Setari Cookie-uri

Inovatie in contraceptie

De la: anastasia_m, la data 2011-01-23 09:06:13
De la: kudika330098, la data 2011-01-23 09:03:20
De la: Ionyssa, la data 2010-12-05 22:25:26Cea mai sigura metoda contraceptiva e...abstinenta :)
corect!



si cea mai ,,neutilizata''

Tocmai d-aia e si cea mai sigura, nu?
kudika330098
Postat pe 23 Ianuarie 2011 09:24
De la: lover_woman, la data 2010-12-14 18:29:03
De la: rashela, la data 2010-12-14 13:42:53
De la: leo_, la data 2010-12-09 09:26:56
De la: rashela, la data 2010-12-03 14:43:16Chiar nimeni nu a auzit de prezervativ? Sau vi se par scumpe?
Ah, da! Nu-l suporta iubi...


mai, eu ca barbat il propun oricand si nu il suporta femeile.


Ea: prezervativ ai?
EL: nu, dar nu-ti face griji, sunt sanatos tun.
Ea: dar poate ca eu nu sunt.
El: la asta nu m-am gandit.

Ce vreau sa spun este ca-i suficient sa va zica partenerul de sex "sunt cu analizele la zi" (evident fara sa vi le si arate) si hop in pat fara nicio protectie. Cat despre "nu suport" prezervativul, deja e o gluma proasta, dar inca multi o inghit. Asta imi aduce aminte de o poveste. Nu stiu daca a fost o stire in presa la vremea ei sau am auzit-o la cineva. Un el si o ea se intalnesc intr-un hotel luxos, fiecare avand treaba acolo cu afaceri. Fac o noapte de sex nebun. El se trezeste mai tarziu dimineata, tipa nu mai era nicaieri, pararsise hotelul. Doar un biletel pe masa "Am sida." Tipul insurat, cu copii acasa. Desigur sexul fusese fara protectie. Povestea este inainte de 89. Nici nu vreau sa-mi imaginez riscurile care exista dupa 20 de ani de atunci. Ar fi bine sa nu se uite ca vorba "daca nu risti, nu castigi", nu se aplica si in situatia de fata.



asa se intampla cand faci sex cu o necunoscuta si fara protectie, fereasca Dumnezeu de asa ceva in realitate .....








Epidemie de HIV/SIDA in Romania. E o posibila consecinta subterana a crizei economice, nediscutata in plan intern, dar semnalata de presa straina. Jurnalistii de la revista Time au avertizat in septembrie 2010 ca HIV/SIDA poate sa explodeze in Romania din cauza lipsei de bani pentru distribuirea gratuita de seringi si prezervative. Iar toxicomanii folosesc tot mai des o seringa in comun.

In Romania traiesc peste 10.000 de oameni seropozitivi. Adica tot atatea persoane cati locuitori are un oras de marimea Otopeniului. Doar in prima jumatate a anului trecut au fost inregistrate aproape 200 de noi cazuri HIV/SIDA. In plina criza economica si in contextul inchiderii programelor de finantare a preventiei, exista amenintarea ca Romania sa se confrunte cu un val epidemic HIV. Cei mai expusi sunt dependentii de droguri injectabile, prostituatele, clientii lor, persoanele cu viata sexuala dezordonata si condamnatii din puscarii. Ministerul Sanatatii a reactionat imediat si a anuntat ca pregateste un program special. De atunci, liniste.

marco918
Postat pe 23 Ianuarie 2011 09:48
în anul 2008 au fost identificate 211 noi cazuri de infectare HIV, 79% dintre adulþii nou infectaþi dobândind virusul prin contact heterosexual. Pentru amatorii de statistici, detaliat pe grupe de vârstã situaþia aratã în felul urmãtor: 3% (0-14 ani), 38% (15-24 de ani), 36% (25-34 de ani), 25% (peste 35 de ani).

Aceste observaþii aratã faptul cã cea mai mare parte a persoanelor care se infecteazã fac parte din populaþia generalã de tineri, principala cale de infectare fiind contactul sexual neprotejat. Aceastã tendinþã este confirmatã ºi de raportul pentru primul semestru al anului 2009, unde se aratã cã 77% dintre noile cazuri de infectare au la bazã contactele heterosexuale.

De remarcat este faptul cã transmiterea prin intermediul instrumentarului medical nesterilizat (în spitale) a scãzut extrem de mult, aceastã cale fiind virtual eliminatã. În acelaºi timp, tendinþele aratã cã existã o creºtere semnificativã a transmiterilor pe cale verticalã (de la mamã la fãt) ºi în ceea ce priveºte contactele sexuale la adulþi (în special tineri adulþi).

În acest moment, România are cel mai mare numãr de persoane afectate de HIV/SIDA aflate sub tratament din toatã Europa Centralã ºi de Est (7.434).
marco918
Postat pe 23 Ianuarie 2011 09:53


Bolile cu transmitere sexuala sunt:
- Herpesul genital;
- HIV/SIDA;
- Condiloamele genitale (datorate infectiei cu HPV);
- Hepatita A,B,C;
- Infectia cu Chlamydia;
- Sifilisul;
- Gonoreea;
- Trichomoniaza
- ....

Consecintele bolilor cu transmitere sexuala sunt similare pentru femeile insarcinate cat si pentru cele neinsarcinate, si sunt dintre cele mai grave. Astfel de infectii pot avea efecte devastatoare asupra sanatatii, care in timp se vor traduce prin aparitia:
- Cancerului cervical si a altor cancere cu localizare genitala;
- Hepatitei cronice;
- Cirozei hepatice si cancerului hepatic.
- Dereglari hormonale
- Aparitia prematura a menopauzei
- ....

