Setari Cookie-uri

Orientare sexuala

Va pun doua intrebari care sper sa va capteze interesul.

1.Ati avut vreo experienta sexuala sau chiar si un simplu sarut,atingere cu o persoana de acelasi sex?
2.Ce atitudine ati adopta daca intr-o zi ati afla ca fiica sau fiul vostru nu este heterosexual(a)?

Astept cu nerabdare raspunsurile voastre care sper sa fie cat mai sincere si dezinhibate ;)
despinarose
Postat pe 9 Septembrie 2008 11:16
Intrebarea asta cred ca ne-o adresezi cu un motiv (sau....mai multe): esti in situatie, sunt prietenii tai in situatie sau te gandesti ca unul dintre copiii tai ar putea fi pe viitor.
1. Nu am avut. Insa o atractie fata de mai multe persoane de acelasi sex am avut. Dar nu s-a concretizat nimic fiindca nu mi se pare ceva normal (normal oricum e relativ)
2. Inca nu am copii, dar punand situatia in care eu nu am fost un copil asa cum si-ar fi dorit parintii mei, ma gandesc ca odata si odata o sa mi se intoarca roata.Deci nimeni nu trebuie sa comenteze pana nu e in situatie. Presupun ca parintii ADEVARATI fac orice pt a nu-i indeparta pe copii de langa ei. Si daca ar fi sa fie lesbiana sau homosexual.....poate cu timpul as accepta si am invatat de pe acuma ca trebuie sa luam oamenii asa cum sunt si fiecare isi traieste viata asa cum doreste. Cred ca mai bine as prefera sa fie fata lesbiana decat baiatul homosexual, ca pur si simplu ii compatimesc pe baietii aia, daca se mai pot numi asa, cand observ ca multi dintre ei si-au pierdut acea barbatie si virilitate si se comporta ca niste fete. Moooooorrrr!
Ti-am zis parerea mea, acum lamureste-ne si tu pe noi ce ai face tu si de ce ai postat acest topic.
emyia
Postat pe 9 Septembrie 2008 12:26
De la: despinarose, la data 2008-09-09 11:16:44Va pun doua intrebari care sper sa va capteze interesul.

1.Ati avut vreo experienta sexuala sau chiar si un simplu sarut,atingere cu o persoana de acelasi sex?
2.Ce atitudine ati adopta daca intr-o zi ati afla ca fiica sau fiul vostru nu este heterosexual(a)?

Astept cu nerabdare raspunsurile voastre care sper sa fie cat mai sincere si dezinhibate ;)



mi-ai captat interesul ...enorm!

Postat pe 9 Septembrie 2008 14:14
Ba mie chiar mi se pare interesant subiectul pt ca ne pune in fata unei situatii ipotetice care ar putea oricand sa devina reala pt oricare dintre noi.

Ca sa raspund la intrebari
1. Nu si nici nu cred ca voi fi atrasa vreodata de o persoana de acelasi sex. I love men :D
2. Aici e cam dificil...probabil cu timpul mentalitatea se va mai schimba si vom incerca sa ii intelegem pe cei cu orientari sexuale diferite de ale noastra , mult mai bine. As fi ipocrita sa spun ca nu m`ar afecta sa am un copil care nu este heterosexual , as fi dezamagita , la urma urmei ideea familiei si a procrearii sta la baza relatiei dintre un barbat si o femeie. Daca vine fiul/fiica si iti spune ca nu este heterosexual , cred ca te pune in fata faptului implinit , si chiar daca nu ai vrea sa accepti ideea la inceput trebuie sa te conformezi intr`un final.Un parinte adevarat isi intelege copilul si il accepta asa cum este decat sa si`l indeparteze de langa el. Acest lucru l`am invatat din familia mea , iar acei parinti care isi reneaga copiii pt ca nu traiesc conform principiilor lor cred ca nu cunosc sentimentul de dragoste neconditionata.Nu am copii inca dar as comunica cu ei si i`as intelege oricat de greu mi`ar fi ,pentru a`i avea aproape ...un copil e cel mai frumos lucru din lume!
Kittynelle
Postat pe 9 Septembrie 2008 14:59
De la: despinarose, la data 2008-09-09 11:16:44Va pun doua intrebari care sper sa va capteze interesul.

