Setari Cookie-uri

Ce se intampla cu barbatii si femeile din ziua de azi? Nu am avansat nici macar un pic?

De la: battleofwits, la data 2011-04-16 22:15:35
De la: contesina, la data 2011-04-16 22:07:35
De la: battleofwits, la data 2011-04-16 21:57:31
De la: contesina, la data 2011-04-16 21:49:24
De la: battleofwits, la data 2011-04-16 21:38:22
De la: contesina, la data 2011-04-16 21:33:20
De la: battleofwits, la data 2011-04-16 21:23:33
De la: contesina, la data 2011-04-16 21:19:57
De la: battleofwits, la data 2011-04-16 20:50:22
De la: contesina, la data 2011-04-16 20:46:08
De la: battleofwits, la data 2011-04-16 20:28:41
De la: contesina, la data 2011-04-16 20:24:00
De la: battleofwits, la data 2011-04-16 20:14:09
De la: contesina, la data 2011-04-16 20:12:07
De la: battleofwits, la data 2011-04-16 20:05:04
De la: contesina, la data 2011-04-16 19:55:41
De la: battleofwits, la data 2011-04-16 19:36:20
De la: contesina, la data 2011-04-16 16:30:49
De la: battleofwits, la data 2011-04-16 09:47:00
De la: contesina, la data 2011-04-16 09:02:47
De la: battleofwits, la data 2011-04-16 04:55:23
De la: verraa, la data 2011-04-16 02:30:29
Si acum intreb barbatii: vi se pare corect sa va inselati partenera si tot voi sa fiti cei care ripostati in momentul in care ea s-a saturat de minciunile voastre?
Si o intrebare pentru femei: de ce ii mai iertati daca vedeti ca se repeta povestea?


iti spun eu de ce
pentru ca cine se aseamana se aduna e simplu



unele femei (cat si barbati) isi doresc drama,
si vor avea parte de drama




gata , s-a concluzionat, s-a pus stampila, altul la rand ....

ce simplu pare : ori e alba, ori e neagra.... si in realitate este asa o amestecatura de culori si nuante, multe, multe "gri-uri".......


viata nu e complicata, e chiar simpla



este simpla, daca inveti s-o faci asa......dar pana inveti....


tu crezi ca e complicat sa inveti?



depinde de la caz la caz....unii sunt cumplit de incapatanati, de orgoliosi, de putin receptivi in a accepta ca tot timpul avem cate ceva de invatat....si atunci se intampla sa gresim cel mai rau si bineanteles sa ne complicam groaznic vietile ....

dar ce inseamna pana la urma a-ti complica viata ??


inseamna sa o vezi mai mult decat este ...




"o lupta este viata, deci, te lupta ....." asa zicea poetul....
si daca te-as intreba cum vezi tu viata, ce este viata pentru tine, as fi prea insistenta ???


o calatorie, cu sau fara o destinatie

tu cum o vezi?



este clar acum pentru mine - o trecere, o scurta trecere catre o destinatie precisa....
numai ca nu stiu daca voi dobandi intelepciunea de a nu-mi complica aceasta "trecere" si de a-mi simplifica si ceea ce am si acum.... vai, ce ciudat este de explicat !


conteaza mai mult destinatia sau calatoria?



hmmmm
cred ca au fiecare dintre ele importanta sa
destinatia este foarte importanta pentru ca altfel ai rataci aiurea, nestiind catre ce sa te indrepti....o data stabilita destinatia, trebuie stabilita ruta.... nu-i indicat sa ocolesti ca nebunul si sa risti sa te pierzi.... apoi urmeaza calatoria in sine.... o calatorie reusita depinde in mare masura in puterea ta de a sti sa faci "bagajele", adica sa ai intelepciunea de a pune in bagaj tot ceea ce iti este strict necesar si asta fara sa te incarci cu inutilitati, care nu ar face decat sa-ti complice calatoria.... cand te mai ratacesti pe drum, mai intrebi pe cate un "localnic" priceput si cunoscator, iar indrumarea lui iti ajuta calatoria... mai citesti o "harta", mai cauti o carte de calatorii a unuia care a facut drumul inaintea ta....si tot mergi.... si asa inaintand ajungi sa te mai si uiti in urma si sa vezi de unde ai plecat si sa constati ca drumul te-a maturizat, te-a implinit si inteleptit...se mai intampla sa mai si deviezi de la drumul prestabilit, pe carari laturalnice, atras de frumusetile "peisajului".... nu-i bai.... important este sa fi constient ca timpul nu este mereu de partea ta....
cam asa zic eu.... mai adauga si tu unde nu-i complet....


