Setari Cookie-uri

Am nevoie de ajutor - casnicie in pericol!

Buna seara fetelor. Am nevoie de ajutorul vostru, un sfat sincer oricat ar fii de dureros. Am sa incerc sa prezint problema pe cat de scurt posibil. Am 29 de ani si sunt maritata de 3 ani dar suntem impreuna de 5. In prezent suntem in Canada dar ne-am casatorit in Romania si tot acolo ne-am cunoscut. El este de aceiasi varsta cu mine. Avem 2 copii o fetita de 2 ani si un baietel nou nascut de 2 luni. Cand m-am maritat cu sotul meu nu eram sigura de dragostea ce i-o port si inainte sa plecam m-am gandit de multe ori. El m-a curtat mult si intr-un final am acceptat sa intemeiez o familie cu el in alta tara si am plecat noi doi si parintii mei (care nu au servici si nici nu-si mai pot lua). Cand l-am cunoscut nu avusese mutle relatii la viata lui ba chiar nici una serioasa eu am fost prima. In cei 2 ani de relatie m-a inselat odata l-am inselat si eu o data dar am terminat indragostindu-ma de cel cu care l-am inselat. Pana la urma am renuntat si am decis sa raman cu actualul meu sot si sa intemeiem o familie. De cand l-am luat stiam ca nu este copt la mine dar ma iubea asa de mult incat m-a iertat practic ca am fost cu altcineva. Practic el a fost primul infidel iar eu cand am facut-o deja stiam ca nu prea merge intre noi. Cu toate astea am plecat si practic eu i-am pus ordine in viata. Am ajuns aici la rudele mele, i-am gasit un job bine platit. Vreau sa precizez ca nici unul dintre noi nu suntem oameni cu carte. Eu am facut facultatea in Ro dar nu ma ajuta aici ar trebui sa o fac iar. E prea scumpa. Nu am cum + 2 copii. Dupa un an de Canada a venit primul copil. De la nasterea ei sotul meu s-a schimbat radical. Totul a inceput spun eu cand m-a vazut nascand primul copil. Cat am fost gravida niciodata nu m-a intrebat daca am nevoie de ceva. El este un om cu mult bun simt si nu ar avea curajul sa ma lase cel putin nu acum, dar ma gandesc ca pe viitor da. El munceste ca sofer si a ajuns sa vina acasa la 3 saptamani. Eu am 3 locuri de munca si aproape nu fac bani deloc. Dar nu sunt genul sa stau acasa si cu copii stau pariniti mei cand nu sunt acssa. Stam cu totii in aceiasi casa. Am decis sa facem primul copil cu fericire amandoi insa al doilea a venit neasteptat chiar am plans. Pana la urma am decis sa fac copilul pt ca nu sunt de acord cu avortul. De cand a venit si al doilea e si mai rau. Nu il intereseaza de copii, sex nu prea mai face ca e obosit chipurile, eu chiar sunt extenuata. "plange" si regreta vermurile cand eram noi doi si nu face altceva decat sa munceasca cu scuza ca avem nevoie de bani. Problema e ca de fapt el vrea sa isi ia numai lucruri scumpe si marea majoritate a banilor ii cheltuie aiurea si mai nou de fiecare data cand e acasa bea bere dupa bere si ma evita. Nu ma ajuta cu nimic. ia numai decizii proaste si ma acuza ca nu am incredere in deciziile lui. De fiecare data cand il critic a ajuns sa imi zica ca ii port ghinion si ca din cauza mea ies lucrurile rau. Sunt cicalitoare admit. Dar m-am saturat de indiferenta si de falsitatea lui. Cateodata imi reprosaza ca nu stau cu copii si ca nu ii iubesc, nu este adevarat. nu sunt genul de gospodina care sta la cratita de placere dar o fac. Nu sunt genul de femeie care sa nu mai aiba placeri decat copii si casa, curatenie. plus ca nu simt spiritul familiei ca este mereu plecat si per total stau cel mai mult cu ai mei. Cu copii nu ma ajuta la nimic si simt raceala in el la tot ceea ce ma priveste. Simt ca vrea mai multi bani si ca il deranjez si ca suntem o povara pt el.Il simt instrainat, nu il mai simt parte din familie.Nu ma intreaba niciodata daca sunt fericita sau ma doare ceva , imi da impresia ca nu il mai intereseaza de mine ca sunt ca o mobila in casa. Nu il suspectez ca ar avea pe altcineva, doar il suspectez ca ar vrea pe altcinvea. Eu aici nu prea am prieteni, ma simt singura, in tara nu am cum sa ma intorc ca nu am nici un venit sau casa. Dupa parerea mea aceasta relatie a ajuns la final, dar mama imi zice mereu ca asa sunt barbatii si ca ce fac cu 2 copii singura ca nu o sa mai gasesc pe nimeni sa ma ia cu 2 copii. Oare mai exista barbati care sa vrea sa lucreze o relatie? Nu vrea dragoste ca in prima zi doar ca simt ca intru intr-o mare depresie, ma simt folosita si batjocorita la maxim. Nu imi mai permit sa vb cu el ca la inceput, simt ca il plictisesc. Si spre mare mea rusine simt nevoia de un barbat sa ma doreasca. Pana la urma daca ne-am despratii ar accepta sa plateasca pensie alimentara, dar ma intreb daca oare dupa cativa ani mai plateste? Voi ce ma sfatuiti, sunt disperata, cu el nu am sa ajung sa pun un ban pt la pensie pt ca cheltuie prea mult si se pare ca nu se va schimba vre-o data. Si indiferenta fata de copii ma face sa ma simt si mai mizerabil, mi-e groaza ca i-am am adus pe lume sa aiba o familie destramata. Ce ma sfatuiti pt binele copiilor??? Ii iubesc nespus si sotul meu imi zice ca pt ei tre sa ramanem impreuna insa eu ma tem ca nu am sa rezist psihic abandonului lui si pe langa asta mi-e greu ca stau si cu ai mei in casa si nu am nici un fel de libertate, nu ma simt adulta ma simt contolata pe toate partile si batjocorata de el. Va rog sa imi dati un sfat, oricat de dureros ar fii. Multumesc!
kudika467540
Postat pe 7 Noiembrie 2011 05:22

stai linistita ca nu ai ce face.ia-ti un amant si iti va mai trece supararea.asa se intampla cand te mariti cu indoiala sau din vreun interes altul decat dragoste.mai devreme sau mai tarziu observi ca ai facut o greseala iremediabila
ca vrea barbata-tu alta si ca e dezamagit si terminat si el e clar dar daca aduce bani acasa cat de cat inseamna ca e constiincios . o sa stati pentru copii ca si daca divortati tot rau e.sau cine stie? poate apare vreun eschimos si iti dai seama ca e sufletul tau pereche
PICCKARD
Postat pe 7 Noiembrie 2011 06:06
De la: kudika467540, la data 2011-11-07 05:22:01