1.Ati avut vreo experienta sexuala sau chiar si un simplu sarut,atingere cu o persoana de acelasi sex?
2.Ce atitudine ati adopta daca intr-o zi ati afla ca fiica sau fiul vostru nu este heterosexual(a)?

Astept cu nerabdare raspunsurile voastre care sper sa fie cat mai sincere si dezinhibate ;)


1. Da, si a fost interesant.
2. Atata timp cat am nepoti, nu mi-ar pasa cu ce sex se culca!
Kathara
Postat pe 9 Septembrie 2008 15:25
1-NU
2-Ce atitudine? Nu se pune problema de atitudine, oricum ar fi ramane copilul tau, insa nu poti sa nu fii nefericit pentru el, va fi intotdeauna stigmatizat si se va afla mereu in defensiva. Trist.
googoodoll
Postat pe 9 Septembrie 2008 18:30
1.Da
2.Daca o face din curiozitate no problem, dar sa nu fie o orientare sexuala

Postat pe 9 Septembrie 2008 21:14
Am postat acest subiect pentru ca am o prietena care simt si stiu ca este atrasa de mine(cred ca este bisexuala).Si ca sa raspund si eu la intrebarile puse de mine(asa e corect nu?),va voi spune ca m-am sarutat cu o persoana de acelasi sex(a fost porunca unui joc) si a fost placut dar am limitele mele si totul s-a oprit aici.Am o oarecare curiozitate spre aceasta latura dar prefer barbatii,sincer!:)Dupa cum spunea Puffilici I love men!Si in cazul de fata I love my man!Asa ca mica fantezie a mea sau curiozitate va trebui sa ramana doar la acest stadiu.In legatura cu cea de-a doua intrebare,va raspund in felul urmator:orice ar face si oricum ar fi copilul(copiii)meu(mei) ma voi stradui sa il(ii) inteleg si sa il(ii) sustin pentru ca mi se pare ceva oribil sa iti indepartezi copilul cu buna stiinta.Pana la urma fiecare are dreptul sa iubeasca asa cum simte si vrea si lumea ar trebui sa fie mai indulgenta si mai intelegatoare.Nu spun ca ar trebui incurajat acest tip de relatii homosesuala dar ar trebui totusi acceptate.Sunt oameni ca si noi!
Va multumesc pentru sinceritate si pentru ca v-ati rupt un pic din timpul vostru ca sa imi raspundeti!
despinarose
Postat pe 10 Septembrie 2008 00:49
1.Niciodata nu am simtit atractia pentru acelasi sex si nici nu am sa simt acest lucru deoarece imi plac baietii si consider ca este un pacat sa ai o relatie cu un individ de acelasi sex ca si tine.Dumnezeu a creat barbatul si femeia ca ei sa formeze un tot intreg si consider ca ar trebui sa tinem cont si de asta oare Dumnezeu priveste cu ochi mbuni aceste relatii cred ca nu aceasta vine de fapt sa ne demonstreze ca lumea pe zi ce trece isi pierde cugetul si se arunca in pacat .Tot ceea ce isi are un inceput isi v-a gasi si sfirsitul.In concluzie cred ca nu ar trebui cu buna stiinta sa strecuram pacatul in viata noastra si ar trebui sa ne pazim de astfel de relatii.
.2.daca as avea un copilcare ar avea inclinatii spre acelasi sex pai ca un parinte ce isi iubeste odrasla voi incerca sa-l ajut sa depaseasca situatia deoarece cred ca orice problema isi are solutia rebuie doar sa o cauti.orice obicei poate fi invins dorinta sa fie si persoanele ce te indruma pe calea dreptatii daca cei dragi te ajuta pai atunci treci mai usor peste asta.Da evident ca la inceput este extrem de greu sa te debarasezi de acest viciu dar nu exista nimic imposibil trebuie doar sa vrei sa te corectezi.personal am sa imi sustin copilul ,am sa-l consiliez si tot ceea ce v-a depinde de mine am sa fac pentru ca el sa fie unu cu o orientare normala.
aleera
