Setari Cookie-uri

AVEM DREPTUL sa ne uram parintii!

Avand in vedere ca un indemn al unui om oarecare la iubirea de parinti ti-a provocat o astfel de reactie, inseamna ca sunt multe lucruri inca nerezolvate in sufletul tau. Fara nici o urma de jignire sau misto, sa stii ca psihanaliza/psihoterapia face minuni in astfel de probleme.

Da, parintii trebuiesc iubiti si respectati. Ca regula generala. Cand nu poti, din cauza ca ti-au facut atat de mult rau ca-ti vine sa ceri sa nu te fi nascut, asta e alta mancare de peste. Insa ele nu se rezolva cu ura fata de parinti. Bineinteles ca ai dreptul sa-i urasti, daca asta simti. Dar sa traiesti cu un astfel de sentiment, mai ales fata de parinti, este extrem de obositor si te opreste din a trai viata asa cum trebuie ea traita, te opreste din a fi fericit. Nu mai bine incerci sa rezolvi toate aceste sentimente negative, daca tot ai inlaturat cauza lor (ca nu mai ai legatura cu cei ce ti-au facut rau)?


Si inainte de a-mi spune ca nu am cum sa stiu ce vorbesc, ca n-am fost intr-o astfel de situatie si bla-bla, stiu FOARTE bine ce vorbesc.
kudika_pudika
Postat pe 4 Aprilie 2011 16:13
De la: kudika_pudika, la data 2011-04-04 16:13:02... stiu FOARTE bine ce vorbesc.


eu te cred
battleofwits
Postat pe 4 Aprilie 2011 16:14
De la: mimi_ca29, la data 2011-04-04 16:11:50
Desi sunt mama, sunt constienta ca nimeni nu poate iubi neconditionat. Stiu sigur ca intr-o zi copilul meu imi va demonstra ca , in tot acest timp, "m-a iubit"doar pt ca se simtea neputiincios. Cand se va putea descurca fara noi, va zbura iar eu ii voi da voie sa o faca, pt ca nu il cresc sa ma iubeasca, sa ma respecte; il cresc pt ca asa am decis eu sa-l aduc pe lume si sa-l fac om mare. Nu astept nimic de la el.

Daca ai fi fost mai mare, asa, cu vreo 20 de ani fata de mine, iti ceream sa fii mami a mea
kudika_pudika
Postat pe 4 Aprilie 2011 16:15
De la: mimi_ca29, la data 2011-04-04 16:11:50...Desi sunt mama, sunt constienta ca nimeni nu poate iubi neconditionat. Stiu sigur ca intr-o zi copilul meu imi va demonstra ca , in tot acest timp, "m-a iubit"doar pt ca se simtea neputiincios. Cand se va putea descurca fara noi, va zbura iar eu ii voi da voie sa o faca, pt ca nu il cresc sa ma iubeasca, sa ma respecte; il cresc pt ca asa am decis eu sa-l aduc pe lume si sa-l fac om mare. Nu astept nimic de la el.

trist, trist ... dar asta e fiecare cum isi asterne asa doarme


battleofwits
Postat pe 4 Aprilie 2011 16:15
Multumesc Rebecca. Este necesar ca persoanele ca tine, care vad diferenta intre normal si anormal sa fie prin preajma unei persoane cu problemele indicate mai sus.
Cei care ii indeamna pe copii/ adultii cu probleme sa isi nege sentimentele pentru a fi mai buni ii ajuta sa se minta si sa isi confirme ca e ceva in neregula cu ei. Porunca 5 invocata mai sus nu face decat sa manipuleze sentimentele de vinovatie ale copilului.
Acum fie vorba intre noi, un copil crescut cu respectul, increderea si cu dragoste care i se cuvine nu ar da inapoi acelasi lucru???!?!? De ce ar mai fi nevoie de o porunca?

