii folosesc tot mai des o seringa in comun.

In Romania traiesc peste 10.000 de oameni seropozitivi. Adica tot atatea persoane cati locuitori are un oras de marimea Otopeniului. Doar in prima jumatate a anului trecut au fost inregistrate aproape 200 de noi cazuri HIV/SIDA. In plina criza economica si in contextul inchiderii programelor de finantare a preventiei, exista amenintarea ca Romania sa se confrunte cu un val epidemic HIV. Cei mai expusi sunt dependentii de droguri injectabile, prostituatele, clientii lor, persoanele cu viata sexuala dezordonata si condamnatii din puscarii. Ministerul Sanatatii a reactionat imediat si a anuntat ca pregateste un program special. De atunci, liniste.


Mai marco mai, lasa-ne cu statisticile astea.
mai devreme spuneai ca de ce sa ne protejam impotriva unei sarcini, acum vii cu informatiile astea?
Si oricum, cine-i inconstient sa aiba mai multi parteneri si sa nu foloseasca protectie impotriva bts-urilor cred ca trebuie sa-si asume riscurile.










... zau ??? ...

BTS este un termen generic aplicat pentru o serie de boli infectioase care se transmit, in special, pe calea sexului vaginal, anal si oral.

Efectele lor nu se reduc doar la organele reproductive si ele NU IMPLICA NEAPARAT ACTIVITATE SEXUALA.

In marea majoritate a cazurilor agentii patogeni patrund in organism prin membranele mucoase - suprafetele umede si calde ale vaginului, uretrei, anusului si cavitatii bucale. Totusi, in unele cazuri contactul cu pielea infectata poate fi suficient pentru achizitionarea infectiei. in plus, orice taietura sau leziune faciliteaza patrunderea in circuitul sangvin a agentilor patogeni.
marco918
Postat pe 27 Ianuarie 2011 21:49
De la: kudika_pudika, la data 2011-01-27 14:06:22
De la: kudika330686, la data 2010-11-25 14:39:48Se pare ca cea mai tare metoda contraceptiva acum este Nuvaring, un inel intravaginal care actioneaza asemenea pilulei contraceptive, doar ca are mai putine efecte secundare. Ce parere aveti despre asta?

Am dat o mica cautare pe Google, ca m-ai facut curioasa.
Sa stii ca nu vreau sa fiu Gica contra (chiar daca asa ti-oi parea), dar Nuvaring exista pe piata din 2002.

Este totusi un pas inainte fata de pilula, caci are continut de hormoni mai scazut (desi tot este prezent estrogenul), deci mi se pare o alternativa demna de luat in calcul, daca n-ai probleme cu estrogenul si esti in prezent pe AC combinate.

Pe piata din afara da.
la noi in tara e de prin 2009.
am trecut prin multe metode inainte sa aflu de el..
OanaSun
Postat pe 28 Ianuarie 2011 00:33
De la: kudika330686, la data 2011-01-28 00:33:01
De la: kudika_pudika, la data 2011-01-27 14:06:22
De la: kudika330686, la data 2010-11-25 14:39:48Se pare ca cea mai tare metoda contraceptiva acum este Nuvaring, un inel intravaginal care actioneaza asemenea pilulei contraceptive, doar ca are mai putine efecte secundare. Ce parere aveti despre asta?

Am dat o mica cautare pe Google, ca m-ai facut curioasa.
Sa stii ca nu vreau sa fiu Gica contra (chiar daca asa ti-oi parea), dar Nuvaring exista pe piata din 2002.

Este totusi un pas inainte fata de pilula, caci are continut de hormoni mai scazut (desi tot este prezent estrogenul), deci mi se pare o alternativa demna de luat in calcul, daca n-ai probleme cu estrogenul si esti in prezent pe AC combinate.

Pe piata din afara da.
la noi in tara e de prin 2009.
am trecut prin multe metode inainte sa aflu de el..







... si zici ca vrei sa devii doctora ? ... ... ai trecut si prin mai multe metode inainte sa afli de el ? ... ... daca stii engleza ... documenteaza-te aici ... nu mai gindi si trai ca romanul dupa revolutie ... adica dupa sloganuri si margele colorate ...


