Setari Cookie-uri

Am nevoie de ajutor - casnicie in pericol!

Nu trebuie sa te dai jos din copac.Daca tu esti cea cu problemele cu sotul, din moment ce stii atat de bine ce vrei, de ce nu ii spui lui toate aceste lucruri? Poarta o discutie serioasa cu el si spunei ce asteptari ai tu de la el si intreaba-l ce asteptari are el de la tine.
kudika023770
Postat pe 7 Noiembrie 2011 16:46
De la: kudika467540, la data 2011-11-07 16:27:26Fetelor si baietilor va multumesc pt raspunsuri. Am sa mai dau o sansa acestei "relatii" desti este a 100 -a probabil. Ceea ce m-a fascinat aici cel mai mult este cum femeiele tin parte barbatilor si cum sunt invatate sa traiasca cu raceala sotului. Eu nu vreau amant sau alt barbat vreau doar sa fiu cu tatal copiilor dar sa ne intelegem mai bine. Eu nu pot sa traiesc in indiferenta si probabil de asta sunt de vina nu?
Va multumesc .


Am stat si te-am urmarit cum raspunzi tutror, cum ai tu raspuns la toate. Si in final, ai multumit, dar nu te-ai putut abtine sa nu ,,intepi'' , sa nu jignesti. Esti o tzatza, asta esti. Din moment ce ti-ai permis sa jignesti niste persoane pe care nu le cunosti nici 5 minute, imi inchipui ce faci cu amaratul de barbat al tau. Toata ziua cu gura pe el, normal ca nu te mai aude sau nu mai pune pret pe vorbele tale. Zici ca suntem femei invatate sa traiasca cu raceala barbatului, eu nu cunosc acest sentiment pt.ca pt.mine sotul meu este totul. Iar un barbat ce se simte iubit , va sti sa dea iubirea si atentia lui inzecit. Indiferenta sotului tau .... este 50 % din vina ta.
GHEISA_ALBA
Postat pe 7 Noiembrie 2011 16:50
oare cat e ceasul in canada?
guru_ion
Postat pe 7 Noiembrie 2011 16:50
[quote name='piscolino' date='2011-11-07 16:15:13'

/>
339 cum sa nu se gandeasca la copii din moment ce nu-si permite din salarul ei cresterea si educarea lor?
intr-un fel ai dreptate ,nu e bine sa stai cu un barbat doar pentru copii..sunt de acord cu tine ,dar daca nu-ti permiti sa-i cresti ce faci?Sotul ei nu este violent deci nu este un pericol pentru copii ,singura problema este ca nu se ocupa de ei.Ma gandesc ca poate este obosit dar asta nu e o scuza.
Orcum eu totusi tind sa cred ca adevarul este undeva la mijloc .Ea deja doreste pe altcineva ,ea deja se gandeste cum ar fi sa-si gaseasca pe altcineva ...timp in care el munceste si -i intretine .Deci in final care-i capu rautatilor?[/quote]


Amandoi,Pisco,amandoi!Si spun acest lucru pentru ca mariajul lor este ceva ce nu s-a dorit a fi!Pentru tine ,pericol inseamna doar violenta fizica?Nu este asa ,Pisco!Indiferenta fata de copii,lipsa de preocupare in educarea lor,nu banii adusi in casa,inseamna totul cand ne referim la copii!Tu crezi ca nu exista certuri,animozitati reciproce?Copiii nu trebuie sa traiasca intr-un climat apatic,nociv!Daca ei nu reusesc sa-si rezolve problemele,atunci sa discute toate aspectele,dar departe de copii!Si da,si tatal trebuie sa se ocupe de copii,atata timp cat isi gaseste linistea in fata calculatorului sau band bere,aceeasi liniste o poate gasi si alaturi de copiii lui,macar printr-o simpla mangaiere!Copiii sunt rezultatul iubirii dintre doua persoane,dar daca se instaleaza indiferenta,iti poti lua adio de la convietuirea normala si crede-ma ca stiu ce spun !
RAINBOWLADY
Postat pe 7 Noiembrie 2011 16:52
De la: GHEISA_ALBA, la data 2011-11-07 16:50:04

Am stat si te-am urmarit cum raspunzi tutror, cum ai tu raspuns la toate. Si in final, ai multumit, dar nu te-ai putut abtine sa nu ,,intepi'' , sa nu jignesti. Esti o tzatza, asta esti. Din moment ce ti-ai permis sa jignesti niste persoane pe care nu le cunosti nici 5 minute, imi inchipui ce faci cu amaratul de barbat al tau. Toata ziua cu gura pe el, normal ca nu te mai aude sau nu mai pune pret pe vorbele tale. Zici ca suntem femei invatate sa traiasca cu raceala barbatului, eu nu cunosc acest sentiment pt.ca pt.mine sotul meu este totul. Iar un barbat ce se simte iubit , va sti sa dea iubirea si atentia lui inzecit. Indiferenta sotului tau .... este 50 % din vina ta.