ce facem cu frumusetiile de pe drum ... le ocolim (cu gandul la destinatie) sau nu bucuram de ele (bucurandu-ne de prezent)


prezentul oricum va deveni trecut.....
sunt frumuseti si frumuseti.... unele sunt absolut benefice calatoriei, aduc un plus de bucurie, de ajutor si alunga monotonia..... altele sunt inselatoare, caci sub ambalajul minunat, pe parcursul drumului se dovedesc a fi niste bagaje pe cat de deranjante, pe atat de grele si impovaratoare, tragandu-te inapoi, impiedicandu-ti mersul lin catre inainte .... dar si aici sunt ajutoare reale, deschiderea ta catre a cere ajutor si de a-l primi ar putea fi o problema .... trebuie un pic de luciditate si de acceptare ca nu esti atoatestiutor....


prezentul devine trecut doar daca traiesti in viitor atata timp cat traiesti in prezent, nu exista trecut sau viitor
eu m-am referit doar la frumuseti, NU la pseudo-frumuseti



exista filozofi care cred ca nici nu exista prezent, ci doar trecut si viitor....
in ceea ce priveste frumusetile, nu ma pot hazarda in speculatii, nu stiu ce gandeste fiecare... tu te gandesti la ceva anume cand spui "frumuseti" ???


tocmai asta am spus si eu,
prezentul nu face parte din scala timpului
prezentul este acum si aici, si nu face parte din "timp"

uite, iubirea face parte din frumusetile vietii



iubirea adevarata ne intareste si ne face drumul mai usor si placut....
dar sunt iubiri si iubiri..... de exemplu iubirea de sine, este un bagaj greu, care impovareaza, impiedica inaintarea....
ca sa nu mai zic de faptul ca in prezent "a iubi" se foloseste mult prea usor si adesea total neadecvat si impropriu....


uite cum ai rastalmacit un lucru frumos

apropo, ce ai cu iubirea de sine? trebuie sa ne detestam, sa ne uram?



nu am rastalmacit....ma rog, nu asta am intentionat....dar sunt multe fatete si aspecte....
in nici un caz nu trebuie sa ne uram sau detestam....
iubirea de sine este daunatoare in momentul in care se transforma in acea mandrie care da in fala, in semetie, in inganfare .... este opusul smereniei....
din mandrie refuzam sa ne vedem defectele, refuzam critica altora, refuzam sa ne vedem greselile.... etc


atunci nu-i mai spune iubire ci "fala, semetie, inganfare"
iubirea nu are cum sa se transforme (e sau nu e)



