Setari Cookie-uri

Jurnalul unei tradari... by infaptuitoarea in cauza

Aveam o nelamurire, din primul tau post, dar am uitat sa te intreb.
Spui :" Pe termen mediu sau scurt, totul sta in M". De ce pe termen mediu sau scurt? Sau..ce intelegi prin asta? (ma refer strict la delimitarea temporala)
Faraidentitate
Postat pe 4 Decembrie 2010 00:48
Am spus undeva ca o persoana care iubeste intr-o prima faza se enerveaza, infurie...etc. O reactie umana.
Dar apoi intervine pardalnica asta de "iubire" (care, spuneau niste cercetatori..cred ...intotdeauna invinge)daca exista cu adevarat si te intorci la persoana respectiva spunandu-i, aratandu-i ca de fapt... nimic altceva nu conteaza.
Acest interval de frustrare (mica victorie a orgoliului asupra inimii) nu poate dura mult.
Trebuie totusi sa fac o precizare : eu nu sunt M.
alegro6543
Postat pe 4 Decembrie 2010 09:45
De la: Faraidentitate, la data 2010-12-03 19:59:39
De la: pickard, la data 2010-12-03 16:33:54 poate va mira pe cei care ma cunosc si stiu ca nu-mi bat capul cu postari prea lungi dar , culmea , chiar am citit cu atentie
parerea mea este ca fata fara identitate nu e asa de vinovata avand in vedere si varsta si faptul ca e libera sa faca ce vrea si sa scrie ce vrea prietenelor. mai grav este ca individul ale carui sosete le poarta ca o fraiera i-a violat corespondentza si i-a mai spus si celuilalt agarici . imi inchipui ce poate spune o fata de 25 de ani prietenei prostii copilaresti dar M ce face?! o da afara din casa in suturi domne! ...nu mai continui divagatia dar e clar ca e o lectie de viata prin care am trecut toti la varsta aceea..
ceea ce nu inteleg in acest caz si in altele cunoscute de mine este cramponarea asta fatza de niste papagali care nu prea merita dupa parerea mea


:)
Sper ca iti poti da seama ca in momentul asta nu am aceleasi sosete ca in timpul primei postari. Astea imi apartin in totalitate.
Revenind, observ ca am avut teribil de multa dreptate cand am spus ca am relatat mult prea subiectiv totul.
Lasand la o parte faptul ca nu imi dau seama cum a avut atata lume rabdare sa citeasca polologhia (nu m-am priceput niciodata sa redau esentialul in cuvinte putine), sunt surprinsa cat de mult imi este diminuata vina.
Nu era vorba doar de niste discutii, intr-adevar prostest,i cu prietena mea, in care vorbeam de parca incercam sa demonstrez cuiva cat de grozava sunt eu si cat de fraieri ei. Mentionasem ca mai erau si alte lucuri. De exemplu,webchat cu aruncat de haine, cu A., cam pe unde se incadreaza la fapte de inselaciune? In timp ce M era la birou, am gasit solutia perfecta de alungare a plictiselii, nu?
Si in tot acest timp, eu m-am purtat impecabil cu M, atunci cand eram cu el. Numai lapte si miere. Si nu m-am prefacut, asta e ceea ce mi-a inspirat. Dar ideea e ca si datorita acestui fapt, socul a fost..total, pentru el. Nu a avut nicio pregatire. Ca sa nu mai spun ca a vedea direct in fata ochilor toate chestiile alea mentionate mai sus parca e altfel decat sa afle pur si simplu, din vorbe, ca mi-am mai pastrat o perioada fosta relatie, in paralel.
Comparand cele doua realitati, cea pe care o cunostea el si cea pe care a aflat-o ulterior, si neintelegand cum au putut coexista, m-a numit "cinica si cu o atitudine bolnava in ceea ce priveste relatiile". Cam drastic, au spus unii. Oare?!
A, si nu m-a dat afara in suturi. Mi-a cerut sa plec.Nu a fost pentru nici o secunda necivilizat.Pai ce mai voiai, sa mai doarma si cu mine in pat, dupa aceea?
Cat despre cramponare.. ce sa mai zicem. Au trecut doar cateva zile de la aceste evenimente. Ce-o mai fi..om vedea.


am inteles eu tot dar stilul meu nu este unul prea serios si prea afectat
de aceea am bagat si faza cu suturile in fund!
pickard
Postat pe 4 Decembrie 2010 09:52
De la: alegro6543, la data 2010-12-04 09:45:17Am spus undeva ca o persoana care iubeste intr-o prima faza se enerveaza, infurie...etc. O reactie umana.
Dar apoi intervine pardalnica asta de "iubire" (care, spuneau niste cercetatori..cred ...intotdeauna invinge)daca exista cu adevarat si te intorci la persoana respectiva spunandu-i, aratandu-i ca de fapt... nimic altceva nu conteaza.
Acest interval de frustrare (mica victorie a orgoliului asupra inimii) nu poate dura mult.
Trebuie totusi sa fac o precizare : eu nu sunt M.