Side effects
The NuvaRing, shown with a ruler for scale

In two large studies, over a one year period, 15.1% of users discontinued NuvaRing because of adverse events. Device-related adverse events (foreign object sensation, sexual problems, or expulsion) were the most frequently reported adverse events that resulted in discontinuation (by 2.5% of users). Device-related adverse events were reported at least once during the one year study period by 4.4% of NuvaRing users.[11]

The most common adverse events reported by 5 to 14% of the 2501 women who used NuvaRing in five clinical trials were: vaginitis (14.1%), headache (9.8%), upper respiratory tract infection (8.0%), Yeast Infections, leukorrhea (5.8%), sinusitis (5.7%), nausea (5.2%), and weight gain (4.9%).[8][16][17] NuvaRing is weight neutral.[18][19] Additional side effect information is provided in the NuvaRing full prescribing information.[8][17]

NuvaRing has the cardiovascular contraindications associated with combined oral contraceptives, such as stroke and heart attack. These risks have been shown to be much greater if combined with other risk factors such as smoking, recent surgery, a history of cardiovascular disease, or old age.

Beyond the risks associated with combined oral contraceptives, NuvaRing is contraindicated for a risk of blood clots that is specific to NuvaRing's class of contraceptives. NuvaRing contains the hormone etonogestrel, the active metabolite of the prodrug desogestrel. This makes the NuvaRing a third-generation contraceptive. Epidemiological studies have shown that oral contraceptives that contain desogestrel can increase the risk of blood clots (venous thrombosis) by 1.5 to 2.4 times the risk of second-generation oral contraceptives. [20] Second-generation oral contraceptives do not contain desogestrel. Large scale studies of NuvaRing have not been done to determine if NuvaRing's risk is larger or smaller than oral contraceptives that contain desogestrel. Hormones are released continuously from NuvaRing, thus peak and total estrogen and progestin doses are significantly lower than with combined oral contraceptives, but what effect this has on the risk of blood clots has not been established.[8]
[edit] Lawsuit

In March 2008, a lawsuit was filed against the manufacturers, distributors, and marketers of NuvaRing. The plaintiff alleges these companies concealed the health risks associated with using the device, which is claimed to have caused the death of the plaintiff's wife.[21]
marco918
Postat pe 28 Ianuarie 2011 00:37
De la: mimi_ca29, la data 2011-01-27 15:48:02
De la: Alex_Bodea, la data 2011-01-27 14:43:21
De la: mimi_ca29, la data 2011-01-27 14:26:51Alex, Alex...ce-ti mai place sa provoci fetele. Sa nu-mi spui ca nu te-am avertizat


Hmmm , nu fug nici unde ... , dar in momentul de fata sunt fericit canu am facut vasectomia ptr " iubirea mea vesnica " pe care mai ca nu as inecao acum intr-o lingura de apa . Cel mai des aplic si eu metoda calendarului ... la relatiile stabile , la aventuri prezervativul . Nu cer pastile dar am avut partenere care refuzau prezervativul pe diferite motive ...


Oare ce o avea prezervativul? Mie imi place

mai..acum nah, fiecare cu piticii lui.
si eu am renuntat la prezervativ dupa ce am vazut cum e fara.
inainte eram perfect multumita dar acum nu prea-l mai vreau.
trebuie sa recunosc ca e altfel. daca voi fi nevoita sa renunt la inel asta e, ma intorc la prezervativ.
OanaSun
Postat pe 28 Ianuarie 2011 00:39
... ce va mai place sa va tratati ... paranoia ... cu orice ... baieteii cu care umblati ar trebui sa fie mai atenti cu voi ... nu de alta dar cind mai inaintati in virsta isi vor spune cuvintul abuzurile ...
marco918
Postat pe 28 Ianuarie 2011 00:40
De la: kudika330686, la data 2011-01-28 00:39:38
De la: mimi_ca29, la data 2011-01-27 15:48:02
De la: Alex_Bodea, la data 2011-01-27 14:43:21
De la: mimi_ca29, la data 2011-01-27 14:26:51Alex, Alex...ce-ti mai place sa provoci fetele. Sa nu-mi spui ca nu te-am avertizat


Hmmm , nu fug nici unde ... , dar in momentul de fata sunt fericit canu am facut vasectomia ptr " iubirea mea vesnica " pe care mai ca nu as inecao acum intr-o lingura de apa . Cel mai des aplic si eu metoda calendarului ... la relatiile stabile , la aventuri prezervativul . Nu cer pastile dar am avut partenere care refuzau prezervativul pe diferite motive ...