Din pacate, semnele contactarii unei boli cu transmisie sexuala apar mai tarziu (sau deloc) si o femeie poate ramane insarcinata inainte sa afle ca de fapt, a contactat sau are si o infectie periculoasa.
marco918
Postat pe 23 Ianuarie 2011 10:07
De la: kudika330098, la data 2011-01-23 08:49:25
De la: kudika330686, la data 2010-11-25 14:39:48Se pare ca cea mai tare metoda contraceptiva acum este Nuvaring, un inel intravaginal care actioneaza asemenea pilulei contraceptive, doar ca are mai putine efecte secundare. Ce parere aveti despre asta?


Are f multe reactii adverse printre care cele mai severe:
Tromboflebita, tromboza venoasa cu sau fara embolie, tromboembolie arteriala, embolie pulmonara, IM, hemoragie cerebrala, tromboza cerebrala, adenom hepatic, hipertensiune, afectiune biliara, tumori benigne hepatice, tromboza mezenterica, tromboza retiniana. Gastrointestinale: icter colestatic, inflamatie, greturi si varsaturi.
Imi sunt indeajuns ,incat sa nu aleg Nuvaring,plus ca nu e o metoda de durata, asigura contraceptia pe o perioada de doar 3 sapt.cu o sapt pauza..necesita un foarte atent calcul al zilei in care trebuie introdus ca eficienta sa fie maxima.
Este mai inovator sa zicem fata de pilula, prin evitarea metabolizarii hormonale la nivelul primului pasaj hepatic.

Trebuie sa te contrazic: protectia este continua, chiar si-n pauza de 7 zile, daca nu intrerupi tratamentul.
ce e asa greu de calculat ziua in care trebuie sa-l scoti sau sa-l introduci?
3 sapt cu o sapt nu mi se pare deloc complicat.
iar reactiile adverse sunt aceleasi ca la pilula, chiar mai putine as spune din moment ce evita primul pasaj hepativ si avand o doza hormonala mai mica.
OanaSun
Postat pe 23 Ianuarie 2011 17:46
De la: marco918, la data 2011-01-23 09:48:40
De la: lover_woman, la data 2010-12-14 18:29:03
De la: rashela, la data 2010-12-14 13:42:53
De la: leo_, la data 2010-12-09 09:26:56
De la: rashela, la data 2010-12-03 14:43:16Chiar nimeni nu a auzit de prezervativ? Sau vi se par scumpe?
Ah, da! Nu-l suporta iubi...


mai, eu ca barbat il propun oricand si nu il suporta femeile.


Ea: prezervativ ai?
EL: nu, dar nu-ti face griji, sunt sanatos tun.
Ea: dar poate ca eu nu sunt.
El: la asta nu m-am gandit.

Ce vreau sa spun este ca-i suficient sa va zica partenerul de sex "sunt cu analizele la zi" (evident fara sa vi le si arate) si hop in pat fara nicio protectie. Cat despre "nu suport" prezervativul, deja e o gluma proasta, dar inca multi o inghit. Asta imi aduce aminte de o poveste. Nu stiu daca a fost o stire in presa la vremea ei sau am auzit-o la cineva. Un el si o ea se intalnesc intr-un hotel luxos, fiecare avand treaba acolo cu afaceri. Fac o noapte de sex nebun. El se trezeste mai tarziu dimineata, tipa nu mai era nicaieri, pararsise hotelul. Doar un biletel pe masa "Am sida." Tipul insurat, cu copii acasa. Desigur sexul fusese fara protectie. Povestea este inainte de 89. Nici nu vreau sa-mi imaginez riscurile care exista dupa 20 de ani de atunci. Ar fi bine sa nu se uite ca vorba "daca nu risti, nu castigi", nu se aplica si in situatia de fata.



asa se intampla cand faci sex cu o necunoscuta si fara protectie, fereasca Dumnezeu de asa ceva in realitate .....








Epidemie de HIV/SIDA in Romania. E o posibila consecinta subterana a crizei economice, nediscutata in plan intern, dar semnalata de presa straina. Jurnalistii de la revista Time au avertizat in septembrie 2010 ca HIV/SIDA poate sa explodeze in Romania din cauza lipsei de bani pentru distribuirea gratuita de seringi si prezervative. Iar toxicomanii folosesc tot mai des o seringa in comun.

In Romania traiesc peste 10.000 de oameni seropozitivi. Adica tot atatea persoane cati locuitori are un oras de marimea Otopeniului. Doar in prima jumatate a anului trecut au fost inregistrate aproape 200 de noi cazuri HIV/SIDA. In plina criza economica si in contextul inchiderii programelor de finantare a preventiei, exista amenintarea ca Romania sa se confrunte cu un val epidemic HIV. Cei mai expusi sunt dependentii de droguri injectabile, prostituatele, clientii lor, persoanele cu viata sexuala dezordonata si condamnatii din puscarii. Ministerul Sanatatii a reactionat imediat si a anuntat ca pregateste un program special. De atunci, liniste.


Mai marco mai, lasa-ne cu statisticile astea.
mai devreme spuneai ca de ce sa ne protejam impotriva unei sarcini, acum vii cu informatiile astea?
Si oricum, cine-i inconstient sa aiba mai multi parteneri si sa nu foloseasca protectie impotriva bts-urilor cred ca trebuie sa-si asume riscurile.
OanaSun
Postat pe 23 Ianuarie 2011 17:50
De la: kudika330098, la data 2011-01-23 09:24:41
De la: anastasia_m, la data 2011-01-23 09:06:13
De la: kudika330098, la data 2011-01-23 09:03:20
De la: Ionyssa, la data 2010-12-05 22:25:26Cea mai sigura metoda contraceptiva e...abstinenta :)
corect!



si cea mai ,,neutilizata''

Tocmai d-aia e si cea mai sigura, nu?