Viata ta s-a desfasurat de la bun inceput sub o tenta de indoiala,a fost incheiata in ciuda faptului ca nu iti iubeai partenerul si in plus de asta,v-ati inselat reciproc!Sa-ti spun ca totul mi se pare o mare tampenie?!Si ai devenit si mama a doi copii,singurii dealtfel ,care ar trebui sa nu simta nimic din ratacirile si inconsecventele voastre ,ca parinti vorbind!Sotul tau,profitand de natura serviciului pe care il are,insotit de apucaturi si naravuri neadecvate,a devenit taciturn,indiferent,nepoliticos si apatic,in ceea ce priveste copiii si familia voastra!Motivele ce ar putea sta la baza transformarii atitudinii sotului tau,pot fi multiple!Traiti intr-o lume diferita de cea a tarii natale,serviciul stresant,acaparator,anturajele,lipsa din sanul familiei,toate pot fi cauze de devieri comportamentale!Nu stiu daca in conditiile date,te poti separa de tatal copiilor!Ceea ce iti spun,este privit din punctul de vedere al existentei celor doi copii!!!!!Acestia au nevoie de ambii parinti,dar solutia de a trai intr-o familie distructiva,cu temeri si nemultumiri,este complet nepotrivita!Pe de alta parte,este foarte greu sa faci un demers de separare,ai deja 2 copii minori,nu esti ajutata asa cum ar trebui sa fii,totul este impotriva ta,nu ai o sursa de venit stabila,deci,prognosticul nu iti este favorabil!Si tu ai partea ta de vina in ceea ce ti se intampla!Te-ai casatorit cu un om, pe care nu stiai daca il iubesti sau nu si acum constati ca nu ti se mai acorda importanta cuvenita!Dar,oare,tu nu ai contribuit in niciun fel, la toate aceste modificari de stil de viata?Problema principala o reprezinta schimbarea comportamentului sotului tau,aici este neimplinirea ta ca sotie,mama!Nu accepti ideea avortului,bun!,dar vin si te intreb,nu era mai indicat ca inainte de a-l naste pe cel de-al doilea copil,sa discuti cu sotul tau aceasta eventualitate sau si mai direct,nu crezi ca protectia ar fi fost in folosul tau,astfel incat sa nu ajungeti la regrete de acest fel?????????????Copiii nu au nicio vina in toata degringolada voastra!Ce este clar si evident,este faptul ca nu va mai iubiti!In astfel de cazuri,divortul este solutia linistitoare pentru tine!Nu putem sa-ti dictam modul in care sa-ti traiesti viata,dar daca tu nu esti multumita de ceea ce simti,de modul cum esti tratata de catre sot,de toate insatisfactiile personale,nu-ti ramane de facut decat sa-ti croiesti propriul drum de acum inainte!Copiii,indiferent de deciziile voastre,vor creste,dar tu vei ajunge sa constati ca te zbati in propria-ti singuratate, ucigatoare dealtfel!In momentul in care dispare iubirea intre parteneri,totul este sortit esecului,in pofida tuturor resuscitarilor ,ce ar putea interveni de-alungul relatiei respective!Este ca si ciorba reincalzita de nenumarate ori,....isi pierde savoarea si gustul!
RAINBOWLADY
Postat pe 7 Noiembrie 2011 08:03
Situatia ta este intr-adevar foarte complicata, datorita faptului ca esti stabilita intr-o tara straina si mai ai si doi copii mici de crescut. E foarte usor sa spui: divorteaza...dar avand in vedere circumstantele...nu stiu daca e o idee chiar atat de buna... Cum te vei intretine singura, avand in vedere faptul ca nu lucrezi si ca esti stabilita peste mari si tari...? Eu stiu de pe la cunostinte, ca viata in Canada e destul de grea si ca cei de acolo sunt destul de reci si de rezervati... Poate ca ar fi bine daca ai discuta calm cu sotul tau, si ati incerca sa gasiti impreuna o solutie. Sunt sigura ca nici el nu e foarte multumit de situatie... Nu-l mai cicali toata ziua, ca poate ca si el e stresat din cauza serviciului si nu mai are nevoie de inca o pisaloaga si acasa... Decat sa faci nebunii ca de ex. sa iti iei lumea in cap, cu doi copii mici dupa tine, mai bine cautati impreuna o rezolvare. Orice-ai face, esti legata de el si nu poti pleca asa cum ai chef...
Micaell
Postat pe 7 Noiembrie 2011 10:18
PRALEA_
Postat pe 7 Noiembrie 2011 10:28
De la: PRALEA_, la data 2011-11-07 10:28:26