Oare ce o avea prezervativul? Mie imi place

mai..acum nah, fiecare cu piticii lui.
si eu am renuntat la prezervativ dupa ce am vazut cum e fara.
inainte eram perfect multumita dar acum nu prea-l mai vreau.
trebuie sa recunosc ca e altfel. daca voi fi nevoita sa renunt la inel asta e, ma intorc la prezervativ.








... ... de ce mai existati ??? ...
marco918
Postat pe 28 Ianuarie 2011 00:41
De la: marco918, la data 2011-01-28 00:37:48
De la: kudika330686, la data 2011-01-28 00:33:01
De la: kudika_pudika, la data 2011-01-27 14:06:22
De la: kudika330686, la data 2010-11-25 14:39:48Se pare ca cea mai tare metoda contraceptiva acum este Nuvaring, un inel intravaginal care actioneaza asemenea pilulei contraceptive, doar ca are mai putine efecte secundare. Ce parere aveti despre asta?

Am dat o mica cautare pe Google, ca m-ai facut curioasa.
Sa stii ca nu vreau sa fiu Gica contra (chiar daca asa ti-oi parea), dar Nuvaring exista pe piata din 2002.

Este totusi un pas inainte fata de pilula, caci are continut de hormoni mai scazut (desi tot este prezent estrogenul), deci mi se pare o alternativa demna de luat in calcul, daca n-ai probleme cu estrogenul si esti in prezent pe AC combinate.

Pe piata din afara da.
la noi in tara e de prin 2009.
am trecut prin multe metode inainte sa aflu de el..







... si zici ca vrei sa devii doctora ? ... ... ai trecut si prin mai multe metode inainte sa afli de el ? ... ... daca stii engleza ... documenteaza-te aici ... nu mai gindi si trai ca romanul dupa revolutie ... adica dupa sloganuri si margele colorate ...


Side effects
The NuvaRing, shown with a ruler for scale

In two large studies, over a one year period, 15.1% of users discontinued NuvaRing because of adverse events. Device-related adverse events (foreign object sensation, sexual problems, or expulsion) were the most frequently reported adverse events that resulted in discontinuation (by 2.5% of users). Device-related adverse events were reported at least once during the one year study period by 4.4% of NuvaRing users.[11]

The most common adverse events reported by 5 to 14% of the 2501 women who used NuvaRing in five clinical trials were: vaginitis (14.1%), headache (9.8%), upper respiratory tract infection (8.0%), Yeast Infections, leukorrhea (5.8%), sinusitis (5.7%), nausea (5.2%), and weight gain (4.9%).[8][16][17] NuvaRing is weight neutral.[18][19] Additional side effect information is provided in the NuvaRing full prescribing information.[8][17]

NuvaRing has the cardiovascular contraindications associated with combined oral contraceptives, such as stroke and heart attack. These risks have been shown to be much greater if combined with other risk factors such as smoking, recent surgery, a history of cardiovascular disease, or old age.

Beyond the risks associated with combined oral contraceptives, NuvaRing is contraindicated for a risk of blood clots that is specific to NuvaRing's class of contraceptives. NuvaRing contains the hormone etonogestrel, the active metabolite of the prodrug desogestrel. This makes the NuvaRing a third-generation contraceptive. Epidemiological studies have shown that oral contraceptives that contain desogestrel can increase the risk of blood clots (venous thrombosis) by 1.5 to 2.4 times the risk of second-generation oral contraceptives. [20] Second-generation oral contraceptives do not contain desogestrel. Large scale studies of NuvaRing have not been done to determine if NuvaRing's risk is larger or smaller than oral contraceptives that contain desogestrel. Hormones are released continuously from NuvaRing, thus peak and total estrogen and progestin doses are significantly lower than with combined oral contraceptives, but what effect this has on the risk of blood clots has not been established.[8]
[edit] Lawsuit