citisem o glumita recent: nici macar abstinenta nu mai e sigura daca e sa ne luam dupa faptele povestite de acum 2000 de ani :D
Ideea e ca nu e normal sa te abtii de la ceva ce vrei sa faci daca nu-ti dauneaza.
OanaSun
Postat pe 23 Ianuarie 2011 17:53
De la: DayC, la data 2010-12-15 14:10:31
De la: kudika330686, la data 2010-12-14 11:21:34Da, e putin cam mult dar este o metoda noua si sincer, daca te gandesti la sanatatea ta, nimic nu e prea scump.


daca te gandesti la sanatatea ta, nu folosesti hormoni. nici macar in cantitati reduse.

scuza-ma, dar daca te gandesti la sanatatea ta nici iaurt cu dioxina nu ai voie sa mananci, nici puiul sau ouale gainii de la hypermarket pentru ca au crescut stresate, nu libere, nici macar cremele pentru ten nu sunt indicate.
Daca analizele frecvente nu arata vreo problema, nu inteleg care-i baiul?
stiai de ex ca glandele noastre pot secreta hormoni in cantitati cu mult sub cele necesare?
si pentru ca te gandesti la sanatatea ta suplimentezi din afara, corect?
OanaSun
Postat pe 23 Ianuarie 2011 17:59
De la: kudika330686, la data 2011-01-23 17:53:19
De la: kudika330098, la data 2011-01-23 09:24:41
De la: anastasia_m, la data 2011-01-23 09:06:13
De la: kudika330098, la data 2011-01-23 09:03:20
De la: Ionyssa, la data 2010-12-05 22:25:26Cea mai sigura metoda contraceptiva e...abstinenta :)
corect!



si cea mai ,,neutilizata''

Tocmai d-aia e si cea mai sigura, nu?

citisem o glumita recent: nici macar abstinenta nu mai e sigura daca e sa ne luam dupa faptele povestite de acum 2000 de ani :D
Ideea e ca nu e normal sa te abtii de la ceva ce vrei sa faci daca nu-ti dauneaza.


hai ca esti simpatica!
Ma amuzam si eu de spusele lonyssei, nu tre sa iei afirmatia mea ad literam!
kudika330098
Postat pe 25 Ianuarie 2011 07:31
De la: kudika330686, la data 2011-01-23 17:46:56
De la: kudika330098, la data 2011-01-23 08:49:25
De la: kudika330686, la data 2010-11-25 14:39:48Se pare ca cea mai tare metoda contraceptiva acum este Nuvaring, un inel intravaginal care actioneaza asemenea pilulei contraceptive, doar ca are mai putine efecte secundare. Ce parere aveti despre asta?


Are f multe reactii adverse printre care cele mai severe:
Tromboflebita, tromboza venoasa cu sau fara embolie, tromboembolie arteriala, embolie pulmonara, IM, hemoragie cerebrala, tromboza cerebrala, adenom hepatic, hipertensiune, afectiune biliara, tumori benigne hepatice, tromboza mezenterica, tromboza retiniana. Gastrointestinale: icter colestatic, inflamatie, greturi si varsaturi.
Imi sunt indeajuns ,incat sa nu aleg Nuvaring,plus ca nu e o metoda de durata, asigura contraceptia pe o perioada de doar 3 sapt.cu o sapt pauza..necesita un foarte atent calcul al zilei in care trebuie introdus ca eficienta sa fie maxima.
Este mai inovator sa zicem fata de pilula, prin evitarea metabolizarii hormonale la nivelul primului pasaj hepatic.

Trebuie sa te contrazic: protectia este continua, chiar si-n pauza de 7 zile, daca nu intrerupi tratamentul.
ce e asa greu de calculat ziua in care trebuie sa-l scoti sau sa-l introduci?
3 sapt cu o sapt nu mi se pare deloc complicat.
iar reactiile adverse sunt aceleasi ca la pilula, chiar mai putine as spune din moment ce evita primul pasaj hepativ si avand o doza hormonala mai mica.


Informeaza-te mai bine...Nuvaring elibereaza constant o cantitate scazuta de hormoni timp de 21 zile!!-desi in prospect te asigura ca protectia se face pe durata a 30 zile, oricum in cele 7 zile eficienta scade considerabil...
Insa eu faceam referire in special la dezavantajul disconfortului produs de mecanismul des de montare...o data la fiecare 3 sapt.(comparativ cu steriletul hormonal).
Este net superior pilulei, insa eu ma raportam steriletului cu eliberare de hormoni ,nu pilulei.
kudika330098
Postat pe 25 Ianuarie 2011 07:33
buna!am si eu o problema....pana acum am luat ac Marvelon21(tin sa precizez ca le luam de 1 an si 8 luni cu pauza la 6 luni,pastile pt ficat la 5 luni) dar nu se mai produc...as vrea sa stiu daca pot sa le inlocuiesc cu karissa(as merge la doctor dar nu sunt in Romania,le primesc din RO)nush ce sa fac...help please
micasirea
Postat pe 25 Ianuarie 2011 11:19
De la: kudika330098, la data 2011-01-25 07:33:10
De la: kudika330686, la data 2011-01-23 17:46:56
De la: kudika330098, la data 2011-01-23 08:49:25
De la: kudika330686, la data 2010-11-25 14:39:48Se pare ca cea mai tare metoda contraceptiva acum este Nuvaring, un inel intravaginal care actioneaza asemenea pilulei contraceptive, doar ca are mai putine efecte secundare. Ce parere aveti despre asta?