iata, cum tu esti si mai pretentios la folosirea cuvantului "iubire".... de acord cu tine
dar asta e limba romana cu expresiile si cu sensurile lor.....
contesina
Postat pe 16 Aprilie 2011 22:19
De la: contesina, la data 2011-04-16 22:19:33
De la: battleofwits, la data 2011-04-16 22:15:35
De la: contesina, la data 2011-04-16 22:07:35
De la: battleofwits, la data 2011-04-16 21:57:31
De la: contesina, la data 2011-04-16 21:49:24
De la: battleofwits, la data 2011-04-16 21:38:22
De la: contesina, la data 2011-04-16 21:33:20
De la: battleofwits, la data 2011-04-16 21:23:33
De la: contesina, la data 2011-04-16 21:19:57
De la: battleofwits, la data 2011-04-16 20:50:22
De la: contesina, la data 2011-04-16 20:46:08
De la: battleofwits, la data 2011-04-16 20:28:41
De la: contesina, la data 2011-04-16 20:24:00
De la: battleofwits, la data 2011-04-16 20:14:09
De la: contesina, la data 2011-04-16 20:12:07
De la: battleofwits, la data 2011-04-16 20:05:04
De la: contesina, la data 2011-04-16 19:55:41
De la: battleofwits, la data 2011-04-16 19:36:20
De la: contesina, la data 2011-04-16 16:30:49
De la: battleofwits, la data 2011-04-16 09:47:00
De la: contesina, la data 2011-04-16 09:02:47
De la: battleofwits, la data 2011-04-16 04:55:23
De la: verraa, la data 2011-04-16 02:30:29
Si acum intreb barbatii: vi se pare corect sa va inselati partenera si tot voi sa fiti cei care ripostati in momentul in care ea s-a saturat de minciunile voastre?
Si o intrebare pentru femei: de ce ii mai iertati daca vedeti ca se repeta povestea?


iti spun eu de ce
pentru ca cine se aseamana se aduna e simplu



unele femei (cat si barbati) isi doresc drama,
si vor avea parte de drama




gata , s-a concluzionat, s-a pus stampila, altul la rand ....

ce simplu pare : ori e alba, ori e neagra.... si in realitate este asa o amestecatura de culori si nuante, multe, multe "gri-uri".......


viata nu e complicata, e chiar simpla



este simpla, daca inveti s-o faci asa......dar pana inveti....


tu crezi ca e complicat sa inveti?



depinde de la caz la caz....unii sunt cumplit de incapatanati, de orgoliosi, de putin receptivi in a accepta ca tot timpul avem cate ceva de invatat....si atunci se intampla sa gresim cel mai rau si bineanteles sa ne complicam groaznic vietile ....

dar ce inseamna pana la urma a-ti complica viata ??


inseamna sa o vezi mai mult decat este ...




"o lupta este viata, deci, te lupta ....." asa zicea poetul....
si daca te-as intreba cum vezi tu viata, ce este viata pentru tine, as fi prea insistenta ???


o calatorie, cu sau fara o destinatie

tu cum o vezi?



este clar acum pentru mine - o trecere, o scurta trecere catre o destinatie precisa....
numai ca nu stiu daca voi dobandi intelepciunea de a nu-mi complica aceasta "trecere" si de a-mi simplifica si ceea ce am si acum.... vai, ce ciudat este de explicat !


conteaza mai mult destinatia sau calatoria?



hmmmm
cred ca au fiecare dintre ele importanta sa
destinatia este foarte importanta pentru ca altfel ai rataci aiurea, nestiind catre ce sa te indrepti....o data stabilita destinatia, trebuie stabilita ruta.... nu-i indicat sa ocolesti ca nebunul si sa risti sa te pierzi.... apoi urmeaza calatoria in sine.... o calatorie reusita depinde in mare masura in puterea ta de a sti sa faci "bagajele", adica sa ai intelepciunea de a pune in bagaj tot ceea ce iti este strict necesar si asta fara sa te incarci cu inutilitati, care nu ar face decat sa-ti complice calatoria.... cand te mai ratacesti pe drum, mai intrebi pe cate un "localnic" priceput si cunoscator, iar indrumarea lui iti ajuta calatoria... mai citesti o "harta", mai cauti o carte de calatorii a unuia care a facut drumul inaintea ta....si tot mergi.... si asa inaintand ajungi sa te mai si uiti in urma si sa vezi de unde ai plecat si sa constati ca drumul te-a maturizat, te-a implinit si inteleptit...se mai intampla sa mai si deviezi de la drumul prestabilit, pe carari laturalnice, atras de frumusetile "peisajului".... nu-i bai.... important este sa fi constient ca timpul nu este mereu de partea ta....
cam asa zic eu.... mai adauga si tu unde nu-i complet....