corect
as mai adauga un lucru...in momentul in care esti nemultumita de ceva in viata ta, in primul rand incerci sa identifici cu cea mai mare sinceritate problemele care au condus la acea nemultumire, pt ca este f usor sa dam vina pe altii, atunci cand ceva scartaie
miss_darine
Postat pe 7 Noiembrie 2011 17:05
De la: stem_29, la data 2011-11-07 15:50:23Tu stai pe net.....sta si el, care+i problema?
Asta-i viata..
Repet, nici lui nu-i e usor. Cunoastem si noi situatia din Canada, nici acolo nu sunt toate roz.
Sa munceasca mai mult si sa stea mai mult pe acasa facand ce?
Femeile mai gasesc, barbatii ce-si gasesc?
Ca sofer poate sa intretina 4 persoane stimata doamna.
1 produce, 6 manaca, realizezi, da?
Iar aia cu uleiurile, scuza-ma, nu cred eu ca n-are o salopeta chiar daca ar mai lucra una, alta pe la masina.
Chiar daca esti mama si sunt si eu femeie, nu-ti pot da dreptate, scuza-ma......pt. ca dupa mine efectiv nu o ai.
Tu nu poti intretine casa si copiii, ce sa mai zic si de parintii tai.
El face ce poate si probabil ca s-a saturat si el.....

( mai sus ai scris ca tu nu castigi destul, in primul post)
Nu inteleg cum de-i zici sa lucreze mai putin? .....da plans te plangi ca-si ia haine scumpe, deci omul isi permite.
Nu vad care-i problema ca el cheltuie.
Te contrazici in 5 propozitii.

1) El castiga si bani aveti, altfel nu ti-ai permite sa-i zici sa se lase de Truck.
2) Poarta haine scumpe, pai poarta cum ziceam pt. ca-si permite, daca omul munceste macar bucuria asta sa o aiba daca tot dparme in cabina masinii cu saptamanile.
3) Tu unde sa cheltui, la schimbat copil si la facut mancare? ca doar nu lucrezi intr-un birou sa-ti trebuiasca zilnic alte tinute? ........ca muncesti si tu, e clar ca faci munca necalificata care nu implica statul in fata unor oameni ( asta nu ca el ar sta, insa totusi e intr-o altfel de comunicare si relatie cu oamenii la munca lui.......fata de tine, zic)
Oricum dupa cum iti vorbeste e clar ca o sa va lase......si evident el o sa se descurce.
Pacat ca esti cicalitoare....insa asta probabil pt. ca esti odihnita.
Inteleg ca ai copiii insa sunteti 3 la 2 copii, nu va obositi prea mult.
Treaba ta.........oricum eu zic ca vina sunteti voi cei care stati acasa.


Eu am intrat pe net stric acum ca sa va cer sfatul voua. Nu stau pe net cand vine el dupa 3 saptamani acasa ii dau lui atentie atunci. Nu sunt necalificata, fac contabilitate la o firma part time si am facut scoala de nail techinican si pe langa asta ii fac si lui tot ce ii trebuie , acte la truck, am copii de dus la doctor, nu dorm noaptea am copil de 2 luni si la 7 sunt in picioare zi de zi mai putin Duminica. Nu sunt odihnita cum zici tu. Munca care o fac acum va produce roade dupa ceva timp, acum abea cresc si sper pe viitor sa ajung sa fac mai multi bani. Oricum per total 2 copii si 3 locuri de munca nu suna a odihnita , parinti mei ne ajuta ca stau cu copii cat timp sunt eu la munca. Oricum iti mutumesc pt sfaturi chiar daca m-ai criticat. Apreciez orice luand in considerare in situatia in care sunt.
kudika467540
Postat pe 7 Noiembrie 2011 17:23
Uauuu! Sunt extrem de uimita de raspunsurile colegelor mele.Eu sunt mai cu mot si nu sunt de aceeasi parere. Fetelor, si ea munceste in 3 parti si o face cu sacrificiul de a nu fi alaturi de bebei cand au nevoie de ea. Comportamentul sotului mi se pare scarbos, mi s-au umflat venele cand am citit amanuntele

Ar fi multe de comentat dar nu are rost...concluzia mea e: ia-ti inima in dinti si separa-te, chiar daca o faci din ambitie, chiar de ti se rupe inima....in acest fel vezi ce insemni tu pt el