Nu ii cunosc pe cei ce isi exprima diverse pareri. Pot spune doar atat. Fie nu au fost in situatia descrisa mai sus, fie au fost si si-au gasit justificari pentru a "supravietui".
iar a supravietui nu este o solutie. asa cum nu ne multumim sa traim doar cu paine si apa, desi putem supravietui asa, tot asa ar trebui sa facem o retrospectie si sa ne pregatim sa digeram adevarul. Asa vom trece de stadiul de a supravietui.
Apoi urmeaza sa vezi ce faci cu adevarul dobandit/asumat... alta discutie, alt post poate!

Acest post este un semn de alarma pentru oameni cu si fara copii. Priviti inauntru si fiti sinceri! Analizati-va actiunile! Nu asteptati de la altii dragostea si compasiunea pe care voi nu v-o puteti oferi!
Daca va iubiti cu adevarat, nu aveti nevoie de nimeni sa va recunoasca meritele!

A avea un copil este mega responsabilitate. de regula ii luam for granted si ii incarcam cu toate asteptarile noastre de viata, ii obligam sa reuseasca unde noi nu am reusit, le oferim ce am avut noi nevoie si nu am primit.
As vrea sa ajung la un nivel de maturitate care sa ma ajute sa inteleg nevoile copilului si sa nu le proiectez pe ale mele asupra lui! Asta as numi eu VIATA, nu supravietuire.


arianablue
Postat pe 4 Aprilie 2011 16:16
De la: battleofwits, la data 2011-04-04 16:14:21
De la: kudika_pudika, la data 2011-04-04 16:13:02... stiu FOARTE bine ce vorbesc.


eu te cred

Ma bucur. Acum gudura-te ca te-am bagat (iar) in seama.
kudika_pudika
Postat pe 4 Aprilie 2011 16:16
De la: kudika_pudika, la data 2011-04-04 16:16:27
De la: battleofwits, la data 2011-04-04 16:14:21
De la: kudika_pudika, la data 2011-04-04 16:13:02... stiu FOARTE bine ce vorbesc.


eu te cred

Ma bucur. Acum gudura-te ca te-am bagat (iar) in seama.


multumesc pentru atentia acordata ... nu stiam ca sunt special pentru tine
battleofwits
Postat pe 4 Aprilie 2011 16:22
De la: battleofwits, la data 2011-04-04 16:22:11
multumesc pentru atentia acordata ... nu stiam ca sunt special pentru tine

esti foarte special, nici nu stii cat de special.
kudika_pudika
Postat pe 4 Aprilie 2011 16:26
[Si ca sa fiu on topic, parintii ar trebui sa-si respecte mai mult copii, apoi sa ceara respectul impus de societate si religie. Nu consider ca au facut mareeeeee lucru daca s-au f*utut intr-o seara si din greseala a aparul un copil, daca mai departe nu stiu sa faca om din el.

Desi sunt mama, sunt constienta ca nimeni nu poate iubi neconditionat. Stiu sigur ca intr-o zi copilul meu imi va demonstra ca , in tot acest timp, "m-a iubit"doar pt ca se simtea neputiincios. Cand se va putea descurca fara noi, va zbura iar eu ii voi da voie sa o faca, pt ca nu il cresc sa ma iubeasca, sa ma respecte; il cresc pt ca asa am decis eu sa-l aduc pe lume si sa-l fac om mare. Nu astept nimic de la el.[/quote]

Asa zic si eu! Frumos spus, greu , dar frumos !
arianablue
Postat pe 4 Aprilie 2011 16:27
De la: kudika_pudika, la data 2011-04-04 16:26:56
De la: battleofwits, la data 2011-04-04 16:22:11
multumesc pentru atentia acordata ... nu stiam ca sunt special pentru tine

esti foarte special, nici nu stii cat de special.


ma faci sa rosesc
battleofwits
Postat pe 4 Aprilie 2011 16:30
De la: battleofwits, la data 2011-04-04 16:15:50
De la: mimi_ca29, la data 2011-04-04 16:11:50...Desi sunt mama, sunt constienta ca nimeni nu poate iubi neconditionat. Stiu sigur ca intr-o zi copilul meu imi va demonstra ca , in tot acest timp, "m-a iubit"doar pt ca se simtea neputiincios. Cand se va putea descurca fara noi, va zbura iar eu ii voi da voie sa o faca, pt ca nu il cresc sa ma iubeasca, sa ma respecte; il cresc pt ca asa am decis eu sa-l aduc pe lume si sa-l fac om mare. Nu astept nimic de la el.