Postat pe 10 Septembrie 2008 01:22
Intr-adevar,relatiile normale,conform pildelor Lui Dumnezeu,sunt cele dintre doua persoane de sex opus si cand se intampla altfel ceva inseamna ca nu e ok...Multi sunt de parere ca este o boala curabila,altii cred ca e o alta varianta a sexualitatii si ca ar trebui luata ca atare.Adevarul cred ca este undeva la mijloc.Nu putyem da verdicte atat de usor pentru ca nu este un subiect simplu.In orice caz ar trebui sa tinem cont de faptul ca daca aceasta situatie exista,nu poate fi ignorata la nesfarsit pentru ca in acest fel nu va disparea...Ce e de facut?...Hmm..Nu stiu!Stiu ca nu mi-ar placea sa fiu in pielea unei astfel de persoane pentru ca am observat cat de cumplit este sa nu te simti bine in pielea ta,sa te simti vinovat,sa te simti ciudat,un monstru chiar(asa cum afirma multe persoane homosexuale ca se simt),sa ma renege familia,prieteni sa ma respinga si sa nu ma pot exprima asa cum imi doresc pentru ca merteu voi fi privita urat...E un subiect atat de delicat si inca nu am ajuns la faza in care putem discuta deschis,fara certuri si implicatii negative.
Abia astept sa aflu si alte parerei despre asta si sa adun cat mai multe perspective!
despinarose
Postat pe 10 Septembrie 2008 01:33
Buna noaptea tuturor,
Subiectul e chiar foarte bun,,,si geo,,,ce sa vezi?? fii surprins ca pe mine ma intereseaza lasa buzatule ca ai sa ai si tu loc de comentat ca doar stii ca daca nu apari sa ma comentezi eu nu ma simt bine,,,asa ca te astept
Acum sa revin la intrebarile tale despina:
1) Am avut mai mult decat o experienta sexuala cu o persoana de acelasi sex, am avut de afpt o relatie de mai bine de 3 ani cu o persoana de acelasi sex, pentru ca (pentru cei ce nu stiu asta deja) eu sunt lesbi, si in conseciinta nu pot avea relatii sexuale decat cu persoane de acelasi sex .
2) Daca voi avea copii (si inainte sa ma trezesc cu clasicele intrebari de genul: "cum sa ai copii daca esti pe invers" va anunt ca s-a inventat inseminarea in vitro ) revin, daca voi avea copii imi voi dori ca ei sa fie fericiti,,,ei vor fi mereu pe plimul plan, si mi-as dori sa pot sa le ofer ceea ce au reusit sa imi ofere mie parintii mei. Mi se spune mereu ca cel mai important e ca eu sa fiu fericita si sa ma simt bien cu mine, si ca nu conteaza unde sau cu cine imi gasesc fericirea, pentru ca ei vor fi alaturi de mine orice s-ar intampla (tata a inteles greu,,,i-a trebuit un an,,,,mama a fost din prima clipa) Acelasi lucru l-as face pentru copilul/copii mei daca as afla cu orientarea lor sexuala este spre persoane de acelasi sex.
Poate raspunsul meu nu va multumi pe multi deoarece vor considera ca este o chestie subiectiva,,,dar tineti minte ca si intrebarea este adresata fiecaruia in mod personal

O mentiune pentru "aleera" orientarea sexuala este programata din codul nostru genetic, daca copilul tau ti-ar spune ca este gay,,,nu ai putea niciodata sa ii modifici codul genetic. Tot ce ai putea reusi este sa il convingi ca ceva este in neregula cu el,,,ca nu este normal,,,si ca daca va continua sa isi manifeste atractia fata de un partener de acelasi sex, va ajunge sa arda in iad sau alte chestii de gen,,,,Daca vei face asta nu vei rausi sa il faci hetero,,,si doar sa il faci sa devina homofob (sa urasca perosanele gay,,,si implicit se va ura pe ele) Cred ca ar trebui sa te gandesti la binele copilului mai presus de tine.