Are f multe reactii adverse printre care cele mai severe:
Tromboflebita, tromboza venoasa cu sau fara embolie, tromboembolie arteriala, embolie pulmonara, IM, hemoragie cerebrala, tromboza cerebrala, adenom hepatic, hipertensiune, afectiune biliara, tumori benigne hepatice, tromboza mezenterica, tromboza retiniana. Gastrointestinale: icter colestatic, inflamatie, greturi si varsaturi.
Imi sunt indeajuns ,incat sa nu aleg Nuvaring,plus ca nu e o metoda de durata, asigura contraceptia pe o perioada de doar 3 sapt.cu o sapt pauza..necesita un foarte atent calcul al zilei in care trebuie introdus ca eficienta sa fie maxima.
Este mai inovator sa zicem fata de pilula, prin evitarea metabolizarii hormonale la nivelul primului pasaj hepatic.

Trebuie sa te contrazic: protectia este continua, chiar si-n pauza de 7 zile, daca nu intrerupi tratamentul.
ce e asa greu de calculat ziua in care trebuie sa-l scoti sau sa-l introduci?
3 sapt cu o sapt nu mi se pare deloc complicat.
iar reactiile adverse sunt aceleasi ca la pilula, chiar mai putine as spune din moment ce evita primul pasaj hepativ si avand o doza hormonala mai mica.


Informeaza-te mai bine...Nuvaring elibereaza constant o cantitate scazuta de hormoni timp de 21 zile!!-desi in prospect te asigura ca protectia se face pe durata a 30 zile, oricum in cele 7 zile eficienta scade considerabil...
Insa eu faceam referire in special la dezavantajul disconfortului produs de mecanismul des de montare...o data la fiecare 3 sapt.(comparativ cu steriletul hormonal).
Este net superior pilulei, insa eu ma raportam steriletului cu eliberare de hormoni ,nu pilulei.

sunt informata foarte bine, il folosesc de ceva timp si cred ca stiu tot despre el.
pot sa aflu si ce doza hormonala elibereaza daca vrei :D
pana la urma, si la pilule faci aceeasi pauza, practic intrerupi "medicatia" dar tot esti protejata, exact la fel e si la inel dar din fericire cu mai putini hormoni.
pentru mine da, este superior pilulei tocmai din cauza "montarii", ca nu e zilnica.
la sterilet nu ma gandesc pentru ca n-am avut copii si 2 medici mi-au spus ca din cauza uterului retrovers e posibil sa am dureri si sa nu ma simt bine cu el.
au zis ca nu toate patesc asa dar n-am vrut sa risc.
pana la urma, e vorba si de confortul meu psihic, vreau sa pot controla situatia singura..
fiecare cu ce se simte mai bine nu? asta e cel mai important.
OanaSun
Postat pe 26 Ianuarie 2011 05:15
De la: kudika330098, la data 2011-01-25 07:31:36
De la: kudika330686, la data 2011-01-23 17:53:19
De la: kudika330098, la data 2011-01-23 09:24:41
De la: anastasia_m, la data 2011-01-23 09:06:13
De la: kudika330098, la data 2011-01-23 09:03:20
De la: Ionyssa, la data 2010-12-05 22:25:26Cea mai sigura metoda contraceptiva e...abstinenta :)
corect!



si cea mai ,,neutilizata''

Tocmai d-aia e si cea mai sigura, nu?

citisem o glumita recent: nici macar abstinenta nu mai e sigura daca e sa ne luam dupa faptele povestite de acum 2000 de ani :D
Ideea e ca nu e normal sa te abtii de la ceva ce vrei sa faci daca nu-ti dauneaza.


hai ca esti simpatica!
Ma amuzam si eu de spusele lonyssei, nu tre sa iei afirmatia mea ad literam!

cred ca era mai mult decat evident ca si eu tot o glumita am facut :))
OanaSun
Postat pe 26 Ianuarie 2011 05:15
De la: micasirea, la data 2011-01-25 11:19:58buna!am si eu o problema....pana acum am luat ac Marvelon21(tin sa precizez ca le luam de 1 an si 8 luni cu pauza la 6 luni,pastile pt ficat la 5 luni) dar nu se mai produc...as vrea sa stiu daca pot sa le inlocuiesc cu karissa(as merge la doctor dar nu sunt in Romania,le primesc din RO)nush ce sa fac...help please

cred ca cel mai indicat e sa mergi la un medic si sa consulti forumul doar daca vrei sa afli cum s-au simtit alte fete cu asa ceva..
medici sunt peste tot in lume, nu-ti hartui corpul!
OanaSun
Postat pe 26 Ianuarie 2011 05:18
De la: kudika330686, la data 2011-01-26 05:15:04
De la: kudika330098, la data 2011-01-25 07:33:10
De la: kudika330686, la data 2011-01-23 17:46:56
De la: kudika330098, la data 2011-01-23 08:49:25
De la: kudika330686, la data 2010-11-25 14:39:48Se pare ca cea mai tare metoda contraceptiva acum este Nuvaring, un inel intravaginal care actioneaza asemenea pilulei contraceptive, doar ca are mai putine efecte secundare. Ce parere aveti despre asta?


Are f multe reactii adverse printre care cele mai severe:
Tromboflebita, tromboza venoasa cu sau fara embolie, tromboembolie arteriala, embolie pulmonara, IM, hemoragie cerebrala, tromboza cerebrala, adenom hepatic, hipertensiune, afectiune biliara, tumori benigne hepatice, tromboza mezenterica, tromboza retiniana. Gastrointestinale: icter colestatic, inflamatie, greturi si varsaturi.
Imi sunt indeajuns ,incat sa nu aleg Nuvaring,plus ca nu e o metoda de durata, asigura contraceptia pe o perioada de doar 3 sapt.cu o sapt pauza..necesita un foarte atent calcul al zilei in care trebuie introdus ca eficienta sa fie maxima.
Este mai inovator sa zicem fata de pilula, prin evitarea metabolizarii hormonale la nivelul primului pasaj hepatic.