Si ca un P.S eu am redescoperit iubirea( pt aceeasi persoana) si e absolut minunat; sper din tot sufletul sa reusiti si voi. Depinde de tine cum faci miscarile si depinde de sentimentele lui pt tine.
ilumax_76
Postat pe 7 Noiembrie 2011 17:28
Nu sunt tatza deloc :), si nu am jignit pe nimeni poate nu mi s-a inteles tonalitatea cu care am spus-o. Eu nu pot sa traiesc in indiferenta, vezi pe tine te trateaza sotul asa de bine de nici nu iti imaginezi ca treaba asta s-ar putea schimba vre-o data. Asa a fost si la mine, am dat totul pentru el, si nu am vrut sa va jignesc nicidecum, am zis doar ca unele fete pot spune da e indiferent si nu le intereseaza eu ma consum cand il vad nefericit atat pe el cat si pe mine. Poate ca visul de familie fericita s-a spulberat. E greu sa vezi un barbat ce te priveste cu dragoste si apoi la scurt timp dups ce i-ai dat 2 copii sa te priveasca cu raceala. Am incercatr sa discut cu el, zice ca nu stie ce vrea de fapt. Si nu sunt o tatza doar ca nu sunt genul care sa vb cu ocolisuri, nicidecum nu cred ca am vorbit utat dar nici nu am incercat sa maschez ceea ce sunt, pur si simplu vreau sa primesc un sfat sincer nu sa ma cenzurez aici sa creez o impresie buna.
Cred ca oricum m-ati ajutat si sunt sigura ca imi lipsesc si prietenele aici, pur si simplu nu am viata si pew langa asta el nu ma sustine , si repet el doreste sa munceasca non stop
kudika467540
Postat pe 7 Noiembrie 2011 17:31
[quote name='kudika467540' date='2011-11-07 17:23:08'

Eu am intrat pe net stric acum ca sa va cer sfatul voua. Nu stau pe net cand vine el dupa 3 saptamani acasa ii dau lui atentie atunci. Nu sunt necalificata, fac contabilitate la o firma part time si am facut scoala de nail techinican si pe langa asta ii fac si lui tot ce ii trebuie , acte la truck, am copii de dus la doctor, nu dorm noaptea am copil de 2 luni si la 7 sunt in picioare zi de zi mai putin Duminica. Nu sunt odihnita cum zici tu. Munca care o fac acum va produce roade dupa ceva timp, acum abea cresc si sper pe viitor sa ajung sa fac mai multi bani. Oricum per total 2 copii si 3 locuri de munca nu suna a odihnita , parinti mei ne ajuta ca stau cu copii cat timp sunt eu la munca. Oricum iti mutumesc pt sfaturi chiar daca m-ai criticat. Apreciez orice luand in considerare in situatia in care sunt.[/quote]


Draga,din toate postarile tale rabufnesc ,pe de o parte,nemultumirea vis-a-vis de viata pe care o duci pe meleaguri straine si pe de alta parte,cea fata de sotul tau si comportamentul lui in raport cu tine si copiii vostri!
Esti foarte aglomerata in ceea ce priveste timpul personal alocat evolutiei profesionale ,la care se adauga faptul ac ai un copil mic,care a venit in viata ta necalculat si a adus cu sine toate aspectele legate de cresterea unui bebe!Si la acestea se adauga indiferenta sotului fata de voi,care se regaseste oriunde in alta parte,numai alaturi de voi nu!Cumulate toate acestea,dau ca suma reactia ta !Ori incerci sa te linistesti discutand ,pentru a nu stiu cata oara,cu sotul tau si incercand sa va repliati intr-o familie cu viata normala,ori asigura-ti un suport material,suficient incat sa-ti poti creste copiii si vezi-ti de viata ta!Tu esti foarte incordata,nervoasa,cicalitoare si repulsiva fata de orice alta atitudine si nu faci decat sa inrautatesti lucrurile!Nu inteleg de ce ati ajuns in aceasta situatie derizorie!Sunt multi "de ce" !Viata petrecuta in alta tara,nivelul de munca la care aceasta se presteaza,existenta a doi copii,care au adus multe greutati,in ciuda dorintelor initiale proprii,au reusit sa nasca in familie nemultumiri,frustrari si reprosuri!intre confortul personal,indiferent de ce natura ar fi acesta si disconfortul actual,exista mari diferente si ,clar,in devafoarea primului aspect pus in discutie!
RAINBOWLADY
Postat pe 7 Noiembrie 2011 17:44
De la: kudika467540, la data 2011-11-07 17:31:57

Nu sunt tatza deloc :), si nu am jignit pe nimeni poate nu mi s-a inteles tonalitatea cu care am spus-o. Eu nu pot sa traiesc in indiferenta, vezi pe tine te trateaza sotul asa de bine de nici nu iti imaginezi ca treaba asta s-ar putea schimba vre-o data. Asa a fost si la mine, am dat totul pentru el, si nu am vrut sa va jignesc nicidecum, am zis doar ca unele fete pot spune da e indiferent si nu le intereseaza eu ma consum cand il vad nefericit atat pe el cat si pe mine. Poate ca visul de familie fericita s-a spulberat. E greu sa vezi un barbat ce te priveste cu dragoste si apoi la scurt timp dups ce i-ai dat 2 copii sa te priveasca cu raceala. Am incercatr sa discut cu el, zice ca nu stie ce vrea de fapt. Si nu sunt o tatza doar ca nu sunt genul care sa vb cu ocolisuri, nicidecum nu cred ca am vorbit utat dar nici nu am incercat sa maschez ceea ce sunt, pur si simplu vreau sa primesc un sfat sincer nu sa ma cenzurez aici sa creez o impresie buna.
Cred ca oricum m-ati ajutat si sunt sigura ca imi lipsesc si prietenele aici, pur si simplu nu am viata si pew langa asta el nu ma sustine , si repet el doreste sa munceasca non stop