trist, trist ... dar asta e fiecare cum isi asterne asa doarme




Inca nu stiu ce cresc; desi eu ma astept la ce-i mai rau, s-ar putea sa am o surpriza din partea lui, neimpunandu-i sa ma respecte si sa ma iubeasca doar pt ca i-am dat viata.
mimi_ca29
Postat pe 4 Aprilie 2011 16:31
De la: kudika_pudika, la data 2011-04-04 16:15:14
De la: mimi_ca29, la data 2011-04-04 16:11:50
Desi sunt mama, sunt constienta ca nimeni nu poate iubi neconditionat. Stiu sigur ca intr-o zi copilul meu imi va demonstra ca , in tot acest timp, "m-a iubit"doar pt ca se simtea neputiincios. Cand se va putea descurca fara noi, va zbura iar eu ii voi da voie sa o faca, pt ca nu il cresc sa ma iubeasca, sa ma respecte; il cresc pt ca asa am decis eu sa-l aduc pe lume si sa-l fac om mare. Nu astept nimic de la el.

Daca ai fi fost mai mare, asa, cu vreo 20 de ani fata de mine, iti ceream sa fii mami a mea



Aaaaaa, sorry! Eu sunt facuta sa fiu mama de baiat!
mimi_ca29
Postat pe 4 Aprilie 2011 16:32
De la: mimi_ca29, la data 2011-04-04 16:31:02
De la: battleofwits, la data 2011-04-04 16:15:50
De la: mimi_ca29, la data 2011-04-04 16:11:50...Desi sunt mama, sunt constienta ca nimeni nu poate iubi neconditionat. Stiu sigur ca intr-o zi copilul meu imi va demonstra ca , in tot acest timp, "m-a iubit"doar pt ca se simtea neputiincios. Cand se va putea descurca fara noi, va zbura iar eu ii voi da voie sa o faca, pt ca nu il cresc sa ma iubeasca, sa ma respecte; il cresc pt ca asa am decis eu sa-l aduc pe lume si sa-l fac om mare. Nu astept nimic de la el.

trist, trist ... dar asta e fiecare cum isi asterne asa doarme




Inca nu stiu ce cresc; desi eu ma astept la ce-i mai rau, s-ar putea sa am o surpriza din partea lui, neimpunandu-i sa ma respecte si sa ma iubeasca doar pt ca i-am dat viata.


iubirea nu se impune, se invata (in cazul copiilor, la maturitate cred ca deja e prea tarziu)
iar cum mama este cea care are datoria sa-l invete pe copil ...esti responsabila de viitorul emotional al copilului tau

sau credeai ca va invata sa iubeasca la coltul strazii?
battleofwits
Postat pe 4 Aprilie 2011 16:34
De la: battleofwits, la data 2011-04-04 16:34:21
De la: mimi_ca29, la data 2011-04-04 16:31:02
De la: battleofwits, la data 2011-04-04 16:15:50
De la: mimi_ca29, la data 2011-04-04 16:11:50...Desi sunt mama, sunt constienta ca nimeni nu poate iubi neconditionat. Stiu sigur ca intr-o zi copilul meu imi va demonstra ca , in tot acest timp, "m-a iubit"doar pt ca se simtea neputiincios. Cand se va putea descurca fara noi, va zbura iar eu ii voi da voie sa o faca, pt ca nu il cresc sa ma iubeasca, sa ma respecte; il cresc pt ca asa am decis eu sa-l aduc pe lume si sa-l fac om mare. Nu astept nimic de la el.

trist, trist ... dar asta e fiecare cum isi asterne asa doarme




Inca nu stiu ce cresc; desi eu ma astept la ce-i mai rau, s-ar putea sa am o surpriza din partea lui, neimpunandu-i sa ma respecte si sa ma iubeasca doar pt ca i-am dat viata.