A si pentru georigia99 ,,,cum adica poate sa incerce dar sa nu fie orientare sexuala?? daca incerci un lucru este pentru ca vrei sa vezi daca iti place sau nu,,,,si pentru ca dintr-un motiv sau altul manifesti un anumit interes pentru acel lucru. Dar intrebarea e: daca stii ca nu aia e orientarea ta sexuala,,,si stii ca iti plac persoanele de acelasi sex ...de ce sa mai incerci?? Sincer nu inteleg,,,,adica te duci cu o tipe,,,,ti-a placut ,,,,si apoi zici " a fost ok,,,mi-a placut super mult,,,dar nu poate sa fie asta orientarea mea sexuala"
E ca si cum ai gusta din inghetata de vanilie,,,cand stii foarte bine ca favorita ta e aia de ciocolata,,,si ca nu iti va placea niciodata cea de vanilie,,,,si totusi de ce sa te mai incapatanezi sa o mananci??

sper sa nu va fi plictisit prea mult....dar astea sunt raspunsuriel si intrebarile mele,,,poate ma puteti lamuri.
Va multumesc si o noapte placuta
aricica_pogonica
Postat pe 10 Septembrie 2008 02:54
Aricica,iti multumesc tare mult pentru parere!E foarte bine ca avem aici punctul de vedere al unei persoane care chiar se afla in aceasta situatie.Ma bucur ca esti linistita si ca parintii tai sunt ok cu asta si te inteleg,te accepta si te sprijina!Mai rar asa ceva!Ai parinti de nota 10!:)
despinarose
Postat pe 10 Septembrie 2008 03:37
Da,,,asa e am avut surpriza ca parintii sa reactioneze destul de bine (am avut probleme cu tata dar asta pentru ca el nu a aflat de la mine ci de la altcineva si cred ca asta l-a suparat mai mult decat orice) in fine,,,mamei i-am spus anul asta in iulie,,,si a fost
Daca regret ceva este faptul ca nu le-am spus mai repede,,,am trecut prin multe chestii aiurea incercand sa evit ca informatiile sa le ajunga la urechi,,,si cred ca multe lcruri ar fi fost altfel daca as fi avut si sprijinul lor la momentul respectiv.
Dar stii cum e,,,totul se intampla cu un motiv, si cred ca atunci cand s-au vazut in fata faptului implinit au realizat ca nu e doar o faza trecatoare si ca nu sunt bisex. Nu mi-a fost usor, tata a avut o reactie foarte aiurea(nu am vb un an decat de cateva ori la tel si atunci strictul necesar) si apoi l-am sunat sa il intreb nu stiu ce si o discutie de 3 minute s-a transformat in una de 60. Mi-a spus ca a avut timp sa asimileze informatia, sa se intereseze de la altii ce si cum si mi-a oferit sprijinul lui neconditionat. Trebuie sa recunosc ca m-a lasat
Dar dupa cum spuneai si tu subiectul e unul delicat, si este nevoie de timp pentru a asimila informatiile.