Trebuie sa te contrazic: protectia este continua, chiar si-n pauza de 7 zile, daca nu intrerupi tratamentul.
ce e asa greu de calculat ziua in care trebuie sa-l scoti sau sa-l introduci?
3 sapt cu o sapt nu mi se pare deloc complicat.
iar reactiile adverse sunt aceleasi ca la pilula, chiar mai putine as spune din moment ce evita primul pasaj hepativ si avand o doza hormonala mai mica.


Informeaza-te mai bine...Nuvaring elibereaza constant o cantitate scazuta de hormoni timp de 21 zile!!-desi in prospect te asigura ca protectia se face pe durata a 30 zile, oricum in cele 7 zile eficienta scade considerabil...
Insa eu faceam referire in special la dezavantajul disconfortului produs de mecanismul des de montare...o data la fiecare 3 sapt.(comparativ cu steriletul hormonal).
Este net superior pilulei, insa eu ma raportam steriletului cu eliberare de hormoni ,nu pilulei.

sunt informata foarte bine, il folosesc de ceva timp si cred ca stiu tot despre el.
pot sa aflu si ce doza hormonala elibereaza daca vrei :D
pana la urma, si la pilule faci aceeasi pauza, practic intrerupi "medicatia" dar tot esti protejata, exact la fel e si la inel dar din fericire cu mai putini hormoni.
pentru mine da, este superior pilulei tocmai din cauza "montarii", ca nu e zilnica.
la sterilet nu ma gandesc pentru ca n-am avut copii si 2 medici mi-au spus ca din cauza uterului retrovers e posibil sa am dureri si sa nu ma simt bine cu el.
au zis ca nu toate patesc asa dar n-am vrut sa risc.
pana la urma, e vorba si de confortul meu psihic, vreau sa pot controla situatia singura..
fiecare cu ce se simte mai bine nu? asta e cel mai important.


Confortul psihic este un factor destul de important si trebuie luat in calcul, desigur.
Dupa cum spuneam cu un post mai sus , pui in balantza avantajele-dezavantajele metodei de contraceptie, si,functie de necesitatile personale, a starii de sanatate ,faci alegerea corecta! Pana la urma vb ta, fiecare cu se simte mai bine!
kudika330098
Postat pe 26 Ianuarie 2011 06:19
Daca as indrazni sa pomenesc de metoda calendarului, juma de forum mi-ar spune ca are ciclu neregulat. Mai sa fie! Consider ca impreuna cu prezervativul face minuni. Evident, ma refer la relatii stabile, mai cu seama cand locuiti impreuna si se presupune ca faceti sex frecvent.
DAR ca sa vezi, nu numai ca, ce brodeala, toate aveti ciclu neregulat, dar habar nu aveti ce inseamna si cum se "foloseste" metoda calendarului. Asta o cred, povestea cu neregularitatea, n-o'nghit.

Repet, in combinatie cu un prapadit de prezervativ (a nu se intelege ieftin si prost) neam de neamul tau nu ramane insarcinata. Ah da, ar mai fi nevoie de ceva. De un barbat lang avoi care va respecta si nu considera ca de nu desfaceti picioarele intr-o noapte, nu-l iubiti si de niscai autorespect. In rest, merge snur.

Mai e cazul sa spun ca nu aveti nicio grija ca ati uitat pastila, ca are reactii adverse sau ca va umpleti de hormoni?
rashela
Postat pe 26 Ianuarie 2011 08:39
De la: rashela, la data 2011-01-26 08:39:49Daca as indrazni sa pomenesc de metoda calendarului, juma de forum mi-ar spune ca are ciclu neregulat. Mai sa fie! Consider ca impreuna cu prezervativul face minuni. Evident, ma refer la relatii stabile, mai cu seama cand locuiti impreuna si se presupune ca faceti sex frecvent.
DAR ca sa vezi, nu numai ca, ce brodeala, toate aveti ciclu neregulat, dar habar nu aveti ce inseamna si cum se "foloseste" metoda calendarului. Asta o cred, povestea cu neregularitatea, n-o'nghit.

Repet, in combinatie cu un prapadit de prezervativ (a nu se intelege ieftin si prost) neam de neamul tau nu ramane insarcinata. Ah da, ar mai fi nevoie de ceva. De un barbat lang avoi care va respecta si nu considera ca de nu desfaceti picioarele intr-o noapte, nu-l iubiti si de niscai autorespect. In rest, merge snur.

Mai e cazul sa spun ca nu aveti nicio grija ca ati uitat pastila, ca are reactii adverse sau ca va umpleti de hormoni?


wow , pe cine esti asa pornita madam?relax...fiecare face ce doreste cu propriul corp!
kudika330098
Postat pe 26 Ianuarie 2011 08:52
De la: kudika330098, la data 2011-01-26 08:52:46
De la: rashela, la data 2011-01-26 08:39:49Daca as indrazni sa pomenesc de metoda calendarului, juma de forum mi-ar spune ca are ciclu neregulat. Mai sa fie! Consider ca impreuna cu prezervativul face minuni. Evident, ma refer la relatii stabile, mai cu seama cand locuiti impreuna si se presupune ca faceti sex frecvent.
DAR ca sa vezi, nu numai ca, ce brodeala, toate aveti ciclu neregulat, dar habar nu aveti ce inseamna si cum se "foloseste" metoda calendarului. Asta o cred, povestea cu neregularitatea, n-o'nghit.

Repet, in combinatie cu un prapadit de prezervativ (a nu se intelege ieftin si prost) neam de neamul tau nu ramane insarcinata. Ah da, ar mai fi nevoie de ceva. De un barbat lang avoi care va respecta si nu considera ca de nu desfaceti picioarele intr-o noapte, nu-l iubiti si de niscai autorespect. In rest, merge snur.