aceeasi dilema nu-mi da pace!
kiss_my_ass
Postat pe 7 Noiembrie 2011 10:38
Din cate ne-ai povestit tu viata ta e singuratate in doi..Din pacate tu ai ales aceasta viata si nu prea ai cum sa iesi din ea ,ai doi copilasi pe care esti obligata sa-i cresti si sa le oferi cele necesare iar daca divortezi nu vei face fata,chiar tu ai spus ca nu castigi mai nimic din cele trei locuri de munca.Eu tot nu inteleg de ce te-ai legat la cap daca nu te-a durut?De ce te-ai casatorit cu un barbat pe care nu erai convinsa ca-l iubesti?Cum ai crezut ca veti trai fericiti si veti avea o casnicie frumoasa daca nu e bazata pe dragoste,incredere si respect?
piscolino
Postat pe 7 Noiembrie 2011 11:09
Inainte de toate, am si eu o intrebare: sotul tau stie conditiile in care ai acceptat casnicia cu el? Ai fost sincera cu el si i-ai spus ca te indoiesti de sentimentele tale pentru el? Daca da, care a fost replica lui la aceasta problema?
Dadutza
Postat pe 7 Noiembrie 2011 11:55
Eu nu yic ca+i bine..........ca+i rau.
Tu insa te gandesti cat treþ sa traga acel om de volan prin Canada aia sa va intretina pe toti? Oare in situatia lui te pui?
Familia lui formata din 4 presoane, parintii tai.........atlii 2.
Ala chiar n-are voie sa manance sa se imbrace?
Ar fi chiar culmea sa manance senviciuri 3 saptamani cat lipseste d'acasa, pt. a nu cheltui nimic....
In fine, situatia nu e roz insa nici acel om cand ajunge acasa nu are o casa unde sa umble in chiloti, sa-si tina nevasta in brate............ca da cu nasu' de soacra'sa.
Oricum eu nu te vad bine daca tot il cicalesti si te vei trezi intr-o zi ca nu mai vine acasa......
N-am ce sfat sa-ti dau decat sa-ti vezi de familie si de sot......sa-l alinti TU cand vine acasa pt. ca TU ti-ai bagat in casa cu voi parintii si el va intretine pe toti.
stem_29
Postat pe 7 Noiembrie 2011 13:59
De la: stem_29, la data 2011-11-07 13:59:12Eu nu yic ca+i bine..........ca+i rau.
Tu insa te gandesti cat treþ sa traga acel om de volan prin Canada aia sa va intretina pe toti? Oare in situatia lui te pui?
Familia lui formata din 4 presoane, parintii tai.........atlii 2.
Ala chiar n-are voie sa manance sa se imbrace?
Ar fi chiar culmea sa manance senviciuri 3 saptamani cat lipseste d'acasa, pt. a nu cheltui nimic....
In fine, situatia nu e roz insa nici acel om cand ajunge acasa nu are o casa unde sa umble in chiloti, sa-si tina nevasta in brate............ca da cu nasu' de soacra'sa.
Oricum eu nu te vad bine daca tot il cicalesti si te vei trezi intr-o zi ca nu mai vine acasa......
N-am ce sfat sa-ti dau decat sa-ti vezi de familie si de sot......sa-l alinti TU cand vine acasa pt. ca TU ti-ai bagat in casa cu voi parintii si el va intretine pe toti.


Eu nu am ce sa mai alint la el, el este prea rece si n-are chef sa fie alintat e ursuz. El munceste de buna voie si nesilit de nimeni. Eu ma rog de el sa stea mai mult acasa dar se pare ca asta e fuga lui de noi. Are voie sa se imbrace dar dupa parerea mea poate sa se imbrace si cu haine mai modeste nu de firma ca sa le murdareasca de ulei. Eu nu sunt genu de femeie care sa ii toc banii pe femeisme si consider ca a avut noroc cu mine. Problema cu soacrasa e temporara, ar mai fii 2 ani sa se mute de la noi, practic ei stau cu copii deci financiar nu ii implica pe ei aici pt ca daca nu ar fii ei ar trebuii or sa stau eu acasa ori sa angajam baby sitter plus ca am fii singuri aici si el se bucura de ei cat de cat. Iar cu tinut nevasta in brate se pare ca prefera sa vada un film sau sa stea pe internet ... imatur nu???
kudika467540
Postat pe 7 Noiembrie 2011 15:12
De la: Dadutza, la data 2011-11-07 11:55:37Inainte de toate, am si eu o intrebare: sotul tau stie conditiile in care ai acceptat casnicia cu el? Ai fost sincera cu el si i-ai spus ca te indoiesti de sentimentele tale pentru el? Daca da, care a fost replica lui la aceasta problema?


Da sotul meu stie cum m-am maritat. L-am iubit numai ca am avut probleme inca de la inceput. Cand ne-am luat el ar fii facut orice sa fie cu mine. Eu am acceptat asta pt ca am stiut ca voi fii alaturi de el, nu inteleg de ce conteaza prea mult ce simt eu aici cand nu sunt eu cea care este rece acum??? Eu pur si simplu cred ca domnul s-a jucat de-a familia si a descoperit ca nu e pentru el, numai ca acum It`s too late :) si el nu e genul sa-mi zica du=te dracu cu tot cu copii si din cauza asta am avut noroc, deci cu alte cuvinte el este cel care nu mai iubeste acum. Eu simt ca ar vrea sa ma lase dar nu il asa inima, de ce nu stiu.
kudika467540
Postat pe 7 Noiembrie 2011 15:16
De la: kudika467540, la data 2011-11-07 15:16:12
De la: Dadutza, la data 2011-11-07 11:55:37Inainte de toate, am si eu o intrebare: sotul tau stie conditiile in care ai acceptat casnicia cu el? Ai fost sincera cu el si i-ai spus ca te indoiesti de sentimentele tale pentru el? Daca da, care a fost replica lui la aceasta problema?


Da sotul meu stie cum m-am maritat. L-am iubit numai ca am avut probleme inca de la inceput. Cand ne-am luat el ar fii facut orice sa fie cu mine. Eu am acceptat asta pt ca am stiut ca voi fii alaturi de el, nu inteleg de ce conteaza prea mult ce simt eu aici cand nu sunt eu cea care este rece acum??? Eu pur si simplu cred ca domnul s-a jucat de-a familia si a descoperit ca nu e pentru el, numai ca acum It`s too late :) si el nu e genul sa-mi zica du=te dracu cu tot cu copii si din cauza asta am avut noroc, deci cu alte cuvinte el este cel care nu mai iubeste acum. Eu simt ca ar vrea sa ma lase dar nu il asa inima, de ce nu stiu.


Primesti ceea ce ai oferit la inceput..... acum tu simti ce a simtit el cand v-ati casatorit. Asa-i ca nu e placut ?? Roata se intoarce.....
GHEISA_ALBA
Postat pe 7 Noiembrie 2011 15:20
De la: kiss_my_ass, la data 2011-11-07 10:38:41
De la: PRALEA_, la data 2011-11-07 10:28:26



aceeasi dilema nu-mi da pace!