Incerc sa te inteleg atunci cand spui ca nu ai viata!Si s-ar putea sa spui un adevar!Mereu am militat pentru fericirea reciproca bilaterala!Daca o spui cu atata tarie,fermitate,nu mai astepta nimic ,treci peste orice ,rupe lanturile ,ce te tin legata de sotul tau si invata sa traiesti din nou!Ce putem face mai mult pentru tine?Nimic,spun eu!Tu stii cel mai bine ce si cum traiesti in familia ta!Si copiii nu vin intotdeauna ca rezultat al iubirii,exista si exceptii,atunci cand acestia sosesc in lumea haina,pur si simplu,din greseala parintilor!Tu i-ai daruit sotului tau doi copii,dar ma indoiesc ca i-ati conceput din dragoste profunda!
RAINBOWLADY
Postat pe 7 Noiembrie 2011 17:56
chiar nu stie nimeni cat e ceasul in canada??
guru_ion
Postat pe 7 Noiembrie 2011 19:28
De la: kudika467540, la data 2011-11-07 16:27:26Fetelor si baietilor va multumesc pt raspunsuri. Am sa mai dau o sansa acestei "relatii" desti este a 100 -a probabil. Ceea ce m-a fascinat aici cel mai mult este cum femeiele tin parte barbatilor si cum sunt invatate sa traiasca cu raceala sotului. Eu nu vreau amant sau alt barbat vreau doar sa fiu cu tatal copiilor dar sa ne intelegem mai bine. Eu nu pot sa traiesc in indiferenta si probabil de asta sunt de vina nu?
Va multumesc .


Dragut-o nu este vorba de tinut sau nu partea barbatilor, este pur si simplu un fapt constatat, din punctul multora de vedere tu nu ai dreptate, in plus pentru a fi obietivi ar trebui sa stim si parerea lui pentru ceea ce tu ai relatat aici... iar in ceea ce priveste indiferenta afisata fatis de catre el fata de tine ar trebui sa te intrebi ce ai facut tu de l-ai determinat sa se comporte asa.
faith742011
Postat pe 7 Noiembrie 2011 19:32
De la: faith742011, la data 2011-11-07 19:32:38
De la: kudika467540, la data 2011-11-07 16:27:26Fetelor si baietilor va multumesc pt raspunsuri. Am sa mai dau o sansa acestei "relatii" desti este a 100 -a probabil. Ceea ce m-a fascinat aici cel mai mult este cum femeiele tin parte barbatilor si cum sunt invatate sa traiasca cu raceala sotului. Eu nu vreau amant sau alt barbat vreau doar sa fiu cu tatal copiilor dar sa ne intelegem mai bine. Eu nu pot sa traiesc in indiferenta si probabil de asta sunt de vina nu?
Va multumesc .


Dragut-o nu este vorba de tinut sau nu partea barbatilor, este pur si simplu un fapt constatat, din punctul multora de vedere tu nu ai dreptate, in plus pentru a fi obietivi ar trebui sa stim si parerea lui pentru ceea ce tu ai relatat aici... iar in ceea ce priveste indiferenta afisata fatis de catre el fata de tine ar trebui sa te intrebi ce ai facut tu de l-ai determinat sa se comporte asa.


ai idee cat e ceasul in canada?
guru_ion
Postat pe 7 Noiembrie 2011 19:39
De la: guru_ion, la data 2011-11-07 19:28:33chiar nu stie nimeni cat e ceasul in canada??

te grabesti sa ajungi la intalnire?...aprox.13.00
sara buna Ioane
miss_darine
Postat pe 7 Noiembrie 2011 19:43
De la: miss_darine, la data 2011-11-07 19:43:48
De la: guru_ion, la data 2011-11-07 19:28:33chiar nu stie nimeni cat e ceasul in canada??

te grabesti sa ajungi la intalnire?...aprox.13.00
sara buna Ioane



pe coasta de est sau coasta de vest?
buna seara darine
guru_ion
Postat pe 7 Noiembrie 2011 19:45
De la: guru_ion, la data 2011-11-07 19:45:06