Mai e cazul sa spun ca nu aveti nicio grija ca ati uitat pastila, ca are reactii adverse sau ca va umpleti de hormoni?


wow , pe cine esti asa pornita madam?relax...fiecare face ce doreste cu propriul corp!


Ti se pare ca am OBLIGAT pe cineva sa foloseasca altceva decat isi doreste, madam?
Btw, ai gija cum te adresezi unei persoane, ti se va adresa aidoma.
rashela
Postat pe 26 Ianuarie 2011 09:17
De la: rashela, la data 2011-01-26 09:17:21
De la: kudika330098, la data 2011-01-26 08:52:46
De la: rashela, la data 2011-01-26 08:39:49Daca as indrazni sa pomenesc de metoda calendarului, juma de forum mi-ar spune ca are ciclu neregulat. Mai sa fie! Consider ca impreuna cu prezervativul face minuni. Evident, ma refer la relatii stabile, mai cu seama cand locuiti impreuna si se presupune ca faceti sex frecvent.
DAR ca sa vezi, nu numai ca, ce brodeala, toate aveti ciclu neregulat, dar habar nu aveti ce inseamna si cum se "foloseste" metoda calendarului. Asta o cred, povestea cu neregularitatea, n-o'nghit.

Repet, in combinatie cu un prapadit de prezervativ (a nu se intelege ieftin si prost) neam de neamul tau nu ramane insarcinata. Ah da, ar mai fi nevoie de ceva. De un barbat lang avoi care va respecta si nu considera ca de nu desfaceti picioarele intr-o noapte, nu-l iubiti si de niscai autorespect. In rest, merge snur.

Mai e cazul sa spun ca nu aveti nicio grija ca ati uitat pastila, ca are reactii adverse sau ca va umpleti de hormoni?


wow , pe cine esti asa pornita madam?relax...fiecare face ce doreste cu propriul corp!


Ti se pare ca am OBLIGAT pe cineva sa foloseasca altceva decat isi doreste, madam?
Btw, ai gija cum te adresezi unei persoane, ti se va adresa aidoma.


Da, utlima ta postare era o intrebare, ceea ce mi se pare inadecvat pe un topic unde se dicuta o anumita tematica.Se vorbea strict de o metoda contraceptiva pe baza de hormoni, nu era nevoie de explicatiile matale, de alte metode stiu cu totzii, doar nu sunt cazuti din pom, asa ca nu impune cuiva ce anume metoda sa foloseasca! Asta tine de alegerea fiecaruia! Interventia matale e total neavenita ,parerea mea. Daca ai de postat ceva on topic ok,de critici suntem satui si sfaturi si idei necalificate.App esti medic sa iei la intrebari pe cineva de ce se indoapa cu hormoni?...lasa intrebarile astea in seama unor specialisti..madam!
kudika330098
Postat pe 26 Ianuarie 2011 09:34
Whatever!
E atat de penibila interventia ta, incat renunt sa continui un dialog cu tine.






rashela
Postat pe 26 Ianuarie 2011 09:40
De la: rashela, la data 2011-01-26 08:39:49Daca as indrazni sa pomenesc de metoda calendarului, juma de forum mi-ar spune ca are ciclu neregulat. Mai sa fie! Consider ca impreuna cu prezervativul face minuni. Evident, ma refer la relatii stabile, mai cu seama cand locuiti impreuna si se presupune ca faceti sex frecvent.
DAR ca sa vezi, nu numai ca, ce brodeala, toate aveti ciclu neregulat, dar habar nu aveti ce inseamna si cum se "foloseste" metoda calendarului. Asta o cred, povestea cu neregularitatea, n-o'nghit.

Repet, in combinatie cu un prapadit de prezervativ (a nu se intelege ieftin si prost) neam de neamul tau nu ramane insarcinata. Ah da, ar mai fi nevoie de ceva. De un barbat lang avoi care va respecta si nu considera ca de nu desfaceti picioarele intr-o noapte, nu-l iubiti si de niscai autorespect. In rest, merge snur.

Mai e cazul sa spun ca nu aveti nicio grija ca ati uitat pastila, ca are reactii adverse sau ca va umpleti de hormoni?



adica facem sex numai in perioada sigura conform metodei calendarului si evident numai cu prezervativ?am inteles bine?
ironia
Postat pe 26 Ianuarie 2011 10:01
De la: rashela, la data 2011-01-26 08:39:49Daca as indrazni sa pomenesc de metoda calendarului, juma de forum mi-ar spune ca are ciclu neregulat. Mai sa fie! Consider ca impreuna cu prezervativul face minuni. Evident, ma refer la relatii stabile, mai cu seama cand locuiti impreuna si se presupune ca faceti sex frecvent.
DAR ca sa vezi, nu numai ca, ce brodeala, toate aveti ciclu neregulat, dar habar nu aveti ce inseamna si cum se "foloseste" metoda calendarului. Asta o cred, povestea cu neregularitatea, n-o'nghit.

Repet, in combinatie cu un prapadit de prezervativ (a nu se intelege ieftin si prost) neam de neamul tau nu ramane insarcinata. Ah da, ar mai fi nevoie de ceva. De un barbat lang avoi care va respecta si nu considera ca de nu desfaceti picioarele intr-o noapte, nu-l iubiti si de niscai autorespect. In rest, merge snur.