ce facem cu frumusetiile de pe drum ... le ocolim (cu gandul la destinatie) sau nu bucuram de ele (bucurandu-ne de prezent)


prezentul oricum va deveni trecut.....
sunt frumuseti si frumuseti.... unele sunt absolut benefice calatoriei, aduc un plus de bucurie, de ajutor si alunga monotonia..... altele sunt inselatoare, caci sub ambalajul minunat, pe parcursul drumului se dovedesc a fi niste bagaje pe cat de deranjante, pe atat de grele si impovaratoare, tragandu-te inapoi, impiedicandu-ti mersul lin catre inainte .... dar si aici sunt ajutoare reale, deschiderea ta catre a cere ajutor si de a-l primi ar putea fi o problema .... trebuie un pic de luciditate si de acceptare ca nu esti atoatestiutor....


prezentul devine trecut doar daca traiesti in viitor atata timp cat traiesti in prezent, nu exista trecut sau viitor
eu m-am referit doar la frumuseti, NU la pseudo-frumuseti



exista filozofi care cred ca nici nu exista prezent, ci doar trecut si viitor....
in ceea ce priveste frumusetile, nu ma pot hazarda in speculatii, nu stiu ce gandeste fiecare... tu te gandesti la ceva anume cand spui "frumuseti" ???


tocmai asta am spus si eu,
prezentul nu face parte din scala timpului
prezentul este acum si aici, si nu face parte din "timp"

uite, iubirea face parte din frumusetile vietii



iubirea adevarata ne intareste si ne face drumul mai usor si placut....
dar sunt iubiri si iubiri..... de exemplu iubirea de sine, este un bagaj greu, care impovareaza, impiedica inaintarea....
ca sa nu mai zic de faptul ca in prezent "a iubi" se foloseste mult prea usor si adesea total neadecvat si impropriu....


uite cum ai rastalmacit un lucru frumos

apropo, ce ai cu iubirea de sine? trebuie sa ne detestam, sa ne uram?



nu am rastalmacit....ma rog, nu asta am intentionat....dar sunt multe fatete si aspecte....
in nici un caz nu trebuie sa ne uram sau detestam....
iubirea de sine este daunatoare in momentul in care se transforma in acea mandrie care da in fala, in semetie, in inganfare .... este opusul smereniei....
din mandrie refuzam sa ne vedem defectele, refuzam critica altora, refuzam sa ne vedem greselile.... etc


atunci nu-i mai spune iubire ci "fala, semetie, inganfare"
iubirea nu are cum sa se transforme (e sau nu e)



iata, cum tu esti si mai pretentios la folosirea cuvantului "iubire".... de acord cu tine
dar asta e limba romana cu expresiile si cu sensurile lor.....


nu sunt eu de vina ca "cei multi" nu stiu ce e aia iubirea
battleofwits
Postat pe 16 Aprilie 2011 22:27
ma intreb adesea cati stiu cu adevarat ce-i iubirea ???? cati o vor cunoaste ???
contesina
Postat pe 16 Aprilie 2011 22:33
De la: contesina, la data 2011-04-16 22:33:45ma intreb adesea cati stiu cu adevarat ce-i iubirea ???? cati o vor cunoaste ???

contra unei sume modice, dau lectii private
battleofwits
Postat pe 16 Aprilie 2011 22:35
De la: battleofwits, la data 2011-04-16 22:35:20
De la: contesina, la data 2011-04-16 22:33:45ma intreb adesea cati stiu cu adevarat ce-i iubirea ???? cati o vor cunoaste ???

contra unei sume modice, dau lectii private






plec spre taramuri mai linistite.... o noapte linistita.....

contesina
Postat pe 16 Aprilie 2011 22:42
De la: verraa, la data 2011-04-16 04:35:45Stii ce este aiurea? Ca acesta educatie este data de acasa si nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar eu cu urechile mele aud de la diferiti parinti si bunici cum dau astfel de sfaturi baietilor...gen: ce sa faca mama este si el barbat...mai greseste si el ...sau : ce sa faca barbatul daca ea il provoaca?
Ma intreb oare el nu are minte? Nu poate gandi ?