Un lucru ce ma bucura, si pe care l-am sesizat pe mai toate topicurile legate de homosexualitate este ca, pana si cei ce se declara total impotriva ei, recunosc ca dragostea fata de copii trebuie sa fie un lucru neconditionat si ca fie ca le va face placere sau nu sa aiba copii gay,,,ii vor sprijini si iubi la fel de mult.
Eu consider ca asta e un lucru deosebit si ma bucur ca lumea a inceput sa gandeasca asa, pentru ca e destul de greu sa fii gay si fara sa mai ai si propria familie impotriva ta.
aricica_pogonica
Postat pe 10 Septembrie 2008 12:08
Foarte interesant subiectul, imi aduce aminte de un film pe care l-am vazut recent "O fata ca mine". M-a emotionat profund...
Raspunsul la prima intrebare ar fi nu, desi in liceu am avut o prietena care se simtea atrasa de mine. Sentimentul a fost ciudat, iar reactia mea a fost una de respingere. Nu am vrut sa o ranesc, dar nu puteam sa o vad altfel decat ceea ce fizic parea...o fata.
La a doua intrebare raspunsul este mai dificil de dat pentru ca, inca nu am copii. Evident as suferi si as avea de luptat cu societatea in care traim si cu mine insumi. Este destul de dificil pentru un parinte sa accepte ca a nascut o fata intr-un corp de baiat sau un baiat intr-un corp de fata. Nu l-as respinge deoarece cred ca in astfel de cazuri comunicarea joaca un rol foarte important, va trebui sa-l inteleg si sa-l accept asa cum este. Nu este un viciu, un capriciu sau o faza trecatoare, eu cred ca in astfel de cazuri copii care nu au dragostea si sprijinul familiei raman cu traume grave care au urmari seriose in dezvoltarea vietii ca adult si in formarea relatiilor cu cei din jur.
Eu cred ca Dumnezeu ne-a creat pe toti deosebiti, prin felul in care aratam, simtim si iubim indiferent cum ...sau pe cine...
claudia_ellena
Postat pe 10 Septembrie 2008 21:51
De la: aleera, la data 2008-09-10 01:22:561.In concluzie cred ca nu ar trebui cu buna stiinta sa strecuram pacatul in viata noastra si ar trebui sa ne pazim de astfel de relatii.
.2.daca as avea un copilcare ar avea inclinatii spre acelasi sex pai ca un parinte ce isi iubeste odrasla voi incerca sa-l ajut sa depaseasca situatia deoarece cred ca orice problema isi are solutia rebuie doar sa o cauti.orice obicei poate fi invins dorinta sa fie si persoanele ce te indruma pe calea dreptatii daca cei dragi te ajuta pai atunci treci mai usor peste asta.Da evident ca la inceput este extrem de greu sa te debarasezi de acest viciu dar nu exista nimic imposibil trebuie doar sa vrei sa te corectezi.personal am sa imi sustin copilul ,am sa-l consiliez si tot ceea ce v-a depinde de mine am sa fac pentru ca el sa fie unu cu o orientare normala.