Pe cuvant ca eu incepusem sa ma gandesc ca ai putea fi, prea discutati filozofic intre voi.
pinguina
Postat pe 4 Decembrie 2010 10:42
De la: pinguina, la data 2010-12-04 10:42:17
De la: alegro6543, la data 2010-12-04 09:45:17Am spus undeva ca o persoana care iubeste intr-o prima faza se enerveaza, infurie...etc. O reactie umana.
Dar apoi intervine pardalnica asta de "iubire" (care, spuneau niste cercetatori..cred ...intotdeauna invinge)daca exista cu adevarat si te intorci la persoana respectiva spunandu-i, aratandu-i ca de fapt... nimic altceva nu conteaza.
Acest interval de frustrare (mica victorie a orgoliului asupra inimii) nu poate dura mult.
Trebuie totusi sa fac o precizare : eu nu sunt M.


Pe cuvant ca eu incepusem sa ma gandesc ca ai putea fi, prea discutati filozofic intre voi.


pei cu un creier de pinguina ce te-ai fi putut gandi?
pickard
Postat pe 4 Decembrie 2010 10:45
Despre povestea din topic...ce sa zic?!? Daca ma intrebi pe mine de fapt pe A l-ai inselat cu M ... cel putin teoretic...pentru ca tu cu el erai de un an si ceva - nu conteaza cum era sustinuta relatia - si apoi a aparut M.
E si de aici s-a complicat povestea... nu pot sa spun ca am trecut chiar prin asta ...dar asemanator, si eu cred ca m-am regasit, la un momendat in viata, in gandirea ta (desi puteam sa jur ca esti un pic mai mare...imi place cum scrii si mi se pare ca esti o persoana foarte matura).
Probabil ca M te iubeste si nu neaparat ca nu avea incredere in tine si de aia ti-a citit arhiva (acum sa fim seriosi majoritatea persoanelor si-ar baga nasul daca ar gasi mess deschis)...de aia s-a si atacat...si enervat...tu ai fost o persoana pe care a iubit-o, si-a pus sentimentele pe tava, a dat ce a avut mai bun, si-a petrecut timpul cu tine, si probabil si-a pus si sperantele...si normal ca a fost dezamagit...s-a enervat...a urlat...te-a dat afara...si nu a inteles nimic din ce s-a petrecut intre voi...
Eu nu pot sa te condamn pentru ce ai facut absolut deloc (ti-am zis intr-un fel sau altul am fost pe acolo) si iti inteleg foarte bine gandurile, trairile....DAR ii inteleg si atitudinea lui...am stat si m-am gandit si cred ca as fi facut la fel...nu stiu...nu am fost acolo...si nici nu mi doresc...dar acum daca ma intrebi as face ce a facut el...
AAA foarteeeee important este ca ei sunt foarte orgoliosi...poate asta cantareste cel mai mult...
Eu sper sa realizati ca puteti sa treceti impreuna peste asta...si sa va impacati si sa va iubiti...
Bafta si sa ne dai vesti bune!
pinguina
Postat pe 4 Decembrie 2010 11:52
De la: pickard, la data 2010-12-04 10:45:36
De la: pinguina, la data 2010-12-04 10:42:17
De la: alegro6543, la data 2010-12-04 09:45:17Am spus undeva ca o persoana care iubeste intr-o prima faza se enerveaza, infurie...etc. O reactie umana.
Dar apoi intervine pardalnica asta de "iubire" (care, spuneau niste cercetatori..cred ...intotdeauna invinge)daca exista cu adevarat si te intorci la persoana respectiva spunandu-i, aratandu-i ca de fapt... nimic altceva nu conteaza.
Acest interval de frustrare (mica victorie a orgoliului asupra inimii) nu poate dura mult.
Trebuie totusi sa fac o precizare : eu nu sunt M.