iubirea nu se impune, se invata (in cazul copiilor, la maturitate cred ca deja e prea tarziu)
iar cum mama este cea care are datoria sa-l invete pe copil ...esti responsabila de viitorul emotional al copilului tau

sau credeai ca va invata sa iubeasca la coltul strazii?

ce-a spus ea si ce ai inteles tu
sa-ti mai spun ca responsabili pentru viitorul copilului (emotional si nu numai) sunt ambii parinti?
Dar nu vreau sa te sochez. Caci esti special.
kudika_pudika
Postat pe 4 Aprilie 2011 16:37
De la: arianablue, la data 2011-04-04 16:16:11Multumesc Rebecca. Este necesar ca persoanele ca tine, care vad diferenta intre normal si anormal sa fie prin preajma unei persoane cu problemele indicate mai sus.
Cei care ii indeamna pe copii/ adultii cu probleme sa isi nege sentimentele pentru a fi mai buni ii ajuta sa se minta si sa isi confirme ca e ceva in neregula cu ei. Porunca 5 invocata mai sus nu face decat sa manipuleze sentimentele de vinovatie ale copilului.
Acum fie vorba intre noi, un copil crescut cu respectul, increderea si cu dragoste care i se cuvine nu ar da inapoi acelasi lucru???!?!? De ce ar mai fi nevoie de o porunca?

Nu ii cunosc pe cei ce isi exprima diverse pareri. Pot spune doar atat. Fie nu au fost in situatia descrisa mai sus, fie au fost si si-au gasit justificari pentru a "supravietui".
iar a supravietui nu este o solutie. asa cum nu ne multumim sa traim doar cu paine si apa, desi putem supravietui asa, tot asa ar trebui sa facem o retrospectie si sa ne pregatim sa digeram adevarul. Asa vom trece de stadiul de a supravietui.
Apoi urmeaza sa vezi ce faci cu adevarul dobandit/asumat... alta discutie, alt post poate!

Acest post este un semn de alarma pentru oameni cu si fara copii. Priviti inauntru si fiti sinceri! Analizati-va actiunile! Nu asteptati de la altii dragostea si compasiunea pe care voi nu v-o puteti oferi!
Daca va iubiti cu adevarat, nu aveti nevoie de nimeni sa va recunoasca meritele!

A avea un copil este mega responsabilitate. de regula ii luam for granted si ii incarcam cu toate asteptarile noastre de viata, ii obligam sa reuseasca unde noi nu am reusit, le oferim ce am avut noi nevoie si nu am primit.
As vrea sa ajung la un nivel de maturitate care sa ma ajute sa inteleg nevoile copilului si sa nu le proiectez pe ale mele asupra lui! Asta as numi eu VIATA, nu supravietuire.



Generalizezi.
kudika_pudika
Postat pe 4 Aprilie 2011 16:39
De la: arianablue, la data 2011-04-04 16:27:05[Si ca sa fiu on topic, parintii ar trebui sa-si respecte mai mult copii, apoi sa ceara respectul impus de societate si religie. Nu consider ca au facut mareeeeee lucru daca s-au f*utut intr-o seara si din greseala a aparul un copil, daca mai departe nu stiu sa faca om din el.

Desi sunt mama, sunt constienta ca nimeni nu poate iubi neconditionat. Stiu sigur ca intr-o zi copilul meu imi va demonstra ca , in tot acest timp, "m-a iubit"doar pt ca se simtea neputiincios. Cand se va putea descurca fara noi, va zbura iar eu ii voi da voie sa o faca, pt ca nu il cresc sa ma iubeasca, sa ma respecte; il cresc pt ca asa am decis eu sa-l aduc pe lume si sa-l fac om mare. Nu astept nimic de la el.