Eu totusi cred ca sunt din ce in ce mai putin parinti (bunici) care spun direct asemenea lucruri. Cred ca mai degraba, nu exista o educatie in sensul asta, in directia asta. In cazul in care copilul traieste intr-un mediu, hai sa-i spunem normal, fara batai intre parinti, copilul NU primeste informatia asta ca pe ceva de genul: "asta-i normal sa fie, mama nu permite sa fie lovita, tata nu-si permite s-o loveasca pe mama". Nu au loc asemenea discutii intre parinti ci copii. Chiar pe forumul asta citeam: e prea mic, cum sa-i spun de aia, de cealalta. Dar CAND ii spui? In momentul in care l-ai trimis la gradinita incepe sa fie educat de altii, nu de parinti. Incepe sa fie educat in primul rand de adultii de acolo si nu in ultimul rand de copiii de varsta lui. Prin povesti, prin jocuri, prin vorbe si expresii de care tu, ca parinte, l-ai ferit inutil. Consider ca ORICE informatie poate fi data copilului la ORICE varsta si repetata pe masura ce copilul creste Doar asa il educi TU si nu restul lumii. Asteptand o varsta propice, e un esec, zic eu. Copilul a invatat deja ce NU trebuia, ce NU vroiai sa invete tu, din afara casei.

Prin urmare, tinerii de care spui tu mai sus, este adevarat ca ar trebui sa gandeasca cu propria minte, DAR vin cu o informatie gresita de la bunici care se bate cap in cap cu informatia primita din media, sa zicem, care se bate cap in cap cu informatia venita din anturaj. Si cum pumnul e cel mai la indemana pentru toata lumea, da cu el si-si rezolva neputinta intr-un domeniu: acela sentimental, in cazul de fata.
rashela
Postat pe 16 Aprilie 2011 23:31
De la: battleofwits, la data 2011-04-16 22:35:20
De la: contesina, la data 2011-04-16 22:33:45ma intreb adesea cati stiu cu adevarat ce-i iubirea ???? cati o vor cunoaste ???

contra unei sume modice, dau lectii private

verraa
Postat pe 17 Aprilie 2011 00:24
De la: contesina, la data 2011-04-16 22:33:45ma intreb adesea cati stiu cu adevarat ce-i iubirea ???? cati o vor cunoaste ???

Daca nu suntem capabili sa iubim atunci nu mai vad rostul nostru pe acest pamant si din pacate nu prea mai exista persoane capabile de acest gest. Suntem inchisi in noi, uram pe oricine nu este de acord cu ceea ce gandim noi, ne credem superiori si suntem superficiali.
Cica iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti...foarte greu mai vezi asa ceva... Nu suntem capabili sa ne iubim nici macar pe noi...
verraa
Postat pe 17 Aprilie 2011 00:29
Da, ai dreptate! Insa media tot promoveaza infidelitatea ca fiind ceva inevitabil si normal. Minciuna, ura si superficialitatea se iau de mana si formeaza un trio perfect...cu asta cresc copii nostrii zi de zi.
Eu am trecut printr-un conflict cu bunica viitorului meu sot care facea anumite afirmatii cu privire la ce se intampla in mass media si aproba infidelitatile barbatilor spunand ca sunt provocati si oricum ei sunt barbati, intr-o familie unde mama lui i-a oferit cu totul alta educatie, dar sa stii ca cel mic ia ce cosidera el ca e mai bun pentru el. Din fericire a luat ce este mai bun insa eu am pus piciorul in prag din prima si i-am zis ca prefer adevarul si daca ma va minti si voi afla mai tarziu bagajele il vor astepta la usa fara dar si poate...
verraa
Postat pe 17 Aprilie 2011 00:39
De la: verraa, la data 2011-04-17 00:39:21Da, ai dreptate! Insa media tot promoveaza infidelitatea ca fiind ceva inevitabil si normal. Minciuna, ura si superficialitatea se iau de mana si formeaza un trio perfect...cu asta cresc copii nostrii zi de zi.
Eu am trecut printr-un conflict cu bunica viitorului meu sot care facea anumite afirmatii cu privire la ce se intampla in mass media si aproba infidelitatile barbatilor spunand ca sunt provocati si oricum ei sunt barbati, intr-o familie unde mama lui i-a oferit cu totul alta educatie, dar sa stii ca cel mic ia ce cosidera el ca e mai bun pentru el. Din fericire a luat ce este mai bun insa eu am pus piciorul in prag din prima si i-am zis ca prefer adevarul si daca ma va minti si voi afla mai tarziu bagajele il vor astepta la usa fara dar si poate...