Pe cuvant ca eu incepusem sa ma gandesc ca ai putea fi, prea discutati filozofic intre voi.


pei cu un creier de pinguina ce te-ai fi putut gandi?


hai mah nu fi rau...era frumos sa se regaseasca aici si sa se impace
pinguina
Postat pe 4 Decembrie 2010 11:53
dragostea asta!
roz5blue6lila7
Postat pe 4 Decembrie 2010 11:54
De la: pinguina, la data 2010-12-04 11:53:19
De la: pickard, la data 2010-12-04 10:45:36
De la: pinguina, la data 2010-12-04 10:42:17
De la: alegro6543, la data 2010-12-04 09:45:17Am spus undeva ca o persoana care iubeste intr-o prima faza se enerveaza, infurie...etc. O reactie umana.
Dar apoi intervine pardalnica asta de "iubire" (care, spuneau niste cercetatori..cred ...intotdeauna invinge)daca exista cu adevarat si te intorci la persoana respectiva spunandu-i, aratandu-i ca de fapt... nimic altceva nu conteaza.
Acest interval de frustrare (mica victorie a orgoliului asupra inimii) nu poate dura mult.
Trebuie totusi sa fac o precizare : eu nu sunt M.


Pe cuvant ca eu incepusem sa ma gandesc ca ai putea fi, prea discutati filozofic intre voi.


pei cu un creier de pinguina ce te-ai fi putut gandi?


hai mah nu fi rau...era frumos sa se regaseasca aici si sa se impace


wow! ce frumos ar fi fost sa fim martorii unei impacari!

baga-ti mintile in cap pinguino! ca nu suntem la mircea radu bre!
pickard
Postat pe 4 Decembrie 2010 12:00
De la: roz5blue6lila7, la data 2010-12-04 11:54:49dragostea asta!

pickard
Postat pe 4 Decembrie 2010 12:01
De la: alegro6543, la data 2010-12-04 09:45:17Am spus undeva ca o persoana care iubeste intr-o prima faza se enerveaza, infurie...etc. O reactie umana.
Dar apoi intervine pardalnica asta de "iubire" (care, spuneau niste cercetatori..cred ...intotdeauna invinge)daca exista cu adevarat si te intorci la persoana respectiva spunandu-i, aratandu-i ca de fapt... nimic altceva nu conteaza.
Acest interval de frustrare (mica victorie a orgoliului asupra inimii) nu poate dura mult.
Trebuie totusi sa fac o precizare : eu nu sunt M.


Gandindu-ma putin, mi-am dat seama ca ai dreptate complet.
Stiu un baiat (baiat, nu fata), absolut inteligent, care de 5 ani iubeste aceeasi femeie, fara ca ea sa fi fost impreuna cu el cu adevarat vreodata,( doar o tentativa esuata , prin al 4-lea an, pentru simplul fapt ca sunt prieteni buni, ea il stia cat o iubeste si a incercat sa dea o sansa. N-a mers, normal).. El inca o iubeste si in zilele noastre si nu se stie pana cand.. si ar fi acolo oricand, pentru orice. (desi mai intrerupe legatura cu ea pe perioade mai lungi sau mai scurte, de obicei cand ea e intr-o alta relatie.. dar revine mereu.)
Niciodata nu am reusit sa inteleg cum e posibil. Poate asta o fi iubire adevarata.. dar din pacate neimpartasita.
Faraidentitate
Postat pe 4 Decembrie 2010 15:30
De la: pickard, la data 2010-12-04 09:52:31
am inteles eu tot dar stilul meu nu este unul prea serios si prea afectat
de aceea am bagat si faza cu suturile in fund!


Eh, nici stilul meu obisnuit nu e chiar asa gri inchis. Dar in circumstantele actuale, probabil ca ma iau prea in serios.
Faraidentitate
Postat pe 4 Decembrie 2010 15:34
De la: Faraidentitate, la data 2010-12-04 15:34:21
De la: pickard, la data 2010-12-04 09:52:31
am inteles eu tot dar stilul meu nu este unul prea serios si prea afectat
de aceea am bagat si faza cu suturile in fund!


Eh, nici stilul meu obisnuit nu e chiar asa gri inchis. Dar in circumstantele actuale, probabil ca ma iau prea in serios.