pe coasta de est sau coasta de vest?
buna seara darine

pi shentru Ioane
miss_darine
Postat pe 7 Noiembrie 2011 19:47
De la: kudika467540, la data 2011-11-07 05:22:01Buna seara fetelor. Am nevoie de ajutorul vostru, un sfat sincer oricat ar fii de dureros. Am sa incerc sa prezint problema pe cat de scurt posibil. Am 29 de ani si sunt maritata de 3 ani dar suntem impreuna de 5. In prezent suntem in Canada dar ne-am casatorit in Romania si tot acolo ne-am cunoscut. El este de aceiasi varsta cu mine. Avem 2 copii o fetita de 2 ani si un baietel nou nascut de 2 luni. Cand m-am maritat cu sotul meu nu eram sigura de dragostea ce i-o port si inainte sa plecam m-am gandit de multe ori. El m-a curtat mult si intr-un final am acceptat sa intemeiez o familie cu el in alta tara si am plecat noi doi si parintii mei (care nu au servici si nici nu-si mai pot lua). Cand l-am cunoscut nu avusese mutle relatii la viata lui ba chiar nici una serioasa eu am fost prima. In cei 2 ani de relatie m-a inselat odata l-am inselat si eu o data dar am terminat indragostindu-ma de cel cu care l-am inselat. Pana la urma am renuntat si am decis sa raman cu actualul meu sot si sa intemeiem o familie. De cand l-am luat stiam ca nu este copt la mine dar ma iubea asa de mult incat m-a iertat practic ca am fost cu altcineva. Practic el a fost primul infidel iar eu cand am facut-o deja stiam ca nu prea merge intre noi. Cu toate astea am plecat si practic eu i-am pus ordine in viata. Am ajuns aici la rudele mele, i-am gasit un job bine platit. Vreau sa precizez ca nici unul dintre noi nu suntem oameni cu carte. Eu am facut facultatea in Ro dar nu ma ajuta aici ar trebui sa o fac iar. E prea scumpa. Nu am cum + 2 copii. Dupa un an de Canada a venit primul copil. De la nasterea ei sotul meu s-a schimbat radical. Totul a inceput spun eu cand m-a vazut nascand primul copil. Cat am fost gravida niciodata nu m-a intrebat daca am nevoie de ceva. El este un om cu mult bun simt si nu ar avea curajul sa ma lase cel putin nu acum, dar ma gandesc ca pe viitor da. El munceste ca sofer si a ajuns sa vina acasa la 3 saptamani. Eu am 3 locuri de munca si aproape nu fac bani deloc. Dar nu sunt genul sa stau acasa si cu copii stau pariniti mei cand nu sunt acssa. Stam cu totii in aceiasi casa. Am decis sa facem primul copil cu fericire amandoi insa al doilea a venit neasteptat chiar am plans. Pana la urma am decis sa fac copilul pt ca nu sunt de acord cu avortul. De cand a venit si al doilea e si mai rau. Nu il intereseaza de copii, sex nu prea mai face ca e obosit chipurile, eu chiar sunt extenuata. "plange" si regreta vermurile cand eram noi doi si nu face altceva decat sa munceasca cu scuza ca avem nevoie de bani. Problema e ca de fapt el vrea sa isi ia numai lucruri scumpe si marea majoritate a banilor ii cheltuie aiurea si mai nou de fiecare data cand e acasa bea bere dupa bere si ma evita. Nu ma ajuta cu nimic. ia numai decizii proaste si ma acuza ca nu am incredere in deciziile lui. De fiecare data cand il critic a ajuns sa imi zica ca ii port ghinion si ca din cauza mea ies lucrurile rau. Sunt cicalitoare admit. Dar m-am saturat de indiferenta si de falsitatea lui. Cateodata imi reprosaza ca nu stau cu copii si ca nu ii iubesc, nu este adevarat. nu sunt genul de gospodina care sta la cratita de placere dar o fac. Nu sunt genul de femeie care sa nu mai aiba placeri decat copii si casa, curatenie. plus ca nu simt spiritul familiei ca este mereu plecat si per total stau cel mai mult cu ai mei. Cu copii nu ma ajuta la nimic si simt raceala in el la tot ceea ce ma priveste. Simt ca vrea mai multi bani si ca il deranjez si ca suntem o povara pt el.Il simt instrainat, nu il mai simt parte din familie.Nu ma intreaba niciodata daca sunt fericita sau ma doare ceva , imi da impresia ca nu il mai intereseaza de mine ca sunt ca o mobila in casa. Nu il suspectez ca ar avea pe altcineva, doar il suspectez ca ar vrea pe altcinvea. Eu aici nu prea am prieteni, ma simt singura, in tara nu am cum sa ma intorc ca nu am nici un venit sau casa. Dupa parerea mea aceasta relatie a ajuns la final, dar mama imi zice mereu ca asa sunt barbatii si ca ce fac cu 2 copii singura ca nu o sa mai gasesc pe nimeni sa ma ia cu 2 copii. Oare mai exista barbati care sa vrea sa lucreze o relatie? Nu vrea dragoste ca in prima zi doar ca simt ca intru intr-o mare depresie, ma simt folosita si batjocorita la maxim. Nu imi mai permit sa vb cu el ca la inceput, simt ca il plictisesc. Si spre mare mea rusine simt nevoia de un barbat sa ma doreasca. Pana la urma daca ne-am despratii ar accepta sa plateasca pensie alimentara, dar ma intreb daca oare dupa cativa ani mai plateste? Voi ce ma sfatuiti, sunt disperata, cu el nu am sa ajung sa pun un ban pt la pensie pt ca cheltuie prea mult si se pare ca nu se va schimba vre-o data. Si indiferenta fata de copii ma face sa ma simt si mai mizerabil, mi-e groaza ca i-am am adus pe lume sa aiba o familie destramata. Ce ma sfatuiti pt binele copiilor??? Ii iubesc nespus si sotul meu imi zice ca pt ei tre sa ramanem impreuna insa eu ma tem ca nu am sa rezist psihic abandonului lui si pe langa asta mi-e greu ca stau si cu ai mei in casa si nu am nici un fel de libertate, nu ma simt adulta ma simt contolata pe toate partile si batjocorata de el. Va rog sa imi dati un sfat, oricat de dureros ar fii. Multumesc!