What ?! am citit bine? ai scris VICIU ????
fara suparare acum, nu cred ca homosexualitatea e viciu! sa te ''debarasezi'' de homosexualitate?!.....totusi nu cred ca e o haina pe care s-o arunci la spalat!
emyia
Postat pe 10 Septembrie 2008 22:11
emyia lasa ca e viciu,,,,la 17 ani ce vrei???
si viciu asta se trateaza,,,,exact cu acelasi tratament ca si prostia
Mi-am gasit leacul,,,,,mii de multumiri
aricica_pogonica
Postat pe 10 Septembrie 2008 23:58
ma bucur ca ma luati in seama mersi tare mult ....ß î÷åíú ýòèì ãîðæóñú.......Virsta nu e un impediment niciodata.....aia e parerea mea voi o aveti pe a voastra citi oameni atitea si pareri kum se zice la noi la ru6i Íà âêóÑ è öÂåò òîâàðèùè íåò...nu sunt eu in masura sa va judec Cel de Sus o v-a faCe.......
aleera
Postat pe 11 Septembrie 2008 02:17
Nici eu nu sunt de acord cu definitia de viciu insa nu pot sa nu ii respect parerea pentru ca fiecare vede lucrurile in felul sau.Important este ca in mare oamenii se gandesc la binele copiilor lor indiferent de circumstantele respective in care acestia se afla...
Si eu consider,la fel ca Elena,ca daca persoanele care sunt homesexuale,nu au un indrumator,un umar pe care sa planga cand dau de greu,daca sunt umilite,jugnite,agresate verbal sau fizic,atunci pe parcursul timpul se vor vedea consecintele negative:abandon scolar,sinucidere,izolare,boli psihice,acte de delicventa,acte violente si lista continua.Asadar,sprijinul celor din jur dar mai ales al familiei conteaza enorm!Este fundamental sa ai cu cine sa vorbesti,cui sa ii pun cate o intrebare in legatura cu vreo dilema,e important sa contezi pe cineva!
Homosexualitatea nu este un joc al imaginatiei,nu este un viciu,nu este o faza trecatoare si in nici un caz nu este un lucru pe care ti-l doresti,ci iti este dat iar tu nu ai cum sa influentezi asta!Homesexualitatea este un fapt real pe care nu avem voie sa il ignoram,ci sa il acceptam si sa cautam sa aflam cat mai multe despre el pentru a-l intelege cat mai bine!
despinarose
Postat pe 11 Septembrie 2008 02:26
apropo niciodata nu ar trebuie sa zicem ca cineva sufera de prostie sau ca e prost caci defapt ala care zice e ala prost sau din nefericire sufera de acest diagnostic.......inteleptul il v-a intelege pe nerod caci nerod a fost fiecare din noi insa nerodului nu ii este dat sa il inteleaga pe intelept caci niciodata nu a fost intelept......
aleera
Postat pe 11 Septembrie 2008 02:31
Aleera,te rog nu te intrista sau supara!
Am citit acum cateva secunde un topic despre musulmani.Nu are nici o legatura cu topicul acesta insa ceea ce vroiam sa spun este ca peste tot sunt oameni diferiti care se exprima in felul lor,unii nu sunt foarte intelegatori cu ei insisi,asa ca nici cu cei din jur.Am citit multe injurii,un intreg scandal pe acel topic despre care am amintit mai sus si concluzia este ca lumea a uitat sa fie mai deschisa la minte si nu mai stie semnificatia cuvantului "pace"...Trista realitate!
despinarose
Postat pe 11 Septembrie 2008 04:37
o data pe la gara de nord,noaptea rarziu,la vreo 16 ani, un homosexual trvestit a pus mana pe mine si a a incercat sa ma sarute. era foarte beat. norocul meu a fost ca eram minor si nu am putut face puscarie din cauza bataii administata public acelui individ. de atunci ma consider homofob si nu suport pe niciunul ,sau orice forma de violenta la adresa sexului slab. am simtit ca sunt hartuit. in schimb nu am nimica impotriva unei partide cu 2 femei. 2 femei cu un barbat nu inseamna ca ele sunt gay nu? doar prietene bune ce impart .totul......
si daca fetele sunt gay no problem,fetele sunt mereu fete,