Si sa nu isi faca probleme din cauza mea ca eu ma descurc oricand si fara el, pt ca asa este.
Sunt constienta ca omul greseste, dar totusi sa nu dam vina pe faptul ca suntem oameni si gresim si sa mai si gandim. Si consider ca singuri ne alegem drumul pe care vom calca si nu are rost sa stai legat de o persoana in care nu poti avea incredere..atunci cand increderea dispare nu vad ce am mai avea de adaugat...
verraa
Postat pe 17 Aprilie 2011 00:43
Si sincer nu imi plac oamenii care se duc la biserica si se roaga si nici nu ies bine de acolo ca si pasesc cu stangul...Doar, doar li s-o face vreo minune de parca ar cadea din cer...
verraa
Postat pe 17 Aprilie 2011 00:46
De la: verraa, la data 2011-04-17 00:46:27Si sincer nu imi plac oamenii care se duc la biserica si se roaga si nici nu ies bine de acolo ca si pasesc cu stangul...Doar, doar li s-o face vreo minune de parca ar cadea din cer...


Eu nu cred in "iubirea fata de Dumnezeu" propovaduita pe forum, pe banci in parcuri, prin ziare, prin barfa la o cafea. Cine-l iubeste pe Dumnezeu sa stea la manastire. Dumnezeu ti-a dat o viata, traieste-o. Ii poti respecta invataturile, asta da. Dar sa mi-l tot aduca pe Dumnezeu in discutie cum ca a zis, cum ca a facut, mi se pare fals si nu-l cred. E doar un ipocrit si nu-l ascult. E ceva similar cu x-ulescu care se inchina in biserica stiind ca e filmat si vazut de o lume intreaga.
Asa ca, de incepe cineva sa-mi vorbeasca de "intoarce si obrazul celalalt sa cunosti iubirea", eu zic pas. Sa-l intoarca el si neamul lui. Fatarnicie pana la Dumnezeu si inapoi.

Ba mai mult, as spune ca iubirea fata de Dumnezeu, n-are nicio legatura, asemenare cu iubirea fata de oameni. Poti iubi, poti cunoaste iubirea (ca tot zicea un user mai sus, de asta) fara sa fi credincios, habotnic sau inchis in sihastrie.
rashela
Postat pe 17 Aprilie 2011 01:39
asemanare *
a fi * credincios
rashela
Postat pe 17 Aprilie 2011 01:41
Cine a vorbit de calugareala? Si da, iubirea fata de Dumnezeu este diferita, dar asta nu inseamna ca iubirea intre oameni trebuie sa fie umbrita de inselaciuni, ura ...
Si eu zic sa nu se mai boteze nimeni ca si asa nu avem respect fata de nimic.. Daca ar fi sa ne luam dupa biserica nu cred ca scrie undeva sa te calugaresti decat daca vrei sa te daruiesti lui Dumnezeu, insa sunt 10 porunci care sunt total excluse din viata noastra din moment ce nu tinem cont de ele...Asta daca ar fi sa o dam in religie...
Insa eu am spus de cei care ies din biserica cu stangul referindu-ma la cei care mint si sunt uriciosi nu ca trb sa te duci sa te calugaresti.
Oricum ms pt opinie
verraa
Postat pe 17 Aprilie 2011 03:10
Uite Verraa, nu te mai citez ca sa nu spui ca fac referire doar la ceea ce spui tu. Mai sus vorbeam la modul general. In 99% din postarile mele vorbesc la modul general. Mai ales pe un forum unde nu cunosc pe nimeni.
Revenind, am spus sa se calugareasca cele care afirma ca-l iubesc pe Dumnezeu. Nu-i firesc asa? Dumnezeu a creat un barbat pentru a fi iubit de o femeie, cine nu vrea sa iubeasca barbatul, sa se duca la manastire. Simplu.
Si am mai spus ca s-a pus intrebarea "stim cu adevarat sa iubim? cati stiu asta?" TOTI stiu sa iubeasca cu cateva exceptii. Si printre exceptii se numara habotnicii, adica aia de sunt cu numele lui Dumnezeu pe buze tot timpul.