NU draga...Subiectul in sine e interesant...Dar voiam sa-i dau o replica documentata....Am cateva prietene in Canada si una dintre ele intamplator are 2 copii ca ea.Au trait cativa ani de zile doar din alocatiile primite pentru copii si cu banii sotului(adunati) si-au luat casa anul trecut.Sotul tot sofer si tot roman...Dar nu am timp sa o "indrum "...Acum are o gradinita particulara...
PRALEA_
Postat pe 7 Noiembrie 2011 15:23
[quote name='kudika467540' date='2011-11-07 15:12:16'

"Eu nu am ce sa mai alint la el, el este prea rece si n-are chef sa fie alintat e ursuz. El munceste de buna voie si nesilit de nimeni. Eu ma rog de el sa stea mai mult acasa dar se pare ca asta e fuga lui de noi. Are voie sa se imbrace dar dupa parerea mea poate sa se imbrace si cu haine mai modeste nu de firma ca sa le murdareasca de ulei. Eu nu sunt genu de femeie care sa ii toc banii pe femeisme si consider ca a avut noroc cu mine. Problema cu soacrasa e temporara, ar mai fii 2 ani sa se mute de la noi, practic ei stau cu copii deci financiar nu ii implica pe ei aici pt ca daca nu ar fii ei ar trebuii or sa stau eu acasa ori sa angajam baby sitter plus ca am fii singuri aici si el se bucura de ei cat de cat. Iar cu tinut nevasta ........."


Nu este imatur,draga,este satul de tine si de viata pe care o are,in contradictie sigur,cu cea pe care a visat-o in momentul in care v-ati hotarat sa plecati in strainatate! Din ceea ce ne povestesti,se naste vaga banuiala ca sotul tau are pe altcineva!Indiferent de cat de obosit si nervos,ar fi un barbat,in momentul in care isi regaseste familia,sotia si copiii,dupa o absenta,reactioneaza in mod iubitor si nicidecum indiferent si posac!Deci vezi unde sunt lacunele strecurate in casnicia voastra!Eu mi-am exprimat opinia legata de cazul tau si nu ma dezic in afirmatii,dar numai tu hotarasti ceea ce vei face mai departe!
RAINBOWLADY
Postat pe 7 Noiembrie 2011 15:25
De la: Micaell, la data 2011-11-07 10:18:47Situatia ta este intr-adevar foarte complicata, datorita faptului ca esti stabilita intr-o tara straina si mai ai si doi copii mici de crescut. E foarte usor sa spui: divorteaza...dar avand in vedere circumstantele...nu stiu daca e o idee chiar atat de buna... Cum te vei intretine singura, avand in vedere faptul ca nu lucrezi si ca esti stabilita peste mari si tari...? Eu stiu de pe la cunostinte, ca viata in Canada e destul de grea si ca cei de acolo sunt destul de reci si de rezervati... Poate ca ar fi bine daca ai discuta calm cu sotul tau, si ati incerca sa gasiti impreuna o solutie. Sunt sigura ca nici el nu e foarte multumit de situatie... Nu-l mai cicali toata ziua, ca poate ca si el e stresat din cauza serviciului si nu mai are nevoie de inca o pisaloaga si acasa... Decat sa faci nebunii ca de ex. sa iti iei lumea in cap, cu doi copii mici dupa tine, mai bine cautati impreuna o rezolvare. Orice-ai face, esti legata de el si nu poti pleca asa cum ai chef...


Deci de cate ori am adus discutia mi-a promis ca imi da banii de pensie alimentara si probabil m-as descurca mai cu greu dar as putea pentru ca de curand am potential de a face mai multi bani, am 2 locuri de munca noi part time si pe viitor problema s-ar schimba, dar nu acum :). Am vorbit cu el si el deja e imun la discutii, rade, imi zice sa tac ca am mai vb asta. El are o scuza favorita, de la 1 "Ianuarie iti promit ca ma schimb :) deci tot amana problemele. Locul de munca care il are il doreste singur si de bunavoie numai ca sa aiba un telefon la care platim averi lunar, haine scumpe si tot nu e multumit zice ca nu are cum ar vrea si toate porcariile care mie imi da impresia ca e un pusti inca. In sinea mea stiu ca de fapt sunt condamnata sa stau cu el in conditiile in care ma trateaza cu curu si practic m-a abandonat. Stiu ca m-am intrebat de multe ori ce as face daca ar trebuii sa ne despartim. As simtit ca mor de nervi efectiv ca tot ce am cladit s-a dus dracului , dar simt ca nu mai pot sa lupt singura, ma simt singura si repet nu il trimit eu sa munceasca asa mult el vrea si imi tot promite ca o sa munceasca mai putin :(
kudika467540
Postat pe 7 Noiembrie 2011 15:25
De la: kudika467540, la data 2011-11-07 15:16:12
De la: Dadutza, la data 2011-11-07 11:55:37Inainte de toate, am si eu o intrebare: sotul tau stie conditiile in care ai acceptat casnicia cu el? Ai fost sincera cu el si i-ai spus ca te indoiesti de sentimentele tale pentru el? Daca da, care a fost replica lui la aceasta problema?


Da sotul meu stie cum m-am maritat. L-am iubit numai ca am avut probleme inca de la inceput. Cand ne-am luat el ar fii facut orice sa fie cu mine. Eu am acceptat asta pt ca am stiut ca voi fii alaturi de el, nu inteleg de ce conteaza prea mult ce simt eu aici cand nu sunt eu cea care este rece acum??? Eu pur si simplu cred ca domnul s-a jucat de-a familia si a descoperit ca nu e pentru el, numai ca acum It`s too late :) si el nu e genul sa-mi zica du=te dracu cu tot cu copii si din cauza asta am avut noroc, deci cu alte cuvinte el este cel care nu mai iubeste acum. Eu simt ca ar vrea sa ma lase dar nu il asa inima, de ce nu stiu.