Ca sa ma mai amuz, asta imi aminteste ca la un interviu, un tip imi zice: "Hai, lasa vorbitul asta din carti care iti spun cum sa te prezinti la interviuri. Fii tu insati!"
La care eu.. *straight face*. Nu aveam un alter-ego la mine. Si nu citisem in viata mea asa ceva! :)) Normal, nu m-a crezut.
Faraidentitate
Postat pe 4 Decembrie 2010 16:11
De la: pinguina, la data 2010-12-04 11:52:15Despre povestea din topic...ce sa zic?!? Daca ma intrebi pe mine de fapt pe A l-ai inselat cu M ... cel putin teoretic...pentru ca tu cu el erai de un an si ceva - nu conteaza cum era sustinuta relatia - si apoi a aparut M.
E si de aici s-a complicat povestea... nu pot sa spun ca am trecut chiar prin asta ...dar asemanator, si eu cred ca m-am regasit, la un momendat in viata, in gandirea ta (desi puteam sa jur ca esti un pic mai mare...imi place cum scrii si mi se pare ca esti o persoana foarte matura).
Probabil ca M te iubeste si nu neaparat ca nu avea incredere in tine si de aia ti-a citit arhiva (acum sa fim seriosi majoritatea persoanelor si-ar baga nasul daca ar gasi mess deschis)...de aia s-a si atacat...si enervat...tu ai fost o persoana pe care a iubit-o, si-a pus sentimentele pe tava, a dat ce a avut mai bun, si-a petrecut timpul cu tine, si probabil si-a pus si sperantele...si normal ca a fost dezamagit...s-a enervat...a urlat...te-a dat afara...si nu a inteles nimic din ce s-a petrecut intre voi...
Eu nu pot sa te condamn pentru ce ai facut absolut deloc (ti-am zis intr-un fel sau altul am fost pe acolo) si iti inteleg foarte bine gandurile, trairile....DAR ii inteleg si atitudinea lui...am stat si m-am gandit si cred ca as fi facut la fel...nu stiu...nu am fost acolo...si nici nu mi doresc...dar acum daca ma intrebi as face ce a facut el...
AAA foarteeeee important este ca ei sunt foarte orgoliosi...poate asta cantareste cel mai mult...
Eu sper sa realizati ca puteti sa treceti impreuna peste asta...si sa va impacati si sa va iubiti...
Bafta si sa ne dai vesti bune!


Motivul pentru care nu mentionez mai nimic despre A este acela ca, din toata povestea asta, el s-a ales doar cu un ogoliu ciufulit. Si cam atat. Oricum relatia cu el se oprise de vreo luna.. si se subrezise emotional de destul de multa vreme.
Bine, mai este si celalalt motiv, ca toate gandurile mele sunt la M. Dar ma rog, chiar si primul e suficient de bun.
Faraidentitate
Postat pe 4 Decembrie 2010 16:27
De la: Faraidentitate, la data 2010-12-04 15:34:21
De la: pickard, la data 2010-12-04 09:52:31
am inteles eu tot dar stilul meu nu este unul prea serios si prea afectat
de aceea am bagat si faza cu suturile in fund!


Eh, nici stilul meu obisnuit nu e chiar asa gri inchis. Dar in circumstantele actuale, probabil ca ma iau prea in serios.

din cauza ploii! fi mai optimista si stai dreapta
pickard
Postat pe 4 Decembrie 2010 19:39
De la: pickard, la data 2010-12-04 12:00:31
De la: pinguina, la data 2010-12-04 11:53:19
De la: pickard, la data 2010-12-04 10:45:36
De la: pinguina, la data 2010-12-04 10:42:17
De la: alegro6543, la data 2010-12-04 09:45:17Am spus undeva ca o persoana care iubeste intr-o prima faza se enerveaza, infurie...etc. O reactie umana.
Dar apoi intervine pardalnica asta de "iubire" (care, spuneau niste cercetatori..cred ...intotdeauna invinge)daca exista cu adevarat si te intorci la persoana respectiva spunandu-i, aratandu-i ca de fapt... nimic altceva nu conteaza.
Acest interval de frustrare (mica victorie a orgoliului asupra inimii) nu poate dura mult.
Trebuie totusi sa fac o precizare : eu nu sunt M.


Pe cuvant ca eu incepusem sa ma gandesc ca ai putea fi, prea discutati filozofic intre voi.


pei cu un creier de pinguina ce te-ai fi putut gandi?


hai mah nu fi rau...era frumos sa se regaseasca aici si sa se impace




wow! ce frumos ar fi fost sa fim martorii unei impacari!

baga-ti mintile in cap pinguino! ca nu suntem la mircea radu bre!