Asa zic si eu! Frumos spus, greu , dar frumos ![/quote]

Da, Ariana, e foarte greu. Cand vine sotul acasa seara, stii care e primul lucru ce il intreaba copilul?- "mi-ai luat ceva? " NU, salut, nu ce faci tati...nimic; doar "mi=ai luat ceva? Asa sunt copii, ne iubesc in felul lor iar noi trebuie sa acceptam asta, nu sa impunem. Din pacate nu toti parintii constientizeaza ca nu le-au facut un favor copiilor aducandu-i pe lume. Si-au facut un favor doar lor. Cred ca decizia de a fi parinte e cea mai mare responsabilitate din toate cate exista.
mimi_ca29
Postat pe 4 Aprilie 2011 16:40
De la: kudika_pudika, la data 2011-04-04 16:37:19
ce-a spus ea si ce ai inteles tu
sa-ti mai spun ca responsabili pentru viitorul copilului (emotional si nu numai) sunt ambii parinti?
Dar nu vreau sa te sochez. Caci esti special.


nu te contrazic, insa sunt curios cati tati din romania sunt constienti de propriile sentimente dar sa-si mai invete si copii despre ele ... nu vorbim despre a invata un text scris (definitia emotiei X)

vorbim de trairi emotive, de explicarea acelor trairi etc. - de ex. tatii isi invata baietii sa traga aer in piept si sa nu planga



tu esti sigura ca stii la ce ma refer?
battleofwits
Postat pe 4 Aprilie 2011 16:42
Mdea, macar spui atat cat stii si tu. Ca sa intelegi mai bine, invata cum se dezvolta psihicul si personalitatea unui copil.
kudika_pudika
Postat pe 4 Aprilie 2011 16:45
De la: arianablue, la data 2011-04-04 16:16:11Multumesc Rebecca. Este necesar ca persoanele ca tine, care vad diferenta intre normal si anormal sa fie prin preajma unei persoane cu problemele indicate mai sus.
Cei care ii indeamna pe copii/ adultii cu probleme sa isi nege sentimentele pentru a fi mai buni ii ajuta sa se minta si sa isi confirme ca e ceva in neregula cu ei. Porunca 5 invocata mai sus nu face decat sa manipuleze sentimentele de vinovatie ale copilului.
Acum fie vorba intre noi, un copil crescut cu respectul, increderea si cu dragoste care i se cuvine nu ar da inapoi acelasi lucru???!?!? De ce ar mai fi nevoie de o porunca?

Nu ii cunosc pe cei ce isi exprima diverse pareri. Pot spune doar atat. Fie nu au fost in situatia descrisa mai sus, fie au fost si si-au gasit justificari pentru a "supravietui".
iar a supravietui nu este o solutie. asa cum nu ne multumim sa traim doar cu paine si apa, desi putem supravietui asa, tot asa ar trebui sa facem o retrospectie si sa ne pregatim sa digeram adevarul. Asa vom trece de stadiul de a supravietui.
Apoi urmeaza sa vezi ce faci cu adevarul dobandit/asumat... alta discutie, alt post poate!

Acest post este un semn de alarma pentru oameni cu si fara copii. Priviti inauntru si fiti sinceri! Analizati-va actiunile! Nu asteptati de la altii dragostea si compasiunea pe care voi nu v-o puteti oferi!
Daca va iubiti cu adevarat, nu aveti nevoie de nimeni sa va recunoasca meritele!

A avea un copil este mega responsabilitate. de regula ii luam for granted si ii incarcam cu toate asteptarile noastre de viata, ii obligam sa reuseasca unde noi nu am reusit, le oferim ce am avut noi nevoie si nu am primit.
As vrea sa ajung la un nivel de maturitate care sa ma ajute sa inteleg nevoile copilului si sa nu le proiectez pe ale mele asupra lui! Asta as numi eu VIATA, nu supravietuire.




O tot citezi pe Rebeca, desi nu vorbiti aceeasi limba. Una spune ea, cu totul si cu totul altceva spui tu. Sau altfel suna cand incerci tu sa-i reproduci ideile. Sunt postarile unui om echilibrat care face diferenta intre oameni (ea) si postarile unui om care a suferit, nu se stie cum si cat si care instiga la ura pentru a plati altii suferinta ei (tu).
N-ai deschis un topic pentru si despre copiii abuzati de parinti. Ai deschis un topic pentru ca mocnesti de ura impotriva parintilor tai.