A realizat abia acum ce greseala a facut , el va tine pe toti in carca , inclusiv pe parintii tai , tu ai nevoie de el , nu-l iubesti.
De ce nu te lasa ,simplu, barbatii au mult mai dezvoltat simtul datoriei,iar de iubit nu l-ai iubit niciodata , ce te doare acum este faptul ca nici el nu te mai iubeste pe tine.
The_Exile
Postat pe 7 Noiembrie 2011 15:26
De la: PICCKARD, la data 2011-11-07 06:06:43
stai linistita ca nu ai ce face.ia-ti un amant si iti va mai trece supararea.asa se intampla cand te mariti cu indoiala sau din vreun interes altul decat dragoste.mai devreme sau mai tarziu observi ca ai facut o greseala iremediabila
ca vrea barbata-tu alta si ca e dezamagit si terminat si el e clar dar daca aduce bani acasa cat de cat inseamna ca e constiincios . o sa stati pentru copii ca si daca divortati tot rau e.sau cine stie? poate apare vreun eschimos si iti dai seama ca e sufletul tau pereche


Numai gandu ca as putea fii cu altcineva imi surade...cu el m-am casatorit ca il iubeam insa nu a fost dragoste nemaivazuta. Problema este ca el se pare ca nu ma mai iubeste acum. Problema ec ca eu nu pot sa traiesc in abandonu asta idiot. Cred ca o sa o iau razna si apoi ce mai cresc la copii astia??? Probabil ca ai raspuns la misto cu amantu dar probabil ca asta se va intampla in ceva timp daca nu divortam.
kudika467540
Postat pe 7 Noiembrie 2011 15:30
De la: Yharr, la data 2011-11-07 15:26:23
De la: kudika467540, la data 2011-11-07 15:16:12
De la: Dadutza, la data 2011-11-07 11:55:37Inainte de toate, am si eu o intrebare: sotul tau stie conditiile in care ai acceptat casnicia cu el? Ai fost sincera cu el si i-ai spus ca te indoiesti de sentimentele tale pentru el? Daca da, care a fost replica lui la aceasta problema?


Da sotul meu stie cum m-am maritat. L-am iubit numai ca am avut probleme inca de la inceput. Cand ne-am luat el ar fii facut orice sa fie cu mine. Eu am acceptat asta pt ca am stiut ca voi fii alaturi de el, nu inteleg de ce conteaza prea mult ce simt eu aici cand nu sunt eu cea care este rece acum??? Eu pur si simplu cred ca domnul s-a jucat de-a familia si a descoperit ca nu e pentru el, numai ca acum It`s too late :) si el nu e genul sa-mi zica du=te dracu cu tot cu copii si din cauza asta am avut noroc, deci cu alte cuvinte el este cel care nu mai iubeste acum. Eu simt ca ar vrea sa ma lase dar nu il asa inima, de ce nu stiu.


A realizat abia acum ce greseala a facut , el va tine pe toti in carca , inclusiv pe parintii tai , tu ai nevoie de el , nu-l iubesti.
De ce nu te lasa ,simplu, barbatii au mult mai dezvoltat simtul datoriei,iar de iubit nu l-ai iubit niciodata , ce te doare acum este faptul ca nici el nu te mai iubeste pe tine.



Hey ce inseamna ca isi da seama ca ne tine in carca, e familia lui copii lui sunt responsabilitatile pe care le are orice barbat pt nevasta si copii lui, parintii mei ai grija de copii daca nu erau ei trebuia sa platim o fata. Ma doare ca nu ma mai iubeste pt ca normal ca ma trateaza prost si nu imi place. Problema e nu ca nu l-am iubit, poate nu l-am iubit prea mult dar nu s-a mai pus problema dupa ce am avut copii si oricum nu m-am purtat niciodata cu el ca si cum nu l-as fii iubit
kudika467540
Postat pe 7 Noiembrie 2011 15:35
De la: piscolino, la data 2011-11-07 11:09:48Din cate ne-ai povestit tu viata ta e singuratate in doi..Din pacate tu ai ales aceasta viata si nu prea ai cum sa iesi din ea ,ai doi copilasi pe care esti obligata sa-i cresti si sa le oferi cele necesare iar daca divortezi nu vei face fata,chiar tu ai spus ca nu castigi mai nimic din cele trei locuri de munca.Eu tot nu inteleg de ce te-ai legat la cap daca nu te-a durut?De ce te-ai casatorit cu un barbat pe care nu erai convinsa ca-l iubesti?Cum ai crezut ca veti trai fericiti si veti avea o casnicie frumoasa daca nu e bazata pe dragoste,incredere si respect?


Deci el nu a fost tratat niciodata fara rasepect sau cu raceala din contra. Atractie fizica a fost mereu intre noi si acum nu mai e din cauza ca il deranjeaza copii. Probabil daca am divorta mi-ar da bani sa imi intretin copii, problema e ca mi-e teama de cum se dezvolta ei fara tata. Dar te intreb si alta chestie, ce vor zice copii mei cand se fac mai maricei si primiesc acelasi tratament ca mine ??? Ce o sa-i doara mai mult? Ca nu au tata de mici sau ca au un tata pe care il doare inicaieri de ei? Asta e marea mea dilema. Nu cred ca daca stau cu el fac bine sau macar cum sa il trezesc cum sa il testez sa vad ce vrea de fapt pt ca el este tare dubios. Daca ii cer sa divortam odata zice ca da alta data ca noi o sa stam pana la vecie impreuna si ca se schimba....dar nu se tine de cuvant :)
kudika467540
Postat pe 7 Noiembrie 2011 15:40
De la: kudika467540, la data 2011-11-07 15:35:46
De la: Yharr, la data 2011-11-07 15:26:23
De la: kudika467540, la data 2011-11-07 15:16:12
De la: Dadutza, la data 2011-11-07 11:55:37Inainte de toate, am si eu o intrebare: sotul tau stie conditiile in care ai acceptat casnicia cu el? Ai fost sincera cu el si i-ai spus ca te indoiesti de sentimentele tale pentru el? Daca da, care a fost replica lui la aceasta problema?


Da sotul meu stie cum m-am maritat. L-am iubit numai ca am avut probleme inca de la inceput. Cand ne-am luat el ar fii facut orice sa fie cu mine. Eu am acceptat asta pt ca am stiut ca voi fii alaturi de el, nu inteleg de ce conteaza prea mult ce simt eu aici cand nu sunt eu cea care este rece acum??? Eu pur si simplu cred ca domnul s-a jucat de-a familia si a descoperit ca nu e pentru el, numai ca acum It`s too late :) si el nu e genul sa-mi zica du=te dracu cu tot cu copii si din cauza asta am avut noroc, deci cu alte cuvinte el este cel care nu mai iubeste acum. Eu simt ca ar vrea sa ma lase dar nu il asa inima, de ce nu stiu.


A realizat abia acum ce greseala a facut , el va tine pe toti in carca , inclusiv pe parintii tai , tu ai nevoie de el , nu-l iubesti.
De ce nu te lasa ,simplu, barbatii au mult mai dezvoltat simtul datoriei,iar de iubit nu l-ai iubit niciodata , ce te doare acum este faptul ca nici el nu te mai iubeste pe tine.