eee!!! speranta moare ultima si sunt convinsa ca ea inca spera...asa ca eu incercam doar sa nu o fac sa intre intr-o depresie din cauza noastra (nu ca n-ar fi deja).
Eu sunt mai realista...dar cred ca doar in ceea ce ma priveste
pinguina
Postat pe 4 Decembrie 2010 20:08
De la: pinguina, la data 2010-12-04 20:08:21
De la: pickard, la data 2010-12-04 12:00:31
De la: pinguina, la data 2010-12-04 11:53:19
De la: pickard, la data 2010-12-04 10:45:36
De la: pinguina, la data 2010-12-04 10:42:17
De la: alegro6543, la data 2010-12-04 09:45:17Am spus undeva ca o persoana care iubeste intr-o prima faza se enerveaza, infurie...etc. O reactie umana.
Dar apoi intervine pardalnica asta de "iubire" (care, spuneau niste cercetatori..cred ...intotdeauna invinge)daca exista cu adevarat si te intorci la persoana respectiva spunandu-i, aratandu-i ca de fapt... nimic altceva nu conteaza.
Acest interval de frustrare (mica victorie a orgoliului asupra inimii) nu poate dura mult.
Trebuie totusi sa fac o precizare : eu nu sunt M.


Pe cuvant ca eu incepusem sa ma gandesc ca ai putea fi, prea discutati filozofic intre voi.


pei cu un creier de pinguina ce te-ai fi putut gandi?


hai mah nu fi rau...era frumos sa se regaseasca aici si sa se impace




wow! ce frumos ar fi fost sa fim martorii unei impacari!

baga-ti mintile in cap pinguino! ca nu suntem la mircea radu bre!



eee!!! speranta moare ultima si sunt convinsa ca ea inca spera...asa ca eu incercam doar sa nu o fac sa intre intr-o depresie din cauza noastra (nu ca n-ar fi deja).
Eu sunt mai realista...dar cred ca doar in ceea ce ma priveste


se vede ca esti mai serioasa dar aici pe forum trebuie pastrata o rezerva eu tin rezerva mult pentru derutarea inamicilor
pickard
Postat pe 4 Decembrie 2010 20:11
De la: pickard, la data 2010-12-04 20:11:45
De la: pinguina, la data 2010-12-04 20:08:21
De la: pickard, la data 2010-12-04 12:00:31
De la: pinguina, la data 2010-12-04 11:53:19
De la: pickard, la data 2010-12-04 10:45:36
De la: pinguina, la data 2010-12-04 10:42:17
De la: alegro6543, la data 2010-12-04 09:45:17Am spus undeva ca o persoana care iubeste intr-o prima faza se enerveaza, infurie...etc. O reactie umana.
Dar apoi intervine pardalnica asta de "iubire" (care, spuneau niste cercetatori..cred ...intotdeauna invinge)daca exista cu adevarat si te intorci la persoana respectiva spunandu-i, aratandu-i ca de fapt... nimic altceva nu conteaza.
Acest interval de frustrare (mica victorie a orgoliului asupra inimii) nu poate dura mult.
Trebuie totusi sa fac o precizare : eu nu sunt M.


Pe cuvant ca eu incepusem sa ma gandesc ca ai putea fi, prea discutati filozofic intre voi.


pei cu un creier de pinguina ce te-ai fi putut gandi?


hai mah nu fi rau...era frumos sa se regaseasca aici si sa se impace




wow! ce frumos ar fi fost sa fim martorii unei impacari!

baga-ti mintile in cap pinguino! ca nu suntem la mircea radu bre!



eee!!! speranta moare ultima si sunt convinsa ca ea inca spera...asa ca eu incercam doar sa nu o fac sa intre intr-o depresie din cauza noastra (nu ca n-ar fi deja).
Eu sunt mai realista...dar cred ca doar in ceea ce ma priveste


se vede ca esti mai serioasa dar aici pe forum trebuie pastrata o rezerva eu tin rezerva mult pentru derutarea inamicilor



probabil ca ai dreptate...si am observat si stilul tau
si eu as face misto de cate unii...pentru ca sunt unii care merita cu varf si indesat...dar incerc sa ma abtin...pentru ca fiecare parca are cea mai mare problema din univers (chiar daca e un rahat si pe noi ne face sa zambim in fata calculatorului)...acuma na fiecare are stilul lui si eu nu blamez pe nimeni...dar totul pana la injurii si porcaieli, cu alea nu sunt de acord.
pinguina
Postat pe 4 Decembrie 2010 20:25
De la: pinguina, la data 2010-12-04 20:08:21
eee!!! speranta moare ultima si sunt convinsa ca ea inca spera...asa ca eu incercam doar sa nu o fac sa intre intr-o depresie din cauza noastra (nu ca n-ar fi deja).
Eu sunt mai realista...dar cred ca doar in ceea ce ma priveste[/quote