In March 2008, a lawsuit was filed against the manufacturers, distributors, and marketers of NuvaRing. The plaintiff alleges these companies concealed the health risks associated with using the device, which is claimed to have caused the death of the plaintiff's wife.[21]

nu vreau sa devin doctora ci medic.
si stiu efectele adverse, de-asta merg la cateva luni la consultatie si sa-mi fac analizele.
am avut efecte la pastile, de la inel n-am mai avut nimic.
fericit?
OanaSun
Postat pe 28 Ianuarie 2011 00:41
ai vrea tu sa fim atat de manipulate :)
oricum, eu as lua contraceptive chiar si daca as fi singura.
ia sa vedem, acum cum ma mai numesti? probabil nu ai terminat lista de jigniri.
OanaSun
Postat pe 28 Ianuarie 2011 00:44
De la: kudika330686, la data 2011-01-28 00:41:24
De la: marco918, la data 2011-01-28 00:37:48
De la: kudika330686, la data 2011-01-28 00:33:01
De la: kudika_pudika, la data 2011-01-27 14:06:22
De la: kudika330686, la data 2010-11-25 14:39:48Se pare ca cea mai tare metoda contraceptiva acum este Nuvaring, un inel intravaginal care actioneaza asemenea pilulei contraceptive, doar ca are mai putine efecte secundare. Ce parere aveti despre asta?

Am dat o mica cautare pe Google, ca m-ai facut curioasa.
Sa stii ca nu vreau sa fiu Gica contra (chiar daca asa ti-oi parea), dar Nuvaring exista pe piata din 2002.

Este totusi un pas inainte fata de pilula, caci are continut de hormoni mai scazut (desi tot este prezent estrogenul), deci mi se pare o alternativa demna de luat in calcul, daca n-ai probleme cu estrogenul si esti in prezent pe AC combinate.

Pe piata din afara da.
la noi in tara e de prin 2009.
am trecut prin multe metode inainte sa aflu de el..







... si zici ca vrei sa devii doctora ? ... ... ai trecut si prin mai multe metode inainte sa afli de el ? ... ... daca stii engleza ... documenteaza-te aici ... nu mai gindi si trai ca romanul dupa revolutie ... adica dupa sloganuri si margele colorate ...


Side effects
The NuvaRing, shown with a ruler for scale

In two large studies, over a one year period, 15.1% of users discontinued NuvaRing because of adverse events. Device-related adverse events (foreign object sensation, sexual problems, or expulsion) were the most frequently reported adverse events that resulted in discontinuation (by 2.5% of users). Device-related adverse events were reported at least once during the one year study period by 4.4% of NuvaRing users.[11]

The most common adverse events reported by 5 to 14% of the 2501 women who used NuvaRing in five clinical trials were: vaginitis (14.1%), headache (9.8%), upper respiratory tract infection (8.0%), Yeast Infections, leukorrhea (5.8%), sinusitis (5.7%), nausea (5.2%), and weight gain (4.9%).[8][16][17] NuvaRing is weight neutral.[18][19] Additional side effect information is provided in the NuvaRing full prescribing information.[8][17]

NuvaRing has the cardiovascular contraindications associated with combined oral contraceptives, such as stroke and heart attack. These risks have been shown to be much greater if combined with other risk factors such as smoking, recent surgery, a history of cardiovascular disease, or old age.

Beyond the risks associated with combined oral contraceptives, NuvaRing is contraindicated for a risk of blood clots that is specific to NuvaRing's class of contraceptives. NuvaRing contains the hormone etonogestrel, the active metabolite of the prodrug desogestrel. This makes the NuvaRing a third-generation contraceptive. Epidemiological studies have shown that oral contraceptives that contain desogestrel can increase the risk of blood clots (venous thrombosis) by 1.5 to 2.4 times the risk of second-generation oral contraceptives. [20] Second-generation oral contraceptives do not contain desogestrel. Large scale studies of NuvaRing have not been done to determine if NuvaRing's risk is larger or smaller than oral contraceptives that contain desogestrel. Hormones are released continuously from NuvaRing, thus peak and total estrogen and progestin doses are significantly lower than with combined oral contraceptives, but what effect this has on the risk of blood clots has not been established.[8]
[edit] Lawsuit

In March 2008, a lawsuit was filed against the manufacturers, distributors, and marketers of NuvaRing. The plaintiff alleges these companies concealed the health risks associated with using the device, which is claimed to have caused the death of the plaintiff's wife.[21]

nu vreau sa devin doctora ci medic.
si stiu efectele adverse, de-asta merg la cateva luni la consultatie si sa-mi fac analizele.
am avut efecte la pastile, de la inel n-am mai avut nimic.
fericit?