Mai e cazul sa spun ca nu aveti nicio grija ca ati uitat pastila, ca are reactii adverse sau ca va umpleti de hormoni?



app, mama lui Celine Dion folosea metoda calendarului - dupa ce lansase vre-o 5-6 puradei pe orbita... Celine a fost o eroare de calcul pastilele sint o porcarie.. dar pe de alta parte ca mascul please please please nu mai legati respectul cu abstinenta, rooog daca sinteti in cuplu si e gata cu copiii, nu vad de ce dumnealui nu si-ar taia alimentarea ca dureaza 30 de minute interventia
Histria
Postat pe 26 Ianuarie 2011 16:34
De la: kudika330686, la data 2011-01-23 17:59:10
De la: DayC, la data 2010-12-15 14:10:31
De la: kudika330686, la data 2010-12-14 11:21:34Da, e putin cam mult dar este o metoda noua si sincer, daca te gandesti la sanatatea ta, nimic nu e prea scump.


daca te gandesti la sanatatea ta, nu folosesti hormoni. nici macar in cantitati reduse.

scuza-ma, dar daca te gandesti la sanatatea ta nici iaurt cu dioxina nu ai voie sa mananci, nici puiul sau ouale gainii de la hypermarket pentru ca au crescut stresate, nu libere, nici macar cremele pentru ten nu sunt indicate.
Daca analizele frecvente nu arata vreo problema, nu inteleg care-i baiul?
stiai de ex ca glandele noastre pot secreta hormoni in cantitati cu mult sub cele necesare?
si pentru ca te gandesti la sanatatea ta suplimentezi din afara, corect?


pot. dar in cat la suta din cazuri, 5%? restul la care secreta normal, ce sa faca? sa supraalimenteze?
marea majoritate a femeilor nu au nevoie de hormoni suplimentari si nu stiu daca faptul ca si asa manaca nesanatos e un argument sa se suprahormonizeze :-p sau cel putin nu cand au alternativa.

daca vorbim de cele care au nevoie de hormoni ptr alte motive decat contraceptia, da, dar asta e un caz particular si sunt foarte putine.
DayC
Postat pe 26 Ianuarie 2011 17:01
De la: rashela, la data 2011-01-26 09:40:11 Whatever!
E atat de penibila interventia ta, incat renunt sa continui un dialog cu tine.







Nu mai putin penibila decat Interventia ta,
kudika330098
Postat pe 26 Ianuarie 2011 22:46
De la: ironia, la data 2011-01-26 10:01:02
De la: rashela, la data 2011-01-26 08:39:49Daca as indrazni sa pomenesc de metoda calendarului, juma de forum mi-ar spune ca are ciclu neregulat. Mai sa fie! Consider ca impreuna cu prezervativul face minuni. Evident, ma refer la relatii stabile, mai cu seama cand locuiti impreuna si se presupune ca faceti sex frecvent.
DAR ca sa vezi, nu numai ca, ce brodeala, toate aveti ciclu neregulat, dar habar nu aveti ce inseamna si cum se "foloseste" metoda calendarului. Asta o cred, povestea cu neregularitatea, n-o'nghit.

Repet, in combinatie cu un prapadit de prezervativ (a nu se intelege ieftin si prost) neam de neamul tau nu ramane insarcinata. Ah da, ar mai fi nevoie de ceva. De un barbat lang avoi care va respecta si nu considera ca de nu desfaceti picioarele intr-o noapte, nu-l iubiti si de niscai autorespect. In rest, merge snur.

Mai e cazul sa spun ca nu aveti nicio grija ca ati uitat pastila, ca are reactii adverse sau ca va umpleti de hormoni?



adica facem sex numai in perioada sigura conform metodei calendarului si evident numai cu prezervativ?am inteles bine?


Metoda calendarului e pt. femeile documentate)
ca un exemplu......perioada menstruatiei ar fi una in care unele femei nu fac dragoste, sex....cum vrei sa-i zici:).....perioada ovulatiei( cant folosesti prezervativ) e 1-4-5 zile:).....restul e fara, adica la liber. ( pentru astfel de calcule, femeia trebuie sa-si cunoasca propriul corp) Insa evident, pentru asta trebuie si un barbat care stie ce si cum.....si e pe acelasi calapod, sa zic asa, cu femeia de langa el.
stem_29
Postat pe 26 Ianuarie 2011 23:34
De la: kudika330098, la data 2011-01-23 08:54:31
Dezavantaje: riscul infectiei intrauterine contactate odata cu inserarea steriletului,sau a unei infectii vaginale contactate dupa inserare ,care poate duce la infertilitate, motiv pentru care steriletul este indicat in general femeilor care au copii si contraindicat nuliparelor.

Ahaaaa, acum pricep si eu
Si pricep si de ce exista aceasta (ne)recomandare in Romania. Pentru ca infectia netratata este cea care poate duce la infertilitate (nu si daca se trateaza, mai ales imediat). Si intr-o tara in care mersul la medic e bau-bau e normal sa se spuna asa ceva.
Pe aici nu stiu astia cum sa tina lumea acasa, caci se duce lumea la medic pentru toate nimicurile.

Ca o completare: riscul de infectii este mai mare imediat dupa inserare, caci este un corp strain in organism, si scade considerabil pana la nul dupa 6-8 saptamani. De aceea, aici cel putin, in aceasta perioada o femeie care vrea sa vada medicul din cauza steriletului este tratat drept caz de urgenta.
kudika_pudika
Postat pe 26 Ianuarie 2011 23:57
De la: rashela, la data 2011-01-26 08:39:49Daca as indrazni sa pomenesc de metoda calendarului, juma de forum mi-ar spune ca are ciclu neregulat. Mai sa fie! Consider ca impreuna cu prezervativul face minuni. Evident, ma refer la relatii stabile, mai cu seama cand locuiti impreuna si se presupune ca faceti sex frecvent.
DAR ca sa vezi, nu numai ca, ce brodeala, toate aveti ciclu neregulat, dar habar nu aveti ce inseamna si cum se "foloseste" metoda calendarului. Asta o cred, povestea cu neregularitatea, n-o'nghit.

Repet, in combinatie cu un prapadit de prezervativ (a nu se intelege ieftin si prost) neam de neamul tau nu ramane insarcinata. Ah da, ar mai fi nevoie de ceva. De un barbat lang avoi care va respecta si nu considera ca de nu desfaceti picioarele intr-o noapte, nu-l iubiti si de niscai autorespect. In rest, merge snur.