Dar nu despre asta-i vorba in topic, nu? Nici nu inteleg cum a ajuns la Dumnezeu, discutia.

Spuneai intr-un post ca media promoveaza infidelitatea. Media promoveaza programe in functie de rating. Adica ce vrea poporul sa vada, aia i se da. Cand Dan Diaconescu a vazut ce audienta are disparitia lui ELodia, a tinut-o asa vreun an (nu stiu daca s-a incheiat povestea, poate continua). Curios e ca lumea a inteles ca-i cool sa-ti inseli partenerul, dar n-a inteles ca un asemenea partener il si parasesti.

"Suntem oameni si gresim" imi aduce aminte de oltenii mei. Ei nu spun la fetita ca este un copil. Doar baiatul este copil. Daca ii intrebi: "Ce a nascut x-uleasca?" Va spune fie "A nascut un copil" fie "A nascut o fetita".
Asa si zicala asta. Am convingerea ca ar trebu interpretata "Barbatii sunt oameni si gresesc". :) Altfel nu pot sa-mi explic cum o femeie este facuta coorva doar pentru ca si-a inselat O DATA barbatul, este data afara din casa si parasita fara urme de regret, pe cand un barbat, dupa ce inseala de nspe mii de ori, este inca "doar un om supus greselii".
rashela
Postat pe 17 Aprilie 2011 03:35
De la: rashela, la data 2011-04-17 01:39:55...Ba mai mult, as spune ca iubirea fata de Dumnezeu, n-are nicio legatura, asemenare cu iubirea fata de oameni. Poti iubi, poti cunoaste iubirea (ca tot zicea un user mai sus, de asta) fara sa fi credincios, habotnic sau inchis in sihastrie.


din pacate sau din fericire, conceptul de "iubire" a fost si este promovat de religie (nu ma refer doar la crestinism)

daca nu-l poti iubi pe dumnezeu, cum e posibil sa poti iubi un barbat? de fapt cum e posibil sa stii ce e iubirea?

iubirea pentru om e atat de noua, incat e normal sa nu stim ce e, are o vechime de cateva secole in comparatie cu istoria noastra pe acest pamant

battleofwits
Postat pe 17 Aprilie 2011 05:43
De la: rashela, la data 2011-04-17 03:35:02Uite Verraa, nu te mai citez ca sa nu spui ca fac referire doar la ceea ce spui tu. Mai sus vorbeam la modul general. In 99% din postarile mele vorbesc la modul general. Mai ales pe un forum unde nu cunosc pe nimeni.
Revenind, am spus sa se calugareasca cele care afirma ca-l iubesc pe Dumnezeu. Nu-i firesc asa? Dumnezeu a creat un barbat pentru a fi iubit de o femeie, cine nu vrea sa iubeasca barbatul, sa se duca la manastire. Simplu.
Si am mai spus ca s-a pus intrebarea "stim cu adevarat sa iubim? cati stiu asta?" TOTI stiu sa iubeasca cu cateva exceptii. Si printre exceptii se numara habotnicii, adica aia de sunt cu numele lui Dumnezeu pe buze tot timpul.

Dar nu despre asta-i vorba in topic, nu? Nici nu inteleg cum a ajuns la Dumnezeu, discutia.

Spuneai intr-un post ca media promoveaza infidelitatea. Media promoveaza programe in functie de rating. Adica ce vrea poporul sa vada, aia i se da. Cand Dan Diaconescu a vazut ce audienta are disparitia lui ELodia, a tinut-o asa vreun an (nu stiu daca s-a incheiat povestea, poate continua). Curios e ca lumea a inteles ca-i cool sa-ti inseli partenerul, dar n-a inteles ca un asemenea partener il si parasesti.