Hey ce inseamna ca isi da seama ca ne tine in carca, e familia lui copii lui sunt responsabilitatile pe care le are orice barbat pt nevasta si copii lui, parintii mei ai grija de copii daca nu erau ei trebuia sa platim o fata. Ma doare ca nu ma mai iubeste pt ca normal ca ma trateaza prost si nu imi place. Problema e nu ca nu l-am iubit, poate nu l-am iubit prea mult dar nu s-a mai pus problema dupa ce am avut copii si oricum nu m-am purtat niciodata cu el ca si cum nu l-as fii iubit

cand venea acasa dupa orele de program il intampinai cu un sarut si o imbratisare sau macar cu un zambet cald?atunci cand avea nevoie de tine erai alaturi de el?macar cu o vorba buna sau o mangaiere?daca nu atunci clar el ti-o intoarce si tocmai de aceea s-a saturat,adica s-a saturat sa vina acasa si sa dea ochii cu femeia care nu simte nimic pentru el,care nu-i sare in gat de fericire ca in sfarsit vor avea momentele lor de dragoste si singuratate
piscolino
Postat pe 7 Noiembrie 2011 15:42
De la: GHEISA_ALBA, la data 2011-11-07 15:20:34
De la: kudika467540, la data 2011-11-07 15:16:12
De la: Dadutza, la data 2011-11-07 11:55:37Inainte de toate, am si eu o intrebare: sotul tau stie conditiile in care ai acceptat casnicia cu el? Ai fost sincera cu el si i-ai spus ca te indoiesti de sentimentele tale pentru el? Daca da, care a fost replica lui la aceasta problema?


Da sotul meu stie cum m-am maritat. L-am iubit numai ca am avut probleme inca de la inceput. Cand ne-am luat el ar fii facut orice sa fie cu mine. Eu am acceptat asta pt ca am stiut ca voi fii alaturi de el, nu inteleg de ce conteaza prea mult ce simt eu aici cand nu sunt eu cea care este rece acum??? Eu pur si simplu cred ca domnul s-a jucat de-a familia si a descoperit ca nu e pentru el, numai ca acum It`s too late :) si el nu e genul sa-mi zica du=te dracu cu tot cu copii si din cauza asta am avut noroc, deci cu alte cuvinte el este cel care nu mai iubeste acum. Eu simt ca ar vrea sa ma lase dar nu il asa inima, de ce nu stiu.


Primesti ceea ce ai oferit la inceput..... acum tu simti ce a simtit el cand v-ati casatorit. Asa-i ca nu e placut ?? Roata se intoarce.....


Nu este adevarat ce zici, eu niciodata nu l-am tratat asa cum ma trateaza el acum si asta cu roata nu are nici o legatura cu familia. Tu probabil ca din tot ce ai citi aici ti s-a facut mila de el, are de ce cam asta este atitudinea pe care el o emana de mila la fel ca si mine si totusi intrebarea este de ce nu suntem fericiti? Nu stiu daca ai copii dar cred ca nu, ca altfel nu te mai gandeai ca el se razbuna pe mine, de ce nu-si iubeste copii? probabil nici copii nu-l vor iubi pe el ca doar roata se intoarce nu?
kudika467540
Postat pe 7 Noiembrie 2011 15:44
De la: piscolino, la data 2011-11-07 15:42:19
De la: kudika467540, la data 2011-11-07 15:35:46
De la: Yharr, la data 2011-11-07 15:26:23
De la: kudika467540, la data 2011-11-07 15:16:12
De la: Dadutza, la data 2011-11-07 11:55:37Inainte de toate, am si eu o intrebare: sotul tau stie conditiile in care ai acceptat casnicia cu el? Ai fost sincera cu el si i-ai spus ca te indoiesti de sentimentele tale pentru el? Daca da, care a fost replica lui la aceasta problema?


Da sotul meu stie cum m-am maritat. L-am iubit numai ca am avut probleme inca de la inceput. Cand ne-am luat el ar fii facut orice sa fie cu mine. Eu am acceptat asta pt ca am stiut ca voi fii alaturi de el, nu inteleg de ce conteaza prea mult ce simt eu aici cand nu sunt eu cea care este rece acum??? Eu pur si simplu cred ca domnul s-a jucat de-a familia si a descoperit ca nu e pentru el, numai ca acum It`s too late :) si el nu e genul sa-mi zica du=te dracu cu tot cu copii si din cauza asta am avut noroc, deci cu alte cuvinte el este cel care nu mai iubeste acum. Eu simt ca ar vrea sa ma lase dar nu il asa inima, de ce nu stiu.


A realizat abia acum ce greseala a facut , el va tine pe toti in carca , inclusiv pe parintii tai , tu ai nevoie de el , nu-l iubesti.
De ce nu te lasa ,simplu, barbatii au mult mai dezvoltat simtul datoriei,iar de iubit nu l-ai iubit niciodata , ce te doare acum este faptul ca nici el nu te mai iubeste pe tine.



Hey ce inseamna ca isi da seama ca ne tine in carca, e familia lui copii lui sunt responsabilitatile pe care le are orice barbat pt nevasta si copii lui, parintii mei ai grija de copii daca nu erau ei trebuia sa platim o fata. Ma doare ca nu ma mai iubeste pt ca normal ca ma trateaza prost si nu imi place. Problema e nu ca nu l-am iubit, poate nu l-am iubit prea mult dar nu s-a mai pus problema dupa ce am avut copii si oricum nu m-am purtat niciodata cu el ca si cum nu l-as fii iubit

cand venea acasa dupa orele de program il intampinai cu un sarut si o imbratisare sau macar cu un zambet cald?atunci cand avea nevoie de tine erai alaturi de el?macar cu o vorba buna sau o mangaiere?daca nu atunci clar el ti-o intoarce si tocmai de aceea s-a saturat,adica s-a saturat sa vina acasa si sa dea ochii cu femeia care nu simte nimic pentru el,care nu-i sare in gat de fericire ca in sfarsit vor avea momentele lor de dragoste si singuratate