Mai e cazul sa spun ca nu aveti nicio grija ca ati uitat pastila, ca are reactii adverse sau ca va umpleti de hormoni?

Credeam ca metoda calendarului e mai eficienta la femeile mai mature... la cele tinere, cand inca le joaca hormonii feste e cam nesigura... eficienta este in jur de 80% ceea ce mi se pare cam mica (comparativ cu prezervativul sau alta metoda contraceptiva pe baza hormonala); sunt surse care dau o eficienta si mai mica de atat. Eu nu m-as risca...

Metoda calendarului mi se pare mai buna de folosit atunci cand VREI sa ramai insarcinata.
kudika_pudika
Postat pe 27 Ianuarie 2011 00:07
De la: hystria1, la data 2011-01-26 16:34:23
De la: rashela, la data 2011-01-26 08:39:49Daca as indrazni sa pomenesc de metoda calendarului, juma de forum mi-ar spune ca are ciclu neregulat. Mai sa fie! Consider ca impreuna cu prezervativul face minuni. Evident, ma refer la relatii stabile, mai cu seama cand locuiti impreuna si se presupune ca faceti sex frecvent.
DAR ca sa vezi, nu numai ca, ce brodeala, toate aveti ciclu neregulat, dar habar nu aveti ce inseamna si cum se "foloseste" metoda calendarului. Asta o cred, povestea cu neregularitatea, n-o'nghit.

Repet, in combinatie cu un prapadit de prezervativ (a nu se intelege ieftin si prost) neam de neamul tau nu ramane insarcinata. Ah da, ar mai fi nevoie de ceva. De un barbat lang avoi care va respecta si nu considera ca de nu desfaceti picioarele intr-o noapte, nu-l iubiti si de niscai autorespect. In rest, merge snur.

Mai e cazul sa spun ca nu aveti nicio grija ca ati uitat pastila, ca are reactii adverse sau ca va umpleti de hormoni?



app, mama lui Celine Dion folosea metoda calendarului - dupa ce lansase vre-o 5-6 puradei pe orbita... Celine a fost o eroare de calcul pastilele sint o porcarie.. dar pe de alta parte ca mascul please please please nu mai legati respectul cu abstinenta, rooog daca sinteti in cuplu si e gata cu copiii, nu vad de ce dumnealui nu si-ar taia alimentarea ca dureaza 30 de minute interventia








... unu ... ti-ai dat un raspuns important singur ... ''erorile'' sint bune ... celebra celine dion nu s-ar fi nascut nicodata ... si nici mama ei nu ar fi devenit bogata ...

... doi ... decit sa ''sfatuiesti'' pe altii cum si ce simpla e operatia de taiere a ''alimentarii nu ar fi mai bine sa ne spui tu, dupa, cum te simti ca ... EUNUC ...



... probabil dintre toate imbecilitatile din romania cea mai evidenta este aceea de a vorbi aiurea si sfatui pe altii ...
marco918
Postat pe 27 Ianuarie 2011 00:29
De la: kudika_pudika, la data 2011-01-27 00:07:21
De la: rashela, la data 2011-01-26 08:39:49Daca as indrazni sa pomenesc de metoda calendarului, juma de forum mi-ar spune ca are ciclu neregulat. Mai sa fie! Consider ca impreuna cu prezervativul face minuni. Evident, ma refer la relatii stabile, mai cu seama cand locuiti impreuna si se presupune ca faceti sex frecvent.
DAR ca sa vezi, nu numai ca, ce brodeala, toate aveti ciclu neregulat, dar habar nu aveti ce inseamna si cum se "foloseste" metoda calendarului. Asta o cred, povestea cu neregularitatea, n-o'nghit.

Repet, in combinatie cu un prapadit de prezervativ (a nu se intelege ieftin si prost) neam de neamul tau nu ramane insarcinata. Ah da, ar mai fi nevoie de ceva. De un barbat lang avoi care va respecta si nu considera ca de nu desfaceti picioarele intr-o noapte, nu-l iubiti si de niscai autorespect. In rest, merge snur.

Mai e cazul sa spun ca nu aveti nicio grija ca ati uitat pastila, ca are reactii adverse sau ca va umpleti de hormoni?

Credeam ca metoda calendarului e mai eficienta la femeile mai mature... la cele tinere, cand inca le joaca hormonii feste e cam nesigura... eficienta este in jur de 80% ceea ce mi se pare cam mica (comparativ cu prezervativul sau alta metoda contraceptiva pe baza hormonala); sunt surse care dau o eficienta si mai mica de atat. Eu nu m-as risca...

Metoda calendarului mi se pare mai buna de folosit atunci cand VREI sa ramai insarcinata.


Aceea e metoda termometru:)......sunt femei care au doar ore, nu zile, ovulatia....de aceea nu raman insarcinate:)
stem_29
Postat pe 27 Ianuarie 2011 01:44
Pai si daca folosesti metoda calendarului, care prin definitie iti spune care-s perioadele cele mai fertile (ovulatia), sa-ti dai seama cand e cea mai propice perioada sa faci sex pentru a ramane insarcinata, ce are?
kudika_pudika
Postat pe 27 Ianuarie 2011 12:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Spalaturi vaginale. 3 De la: kudika_968547 29 Ianuarie 2016 16:15
Olimpiq Stemxcell 3 De la: kudika226898 1 Ianuarie 2011 02:36
buna fetelor 3 De la: ilumax_76 20 Ianuarie 2012 19:33
adoptie 3 De la: candygirl 6 Martie 2010 11:18
Nu am avut niciodata orgasm 76 De la: FiFericita 30 Noiembrie 2009 17:51