... foarte fericit ... mai ales cind vad atitea femei gindind si muncind ... degeaba ... e raiul consumatorilor ...
marco918
Postat pe 28 Ianuarie 2011 00:44
De la: kudika330686, la data 2011-01-28 00:44:18ai vrea tu sa fim atat de manipulate :)
oricum, eu as lua contraceptive chiar si daca as fi singura.
ia sa vedem, acum cum ma mai numesti? probabil nu ai terminat lista de jigniri.







... da nu ma jignesti pe mine deloc ... ... e foarte bine ceea ce faci ... cineva trebuie sa mentina consumul ridicat in tara asta ... cineva trebuie sa traisca ca sa munceasca si sa cheltuiasca ceea ce cistiga ... singur ... e un efort pe care eu nu mi-l pot permite ... cu atita copii ... e greu ... ... eu sint o persoana mai sociala ... imi place galagia si inghesuiala ...
marco918
Postat pe 28 Ianuarie 2011 00:48
De la: marco918, la data 2011-01-28 00:48:19
De la: kudika330686, la data 2011-01-28 00:44:18ai vrea tu sa fim atat de manipulate :)
oricum, eu as lua contraceptive chiar si daca as fi singura.
ia sa vedem, acum cum ma mai numesti? probabil nu ai terminat lista de jigniri.







... da nu ma jignesti pe mine deloc ... ... e foarte bine ceea ce faci ... cineva trebuie sa mentina consumul ridicat in tara asta ... cineva trebuie sa traisca ca sa munceasca si sa cheltuiasca ceea ce cistiga ... singur ... e un efort pe care eu nu mi-l pot permite ... cu atita copii ... e greu ... ... eu sint o persoana mai sociala ... imi place galagia si inghesuiala ...

da' cine a zis ca EU vreau sa te jignesc?
tu ai fost cel care a facut asta pana acum. o las pe spatele tau.
eu raman la stilul meu de viata indiferent de ce zici tu.
prefer ca momentan sa am timp sa invat nu sa schimb scutece in timp ce stau cu chirie, pentru ca n-am bani sa-mi cumpar o amarata de garsoniera.
momentan voi da o suma modica pe un contraceptiv, fie ca tie-ti place sau nu, si astfel voi ajuta economia sa creasca..si asa e criza :)
iti multumesc pentru grija pe care mi-o porti dar chiar n-am nevoie de ea, eu am deschis topicul doar ca sa mai informez si alte fete ca exista forme contraceptive mai putin periculoase decat pilulele.
cui nu-i plac contraceptivele hormonale e liber sa foloseasca ce-o vrea.
cine vrea copii, sa mearga la un topic in care se discuta despre copii.
OanaSun
Postat pe 28 Ianuarie 2011 00:57
De la: kudika330686, la data 2011-01-28 00:57:52
De la: marco918, la data 2011-01-28 00:48:19
De la: kudika330686, la data 2011-01-28 00:44:18ai vrea tu sa fim atat de manipulate :)
oricum, eu as lua contraceptive chiar si daca as fi singura.
ia sa vedem, acum cum ma mai numesti? probabil nu ai terminat lista de jigniri.







... da nu ma jignesti pe mine deloc ... ... e foarte bine ceea ce faci ... cineva trebuie sa mentina consumul ridicat in tara asta ... cineva trebuie sa traisca ca sa munceasca si sa cheltuiasca ceea ce cistiga ... singur ... e un efort pe care eu nu mi-l pot permite ... cu atita copii ... e greu ... ... eu sint o persoana mai sociala ... imi place galagia si inghesuiala ...

da' cine a zis ca EU vreau sa te jignesc?
tu ai fost cel care a facut asta pana acum. o las pe spatele tau.
eu raman la stilul meu de viata indiferent de ce zici tu.
prefer ca momentan sa am timp sa invat nu sa schimb scutece in timp ce stau cu chirie, pentru ca n-am bani sa-mi cumpar o amarata de garsoniera.
momentan voi da o suma modica pe un contraceptiv, fie ca tie-ti place sau nu, si astfel voi ajuta economia sa creasca..si asa e criza :)
iti multumesc pentru grija pe care mi-o porti dar chiar n-am nevoie de ea, eu am deschis topicul doar ca sa mai informez si alte fete ca exista forme contraceptive mai putin periculoase decat pilulele.
cui nu-i plac contraceptivele hormonale e liber sa foloseasca ce-o vrea.
cine vrea copii, sa mearga la un topic in care se discuta despre copii.