Da si ma pupa si el si porma pleaca in juma de ora ca are nu stiu ce de facut - e mult prea important sa stea acasa cu familia sau bea 5 beri sau sta la laptop iar seara cand vine vorba de tinut in brate ne tinem in brate facem si stii tu ce dar asa pt placul lui doar eu nu mai contez, cum sa iti explic de descarcare . Tu ai putea sa traiesti asa? Cand am nascut baiatul a stat chipurile cu mine in sala dupa ce am nascut dar a dormit nu mi-a dat nici un vas de apa....de ce oare? ca sunt eu de vina??? nu ...pentru ca il doare undeva ... ma are pe tava garantat ca pe o proasta care nu poate sa comenteze nimic.
kudika467540
Postat pe 7 Noiembrie 2011 15:49
Tu stai pe net.....sta si el, care+i problema?
Asta-i viata..
Repet, nici lui nu-i e usor. Cunoastem si noi situatia din Canada, nici acolo nu sunt toate roz.
Sa munceasca mai mult si sa stea mai mult pe acasa facand ce?
Femeile mai gasesc, barbatii ce-si gasesc?
Ca sofer poate sa intretina 4 persoane stimata doamna.
1 produce, 6 manaca, realizezi, da?
Iar aia cu uleiurile, scuza-ma, nu cred eu ca n-are o salopeta chiar daca ar mai lucra una, alta pe la masina.
Chiar daca esti mama si sunt si eu femeie, nu-ti pot da dreptate, scuza-ma......pt. ca dupa mine efectiv nu o ai.
Tu nu poti intretine casa si copiii, ce sa mai zic si de parintii tai.
El face ce poate si probabil ca s-a saturat si el.....

( mai sus ai scris ca tu nu castigi destul, in primul post)
Nu inteleg cum de-i zici sa lucreze mai putin? .....da plans te plangi ca-si ia haine scumpe, deci omul isi permite.
Nu vad care-i problema ca el cheltuie.
Te contrazici in 5 propozitii.

1) El castiga si bani aveti, altfel nu ti-ai permite sa-i zici sa se lase de Truck.
2) Poarta haine scumpe, pai poarta cum ziceam pt. ca-si permite, daca omul munceste macar bucuria asta sa o aiba daca tot dparme in cabina masinii cu saptamanile.
3) Tu unde sa cheltui, la schimbat copil si la facut mancare? ca doar nu lucrezi intr-un birou sa-ti trebuiasca zilnic alte tinute? ........ca muncesti si tu, e clar ca faci munca necalificata care nu implica statul in fata unor oameni ( asta nu ca el ar sta, insa totusi e intr-o altfel de comunicare si relatie cu oamenii la munca lui.......fata de tine, zic)
Oricum dupa cum iti vorbeste e clar ca o sa va lase......si evident el o sa se descurce.
Pacat ca esti cicalitoare....insa asta probabil pt. ca esti odihnita.
Inteleg ca ai copiii insa sunteti 3 la 2 copii, nu va obositi prea mult.
Treaba ta.........oricum eu zic ca vina sunteti voi cei care stati acasa.
stem_29
Postat pe 7 Noiembrie 2011 15:50
De la: kudika467540, la data 2011-11-07 15:30:10
De la: PICCKARD, la data 2011-11-07 06:06:43
stai linistita ca nu ai ce face.ia-ti un amant si iti va mai trece supararea.asa se intampla cand te mariti cu indoiala sau din vreun interes altul decat dragoste.mai devreme sau mai tarziu observi ca ai facut o greseala iremediabila
ca vrea barbata-tu alta si ca e dezamagit si terminat si el e clar dar daca aduce bani acasa cat de cat inseamna ca e constiincios . o sa stati pentru copii ca si daca divortati tot rau e.sau cine stie? poate apare vreun eschimos si iti dai seama ca e sufletul tau pereche


Numai gandu ca as putea fii cu altcineva imi surade...cu el m-am casatorit ca il iubeam insa nu a fost dragoste nemaivazuta. Problema este ca el se pare ca nu ma mai iubeste acum. Problema ec ca eu nu pot sa traiesc in abandonu asta idiot. Cred ca o sa o iau razna si apoi ce mai cresc la copii astia??? Probabil ca ai raspuns la misto cu amantu dar probabil ca asta se va intampla in ceva timp daca nu divortam.



Draga mea,se pare ca ideea adulterului ti s-a infipt bine in creier si asa ceva se intampla cand dispar sentimentele si se instaleaza nefericirea ,singuratatea ,ce aduce necesitatea satisfacerii nevoilor hormonale prin alte parti!Daca nu va mai intelegeti, tu vrei altceva,ce sotul nu iti mai poate oferi sau nu mai vrea sa o faca din diverse motive si el taraganeaza autoschimbarea sau demararea separarii,de ce nu divortezi tu de el?Nu ai bani,nu?Dar poti face rost de bani muncind!Repet,nu te crampona de existenta copiilor,caci ,ei,in acest moment,nu decid in relatia voastra si este mult mai important ca ei sa se dezvolte in mod armonios,decat intr-un mediu familial nepropice!Problemele sunt intre voi doi, si ,te rog, ocoleste subiectul "copiii"!
RAINBOWLADY
Postat pe 7 Noiembrie 2011 16:00
Uite ce e ,si eu sunt femeie,mama si sotie in acelasi timp dar eu din prima zi l-am respectat si l-am iubit asa cum si el a facut-o la randul lui.Cand a gresit nici macar nu a trebuit sa io spun deoarece ma cunoaste atat de bine incat expresia fetei mele da de inteles si evident a facut tot posibilul sa indrepte greseala .La noi in casa exista respectul fata de celalalt,nu ne impunem nimic adica daca el are chef sa leneveasca o face iar eu daca am chef sa stau pe net o fac si asa mai departe dar nu ne neglijam unu pe celalat si nici copilul care este centrul universului nostru.
Ideea care este ?voi de la bun inceput nu ati ales bine ,nu v-ati iubit cu adevarat,nu v-ati respectat.
Aveti doi copii ,ar trebui sa va ganditi in primul rand la ei si nu ar trebui sa va cicaliti unul pe celalalt.
Nu-ti dau dreptate nici tie nici lui,adevarul este undeva la mijloc dar in mod cert faptul ca locuiti impreuna cu parintii nu este un lucru bun pentru voi doi.El probabil este mai rezervat asa.
Rezolvarea problemei nu o vei gasi aici in mod cert
eu va doresc numai bine
piscolino
Postat pe 7 Noiembrie 2011 16:09
De la: kudika421339, la data 2011-11-07 16:00:43
De la: kudika467540, la data 2011-11-07 15:30:10
De la: PICCKARD, la data 2011-11-07 06:06:43
stai linistita ca nu ai ce face.ia-ti un amant si iti va mai trece supararea.asa se intampla cand te mariti cu indoiala sau din vreun interes altul decat dragoste.mai devreme sau mai tarziu observi ca ai facut o greseala iremediabila
ca vrea barbata-tu alta si ca e dezamagit si terminat si el e clar dar daca aduce bani acasa cat de cat inseamna ca e constiincios . o sa stati pentru copii ca si daca divortati tot rau e.sau cine stie? poate apare vreun eschimos si iti dai seama ca e sufletul tau pereche