Apreciez intentiile bune,dar... cred ca sunt niste neintelegeri la mijloc.
Cum traduc eu ceea ce ai spus tu aici : Parerea ta este ca nu am nici un motiv sa sper, dar , cum esti convinsa ca eu inca sper... imi intretii speranta..ca sa nu cumva sa intru intr-o depresie?
Pai daca acesta este cazul, nu cumva doar intarzii depresia in loc sa o lasi sa se desfasoare, ca oricare din etapele unui proces normal de depasire a suferintei? (era o tipa care a hotarat ea ca sunt vreo 5 stadii).
Si..acum..fara suparare, nu prea am cum sa intru in depresie din cauza a ce ar scrie niste persoane necunoscute, pe un forum. Mai degraba cred ca eram interesata sa vad ce fel reactioneaza cineva complet din afara si care se poate uita obiectiv acolo unde eu nu pot, inca. Plus ca, sunt constienta ca prin ce trec eu acum nu e nemaintalnit si irepetabil.
Deci, te rog, fara menajamente..
Sper ca nu te-a suparat/ofensat ceva din ce-am zis, nu am avut nici pe departe intentia asta.
Numai bine!
Madaillna
Postat pe 4 Decembrie 2010 21:14
De la: Madaillna, la data 2010-12-04 21:14:02
De la: pinguina, la data 2010-12-04 20:08:21
eee!!! speranta moare ultima si sunt convinsa ca ea inca spera...asa ca eu incercam doar sa nu o fac sa intre intr-o depresie din cauza noastra (nu ca n-ar fi deja).
Eu sunt mai realista...dar cred ca doar in ceea ce ma priveste[/quote

Apreciez intentiile bune,dar... cred ca sunt niste neintelegeri la mijloc.
Cum traduc eu ceea ce ai spus tu aici : Parerea ta este ca nu am nici un motiv sa sper, dar , cum esti convinsa ca eu inca sper... imi intretii speranta..ca sa nu cumva sa intru intr-o depresie?
Pai daca acesta este cazul, nu cumva doar intarzii depresia in loc sa o lasi sa se desfasoare, ca oricare din etapele unui proces normal de depasire a suferintei? (era o tipa care a hotarat ea ca sunt vreo 5 stadii).
Si..acum..fara suparare, nu prea am cum sa intru in depresie din cauza a ce ar scrie niste persoane necunoscute, pe un forum. Mai degraba cred ca eram interesata sa vad ce fel reactioneaza cineva complet din afara si care se poate uita obiectiv acolo unde eu nu pot, inca. Plus ca, sunt constienta ca prin ce trec eu acum nu e nemaintalnit si irepetabil.
Deci, te rog, fara menajamente..
Sper ca nu te-a suparat/ofensat ceva din ce-am zis, nu am avut nici pe departe intentia asta.
Numai bine!


probabil pinguina are sangele mai cald(ca orice pinguin) si nu poate sa te sfatuiasca sa te sinucizi cum am facut-o eu in nenumarate cazuri nu e cazul tau pentru ca cred ca esti foarte versata si vicleana si ai putea juca pe degete barbati ca mine sau chiar mai duri
pickard
Postat pe 4 Decembrie 2010 21:20
Suferind de un retard sever, nu am observat ca , pe un alt computer fiind, logarea s-a facut in alt cont.
Daca exista cineva care modereaza acest forum, as dori sa fie sters postul anterior, deoarece profilul userului contine informatii personale care nu voiam sa se vada.

Faraidentitate
Postat pe 4 Decembrie 2010 21:25
De la: pickard, la data 2010-12-04 21:20:26
De la: Madaillna, la data 2010-12-04 21:14:02

probabil pinguina are sangele mai cald(ca orice pinguin) si nu poate sa te sfatuiasca sa te sinucizi cum am facut-o eu in nenumarate cazuri nu e cazul tau pentru ca cred ca esti foarte versata si vicleana si ai putea juca pe degete barbati ca mine sau chiar mai duri


Poate am pierdut eu ceva? Nu inteleg la ce te referi.
Faraidentitate
Postat pe 4 Decembrie 2010 21:27
Sau poate ai perceput gresit raspunsul pe care i l-am dat pinguinei.
Am subliniat ca apreciez intentiile bune si dorinta de a ajuta in acest fel si ca nu intentionez sa aduc vreo ofensa , insa, cu toata sinceritatea, nu asta era scopul pentru care am postat, de la bun inceput.
Nu astept incurajari sau sperante.. doar obiectivitate.
Faraidentitate
Postat pe 4 Decembrie 2010 22:23
De la: Faraidentitate, la data 2010-12-04 21:27:28
De la: pickard, la data 2010-12-04 21:20:26
De la: Madaillna, la data 2010-12-04 21:14:02

probabil pinguina are sangele mai cald(ca orice pinguin) si nu poate sa te sfatuiasca sa te sinucizi cum am facut-o eu in nenumarate cazuri nu e cazul tau pentru ca cred ca esti foarte versata si vicleana si ai putea juca pe degete barbati ca mine sau chiar mai duri