Si cu asta gata cu topicul asta, in ce ma priveste.
rashela
Postat pe 4 Aprilie 2011 16:47
De la: battleofwits, la data 2011-04-04 16:34:21

iubirea nu se impune, se invata (in cazul copiilor, la maturitate cred ca deja e prea tarziu)
iar cum mama este cea care are datoria sa-l invete pe copil ...esti responsabila de viitorul emotional al copilului tau

sau credeai ca va invata sa iubeasca la coltul strazii?


Nimeni nu-i impune sa iubeasca sau sa urasca. Ca un exemplu: cand Sebas vede un copil sau un adult maltratand un animal, se infurie si il cearta, pt ca el iubeste animalele. Ghici ce? E datorita mie, eu i-am aratat cum sa o faca, prin comportamentul meu fata de ele. La fel si cu iubirea fata de pereche; la noi nu vede batai , certuri si vorbe urate; vede doar intelegere, pupicei si joaca, multa joaca.

mimi_ca29
Postat pe 4 Aprilie 2011 16:48
PS: silly me, iar am uitat ca folosesti termeni pe care nu-i intelegi, doar asa ca suna frumos. Nu mai conteste, n-avem cum sa fim pe aceeasi lungime de unda, caci am nevoie de Dictionarul Explicativ al lui Battleofwits. Deci, nu n-am cum stii la ce te referi, doar banui.
kudika_pudika
Postat pe 4 Aprilie 2011 16:54
Ariana, chiar nu-i nevoie sa-i faci psihanaliza Rashelei, sunt de acord cu ea in ceea ce priveste motivatia ta in a deschide acest topic. Mesajul care reiese nu este de indemn catre parinti mai buni, ci este unul care suna cam asa "eu inca sufar si nu vede nimeni asta, nu-i pasa nimanui de asta". Stiu foarte bine prin ce treci. Asculta-ma.
kudika_pudika
Postat pe 4 Aprilie 2011 16:59
De la: geo_refinantat, la data 2011-04-04 14:32:08
De la: arianablue, la data 2011-04-04 11:02:30Oare dragostea vine ca o obligatie?
Se pare ca da! A 5-a porunca din Vechiul Testament (care btw e vechi, deci nu ar trebui sa fie luat in calcul) este ridicata la fileu de cei cu in grad inalt de morala: " Cinsteste pe tatal si pe mama ta, ca bine sa-ti fie tie si sa traiesti ani multi pe pamant".
Cu alte cuvinte, daca nu ii cinstesti, nu o sa iti fie bine.


Daca iei mott-a-mot, inseamna sa le dai un pahar de apa atunci cand au nevoie.
Apropo, multe din legile dupa care traim sunt din vechiul testamment. probabil si tu traiesti dupa una doua din ele.
De ce?


Mai fac o incercare.
Poate reusesc sa nu alegi doar raspunsurile care-ti convin.
geo_refinantat
Postat pe 4 Aprilie 2011 17:01
De la: kudika_pudika, la data 2011-04-04 16:45:32Mdea, macar spui atat cat stii si tu. Ca sa intelegi mai bine, invata cum se dezvolta psihicul si personalitatea unui copil.


aici se vorbeste despre iubirea/ura fata de parinti ... si tu imi dai exemplu dezvoltarea personalitatii la copil

nu ai vazut oameni perfect sanatosi si care au o viata sociala perfecta ... insa emotional sunt handicapati, nu ca nu ar cunoaste definitia emotiilor, ci pentru ca mediul in care au crescut nu le-a facilitat dezvoltarea emotionala

mai rasfoieste cartea aia de psihologie si vezi ce scrie la inteligenta emotionala


battleofwits
Postat pe 4 Aprilie 2011 17:10
De la: geo_refinantat, la data 2011-04-04 17:01:07
De la: geo_refinantat, la data 2011-04-04 14:32:08
De la: arianablue, la data 2011-04-04 11:02:30Oare dragostea vine ca o obligatie?
Se pare ca da! A 5-a porunca din Vechiul Testament (care btw e vechi, deci nu ar trebui sa fie luat in calcul) este ridicata la fileu de cei cu in grad inalt de morala: " Cinsteste pe tatal si pe mama ta, ca bine sa-ti fie tie si sa traiesti ani multi pe pamant".
Cu alte cuvinte, daca nu ii cinstesti, nu o sa iti fie bine.