Nu stiu cum stau lucrurile acolo unde esti in cazul unui divort.Daca dupa divort ,pensia alimentara iti va permite sa iti cresti copiii ,lasa-l!Daca te simti batjocorita nu merita! Mai exista si barbati buni pe lume,slava Domnului!Forteaza-l sa se matuizeze! Spune-i ca nu te simti bine ,pleaca de acasa si lasa-l cu copiii o saptamana,doua! Nu inteleg de ce l-ai luat daca nu l-ai iubit la inceput? Din mila? Ti-a fost mila de un tont,acum uite ce patesti! Oricum,copiii simt nefericirea parintilor lor .Este o vorba: ,,Mai bine singur,decat intr-o companie proasta!"
Elle_Elena
Postat pe 7 Noiembrie 2011 21:48
De la: kudika467540, la data 2011-11-07 05:22:01Dupa parerea mea aceasta relatie a ajuns la final

Da, cam asa pare
De la: kudika467540, la data 2011-11-07 05:22:01, dar mama imi zice mereu ca asa sunt barbatii si ca ce fac cu 2 copii singura ca nu o sa mai gasesc pe nimeni sa ma ia cu 2 copii.

Asta e un mit, mai ales in Canada. Si te asigur ca exista si barbati care si-ar petrece mai tot timpul cu copiii lor, decat sa stea sa bea sau mai stiu eu ce.
Sotul tau este necopt, inca copil, in mod clar nepregatit pentru o familie. Presupunand ca sunteti cam de aceeasi varsta, oar va fi pregatit vreodata? Este inca un baietel rasfatat, se vede clar din faptul ca desi va este greu financiar, el tot vrea lucruri scumpe, si nu-si asuma responsabilitatea zilei de maine.
Da, se spune ca barbatii raman copii toata viata, dar nici chiar asa.
De la: kudika467540, la data 2011-11-07 05:22:01Oare mai exista barbati care sa vrea sa lucreze o relatie?

Da. O, da.
De la: kudika467540, la data 2011-11-07 05:22:01Pana la urma daca ne-am despratii ar accepta sa plateasca pensie alimentara, dar ma intreb daca oare dupa cativa ani mai plateste?

Il dai in judecata. Simplu.
Pentru copiii tai e bine ca mami sa fie fericita; sa aiba o relatie frumoasa sau daca nu o are, sa aiba destula demnitate sa nu se complaca intr-una care nu mai merge numai de gura lumii sau de frica de a fi singura. Asta pentru ca, copiii imita ce vad la parinti. Ce comportament vrei sa imite in relatiile lor?

Spune-le parintilor frumos ca nu esti fericita si ca ai luat o decizie, indiferent daca lor le place sau nu. Ca da, ai nevoie de ei in continuare si ca vei asculta de sfatul lor, dar ca decizia finala e a ta. Nici un parinte nu vrea sa-si vada copilul nefericit... ma gandesc ca ei vad ce se intampla intre tine si sotul tau, dar probabil sunt in negare. Explica-le cum te simti.

Si, chiar daca e greu, capul sus, in Canada e mult mai usor de luat viata de la capat.
kudika_pudika
Postat pe 7 Noiembrie 2011 21:56
De la: kudika467540, la data 2011-11-07 16:27:26Fetelor si baietilor va multumesc pt raspunsuri. Am sa mai dau o sansa acestei "relatii" desti este a 100 -a probabil. Ceea ce m-a fascinat aici cel mai mult este cum femeiele tin parte barbatilor si cum sunt invatate sa traiasca cu raceala sotului. Eu nu vreau amant sau alt barbat vreau doar sa fiu cu tatal copiilor dar sa ne intelegem mai bine. Eu nu pot sa traiesc in indiferenta si probabil de asta sunt de vina nu?
Va multumesc .


Nu,draga mea,femeile nu tin partea barbatilor doar...femeile romance obisnuite sa inchida ochii ,sa se faca pres in fata sotilor. Nu te respecta ,lasa-l!De ce sa fii nefericita si sa iti pui copiii sa creasca asa? Ai 3 locuri de munca ,2 copii ,o casa de intretinut...El un loc de munca ,berile lui ca bani am inteles ca nu iti prea da.Asta nu e sot, e o lipitoare care iti face viata grea.
Elle_Elena
Postat pe 7 Noiembrie 2011 21:57
De la: faith742011, la data 2011-11-07 19:32:38
De la: kudika467540, la data 2011-11-07 16:27:26Fetelor si baietilor va multumesc pt raspunsuri. Am sa mai dau o sansa acestei "relatii" desti este a 100 -a probabil. Ceea ce m-a fascinat aici cel mai mult este cum femeiele tin parte barbatilor si cum sunt invatate sa traiasca cu raceala sotului. Eu nu vreau amant sau alt barbat vreau doar sa fiu cu tatal copiilor dar sa ne intelegem mai bine. Eu nu pot sa traiesc in indiferenta si probabil de asta sunt de vina nu?
Va multumesc .