"Suntem oameni si gresim" imi aduce aminte de oltenii mei. Ei nu spun la fetita ca este un copil. Doar baiatul este copil. Daca ii intrebi: "Ce a nascut x-uleasca?" Va spune fie "A nascut un copil" fie "A nascut o fetita".
Asa si zicala asta. Am convingerea ca ar trebu interpretata "Barbatii sunt oameni si gresesc". :) Altfel nu pot sa-mi explic cum o femeie este facuta coorva doar pentru ca si-a inselat O DATA barbatul, este data afara din casa si parasita fara urme de regret, pe cand un barbat, dupa ce inseala de nspe mii de ori, este inca "doar un om supus greselii".

Cum nu poti sa iti explici? Pai este barbat si este supus greselii
Stii ce nu inteleg..de ce femeia este tot cea care greseste in cazul asta...Si tu ca femeie nu ai nici un drept sa sa fi infidela pt simplu fapt ca esti femeie
Deci ...femeia este cea care a adus pacatul si este ispita si tot ea este cea care trb sa stea cuminte si sa fie cea care da exemplu la copii ei pentru ca barbatul vine prea tarziu de la altele ca sa se mai ocupe si de familie. Dar na...este barbat si isi permite. Isi permite tot datorita femeilor care considera ca ceea ce se intampla este ceva normal si ca va trebuie intr-un final sa intelegem ca barbatul isi scutura palaria si a plecat si tu ai ramas cu rusinea...
Concluzia...Noi am ramas in epoca de piatra si ei au ajuns in secolul XI tot triumfatori...Noi tindem sa credem ca suntem independente si ca nu suntem niste femei casnice dar nu ne comportam ca niste femei independente...Ca sa nu mai zic ca nici vorba de egalitate intre sexe. Noi ne blocam singure si ramanem la mana lor plangandu-ne de mila in timp ce ii asteptam pana tarziu sa apara pe acasa ca sa ne bage si pe noi in seama...Trist...
verraa
Postat pe 17 Aprilie 2011 05:45
Stii cum suntem noi femeile (majoritatea)? Avem o problema si in loc sa o rezolvam concepem una si mai mare ..nu cautam sa o rezolvam.
Daca un rau a fost facut de ce nu-l tai din radacina ca sa nu mai iasa? Il lasi sa se dezvolte cu buna stiinta?
verraa
Postat pe 17 Aprilie 2011 05:53
De la: contesina, la data 2011-04-16 09:02:47
De la: battleofwits, la data 2011-04-16 04:55:23
De la: verraa, la data 2011-04-16 02:30:29
Si acum intreb barbatii: vi se pare corect sa va inselati partenera si tot voi sa fiti cei care ripostati in momentul in care ea s-a saturat de minciunile voastre?
Si o intrebare pentru femei: de ce ii mai iertati daca vedeti ca se repeta povestea?


iti spun eu de ce
pentru ca cine se aseamana se aduna e simplu



unele femei (cat si barbati) isi doresc drama,
si vor avea parte de drama




gata , s-a concluzionat, s-a pus stampila, altul la rand ....

ce simplu pare : ori e alba, ori e neagra.... si in realitate este asa o amestecatura de culori si nuante, multe, multe "gri-uri".......

Stampila ti-ai pus-o singur
verraa
Postat pe 17 Aprilie 2011 07:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sunt confuza 3 De la: kudika_1018659 26 Septembrie 2016 07:27
Mai e ceva de facut? 11 De la: kudika017520 23 Octombrie 2009 16:09
Ce sa fac...il vreau inapoi? 26 De la: euanca 7 Februarie 2011 15:09
Cum sa scapi de obsesia pentru ex? 36 De la: geolynu 28 Iulie 2010 00:04
se va schimba vreodata ??? 42 De la: ankuu 27 Noiembrie 2009 21:56