Numai gandu ca as putea fii cu altcineva imi surade...cu el m-am casatorit ca il iubeam insa nu a fost dragoste nemaivazuta. Problema este ca el se pare ca nu ma mai iubeste acum. Problema ec ca eu nu pot sa traiesc in abandonu asta idiot. Cred ca o sa o iau razna si apoi ce mai cresc la copii astia??? Probabil ca ai raspuns la misto cu amantu dar probabil ca asta se va intampla in ceva timp daca nu divortam.



Draga mea,se pare ca ideea adulterului ti s-a infipt bine in creier si asa ceva se intampla cand dispar sentimentele si se instaleaza nefericirea ,singuratatea ,ce aduce necesitatea satisfacerii nevoilor hormonale prin alte parti!Daca nu va mai intelegeti, tu vrei altceva,ce sotul nu iti mai poate oferi sau nu mai vrea sa o faca din diverse motive si el taraganeaza autoschimbarea sau demararea separarii,de ce nu divortezi tu de el?Nu ai bani,nu?Dar poti face rost de bani muncind!Repet,nu te crampona de existenta copiilor,caci ,ei,in acest moment,nu decid in relatia voastra si este mult mai important ca ei sa se dezvolte in mod armonios,decat intr-un mediu familial nepropice!Problemele sunt intre voi doi, si ,te rog, ocoleste subiectul "copiii"!

339 cum sa nu se gandeasca la copii din moment ce nu-si permite din salarul ei cresterea si educarea lor?
intr-un fel ai dreptate ,nu e bine sa stai cu un barbat doar pentru copii..sunt de acord cu tine ,dar daca nu-ti permiti sa-i cresti ce faci?Sotul ei nu este violent deci nu este un pericol pentru copii ,singura problema este ca nu se ocupa de ei.Ma gandesc ca poate este obosit dar asta nu e o scuza.
Orcum eu totusi tind sa cred ca adevarul este undeva la mijloc .Ea deja doreste pe altcineva ,ea deja se gandeste cum ar fi sa-si gaseasca pe altcineva ...timp in care el munceste si -i intretine .Deci in final care-i capu rautatilor?
piscolino
Postat pe 7 Noiembrie 2011 16:15
Fetelor si baietilor va multumesc pt raspunsuri. Am sa mai dau o sansa acestei "relatii" desti este a 100 -a probabil. Ceea ce m-a fascinat aici cel mai mult este cum femeiele tin parte barbatilor si cum sunt invatate sa traiasca cu raceala sotului. Eu nu vreau amant sau alt barbat vreau doar sa fiu cu tatal copiilor dar sa ne intelegem mai bine. Eu nu pot sa traiesc in indiferenta si probabil de asta sunt de vina nu?
Va multumesc .
kudika467540
Postat pe 7 Noiembrie 2011 16:27
Hmmm, un caz printre atatea altele. Bineinteles ca are particularitatile lui, dar rezumand un pic... aduce cu atatea altele. O casatorie de convenienta, bazata pe un posibil viitor luminos, care viitor a ajuns in prezent si... s-a intunecat. Esential : relatia nu se bazeaza pe iubire.
Acum inteleg ca ai vrea sa te desparti de el, sa divortezi. Dar de ce ? Vrei sa-ti traiesti viata, sa te bucuri de ea, sa iubesti si sa fii iubita ? Hmmm, nu-i cam tarziu ? Viata trebuia sa o traiesti pana acum, sa-ti inconjori tineretea de dragoste, de momente tandre, de bucurii, de... iubire. Acum ... a venit vremea muncii, a responsabilitatilor. Sa divortezi e usor, cred chiar ca... nu ai intampina mari greutati din partea sotului. Dar ceea ce este simplu... nu este intotdeauna si cel mai bun. Munca, asta se cere acum, mai ales intr-o tara straina... unde supravietuirea se confunda foarte bine cu munca. Da, munca ! Poate suna a comunism (nu stiu cat ai apucat din el... cat ai stat prin tara pe aici), dar chiar si in occident s-a sesizat ca dintr-un anumit moment... munca e pe primul plan. Responsabilitatile si indeplinirea lor, seriozitatea si atitudinea serioasa fata de tratarea problemelor... sunt atributiile principale ce trebuie indeplinite. Ori... din exprimarea ta... pari o tanara juna care "se plange" ca a tradat-o tanarul ei iubit.
Este doar o parere, care bineinteles ca nu-i cea mai buna, decizia iti apartine in totalitate.
alegro6543
Postat pe 7 Noiembrie 2011 16:29
Picckard mersi pentru sfaturi :) si in primul rand pentru vorbele bune. :)
kudika467540
Postat pe 7 Noiembrie 2011 16:30
Probabil ca tu ai dreptate. Trebuie sa ma dau jos din copac. S-a dus vremea copilariei in care visam a viitorul frumos si acum a devenit prezent. Stii sotul imi spune mereu ca toata lumea are probleme la 5 ani de stat impreuna si ca peste 5 va fii ca la inceput. :) Nu stiu de ce dar sfatul tau mi-a dat un pic de liniste.
kudika467540
Postat pe 7 Noiembrie 2011 16:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum sa uit? 28 De la: kudika_21776 1 Decembrie 2012 00:57
Sutienul fara spate si bretele 54 De la: liliac_ 27 Septembrie 2009 13:18
dileme...ce sa fac? 8 De la: Ele_ely 2 Iulie 2009 16:27
Cand primesti ceea ce vrei... 58 De la: o_fetita1 26 Ianuarie 2010 17:39
eUniversum 1 De la: gabriel32 1 Aprilie 2012 10:43