Poate am pierdut eu ceva? Nu inteleg la ce te referi.

scuze! n-am vrut sa te supar!
pickard
Postat pe 4 Decembrie 2010 22:28
Nu prea ai de ce sa iti ceri scuze, m-as fi asteptat sa explicitezi, mai degraba.
Si nu am spus ca m-am suparat, ci doar ca nu inteleg.
Dar e ok..nevermind.
Faraidentitate
Postat pe 4 Decembrie 2010 22:57
De la: Madaillna, la data 2010-12-04 21:14:02
De la: pinguina, la data 2010-12-04 20:08:21
eee!!! speranta moare ultima si sunt convinsa ca ea inca spera...asa ca eu incercam doar sa nu o fac sa intre intr-o depresie din cauza noastra (nu ca n-ar fi deja).
Eu sunt mai realista...dar cred ca doar in ceea ce ma priveste[/quote

Apreciez intentiile bune,dar... cred ca sunt niste neintelegeri la mijloc.
Cum traduc eu ceea ce ai spus tu aici : Parerea ta este ca nu am nici un motiv sa sper, dar , cum esti convinsa ca eu inca sper... imi intretii speranta..ca sa nu cumva sa intru intr-o depresie?
Pai daca acesta este cazul, nu cumva doar intarzii depresia in loc sa o lasi sa se desfasoare, ca oricare din etapele unui proces normal de depasire a suferintei? (era o tipa care a hotarat ea ca sunt vreo 5 stadii).
Si..acum..fara suparare, nu prea am cum sa intru in depresie din cauza a ce ar scrie niste persoane necunoscute, pe un forum. Mai degraba cred ca eram interesata sa vad ce fel reactioneaza cineva complet din afara si care se poate uita obiectiv acolo unde eu nu pot, inca. Plus ca, sunt constienta ca prin ce trec eu acum nu e nemaintalnit si irepetabil.
Deci, te rog, fara menajamente..
Sper ca nu te-a suparat/ofensat ceva din ce-am zis, nu am avut nici pe departe intentia asta.
Numai bine!