Daca iei mott-a-mot, inseamna sa le dai un pahar de apa atunci cand au nevoie.
Apropo, multe din legile dupa care traim sunt din vechiul testamment. probabil si tu traiesti dupa una doua din ele.
De ce?


Mai fac o incercare.
Poate reusesc sa nu alegi doar raspunsurile care-ti convin.


ca sa iti raspund, de copil am tinut sa respect poruncile. la 14 ani intentionam sa ma calugaresc. mi se parea ca iubindu-l pe Dumnezeu, asa cum eram invatata de religie, era singurul mod in care as primi inapoi recunoasterea faptului ca exist. poate ca era si o evadare, atat de tare imi era frica de viata si de oameni. eram in cautare permanenta de valori. apoi au urmat cartile de dezvoltare personala. cred ca am fost printre primii cumparatori din romania.
Uimitor, oricat m-as fi straduit sa fiu buna, nu imi iesea.
Dupa am inceput sa imi redefinesc valorile iar acum sunt mai atenta la ce simt, nu la ce ma obliga altii sa simt fost
arianablue
Postat pe 4 Aprilie 2011 17:14
De la: battleofwits, la data 2011-04-04 17:10:36ci pentru ca mediul in care au crescut nu le-a facilitat dezvoltarea emotionala

hai ca incet-incet ne intelegem
ai perfecta dreptate, cuvantul cheie de acolo fiind MEDIU. Mediu, da? Nu MAMA si numai mama. Mediul.
kudika_pudika
Postat pe 4 Aprilie 2011 17:16
De la: kudika_pudika, la data 2011-04-04 17:16:46
De la: battleofwits, la data 2011-04-04 17:10:36ci pentru ca mediul in care au crescut nu le-a facilitat dezvoltarea emotionala

hai ca incet-incet ne intelegem
ai perfecta dreptate, cuvantul cheie de acolo fiind MEDIU. Mediu, da? Nu MAMA si numai mama. Mediul.


pai daca nu mama atunci cine il poate invata ceea ce societatea incearca sa-l faca sa nu invete?



de ex. un baiat rar o sa vezi ca e invatat sa-si cunoasca sentimentele ... de ce crezi ca injura femeile barbatii ca nu au "sensibilitate"??
pentru ca mama-sa nu sa implicat in educatia lui emotionala
iar el a facut ce face orice copil copiaza modelul tatalui sau a celorlalti barbati din jurul lui
si uite asa barbatii sunt cum sunt din cauza mamelor




sa nu-mi spui iar, ca era rolul tatalui sa-l invete pe copil despre emotii ... ar fi culmea
desi intr-o lume a corporatistelor, asta e viitorul
battleofwits
Postat pe 4 Aprilie 2011 17:26
Deci n-am de zis decat qed.
kudika_pudika
Postat pe 4 Aprilie 2011 17:28
De la: arianablue, la data 2011-04-04 17:14:29
De la: geo_refinantat, la data 2011-04-04 17:01:07
De la: geo_refinantat, la data 2011-04-04 14:32:08
De la: arianablue, la data 2011-04-04 11:02:30Oare dragostea vine ca o obligatie?
Se pare ca da! A 5-a porunca din Vechiul Testament (care btw e vechi, deci nu ar trebui sa fie luat in calcul) este ridicata la fileu de cei cu in grad inalt de morala: " Cinsteste pe tatal si pe mama ta, ca bine sa-ti fie tie si sa traiesti ani multi pe pamant".
Cu alte cuvinte, daca nu ii cinstesti, nu o sa iti fie bine.


Daca iei mott-a-mot, inseamna sa le dai un pahar de apa atunci cand au nevoie.
Apropo, multe din legile dupa care traim sunt din vechiul testamment. probabil si tu traiesti dupa una doua din ele.
De ce?