Dragut-o nu este vorba de tinut sau nu partea barbatilor, este pur si simplu un fapt constatat, din punctul multora de vedere tu nu ai dreptate, in plus pentru a fi obietivi ar trebui sa stim si parerea lui pentru ceea ce tu ai relatat aici... iar in ceea ce priveste indiferenta afisata fatis de catre el fata de tine ar trebui sa te intrebi ce ai facut tu de l-ai determinat sa se comporte asa.

Atunci cand o relatie esueaza normal ca fiecare din parteneri are partea sa de vina. Insa ceea ce conteaza, nu e cine e "mai" vinovat, ci faptul ca nici unul din ei nu sunt fericiti in aceasta relatie. Si atunci pentru ce sa se chinuie unul pe altul si alte doua sufletele pe langa? Si atunci ce rost are aratatul cu degetul?
kudika_pudika
Postat pe 7 Noiembrie 2011 22:04
De la: ilumax_76, la data 2011-11-07 17:28:13Uauuu! Sunt extrem de uimita de raspunsurile colegelor mele.

Si eu

Mai toate ii spun sa-si plece dreacu' capu' ca doar e femeie si trebe sa presteze si sa pozeze in sotia si mama perfecta, ca altfel.... e tragedie, e o nenorocita! O doamne

Ce nu intelegeti ca femeia are 3 , 3, repet, 3 locuri de munca!!! Si e si mama pe deasupra! Si a doi copii mici!
Doamne, putina intelegere ....
Cat de haine puteti fi (se stiu ele care)
kudika_pudika
Postat pe 7 Noiembrie 2011 22:18
De la: kudika_pudika, la data 2011-11-07 22:18:57
De la: ilumax_76, la data 2011-11-07 17:28:13Uauuu! Sunt extrem de uimita de raspunsurile colegelor mele.

Si eu

Mai toate ii spun sa-si plece dreacu' capu' ca doar e femeie si trebe sa presteze si sa pozeze in sotia si mama perfecta, ca altfel.... e tragedie, e o nenorocita! O doamne

Ce nu intelegeti ca femeia are 3 , 3, repet, 3 locuri de munca!!! Si e si mama pe deasupra! Si a doi copii mici!
Doamne, putina intelegere ....
Cat de haine puteti fi (se stiu ele care)



.... are 3 locuri de munca !! WAW, e si mama pe deasupra !!! Si sotie iubitoare !! Asta in cazul in care nu e vreo caracatita....... cu o mana spala, cu una gateste, cu una tasteaza la calculator, cu alta isi iubeste barbatul si cu alte doua isi tine copii in brate. Aaa,sa nu uit ,ziua in Canada are 50 de ore, are timp de toate.... chiar si sa stea 4 ore pe internet. Mama eroina.
Citeste ce se confeseaza, inca nu a divortat ,dar gandul unui amant o incanta ! Are timp si de ala ??
GHEISA_ALBA
Postat pe 7 Noiembrie 2011 22:28
dsaca-i ziua polara, are mai mult
guru_ion
Postat pe 7 Noiembrie 2011 22:31
Si eu am doua locuri de munca si un job voluntar si uite-ma p-aici la greu

Nu sunt de acord cu inselatul, eu zic mereu ca e mai corecta o despartire daca relatia nu merge, dar stiu exact ce simte, am un cuplu apropiat mie cam in aceeasi situatie.