pap io pe ele ma de sufletele delicate

ASTIA MICII NUMAI PENTRU TINE DESPINA DRAGA

Postat pe 11 Septembrie 2008 05:06
Apropos,scuzati-mi eventualele greseli de exprimare dar m-am lasat purtata de val si am mai uitat sau pus in plus o litera
despinarose
Postat pe 11 Septembrie 2008 05:30
Am inteles,dragule! Sunt foarte
Multumesc pentru lamuriri
Stiam ca nu ai o parere proasta despre femei,nici nu am vrut sa insinuez asta doar ca mi se pare nedreapta aceasta perspectiva.Si mie mi se pare ca femeile sunt mai finute,mai delicate si deci sarutul dintre ele este unul senzual,saracii barbati care sunt homosexuali,desi nu sunt vazuti la fel,poate ca in sinele lor simt la fel precum femeile cand se iubesc si o fac la fel de tandru,cu toate ca din afara nu se vede intocmai.
Oricum ti-am inteles punctul de vedere
despinarose
Postat pe 11 Septembrie 2008 18:01
Ciao,fetelor! Am revenit cu intarziere pe forum, dar am ceva de zis.

Pt. Aleera:

Nu cred ca pe mine te-ai suparat, cred ca pe Aricica care (scuzati cacofonia) a fost poate putin dura. Eu n-am fost si nu sunt lesbiana. Ideea e in felul urmator: ne judeca Dumnezeu....buuun...homosexualitatea tine si de sentimente si acesti oameni n-ar trebui sa se simta vinovati,inferiori sau anormali. Din moment ce Dumnezeu ne-a creat,ne-a dat viata, ne-a dat SENTIMENTE , istetime, abilitate, puritate, discernamant, nu crezi ca acesti oameni sunt tot ai lui Dumnezeu si ca asa i-a creat? Nu putem schimba ceea ce simtim in interior, nu putem schimba atractia pt cineva, pt homosexuali si lesbiene e ca si pt cei hetero carora le plac si se simt atrase doar de persoanele de sex opus. Si crezi ca lor le convine ca oamenii se uita chioras la ei, mai rau ca la niste.....vai! nici nu vreau sa zic cuvantul ce-l am acum in minte! si ma gandesc ca sunt momente in vietile lor in care ar dori sa fie normali (care iarasi e un termen relativ). Si daca e sa ne judece Dumnezeu, nu are pt ce, fiindca el i-a insusit cu acest ''viciu'' cum ii zici tu. Si este o cugetare care spune asa : ''Suma viciilor e constanta'' la fiecare dintre noi, adica unul poate sa bea,sa se drogheze,sa joace la ruleta etc. pe cand altul e gay si nu are apucaturile celuilalt.

Sper sa nu fie cu suparare pt nimeni.
emyia
Postat pe 11 Septembrie 2008 18:45
1. Da
2.Mai...eu sincer cred ca u exista cu adevarat homosexual,ci doar barbat care nu a dat de femeia potrivita si vice-versa.Daca insa s-ar dovedi ca gresesc si ca fiul/fiica mea are o alta orientare sexuala,as merge la psiholog as face tot ce imi sta in putinta sa inteleg de ce gandeste altfel decat mine...Pana la urma sunt si ei oameni...eu m cunoscut unii chiar de treaba!Sper insa ca nu voi fii pusa in situatie si de altfel nu doresc asta nimanui pt ca oamenii sunt rai si soceitatea stigmatzeaza in continuare!
sweetpink
Postat pe 11 Septembrie 2008 19:02
De la: aleera, la data 2008-09-11 02:31:01apropo niciodata nu ar trebuie sa zicem ca cineva sufera de prostie sau ca e prost caci defapt ala care zice e ala prost sau din nefericire sufera de acest diagnostic.......inteleptul il v-a intelege pe nerod caci nerod a fost fiecare din noi insa nerodului nu ii este dat sa il inteleaga pe intelept caci niciodata nu a fost intelept......


Draga ALEERA, stai un pic ca am impresia ca ne-am inteles gresit eu nu m-am legat de tine,,,a fost un simplu comentariu,,,era de fapt raspuns pentru "emyia" de tine nu am zis decat ca ai doar 17 ani (si desi asta nu ar trebui sa fie o problema ma gandeam ca e bine sa o folosesti drept scuza,,,tinand cont ca la varsta asta nu stii definitia cuvantului "viciu")
Uite iti ofer eu definitia din dex : VÍCIU s. 1. v. defect. 2. v. patimã. 3. nãrav, pasiune, patimã, (fam.) boalã. (A dat în ~l jocului de cãrþi.) 4. v. corupþie...In alta ordine de idei,,,1 defecta nu sunt (doctorii zic ca nu imi lipseste nici un organ,,,da nici nu am mai multe ) 2 se zice sa cazi in patima alcoolului nu in patima homosexualitatii,,,,deci nu ma incadrez nici acolo....3 bolnava nu sunt,,,ca homosexualitatea de la capitolul boala psihica din manualele de specialitate de prin 1978,,,deci nu e cazul...mai e si varianta 4 da ai nu are treaba cu subiectul nostru...
In concluzie pot fi numita in multe feluri...si mi se pot asocia diferite vicii,,,,dar homosexualitatea nu prea intra aici dupa socotelile mele. Daca tu imi demonstrezi contrariul eu sunt dispusa sa imi cer scuze si sa accept ca am gresit.