of of...aia cu depresia era sub forma de gluma ...dar clar nu mi-a iesit...vezi pickard e clar ca eu nu trebuie sa glumesc...pentru ca nu prea ma pricep
De sperat...nu prea stiu ce sa zic...eu de multe ori am zic ca ''niciodata'' si de tot atatea ori viata m-a invatat ca nu trebuia sa spun asta ...
Stadile depresiei nu le cunosc...cel putin nu teoretic...practic stiu ca dupa o deceptie (oricum ar fi ea)...suferi, plangi, simti ca innebunesti...si pana la urma iti revii...sau exista cealalta varianta cand de la inceput iti negi sentimentele, trairile si spui ca totul o sa fie bine...incerci sa-ti umpli timpul cu chestii, reusesti si la un moment dat cand crezi ca totul e cat de cat ok...vine episodul pe care eu il numesc ca ''te prinde din urma'' ...si atunci vine depresia cu tot ce inseamna ea...pe care la inceput ai incercat sa o dai la o parte...
Cat despre obiectiv...cred ca e mai greu...cel putin pentru unii...pentru ca daca te regasesti intr-o situatie (prezentata aici, pe vreun topic) vorbesti din proprie experienta...povestesti ce ai facut tu sau ce crezi ca ar fi trebuit sa faci...mai ales ca stii si sfarsitul povestii...deci poti sa te gandesti ca s-ar putea sa se aplice si in cazul de pe topic...
Cat despre suparat...nu se pune problema...
Toate bune iti doresc si liniste sufleteasca...
pinguina
Postat pe 4 Decembrie 2010 23:54
Eh, nu ca nu ti-ar iesi tie glumele e problema de fapt. Mi-am cam pierdut eu simtul umorului...
Scuze.
Faraidentitate
Postat pe 5 Decembrie 2010 00:22
Interesanta poveste...
Hmmm...am mai vazut asta undeva doar ca eu eram in locul lui A.
Trist...f trist. Iti dai seama ca imi e greu sa fiu obiectiva. Ai gresit. probabil va veni un pucct in viata cat iti vei da seama cat si fata de cine ai gresit mai mult. Acum situatia nu mai poate fi remediata. Nu il iubesti pe M (cel putin eu nu cred) ci regreti ca l-ai pierdut. e ranit ego-ul, esti poate si speriata ca ai ramas singurica dupa ce 2 prosti au fugit dupa tine. Undeva in subconstient stii si cat esti de vinovata.
Ca A nu a fugit disperat dupa tine...Da ...probabi; ca stia de mult ca ceva nu e in regula si se obisnuise cu ideea. In plus ce rost mai avea sa aiba un comportament urat sau stiu eu...recalcitrant din moment ce deja il calcasei in picioare? ca sa se faca si mai tare de ras?
iar M a plecat pe moment pt ca a fost in stare de soc. Nu s-a mai intors si daca il duce capul nici nu se ca mai intoarce vreodata pt ca intotdeauna poate sa apara al treilea pt care sa il lasi pe el. E mecanismul uman de autoaparate. Nici nu ai nevoie de mult creier sau inteligenta emotionala sa iti dai seama.
ploidevise
Postat pe 16 Decembrie 2010 19:18
Buna. Am citit numai ce ai scris tu... ce au scris fetele recunosc nu am citit.... sincer? te inteleg.... nu ai rupt relatia cu A pt ca asa cum ai spus si tu... era planul de rezerva.... aveai 2 barbati in acelasi timp... fiecare iti oferea ceva ce aveai nevoie.... am trecut prin ceva similar.... diferenta e ca in clipa in care am cunoscut pe altcineva (si mi=am schimbat radical comportamentul fata de prietenul meu din mom acela)... si i-am spus prietenului meu de atunci sa ne despartim... el nu intelegea de ce... ca el vedea relatia ffffff bine, cu viitor... eu nu... eu vedeam cealalata relatie cu viitor... sti ce s-a intamplat? am mers cu amandoi in paralel cam 2 luni... dupa am ramas cu "noua cucerice".... dupa aprox 3 luni... a disparut si noua cucerire... si sti la ce concluzie am ajuns? noua cucerire mi-a folosit sa nu fac cea mai mare prostie din viata mea... sa ma casatoresc sau sa raman in continuare cu o persoana pe care nu oa mai vroiam.... daca nu exista acest M in viata mea... eu nu cred ca ma schimbam.... fusese persoana cu care imi incepusem viata sexuala.... pluteam... dar m-am trezit repede la realitate cand l-am cunoscut pe "dl M"... asa ca draga mea.... nu are rost sa stai sa plangi dupa un barbat care daca vroia cu adevarat putea sa treaca peste asta... bun da... l-ai mintit.... ti-ai batut joc de el (el asta crede... si cam asa a fost, chiar daca tu erai constienta mai bine ca oricine ca iti bati joc de amandoi)...
sfatul meu? uita-i... pe amandoi... o sa iti gasesti pe cineva.... incearca sa nu mai faci aceleasi greseli... asa cum ti-a spus M... o relatie se bazeaza pe incredere.... da... stiu.... o sa imi spui ca e greu... ca nu poti fara el... da... e greu... cred.... nu stiu... mie nu mi s-a parut... de ce? pt ca am stiut sa imi impun ca nu merita nimeni sa imi omor eu timpul gandindu-ma ca l-am pierdut... el ma pierdut pe mine.... daca imi aduc bine aminte... "mi-am inecat amarul" cu o relatie fugitiva... de 5 zile pline de pasiune... cu un barbat casatorit... care a fost pe langa mine cand am avut nevoie.... de ce sa stau sa ma gandesc ca car ca mar? crezi ca el se gandeste? ti-am spus si ma repet... o fi ranit in orgoliu... dar daca te vroia te accepta asa cum esti... in aceasta lume nu exista perfectiune... dar... in schimb... tu poti fi imperfect de perfecta pentru el

o zi buna
gladiola_01
Postat pe 13 Ianuarie 2011 10:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce sa fac...? Am nevoie de ceva pareri 13 De la: Lucia38 14 Martie 2011 09:29
negi genitali 2 De la: botez 4 Iulie 2010 13:01
Dragoste IMPOSIBILA 11 De la: kudika197746 20 Iunie 2010 21:25
o parere:) 10 De la: kudika_pudika 14 Octombrie 2011 17:57
Un sfat, O parere, O opinie ceva... Se paote? 34 De la: Barbie30_ 4 Decembrie 2010 11:01