Empatia asta, fir-ar ea sa fie
kudika_pudika
Postat pe 7 Noiembrie 2011 23:08
Hahaha, nici eu nu stiu cand mai am timp de toate sa fiu sincera. In treburile casei ma ajuta si parintii. Oricum sincera sa fiu va dati seama ce patetica am ajuns de am nevoia sa aud toate astea, chiar sunt disperata. Nu am zis ca vreau amant, dar cand visez eu asa ca proasta noaptea cand ma bag in pat ma incanta ideea unui barbat care ma priveste cu iubire. In nici un caz nu o sa ies in strada cu pancarda de gat casatorie esuata caut amant si nici nu cred ca as face asa ceva pana la urma decat deca ne-am despartii. Puteam sa aleg metoda asta si sa fiu linistita, multe sotii de truck driveri fac asta. E natura umana pana la urma sa faceti misto de mine, si probabil ca ma judecati ca sunt ocupata rau si stau pe net nu, azi sunt acasa sunt racita , maine nu mai stau 4 ceasuri aici.
La toata treaba asta stiu ce ar zice sotul daca ar citi...proabil ca sunt nebuna dar nu i s-ar parea nimic nou ca oricum tot ce scrie aici i-am zis de nenumarate ori. La un moment dat cineva mi-a zis ca de ce ii zic sa stea mai mult acasa : pai pentru ca el invinovateste plecatul de acasa de racirea relatiei dar tot el vrea sa plece. Asa ca judecati-ma in continuare, pana la urma am sa trag o concluzie sanatoasa din asta. Prima pe care deja am tras-o e sa ma ambitionez sa fac mai multi bani. Pt cei carcotasi bineneteles ca nu muncesc full time 3 joburi dar sunt part-time si e destul. Stiti cum se fac cumparturile aici? Dureaza ore, sa duci copii in stanga si in dreapta, la doctor , e greu, o gramada de hartogaraie de completat pt orice , toate se aduna, plus ca nu sunt sotie iubitoaree cand vine acasa pt ca noaptea imi pica ochii in gura dupa toate astea, da cel mai mult imi pica de dispretul lui. Daca ma lua in brate sau macar sa vad un pic de apreciere eram linistita si-mi spuneam vai Doamne vorbeam cu el mai avem, putin cativa ani si trecem peste greul asta. Nu il condamn dacaq nu ma mai iubeste dar sa imi zica daca asta vrea , sa zica in fata ca nu-si iubeste copii, copii nu au nimic de vazut cu comportamentul meu fata de el. El trebuia sa ii iubeasca oricum, indiferent de noi si nu o face. Toti suntem copii si paritint la randul nostru si stim amebele responsabilitati. Ale lui sunt munca da (respect pt asta, mereu i-am zis) dar asta nu inseamna ca si-a facut o familie si stia cum m-a luat, acum ca face bani destui nu mai sunt buna pt el(pt ca cateodata cred ca e si asta).
kudika467540
Postat pe 7 Noiembrie 2011 23:32
De la: kudika467540, la data 2011-11-07 23:32:27 Asa ca judecati-ma in continuare, pana la urma am sa trag o concluzie sanatoasa din asta. Prima pe care deja am tras-o e sa ma ambitionez sa fac mai multi bani.

pt inceput ar fi bine sa te ambtionezi sa-ti creezi o cariera, gandeste-te cum ai putea sa-ti definitivezi studiile si profita din plin de faptul ca ii ai alaturi pe ai tai care te ajuta!
miss_darine
Postat pe 8 Noiembrie 2011 20:35
De la: kudika467540, la data 2011-11-07 23:32:27El trebuia sa ii iubeasca oricum, indiferent de noi si nu o face.

Ce pacat

Un mic sfat: incearca sa-ti faci prieteni si printre canadieni sau alte natii, iti va deschide mult mintea si-ti va oferi si alte puncte de vedere ale aceleasi probleme. Personal, ma consider mult mai imbogatita sufleteste si evoluata spiritual dupa ce am cunoscut oameni cam de peste tot de pe glob. Este bine sa vezi si alte perspective, alt mod de a gandi, iti este mult mai usor sa iei hotarari si sa treci peste greutati asa, caci judeci problemele din toate unghiurile posibile.
kudika_pudika
Postat pe 8 Noiembrie 2011 21:03
Ma intreb si eu ...cu trei locuri de munca ,in Canada , cum e posibil sa castigi mai nimic?
Cand ai timp cu 3 job-uri sa iti vezi si de copilasi?
Nu-i cam trasa de par chestia asta?
The_Exile
Postat pe 8 Noiembrie 2011 21:06
De la: Yharr, la data 2011-11-08 21:06:02Ma intreb si eu ...cu trei locuri de munca ,in Canada , cum e posibil sa castigi mai nimic?
Cand ai timp cu 3 job-uri sa iti vezi si de copilasi?
Nu-i cam trasa de par chestia asta?

iar esti rautacios
steffy91
Postat pe 8 Noiembrie 2011 21:08
De la: steffy91, la data 2011-11-08 21:08:58
De la: Yharr, la data 2011-11-08 21:06:02Ma intreb si eu ...cu trei locuri de munca ,in Canada , cum e posibil sa castigi mai nimic?
Cand ai timp cu 3 job-uri sa iti vezi si de copilasi?
Nu-i cam trasa de par chestia asta?

iar esti rautacios


Daca atat pot eu si neuronul meu obosit ....(o citez pe o tipa care sustine ca vibratoarele-s mai bune decat barbatii)
The_Exile
Postat pe 8 Noiembrie 2011 21:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am nevoie sa inteleg ce s-a petrecut, ajutati-ma cu o parere 21 De la: kudika021802 25 Iunie 2009 20:59
buna ziua 20 De la: kudika_973333 9 Septembrie 2014 02:13
se va schimba vreodata ??? 42 De la: ankuu 27 Noiembrie 2009 21:56
despartire... impacare? 6 De la: geo_reincarcat_iara 11 August 2010 20:38
A fost iubire sau ce a fost? 16 De la: yumalai 2 Mai 2009 15:56