... stii cum e topicul asta ... ceva gen ... cum ati vrea sa fiti calcate de masina ? ... ... si variatii pe tema ... as prefera un autobuz ... din laterale ... nu lasa prea multe urme ... alta ar zice ... eu as prefera un tico ... sa ma loveasca cind da cu spatele ... ... totul numai ca sa nu aiba vreuna copii ... ''nedoriti'' ... e preferat orice altceva ... ... eu vreau doar sa spun ca nu te nasti mama sau tata ... copii vin pur si simplu si nu sint niste monstri ... nu sint niste ''greselii'' ... sint draguti, frumosi si haiosi ... comparativ cu o ... masina ...

marco918
Postat pe 28 Ianuarie 2011 01:04
De la: kudika_pudika, la data 2011-01-27 12:31:29Pai si daca folosesti metoda calendarului, care prin definitie iti spune care-s perioadele cele mai fertile (ovulatia), sa-ti dai seama cand e cea mai propice perioada sa faci sex pentru a ramane insarcinata, ce are?

da, dar nu degeaba se spune ca trebuie sa ai menstra regulata pentru ca altfel zilele fertile/infertile pot varia.
zicea cineva pe aici ca acum toata lumea "baga" scuza ca au menstra neregulata. poate ca nu e doar o scuza, avand in vedere ca in ultimele secole stressul a dus si la deces, d'apoi la dereglari hormonale.
eu in sesiune am insomnii, de menstre neregulate nici nu mai vorbesc.
OanaSun
Postat pe 28 Ianuarie 2011 01:26
Dna Dr. Almeria Ionescu - Medic specialist obstetrica-ginecologie a scris un articol despre noile metode contraceptive de care noi femeile dispunem in zilele noastre:

"Avantajele administrãrii vaginale:

* Uºurinþa de administrare (inelul vaginal se administreazã o datã pe lunã prin simpla introducere în vagin, fãrã sã interfere cu actul sexual) ;
* Posibilitatea auto-administrãrii (deºi este o metodã cu administrare vaginalã nu necesitã intervenþia medicului, femeia putând sa-ºi introducã ºi sã-ºi îndepãrteze singurã inelul) ;
* doze zilnice scãzute (inelul contraceptiv vaginal conþine cea mai micã dozã de hormoni estrogeni disponibilã într-un contraceptiv hormonal cu acþiune sistemicã)
* eliberare continuã de medicamente (administrarea o datã pe lunã permite eliberarea continuã de doze mici de hormoni) ;
* evitã absorbþia gastrointestinalã (administrarea pe cale vaginalã evitã absorbþia la nivel gastrointestinal, neafectând astfel eficacitatea contraceptivã în cazul unor probleme gastrice) ;
* evitã primul pasaj hepatic;
* reduce expunerea hormonalã sistemicã (prin administrarea vaginalã a fost posibilã reducerea dozelor de hormoni estrogeni, reducându-se astfel expunerea sistemicã la hormoni) ;
* reducerea reacþiilor adverse (prin reducerea expunerii sistemice sunt reduse ºi reacþiile adverse tipice contraceptivelor hormonale, de tipul; greaþã, tensiune mamarã, dureri de cap etc)."


OanaSun
Postat pe 13 Februarie 2011 17:43
Poftim inca un link pentru cei care dau peste topicul asta:
http://healthy.kudika.ro/articol/healthy~sexologie-si-reproducere/15731/povestea-pe-care-trebuie-sa-o-stii-despre-contraceptivele-hormonale.html
OanaSun
Postat pe 1 Martie 2011 02:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
teme de discutie despre cuplurile casatorite 22 De la: kudika195501 14 Ianuarie 2011 17:06
motive pt care o femeie isi inseala barbatul 36 De la: kudika368396 25 Iunie 2013 12:42
Dupa ce Barbatul ejacuiaza in femeie ... 14 De la: kiss_my_ass 5 Martie 2012 16:25
Ceva 5 De la: office_salinasusesi_ro 17 Aprilie 2010 10:12
lipsa menstruatiei 5 De la: eleain 30 August 2009 10:24