A doua la mana,,,,vezi ca nu te-a atacat nimeni si nu te-a facut nimeni proasta...sesizeaza te rog ca sunt doua propozitii separate
"emyia lasa ca e viciu,,,,la 17 ani ce vrei???
si viciu asta se trateaza,,,,exact cu acelasi tratament ca si prostia"
Una facea referire la tine (ca ai doar 17 ani si mai ai timp sa mai inveti) in vreme ce a doua facea referire la faptul ca daca esti prost nu te poti trata (in caz ca ai nevoie de def: dobitocenie, imbecilitate, idiotenie, ineptie) de remarcat ca nu are legatura cu faptul ca esti nestiutor sau dezinformat (aia se rezolva iei o carte, dai un search pe google si inveti. Si ma gandeam eu ca daca se poate trata prostia tre sa fie leac si pentru homosexualitate....
Intentia nu era sa te atac pe tine,,,de fiecare data mentionez ca respect parerile celorlalti,,,si despinarose stie asta,,,
Asa ca daca te-ai simtit atinsa de comentariul meu,,,imi cer scuze,,,,nu iti era adresat,,,era o remarca la modul general.
Acum e treaba ta ce crezi mai departe

aricica_pogonica
Postat pe 11 Septembrie 2008 23:06
in primul rind nu am nimic impotriva homosexualilor,lesbienilor....sunt oameni ca si noi plamaditi exact la fel.....prin viciu am avut in vedere adica o obisnuinta negativa deoarece asta cred ,da poate instinctele acestea iti sunt harazite de la nastere n-am cum sa stiu si nu pot sa ma expun obiectiv pentru ca nu am incercat sa am o relatie cu o tipa de acelasi sex........dar mi-am exprimat parerea mea proprie.....si totusi sint o fire care are frica de Dumnezeu ..........oricum fiecare isi alege pe ce drum v-a merge in viata .......
aleera
Postat pe 12 Septembrie 2008 01:34
Dragele mele,sper ca s-au mai linistit spiritele si ca s-a inteles ce a vrut sa zica fiecare.E frumos si demn sa vorbim civilizat si sa dezbatem orice cu bun simt si indulgenta,nu cum se obisnuieste pe alte topicuri..Atat se cearta lumea!Multa rabdare,ingaduinta si intelegere!Suntem diferiti,gandim diferit,ne comportam diferit si deci e posibil ca parerile sa se bata cap in cap uneori dar asta nu inseamna ca una din tabere este inculta,rautacioasa sau reavoitoare.
despinarose
Postat pe 12 Septembrie 2008 02:09
De la: despinarose, la data 2008-09-12 02:09:18Dragele mele,sper ca s-au mai linistit spiritele si ca s-a inteles ce a vrut sa zica fiecare.E frumos si demn sa vorbim civilizat si sa dezbatem orice cu bun simt si indulgenta,nu cum se obisnuieste pe alte topicuri..Atat se cearta lumea!Multa rabdare,ingaduinta si intelegere!Suntem diferiti,gandim diferit,ne comportam diferit si deci e posibil ca parerile sa se bata cap in cap uneori dar asta nu inseamna ca una din tabere este inculta,rautacioasa sau reavoitoare.

Postat pe 12 Septembrie 2008 02:43
Pfai de capu' meu, cate contraziceri intr-o singura fraza!
Mai! Daca zici ca suntem toti plamaditi in acelasi fel si toti din Dumnezeu, ce inseamna aia ca (despre homosexualitate fiind vorba) ''oricum fiecare isi alege pe ce drum v-a merge in viata ''.......... Nu am stabilit oare de comun acord ca ei s-au nascut cu atractia fata de persoanele de acelasi sex.

Nu cred ca mai scriu la topicul asta, ca poate am si exagerat si mi-am expus parerea. Ne vedem la alt topic.
emyia
Postat pe 12 Septembrie 2008 08:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
un sfat... 21 De la: kudika059077 14 August 2009 11:56
http://forever-magick.no-ip.org:8003/listen.pls 10 De la: Musca_Tze_Tze 22 Iunie 2009 23:32
Cum faceti fata esecurilor? 4 De la: FRANNNCE 1 Aprilie 2009 09:18
Iubesc un baiat cu probleme psihice! Cum l-as putea ajuta? 9 De la: blue_moonbutterfly 21 Septembrie 2009 09:24
After sex: o problema de sanatate (pentru mine) 8 De la: Roco 1 Martie 2009 14:48