Mai fac o incercare.
Poate reusesc sa nu alegi doar raspunsurile care-ti convin.


ca sa iti raspund, de copil am tinut sa respect poruncile. la 14 ani intentionam sa ma calugaresc. mi se parea ca iubindu-l pe Dumnezeu, asa cum eram invatata de religie, era singurul mod in care as primi inapoi recunoasterea faptului ca exist. poate ca era si o evadare, atat de tare imi era frica de viata si de oameni. eram in cautare permanenta de valori. apoi au urmat cartile de dezvoltare personala. cred ca am fost printre primii cumparatori din romania.
Uimitor, oricat m-as fi straduit sa fiu buna, nu imi iesea.
Dupa am inceput sa imi redefinesc valorile iar acum sunt mai atenta la ce simt, nu la ce ma obliga altii sa simt fost


stii foarte bine ce am intrebat dar totusi ocolesti raspunsul.
sa redefinim intrebarea!
ai facut referire la a 5-a poruca, fiind invechita si necesar de inlocuit.
de ce numai a 5-a? de ce nu toate?? toate-s invechite, prafuite si nu-si mai regasesc echivalentul in societatea asta, nu!?
hai traim intrun haos! ne fu,,t..em ca chiorii, dam in cap la altii doar ca asa ni se scoala, uram pe cine vrea muschii nostrii inghinali, mintim de ingheata dunarea si trecem cu patinele la bulgari......
ce zici?? o punem, de un haos!!?
geo_refinantat
Postat pe 4 Aprilie 2011 18:19
acum sincer, toate lucrurile astea se intampla cu si fara porunci. nu imi spune ca nu minti in diverse situatii, nu imi spune ca te-ai casatorit virgin, sau esti inca pentru ca nu ai apucat sa te casatoresti, sa furi... depinde cum o definesti, dar cred ca cu totii am comis un mic furtisag, nu ai pupat o icoana, sa dai in cap... aici ai nevoie de ceva sange rece sa o comiti. pentru toate lucrurile de dinainte pe care le-ai facut sau nu le-ai facut... ai avut poruncile in cap???
vechiul testament era cu porunci... intre timp s-a descoperit ca oamenii nu sunt doar niste maimute cretine ce trebuie sa se formeze cu automatisme. ai dreptul de a judeca fiecare situatie in parte si a decide...

in ciuda acestui fapt religia e cladita sa iti inspire teama, Dumnezeu fiind santajist emotional... desi in Noul Testament nu mai apare asa iar focusul este spre dragostea fata de oameni... numai ca biserica stie ca prin teama poate manipula. adevarul ca e mult prea complicat sa ii explici fiecarui om ce inseamna dragostea... atunci nimeni nu invata, nici copiii, nici parintii care si ei au fost copiii si care au invatat de la parintii lor: ce?? TEAMA, ce se propaga din generatie in generatie si cei mai multi ii gasesc justificare.

s-ar putea sa respecti porunci toata viata si nu o sa te alegi cu mare lucru, pentru ca ele sunt menite sa te constranga, sa nu iti permita sa gandesti liber. poate doar daca iesi din coaja de ou construita in jur si incepi sa te intelegi cu adevarat, sa te iubesti cu adevarat si sa ii iubesti pe altii, nu vei avea nevoie de porunci pentru ca vei sti ce sa faci. doar ca eu sunt la faza de research in care inteleg doar ca am niste drepturi pe care nu am stiut ca le am. long way to go!
arianablue
Postat pe 4 Aprilie 2011 18:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ramnicu Valcea 2 De la: economisesti 17 Mai 2010 16:15
traducere piesa ' a fleur de toi' vitta plss 21 De la: desi_desiree 26 Septembrie 2010 17:54
da-i papucii 13 De la: dulcyka 18 Septembrie 2009 11:48
femeia gemeni cu barbatul fecioara 3 De la: peppermint 30 Aprilie 2010 20:32
despre iubire... 25 De la: bruneagra25 27 August 2009 22:48